MISLUKTE REVOLUTIE-POGING IN OOSTENRIJK. Het Geheimzinnige Document BUITENLAND MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HEIMWEHRMANNEN GRIJPEN NAAR DE MACHT. DE LEIDER HEEFT REEDS DE VLUCHT GENOMEN. Een deel van de Heimatschutz onder leiding van dr. Pfriemer heeft in den naoht van Zaterdag op Zondag in eenige plaatsen van Noord-Stiermarken, Opper- Oostenrijk en Salzburg zijn aanhangers gealarmeerd en gedeeltelijk gemobili seerd. Dr. Pfriemer heeft toen de overname van de staatsmacht door de Heimat- schutz geproclameerd. De politie, gendarmerie en het leger werden opgeroepen om den toestand het hoofd te bieden. Te Bruck aan de Mur wp.ren de ver keerswegen geblokkeerd. Te Kirchdorf in Opper-Oostenrijk be zette de plaatselijke af deeling van de Heimatschutz het districtsbestuur. Gen darmerie uit Linz en het bondsleger heb ben echter het gebouw weder ontzet, waarbij twee leiders der beweging kon den gearresteerd worden. Bij het bekend worden van de Heim- wehrputsch begaven de sociaal-democra tische afgevaardigden zich terstond naar 'bondskanselier Buresch en overhandigden hem de volgende eischen: Onmiddellijke onderdrukking van de Putsch. Arrestatie van de raddraaiers en' waar borging der regeering. Teruggave van de door de Heimwehr bezette stations. Indien deze eischen niet ingewilligd zouden worden, zouden de sociaal-demo craten zelf optreden. De bondskanselier antwoordde met alle hem ten dienste staande middelen den opstand te zullen onderdrukken. En dat is hem ook gelukt, want gis termiddag om 3 uur waren de Heim- wehrafdeelingen, die aan de Putsch had den meegedaan, tusschen Leoben en Ju- denburg ingesloten. Om twaalf uur gistermiddag deelde de Bondsregeering mede, dat een groote af- deeling militairen uit Graz, met mitrail leurs en handgranaten naar Bovenstier- marken was gezonden. Tegelijkertijd wa ren alle garnizoenen geconsigneerd. Ook uit Weenen en Klagenfurth - wer den afdeelingen militairen naar Boven- stiermarken gedirigeerd ten einde de militairen uit Graz te versterken. Het troepentransport had plaats met vracht wagens, aangezien de Heimwehr onder de ochtenduren de stations bezet hield. Deze konden pas later worden ontruimd. Kleine troepen Heimatbunders die uit Weenen naar. Stiermarken wilden gaan, werden daarin door de politie belet. De autoriteiten hebben opdracht ge geven tot arrestatie van de Hëimwehr- leiders dr. Pfriemer, Rauter en Graaf Lamberg over te gaan. Vorst Starhem berg heeft den dag voor de „putsch" ge tracht verschillende militaire leiders te bewegen deel te nemen aan de „putsch". Door hun weigering, zoomede door het feit dat dr. Pfriemer te vroeg zou zijn begonnen, zou de „putsch" tot misluk king gedoemd zijn geweest. Te Weenen is de geheele politie ge consigneerd. Overal heerscht rust. Ook in Tirol is alles- rustig gebleven. De Tiroolsohe Heimwehrleider dr. Stie- dles- werd zelf verrast door de actie van dr. Pfriemer. Dr. Stiedles verklaarde met beslistheid niets uitstaande te hebben met de „putsoh"-poging van dr. Pfriemer. Het bestuur van de Oostenrijksche na tionaal socialistische arbeiderspartij heeft, eveneens een manifest uitgegeven, waar in verklaard wordt dat zijniets uit staande heeft met deze actie. Nader wordt gemeld, dat in Stiermar ken vier Heimwehrleiders zijn gearres teerd. FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 28) Algy trok wat dieper het kreupelhout in en zocht een goed plekje op waar hij kon gaan zitten. Hij was besloten om tot acht uur hier te wachten en haalde zijn sigaretten te voorschijn. Maar nog vóór hij er een opgestoken had, hoorde hij stem men, waarvan het geluid over den stillen weg naderbij kwam. Het begon al donker te worden, de lucht was zwart van zware onweerswolken en hij' zag niets anders op den weg, dan twee zwarte schaduwen tusschen de hoo rnen. Dan herkende hij de gestalte van een man en die van een vrouwCynthia en John, dacht Rodney en wilde opstaan. Maar toen zag hij hun gezichten. De vrouw was Cynthia, de man echter Hunter de spion. Zij gingen dicht langs hem voorbij, in de richting van de villa. Hij ving een paar woorden op van hun ge sprek. XXIX. Stenton. Cynthia sprak op ernstigen en ietwat opgewonden toon. „Hoe 't ook zijn mag",, zeide zij, „ik heb De groep Pfriemer it- dat deel van de Heimatschutz dat vroeger onder leiding van vorst Starhemberg heeft gestaan. Zooals bekend heeft Starhemberg zich wegens persoonlijke aangelegenheden te ruggetrokken en de leiding afgestaan aan dr. Pfriemer. De invloedsfeer van deze Heimabgroep strekte zich in hoofdzaak uit tot Stiermarken, Boven-Oostenrijk en Salzburg. Toevallig verblijft dr. Seipel thans te Kremsminster in de buurt van Kirchdorf. Voor zoover uit de versohillende ge ruchten blijkt, is het nergens tot bloc vergieten gekomen. Te Kapfenberg bij Weenen evenwel heeft een bloedige bot sing plaats gehad tusschen Heimwehr- De Heimwehrmenschen trachtten het mannen en de plaatselijke gendarmerie, plaatselijke arbeidershuis te bestormen. Daarbij werd een arbeider gedood, drie andere arbeiders en een Heimwehrman zwaar gewond. Toen de Heimwehr-mannen met de regeeringstroepen achter zich aftrokken werden zij door honderden communisten aangevallen. De troepen grepen in en dreven de communisten uiteen. Nader wordt nog gemeld, dat bij Klos- ter-Neuburg 260 gewapende Heimwehr- mannen door de Weensche politie zijn gearresteerd. Zij boden geen tegenstand. Zij zijn naar Weenen op transport gesteld. In de door dr. Pfriemer uitgevaardig de proclamatie aan het Oostenrijksche volk, werd o.m. verklaard dat de Heim wehr het bewind in handen nam. Alle ambtenaren en beambten werden van hun verplichtingen aan den Staat ont slagen. Tegelijkertijd werd een nieuwé grondwet gepubliceerd, waarin dr. Pfrie mer tot staatsbestuurder 'werd benoemd en het opperbevel over het bondsleger op zich nam. Bij deze grondwet werden de juryrechtbanken afgeschaft en het standenreoht geproclameerd. Dr. Walter Pfriemer blaast den aftocht. De persdienst van het Heimatschutz- Verbond in Oostenrijk maakt het vol gend bericht van den leider van het Verbond dr. Walter Pfriemer bekend. Aan alle leiders van het Verbond. De slechte- toestand van den Boeren stand in Oostenrijk en in andere krin gen, ook die van de arbeiders heeft mij aanleiding ge; ven een laatste poging tot redding te doen,om ons- land voor verbrokkeling ën ondergang te bewaren. Ofschoon wij geheel Stiermarken met uitzondering van Graz bezet hebben, staak ik, om bloedvergieten te voorko men, de actie. Alle Heimwehr-afdeelingen moeten di rect naar hun standplaats terugtrekken. Mijn laatste boodschap als leider van den Bond geldt alle kameraden, die zoo als ik, alles beproefd hebben, om de ge dachte van de Heimatschutz door te zet ten. In het bijzonder dank ik alle kamera den in Stiermarken voor hun offer, dat zij aan de beweging brachten. Ik deel tegelijkertijd mee, dat ik mijn leiderschap in de handen leg van de Hei matschutz. De bondsleider Reiter heeft eveneens zijn functies neergelegd. In de avonduren werd aan de Boven- Oostenrijksche Heimwehr bevel gegeven de actie te staken en naar huis te gaan. Ook de in de nabijheid van Graz samen getrokken Heimatschutz uit West-Stier marken keerde terug. er nu spijt van, dat ik meegedaan heb." Hunter lachte even. „Zoo, zoo 1" zeide hij. „En- je was nog wel zoo opgetogen, toen wij het plan ont wierpen. Ik geloof bepaald, dat je op hem verliefd geworden bent, Cynthia". Wat hij nog meer zeide, kon Algy niet verstaan. Verward en verbaasd staarde hij hen na. Wat had dat te beteekenen? Cynthia in gezelschap van Hunter, den spion! En wat was dat voor een plan, "waarover zij spraken? Zou 't mogelijk zijn, dat Cyn thia. 'n verrader-rol speelde, om hem in een hinderlaag te lokken Neen, duizendmaal neen Dat wilde en kon hij niet aanne- Toen gebeurde er echter weer iets to taal onverwachts, dat zijn zoeken en vor- schen naar een antwoord op deze delicate vragen onderbrak en hem dwong snel te handelen. Hunter en Cynthia hadden de villa be reikt en de spion baalde den sleutel te voorschijn. Doch plots werd de deur wild opengerukt en sprongen twee mannen te voorschijn. Algy zag, dat één van hen 'n beweging maakte met z'n arm door de lucht en hoorde toen het geluid van een slag. Hunter rolde het bordes af en bleef bewusteloos liggen. Cynthia slaakte een gil en sloeg op de vlucht. Algy begreep van het geheele voorval niet meer, dan dat Cynthia in gevaar was. Met enkele sprongen was hij bij haar èn wierp zich op haar achtervolgers. Het waren dezelfde bandieten, die hem dien morgen overvallen hadden en hij, die het dichtst bij was, had zijn revolver in de hand. In het ondeelbaar oogenblik, het welk het schot voorafging, schoot Algy als VOLKENBOND DE VOLKENBOND. Rede van Curtius. In de plenaire zitting van den Volken bond heeft Zaterdag de Duitsche rijksmi nister van buitenlandsche zaken, dr. Cur tius zijn met spanning verwachte rede uit gesproken. De positie van de huidige Volkenbonds vergadering, zoo betoogde hij, wordt in hoofdzaak door twee feiten bepaald. Ten eerste door de vreeselijke economische cri sis, waarmede de meeste landen te kam pen hebben, en ten tweede door de a.». ontwapeningsconferentie. Het moet ons duidelijk zijn, wat, on danks de huidige omstandigheden, de Vol kenbond kan bieden en waarop het bij onze houdige beslissingen zal aankomen. Dat het lot van de ontwapeningsconferen tie door het lot van den Volkenbond zelf van beslissende beteekenis is, is in den loop der laatste jaren dikwijls genoeg ge zegd en van geen enkele zijde meer bestre den. Niet minder sterk zal de houding van de volkeren tot ten opzichte van den Vol kenbond worden beïnvloed door de mate, waarop de Volkenbond in de bestrijding der crisis vermag mede te helpen, crisis, waaronder bijna de geheele wereld lijdt. Ik voor mij geloof, dat de volken, wier oogen op Genève zijn gericht, voor alles willen weten, of de hier bijeengekomen staatslieden in staat zijn, een uitweg uit den-nood te vinden, of minstens een uit weg voor te bereiden, als ook of wij hun gegronde hoop kunnen geven, dit inzake het brandende vraagstuk der ontwapening tastbare resultaten zullen worden bereikt. Dr. Curtius sprak hierna in bijzonderhe den over de gebeurtenissen van finan- cieelen en economischen aard van het af- geloopen jaar. Hij besprak verder het werk van de Europeesche commissie, waarvan het voor naamste resultaat is geweest het rapport der economische deskundigen. Dit rapport moet het uitgangspunt wor den van een nieuwe ontwikkeling. Spr. uitte de hoop en de verwachting, dat het plan om de economische moeilijk heden in Europa tot oplossing te bren gen, algemeen zal worden aangenomen, op dat ook buiten Europa de invloed daar van merkbaar zal zijn. Toetreding van Mexico. Aan het slot van de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering Zaterdagochtend is met algemeene stemmen verklaard dat Mexico thans, na de aanneming van de uitnoodiging als lid van den Volkenbond kan worden beschouwd, zoodat de regeo- ring van Mexico is uitgenoodigd zoo -spoe dig mogelijk haar plaats in de vergadering DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6 Hoogstraat hoek Spui 8529 een flits de gedachte door 't hoofd, dat de schurk, dien hij meende, zwaar gewond of gedood te hebben, nu volkomen gezond voor hem stond. Zou de revolver dan niet geladen geweest zijn? Stenton of een van zijn andere vijanden had misschien het wapen ontladen, zonder dat hij er iets van gemerkt had. Maar dan behoefde hij ook niets te vreezen. Hij was niet meer dan één pas van den misdadiger verwijderd, toen deze een schot loste. Algy diende hem 'n geweldi gen slag in 't gezicht toe en merkte tege lijk dat hij niet gewond was. Dus eindelijk eens 'n juiste conclusieGereed voor een hernieuwden aanval wendde hij zich naar den tweeden bandiet, die, de ijzeren staaf in de luchb zwaaiend, op hem toerende. Doch een klap met een ijzeren staaf geeft dan pas het beoogde resultaat, als men er van achteren onverwachts door getroffen wordt. Algy ontweek z'n tegenstander, tot hij kans zag hem een vuistslag te geven, helaas echter niet hard genoeg. Cynthia was blijven staan en keek, het gezicht van angst verwrongen, naar de beide vechtende mannen, waarvan zij niets hoorde dan het gestamp der voeten en de harde vuistslagen. De eerste der twee misdadigers was in- tussehen opgestaan en wierp zich nu weer in 't gevecht, hoewel het bloed uit zijn ileus stroomde. Beide hadden hun messen getrokken en 't werd voor Algy hoe langer hoe moeilijker 'n kans te vinden een der twee alvast onschadelijk te maken, 'n Ge lukkig toeval kwam hem echter te hulp. Een der kerels struikelde over een boom wortel. En op hetzelfde oogenbl'k bewerk te A'gy den anderen zoodanig met z'n vuist, dat deze met een smak voorover crp den grond sloeg. UIT DE RADIO-WERELD "Programma's voor Dinsdag 15 Sept. Huizen, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje door Pater Lec tor J. Dito O.P. 12.00 Polit.eber. 12.152.00 Aansl. Jaarbeurs-'ELsfaurant Utrecht: Concert KRO-Sextet o.l.v. P. Lus- tenhouwer. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Graipofoonpl. 4.005.00 Zang door Dameskoor o.l.v. O. de Vaal. 5006.30 Concert KRO Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Dr. J. F. M. Sterck: „Hugo de Groot". 7.30 Politieber. 7.45 Verbondiskwartiertje. 8.0011.00 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen, Fr. Boshart (piano). C.a. 9.15 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Utsl. A VR O-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 J. O. W. F. Rens: „Werkzaamheden in den tuin in het najaar" 11.00 Concert. M. Dankmeijer (piano), Frans'iAan (declamatie). 11.4512.00 Gramofoonpl. 12.00 AVRO-Kwartei o.l.v. D. Groeneveibd. Ooggetuige-verslag van de opening der Sta ten Generaal door D. Haais. 2 30 GramofoonpL 3.00 Dr. H. A. A. v. d. Lek: „Padde stoelen". 3.30 Aansil. Grand-Hotel „Central" te Den Haag: Concert door orkest o.l.v. W. Hansbeek. 4.305.00 Radio-Kinderkoorzang ol.v. J. Hamel. 5.006.40 Concert Omroeporkest o.l.v. N. Treap. R/ussasch Cabaretgezelschap „Feuer- vogel". 6.407.10 Dr. C. H. Sluiter: De ster renhemel op Septemiberavonden. 7.107.50 Vervolg, concert Omroeporkest. 7.50 Modepraatje door mevr. I. de Leeuwvan Rees. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Optreden van Nano. 9.109.25 Kovaos Lajos en zijn orkest. Betty v. d. BoschSolumidt (zang). 9.15 Nono draagt voor „De Poppenkast". 10.00 Vaz Dias. 10.1511.00 Kovaos Lajos en zijn orkest. 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.'05 Lezing. 12.20 Orgelspel d'oor E. O. Henry. 1.20 Orkestooncert. 2.252.50, Gramofoonpl. '4.20 Concert! 'Sóhia 'Moldawsky (viool), Esther Fisher (piano). SPANJE SPANJE EN 'T VATICAAN. Geen overeenstemming. Naar volgens een V.D.-beftcht uit Ma drid vea'ïuidde, Zouden de onderhandelingen tusschen de regeering en het Vaticaan met succes beëindigd zijn. Het Vaticaan zou afzien van den terug keer van den kardinaal-primaat Segura naar Spanje, terwijl de regeering zich be reid verklaardde goed te keuren, dat de zetel van den kardinaal-primaat voorloo- pig bezet werd door een door het Vaticaan te benoemen dignitaris Het Vaticaan zou bovendien afzien van den terugkeer van den bisschop van Vitoria. Het Vaticaan spreekt evenwel de berich ten tegen, dat met Spanje een accoord zon zijn bereikt. Tegelijk echter voelde hij 'n brandende pijn in z'n schouder, hij draaide zich om. greep de hand, die het mes omklemde met z'n linker- en snoerde met z'n rechterhand de keel van z's tegenstander dicht-. Beiden vielen. Algy echter lag boven en liet den strot van den anderen niet los. Deze scheen bijna gestikt te zijn; hij werd blauw en paars. „Je bent gewond Algy," zeide Cynthia met bevende stem. „Kom mee, dan zal ik je binnen helpen." Zij nam hem bij den arm om hem te on dersteunen en langzaam, voetje vor voetje, gingen zij naar de villa. Algy was niet meer 'in staat om te den ken, hij wist slechts, dat zij bij hem was. „Ja, laten we naar binnen gaan", mom pelde hij, nauwelijks verstaanbaar. „U kunt mij niet verraden hebben, Cynthia. Ik hou zoo. van je." Toen echter konden zijn beenen hem niet meer dragen; hij stortte ineen. Doch eer het nacht rondom hem werd, zag hij Cyn thia's gezicht vlak boven het zijne en voel de hij haar zachte lippen op de zijne, 'n Schok van ongekende vreugde door stroomde zijn ziel en overwon voor een oogenblik de macht van de bewusteloos heid. Hij boorde haar nog zeggen: „AlgyAlgy blijf leven.... om mij nentwille, Algy. ik bemin je." En haar stem klonk als een snik. Toen Algy ontwaakte, lag hij op 'n zacht bed in een lichte, hem onbekende kamer. Het moest' reeds avond zijn; de wolken boven de boomen waren met een eigenaar dig rood gekleurd. Het venster stond open en uit de stilte klonk 'n zacht gemurmel. Hij meende Cynthia's stem te herkennen en 4.50 Orkestooncert. 5.35 'Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Zang door Evelijn Arden en George Parker. 7510—7.40 Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Concert, orkest, Margot Hinnenberg Lefebre (sopraan), R. Henderson (bari ton), Cyril Scott (piano). 10.00 Berichten. 10.15 Berichten. 10.20 Lezing. 10.3512.20 Dansmuziek. „R a d i o Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Zang. 9.50 Zang en orkestooncert. Langenberg, 473 M. 7.208.20 Gramofoonpl. 10.35-^11.20 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestooncert. 5.206.20 Orkestooncert en zang. 8.208.50 Orkestconcert. 8.50 Orkestconcert, tooneel en toespraak. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestooncert en voordracht. 8.209.20 Orkestooncert. 9.2010.20 Radio-tooneel. 10.3511.05 Kamermuziek. II.051.250 Dansmuziek. Brussel, 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.5,20 Orkestooncert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Gramofoonpl. 10.05 Dansmuziek. 338,2 M.5.20 Orkestooncert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestooncert en zang. Z e e s e n, 1635 M. C.a. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.30 School uitzending. 10.55 Berichten. 12.05 Vergadering der Gustav. Adolf Stichting. 12.30 Fransohe les. 12.50 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Wir wollen helfen", Rijks uitzending. 10.50 Berichten en sluiting. K. R. 0.-ESPERANTO. Dinsdag 15 September a.s. zal de be kende Voorzitter van de Internationale Katholieke Esperanto-Beweging (I. K. U. E.), dr. J. Font Giralt, van 6.15—6.30 uur, een korte beschouwing houden voor de K. R. O.-microfoon- over de toestanden in Spanje. Zelfs een pastoor tot staken gedwongen. Naar uit de stad. Partiüe gemeld wordt, hebben stakers dezer dagen een inval ge daan in een kerk op het oogenblik, dat de pastoor der parochie een godsdienstoefe ning leidde. De stakers beletten den pas toor, de godsdienstoefening voor te zet ten, en eisübten van hem, dat ook hij zich zou schikken naar het bevel tot algemeene staking. DUITSCHLAND LAVAL'S EN BRIAND'S BEZOEK AAN BERLIJN. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs dr. Forster heeft Zaterdagmorgen aan Laval de officieele uitnoodiging overhanwigd voor het bezoek van Laval en Briand aan Ber lijn op 27 September. De Fransche pre mier heeft de uitnoodiging aanvaard de details zullen later overeengekomen wor den. met een jublend gevoel van blijdschap her innerde hij zich. wa.t er voorgevallen was. Nu ontdekte hij ook, dat John aan z'n bed zat, verdiept in een boek. „En John, is 't spannend?" vroeg hij met een mat lachje. Sir John smeet het boek weg „Niet bijzonder," antwoordde hij. „Maar hoe voel jij je?" „Uitstekend Zoo gezond als 'n visoh in 't water. Maar nu zou ik heel gauw willen weten, waar ik ben, hoe de zaken staan en of er nog iets gebeurd is." Het viel Algy op, dat z'n broer hem met een eigenaardigen blik aankeek. De dokter meent, dat er geen gevaar is, en dat je morgen al op kunt. Maar vandaag moet je nog rust houden. Wat Stenton be treft: a-lles is nu volkomen in orde. Je hebt niets meer te vreezen Hier, drink 'ns wat. Morgen zullen we je alles verkaren." Algy had geleerd geduld te hebben. Hij dronk het glas leeg. dat John hem aan reikte. Waarschijnlijk een slaapmiddel En nadat hij den vqlgenden ochtend met z'n broer gezamenlijk ontbeten had, stond hij op en kleedde zich aan, geholpen dooi' John. De wonde in z'n schouder maakte hem 'n beetje onbeholpen. Overigens voelde hij zich lichamelijk en geestelijk cpgewekt en monter. „Is Miss Cynthia ook hier?" vroeg hij, eer zij de slaapkamer verlieten. „Ja, zij is binnen, in de huiskamer. F de anderen ook", antwoordde John. ,.De anderen? Welke anderen?" John glimlachte geheimzinnig. „Dat zul je direct zien. Je wordt ve wacht." (Slot volgt)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9