VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 FRAUDE AAN HET POSTKANTOOR TE BAARN. Effecten en geld vermist. Ecnigen tijd geleden werden aan het postkantoor te Baarn eenige effecten ver mist, welke in een aangeteekenden brief verzonden waren. Deze vermissing is nooit opgehelderd kunnen worden. Op even geheimzinnige wijze is thans drieduizend gulden verdwenen uit de kas. Post- en politie-autoriteiten meenen een spoor te hebben gevonden. Een gevaarlijk avontuurtje. Een ingezetene van Alkmaar had met een niet al te gunstig bekend staande vrouw uit dezelfde plaats een uitstapje gemaakt. Het tweetal had in een der om liggende gemeenten de kermis bezocht en was te Alkmaar gaan logeeren in een klein hotel, waar de logé al spoedig be merkte, dat hij een portefeuille met. f 800 kwijt was, die uit zijn binnenzak was weg genomen. Het geld bleek in het hotel onder de dajcpannen verborgen. De vrouw heeft de verduistering bekend. Weer een knaapje meegelokt. Woensdagmiddag is een 8-jarig knaapje, dat nabij een zandterrein in de omgeving van den Adm. de Ruyterweg te Amster dam speelde, door een man in zijn auto meegenomen. De man heeft het jongetje in den auto aangerand en het daarna op de De Ruyterkade bij den Valkerweg op straat gezet. De auto is met de veerpont overgegaan. Om 8 uur is het knaapje, dat geen weg wist, door een politie-agent op de Ertskade aangetroffen. De zedenpolitie heeft de zaak in onderzoek. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Gezien het verloop van zaken in sommige andere streken van ons land, is er hier nog geen reden tot-klagen. Zeker, de omzet zal wel iets beneden dat van vorig jaar zijn, doch ook de aanvoer verschilt met 1930 zeer aanzienlijk. Zoo is b.v. de aanvoer van vroege bloemkool meer dan 50 pet. min der dan in 1930. Vele H.A. land, anders be stemd voor vroege bloemkool, zijn onbeteeld blijven liggen omreden de landheer nog steeds de hooge huur uit het gouden tijdperk der bloembollencultuur in zijn hoofd had, en de tuinders er niets voor gevoelden om het risico te loopen, dat de geheele opbrengst in de geldbuidel van den landheer zou terecht moeten komen Volledigheidshalve zij vermeld, dat waar baron v. Wassenaer v. Catwijck zeer veel lan derijen rond Katwijk In bezit heeft en soms verondersteld zou worden, dat deze hiermede werd bedoeld, zulks dan niet juist zou zijn. 'l Is ons wel bekend, dat baron van W. v. C. perceelen, die in dezen tijd te hoog in huur stonden, heeft verlaagd. Vermoedelijk komen binnenkort nog eenige perceelen van een an dere eigenaar in publieke verhuring omreden aeze zeer kapitaalkrachtige landheer ook aan zoon hooge huurprijs blijft vasthouden, dat de tuinders ook deze niet onder die voor waarden opnieuw willen inhuren, 't Is te ho pen, dat er zulk een saamhoorigheid onder de tuinders zal gevonden worden, dat mijnheer de landheer het lid op z'n neus krijgt. Want al is er dan op heden nog geen ernstige reden tot klagen, voorwat de tuinbouwproducten betreft, met een groot pessimisme wordt het najaar tegemoet gezien i's de groote massa bloemkool komt, die andere jaren voor min stens 50 pet. voor buitenland bestemd was, en waarvan thans verwacht wordt, dat deze in het binnenland zal moeten blijven, of in dien het .buitenland nog iets afneemt, dan te gen zeer lage prijzen. En de landprijzen wa ren gebaseerd op de hooge bollenprijzen. En daarmede gaat het bedroevend slecht. En deskundigen zien ook de naaste toekomst voor het bloembollenbedrijf zeer slecht in. Dat is dan het bedrijf, waar alles tusschen Leiden en Haarlem op gebaseerd was! En iedere week wordt het slechter. In deze om geving worden onnoemelijk veel bollen op geplant, voor de trekkassen. Wat dat in den a.s. winter moet worden, is voor allen nog een raadsel. En mocht Engeland, waar de massa van getrokken bloemen in den winter heen gaat, ook de tolmuren optrekken, iets waar met reden voor gevreesd wordt, dan zal ook het noodmiddel voor velen, de trekkas, niet anders dan teleurstelling kunnen opleve ren. Doch geen ellende voor den tijd. Laten we hopen, dat dit gevaar nog wordt afgewend Misschien komt alles weer op z'n beenen te recht. Men is tegenwoordig zoo spoedig pes simistisch. KATWIJK Hei badseizoen. Dit seizoen is de bad plaats bezocht door 8463 badgasten (v. j 7941) Voor het gemeentelijk kampeerterrein in de Zuidduinen zijn 420 vergunningen verstrekt; dit kamp is door ruim 2000 personen bezocht. WOUBRUGGE Het oranjefeest. Het tweedaagsch oranjefeest werd hier op gewekt gevierd. Nadat des morgens reveille was ^blazen, kwam de koraalmuziek, daarna kinderoptocht door het dorp, welke door een bui regen werd verstrooid, doch bij de ge houden kinderspelen heerschte prachtig weer. Het verdere van den dag werd aangevuld met paardenrennen, voetbalwedstrijd, schiet wedstrijd en vermakelijkheden op het feest terrein. De tweede dag begor met roeiwedstrijd met hindernissen, dat vermakelijke momenten gaf, vooral een tuimeling te water. Ook met wielrijden en hardloopen met hindernissen was dit het geval. Op het feestterrein: concert en bibscoop en tot slot een fraai vuurwerk. Geboren: Jacobus Paulus z. van S. J. van der Meer en C. M. van Geulswijk. Getrouwd: J, Zeilstra jm. 27 j. en A. de Blanken jd. 24 j. C. Verweij jm. 46 j. en A. Stigter jd. 45 j. NOORDWIJKERHOUT Het oranjefeest. Het feest werd gistermorgen ingezet met een optocht van de schoolkinderen onder ge leide van het onderwijzend personeel. De mu- ziekvereenigingen ,,St. Jeanne d'Arc" en ,,De Harpe Davids" luisterden de optocht op. Om 10 uur vingen de verschillende volks spelen aan, welke des middags tot een uur of 6 werden voortgezet. Het weer werkte schit terend mee om deze spelen goed tot hun recht te laten komen. Als altijd verwekte het popaankleeden voor meisjes de groote hila riteit van het publiek op. Voor het eerst dit jaar was er een groote deelname aan het ton netje steken. Het halve dorp was dan ook hierbij aanwezig om toe te kijken en in een uitbundig gelach los te borsten, als er een deelnemer zijn doel miste en in plaats van een ring met den stok te grijpen, een tobbetje met water over zijn lichaam kreeg. De fiets, welke als eerste prijs aan dit spel verbonden was, werd behaald door Cor Balk. Dè versiering van de fietsen der meisjes en jongens, vooral die van de meisjes, was wer kelijk af. Het bestuur van de Oranjevereeni- ging waardeerde dit, door nog een aantal prijzen méér beschikbaar te stellen voor de versiering der damesfietsen. De versiering van de auto's en tilbury's was in één woord prachtig. Vooral de auto's wedijverden in bloemenpracht. De eerste prijs voor de versiering der auto's werd dit maal toegekend aan den heer van der Klugt en echtgenoote. Deze auto was dan ook werke lijk de mooiste van allen, daar de versiering met prachtige chrysanthen prachtig tot zijn recht kwam. Bij het tonknuppelen werden nuttige prij zen gewonnen en velen gingen naar huis met enkele ponden vleesch, worst of spek. Op het kermisterrein en in de café's heerschte een gezellige drukte, velen uit de omliggende dorpen kwamen te Noordwijker- hout kermis houden. Het vuurwerk, dat 's avonds afgestoken werd, was m één woord schitterend Het vuur werk te Noordwijkerhout is alle jaren mooi, maar dit jaar heeft al de andere overtroffen. De Oranjevereeniging heeft een goede keuze gedaan met den aankoop van de mooie stuk ken, welke werden afgestoken. Vermelden we nog dat de burgemeester, eere-voorzitter van de Oranjevereeniging, voordat de prijzen van de volksspelen wer den uitgereikt, een toespraak hield, waarin hij dank bracht aan ieder die had meege werkt om het feest zoo goed mogelijk te doen s'.agen. In het bijzonder bracht hij dank aan de beide muziekvereenigingen, die zooveel in hun vermogen was hebben gedaan om de fees ten op te luisteren. Ook de heer v. d. Klugt werd dank ge bracht voor alles wat hij belangeloos voor de Oranjevereeniging heeft gepresteerd Ten slotte een woord van dank aan het feest comité voor de vele werkzaamheden, welke het heeft moeten verrichten. De uitslag der verschillende volksspelen is als volgt: Ringsteken heeren, 27 deelnemers: le pr. J. Warmerdam Azn., 2e J van den Berg Gzn., 3e J. Vrolijk, 4e W. van den Berg, 5e J Dui venvoorden Wzn., 6e A. van der Raadt, 7e A. Oostdam, 8e H. Oostdam, 9e P. Heems kerk Pzn. Versiering heerenfiets: 2e pr. W. van den Berg, 2e H. Oostdam Dzn., 3e A. Oostdam Dzn., 4e Jac. van Stein. Vogelschieten. le vogel: Romp: P. de Groot, le vleugel: M. Waaning, 2e vleugel: dezelfde, kop: Th. van den Berg Gzn., vlag: G. Duivenvoorden, staart: P. de Groot. 2e vogel: romp: H. Klinkenberg le vleu gel: Jo van Dijk, 2e vleugel: J van Stein, kop: C. Meijer, staart: P. F. van den Berg, vlag: P. Nulkes. Touwklimmen voor jongens,16 deelnemers. Ie pr. W. Broekhof Ezn., 2e H. Duivenvoorde Wzn., 3e C. Bergman, 4e Jac. Duivenvoor den Jac.zn. Fietsen met hindernissen voor meisjes: le pr Maria van Duin, 2e Anny Padding, 3e Adr. Oostdam 4e Mari Bakker, 5e Mina Bakker, 6e Mia van Ierse!. Pop-aankleeden voor meisjes: le pr. Jo Wessels, 2e Mina Bakker, 3e Dora van Gijls- wijk, 4e A. Langeveld. Versiering damesfietsen: le pr. L. van Til burg, 2e Corrie van der Klugt, 3e Clasina van der Putten, 4e N. van der Meer, 5e N van den Berg, 6e Mia van Iersel, 7e M. Immer- zeel, 8e B. van der Putten, 9e M. Padding, 10e C. van den BergSmit, lie A van der Raadt, 12e H. van der Putten, 13e Agnes Bak ker, 14e M. van Stein, 15e A. Warmerdam, 16 Truus Warmerdam, 17e M. Oostdam, 18e S. Westrik, 19e C. Dobbe. Ringsteken dames, 52 deelneemsters, le pr. Adr. v. d. Raadt, 2e Cato van den erg Jd., 3e Joh. Disseldorp, 4e Truus Warmerdam, 5e Corrie van der Klugt, 6e B. van der Put ten, 7e Bertha Nulkes, 8e Betsie Duivenvoor den, 9e Greta Rolvers, 10e Q. Warmerdam, 11e Mietje Hoogervorst, 12e Cornelia Dobbe, 13e Jo Peters. Tonknuppelen, 74 deelnemers: le ton: J. v d. Voet, troostprijs: M. Dieben en C. Borst, 2e ton: wed. J. Duivenvoorden, troostprijs: M. van der Klauw en P. van Denzen. 3e ton: Ant. van den Berg, troostpr.: W. Gijzen en A. van der Niet. 4e ton: P. van den Berg, troostpr.: C. van den Berg en C. Zwaan, 5e ton: wed. L. van der Linden, troostpr.: P. Th. van Gijlswijk en C. J. Duindam, 6e ton: P. Koelewijn, troostpr.: A. de Roode en A. van der Niet. RIJNSBURG Tuinbouw. In dezen tijd van het jaar be staat de aanvoer hier bijna geheel uit bloem kool. Als aanvulling komt er wat gele kool, kleine kwantums uien en wat eigenheimers. De bloemkool was, gezien dat deze geheel in het binnenland geplaatst moet worden, tame lijk goed in prijs, van 9.2013 10 voor le soort. Tweede soort gaat voor 1.402.50. Gele kool is goedkoop en kam nauwelijks van ƒ'-56.10 per 100 opbrengen. Ook voor uien is nog onvoldoende vaag met pfijzen van 3.804 per 100 kg. Eigenheimers laag in prijs, van 2.803.90 per 100 Kg. SASSENHEIM Het oranjefeest. Begunstigd door zeer schoon weer werd deze dag aangevangen. De straten waren nog meer dan Woensdag in feesttooi gestoken door de vele driekleurige vlaggen. Te half tien werd de dag aangevangen met een muziekoptocht door het dorp door de tram-mannen. Op het feestterrein was de commissie weer aan de voorbereiding voor de volksspelen, o.a. tobbenstekken, ruiter te paard, stoelendans, touwtrekken enz., waar van de uitslag hieronder wordt vermeld. Des namiddags te half drie werden de sterk gespierde mannen op de proef gesteld, om hun kunst te toonen in het touwtrekken om den wisselbeker, welke reeds tweemaal in handen was van de Sassenheimsche motorreederij. Ditmaal is het niet gelukt, zooals blijkt uit de uitslag blijkt. Ook voor de andere spelen bestond groote interesse en werden door hon derden toeschouwers bijgewoond. 's Avonds werd weer gebruik gemaakt van de vermaarde hosvlonder, waarbij de hos- muziek werd verzorgd door de trammannen, totdat het slot volgde met een schitterend vuurwerk, dat bestond uit niet minder dan 58 nummers. Zoo behooren dan de jaarlijk- sche oranjefeesten weer tot het verleden en het bestuur kan bogen op een welgeslaagd oranjefeest. De uitslagen zijn als volgt: Tobbetjesteken, door heeren van 16 jaar en ouder, 113 deelnemers, le pr. IJsbrand de Jong, 2e C. van Tol Mzn., 3e P. Kühn, 4e J. L. v. d. Zwet, 5e J. Slot, 6e Chr .Zandbergen. Ruiter te paard, door jongens van 15 jaar en ouder, 62 deelnemers, le pr. J. Faas, 2e Piet van der Kraan, 3e F. v. Wieringe'- 4e K. Moolenaar, 5e J. Berg Azn., 6e M. van Hage, 7e Piet Wolvers. Stoelendans, voor dames van 16 jaar en ouder, 45 deelneemsters: le pr. Nel de Groot, 2e Bets Schalk, 3e Mina Hoogenstraten, 4e Else Moolenaar, 5e Cor v. d. Voort, 6e Ger- da Buin, 7e Lena v. Leeuwen, 8e Jo van No- Touwtrekken, 13 deelnemende fima's door .ploegen van 4 personen uit personeel van ver schillende firma's om den zilveren wisselbre ker. (Deze zilveren wisselbeker werd geschon ken door de N.V. v.h. C. J. Speelman en Zn.) De beker moet 3 achtereenvolgende jaren of 5 maal in 't geheel door personeel van dezelf de firma gewonnen worden. Winnaar 1929: N.V. Sassenheimsche Motorreederij, 1930: de zelfde, 1931: N.V. Gebrs. var? Zonneveld, le pr. N.V. Gebrs. van Zonneveld, 2e fa. Gebrs. v d. Lans, 3e N.V. v.h. Gebrs. van Zonne veld en Philippo. Estafetteloopen 4 x 80 M. (5 deelnemende vereenigingen). le pr. T.O.P. II, 2e Ter Leede I, 3e T.O.P. I. Wedloop in ploegverband door 3 personen uit het personeel van verschillende firma's (14 deelnemende firma's): le pr. Nic. Stoute, 2e C. J. Speelman Zn., 3e Baartman Koning, 4e: J. A. v. d. Voort Co. De prijsuitreiking'zal plaats hebben Zater dag (morgen), des avonds 8 uur in het K.S.A. gebouw, opgeluisterd door het muziekgezel schap „Crescendo". LÏSSE. Ontvreemding rijwiel. Bij de politie al hier is aangifte gedaan van de ontvreemding van een heerenrijwiel. TER AAR Oranjefeesten. De oranjefeesten zullen dit jaar gehouden \yorden door de Ju'iana- frereeniging op Woensdag 16 en Donderdag 17 Sept., op het terrein aan de „Groote brug'' Zooals elk jaar, is het dit jaar weer de ge woonte de eerste dag grootendeels te beste den voor de schoolkinderen. 's Morgens om 9 uur begint de optocht van schoolkinderen vanaf de R.K. school naar 't feestterrein. Op het feestterrein zullen de kinderen onthaald worden op verschillende attracties én versnaperingen. Wat het alle maal is weten we niet, maar wel weten we, dat de feestcommissie tot nu toe zich gewel dig uitslooft voor de kinderen, om het hen zoo pleizierig mogelijk te maken. Des namiddags beginnen de volksspelen om 2 uur. Natuurlijk zijn voor de winnaars prij zen uitgeloofd, en de spelen die gehouden wor den, zijn als volgt: touwklimmen, galgloopen, diverse wedloopen met hindernissen enz., diis de jeugdige athleten, kunnen hun lenigheid en vlugheid op verschillende wijze demon- streeren. Om 7 uur 's avonds gondelvaart. Dit belooft weer iets interessants te worden. De gondelvaart van enkele jaren geleden zit nog goed in ons geheugen, en die slaagde op su blieme wijze. Hoe deze zal slagen weten we niet, maar gehoord de voorbereidingen en zorgen, die er aan besteed worden, en als de voorteekenen niet bedriegen, zullen we iets moois te zien krijgen. Aanvankelijk was het de bedoeling de gondelvaart te organiseeren op de „Poel'maar hier heeft men vanaf ge zien, aangezien men te veel afhankelijk is van de weersomstandigheden, nu is het plan gemaakt en besloten, te gaan vanaf de Groo te brug, door de Leidsche Vaart, naar het Papeveer, en terug. Voor de mooiste vertooningen worden prij zen beschikbaar gesteld, en degenen, die deel wenschen te nemen, kunnen zich vervoegen bij den heer Ph. Lek. Wij verwachten een flinke deelname. Donderdag, de tweede dag, wordt het feest gecpend 's morgens om 9 uur, in optocht gaat de muziek vanaf het Patronaatsgebouw naar het feestterrein. Om 9.30 uur beginnen de diverse volksspe len, hardloopen voor minvermogende leden der vereeni^'ng; 10.30 uur: nationaal ring- rijden met auto's. Des namiddags om 2 uur nationale motor wedstrijden. Dit belooft wel aardig te zijn, en hitr in de plaats zijn er al verschillende motorrijtuigen, die men al aan het oefenen ziet, wat somtijds wel eens gevaar oplevert, door het te onbesluisd rijden. Voorts is er nog broodje happen, hardrij den per fiets, en blinde paard sturen. DE UITVOERING TARWEWET Van oogst 1931 geen vierkante meter ongesteund. Voor 1932 de verbouw te groot. In de vergadering van de HolLandsche Mij. van Landbouw te Hoorn, die voorna melijk aan huishoudelijke zaken was gewijd, heeft de regeeringsoommissaris voor de Tarwewet, ir. S. H. Louwes de uitvoering van deze wet in den breede besproken. Na een breede beschouwing over de be- teekenis van de wet zag hij de vraag onder 'het oog: Hoe staat het op het oogenbïik met de practische uitvoering? Er was van den oogst 1930 over: onge veer 47000 ton Deze oogst stond bekend als van slechte kwaliteit. Het was niet zeker hoeveel procent daarvan voor bloem en meelbereiding geschikt zou zijn. De schat tingen daaromtrent liepen sterk uiteen. De hoogste schattingen waren 40.000 ton en de laagste waren beneden de 30.000 ton. Toen ben ik uitgegaan van een ba.sis van 35.000 ton en de bedoeling deze einde September te hebben opgebruikt. Het blijkt nu, dat er meer is, dat de afkeuringen erg meevallen en dat we zullen kunnen rekenen op een hoeveelheid van pl.m. 39.000 ton. D.e bestel lingen hebben bedragen in de maand Juni, dus voor de invoering van de Tarwewet 9460 ton, in Juli door de voorraden bij de bakkers 4807 ton. De afleveringen he.bben bedragen hn Juni 9450 ton. in Juli 4123 ton. In Augustus is besteld in totaal 15.7777 ton. 31 Augustus was dus de positie, dat er be- te-ld was pl.m. 30.000 ton en afgeleverd pl.m. 24.000 ton. Tot en met 5 September 27.036 ton. Uit deze cijfers blijkt, dat de oogst 1930, wat de afkeuringen betreft, buitengewoon is medegevallen en dat de oogst 1930 voor 1 October geheel zal zijn afgeleverd, ten minste zal kunnen zijn afgeleverd. Het is de vraag of hij werkelijk heelemaal zal zijn afgeleverd, omdat we deze week beginnen niet de bijlevering van nieuwe tarwe. Oogst 1931. Hoe staat het nu voor 1931? Volgens de tarweorganisatie is verbouwd 70.000 bunder graan. Volgens de la ndbon. wst a t :st iek 77.000 bunder. In weerwil van andere mee ningen meen ik te moeten vasthouden aan die van de tarweorgamsaties. Deze hebben n.l. het voordeel, dat ze zijn gecontroleerd. Een schatting van de tarweorganisaties geeft gemiddeld aan ongeveer een op brengst van 3000 K.G. Daarvan gaat af het benoodigde zaaizaad. Dan blijft er over 195.500 ton. Bij 25 pCt. is noodig 187.500 ton. De schatting van 3000 K.G. per HA. echter is naar de doi'schresultaten, die we tot nu toe hebben te groot. Het gevolg is geweest, dat we de beschikbare hoeveelheid De prijzen van de verschillende spelen worden des avonds uitgereikt. Wij willen er nog aan toevoegen, dat de feestcommissie buitengewone zorg besteed heeft aan de prij zen. Er zijn fraaie voorwerpen bij. Dus, doet je best. Om 11 uur des avonds schitterend vuur werk.'Wij kunnen ons vast al prepareeren op de verschillende knaleffecten, als kanonscho ten. Verder zijn een keur van vermakelijk heden opgesteld. Er is gelegenheid genoeg om pleizier te maken. Betreurenswaardig is het, dat de feesten niet als andere jaren zullen opgeluisterd wor den door onze „Arti", men is niét tot een minnelijke schikking gekomen. Welke vereen, nu de feesten opluistert, weten wij nog niet, maar het zal wel een gezelschap zijn uit een andere gemeente. Dispensatie. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem, heeft ter gelegenheid van het oran jefeest 16 Sept. e.k., dispensatie verleend in de Vasten- en Onthoudingswet voor de Pa rochianen van de Parochie v. d. H. Adrianus te Langeraar (Ter Aar) en voor allen die deze dag in de parochie zullen vertoeven. VOORHOUUT Loco-burgemeester. B. en W. dezer ge meente hebben tot waarnemend burgemeester dezer gemeente aangewezen de heer W. van der Laan. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Past op de konijnen. In den afgeloopen nacht werden bij bewoners aan den Kortsteek- ter, Steekterweg en 's Molenaars, eenige ko nen ontvreemd. Tegen een boom opgetornd. De aanne mers G. en Z. ahier, zijn gisteren met hun auto tegen een boom opgereden. De wagen werd daarbij zoodanig beschadigd, dat de reis niet kon worden voortgezet; een kraanwagen was voor het getrofen voertuig het eind van het liedje. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gevestigd: van Heemstede: A. van 't Hoff, Oudshoornscheweg 5 Batavia: Kinde ren Rexwinkel, Marthastichting Hazers- woude: W. M. van der Voort, dienstbode, Raadhuistraat 281.'s Gravenhage: Th. M. Spierings, Oudsehoornscheweg 80 Harder wijk: H. G. van Beusekom, Dorpsstraat 36 Maassluis: L. Marcus, Dorpsstraat 96 Val kenburg (Z.H.): J. Staal en gezin, landarbei der, Grijpensteinstraat 44 Rotterdam: M. M Bouman, Oudshoornscheweg 96 Gorin- chem, H. Snoek: kantoorbediende, Brugge- straat 6 Hoogeveen: W. Wolthuis, onder wijzeres, Hooftstraat 123. Vertrokken: naar Koudekerk: A. van Tilburg en gezin, Boskoop: D. van Teijlin- gen Boskoop: D. A. Bogaart 's Graven hage: P. van Leeuwen Kollumerland c.a.: G. van der Bij en gezin Leiden: G. Schijf op het oogenbïik taxeeren op maximaal 175.000 ton en niet hebben durven brengen •op een maalpercentage van 25 pCt. De groote ongesteunde hoeveelheid berust ge lukkig als ze ergens op berusten kan op ver gissing om het vriendelijk te zeggen. Ik meen dan ook te mogen zeggen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag worden gezegd, dat van den oogst 1931, voor zoover deze bij de tarweorganisaties is aangegeven, geen vierkante meter onge steund zal blijven. Oogst 1932. En nu 1932. Voor 1932 ziet het er veel droeviger uit tenzij- we krijgen een steun va.n andere gewassen die de uitbreiding tegenhoudt. Op het oogenbïik is de tarwe het eenige gewas, dat den landbouwer op de zwaardere en lichtere gronden voordeel be looft. Men behoeft werkelijk geen profeet te zijn om te zien, dat men dan zelfs tegen al le regelen van een behoorlijke bedrijfsvoe ring in tarwe gaat telen. Mijn schatting is, dat de oppervlakte tarwe, waarop we het volgend jaar zullen kunnen rekenen zal zijn 100.000 H.A. Het eenige middel, om dit oppervlak kleiner te doen worden is, dat er een afdoende bietensteun komt. Ik meen evenwel hierop te moeten wijzen, dat vol gens de Tarwewet zelfs bij de meest rigou- reuse uitvoering, die men kan denken nooit meer dan ongeveer 200 000 ton hoogstens 21.000 ton zal worden verwerkt en dat bij een oppervlakte van 100.000 H.A. zeer zeker 250 tot 260.000 ton bij een niet besten oogst en bij een besten oogst 280.000 ton ter be schikking komt. Ik wil niet zeggen aan de landbouwers verbouwt geen tarwe, want dan zou u mij de vraag kunnen stellen, wat moet ik dan wel bouwen. Ik wil alleen deze gelegenheid benutten om erop te wijzen, dat bij een onveranderde tarwewet de mo gelijkheid bestaat dat wel eens een zekere hoeveelheid tarwe en in het ergste geval 1/3 van de hoeveelheid tarwe van den oogst 1932 ongesteund zal moeten blijven. Onzer zijds zullen we alle pogingen doen om dit percentage voor zoover de wet het toelaat zoo gering mogelijk te maken maar wij zijn gebonden aan de 25 pCt. Ik spreek nu ver in de toekomst maar de beslissing over die toekomst wordt heel binnenkort genomen, want de zaaitijd staat voor de deur. Ik meende dan ook dit te mogen zeggen, zon der dat. ik daaraan eenigen raad wil of kan verbinden als men mij vraagt, wat moet ik dan bouwen, zooals de toestand nu is, dan moet ik het antwoord schuldig blijven. Ik kan alleen, en niet in de laatste plaats in het be!an.g der landarbeiders, de hoop uit spreken, dat de steun aan de bietenteelt en dié van de fabrieksaardappelen, de 'te groote uitbreiding ran de tarwetee.lt zul len voorkomen. en gezin 's Gravenhage: A. van der Wolf Valburg: D. van der Berg Middelharnis: P. van der Bijl Rosmalen: P. van den Nieuwendijk Weert: J. E. Pouw, Nijme gen: G. G. van Leer Boskoop: J. A. van Gemeren Katendrecht: H. W. van Andel en gezin Katendrecht: A. Bijsterveld Stompwijk: P. van der Ploeg Gouda: L. P. Natzijl, DriebergRijssenburg: I. de Bruijn BODEGRAVEN Arbeidsbemiddeling. Bij het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling alhier staan heden als werkloos ingeschreven: 7 tim merlieden, 9 losse werklieden, 3 opperlieden, 1 metselaar, 2 grondwerkers, 2 pakhuisknechts 1 chauffeur, 2 fabrieksarbeiders en 1 machinist Verloren voorwerpen: 1 portemonnaie inh. 20 ets., 1 portem. inh. 30 ct. en een kammetje, 1 donkerbruine regenjas, 1 stalen autowiel met band, 1 koralen halsketting, 1 rijwiel- plaatje, 1 damesportem. inh. ongev. ƒ1, 1 portem. met overslag inh. 25 ct. Gevonden voorwerpen. 1 compleet auto- wiel met banden, 1 koralen halsketting (rood met wit), 1 bougie (merk „Bosch"), 1 rijwiel cape, 1 blauwe schort met witte blokjes. Inlichtingen politiepost. Geboren: Cornelis z. van M. Groenen dijk en E. M. Rutte Pieter z. van H. J. Huisman en H Batelaan Bartolomeus Jo hannes z. van C. J. Vink en H. A. de Wit. Ondertrouwd: F. van Duuren 28 j. en N, Veijstra 22 j. N. A. van Ro'ssum 31 j. er C. A. Stolwijk 24 j. Getrouwd: Ph. van Aalst 31 j. en A. v. d. Arend 25 j. Overleden: Dirkje Vermeulen 3 j. d. van A. Vermeulen en H. Boot. Gevestigd: J. van Selm, vol. zuivelfa briek van Doornspijk A. Huizer, dienstbo de, van Zevenhuizen A. van Leeuwen en gezin van Alphen a. d. Rijn H. G de Klerk, buitengew. opz. Rijkswaterst. van Delft. Vertrokken: C. van Ingen naar Lopik E. Jacobi naar Amsterdam C. P. van Katwijk naar Hardingsveld A. H. V. Kau- ling naar Katwijk a. d. Rijn R. F. M. Kor- se, naar Katwijk a. d. Rijn L. C. van Vree- dendaal naar Rotterdam D. A. van der Pijl naar Rotterdam A. F. Bos naar Utrecht. HAZERSWOUDE Geboren: Neeltje Margje, d. van P. J. Hofman en M. van den Akker Catharina Apolonia Margaretha d. van H. A. Bos en A. J. M. Haagen Theresia Joanna d. van Th. P. Rotteveel en Th. van Velzen. Overleden: N. Kwaakernaak 46 j. echt genoote van G. L. de Bruin M. Zeestraa ten 77 j.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10