BUITENLAND Het Geheimzinnige Document DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ENGELAND BEZUINIGINGSWET IN HET LAGER- HUIS AANGENOMEN. Het Lagerhuis heeft gisteravond het bezuinigingsontwerp met 310 tegen 253 stemmen aangenomen. De regeering steun de hierbij dus op een meerderheid van 57 stemmen. Het debat bracht weinig nieuwe gezichtspunten naar voren, doch ontaard de in een onverkwikkelijk gekrakeel tus- schen de leden van het voormalig La'bour- kabinet omtrent de mate, waarin zij in be zuinigingsmaatregelen hadden toege stemd. DE RONDETAFEL-CONFERENTIE. De commissie ter bestudeering van de bes tuur shervorming in Indië van de ronde tafelconferentie is gistermorgen om half elf uur onder voorzitterschap van lord Sankey bijeengekomen. Gand'hi was aanwezig, doch had zijn „dag van stilzwijgen" en zweeg derhalve. Vandaag zal hij een rede houden. SPANJE GISTEND SPANJE. Ernstige onlusten te Bilbao. Te Bilbao hebben ernstige onlusten plaats gehade, waarbij één man werd ge dood en verscheidene personen werden ge wond: Een nationale betooging trok door de straten en riep o.a.„Weg met de Spaan- sohe republiekLeve* de Baskische repu bliek!" Verschillende vereenigingen in Bilbao moesten hun lokalen sluiten en op last van den minister van binnenlandsche zaken, Maura, zijn de te Guipuzcoa en in andere plaatsen in Navarra verschijnende bladen tijdelijk verboden tof Dinsdag a.s. De telefoonverbinding tusschen Noord- $panje en Barcelona is verbroken. Men vreest verdere onlusten. CHINA DE COMMUNISTISCHE TROEPEN IN CHINA NOG NIET VERSLAGEN. De correspondent van de „Times" te Hongkong meldt, dat de veldtocht tegen de communisten wéinig succes heeft ge- HOPWEG 6 DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstraat hoek Spui 8529 UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Woensdag. Huizen, 298 M. TJitsl. N.C.R.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonplaten. 10.00 Zang N.C.R.V. Dameskoor. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumspel door M. F. Jur- jaanz. Mej. A. Geest (Sopraan). 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.301.30 Concert. Ohr. Kinderkoor „Hosanna'. I.30 Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.00 Concert 4.304.45 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 P. Tillema: „Grasland in herfst en winter". 8.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 7.30 Politieberichten. 7.45 Prof. Dr. A. v. Veldhuizen: Openings rede. Persberichten van het Nederl. Chr. Persbureau. 8.00 Orkestprogramma. 9.0010.00 Carillonbespeling door J. Vin cent. 10.00 Vervolg órkestconcert. Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramo foonplaten. Hilversum, 1875 M. Uitsl. V.A.RA-Uitz. 10.00 v.m. V.P.R.O. 6.457.0Ó en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Onze keuken door P. J. Kers. II.00 Meyer Smeer (zang) en Joh. Jong (piano). 11.15 Toespraak doar Mevr. S. Groene- weg. 11.35 Vervolg zang en piano. 11.50 Gramofoonplaten. 12.00 Concert VAR A-Septet. 2.15 K. de Boer: Crisis-gedachten. 2.30 Voor de kinderen. 3.30 Maak het zelf door Mevr. C. Scnaa- keVerkozen. 4.25 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 6.00 Concert VAR A-Orkest. 6.45 Blijspel door het Groot Volkstooneel. 7.45 Vervolg Concert. 8.00 Operette „Der Zigeunerbaron" van Joh. Strausz door het Mainzener Operette- Gezelschap. M. m. v. Utr. Sted. Orkest. Leiding Ad. Kienzl. 11.00 Vaz Dias. 11,1512.00 Gramofoonplaten. D a v e nt r y 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel door Q. Maclean. 1.05 Gramofoonplaten. 2.05—2.50 .Concert. D. Glover (sopraan), V. Batley (bas) W. Busch (piano). had. Wel hebben de roode legers zich naar het Zuiden van de provincie Kiangsi te ruggetrokken als gevolg van de concen tratie der rege e ringt ro ep en, doch hun sterkte is onverminderdzij heroveren thans stellingen, die zij drie maanden ge- leden hebben verloren. In het Noord-Oos ten van de provincie Hoepeh is een grcote communistische enclave, die aan de eene zijde tot in Arnwei reikt en aan de andere zijde door de spoorlijn PeldngHankau wordt begrensd. Ondertusschen zijn de Kwangsi-troepen op verscheiden plaatsen de provincie Hoenan binnengedrongen, terwijl ook in het Noorden de toestand minder rooskleurig is. Niettegenstaande het verbod der regeering houdt generaal Jen-Sji-Sjang zich nog Steeds in de pro vincie Sjansi op. DE ONTWAPENINGSKWESTIE AMERIKA VERWACHT LANGDURIGE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Vernomen wordt dat de voorbereidin gen der Ver. Staten voor de ontwape ningsconferentie. gebaseerd zijn op de waarschijnlijkheid, dat de conferentie tot eind 1932 zal duren, waardoor het nood zakelijk zou kunnen worden het Hoover- moratorium met een jaar te verlengen. Over het algemeen is men in de V. S. van meening, dat een bespreking over algeheele herziening der oorlogsschulden en repara ties tot na de ontwapenigsconferentie uit gesteld moet worden. De Amerikaansche politiek is niét voor een algeheele annu leering der schulden en meent, dat een eventeele herziening geleidelijk moet plaats hebben. Naar verluidt, heeft Engeland informeel het voorstel herhaald, dat Amerika zich bij Engeland zou aansluiten, wat betreft de afschaffing van het slagschipdit zou naar de meening van Londen een stap zijn, die de komende ontwapeningsconferentie zeer gunstig zou beïnvloeden. In officieele kringen te Washington vindt men dit voorstel echter voorbarig, terwijl de marine sterk tegen de afschaf fing van het slagschip gekant is. Een voorstel van senator Borah, een vlootbouwvacantie voor den tijd van 5 ja ren in te voeren, heeft groot opzien ge wekt te Washington. President Hoover heeft een bespreking gehad met Stimson, welke betrekking heeft op het door Borah geopperde voor stel. Stimson heeft Borah's voorstel ernstig bestudeerd. Senator Brookhart, die tegenstander is van herstelbetalingen, kondigt reeds aan, dat het Congres alle nieuwe eischen voor vioolbouw zal verwerpen. De „Herald Tribune" is van meening,' dat Hoover en Stimson er alles op zullen zetten om de ontwapeningsconferentie tot een goed einde té brengen.. Algemeen neemt men aan, dat nog voor het offi cieele begin der Ontwapeningsconferentie een voorstel overeenkomstig het Borah- plan aan de mogendheden zal worden voorgelegd. Amerika zal waarschijnlijk een andere mogendheid dit voorstel laten indienen. Volgens verklaringen van vooruitstre vende republikeinen zou senator William Borah ernstig overwegen, zich candidaat te laten stellen voor het" presidentschap. Zijn voorstel in zake de vijfjarige vlootva- cantie wordt hiermede in verband ge bracht en als een eerste stap beschouwd. DUITSCHLAND DE NAT.-SOCIALISTEN WEER NAAR DEN RIJKSDAG. Om Brüning ten val te brengen. Uit nat.-socialistische kringen wordt ver nomen, dat de mededeeling van den Rijks dagafgevaardigde dr. Frick, in zake het weder deelnemen door de nat.-socialisten aan het werk van den Rijksdag aldus be grepen moet worden, dat de nat.-socialis ten alleen met het doel om te probeeren het kabinet-Brüning ten val te brengen aap de plenaire zitting van den Rijksdag zullen deelnemen. Een verder gaande deel neming aan het Rijksdagwerk ligt niet in hun doeling. RUMOERIG T00NEEL TE BERLIJN. In verband met een sociaal-democrati sche vergadering, welke gisteravond in het Sportpalast te Berlijn heeft plaats gehad, FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 29) Zij gingen een gang door, tot John een deur opende en zijn broer liet voorgaan. Om een gemoedelijke rondt tafel in een hoek zaten \der personen. Algy kende er drie van, Cynthia ende gebroeders Hunter. De vierde was een heer op gevor derden leeftijd, met 'n voornaam, sympa thiek gezicht. Hij stond op en trad Algy tegemoet. „Eigenlijk ben ik Stenton", stelde hij zich voor. XXX. Het sprookjesland. Algy was totaal in de war, maar hield zich kalm. „Ik wensch reeds lang u te spreken", zeide hij, hem strak in de oogen kijkend, zoodat hij de hem toegestoken hand niet zag. Cynthia keek zeer ernstig. Zij hiel£ de oogen ELOergeslagen en speelde nerveus met haar ring, waarvan de brillanten, als twee sterren aan den nachtelijken hemel, schit terend fonkelden. De beide Hunters keken elkaar stiekem lachend aan. „Willen de heeren plaats nemen?" vroeg ..Stenton", op twee stoelen wijzend. Algy en John gingen zitten. Daarop ont- 1 ond een oogenblik een bijna pijnlijke stilte. Doch ondanks alles had Algy het is het reeds in den loop van den middag tot samenscholingen van communisten voor het gebouw gekomen. Zij jouwden de Reichsbanner-leden uit en ontvingen hen met ophitsende kreten. Het verkeer in de Potsdamer Strasse kon slechts met de grootste moeite gehandhaafd worden. Tegen den avond verdrongen zich dui zenden voor den ingang van het Sport palast. Toen om kwart over zessen een der poorten werd geopend om een deel der wachtenden binnen te laten, maakten de communisten van de gelegenheid gebruik om zich eveneens toegang te verschaffen. Op het voorplein ontstond een handge meen, waarbij de politie tusschenbeide moest komen. Niettemin volhardden de communisten bij hun pogingen om binnen te dringen, doch werden door de politie, dis van den gummistok gebruik maakte, teruggedreven. Ten slotte moesten de trot toirs bij het gebouw ontruimd worden. Toen om zeven uur opnieuwpubliek werd binnengelaten, kwam het nogmaals tot in cidenten. Er ontstond zulk een gedrang, dat vrouwen tegen den grond werden ge- loopen en eenige personen in onmacht vie len. Toen de communisten op de vlucht werden gedreven, werden er nog meer menschen ondor den voet geloopen. Vijf personen werden zwaar, 25 licht gewond. Omstreeks halfacht haden er acht arresta ties plaats gehad. Hoewel ten slotte het Sportpalast nog maar voor de helft gevuld was, liet de po litie niemand meer binnen. De vergadering verliep daarop in alle kalmte. OOSTENRIJK DE HEIMWEHR-PUTSCH. De heimwehren worden ontbonden. Naar de „Neue Frei Presse" verneemt is de Oostenrijksohe regeering vast beslo ten, uit de gebeurteinssen van gisteren de logische consequenties te trekken en de 'Heimwehren te ontbinden en te ontwape nen. j Naar van de zijde van de politie nader wordt medegedeeld werden de 260 mannen die Zondagmiddag den Buchberg bij Klos- ter-Neuburg in militaire formatie hadden bezet, nog des avonds door de Weensche veiligheidspolitie overmand en gevangen genomen. Bij de gevangenen heeft men ongeveer een dertig revolvers en pistolen, alsook een .aantal geweren gevonden. Alle 260 bevin den zich nog in arrest. Communistische troepen, die Zaterdag middag wilden demons!reeren werden door de politie uiteengedreven. Eenige perso nen werden gearresteerd. In den loop van den Zondag hebben huiszoekingen plaats gehad in de secreta riaatsgebouwen en vergaderlokalen van het Wiener Heimatschutzverband en van het „VatelaeHdisohe Verhand van. Star hemberg. Hiérbij heeft de politie een groot aantal geweren, karabijnen, pistolen, revolvers, bajonetten, boksijzers en stalen helmen in beslag genomen. Het gerechtelijk onderzoek heeft een aanvang genomeii. Uit Graz wordt, gemeld, dat in den loop van den ochtend de staatschef van dr. Pfriemer, ir. Rauter, in zijn woning gear resteerd is. Dr. Pfriemer zelf is tot nu toe niet gevonden. Omtrent de arrestatie van vorst Star hemberg wordt nog medegedeeld, dat de lands regeering van Opper-Oostenrijk Zon dag oonstateerde, dat hij de bewegingen der burgerwachten telefonisch leidde uit zijn slot Hochscharten bij Wiessenkirchen Een verzoek van Starhemberg om een vrij geleide, is afgewezen. Bij Weenen is een heimwehrafdeeling van driehonderd man aangehouden en wer den duizend scherpe patronen en een aan tal geweren in beslag genomen. merkwaardige gevoel als was bij 't nu eens, die de situatie beheerschte. Alle aanwezi gen schenen z'n blik te ontwijken. Alleen Cynthia keek hem even, heel even aan, en sloeg dan blozend de oogen weer haas tig neer. Algy begon de oplossing van alle raad selen en geheimen te vermoeden. „Ik verwacht een verklaring,", zeide hij. De bejaarde heer leunde in z'n fauteuil achterover. „Wij allen, die hier zitten" begon hij, „moeten u eigenlijk onze verontschuldigin gen aanbieden. Ik ben in waarheid Lord Denholm en Cynthia is mijn dochter. Vroe ger heette ik, eer ik mijn titel erfde, Geof frey Hope". Hij legde z'n hand op den arm van den spion en ging verder: „Deze is mijn zoon Georg Denholm. En deze heer", hij wees op den jongste, „dien u kent onder den naam Walter Hunter, is de tooneelspeler Georg Millers, de tegen woordige eigenaar van, „The Comedy". U zult wel eens van hem gehoord hebben." Na deze kennismaking werd de stilte nog drukkender. Algy trachtte zich te beheerschen. Hij begreep nu alles, doch vertrok geen spier van z'n gezicht. Langzaam haalde hij zijn sigarettenkoker te voorschijn en stak er een op, nadat hij eerst met een blik Cyn thia's toestemming gevraagd had. Ter wijl hij de lucifer in het aschbakje depo neerde, zei hij koel: „Dus een comedie, of met andere woor den een grapje." Lord Denholm knikte bevestigend, dorst hem echter niet aan te kijken. „Ja alles", zeide hij, „uitgezonderd het laatste. Mag ik u van ganscher harte be danken, dat u mijn dochter tegen die twee ontvluchte bandieten beschermd hebt?" Algy glimlachte bitter en stond op. Hij deed een pas terug. „Ik twijfel er niet aan, of het moet on- gehoord amusant geweest zijn", zeide hij, „doch het genoegen was uitsluitend aan uw kant". Hij maakte een lichte buiging voor het verzameld gezelschap en voegde er aan toe: „De heeren zullen inzien hoop ik, dat ik mij in deze opgedrongen rol maar matig behaaglijk gevoélde en ik verzoek u vrien delijk mij in de toekomst bij een dergelijke cpmdie geen rol toe te deelen. Het is een b.eetje vermoeiend en eerlijk gezegd' zijn stem klonk hard „schijnt mij deze zoogenaamde grap ook een beetje onbe dachtzaam geweest te zijn." Hij maakte een koel buiging en ging naar de deur. „Wacht nog een oogenblikriep sir John en rende hem na. „Je begrijpt toch Algy wendde hem zijn verbitterd bleek gezicht toe en onderbrak hem: „Ik hoop, dat het gezelschap zich nu ge noeg vermaakt heeft en er geeu bezwaar tegen zal hebben, als de nar zich terug trekt. Spel en grap zijn afgeloopen. Vaar wel". Algy verliet de villa Moran en ging lang3 den kortsten weg terug naar Frank lin's Hotel. Hier gaf hij de strikte op dracht, dat hij voor niemand te spreken was en maakte zich gereed om te ver trekken. Maar hij moest Watson en Co. telegra fisch verzoeken hem wat geld te zenden. Zijn portefeuille en zijn chèquebock lagen nog steeds in John's kast. Het gevolg hiervan was, dat hem nog dienzclfden avond zijn „noodlot" bereikte in de per soon van Molly, die hem een pakje over handigde. „Als 't u blieft", zeide zij. „Hel was wat een chique dame die 't bracht. Zij heeft ge zegd, dat ik het onmiddellijk moest afge ven." Algy opende het pakje vlug. Het bcvauc een brief en een ring Cynthia's ring, en deze ring smeekte nu nogmaals om verge ving. En Algy begreep nu, dat Cynthia zelf de beide woorden in den steen gekrast had. Toen hij daaraan dacht, was al zijn wrok en bitterheid als weggevaagd. De brief was zonder aanhef en zeer kort: „Alles was toch geen grap. Ik zal bui ten tien minuten op u wachten. Algy vouwde den brief weer op. Cynthia zou zeker niet zoo de deemoedige spelen, als, zij wist, dat hij de hem roegef luisterde woorden op dien dramatischen avond voor villa Moran nog juist gehoord en verstaan had. Zij meende, dat hij toen reeds bewus teloos was, Sinds hij haar verlaten had, zocht hij loorloopend naar een oms;andigheid, die een verontschuldiging kon zijn voor het feit, dat ook zij aan de comedie :egen hem meegewerkt had. En zijn goeden vril in deze had bereids 'n menigte verzachtende om standigheden" aangevoerd. Hij ging dus. „Zoo u bent dus toch gekomen", zeide zij. „Ik heb daar trouwens geen oogenblik aan getwijfeld. Toen echter wende zij 't hoofd van hem af. Er blonk een traan in haar oog. Algy nam haar hand. „Ja, je weet, hoe ik je bemin", zei hij slechts. „Ik weet 't", antwoordde zij. Zij stonden alleen in de eenzaamheid, de stilte, onder den stralenden sterrenhe mel en zij sloeg haar armen om zijn hals en kust-hem. En Algy die moest bekennen, dat hij aan deze booze scherts toch eigenlijk z'n ge luk te danken had, ging met Cynthia te rug naar villa Moran en vermaakte zich met de anderen over de grap, die zoo kos telijk geslaagd was. De aanleiding daartoe ha l Algy zelf ge geven, toen hij op een wandeling met z'n broer in vertwijfeling z'n havtgrondigen afkeer had geuit over de monotone en grauwe verveling van z'n eenzaam bestaan. 3.50 Orkestconcert. Gaza de Kresz (viool). 5.05 Orgelspel door R. New. .5.35 Kinderuuri^je. 6.20 Nieuwsberichten. 6.50 Zang door Evelyn Arden en George Parker. 7.10 Lezing. 7.30 Lezing. 7.50 Lezing. 8T.20 „The Cousin from Newhere", muzi kaal blijspel van F. Thompson. 10.00 Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Órkestconcert. 11.2012.30 Dansmuziek. „B a d i o Par is" 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Tannhauser" van Wagner. Op gra mofoonplaten. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. II.0012.05 Gramofoonplaten. 12.20 Gramofoonplaten. I.25—2.50 Orkestconcert. 5.206.20 Solisten-concert. 8.20 Órkestconcert. 9.10 Concert en toespraak. Daarna be richten en tot 11.20 Orkestconcert. II.2012.20 Gramofoonplaten. K a 1 u n d b o rg, 1153 M. 12.251.35 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en voordracht. 5.205.50 Gramofoonplaten. 8.358.50 Zang-voordracht. 9.1010.00 Orkestconcert. 10.4011.25 Orkestconcert. Brussel 308,5 en 338,2 M. 508,5 M.5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Viool-recital. 8.50 Gramofoonplaten. 9.20 Dansmuziek. 338,2 M.: 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Militaire muziek. 9.20 Vervolg militaire muziek. 9.40 Gramofoonplaten. 10.00 Vervolg militaire muziek. Zeesen, 1635 M. 7.007.50 Gramofoonplaten. 9.20 en 10.30 Schooluitzending. 10.55 en 12.20 Berichten. Hierna Gramo foonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.Ó5 Gramofoonplaten. 3.054.50 Lezingen. 4.505.00 Concert. 5.507.50 Lezingen. 7.50 Concert. 9.30 Symphonieconcert. 10.35 Berichten. Daarna tot 12.50 Tziga- nermuziek uit Boedapest. BUITENL. BERICHTEN GR00TE BRAND TE MADRID. Gebouw der medische faculiteit fn asch. MADRID, 14 September (N. T. A.). Het gebouw van de medische faculiteit te Ma drid is totaal afgebrand. De schade be draagt ongeveer twee millioen peseta's. Het laboratarium en het kostbare pla- teelwerk uit de veertiende eeuw zijn ver nietigd. Men vermoedt, dat hier misdaad in 't spel is. Cynthia, haar broer en de tooneelspeler, John's vrienden, hadden dit gehoord. En toen Algy van z'n broer afscheid geno men had, had deze zich tot z'n vrienden gewend en samen hadden zij het komische plan in elkaar gezet. Sir Walter, alias Hunter, John's intieme vriend, was een hartstochtelijk jager en 'n goed schutter. Hij was het geweest, die de beide „moordaanslagen" gepleegd bad. Millers, de talentvolle tooneelspeler had de rol van den „jongeren Hunter" op zich genomen en als 'n oud man vermomd, Al gy onder den naam Hope in de Sunner Street bezocht en later, in Franklin's Ho tel had hij zich nog uitgegeven voor Simp son en Robert Fulton. Het geneele gezel schap had elkaar wederkeerig beloofd dat zij acht dagen lang alles in 't werk zou den stellen om Algy onafgebroken span ning te doen beleven, hem van 't eono avontuur in 't andere te jagen. En dat was hun bijna maar al te goed gelukt. „Wij dreven 't 'n beetje te ver", zeide Lord Den holm lachend. „Maar nu zijn we weer goede vrienden, dank zij m'n beste meisje, dat mij nu blijkbaar niet alleen toebe hoort. Zoo komt ten slotte de gehcele grap nog op mijn hoofd neer. -Ja, ja, wie een kuil graaft voor een ander Eu met deze verzuchting trok hij zich terug. Toen Algy met Cynthia alleen was, zeide hij zacht: „Zoo sta ilk dan als tot besluit, voor het schoonste en mooiste avontuur van mijn leven Maar meisje, meisje, wat heb ik daar lang op moeten wachten." „Ook ik héb gewacht," fluisterde Cyn thia en vleide zich dicht tegen hem aan. En zoo wandelden zij a-rm, in arm, het wonderbare sprookjesland der liefde binnen. EINDE. -

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5