UIT DE OMGEVING M VANDAG 14 SEPTEMBER 193» DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE NAZI'S BESTORMEN EEN CAFE. Omdat er Joden in zaten. In verband met liet Joodsche Nieuw jaarsfeest hebben Zaterdagavond op d®n Kurfurstendamm te Berlijn botsingen plaats gehad tusschen nationaal-socialisten en Joden. De Nazi's bestormden een café, verniel den de inventaris en sloegen de joodsch- uitziende gasten. De politie greep hierop in en arresteer de 12 personen. Ook op straat werden ar restaties verricht. Eerst laat in den avond van de rust en orde hersteld. Volgens een mededeeling van de politie zijn in totaal 50 personen in hechtenis ge steld. ENGELAND GANDHI TE LONDEN. Groote belangstelling der bevolking. gen maakten den dag van Gandhi's aan- gen maakten den dag van Gandhiös aan komst zoo triestig als zelfs een Londe- naar maar zelden beleeft, schrijft de „Tel." Niettemin hadden zich voor het gebouw der Quakers, in breede Euston Road, waar de mahatma verwelkomd zou worden, reeds twee uur voordat hij zou kunnen aan komen, honderden van zijn landgenooten verzameld. In verband met de strenge voorzorgsmaatregelen, welke de regeering heeft genomen, om mogelijke onaangenaam heden te vermijden, werd de zaal slechts kort voor de aankomst van Gandhi ge opend en ook toen konden slechts de ge lukkigen, die een toegangskaart hadden, tusschen de twee aaneengesloten rijen po litie agenten door naar binnen gaan. De honderden teleurgestelden zagen zich ten slot'e ook nog beroofd van de kans den mahatma te aanschouwen, daar de auto. die Gandhi uit Folkestone naar Londen bracht, bij een verlaten achter-ingang stil hield. Daar slaagde echter een bijzonder opmerkzaam volgelinge van Gandhi er in, bi tijds toe te snellen om de kleine in een ^wit met de hand geweven kleed omwikkel de figuur een krans bloemen om den hals te hangen. Gandhi werd oor de leden van het co mité van ontvangst bij den ingang ontvan gen. waar een dochtertje van het Lager huislid Fenner Broekway hem een bou quet rozen aanbood, door den mahatma glimlachend aangenomen. Hij werd daarna naar een kamer gebracht, waar hij een glas geitemelk en een glas sinaasappelsap dronk en waar hij zich gedurende een kwartier op de vergadering zou voorbe reiden. Gejuich in de vergaderzaal. Een zonderling gemengd gezelschap had hem in de groote zaal geduldig afge wacht. Geestelijken van de Anglieaansche kerk uit het geheele land zaten daar tus schen Hindoes en Mohammedanen in hun ri'ke kleed ij, doch de meerderheid werd ge vormd door Indische studenten in Europee- sche kleeren. Toen Gandhi, aan de hand geleid door een Engelsch geestelijke, de zaal binnen kwam. rees iedereen op en een minuten lang gejuich brak Ion Voor op ''f podium stond de kleine witte figuur, de beide handen gevouwen, glim lachend dankend voor de ontvangst, ter wijl hem en Pandit Malavya een krans om den hals werd gehangen. De voorzitter van de com mi si e van ontvangst, de dich ter Laurence Housman. las telegrammen voor van den premier. Baldwin en Hender son en vele andere persoonlijkheden, waar in zij hun afwezigheid verontschuldigden. Vervolgens heette hij Gandhi welkom en sprak den wensch uit, dat diens zending in Engeland zou slagen. Hij besloot met het verzoek enkele minuten stilte in acht te nemen, omdat Gandhi zoo groot waarde aan stilte hecht. Gandhi neemt het woord. Het duurde verscheiden minuten, voor dat Gandhi het woord nam. Hij begon met zich 'te verontschuldigen, dat hij niet op stond, daar hij al sedert, jaren niet lang kan blijven staan. Bijna onbeweeglijk zat de kleine figuur met het scherpgelijnde donkerkleurige hoofd als rustend op de wit-wollen plooien van dp over zijn schou ders geslagen sjaal, terwijl langzaam en duidelijk de woorden uit zijn mond kwa men. Gij hebt mij een vleiend welkom bereid, zeide hij, doch ik weet, dat dit niet alleen mij geldt, doch ook de idealen, waarvoor ik reeds dertig jaar strijd, of zoo gij wilt, 4e natie, die ik op het oogenblik meen te vertegenwoordigen. Ik ben door de con grespartij hierheen gezonden om vrede te zoeken. Als vertegenwoordiger van de partij is mijn mandaat in sommige opzich ten beperkt, doch in alle principieele kwes ties ben ik ongebonden. Het congres, al dus vervolgde Gandhi, onder luide toejui chingen, zoekt de vrijheid voor de mil- lioemen, die niet voor zichzelf kunnen spre ken en wil dit doel bereiken door geweld loosheid. Als wij ons niet kunnen houden aan de waarheid en aan de weerloosheid, dan verdient de congrespartij den ban vloek van de geheele wereld. Gandhi her innerde er vervolgens aan, dat er groepen jongelieden zijn, die wel van geweld ge bruik willen maken en dat hij getracht heeft hen hiervan af te brengen. Voor hen en voor ons, aldus Gandhi, bestaat echter een gemeenschappelijk doel, want ook zij verlangen de vrijheid te verkrij gen, waarop Tndië recht heeft. Ten slotte sprak Gandhi over zijn overeenkomst met den inmiddels afgetreden onderkoning, lord Irwin, „dien nobelen Engelschman". Toen Gandhi zijn rede had beëindigd, werd hij weder gedurende verscheiden mi MAHATMA GANDHI is in E ngeland aangekomen, tot het brengen van zijn aangekondigd bezoek. De aankomst te Folk- stone, waar Gand'hi door een groote menigte werd verwelkomd. nuten toegejuicht en terwijl Gandhi lang zaam de zaal verliet, hieven zijn Indische volgelingen voortdurend den kreet aan „Bande Mataram". (Lang leve ons land). Per auto begaf Gandhi zich naar zijn eenvoudige woning in Kingsley Hall, in het Oosten van Londen, waar honderden men sehen waren samengestroomd, die door een honderdtal politie-agenten op een afstand werden gehouden. Na op het balkon de toejuichingen in ontvangst te hebben genu- men. trok Gandhi zich in zijn woon-cel terug. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. DUIZEND D00DEN IN BR. HONDURAS. De hoofdstad Belize zal vermoedelijk moeten worden ontruimd. Volgens de jongste schattingen zijn dooi de storm-catastrophe te Belize in Ilondu ras meer dan duizend personen om het leven gekomen. De stad zal waarschijn lijk moeten worden ontruimd. Het uitbre ken van epidemieën wordt gevreesd. De onlusten, ontstaan door gebrek aan le vensmiddelen, zijn onderdrukt. Er zijn hulp keukens ingericht. De malerieele schade wordt geschat op ca. 5 millioen gulden. De Britsche admira liteit heeft aan den kruiser „Danae" op dracht gegeven uit Barbados naar Belize te vertrekken na eerst- op Jamaica le vensmiddelen te hebben ingenomen. De Amerikaansche mijnenveger is thans te Belize gearriveerd. Nog twee andere oor logsbodems met medicijnen en levensmidde len zijn onderweg. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft een bedrag van 30.000 gulden toegezegd voor medicijnen. Gezien de groote verwoestingen, welke in de stad zijn aangericht, overweegt het gemeentebestuur de stad op een andere plaats weer op te trekken. Ongeregeldhe den, die uitbraken ten gevolge van het te kort aan levensmiddelen, konden bijiijds door de overheid worden onderdrukt. In den nood van de bevolking tracht men tegemoet te komen door de inrichting van een aantal eetgelegenheden, welke zijn ondergebracht in groote tenten, die dag en nacht geopend zijn en waar ieder koste loos voedsel kan verkrijgen. Hoe groot de kracht van de vloedgolf is geweest, blijkt uit het feit, dat een aan tal schepen er ver door op de kust werden geworpen. Zoo ligt er een baggermachine van 200 ton op de plaats, waar vroeger het douane-kantoor heeft gestaan. Maar ook dieper in het land heeft de ramp zich doen gelden. Een zomerverblijf op 15 K.M. af stand van Belize werd gehel en al ver woest en 25 der bewoners kwamen onder de puinhoopen van het gebouw om het le- TWEE D00DEN. Tengevolge van rijden zonder licht. Op den weg van Hasselt naar Helchtc- ren in Belgisch Limburg reden twee per sonen per fiets zonder licht, toen uit tegen overgestelde richting een auto kwam aan rijden, bestuurd door den heer Ramaekers van Rixensart. De automobiel kon voor de twee wielrij ders niet meer uitwijken en deze werden tegen den grond geslingerd. De heer R. verleende terstond hulp, maar voor zekeren J. v. Buien, 35 jaar was het reeds te laat; hij was op slag ge dood. Zijn metgezel eveneens vader van een gezin, werd in een naburig huis ge bracht doch geneeskundige hulp, welke spoedig ter plaatse was, mocht ook hem niet meer baten. Beide slachtoffers stier ven tengevolge hunner nalatigheid. TWEE ONGELUKKEN 3IJ AUTORACE IN FRANKRIJK. Bij een gisteren gehouden autowed strijd, het Circuit des Routes Pavées, is het tot twee ernstige ongelukken geko men. Toen de coureur Commaert op een Georges Irat na benzine te hebben in genomen, opnieuw vertrok, werd hij door een anderen wagen aangereden. De Georges Irat vloog in brand; de be- sturder werd stervend naar een zieken huis vervoerd. Bij het einde van den wedstrijd had het tweede ongeluk plaats, dat nog ernstiger gevolgen had. De Alfa Romeo van Delmonico slipte en reed op het publiek in. Een man en een 6-jarig kind werden gedood en ongeveer vijftien personen werden min of meer ernstig gewond. „Tel." Onder den trein. Bij de binnenkomst te Brussel van den sneltrein van Keulen ontdekte men, nadat de trein het blok No.'4 in liet Noordsta- tnon had gepasseerd een li.ik op de rails. Het bleek, dat hier een Egyptische jon geman, genaamd Anis Sarruf, geboren in 1904 nabij Cairo, waarschijnlijk slachtoffer is geworden van een onvoorzichtigheid, b.v. het over'oopen der verbinding der interna tionale harmonikawagens. Het slachtoffer had in zijn bezit een gouden vulpen en potlood alsmede een medaille van een Amerikaansche universi teit. Schuren in brand gestoken. Nadat voor eenigen tijd in het plaatsje Arenseh de schuren van een Hamburgsch verzorgingstehuis zijn afgebrand is in den afgeloopen nacht de schuur van het verzorgingstehuis- te Oxstedt totaal in de asch gelegd. De leider der brandweer te Cuxhafen had voor den brand een dreigbrief ont vangen, waarin verklaard wordt, dat, als hij met de brandweer te Oxstedt zou verschijnen, zijn huis te Cuxhafen even eens een prooi der vlammen zou worden. Voorts brandde in den afgeloopen nacht te Lünenburg de groote schuur van den werktuigkundige Sohroder ge heel af. Een belangrijke hoeveelheid van deri oogst ging verloren, alsmede eenige land bouwmachines. Tijdens het blusschingswerk werden eenige brandweerlieden gewond. Een ar beider werd door een gebroken draad der electrisohe leiding getroffen en ern stig verwond. Brandstichting wordt ver moed. DE CHOLERA-EPIDEMIE TE BASRA. 415 doodelijke gevallen. Van de 787 cholera-gevallen, die sedert de epidemie begin Augustus uitbrak, zijn gesignaleerd, hebben er 415 een doodelij- ken afloop gehad. In vier op de vijf ge vallen was de dood een gevolg van de wei gering der cholera-lijders, om zich in de Britsche ziekenhuizen te laten behandelen. In de ziekenhuizen is men er in geslaagd de lijders in twee op drie gevallen te ge nezen. Het opwekken van rookgordijnen. De heeren Haerden, civiel-ingenieur te Stockholm en Berndt Krook, luitenant bij de Zweedrche luchtstrijdkrachten, hebben een patent verkregen voor een nieuwe uitvinding tot het opwekken van rookgordijnen, welke volgens de meening van militaire deskundigen een belangrijk verdedigingsmiddel is en bovendien kan dienen om insectenplagen te bestrijden. Het toestel voor het opwekken van den rook is gemakkelijk te bedienen, kan niet ontploffen, indien het door kogels wordt getroffen en weegt de helft min der dan de tot nu gebruikte toestellen. Bovendien is dit toestel tienmaal goedkooper dan het oude. Wordt het toe stel op een vliegtuig gebruikt, dan dient de weerstand van de lucht als compres sor, terwijl bij gebruik op den grond ge wone luchtcompressors- gebruikt worden. DE NAUTILUS. Van Spitsbergen vertrokken. Naar van Adventbay gemeld wordt, ifc de onderzeeboot „Nautilus" Vrijdagavond van Spitsbergen vertrokken. Daar er een krachtige sneeuwstorm woedt, houdt men het voor uitgesloten, dat de „Nautilus" direct naar Reykja vik zal varen, doch verwacht men, dat zij een Noorsche haven zal moeten bin- nenloopen. Hier de kachel in Amerika de waaier. Het was Vrijdag te New York de warmste dag van den zomer en de 'heet ste 11 de September in de geschiedenis. De temperatuur steeg om 4 uur des middags tot 5 graden. De hittegolf heerscht in het geheele Oosten en het grootste deel van het midden-Westen. In de meeste, steden, bedroeg de tem peratuur 90 of meer graden. De heer van den* Kaukasus. Dezer dagen stierf in Graz onder ar moedige omstandigheden Boris Papan- dopulos, die reeds toen hij geboren werd, de rijkste man ter wereld was, hij was gouverneur van den Kaukas-us en eige naar van. de 50.00o inwoners tellende stad Stravopol. De wilde bergstammen rond Stravopol ir> den Kaukasus waren het niet eens met de regeering van den Czaar in Petersburg. Alexander II be raadde zich met. zijn vertrouwensmans generaal Papandopulos, die voorstelde hemzelf met een bevrijdingsexpeditie naar de oproerige stammen te zenden. De Czaar stemde toe en beloofde hem bij welslagen het gouverneurschap van den Kaukasus en het eigendomsrecht op de stad Stravopol. De expeditie slaagde. Na den dood van den generaal erfde zijn zoon Constantijn ambt en stad. Constan tijn leerde in 1909 in Wiesbaden een zangeres kennen en huwde haar. In 1911 stierf Constantijn en vier weken later bracht de zangeres een knaapje ter we reld, dat zij Boris noemde. Deze Boris nu moest bij het uitbreken der revolutie in Rusland vluchten en stierf dezer da gen te Graz op 20-jarigen leeftijd van honger. Visschen in den Atlantischen Oceaan. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van Handel, Klein, heeft moeten constatee- ren, dat de Atlantische Oceaan niet zoo groot is als hij dacht. Jaren geleden lachte hij om het denkbeeld, dat men visschen van bepaalde merken zou voorzien, want naar zijn meening was de Oceaan zoo groot, dat men wel nimmer een spoor van de gemerk te visschen zou terugvinden. Toen Klein ech ter onlangs bij de kust van Maine vertoef de heeft hij met eenige personen van zijn gezelschap drie vissohen gevangen, die alle van merken voorzien waren. Hij heeft de merken gezonden naar den chef van -het vissche rij-bureau, met de erkenning, dat hij zich destijds heeft vergist. DE GOUDSCHATTEN VAN DE „EGYPT" Het zal nog maar een paar dagen duren en de Italiaansche duikers zullen er in zijn geslaagd de schatten te bereiken, die ver borgen liggen in de „Egypt", op 125 meter beneden den zeespiegel. Het was tijdens ee-n zwaren mist op 20 Mei 1922, dat het Britsche stoomschip „Egypt" ten Westen van Brest door de Fransche vrachtboot „La Seine" werd aan gevaren. Binnen 20 minuten lag eerstge noemd schip op den bodem der zee met zijn geheele lading, die o.a. bestond uit 42 ton zilver, zes ton goud in baren en 80.000 gou den sovereigns, ter waarde van bijna negen millioen gulden. Vele bergingsmaatschappijen hebben ge tracht dezen waardevollen schat te bergen. Fransche, Zweedsche en Duitsche duikers daalden in de modernste duikertoestellen naar beneden, om het wrak op te sporen, doch alle pogingen waren vergeefsch. In 1929 bood zich echter het bergingsscbip „Artiglio" 'aan en sedert dien zijn de Ita lianen er, zoodra het weer het maar even toeliet, op uitgetrokken, om zich een toe gang te verschaffen tot de schatkamer van de„Egypt". Hun dapperste duiker is een reus uit Viareggio, Alberto Gianni, met een geweldig stel longen, die het in zijn mon sterachtig duikerpak verscheiden uren kan uithouden «a op 125 M. diepte met groot gemak wandelingen maakt. Twee van zijn kameraden zijn in December van het vorige jaar Jaeneden gebleven, doch geen enkele duiker liet zich daardoor afschrik ken. Het doel der werkzaamheden is thans in zicht, voor zoover men daarvan onder water kan spreken. In elk geval moet nog „slechts" een pantserplaat van een paar centimeter dikte doorgesneden worden en dan ligt de safe van het gezonken schip open en kan begonnen worden met het op- hjjschen der schatten. Vele gevaren drei gen echter nog. De duikers moeten door het dek afdalen in het ruim van het schip en elk oogenblik kan oen onverhoedsche beweging de grootste ongelukken veroor- I zaken. In dat schip is het een wirwar van koopmansgoederen, ijzeren platen, touwen, j kettingen en draden, scherpe randen kun- i nen den luchtkabel doorsnijden en een plot selinge instorting van het wrak kan terug- keeren onmogelijk maken. Boven op de gol ven dobbert de „Artiglio" met de pomp- installatie, d.w.z. het leven der duikers en een plotseling opkomende storm kan het bootje wegslaan. En toch moet in groote haast worden gewerkt, want spoedig keert het getij en komen de herfststormen en voordien moeten de Italianen, voldaan van hun gevaarlijken tocht, terugkeeren en de belooning in ontvangst nemen van hun moedig en onversaagd werk. HILLEG0M. IHill. Winkeliersvereniging. In Ho tel Sistermans heeft het bestuur dezer or ganisatie de winkeliers bijeengeroepen ter bespreking eener reclame-campagne tijdens de a.s. feesten. De belangstelling was goed. Besloten is een etalagewedstrijd te organi- seeren met attracties. Loco-Burgemeester. Tot waarnemend Burgemeester is benoemd Wethouder P. Klaver. Ondertrouwd: D. Kulk en M. Klink hamer. P. van Rooden en A. M. Uiten- daal. A. L. Teeuwen en C. A. Uitondaal. Getrouwd: C. Spiering en E. S. Ort- wein. Geboren: dr. van E. van der Berg Veen. dr. van P. Bouckaert-Van Lierop. dr. van J. Kops-Turk. Overleden: W. Vente, echtgen. v. D. Enthoven, vr. 62 j. A. van Egmond, echtgen. v. A. de Jong, m. 80 j. LISSE. Bloempjesdag, Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben aan de afd. Lisse van dè Vereeniging „Het Hooge- land" vergunning verleend tot het houden van een bloempjesdag binnen deze gemeen te op October a.s. SASSENHEIM. Prijsuitreiking Oranjefeesten. Zater dagavond. was het K.S.A,-Gebouw tot in alle hoeken gevuld met belangstellenden, die getuige wilden zijn van de uitreiking der prijzen, die met de verschillende wed strijden op de Oranjefeesten werden ge wonnen. De voorzitter, de heer L. Pk. Bis- 6chops, memoreerde in eenige welgekozen woo>rden de feesten, die dit jaar zoo bij zonder goed geslaagd mogen heeten. In de eerste plaats werd dank gebracht aan de beide plaatselijke muziekverenigingen, die op zoo voortreffelijke wijze de feesten heb ben opgeluisterd. En ook de burgerij wordt dank gebracht voor de wijze, waarop zij aan het welslagen van het feest hebben medegewerkt. Hierop werd door de aan wezigen het Wilhelmus gezongen, begeleid door de muziek van „Crescendo" die ook zich veorder op den avond nog verscheidene malen deed hooren tot veler genoegen. Den heeren touwtrekkers werd bij de in ont- vangstname van den zilveren wisselbeker een ovatie gebracht. De heeren waren in gezelschap van hun patroon op het podium verschenen en werden luide toegejuicht, welke hulde door de muziek met een da verende fanfare werd bezegeld. Ook ver dere prijswinners van het touwtrekken en van den wedloop in Ploegverband en de Estafetteloop kregen menig extra-hoeratje. WARMOND. Autotocht gebrekkige kinderen. Za terdag brachten ongeveer 130 lichamelijk gebrekkige kinderen en meer bejaarden in een veertig tal particuliere auto's een bezoek aan deze gemeente. Te ruim twaalf uii'r kwamen zij alhier aan waar zij op heb terrein van „Boerderij Meerrust" werden ontvangen door den heer A'lb. Oudshoorn, Loco Burgemeester en den heer C. Zwet sloot, Wethouder. Hier kreeg men eerst een juiste blik op de groote ellende die in de wereld nog geleden wordt. Toch was het allen aan te zien dat zij ondanks hun licha melijke nood inwendig zeer verheugd waren dat hen zoo iets was bereid. De heer L. J. A. Kemper had voor deze gelegenheid zijn restaurant bereidwillig aan het desbetref fend comité afestaan, en bovendien werd de kinderen een heerlijke lunch aangeboden. Het behoeft zeker niet gezegd te worden dat zij de tafel eer aan deden. Na afloop der lunch werd een bootocht gemaakt over de Kagermeren en ook van dit watertochtje genoten zij heerlijk. Aan boord was voor voldoende afwisseling zorg gedragen, want er was opgewekte muziek, de bekende goo chelaar H. Nollens, en een conferancier. Na een heerlijk tochtje kwamen zij te drie uur weer aan de Boerderij „Meerrust" waar nogmaals een kop thee met versna pering wend aangeboden. Hier sprak de heer Oudshoorn de kinderen toe waarbij spreker zeide dat het hem ee-n groot ge noegen deed dat Warmond in staat was de kinderen zoo'n heerlijk watertochtje te kunnen aanbieden. Mede sprak hij een woord van hulde aan het adres van het comité, voor hun gepresteerd werk. De hee ren Ruygrok en Bakker hadden zich geheel belangloos ter beschikking van het comité gesteld en beiden komt zeer zeker een woord van dank toe. Zeer voldaan en met glunderende gezichtjes verlieten de kinde ren te ruim vier uur deze gemeente om te rug te keeren naar Den Haag. Personalia. De heer H. C. A. M. Schöl- vinck is met ingang van 16 September be noemd tot adjunct-commies ter seoretarie te Waddinxveen. WASSENAAR. Aanrijdingen. Op het meest smalle ge deelte van de Berkheistraat -is Zaterdag een 6 wielige vrachtauto, bestuurd door van D. uit Den Haag, ingereden op een groen- tenwagen van G. alhier. De groentenwagen werd tegen een muur gedrukt en ernstig beschadigd. Een groot deel van de lading ging over de straat en werd waardeloos. Het paard bleef ongedeerd. Zaterdagavond werd een handwagen, met groenten beladen, op de van Zuijlen van Nijeveltstraat aangereden door een autobus, bestuurd door V. uit Rotterdam, met het gevolg,' dat de handwagen licht werd beschadigd. Zondagmorgen moest de motorrijder van A. uit Rotterdam op den Rijksweg plotseling stoppen voor auto, genummerd j H. 91194, die uit de Paauwlaan kwam. Ten- I gevolge van het krachtig remmen, sloeg de motor om en werden berijder en duo rijder zeer onzacht tegen de straat gesmakt. Beiden liepen lichte verwondingen op. De bestuurder van het motorrijtuig H. 91194, die aan het verkeer rechts geen voorrang I gaf, zal worden opgespoord.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10