22ste Jaargang MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 No. 7000 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Aanslag op D-trein bij Boedapest BINNENLAND 3)e £eldóclie0oii^<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pei week f 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per wede f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad it roor de Abonné's ver* krygbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. EEN DUBBELTJE VAN EERHERSTEL. NedeTland's Katholieken bouwden te Nij megen een eigen Universiteit. Zij is een oentrum van eigen hooger beschavingsle ven, een schakel van Noord en Zuid en een waarschuwing aan degenen, die meenen, dat zij het monopolie bezitten van den geestelijken rijkdom van osn volk. Daar zijn er, die dat monopolie zouden wenschen voor een groep der bevolkine. Vier jaar geleden schreef Prof. Hoogveld in het Jaarboek der St. Radboudstichting: „Aan een onzer Universiteiten werd door een dame voor 't Universiteitsfonds ge schonken f 350.000, waarbij de bepaling werd gemaakt, dat geen Katholieken van dit fonds kunnen profiteeren". Deze dame heeft in ieder geval begrepen, dat steun aan een Universiteit een verstrekkende beteekenis heeft. Begrepen alle Katholieken dit ook maar En bedachten zij eens het volgende: Het Hooger Onderwijs is wel vrij, maar katholieken en gereformeerden moeten hun eigen universitair onderwijs zelf betalen en daarenboven de openbare Hooger-onde?- wijs-instiruten helpen bekostigen. Nijmegen ontvangt van het Eijk jaar lijks vier duizend gulden. Deze Rijks-aalmoes is nauwelijks de helft van hetgeen één Professor per jaar behoort te verdienen. De Universiteit kan van deze Rijks aalmoes niet bestaan. Zij heeft den voort- durenden steun noodig van alle Katholie ken, in wier dienst zij staat en die het grootste belang hebben bij haar bloei, wil len zij ooit de volledige medezeggenschap hebben in ons nationale leven. Begrijpt Katholiek Nederland dit? Het laat zich gelukkig niet onbetuigd, en offert jaarlijks ongeveer 2 ton. Een eerbiedwaardig bedrag, maar toch niet zoo eerbiedwaardig als het getal Ne- derlandsche Katholieken, dat volgens de gegevens van 1929 ruw geschat 2.800.000 En ge weet, wat het Doorluchtig Epis copaat van Katholiek Nederland ver wacht: een minimum-bijdrage van een dub beltje pér Katholiek. Dat komt dus neer op een bedrag van f 230.000. Het naaste doel moet zijn een achterstand van f 80.000 in te halen. Het bovenvermeld getal Katholieken is een boekcijfer. Menig dubbeltje gaat ver loren, omdat helaas menig Katholiek ver loren gaat. Wat wij vragen is, naast uw eigen of fer een dubbeltje ven eerherstel, een ex tra-offertje mede ter intentie der afge- CENTRAAL COM3TE DER ST. RADBOUDSTICHTING. Vijf-en-twintig dooden, vele gewonden. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. HELSCHE MACHINE OP DE RAILS. Op den internationalen D-trein Boeda pest—'Weenen—Keulen—Oostende is om kwart over twaalven in den nacht van Zaterdag op Zondag een aanslag gepleegd, welke voor zoover tot dusver bekend, aan 25 personen het leven heeft gekost, terwijl er circa vijftig*gewonden zijn. Volgens inlichtingen van het hoofdbu reau van politie te Boedapest bevinden zich noch onder de dooden nooh onder gewon den Nederlanders. Wel is waar waren nog eenige slacht offers niet geïdentificeerd, doch daar het hier arbeiders betrof, is als zeker aan te nemen, dat zij Hongaren zijn. De trein, die om halft-waalf Boedapest in de richting Weenen verlaten had, had juist het viaduct bij Bia Torbagy, op circa 30 K.M. afstand van Boedapest, bereikt aldus meldt de „Crt", welk viaduct eea diep ravijn overbrugt, toen een ontzettende ontploffing plaats had, waardoor het hoofd van het zestig meter lange viaduct instortte Onmiddelijk ontspoorden de derde en de vierde wagon van den trein, die in het 24 meter diepe ravijn omlaag-stortten. Eea seconde later later volgden ook de locomo tief en eenige wagons. Het gedeelte van den trein, dat het dichtst was bezet, was op het moment van de ramp de plaats, waar het viaduct vernield was, nog niet ge passeerd.; het aantal slachtoffers zou an ders nog veel grooter zijn geweest. De achterste vijf wagons waarin zich, zooals gezegd, de meeste passagiers bevoJi- den, bleven aan den rand van den afgrond staan, daar de koppeling met het voorste gedeelte van den trein was afgebroken. Het ongeluk werd het eerst opgemerkt door een kruier van het station Bia Torba gy, die terstond de brandweer en de gen darmerie waarschuwde. In allerijl snelde de brandweer vaD het stadje naar de plaats dés onheils, doch in hun haast hadden de brandweerlieden vergeten, fakkels mede te nemen, zoodat het onmogelijk was, dade lijk met het reddingswerk in de ten deele nog tussohen hemel en aarde zwevende wagons te beginnen. Men slaagde er ech ter in, groote vuren aan te leggen, waarna met het zoeken naar de slachoffers een aan vang kon worden gemaakt. Door de stilte van den nacht klonken de jammerklachten in het Hoogaarsch, Duitsch Fransch en Engelsch.Uit de puinhoopen van de verwoeste wagons werden de bloe dende gewonden geborgen. Ten laatste hoorde men geen menschelijke stemmen meer, zoodat men kon aannemen dat zich toen nog slechts lijken onder de wrakstuk ken bevonden. De helsche machine. Inmiddels waren uit Boedpaset eenige hulptremen vertrokken, die behalve dokto ren en verpleefgsters, ook sterke aideeiin- gen politie en gendarmerie aanvoerden, terstond werd begonnen met een onder soek naar de oorzaak van de ramp," dat al spoedig tot een resultaat leidde. Uit het onderzoek, dat geleid werd door oen commandant van de afdeeling pioniers kapitein Nagy, bleek namelijk, dat de ont- ploffing teweeg was gebracht door een helsche machine, bestaande uit een kleinen koffer van Vulkan-fiber, die gevuld was met een a twee kilogram dynamiet. Hier aan was een lont vastgemaakt, welke door twee koperdraden verbonden was met een zaklantaarnbatterij. Deze draden waren zoo gemonteerd, dat bij het passeéren van den trein kortsluiting ontstond, waardoor de lont in brand geraakte en de dyna miet tot ontploffing werd gebracht. Tweede aanslag voorkomen. Onmiddellijk na de ontdekking van den toeleg werd ook een onderzoek ingesteld op de parallel-lijn, die over 'n afzonderlijk viaduct loopt. Hier werd eveneens een helsche ma chine gevonden. De Oriënt-express uit Weenen, dié kort daarop moest passeeren, kon echter tijdig tot staan worden ge bracht. De plaats van de ramp. De plaats van de ramp levert een ont zettend schouwspel op. De locomotief en een van de neergestorte wagons hebben zich diep^ in den grond geboord. Behalve Je machine zijn twee slaapwagens, drie Pullmanwagens en een goederenwagen om- gevallen. Tot de dooden behooren de machinist, drie spoorwegbeambten en een postbeambte. Voorts kwamèn om het leven de heer en mevrouw Renard, directeur van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na. die zich naar Hongarije hadden bege ven om deel te nemen aan het internatio naal luchtvervoer-congres. Onder de gewonden, die voor het meer- endeel in zeer ernstigen toestand verkee- ren, bevinden zich een Amerikaansche, een Londenaar, een reiziger uit Parijs_en een Weenen. Alle gewonden zijn naar de zie kenhuizen van Boedapest overgebracht. Een brief der daders. Tijdens het bergingswerk werd op de plaats, waar men ook de overblijfselen van de lont had gevonden een briefje aan getroffen met den volgenden inhoud: „Ar beiders! Wij bevrijden u van uw zorgen! W« nullen met geweld van het kapitalisme weten te verkrijgen wat u toekomt. Iedere maand zult u van ons hooren Onze kame raden zijn overal. De kapitalisten zullen niet ontkomen. Onze voorraad ontplof fingsmiddelen en beuzine is nog niet uit geput." Arrestaties. Tegen den morgen werden Zondag een electromonteur en een arbeider gearres teerd, die men bij de plaa>s der ontploffing aantrof, en die geen verklaring konden ge ven van hun aanwezigheid aldaar. De ar beider, die in een blauw pak was gekleed, had zich aanvankeüik uitgegeven voor een ingenieur der spoorwegen. Later bleek evenwel, dat hij werkzaam was in het> bouwbedrijf. Op het oogenblik dat men hem arresteerde, liep hij langs de rails in de richting van Boedapest: Later bleek even wel, dat deze beide arrestanten vermoede lijk niets met den aanslag uitstaande heb ben. Een hunner is 78 jaar oud. De politie volgt echter in totaal 27 sporen. Zij heeft o.m. een zekeren Peter Buschholz gearres teerd, terwijl deze het viaduct fotografeer de. Hij verklaarde den zonsopgang te wil len fotograveeren. Men acht het niet uit gesloten, dat de daad door buitenlanders is gepleegd. In de Hongaarsche hoofdstad vermoedt men met een communistischen aanslag te doen te hebben. Tot degenen, die als door een wonder aan den dood zijn ontsnapt, behoort o.m. graaf Palffy, die zich in een der omlaag gestorte wagons bevond. Door den schok werd hij uit den trein geslingerd, zonder zich echter ernstig te verwonden, zoodat hij zich te voet naar het station kon bege ven. Een ooggetuige aan het woord. Een der ooggetuigen van de ramp ver telt het volgende: „Ik was te Boedapest in den voorsten wagon van den sneltrein naar Weenen ingestapt. Daar hier echter geen plaats meer was, begaf ik mij naar den voorlaatsten wagon, waar ik mij ter ruste legde. Slechts aan deze omstandigheid heb ik te danken, dat ik het ongeluk heb overleefd. Ongeveer toen minuten na het vertrek van den trein gebeurde de ramp. Ik werd door een vreeselijke ontploffing en door oorverdoovende kreten uit mijn slaap gewekt. Op hetzelfde oogenblik ging het licht uit. De passagiers, die van hun plaatsen waren geworpen, wisten niet, wat er gebeurd was. Eerst toen zij beseften, dat er om hulp werd geroepen, werd het hun duidelijk, dat er een ongeluk moest hebben plaats gehad." Stuk rails 7 K.M. weggeslingerd. De bewoners van het plaatsje Bai Torbagy verklaren, dat zij om 12 uur 15 's nachts door een onzettenden knal uit hun slaap werden gewekt. Het scheen hun, alsof ef een projectiel door de lucht suisde. Door de kracht van de ontplof fing was namelijk een lang stuk rails losgerukt, dat dioht bij het zeven K.M. van de plaats der ontploffing gelegen dorp neerplofte. De plaate des onheils is door militai ren en gendarmes afgezet. Achter het cordon der afzettingsmanschappen ston den weenend de vrouwen en kinderen der naburige dorpen. Kleine boerenwa gens, elk met een uit bruin hout getim merde doodkist beladen, reden de een na den ander voor om de geborgen lij ken weg te voeren. Het viaduct zelf is betrekkelijk weinig beschadigd. Het ver keer BoedapestWeenen heeft voorloo- pig over de parallel-lijn plaats; men ge looft, dat de puinhoopen in 48 uur op geruimd zullen zijn. Het onderzoek naar de daders duurt nog steeds voort. Opvallend is de over eenstemming met de treinaanslagen in Joegoslavië en bij Jüterbog. Het onderzoek der experts. Volgens het voorloopig resultaat van het onderzoek der deskundigen naar den aanslag, zijn het ontstekingsmateriaal, de lont en de ontploffingsstoffen van de hel sche machine van Duitsch fabrikaat, de batterijen echter van Poolschen en En- gelsohen oorsprong. Dientengevolge acht men het zeker, dat de aanslag door een internationale communistische groep is gepleegd, die schuldig moet zijn aan een reeks van aanslagen, welke in de laat ste jaren in verschillende staten op touw gezet zijn. Ook is geconstateerd, dat de helsche machine niet met een uurwerk was ver bonden, doch dat de ontsteking met groote vakkennis was aangebracht. Den voor den sneltrein rijdenden passagiers- trein hebben de misdadigers laten pas seeren. De autoriteiten treffen alle maat regelen om de plegers van den aanslag te kunnen arresteeren. Geheimzinnige telefonische oproep. Tijdens- het onderzoek der politie werd een Hongaarsoh station om 11 uur des nachts, dus nauwelijks 40 minuten na den aanslag, door twee stations in het buitenland, n.l. door Londen en Kopen hagen, opgebeld. De persoon, die het station had aangevraagd informeerde, of op de Hongaarsche spoorwegen alles in orde was. Op de vraag, waarom hij dat wilde weten, antwoordde de onbekende in het Duitsch, dat hij alleen het plan voor een reis wilde samenstellen. Men acht het waarschijnlijk, dat de telefoni sche oproep met den aanslag verband houdt. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 9 September benoemd tot burgemeester der gemeente Berkel (Z.H.) mr. A. A. M. Glun- demann. R. K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk. Donderdag 1 October zal het gebouw der R. K. Tuinbouwwinterschool te Be verwijk door den Bisschop worden inge- wijd. De officieele opening der school zal geschieden door Minister Ruys de Bee- renbrouck. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Aanslag op een D-trein bij Boedapest. De trein in een ravijn gestort. Vijf-en-twin tig dooden. (1ste blad). Mislukte Putsch-poging in Oostenrijk. (2de blad). Mahatma Gandhi te Londen aangeko men en geestdriftig ontvangen. (Buiten land, 2e blad). Geen overeenstemming tusschen het Vaticaan en Spanje. (Buitenland, 2e blad). Engeland wint den Schneider-cup. (Luchtvaart, 2e blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp ter bestrijding van „dumping" en een wetsontwerp ter herzie ning der L. 0. wet ingediend. (Binnen land le en 2e blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. W. Vessies wint den Peter Verhoef-wis selbeker in den Singelloop van Rood-Wit. Nederland wint den tenniswedstrijd van België met 20—4. Hermes D. V. S. winnaar van den Zil veren Bal. Fluks wint den korfbalbeslissingswed strijd van Rozenburg. ANTI-DUMPINGSWET INGEDIEND. Bijzondere maatregelen. Bij de Tweede Kamer is een wetsvoor stel ingediend tot toekenning van dè be voegdheid van het tijdelijk treffen van af- weermaatregelen tegen kunstmatige concur rentie uit het buitenland. Het wetsontwerp strekt om de regee ring gelegenheid te geven, buiten het par lement om in daartoe leidende gevallen tegen bepaalde verschijnselen van dum ping tijdelijk zekere afweermaatregelen te nemen. Het wetsontwerp geeft die mogelijkheid in tweeëerleivorm n.l. in dien van een bij zonder invoerrecht en in dien eener in- voer-beperking. Voor den maatregel is de vorm geko zen van een ministerieele beschikking, wel ke slechts genomen wordt na goedkeuring in den Raad van Ministers en na behan deling van de aangelegenheid voor eeu commissie van onderzoek, bestaande uit vijf gewone en twintig buitengewone leden, door de Kroon te benoemen, welke com missie belanghebbenden in het openbaar hoort. Een maatregel zal nimmer langer kunnen gelden dan voor een tijdvak van één jaarverdere voorziening zal slechts mogelijk zijn in den vorm van een her nieuwden maatregel na een hernieuwd volledig onderzoek. Als maximum wordt aangegeven het vijfvoud van het invoerrecht krachtens de Tariefwet. Z. EXC. MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK heeft Zaterdagmiddag in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting van de Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten. De Minister verlaa/t het gebouw der Tweede Kamer na de sluiting.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1