LEGER EN VLOOT NIEUWSTE MMTEbSJOFFEN Mantelstoffen, UIT DE PERS RECHTZAKEN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 WEGEN DOOR DE HAARLEMMER MEER. Verbinding van Haarlem met Schiphol. Bij de Tweede Kamer is ingediend een onteigeningsontwerp voor den aanleg van een weg van net kruispunt van den Spaarn wouderweg en den Spieringweg in de ge meente Haarlemmermeer naar den Zomer- weg in de gemeente Haarlem, met een zij tak naar den Rijksweg Haarlem—Amster dam, onder de gemeenten Haarlemmer meer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Haarlem. Blijkens de Memorie van Toelichting hebben Ged. Staten van Noord-Holland om deze onteigening verzocht. Het werk bestaat in het maken van een verkeersweg met een kruinbreedte van ongeveer 15 M. De weg zal beginnen bij het kruispunt van den Spaarnwouderweg met den Snie ring weg en loopen in ongeveer westelijke richting tot een punt op korten afstand ten zuiden van den Nieuwe Weg, de ring vaart van den Haarlemmermeerpolder en de spoorbaan -HaarlemHoofddorp krui sen en steeds in Westelijke richting door- loopen naar den Zomerweg. Ongeveer ter hoogte van de kruising met de spoorbaan HaarlemHoofddorp is een zijtak ontwor pen naar den Rijksweg HaarlemAmster dam. Deze zijtak zal in hoofdzaak de ge noemde spoorbaan volgen. Door de uit te voeren werken zal in aan sluiting aan den vrijwel voltooiden pro vincialen weg SchipholSpieringweg een weg voor doorgaand verkeer tot stand ko men tüsschen Schiphol en de gemeente Haarlem, en tevens een verbinding van dien weg met den rijksweg HaarlemAm sterdam. AalsmeerU ithoorn. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor den aanleg van een weg van Aals meer naar Uithoorn, onder de gemeenten Aalsmeer en Uithoorn. Naar uit de Mem. van Toelichting blijkt, hebben Gedep. Staten van Noord-Holland deze onteigening gevraagd. Het werk zal bestaan in het maken van een verkeersweg met een kruinbreedte van 15 tot 32 M. De weg zal beginnen bij de Ringvaart van de Haarlemmermeer, ter hoogte van het punt, waar de Kruisweg in don Haar lemmermeerpolder op den Ringdijk uit komt, en zal in zuid-oostelijke richting loopen naar den Dorpsweg van Aalsmeer en in dezelfde richting doorgaan over de Ringvaart van den Stommeerpolder met kruising van de spoorlijnen van Aalsmeer naar Hoofddorp, Amsterdam en Uithoorn, naar de zuidzijde vap de spoorbaan Aals meerUithoorn, die verder in hoofdzaak gevolgd zal worden tot den ontworpen Rijksweg AmsterdamRotterdam. Door de uit te voeren werken zal in aansluiting op den in aanleg zijnden weg HeemstedeAalsmeer een weg voor doorgaand verkeer tot stand komen tüs schen Heemstede en den ontworpen Rijks weg Amsterdam—Rotterdam. Daardoor zal het verkeer worden gebaat en dus het algemeen belang worden be vorderd. ZEVENDE EEUWFEEST VAN HARDERWIJK. Prins Hendrik en Minister Deckers vieren mede. Het zevenhonde>rd-jang bestaan der stad Harderwijk is Woensdag gevierd meit 'n historischen optocht, waarvoor duizenden belangstellenden uit alle plaatsen van de Yeluwe waren samengestroomd in de nau we straten van het stadje. Tegen één uur hadden zich in het prachtige, antieke stadhuis talrijke genoo- digden verzameld, om getuigen te zijn van de aflegging van de belofte van trouw door het den vorigen dag uit Amersfoort aan gekomen garnizoen aan de burgerliike overheid. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Prins Hendrik, de Minister van Defensie, mr. dr. Deckers, den adjudant van de Koningin, jhr. C. M. Storm van 's-GravenS'inde, den Garnizoenscomman dant van Harderwijk en anderen. De heer J. de Jong Saakes. burgemees ter van Harderwijk, heette allen in een een uitvoerige rede welkom. Yoorts herin nerde spr. aan het gedenkwaardige feit, dat Harderwijk nu zeven eeuwen geleden reeds stadsrechten heeft verkregen, waar door deze plaats alras tot de belangrijkste steden van Gelderland mocht worden ge rekend. Immers handel en wetenschap bloeiden, waardoor Harderwijk een cen trum van de Yeluwe werd. Terloops bracht spreker ook de drooglegging der Zuiderzee ter sprake, doch weemoed behoort vooral in deze feestweek te worden uitgebannen. Spreker eindigde met een driewerf heil voor het Huis van Oranje en voor onze Koningin. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. C. Stadlander, dankte den burge meester voor zijn welkomstrede en besloot met den wensch, dat de feestweek in alle opzichten moge slagen. Het was een schitterend gezicht dezen vorstelijken stoet door de versierde stad 'te zien trekken. Hij stelde voor heb be zoek van Prins Willem V, erfstadhouder en kapitein en admiraal-generaal van de geünieerde provinciën van Harderwijk op 23 September 1776. Wel jammer, dnt te ongeveer ha.lf vijf de regendroppets weer op de feestvierende duizenden neerdaal den, die een goed heenkomen moesten zoeken. Maar de feestelijke stemming van inwoners en vreemdelingen bleek er niet onder te lijden. STEUN AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. Alleen voor hen, die het noodig hebben. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsont werpen tot wettelijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobilisatiesLachtoffers en tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijk&begrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen aan de z.g. mobilisatde- slachtoffers). Naar de meening der regeering, die oip heb standpunt staat, dat de toekenning van financieele hulp afhankelijk dient te zijn van de persoonlijke omstandigheden van betrokkenen, kan op deze wijze niet alleen aan allen d:e redelijkerwijs als z.g. mobd- litsabieslachtoffers kunnen worden aange merkt, financieele hulp uöit 's Lands kas worden geboden, maar bovenal zal die hulp afdoende kunnen zijn, nu de steunverlee- ning beperkt zal blijven tót diegenen onder hen, die daaraan ook werkelijk behoefte biijken te hebben. Uitvoering van de voorstellen der com- miss.e ad hoe zou ruim twee en een half rail- Lioen méér gekost hebben dan tot dusver aan de z.g. mobibsatieslachtoffers werd ten koste gelegd. Aan een verhooging van de uitgaven met dit bedrag kan thans stellig niet worden gedacht. De Regeering ontkent in dit verband tevens in elk opzicht de wensohe'ijkheid tot openbaarmaking van voorstellen, waarvan de onuitvoerbaarheid, althans in de tegenwoordige tijdsomstan digheden, voor haar vaststaat. Uit dien hoofde mag zij op een ged a oh te n w iss el i n g met de Kamer omtrent hetgeen in het rapport dier commissie is behandeld, ook geen prijs stellen, hoezeer zij overigens den arbeid der commissie ook waardeert. Het verleenen van terugwerkende kracht aan de voorgestelde rege'ing tenminste tot 1 Januari 1931 komt de regeering niet wel uitvoerbaar voor. Prinses Juliana te Parijs. Naar een Havas-telegram uit Parijs be richt is Prinses Juliana, reizend onder den naam Gravin van Buren, Donderdagavond om half acht daar aangekomen. Op het sta tion werd zij welkom geheeten door den onderdirecteur van het protocol Car tem, als vertegenwoordiger van Briand, luite nant Jayle namens maarschalk Lyautey, en talrijke leden van de Hollandsche kolo nie te Parijs. De Prinses werd naar het Ho tel geleid waar kamers voor haar in ge reedheid waren gebracht. Nader bericht men aan de „Tijd": Klokslag half acht Donderdagavond reed de Puilmantrein uit Amsterdam, waarmede H. K. H. Prinses Juliana reisde de Gare du Nord binnen. üp het perron waren ter begroeting van de Koninklijke bezoekster, naast de reeds genoemden, aanwezig mr. Carsten, de zaak gelastigde als vertegenwoordiger van den Nederland.sehen gezont te Parijs, jhr. Lou don, de heer Labouchère, attaché, verder eenige heeren van het Nederlandsche con sulaat te Parijs, zoomede de heer De Voogt namens het tentoonstellingscomité. De reis naar de Fransche hoofdstad had den meegemaakt Z. Exc. mr. D. Fock, oud- gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, prof. Le Cosquino de Busy en Z.Exc. dr. Koningsbergen, oud-minister van Koloniën, benevens prof. dr. van Eerde uit Amsterdam. Onmiddellijk nadat H. K. H. Prinses Juliana uit den trein was gestapt, traden de aanwezigen op Haar toe ten einde Haar te verwelkomen en de Fransche autoritei ten aan Haar voor te stellen. Nadat de Prinses zich eenigen tijd had onderhouden met de officieele vertegen woordigers en geposeerd had voor tal van persofotografen, begaf het gezelschap zich te midden van een eerbiedig groetende me nigte naar den uitgang, waar zich een groote menigte Nederlanders had opge steld, die H. iv. H. een eenhousiaste ovatie brachten. Vergezeld door de heeren Carré en Car sten, en Haar gevolg, bestaande uit freule Tets, baronesse van Hardenbroek, freule Schimmelpenninck van der Oye en baron Baud, begaf de Prinses zich vervolgens per auto naar hotel Meurisse, in de Rue de Ri- volij waar Zij tijdens Haar verblijf te Pa rijs zal vertoeven. Hedenochtend om half elf zou de Prin ses het Nederlandsche Paviljoen op de Ko loniale Tentoonstelling een bezoek bren gen. Sociale Studiedagen te Bergen (N.-H.) Van 36 October a.s. zullen te Bergen (N.-H.) vanwege het centraal bestuur van den Ned. R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem sociale studiedagen worden ge houden. Zaterdag 3 Oct. worden de cursisten omstreeks half zeven in Bergen verwacht. Nadat men zich zal hebben geïnstalleerd, zal er een kort Lof worden gehouden, ter wijl om 8 uur de openingsvergadering plaats heeft, waarin de heer A. C. de Bruyn, de Verbondsvoorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, het onderwerp zal behandelen: „Arbeider en Maatschappij". Zondag 4 Oct. a.s. zal de Centraal-voor- zitter, de heer J. W. van den Akker, in den ochtend behandelen: Individualisme". Des namiddags zal pater dr. D. Beaufort inleiden: „De arbeider, zijn gezinsleven en opvoeding". Des avonds heeft een vrije bespreking plaats. Maandag 5 Oct. in den morgen zal be handeld worden door den Centraal-secreta- ris, den heer Ant. J. M. Angenent: „Orga nisatie", en door den heer Henri Hermans „De arbeider en de genotmiddelen". Des namiddags zal ingeleid worden door pater dr. G. Vrijmoed: „Bedrijfsorganisatie" en door den heer Willem Nieuwenhuis: „De arbeider en de verfraaiing van het leven", terwijl 's avonds de heer Frits Bouwmees- Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-6 HEEFT U ONZE ENORME COLLECTIE REE Wij brengen het denken kurit voufi Onyel^ofBijk LAGE prijzen. 145 cM. mooie wollen kwaliteiten g n n 2.25, 1.45, I.^L4- Op vertoon dezer advertentie geven wij 10%, tien procent korting op al Uwe inkoopen in onze StofFenatdeelinq ondanks de ENORME VERLAAGDE PRIJZEN. ter in aansluiting op het onderwerp van den heer Nieuwenhuis zal doen zien, wat werkelijk kunstbeoefening is. Dinsdag 6 Oct. spreekt de Dioc. Geest. Adviseur, rector Bots over: „Het zieleleven van den arbeider"; en de heer J. Andries- sen, voorzitter van den 11. K. Bouwvakar beidersbond en secretaris van de Interna tionale der Christelijke Bouwvakarbeiders over: „Internationale organisatie". Pater Jac. Jacobs uit Heerlen zal in de slotver gadering, die omstreeks 3 uur gehouden wordt, spreken over „Apostolaat". De heer F. A. Muller, chef van het Centraal Station te Amsterdam, heeft om gezondheidsredenen pensioen aange vraagd. DE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De Nieuwe Kodrier schrijft: Hoe zullen we den Nederiandschen Ka tholieken-dag behouden? Deze vraag is aan de orde geweest in en na de Pinkscerweek van dit jaar, toen de Amsteraamsciie ivatholiexeiiüag, wat de belangstelling der katholieken van staci en land oetrelt, een mislukking was gebleken. De voorzitter, mr. A. baron van Wijn bergen, reageert even op eenige opmerkin gen, m dien tijd gemaakt, nu hij in „Het Gentrum" het Verslagboek aanbeveelt. Vooreerst bespreekt hij als volgt den or- ganisatorischen opzet, waaromtrent opmer kingen vernomen zijn: Naar aanleiding daarvan zij in her innering gebracht het beteekenisvol woord van mgr. 11. van de Wetering z.g., in diens vas^enmandement van 1922: „Gij gaat er groot op, B. G., wan neer gij nd zijt van een machtige orga nisatie. Maar steit gij er dan geen eer in lm te zijn van ue machtigste van aiïe organisaties der wereld, welke is de hemge .katholieke Kerk? Vveinu, als zoouanig, ais leden dier- or ganisatie, worden, genjk men weet, bij geiegenneid van een Aigemeenen Katho liekendag de kathoiiexen opgeroepen door net Episcopaat en van niet geringe beteekenis is het, dat men aan zulk een oproep blijve gewend. De laatste tijden hebben andere landen weer heb afdoend bewijs geleverd, van welk.een groot be lang het is, dat zoodanige oproep worae verstaan en opgevolgd. Maar meent de schrijver dan, dat wij naar onzen Limburgs-chen Katholiekendag, die altijd zeer druk wordt bezocht, niet als katnolieKen opgeroepen worden? Wordt de dag van iets minder beteeke nis, wanneer naast den algemeenen oproep van het bestuur een oproep wordt gericht tot den katholieken boer, den katholieken arbeider, den katholieken middenstander, den katholieken onderwijzer, den katholie ken sportman enz.? Is het niet buitengewoon practisch, dab men die katholieke organisaties heeft, om van elk daarvan de hulp te aanvaarden voor het bevolken van een Katholiekendag? En beteekenen die organisaties dan niet zooveel ook voor den geloofsijver en het geloofsleven van den Nederlandschen ka tholiek en voor het katholicisme in Neder land in 't algemeen, om ze gaarne als zoo- da Aig te zien komen op een Nederland- schen .Katholiekendag? Zij bezitten nu eenmaal het geheim om kaar leden bij zulk een gebeurtenis in groo- ten getale te laten toestroomen. Ook wan neer onderwerpen behandeld worden ah: de redding en het behoud van het Christe lijk Gezin, een stof, die voor een Katho liekendag wij zijn het hierin met den heer van Wijnbergen geheel eens bijzon der geschikt is. Beter dan op een Sectie I, II, III enz. kon deze behandeld worden op sectiever gaderingen van de verschillende maatschap pelijke geledingen. Wij vreezen, dat wij onzen laats-ten Nea. Katholiekendag beleefd hebben, wanneer hij dezen weg niet opgaat. Onderofficierscpleiding lichting 1932. Van de lichting 1932 worden 3066 dienst plichtigen aangewezen voor de onderoffi ciersopleiding, t.w. 2070 voor de infanterie; 85 voor de wielrijders; 22 voor ziekenver pleger; 11 voor den motordienst; 16 voor de luchtvaartaf deeling; 50 voor het Ie, 63 voor het lie en 60 voor het Ille bataljon van het regiment genietroepen; 28 voor de pontonniers en 10 voor de torpedisten; 60 voor de luchtdoelartillerie; 36 voor de kust- artillerie; 189 voor het bereden, 180 voor het onbereden gedeelte der bereden artil- leie; 77 voor de cavalerie. Voorts 359 voor de opleiding tot onder officier-administrateur en wel: 264 van de infanterie; 9 van de wielrijders; 6 van het Ie, 4 van het He en 4 van het Ille batal jon van het regiment genietroepen; 4 van de pontonniers en 1 van de torpedisten; 12 van het le, 6 van het 2e regiment onbe reden artillerie, 4 van de luchtdoel- en 5 van de kustartillerie; 30 van het bereden gedeelte artillerie; 10 van de cavalerie. Van de lichting 1932 zijn 23.995 dienst plichtigen aangewezen voor dienstneming van wie 1144 bestemd zijn voor de zee macht. ƒ50.000 SCHADEVERGOEDING GEEISCHT Door twee marechaussee: doodgeschoten. Voor de civiele kamer van het Haagsche Gerechtshof zijn gister in hooger beroep de pleidooien gehouden in de procedure v. d. wed, van Meer tegen den Staat, in welk pro ces de wed. van Meer 50.000 schadevergoe ding eischt wegens het onrechtmatig dood schieten van haar man, die caféhouder was te Zundert door twee marechaussees in Januari 1927. Deze vordering heeft de Rechtbank af- Namens appellante pleitte mr. Nijsingh uit Den Haag en mr. van Girfch uit Amsterdam en voor den Staat mr. A. F. Telders uit Den Haag. Mr. Nijsingh behandelde de juridische zijde en wees erop, dat de marechaussees noodig hadden om het huis van v. M. te kunnen be treden een schriftelijken last van den burge meester. De burgemeester, als getuige gehoord, verklaarde dat hij dien dag geen last had ge geven, maar een aantal blanco-volmachten had geteekend. Hieruit blijkt dus, dat de marechaussees op eigen houtje zijn opgetreden. De taak, die de Siaat heeft om de naleving der Drankwet te controleeren, wettigt volgens pleiter niet, dat daaraan een menschenleven wordt geofferd, ook niet als er verzet wordt gepleegd Dit feit, dat gedood is, blijft onrechtmatig, ook al is de daad kachtens art. 41 Sr. niet strafbaar. Hetgeen strafbaar is, is onrechtmatig, maar hetgeen niet strafbaar is, is daarom nog niet rechtmatig! Hebben deze marechaussees on rechtmatig gehandeld, dan liin zij ook scha- deplichtig. Dat deze daad onrechtmatig is, is zonder twijfel, omdat de beide m?nnen de grenzen van hun noodzakel'ike verdediging verre overschreden hebben; maakt hen dat niet strafbaar, hun daad blijft onrechtmatig. Pleiter haalde aan artikel 1406 B. W. Moed willige of opzettelijke doodslag verplicht tot schadevergoeding. Daaronder valt ook het dooden bij noodweer. PI. trok hier een ver gelijking met art. 1782 inzake bruikleen. Noodweer valt niet onder de omschrijving, die bij wanprestatie aansprakelijkheid uitsluit. En in het civiele recht is een beroep op nood weer niet toegelaten. Hier stonden twee vak- menschen, ook met gummistokken gewapend. Deze menschen behoefden niet te schieten en zoo zij dat wel noodig achtten, hadden zij be ter moeten schieten, zonder te dooden. Zij hebben trouwens zelf verklaard, dat zij op den arm van v. M. wilden „chieten. Uit niets blijkt, dat zij v. M, moesten doodschieten. Mr, van Gigch ging zeer uitvoerig in op de feiten. Hij betoogde o.m., dat van dronken schap van v. M. geen sprak» was, dat deze ze'fs even te voren een partij biljart had ge wonnen. Noodweer wordt in 't algemeen niet zonder meer aangenomejdeze moet worden bewezen, maar hier is precies het omgekeerde het geval. Men neemt noodwer bij voorbaat •aan. Weliswaar heeft men een mes gevonden. Van M. zou daarmee dus vermoedelijk gezwaaid hebben. Maar tegenover vermoedens staan po sitieve getuigenverklaringen, dat v. M. geen mes had. De marechaussees hebben heel goed begre pen, dat zij ver buiten hun boekje gingen met v. M. dood te schieten. Het is daarom moge lijk, dat zij het mes uit de keuken hebben gehaald om noodweer le simuleeren. Voor noodweer is geen enkel bewijs aanwezig en had men een objectief onderzoek gewild, dan zouden behalve het mes, ook de revolvers in beslag genomen moeten zijn. Hierop pleitte mr. A. F. Telder?, die als verweer van de marechaussees resumeerde: wij hebben moeten wijken voor het mes en hebben getracht hem in de arm te schieten. Helaas hebben wij hem gedood, uit noodweer. Terecht zegt de rechtbank, dat zij van nor male marechaussees niet aanneemt, dat zij zonder noodzaak op iemand schieten. Ook lijkt het pleiter juist, dat de rechtbank geen waarde hecht aan een losse onderstelling, dat de marechaussees de monsterachtige daad be gaan hebben, een mes te voorschijn te halen om noodweer te kunnen simuleeren. Feitelijk had men de marechaussees als getuigen moe ten kunnen hooren, maar door deze actie zijn zij partij geworden. Het Hof zou nu deze men schen als partij kunnen hcoren. PI. ging op een enkel punt in op het feitelijk betoog van mr. v. Gigch en bestreed voorts het pleidooi van mr. Nysingh. Degeen, die in noodweer han delt, heeft een zelfstandig recht tot verdedi ging. De revolver werd dus gehanteerd krach tens een recht, gedistilleerd uit 't feit, dat in zoo'n geval straffeloosheid gewaarborgd is. Een recht uitoefenende, kan men nimmer een Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend: a. A. H. Bergers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een rookerij, zouterij en inrich ting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmerstraat no. 216; b, N. van Rijnswou enrechtverkrijgenden tot het op richten van een brood- en koekbakkerij in het percee lHeerenstraat no. 65; c. E. R Beu link en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het per ceel Lange Mare, nos. 44 en 44; d. P. J. Ding- krijgendpn, tot het oprichten jrij in pet perceel Lage Rijn- htverkrij- stoom-, 'et perceel Lage Sijthoff's uitgevers- igenden tot het op- binderij in het perceel Doezastraat* no. 1; g. J. G. Kluit en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Aaraarkt no. 18; h .A. van der Goot en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de zagerij en schaverij van hout in het perceel Maredijk no. 163; i. A. W. v. d. Poel en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een slagerswerkplaats in het perceel van der Werfstraat no. 48, hoek Ver lengde Lombardsteeg. Agenda Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. onrechtmatige daad doen. Noodweer heft op den vrijen wil van den aangevallene. Daarom achtte pleiter de vergelijkingen van mr. N. onjuist, omdat hij steeds uitging van aanwe zigheid van den vrijen wil. Ook het beroep op art, 1406 B. W. gaat niet op, want zoowel moedwilligheid als onvoorzichtigheid onder stellen het aanwezig zijn van den vrijen wil. Het ging hier om het leven': gij of ik. In die omstandigheden mag men niet zeggen: de aan gevallenen hadden beter moeten schieten. Pleiter ontkende, dat de Staat hier noodweer zou moeten bewijzen. Z.i. moest de vraag niet luiden: Moesten zij dooden? maar: mochten zij dooden? Bij noodweer is de noodzakelijk heid van dooden nooit te bewijzen. De procureur-generaal zal 8 October con clusie nemen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS (thuisr.) vertr. Sept. van Singapore. Kon. NED. ST00M3. MIJ. BAARN (thuisr.) pass. 10 Sept. nam. Dungeness. BARNEVELD (uitr.) arr. 8 Sept. te Tal- cahuano. DEUCALLON, Bona naar Londen, pass 10 Sept. nam. Ouessant.. HELDEB (thuisr.) arr. 8 Sept. te Toco- pilla. POSEIDON, Lissabon naar Amster dam, pass. 10 Sept. nam. Ouessant. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN arr. Sept. te Kaapstad. KON. HOLL. LLOYD. SIERRA CORDOBA (uitr.) vertr. 8 Sept. van Madeira. WATERLAND (thuisr.) vertr. 9 Sept van Santos. ZEELANDIA (uitr.) vertr. 9 Sept. van Santos. HOLLAND-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (thuisr.) arr. 10 Sept. te Antwerpen. NIEUWKERK (uitr.) vertr. 9 Sept. van Delagoabaai. RANDFONTEIN (thuisr.) vertr. 9 Sept. van Algoabaai. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK, Rotterdam-Pac. vertr. 8 Sept. van Cristobal. GROOTENDIJK arr. 10 Sept. van New Orleans te Rotterdam. H0LLAND-00ST-AZIE LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) vertr. 8 Sept. v. Hongkong. OLDEKERK (thuisr.) vertr. 7 Sept. van Marseille. OLDEKERK (thuisr.) pass. 10 Sept. te Gibraltar. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. AMSTELKERK (uitr.) arr. 9 Sept. te REGGESTROOM (uitr.) vertr. 9 Sept. van Dakar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEM PO (uitr.) arr. 10 Sept. voorm. 11 uur te Southampton. KOTA PINANG arr. 10 Sept. van Ham burg te Bremen. PALEMBANG 10 Sept. nam. 10 uur v. Batavia te Botterdam verwacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, Japan-Rott. pass. 10 Sept. Wight. PEIS ANDER, Java-Amst., pass. 9 Sept. Gibraltar. MENELAUS, Japan-Rott. arr. 9 Sept. te Shanghai. EMZETCO LIJN. JONGE ELIZABETH, arr. 10 Sept. van Malaga te Rotterdam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2