.jet eigen ti TE HUUR HERZIENING LAGER ONDERWIJSWET In den Goedkoopen Leerhandel Voor Uwe Kippen f. 5.- Blijvende Haargolving f. 5.- F. SOJUBART Grafzerken, Kruisen Gebr. BRIEER Compleet Bedstel MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE 4!LAD PAG. P UNIFORME 45—26 LEERLINGENSCHAAL. Herstel van de oude Muloschool Regeling der hoofdenbenoeming Bij de Tweede Kaïmer is een wetsontwerp tot herziening van de Lager-Onderwijswet 1920 in verband met het verslag der staafcs- oommisie-Rutgers ingediend. De minister heeft in hoofdzaak de voor stellen van de oommi&sie tot de zijne ge maakt.. Wat de principieel® punten betreft, wijlkt het thans aangeboden ontwerp niet van het ra.pport der commissie af. Verschil lende voorstellen van de commissie zijn in het wetsontwerp opgenomen. Allereerst, het voorstel om de thans gel dende gedifferentieerde leerlingenschaal te vervangen door een uniforme 45- en 26- schaal, respectievelijk voor soholen voor ge woon en voor uitgebreid lager onderwijs. Mede in verband met hetgeen voor de an dere takken van onderwijs benoodigd is. acht de regeering eenige bezuiniging een dringenden eisch, waarbij h i. in de eerste plaats als object van bezuiniging het aan tal onderwijzers in aanmerking komt, ten einde zoodoende den op het Rijk steeds meer druifckenden salarislast eengermate te verminderen. De minister meent aan de be zuiniging, welke het voorstel van de meer derheid der commissie oplevet, te moeten vasthouden en elk stelsel te moeten afwij zen, dat de bezuining minder zou doen zijn. Kleine scholen. Wat het argument betreft dat de 45- en 26-schaal te weinig rekening houdt met de redelijke behoeften van de kleine scholen, zegt de minister dat de moeilijkheden voor de Heine scholen uit den aard der zaak voortvloeien en niet mogen leiden tot een aanvaarding van een stelsel, dat een be gunstiging van de kleine scholen inhoudt. Voorts heeft de minister de volgende voorstellen van de staatscommissie in be ginsel overgenomen: a. in zake geneeskundige keuring van de onderwijzers vóór him eerste vaste aan stelling; b. betreffende verkorting van den duur van de aanspraak van de schoolbesturen op gemeentelijke vergoeding voor bovental lige onderwijzers; c. tot het formuleeren van een begren zing van de kapitaalsuitgaven bij aanschaf fing van schoolimeubelen, leer- en hulpmid delen ten behoeve van bijzondere scholen en van de exploitatie-uitgawen; d. inzake de oentraliseering van het on derwijs in lichamelijke oefening. De mini ster heeft de bepalingen van het ontwerp van de staatscommissie aangevuld en ge wijzigd, in de eerste plaats door het voor schrift, dat naburige gemeenten gemeen schappelijke scholen kunnen oprichten en in stand houden, uit te breiden in dien zin, dat deze samenwerking ook op zichzelf staande gymnastieklokalen zal kunnen be treffen en dat ook gemeenschappelijke ter reinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening kunnen worden ingericht, in de tweede plaat6, doordat den minister de be voegdheid is gegeven om te bepalen, dat in een gemeente of in een door hem aangewe zen gedeelte van een gemeente het onder wijs in lichamelijke oefening niet behoeft te worden gegeven, onder voorbehoud, dat althans onderwijs wordt gegeven in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek; e. in zake vervanging van de ouderver klaring door een verhooging van de waar borgsom voor stichting van bijzondere scho len voor gewoon lager onderwijs van een beperkten omvang (scholen met minder dan 150 leerlingen). Onderwijzersopleiding. Ook wat opleiding van de onderwijzers betreft, zijn in het wetsontwerp, behoudens wijziging of aanvulling op onderdeelen de voorstellen van de staatscommissie tot handhaving van het thans geldend stelsel, belichaamd. In twee opzichten wijkt de minister eoh- ter van de voorstellen van de oommissie af, eerst doordat hij een bepaling heeft opge nomen, waardoor de oprichting van nieuwe bijzondere kweekscholen afhankelijk wordt gesteld van de goedkeuring van de Kroon en in de tweede plaats doordat het rijk niet verplicht wordt om de gebouwen der be staande gemeentelijke kweekscholen tegen taxatieprijs te koopen. In dit opzicht blijkt dus eveneens vap een zeker streven naa-r bezuiniging. Ook met betrekking tot het vraagstuk van het buitengewoon Lager onderwijs heeft de minister zich, in beginsel met de voor stellen van de staatscommissie vereenigd, zoodat het wetsontwerp wel ten aanzien van het onderwijs aan zwakzinnigen, zeer zwakzinnigen en schipperskinderen, een al gemeen® wettelijke regeling bevat, maar, wat de overige vormen van buitengewoon onderwijs betreft, de bestaande toestand, gebaseerd op het particuier initiatief, vrij wel onveranderd wordt gelaten. Van de voorgestelde regeling zal een verhooging van de rijksuitgaven, van pLm. 1.000.000 het gevolg zijp. H. K. H. PRINSES JULIANA heeft een bezoek gebracht aan het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Int. Koloniale Tentoonstelling te Parijs. De prinses verlaat na de bezichti ging het gebouw in gezelschap van de autoriteiten. Procedures l.o.-wet. De minister schaart zich ook wat de Mu loschool betreft aan de zijde van de meer derheid der staatscommissie. De omstan digheid, dat in 1920 aan het type van de u.l.-schol de voorkeur is gegeven, mag geen reden zijn daarvan niet. terug te komen, nu meer en meer blijkt, dat men van vele zij den ook op het m.uJ.o.-type prijs blijft stellen. Vreemde taal bij het Lo. Het wetsontwerp stelt, voor bij het vak al gemeen e geschiedenis eenige kennis vap de inrichting en de werkwijze van den Vol kenbond onder te brengen en wil voorts de mogelijkheid openen ooi in het vijfde en zesde leerjaar eener school voor gewoon lager onderwijs en in de daarmede overeen komende leerjaren van het nieuw ontwor pen type u.l.o.-school, een vreemde taal te onderwijzen en wel in elk dier leerjaren tot een maximum van drie uren per week. Tegen het opnemen onder de vakken van lager onderwijs van het vak huishoudkunde voor meisjes, waarvoor in een minderheids- nota was gepleit, verzet de minister zich. In afwijking van het gevoelen van de minderheid, acht hij het voort niet wen- schel'ijk het bestaande verbod van annbu- laratisme voor het hoofd der openbare school te handhaven. Ten opzichte van de vraag, of aan dit hoofd het. onderwijs in een klasse moet worden opgedragen, behoort z.i. de wetgever zich geen partij te stellen; het betreft hier een zaak. die aan het besturen der school, c.q. aan het gemeentebestuur moet worden overgelaten. Overigens verklaart mr. J. Terpstra zich geen voorstander van de opvatting dat de bevoegdheden der schooWergadering be»- hooren te worden uitgebreid ten koste vap de bevoegdheid van het hoofd als leider van de school. In dit verband zij ten slotte medege deeld, da.t de minister zich niet vereenigt met het voorstel der staatscommissie om den eisch der wet, dat over de voordracht voor hoofd der school overeenstemming moet bestaan tussohen B. en W. en den in specteur, te vervangen door het voorschrift, dat deze voordracht wordt opgemaakt door B. en W. na overleg met den inspecteur. Hij vreest, "dat uit die verandering voor de openbare school groote nadeelen zouden voortvloeien en dat daarom het voorschrift, dat overeenstemming bij de voordracht eisch, gehandhaafd moet worden. Dit neemt niet weg- dat de minister voor stelt de procedure te wijzigen en wel in dien zin, dat de bepalingen betreffende het vergelijkend onderzoek, welke bedoeld zijn om den weg aan te gewen, die tot overeen stemming zal leiden, uit de wet. vervallen en in plaats daarvan de uitwerking te re gelen bij algemeenen maatregel van be stuur, wat hem beter voorkomt. De bedoeling is dat de wet op 1 Juli 1932 in werking zal treden. TRIEDAGEN is in het gouver nementsgebouw te Den Bosch een officieel diner aangeboden. Aan tafel v. 1. n. r. Burgemees ter F. J. van Lanschot, burgem. van Den Bosch, de heer W. C. J. Kipp, lid der Ged. Staten van N.-Brabant en de heer Oh. Stulemeyer, voorzitter van het Alg. Comité der Brabantsche Industrie dagen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. In gruzelementen. Door eenige jon gens, die een handwagen bestuurden, werd Zondagmorgen van het Modemagazijn der firma Joh. van do Bosch Quant, een groote etalageruit stuk gereden. Aanrijding. De 18-jarige W. C. N. had gisterenmiddag de onvoorzichtigheid met zijn fiets van de oprit bij de spoorbrug aan den Steekterweg te rijden. Op den Rijks straatweg komende, werd hij door een pas- seerende auto gegrepen, waardoor z'n rij wiel geheel werd vernield. N. bekwam wondelijk geen letsel. Wat in 't vat zit, verzuurt niet. Door de politie werd Zaterdagavond een zwer ver gearresteerd, die eenige tijd geleden wegens dronkenschap alhier werd opgebor gen en toen aan de politie een valsche naam had opgegeven. Voor deze twee fei ten zal de man zich nu te verantwoorden hebben. Hengelaars-Vereen. „Ons Genoegen". Voor den laatsten wedstrijd, van dit sei- soen, die gisteren werd gehouden, bestond bijzonder veel animo. Reden hiervan was wel het 10-jarig bestaan der vereeniging, dat Vrijdag feestelijk op de bovenzaal van Hotel „Centraal" zal worden herdacht, doch mede omdat voor deze laatste kamp verschillende extra prijzen waren uitge loofd o.m. was een extra prijs uitgeloofd voor degene, die over de vier gehouden wedstrijden de grootste visch had gevangen. Voorts was door den heer P. Grossart een medaile uitgeloofd, waarvan hij win naar werd, voor hem, die in dit seisoen het grootste aantal visch had weten te vangen. Dan werd bij deze wedstrijd de finale ge- vischt, terwijl bovendien „gekampt" werd om het bezit eener wissel beker, aangebo den door den Leidsche Hengelaars Bond, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Vereeniging. Na een spannende strijd werden prijs winnaars als volgt: B. Britsemer, 1ste prijs met 5 stuks; S. v. d. Hoek Jr., 2de prijs met 4 stuks; J. v. Wageningen, 3de prijs met 4 stuks; H. Binnenkamp, 4de prijs met 3 stuks; B. Veltman, 5de pr. met 2 6tuks; A. C. v. d. Hoek Sr., 6de pr. met 2 .stuks; L. Janssen, 7de pr. met 2 stuks; C. v. Leeu wen, 8ste pr. met 1 stuks. De extra prijs werd gewonnen door A. C. v. d. Hoek voor de grootste visch. De me- i daille door S. v. d. Hoek Jr. voor het groot ste aantal, terwijl de beker ten deel viel aan den eersten prijswinnaar B. Britsemer. Fietsendief. Door W. v. L., bewoner van een woonwagen, verblijvende in het woonwagen kamp alhier, werd bij de poli tie aangifte gedaan van de ontvreemding van zijn rijwiel. Intusschen is het de poli tie mogen gelukken, het rijwiel op te sporen terwijl de dader bekend is. Orbestelbare poststukken. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, te rugontvangen in de 1ste helft der maand September '31. Brieven binnenland: Naaktgeboren, Dordrecht. J. C. van Dijk, Diessen. Ds. P. Nomes, Den Haag. Briefkaarten binnenland: Mej. H. Julien, Leiden. F. J. van Laars, Alphen aan den Rijn. 1 briefkaart zonder adres. Geiboren: Ali, dochter van W. den Hertog en D. de Vries Jeannette Johan nes, zoon vaji M. Tatje en M. v. Varik. Leonard us Cornells, zoon van L. Turk en G. van Onselen. Elisabeth Maria, doch ter van J. Dwaas waard en M. Vis. Klaasje Francina, dochter van J. v. Teij- lingen en T. Doeland, Cornelia Antonia Marit Theresia, dochter van M. C. Plaum en M. C. T. van Engelen. Andreas Jaco bus, zoon van E. A. Vork en C. J. Groen in 't Wout. G er rit, zoon van C. Bruines en M. van Rijn. Adriana Susanna, dochter van J. 0. Veerman en J. A. Waterland. Pieter, zoon van G. Rusohenberg en H. Boef. Thomas, zoon van J. Buitelaar en A. Doe'man, Mijntje, dochter van A. v. d. Velden en J. Bruijnes. Overleden. Johanna Maria Nagte- gaal 70 jaar, echtgenoot® van C. v. d. Lee. Getrouwd: Hendnk Schijf 25 jaar en Aaltje van der Zwart 22 jaar. Z0ETERW0UDE (Dorp) Volksbond. Algemeene ledenvergade ring op Donderdag 10 September. De voor zitter, de heer E. Haastrecht, opent de ver gadering met gebed, en heet allen hartelijk welkom inzonder kapelaan Brand, die al hoewel nog geen geestelijk adviseur toch reeds alle belangstelling toont voor 't ver- eenigingsleven. Hierna verzoekt de voor zitter den secr. de notulen voor te lezen, die zonder op of aanmerkingen onder dank voor den samensteller worden goedgekeurd. Hierna komt punt 2, het voornaamste van de agenda, n.l. nieuwe steunregeling voor werkloozen, aan de orde. De voorzitter spoorde gillen aa,n hun meening hierom trent ronduit te zeggen, waarna punt voor punt, van het reglement der werkverschaf fing van den afgeloopen winter wordt voor gelezen en besproken. Behalve enkele ver zoeken om kleine wijzigingen werd dit we derom goedgekeurd. Hierna werd verder behandeld het vraag stuk voor uitgetrokken werkloozen, hetwelk aan de hand eener getroffen regeling, eener naburige gemeente door den voorzitter werd behandeld en uiteengezet. Voor deze regeling werd verder door het bestuur vrij mandaat gevraagd, om op de a.s. gecom bineerde bestuursvergadering, welke met het bestuur van Zoeterwoude H. R. zal worden gehouden, te onderhandelen, welk mandaat door de leden met vertrouwen werd verleend. Hierna was1 men genaderd tot de rondvraag, waarvan door twee leden gebruik werd, gemaakt. Wat de eerste vraag betreft, n.l. of bij overlijden van een lid, nu er ook leden van den bond inge deeld zijn bij de nieuwe parochie aan den Vouwenweg, deze ook hun H. Mis in hun eigen parochiekerk gelezen kunnen krijgen, zeide de voorzitter dat hiertegen geen be zwaar is. De tweede vraag, betreffende de aan staande nieuwe ziekenfondswet en het ver spreiden ïn onze gemeente van circulaires van een Amsterdamsch Ziekenfonds, wordt fer door het bestuur vooral op aangedrongen niet over te gaan om lid te worden van dit fonds, daar binnen zeer korten tijd door het Ned. R.K. Werkliedenverbond een R.K. Ziekenfonds in dezen kring wordt op gericht en zoonoodig reeds een voorloopige regeling zal worden getroffen. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter onder dank voor de aan gename bespreking, deze vergadering met den christelijke groet. De collecte voor „Hulp in Nood" braoht op 1.91. Runaleeren Reiskoffers, Fiber Reiskoffers, Reismanden, Rugzakken, Broodzakkenj Veldflesschen, Padvindersriemen, Messen, Fluiten, Zeepdoojen, Groote BoysJRssen vanaf 1.10 Drinkbekers, Voetballen do. 1, 2, 3,4, b.Jmetbal pompen 75 ct. Binnenballen, Voetbal koffers, enz.^E Ruime sorteering Actetasschen vanaf 1.95. Portefeuil^l^ortemonnaies, Sigaren kokers - Sigarettenkokers - ^^nement-étuj's - Rijbewijs- étui's Dame8tas8chen, jipoot en klein, in alle kleuren. Riemen vanaf 15 c.M. lang tot 200 c.M. lang. Autoriemen, Kinderwagenriemen Mandenriemen Sportriemen in kleuren - Rubberzoolleerplaten, prima, vanaf f.1.25 p. pond (Economie) - Rubberzolen en hakken vanaf 13 ct. p. paar, Gilles Zoolbeslag, enz. Ruim gesorteerd in Gespen - Gitten - Rozetten - Schoenveters. Creams, Schoenmakersgereedschappen, Fournituren, Blimsemzwart prima. 8626 Aanbevelend, N. A. VAN WIJK, Haarlemmerstr. 161 b. d. Janvossensteeg Gemengd Voer bestaande uit,Gebroken Tarwe, Gerst, Mais, ;Zonnepitten per 50 Kilo franco huis f 3.50 uaar verkiezing met baaltja^ooppen. SCHITTEREND BLANKE Gebroken Tarwe per 50 Kilo f 3.— De gewone handelskwaliteit, Gebroken Tarwe kost bij mij f2.10 per 50 Kilo, deze soort wordt algemeen als gebroken tarwe verkocht. 8384 J. DE LA BI JE Graanhandel, Leiden, Telef. 781 "ni yitrrni ern prima Toestel, in fraaj^SSlonkast. UrilDI CTAflTO GED,PL- I1LNM ulnnlö Hoogl. Kerkgracht 3,Tel. 1132 mooie vrije Heerenhpizefc/ zeer modern en comfortabel ingeridnt. Huurprijzen billijk vanaf f 40.— p. maand. Dagelijks te bezichtigen en aanvragen te richten aan het Woningbureau Fagelstraat 5. Naast onze moderne (Machines hebben wij ook een goedkoopere/ blijvejjpfe haargolving. HEERENSTRAAT 5 - LEIDEN - TELEF. 1773 Autoverhuiswagens van 4 lot 7.75 Hl. - Dok Auto's voor laog en ivroar vervuur Het Kappershuis RIJNBENDj D't geldt alleen voor Zaak Doezastraat <">01 ■iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 KRIJGT U GASTEN 1 OF VERHUURT U KAMERS? LEDIKANTEN, MATRASSEN, D£*ENS enz., kunt U huren per jWgtfer week E of langer. 1 STATIONSWEG 47A LEIDEN TEL. 1748 1 E 8387 ÏHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii'iNiMiiiiimiimimmimmmimiD MT Adverteeren doet verkoopen. H00GE RliNDdK 43, Tel. 673 LEIDEN 8603 SPECIALITEIT IN: en verdere Marmeren werkeu BRANDSTOFFEN Kraaierstraat hoek Utrechtscheveer uit: houten Ledikant, 6 Onderlagen; 2 Stromatrassen, 3 deelig Damastmafras. schuin Peluw en 2 Kapok Kussens, voor slechts Warenwetplaatjes Celluloidprijsjes voor Slagers, Bakkers enAruideniers Nikkdref^jftffialen, Witte Schotels en Rolpensflesschen HAARLEMMERSTRAAT 117.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8