Het Geheimzinnige Document WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 MGR. DR. H. A. POELS. BIJ ZIJN VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST. De „Maasbode" van gisteravond schrijft: Het is merkwaardig, hoe de gevierde Limburger, die morgen (heden) zijn veertig jarig priesterschap herdenkt, zichzelf gelijk is gebleven. Toen hij, in zijn forsche opstellen over „History and Inspiration", nu zes en twin tig jaar geleden, zijn onverwoestbaar opti misme uitsprak en zijn hoop, dat de we tenschappelijke critiek mee zou werken aan de bevestiging en den nieuwen bloei van het geloof, kon dr. Poels moeilijk den ken, dat hij een kwart eeuw later, de ze vende sociale studieweek te Rolduc ope nend, opnieuw zou getuigen van zijn geloof in de toekomst en, met het oog op de hou ding der Iverk inzake de brandende sociale vraagstukken, opnieuw zou zeggen: houdt moed! Houdt moed, want de bovennatuur lijke kracht leeft en werkt nog in de Kerk en ongemerkt zendt zij haar electriseerende energie door de wereld, die wel somberder schijnt, dan ooit, maar hervormd kan wor den, als wij er in slagen de grondbeginse len van het Christendom tot leiddraad van het maatschappelijk leven te maken. Tus-schen de wetenschap en de sociale actie is dit bijzondere priesterleven ver deeld geweest. Toen dr. Poels zestig jaar werd, hebben wij in dit blad op 23 Februari '28 een uitvoerige beschouwing aan zijn leven ge wijd. Maar dit leven heeft te krachtig zijn stempel op ons nationaal en katholiek cul- tuurbestaan gezet, dan dat wij er niet op nieuw over zouden schrijven bij gelegenheid van dit priester-jubileum. Priester toch is dr. Poels vóór alles ge weest. Het was -de priester, die zich met hartstocht aan de studie wijdde en aan de aloude Leuvensche Alma Mater met zulk een schitterend succes de hoogste weten schappelijke graden behaalde, dat zijn naam, vooral door „Le öanctuaire de Kir- jath Jearim" in korten tijd gemaakt whs in ce kringen- der Bij belgeleer den. Het was de priester, die in „De Katho liek" geestdriftig zijn medebroeders ten strijde riep tegen de moderne Belials, die met de wapenen van critiek en exegese de Bijbelsche grondslagen van het Christen dom probeerden te ondermijnen. Het was de priester, die niet verblind raakte door prof. Holland's „lichtkogels", maar er een even beknopte als rake critiek op leverde. Het was de priester, die onverschrokken nieuwe paden insloeg op het moeilijke ter rein der Bijbel-exegese en met een nieuw program optrad, waarvoor hij de belangstel ling vroeg in zijn opzienbarende studiö „Critiek en Traditie". Het was de priester, die. de miskenning manmoedig droeg en zich boog onder ach teruitzetting, toen de hem toekomende pro fessorale zetel op 't seminarie hem ontging en hij catechismus ging geven aan woonwa genkinderen. Tot Home sprak en den kape laan publiek rehabiliteerde door de even uitzonderlijke als eervolle benoeming tot consultor in de pauselijke Bijbel-commissie op even dertigjarigen leeftijd. Het was de priester, die den Oceaan overstak om aan de universiteit te Wash ington het professoraat in de H. Schrift te aanvaarden, dat hij elders in Europa wel licht met meer gemak en waarschijnlijk met meer kans op uiterlijk succes had kunnen bekleeden. Het was de priester, die dit professoraat neerlei en die nooit de behoefte heeft ge voeld zich over onrecht te beklagen, even min als hij trouwens de fierheid miste naar Home op te gaan en rekenschap af te leg gen van zijn wetenschappelijke methode, welke niet veroordeeld worden kon Het wa-s de priester, die de folianten sloot, de lexicons naast zich legde, de mo nografieën over de wereld van het oude Oosten in zijn bibliotheek opborg en een nieuw leven, begon: het leven van den so cialen werker, wiens machtig brein en groo- te hart de nooden van een even nieuw als reusachtig industrie-gebied overzag, zóó, dat dit gebied nu ten voorbeeld mag wor den gesteld aan geheel de wereld en de groote paus Benedictus XV hem het purper schonk. Het heimwee naar den Bijbel werd be dwongen noch een plaats aanvaard in de Volksvertegenwoordiging, die reeds veel vroeger was aangeboden en geweigerd. De hoofdaalmoezenier van den socialen arbeid, die in vroeger jaren de spoorweg staking in het Zuiden voorkwam, werd de groote advocaat van het leger der zwoe gers, die in de mijnen hun gevaarlijken ar beid verrichten. Zijn huis werd de kracht centrale van heel het machtig, organisatie leven in Zuid-Limburg. In dat huis werden de oorlogsslachtoffers opgenomen uit Bel gië en Duitschlanddaar kwamen ministers en arbeiders, prelaten en burgemeesters, priesters en architecten. Daar werden de plannen beraamd voor woningbouw en grondaankoop, voor organisatievormen en wetgevende maatregelen; daar kwamen ka tholieken en protestanten en socialisten; daar waren mijn-directeuren en arbeiders leiders, Heimatlosen en weduwen; daar kwamen er, die moed zochten of troost, licht of raad, een baantje of een aanbeve ling. (Tod alleen weet hoevelen dit huis heb ben betreden en geen mensch begrijpt, hoe zelfs deze Hercules dit alles aan kon zon der zijn kracht te knakken. Maar de kracht bleef en brak niet onder critiek. Zij deinsde niet terug voor moei lijkheden, die als molensteenen op den weg lagen of als lóoddruppels het vertrouwen, dat een leider voor alles behoeft, trachten te, doorboren. Van tijd tot tijd trad de groo te redenaar op, die waarschuwend „De Noodkist" te Maastricht ten toon stelde; die zijn „Tijdig Woord" sprak tot de ka tholieke arbeiders, en even later in de scha duw van Sint Servaas „Het Probleem" op wierp in zuii en geduchten vorm, dat het sindsdien.geeu ernstig katholiek Nederlan der meer met rust wil laten Vijf en twintig jaar geleden getuigde pater van Kasteren z.g., dat dr, Poels als kapelaan te Venlo „meer dan voorbeeldig had gewerkt" en dit werd gezegd van den priester door een uit wiens mond dit ge tuigenis bijzondere waarde had. Indien in één woord het latere werk van dr. Poels mag worden samengevat, dan zal de onbevooroordeelde toeschouwer weel moeten getuigen: „meer dan voorbeeldig". De .Uegeering, die aan dr. Poels het com mandeurskruis schonk, heeft dat erkend en Kardinaal van Bossum bevestigde het, toen Z. Em. in een interview voor ons blad zei- de, dat voor den doctor een standbeeld moest worden opgericht. Oqk zij, die met wijlen Mgr. Ariëns nog aan geen standbeeld denken, maar eerder aan steun voor het Dr. Poels-fonds, ja, zelfs zij, die wel eens lijden onder dezen ge- duchter leider kan dit anders onder wer kelijke leiders? en 't niet in alles met hem eens zijn ook dat is geen schande: zelfs Petrus en Paulus hebben wel eens een publieke woordenwisseling gehad en ook ons blad, dat in den aanvang dezer eeuw de eerste was om Poel's buitengewone hoeda nigheden als leider te voorzeggen, zou met de historie willen verminken door de her innering aan lateren strijd te verdoezelen zullen zich morgen vereenigen in oprecht en warm huldebtoon aan den man, die den op zijn Eerst-Mis-prentje gekozen tekst zoo ruimschoots heeft bèlééfd: „O Heer, ik beu uw knecht".(ps. 115). Ad muitos annos! SPORT GOLF Noordwijksche golfweek. Te Noordwijk werden de gol-fwedstrij-den voortgezet om den Palacehotel-wisselbeker. De heer G. Crenners (16) staat H. Bin nendijk (12, met 4 en 3. Semifinal Mrs. Cremers ladiescup. Freule Van Heeckeren van Moleoate (30) slaat me vrouw Carp (24) met 6 en 5. Onder groote belangstelling hadden de wedstrijden plaats om den Helmhorstbe- ker,- waaraan 50 personen deelnamen. Win naar werd de heer S. Romein handicap 5 met een netto-score van 30 1/3. Tweede werd de heer F. Waller (5), netto 32. Goede scores bereikten nog jhr. R. Quer ies van Ufford (22) en jhr, B. van der Wijck (22), beiden met 32 2/3 sec. VOETBAL B.K. FEDERATIE. DE COMPETITIE-INDEELING. De oompetitie-indeeling van de B.K.F. heeft als volgt plaats gehad. Eerste klasse. A Caesar, Valkenburg, Sitt. Boys, Ma-r- sana, 'fS.K.V.V.L., C'lhèvre-mont, Kimbria, Helios, V.V.H., R.K.O.N.S., Volharding, Kerkrade of S.V.B. B R.K.T.V.V., Mulo, Verrlosohe Boys Ven lo, Wil-he m.na, D.E.V., KoJpin-g, Gennep. Gcel-Zwart (voorwaardelijk), Brebantia of Hees. C N.E.O., P.H. Aohilis, Quick, V.D.Z., Grol, De Zweef, Denekamp 's-Heerenberg, S.D.O.U.C., Altoir, Zwolle. Op verzoek der vereenlgingen kan hier in twee groepen gespeeld worden. D H.M.S., V.V.Z., Wilskracht, De Meer, P.V.C., V.I.C., Limvio, S.D.O., EMM, Sant poort. E D.H.L., T.Y B.B., H.B.C, SJC, Leoni- das, Gr. Willem, GDA, Donk, DEM, Spar taan. BESLUITEN TECHNISCH BESTUUR. Geen uitstel van wedstrijden meer. In zijn vergadering van Zaterdag 5 Sep tember werd door het Technisch Bestuur van de R.K.F. o.m. bes-loten 1. Dat a'le eerste k-la-s-sers met aanvang van het seizoen 1932—'33 over een eigen kleedgelegenheid zullen moeten beschikken op het terrein en dat deze kleedgelegen heid niet meer zal mogen zijn in een café; 2. dat alle terreinen van de eerste klas- sers door terrein-inspecteurs persoonlijk zullen worden gecontroleerd of deze vol doen aan de gestelde eisohen; 3. dat alle verzoeken om uitstel van wed strijden door vereenigingen en kringen of districten, ook voor het houden van missie- wedstrijden zonder meer zullen worden af gewezen. DIOC. HAABL. VOETBALBOND. Uit „Het Leidsch District." Zomercompetitie voor Junioren. Uitslagen van Zondag 1.1. Afd. A: V.V.B.—S.J.C. 5-0 (w.n.o.); Leiden—O.V.V. 04. Afd. B: MeerburgA.S.C. 50 (w.n,o.). Programma voor Zondag a.s. Afd. A. S.J.C.Leiden (G. Bakker). Afd. BS.N.A.Meerburg. Aanvang der wedstrijden 1 uur. De competitieleider: I. J. A. DE VRIND. ZWEMMEN DE KANAALTOCHT V00RL00PIG OPGEHEVEN. Martha Snel niet gestart De Haags-ohe zwemster, die Dinsdag zou pogen het Kanaal over te zwemmen, is niet gestart. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat haar trainer, de heer Polder, besloot in overleg met den Hol- landsohen consul den heer Oh. Ba-vis se en den heer Rancan, voor dit jaar de poging op te geven en deze uit te stellen tot Sep tember 1932. ATHLETIEK R.K. Athletiekvereeniging „de Bataven". Hedenavond zal met het oog op de vroegva-Uende duisternis niet om acht uur begonnen worden me-t het trainen, doch om half acht; men neme er nota van!! Verder wordt ieder lid verzocht vooral he denavond aanwezig te zijn voor het bespre ken va-n buitengewone aangelegenheden. Deze aangelegenheden moeten dezen avond bsp-rokén worden. Men zij allen pre sent UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 10 Sept. Huizen, 298 M. 8.00—9.15 10 00—10.15 Gramofoonpl. 10.15 Zieken-dienst. 10.4511.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.151.45 Concert K.R.O.-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer. I.45 Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00^—3.45 Vvouwenhalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Harmonium concert door Tom Brand es. 6.45 Gramofoonpl. 7.00 Vragen halfuurtje. 7.30 Politieber. 7.459.00 Concert (N.C.R.V.) 9.009.15 Gramofoonpl. 9.159.45 V. Cleerdin: „Iets over de his torie van Noord-Brabant". 9.45 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.1511.30 Concert door de Philips-Har- monie o.l.v. K. v. d. Weyden. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-pitzen-ding. 8 00—10.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30—11.00 Lezing. II.012.00 Aansl. met de Zenrliogskapel Amsterdam. Orgelconcert door Fr. Hasse laar m.m.v mej. Henderijk (zang). 12.002.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. In de nauze: Gramofoonpl. 2.00 Zenderverzorging. 2,304.00 A VB O-kwartet o.l.v. D. Groe ne veld. 4.005.00 Ziekenuur. 5.00 Gramofoonpl. 5.306.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.00 Sportpraatje door H. Hollander. 6 307.00 Omroeporkest (vervolg). 7.00 E. G. Kleerkooper: „De piano in de opvoeding". 7.458.30 Vervolg Omroeporkest. 8.309.00 Lezing. 9.0010.00 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.1511.15 Aansl. Hotel Brittannia Vlissingen. Dansmuziek door John van Broeck en his Boys. 11.1512.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgen-wijding. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelspel dor R. Foort. 1.20 Orkestconcert. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. KORFBAL FluksRozenburg. De beslissende wedstrijd FluxBozen- burg zal gespeeld worden op 13 September, op het Velox-terrein te Botterdam. WIELRENNEN De wedstrijden op de Stadionbaan. Donderdagavond o-m 8 uur wordt op de S-badionbaan te Amsterdam de revanche der wereldkampioenschappen gehouden. Aan den wedstrijd achter groote motoren wordt deelgenomen door Sawa-ll (wereld kampioen 1931), Möller, Linart en Lac- queh-aye (resp. 2e, 3e en 4e in het. wereld kampioenschap) Paillard (kampioen van Frankrijk 1931), Blekemolen (kampioen van Nederland 1931) en Schleba-um (kampioen va-n Nederland 1930). Deze wedstrijd wordt gereden o-v-er 100 K.M. (een rit). De revanche van heb wereldkampioen schap s-p-rint wordt verreden in matches a 4.50 Concert. Orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-dufetten door Et-hel Bartlett en Bae Robertson. 7.10 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. Orkest, H. Heyner (bari ton), T. Jones (tenor), L. Tertis (viola), A. Morrison (piano), Koor. 10.00 Berichten. 10.15 Berichtep. 10.20 Lezing. 10.40 Dansmuziek. 11.5012.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. „Radio Par is" 1725 M. 8 05 Gramofoonpl. 12 50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 4.50 Concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-tooneel. 9.50 Concert. Strijkkwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 10.3512.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.25—2.50 Orkestconcert. 5.206.20 Concert. Orkest en solisten. 8.209.05 Orkestconcert. 9.05 Concert. Orkest en solisten. Daarna berichten en tot 11.20 orkestconcert. II.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonpl.) K a 1 u n d b o rg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert. 8.20—10.35 Concert. Orkest en solisten. 9.3510.35 Vervolg concert. 10.5012.50 Dansmuziek. Brussel 308,5 en 33Si2 M. 508.5 M.5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.05 Lezing. 9.20 Vervolg concert. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. 9.20 Orkestconcert, Z e e se n, 1635 M. Ca. 7.007.50 Gramofoonpl. 10.5512.20 Berichten. 12.20 Gramofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Oud-Berlijnsche Dansavond. 9.10 „Dubbele Zelfmoord", spel in 3 ac- ten van L. Anzengruber. 10.40 Berichtten en vervolgens orkest concert. deux tusschen Falk Hansen (wereldkam pioenschap 1931) en Mioha-rd en S oh eren-s (resp. 2e en 3e in het wereldkampioen-schap) en Moeskops (kampioen van Nederland 1931). Bovendien bevat het programma nog een wedstrijd voor nieuwelingen en een wed strijd over 15 K.M. v-oor amateurs. Deze uiterst belangrijke wedstrijden waarmede het wielerseizoen tevens wordt gesloten, eindigen te half elf. Van de Rijswijksche baan. Zondag 13 September zullen op de Rijs wijksche Wielerbaan de officieele s'uitings- wed-strij-den verreden worden. In het motornummer starten Sn-oek ach ter Kase-r, Leddy achter Sles-ker, Lorié ach ter Oeurremans, van der Wulp achter Mas sicot- en de Graaf achter Wiersma. De beste vier Am-sterdammers zullen tegen do beste vier Hagenaars een sprint- match rijden in matches h deux, terwijl ver der een koppelrac-e over 25 K.M. vorreden z-a-1 worden, FEUILLETON. door CHRISTIAN HAUGEN. 24 Cynthia- dacht 'n oogenblik na. Opmerkzaam luisterde zij naar zijn woorden en onbewust weerd zij meegesleept door z'n hoop en z'n enthousiasme. Dit verried haar stem, toen zij zeide: „Oh, maar dat is reusachtigAVat zal vader blij zijn. We varen naar een eiland ergens in den Stillen Oceaan, ofneen, 't beste is, dat we tot Panama varen. Als Stenton dan soms na den terugkeer van 't schip de bemanning uitvraagt, houdt hij Panama voor ons einddoel, en op die ma nier hebben wij een grooten voorsprong. Papa kan 'n flink kapitaal meenemen, daar koopen wij daarginds een schip van en trekken opnieuw den Oceaan over. Dan kan Stenton ons zeker niet meer vinden. Er zijn daar zooveel van die heerlijke eilandjes". Haar oogen glinsterden en zij lachte hem hoopvol toe. Doch plotseling werd haar vreugde weer getemperd. „Als Stenton ons nu maar niet inhaalt, vóór we vertrokken zijn. We zullen op moe ten passen." „Ditmaal zullen we hem te vlug af zijn", antwoordde Algy. „We kunnen morgen in den voormiddag al aan boord gaan. John is zeker om tien uur al hier; mis schien nog wel vroeger. Maar hóe zal ik u kunnen bereiken?" „Wij logeeren vannacht in hotel Ex- mouth, en rijden morgen ora zeven uur ver der. Ik zal iemand met een briefje stu ren waar u ons ongeveer half tien kunt treffen. Schikt u dat?" „Ja." „Ik denk, dat wij ons in 't bosch van Moran verbergen zullen. Papa heeft in die streek enkele jaren gewoond en is er dus goed bekend." Daar schoot Algy iets te binnen. „Ik geloof", zeide hij. dat het 't beste zal zijn, als u in alle stilte 'n chauffeur huurt en hem de auto laat besturen. U laat hem b.v. naar Exeter terug rijden en vandaar naar Plymouth. Mogelijk heeft Sten Ion, omdat u in een auto rijdt, zonder .eenige moeilijkheid uw spoor kunnen vol gen. en zal uw wagen natuurlijk goed in 't oog houden. Laten we twee poppen in de auto zetten een die uw kleeren en een die de kleeren van uw papa draagt. Stenton's spionnen weten dan niet beter, of ik ben de man die aan 't stuur zit." Juist 1" onderbrak Cynthia hem vol vuur. „Op die manier zullen wij hen bedot ten. Ze zijn dan meteen oen heel eind uit de buurt. Als we nu maar een betrouwbaar man kunnen vinden. Misschien kent papa wel iemand. De poppen kunnen we van stroo maken en 'n masker voordoen. Als de chauffeur dan een flink vaartje neemt, en de groote stedn mijdt, al de vermom ming zeker niet zoo heel gauw ontdekt worden. U bent werkelijk vindingrijk, Mr. Rodney. Ik wist wel, dat uons zoudt hel pen." Algy merkte, dat hij om deze woorden van lof begon te blozen, en was blij, dat 't donker was. Hij zeide echter niets. „Hoe staat het echter met de kwestie van dit bankbiljetten?" vroeg Cynthia op eens. Algy vertelde haar in 't kort van zijn telefoongesprek met den detective Mer- dow, dien hij dezen nacht nog verwachtte en de zaak misschien al spoedig tot een goede oplossing zou brengen. „M-aar dat speelt eigenlijk heelemaal geen rol meer," bes-.oot hij, „daar we morgen al le geheimen en alle raadsel-s ontvluchten." „U hebt- gelijk," antwoordde Cynthia, terwijl zij opst-ond. „Doch ik meen mij te herinneren, dat ik den benaming „Do-brow- itz" al eens gehoord heb. Ook den detec tive Merd-ow heb ik als eens hooren vernoe men en ik vermoed, dat Stenton zich ook voor deze aange'egenheid interesseert. Maar ik weet 't niet zeker. Ik ben er trouwens heelemaal niet nieuwsgierig naar en ben dolblij,, dat i-k van al dien naren rommel af b-en en met u tezamen kan gaan reizen." De laatste woorden schenen haar tegen haar zin ont-snapt te zijn. In ieder geval stapte zij vlug in haar auto, onde-r voor wendsel, dat zij moe was en naar h-air hotel moest. Wie weet, hoe ongerust haar va-der al wa-s. Doch Algy vergat die woorden niet en met 'n innig gevoel van vreugde herhaalde hij ze zacht in zich zelf, toen hij de auto na keek, die spoedig uit 't gezicht verdwenen was. Langzaam keerde hij naar z'n hotel terug. Hij was weer 'n gelukkig mensch en zelfs in z'n slaap droomde hij nog van Cyn thia en de laatste woorden die zij t-ot hem gesp-roken had, Het wa-s al over één, toen hij 't hotel binnenstapte en tot z'n niet geringe verwondering wa-s Mis-s Franklin nog op, wat anders ni.mmèr haar gewoonte was. Zij groette hem dan ook allerminst vriendelijk. „Zoo juist was een heer hier, d-ie naar u vroeg," zeide zij. „Hij kon niet wachten." Het werd Algy weer angstig om 't hart: zo-u dat misschien Hunter geweest zijn? „Hoe heet hij?" vroeg hij ademloos. „Dat kan ik u werkelijk niet zeggen," ant woordde miss Franklin een weinig" verle gen en tevens gekrenkt. Maar het moe-t 'n voornaam per-soon geweest zijn. Hij dor-st me eenvoudig te la-ten wekken, enkel en alleen o-m mij te zeggen, dat hij voor u een b-rief zou aohter-l-aten. Hij beweerde, dat hij dien niet aan iemand van het personeel dorst te geven, wijl het een zaait van bui tengewoon belang wa-s, en dat ik u dien brief direct moest overhandigen, zoodra u thuis kwaa-mt. Ik hoop Wat zij hoopte, liet Algy ko-ud. Ongedul dig onderbrak hij haar: „Waar is de brief?" Miss Franklin voelde zich door dezen toon nog meer beleedigd. „Die ligt natuurlijk nog in den salon, waar hij hem ook geschreven heef-t." En het hoofd in de h-oogte, ging zij hem voor. Op den drempel van den salon ech ter bleef zij verward en onthutst staan. „Hij is.... hij iis.... er niet meer," sta melde zij en wees met sidderende hand naar de tafel. „Hij is weg. Maar dan moet iemand hem gestolen hebben." 0-p hetzelfde oogenblik rammelde een der vensters van de eetkamer. Met een ruk trok Algy z'n revolver en rende naar bin nen. Maar te laat e-r was niemand meer. Op het kiezel buiten k'onken enkele vlug ge st-appen, doch eer Algy het venster be reikt had, had de zwarte duisternis den vluchtende reeds verslonden. En a-lles was weer stil. Verbitterd en op-gewonden door dit voorval ging hij naar miss Franklin terug. „De b-rief i-s gestolen," zeide hij, en de dief i-s ontkomen." Opeens ging miss Franklin 'n licht op. „O ja, nu herinner ik 't me!" riep zij uit. „Hij heet Merdow. Ik bedoel natuurlijk niet den dief, maar die meneer, die den brief schreef," voegde zij er aan toe. XXVI. Koffie en poeder. Merd-ow was dus gekomen, terwijl hij buiten met Cynthia stond te praten. Blijk baar werd de detective door spionnen ach tervolgd, die gezien hadden, dat hij een brief schreef. Terwijl miss Fra-n-klin den gast uitliet, zagen zij de kans schoon den brief te stelen. B-odney maakte met de waardin een rondgang door het huis, onderzocht deu ren en vensters, en nadat hij haar wat ge kalmeerd had, ging hij naar zijn kamers. Hier echter wachtte hem een nieuwe verras sing. Op de tafel lag een aan hem gead-re? seerde brief van Merdow. Deze schreef: Mr. Rodney, White's sp-ionnen achtervolgen mij, docli ik hoop, dat ik ze spoedig kwijt zal zijn. Waarschijnlijk zal ik in den loop van den nacht nog eens bij u komen. Die brief in het salon diende enkel on1 hen op een dwaa'spoor te brengen. Als dir brief niet gestolen \vordt, dan beteekenl dat, dat ik geen kans meer krijg om n<v terug te komen en u dus morgen zal ku'- nen ontmoeten. Direct in gevaar i-s uw leven nu niet mee Er is iets nie-uws en zeer merkwaardig gebeurd. U kunt gerust gaan slapen, mits u zie' maar voorbereid op een m-ogelijk snellen a' to-oht. MERD-OW. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9