UIT DE OMGEVING s'fif'j! Incasso's gp kiicn- Uit de Landbouwwereld UIT DE PERS WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HILLEGOM Het 40-jarig priesterfeest van pastoor Krook. Gisteren heeft de aangekondigde kinder- hulde plaats gehad bij gelegenheid van het 40-jarig priesterfeest van pastoor Krook- Het is een waardig slot gewerden van de groot- sche huldiging aan den beminden herder bij dit jubilé bereid. Des morgens te kwart voor acht werd een plechtige H. Mis door den jubilaris opgedra gen, waarbij zijneerw. werd geassisteerd door den weleerw. heer Olsthoorn, als diaken en den eerw. heer P. van der Lans, van Mill Hill, als sub-diaken. In het priesterkoor hadden plaats genomen de weleerw. heer D. Schoen maker en pater P, van der Linden. Alle schoolgaande kinderen, benevens hoof den en personeel der scholen, waren hierbij te genwoordig en naderden ter eere en liefde voor den jubilaris allen ter H. Tafel. De gregori- aansche Mis-gezangen van de Mis van den dag, werden onder leiding van den directeur van het zangkoor, den heer S. Redeker, door de cantores van het jongenszangkoor gezongen. Dezen hadden allen in toga voor in de kerk plaats genomen. Door de drie hoogste klassen van de beide scholen, werd onder dezelfde leiding de gregoriaansche Mis keurig uitge- Na de H. Mis was er voor de kinderen gele genheid zich te ontnuchteren, terwijl te half tien allen in optocht vanaf de scholen naar hotel „Flora" gingen, alwaar een grootsche kinderhulde plaats had. Begonnen werd met een priester-cantate, welke door de leerlingen van de R.K. U. L. O. onder leiding van het hoofd dier school, den heer P. J. Litj ens, op zeer verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. Vervolgens door een aantal leerlingen van de meisjesschool eenige rei dansen, welke eveneens schitterend werden uitgevoerd, terwijl tot slot een kabouterspel: „Hoe de kabouters feestvieren" onberispelijk werd gespeeld door een aantal leerlingen van de jongensschool onder leiding van het hoofd dier school, den heer Jansen. De rei-dansen stonden onder leiding van mej. L. van den Donk. Om een beschrijving van alles te geven zou te veel van de ruimte in beslag nemen, laten wij daarom volstaan, met de vermelding, dat het geheel zonder eenige afwijking werd vol bracht. Hartelijke woorden van dank door den jubi laris tot de leiders en de spelers gesproken, benevens een flinke tractatie was de belooning van dit mooie en moeilijke werk, waarvoor bij na een vol jaar studie is noodig geweest. Des avonds te 8 uur waren de ouders der kinderen uitgenoodigd eveneens in hotel „Flo ra" en werd ook voor hen dezelfde uitvoering van des morgens nogeens herhaald Het be hoeft geen betoog, dat de groote zaal stampvol was, doordat talrijke ouders blijk wilden ge ven van hun belangstelling. Verregaand. Naar wij vernemen is verniel zucht en baldadigheid hier weer schering en inslag. In den nacht van Zondag op Maandag is een tuinbank uit het voortuintje van den heer Proot aan de Weeresteinstraat gehaald en over den Rijksstraatweg geslingerd. In stuk ken werd de bank des morgens gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Maandagavond is tijdens de kinderhulde in hotel Flora in den tuin van de pastorie van pastoor Krook op baldadige wijze huis gehouden; de bloem perken werden vernield en voor een deel de bloemen uit den grond getrokken. Wat men nu toch hieraan heeft, kunnen wij ons niet in denken, Hopen we, dat de daders kunnen wor den opgespoord, Roomsche offervaardigheid. Zondag hield de weleerw. heer H. J. M. Nieuwenhuizen, oud-kapelaan van St. Joseph, thans de Amster dam, onder alle H. H. Missen in die parochie kerk een liefdadigheidspredicatie ten bate der beschildering van het priesterkoor dier kerk. De daarop gevolgde collecte bracht 1178.50 op, in dezen tijd een meer dan schitterende RIJNSATERSWOUDE De heer Kroon niet toegelaten als raadslid. Beslissende op een beroep van C. van Tol en J. A. de Bruijn, leden van den Raad dezer ge meente, tegen het besluit van dien Raad voor zoover betreft de toelating van R. Kroon als lid van dien Raad, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland besloten, met vernietiging van het raadsbesluit, R. Kroon niet toe te laten als lid van dien Raad, aangezien de vaststel ling van den uitslag der verkiezingen in strijd is met art. 17 der Gemeentewet. VOORSCHOTEN Concert. Gisteravond gaf het harmonie gezelschap „Benvenuto" een goed geslaagd concert in de muziektent in het Burgemeester Vernèdepark. Het concert nam en aanvang met „Le Jour Viendra" (Een dag van smart). Marsch Funèbre van Delbak, ter herdenking aan het overlijden van den heer J. M. van Kempen Sr., oud-beschermheer van Benvenuto. Twee zonen van den overledene waren aanwezig. Gevonden: 1 portefeuille met inhoud 1 rijwielbelastingmerk 1 vulpenhouder 1 armband. Geboren: Hendrik Jan z. van N. de Mooy en P. van de Pol Wilhelmina Johanna d. v. H. J. van Velzen en A. H. W. den Elzen Elisabeth Charlotta d. v. A. J. Turioa en J. C. Ondertrouwd: G. J. de Graaf 24 j. en N. de Ruiter 21 j. L. H. van der Post 28 j. en A. M. M. Duijnisveld 29 j. Gevestigd: K, P. M. van Wensen, van Amsterdam, Leidsche weg 102a E, Janzen, van 's Gravenhage, Leidscheweg 172 G. C. Nouhuijs en echtg. van Leiden, Wijngaarden laan 52. Vertrokken: J. J. H. van Loenen, geb. v. d. Tuin naar Leiden J. A. Buijs, naar den Helder M. Fuhr, naar Wassenaar. SASSENHEIM DE ORANJEFEESTEN De voorzitter schraapte juist zijn keel toen 't begon te regenen. Hedenmorgen half negen was de door 1200 schoolkinderen met ongeduld verbeide ure aangebroken waarop als inzet van de oranje feesten door hen in optocht door het dorp zou worden getrokken. Meerdere malen hadden wij in de voorafgaande dagen de jeugdlievende wensch hooren uitspreken: als de kinderen het alvast maar droog treffen, dan ben ik tevreden En deze wensch is, zij het dan slechts ten deele, tot algemeene voldoening in vervulling gedaan, want toen de lange stoet zich als een huppelende bergstroom langs 's heeren stra ten slingerde, was er nog geen vuiltje aan de lucht. Als immer trok de jeugd in feestgewaad de algemeene belangstelling en een dichte rij van toeschouwers, de ouders van de feestvie rende jeugd, plus de kinderen die nog „onder de maat" waren om mee te doen, had zich al- lerwege langs den weg opgesteld. Het trof ons dat ook ditmaal veel werk was gemaakt van de versieringen, waarbij natuur lijk de geliefde oranjekleur de hoofdrol ver vulde, en ook van bloemen samengestelde W's en koningskronen waren door de ondernemen de jeugd tot objecten van hun tot actie geko men oranjeliefde verkoren. Bij aankomst op het feestterrein stelde Sas- senheim's toekomst zich om de muziektent, waardoor deze als het ware in een krans van oranjebloemen werd gevat. Toen kwam de on voorziene wending die noodzakelijk aan het programma moest gegeven worden. De voórz. van de Oranjevereeniging, de heer L. Ph. Bisschops, schraapte juist zijn keel om zijn openingsspeech ten gehoore te brengen, toen de eerste droppelen begonnen te vallen van een bui, die dreigend langs het luchtruim was komen aanschuiven. Ook de eere-voorzit- ter, burgemeester J. P. Gouverneur, stond reeds klaar om na den heer Bischops zich van zijn taak te kwijten. Intusschen werd het met het weer steeds bedenkelijker en bezorgde moeders en vaders kwamen met jassen en man teltjes aangedragen en beijverden zich om hun spruiten uit de massa op te diepen en ze de zoo zeer noodzakelijke bescherming tegen de regenbui, die het inmiddels ernstig begon te meenen, aan te trekken. Meer afdoende was toen de voorzitter het verlossende woord sprak en in plaats van zijn openingswoord zijn: „naar de tenten van Schra- ma" langs de rijen deed daveren. Toen volgde een onvergetelijk schouwspel. Als een onhoudbare lawine „rolde" de jeugd deze ruime tent binnen, die spoedig tot uitpui- lens toe met de woelige schare gevuld was. Begrijpelijk kon toen de officieele opening niet zoo'n voorname plaats innemen als oor spronkelijk was bedoeld. Met alle respect voor voorzitter en eer-voorzitter zouden wij durven opmerken, dat dit evenwel niet de zwaarste teleurstelling was voor de jeugd. Gelukkig klaarde het weer wat op nadat het geduld ongeveer een half uur op de proef was gesteld en kon met de tractaties en de spelen een aanvang worden gemaakt, Hiervan hopen wij morgen de uitslagen te vermelden, alsmede van de vele volksspelen die hedenmiddag zijn .'.ehouden, zooals vogel schieten, stoelendans, naar den trein, ringrij- den per fiets, turfrapen, terwijl er hedenavond om 8 uur concert is. Mogen de feesten verder door goed weer worden begunstigd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Concert. Donderdagavond om 8 uur zal door het muziekgezelschap „Crescen do" in de muziektent aan de Stations straat een populair concert worden ge geven. Een visscherij-kwestie. H. B. te Ha- zerswoude, die ter strafzitting van het kantongerecht alhier d.d. 28 Aug. j.l. te recht had gestaan wegens overtreding der Visscherijwet t.w. het vissohen met een z.g. „gebbe" op aaschvischjes in de Dorps of Westeindervaart te Hazers- woude en tegen wien door den ambte naar van het O. M. een geldboete van io.subs. 5 d. was geëisoht, werd he den door den kantonrechter vrijgespro ken, op grond dat zijn» edelachtbare het bij dagvaarding ten laste gelegde niet bewezen achtte. Tevens heeft de kanton rechter bevolen, dat de in beslag geno men „gebbe" nadat het vonnis in kracJht van gewijsde is gegaan, aan verdachte zal worden terug gegeven. Melkvloed. In de Ridderbuurt ge raakte gisteravond een vrachtauto, ge laden met melkbussen van v. V. uit Ter Aar, te water. Van den kostbaren inhoud der bussen ging bijna alles verloren. De auto werd denzelfden nacht door de firma H. uit Ter Aar uit het water ge haald. ZOETERWOUDE. Gemeentezaken. Aan den heer Jac. de Jong is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als secretaris der commis sie tot wering van schoolverzuim, terwijl in diens plaats is benoemd de heer J. van de Ruit, hoofd der openbare lagere school alhier. Het college van B. en W. heeft aangewezen als plaatsvervangend burge meester den heer H. F. Noordman en tot diens plaatsvervanger den heer Jac. van Leeuwen Adr.zn. Tot voorzitter der waterleidingscommissie is aangewezen de heer P. C. A. M. Wap, burgemeester. De leverantie van brandstoffen ten behoeve van Raadhuis en openbare la gere school is na gehouden publieke in schrijving gegund aan A. van der Krogt, Weipoort voor wat betreft de steenkolen en aan A. J. van der Krogt, Miening, voor wat betreft de turf. 8455 ZWAMMERDAM. Gevestigd: uit Ter Aar, Hubertus van der Laan, veehoudersknecht, B. 11; uit Zeist, Petronalla Christina van der Wolf, huishoudster, D. 81; uit Bodegraven, Cor nelia Johanna Verweij, dienstbode, B. 53; uit Alphen a. d. Rijn, Cornelis van der Lede en gezin, houtbewerker, B. 4; uit Amersfoort, Cornelis Jacobus Johannes van Bunningen, C. 71. V ertrokken: naar Steenwijk, Onna- straat 341, Ina Johanna Onderwater, A. 132; naar Bodegraven, Prinsenstr., Alber- tus Domburg en gezin, manufacturier, C. 62; naar Zevenhoven, De Hoef, Beatrix Agatha Adriana Koot, C. 46; naar Katwijk, Voorstraat 53, Geertruida Apolonia Jacoba Antonia Rietveld, C. 46; naar Hazerswou- de, Dorp C. 57, Cornelia Pannebakker, C. 46; naar Warmond, Dorpstraat, Cecilia Cornelia van Niekerk, C. 46; naar Schwer- te a. d. Ruhr, Duitschland, Ruth Becker, C. 46; naar Uitgeest, Communicatieweg 4, Hinderk Jurren Engelage, veehouders- knecht, A. 109; naar Bodegraven, Molen- brug Zuidzijde 102, Jan Willem Slotboom en gezin, korenmolenaar, C. 36; naar Al phen a. d. Rijn, Groeneweg 35, Benjamin de Jong en gezin, boomkweekersknecht, D 84; naar Boskoop, Rozenlaan 23, Willemina van den Bosch, dienstbode, A. 123; naar Waren- dorf, Duitschland, Emma Milz, C. 46. Verkeerde bezuiniging. (Slot). Allerwegen zoo schrijft dan de heer Langenhors't in „Het Kringblad" van den Kring Hulst v. d. N. C. B. zijn kenteeke- nen te zien van meer of minder sterk kali gebrek. Ook op peiceelen, die eenige ja ren geleden nog goed van kali zijn voor zien. Heele oppervlakten aardappelen moesten bij de vekikeunng worden afge keurd, omdat het sterke kaligebrek een juiste beoordeeling uitsloot.De hon derden guldens, die bespaard zijn in Oost- Zeeuwscai-Vlaanderen op de kalibemes ting, üoen voor duizenden guldens schade. En men meene niet, dat van geen schade sprake kan zijn, als het gewas met duidelijk ziek is door kaligebrek. Zonder dat deze duidelijke ziekteverschijnselen optreden, is de kans op Schade groot. Schade door onvoldoende ontwikkeling, minder op brengst, slechter kwalitj3.1t, grooter besmet tingskansen voor versenmenue zieivUni. in niet weinige gevalllen dat een of ander gewas met vooruit wil, zooals de landbou wer zegt, geen schik heeft zegt weer een ander, heb ik voor mij zelf de overtuiging gekregen en ook geuit, dat kaligebrek de oorzaak was. Men heeft langen tijd ge dacht, dat twee bemestingsiouten op klei grond ongestraft konden gepleegd worden, ik bedoel deze twee: 1. het voortdurend bemesten met groote hoeveelheden zwa velzure ammoniak, 2. het weglaten der kaïibemesting. Beide fouten beginnen zich meer en meer te wreken. Tot zoover de heer Langenhorst. Do landbouwkundige medewerker van de „Leeuwarder Courant", beschrijft in het blad van 18 Juii de afwijkende verschijn selen op het Centrale Kali-proefveld te Finkum (Er.) bij verschillende cultuur ge wassen, als gevolg vankaligebrek. Zoo bijv. bij enkele -aard. soorten: op het perceel Eerstelingen zonder kali waren de planten op 11 Ju^i bijna dood, terwijl ze tevoren erg brons-kleurig waren. Bij Wilhelmina tarwe kwam het perceel zonder kali sterk achteraan. Bij de tuinboonen vertoonde het kaligebrek zich het allersterkst. Op 't per ceel zonder kali kregen de bladen zwarte randen, zij krulden om en stierven af. Uien bleken ook, evenals 't vorige jaar, uiterst gevoelig voor kaligebrek, en eveneens kwam dit gebrek bij erwten zeer duidelijk uit: op 't perceel zonder kali bleef het ge was laag en leken de planben wei ineenge krompen. Deze mededeelingen kunnen als waarschuwingen gelden, dat men, zelfs op de kleigronden de kali niet zoo maar klakkeloos, d.w.z. zonder grondonderzoek, kan weglaten. Dit zou zich leelijk kunnen wreken. Proefnemingen in de Fruitteelt. De Proeftuin der Ned. Porno-logische Vereeni- ging te Utrecht is omgezet in een fruit teelt-proefbedrijf, waarvoor nu de Rijks subsidie met 2500.per jaar werd ver hoogd. Door deze Rijkssteun is het nu mo gelijk geworden de proeven verder uit te werken. Uit het onlangs versohenen ver slag over 1930 stippen we het volgende aan: Aardbeienmatjes „Magna". Van een ge lijk aantal planten werden geoogst: met matjes 165 ponden, zonder matjes 123 pon den. Door de nachtvorst van 8 op 9 Mei werden bij de planten met matjes méér bloemen vernietigd dan bij die zonder matjes. Niettemin was toch de oogst nog grooter. Tegen de bladluis werden de pruimen in Juni bespoten met Nicol 2 pCt. met zeer goede resultaten. Lijmbanden: nogmaals werd een onderzoek ingesteld naar de kleefkracht van verschillende soorten rupsenlijm. Beproefd werden: Ar- bocol, Asepta, Parim en Tanglefoot. De laatste controle geschiedde op 14 Februari 1931. Wat kleefkracht op dit moment be trof, bleken Tanglefoot, Arbocol en Pamir nog voldoende kleefkrachtig. Asepta bezat slechts weinig kleefkracht. tegen den appelmoessnuitkever: In Mei werden we derom jutebanden aangelegd tot het van gen der kevertjes. In de 2e helft van Ja nuari '31 werden de banden gecontroleerd. Bij 6 banden van struiken werden gevan gen 2, 13, 7, 3, 0 en 6 kevertjes. Bij 6 ban den van stamboomen werden gevangen 4, 12, 10, 2, 18 en 2 kevertjes. Gemiddeld over deze 12 banden 7 kevertjes per band. Reeds meerdere jaren achtereen worden allé appels in den proeftuin van banden voorzien. Ernstig is de plaag der kevertjes niet, doch regelmatig worden er in den winter op deze wijze weggevangen. Tegen aardvlooien: de koolzaaibedden werden ten deele bespoten met 1 pCt. kalk plus 0.3 pCt. loodarsenaat, ten deeio onbespoten gelaten. De bespoten deelen waren aanzienlijk beter dan de onbespoten deelen, zoodat loodarsenaat een goed be strijdingsmiddel blijkt te zijn. Tegen ratten: ter bestrijding van de woelratten werd wederom gebruik gemaakt van Ra- tin en Ratinin. Deze middelen geven zeer goede resultaten en dooden vele ratten. Afdoend zijn echter deze middelen alleen wanneer zij algemeen in de omgeving wor den toegepast. Tegen hazenschade: ter voorkoming van hazenschade werden ap- pelboomen gedeeltelijk ingesmeerd met paardevet, gedeeltelijk met Hyloservin. Boomen met deze middejen behandeld, weiden niet door hazen aangevreten; wel enkele niet behandelde boomen. Rendabele fruitcultuur. In „De Fruit teelt" lezen we: Wij weten: dat zonder een oordeelkundige bestrijding van ziek ten en schadelijke insecten geen goed fruit geoogst kan worden; dat alleen het goede fruit tegen loonende prijzen kan worden verhandeld; dat voor goed fruit ook in ons eigen land nog een ruim afzetgebied bestaat. Ondanks deze feiten zijn er nog tallooze telers, die geen ziektebestrijding toepassen, en die als gevolg daarvan geen rendabele cultuur hebben. Meerdere sa menwerking blijft daarom noodzakelijk. Stikstof meststoffen. Er is nu gelegenheid om zwavelzure ammoniak te koopen te gen uiterst lage prijgen: eenige guldens per 160 K.G. lager dan een jaar geleden. Er is overproductie van dat artikel, omdat in bijna alle landen van Europa tijdens en na den oorlog fabrieken tot het bereiden van zw. ammoniak zijn gebouwd, 't Vorige jaar werd een prijsval voorkomen door de belanghebbende trusts, wijl zij toen prijzen afgesproken maakten. Dit is thans weer geprobeerd, maar men is niet tot een ver gelijking gekomen. Wij willen hopen, dat dit ook vooreerst niet gebeuren zal. De boer kan geen hooge prijzen betalen. Ilij voorzie zich dus nu van zw. ammoniak in plaats van de andere duurdere stikstof- meststoffen. „Maar de kalktoestand laat dat missohien niet toe", zegt wellicht iemand „omdat de zw. amoniak een zure meststof is". Welnu dat onderzoeke men d.w.z. men strooie niet klakkeloos op z'n akker zw. a. uit, doch zende 'n grondmon ster naar Groningen. Blijkt de gronu in derdaad zuur te zijn, dan kan men eerst den juisten kalktoestand bewerken door mergel aan te wenden, en dan kan men zonder bezwaar, en dus met belangrijke besparing, zw. ammoniak gebruiken. Bij tuinwerk. Wilt gij bij uw tuinwerk schoone handen houden, doe dan als volgt: vóór ge begint de handen wasschen als gewoonlijk, licht afdrogen, dan inwrijven met zeep, die nat moet zijn, tot de handen wit zijn van schuim, giet dan wat glycerine in de handen en wrijf ze terdeeg tegen el kaar; daarna afdrogen. Dit middel belet het indringen van 't vuil, verhindert dat scherpe stoffen als loog enz. de huid aan tasten, en kan de handen, als ze met lysol of iets dergelijks ontsmet zijn, tegen 't bersten der huid besohutten. Bijenwas: Men smelt 2 deelen was en roert er, nadat het van 't vuur afgenomen is, 1 deel terpentijnolie doorheen. B—r. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (uitr.) pass. 7 Sept. Gibraltar. POELAU LAUT (thuisr.) arr. 8 Sept. te SOEMBA (uitr.) vertr. 8 Sept van Suez. KON. HOLL. LLOYD. GOTTINGEN (uitr.) arr. 3 Sept. te Buenos-Aires. KON. NED. ST00MB. MIJ. BAARN (thuisr.) 8 Sept. 's midd. 12 u. 300 mijl W. v. Lands End. BRION arr. 8 Sept. van Amsterdam te Bordeaux. HERMES vertr. 8 Sept. van Rotterdam naar Algiers. MEDEA arr. 5 Sept. van West Indië te New York. NERO arr. 7 Sept. van Amsterdam te Gothenburg. TELAMON, Cadix naar Valencia, pass. 8 Sept. Gibraltar. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. N. ZEPiLAND arr. 7 Sept. van Singapo re te Melbourne. TASMAN vertr. 6 Sept. van Port Natal naar Algoabaai. HOLLAND-AFRI KA-LIJN. RANDFONTEIN (thuisr.) vertr. 6 Sept. van Port Natal. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NEBRASKA, Vanc.-Rotterdam, arr. 6 Sept. te Liverpool. VEEND AM arr. 7 Sept. van Bermuda te New-York. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. TALISSE (uitr.) pass. 8 Sept. Gibraltar TANIMBAR (uitr.) arr. 7 Sept. te Fre- mantle. •OE FABEL DER MISLUKTE TARWEWET. Als in dezen malaise- en crisistijd het volk tonminste maar goedkoop brood kon eten, kankeren de bedillers maar het Tarwewetje houdt den broodprijs kunst matig hoog, en de groote massa wordt de dupe van de falende regeeringspolbiek. Wat er waar van deze bewering? De T ij d zegt ervan Zij strijdt met de feiten en schijnt inge geven door de tegenstanders der wet, die hun oppositie achteraf goed willen praten. Men herinnert zich de bestrijding in de Eerste Kamer door dr. Wibaut tegen „de opdrijving van den broodprijs", die im mers verhaald zou worden op degenen „die het geld het minst kunnen missen." Daar om verdiende z.i. rechtstreeksche steun uit de schatkist met productie-premies aan de boeren de voorkeur al moesten desnoods de belastingen omhoog. (Alsof de partijge- noolen van don heer Wibaut in de groote steden niet ten koste van den verbruiker dikker winsten uit de hooge tarieven klop pen). Spoodig na het invoeren van de Tar- wewet kwam dan ook „Het Vo1!*" met sensatienieuws over het hokken der uit voering, den ondergang der meol-impor- teurs, ongehoorde prijsverhoogïng, het fias co der afneming van den oogst 'iH30 en het drama der mislukking van de Tarwewet. De waarheid bleek een beetje anders dan die suggestieve praat. Met kracht is de uitvoering van het wetje doorgezet, de moeilijkheden bleken voor een behoorlijk beleid te overkomen, en de goede ver wachting dat onze vaderlijke landbouw zou worden voortgeholpen, is nog niet be schaamd. Nog vóór de uitvoering had .de heer Oud een stijging van den broodprijs met 2 cent verwacht. Maar de regeering hield vast aan de verhooging met slechts één cent. „en kreeg tot nu toe door de feiten gelijk", zooals ook de „Tel." thans erkent, waarin de heer Schilthuis had betoogd, dat tengevolge der prijsdalin? „de broodprijs zeker met één cent zou zijn'vctlaagd zon der do Tarwewet", zoodat de tctn'e biood- prijsverlaging als gevolg van de Tarwewet dus toch twéé cent zou bedragen. Maar is dit juist en eten we ons brood niet zoo goedkoop als het in de omstandigheden mogelijk is? Toen het blad informeerde bij het re- geeringsbureau, belast met de uitvoering van de Tarwewet, kwam het heel anders uit. Want wat bleek 1 „In Juli en Augustus hebben do bakkers voor een groot gedeelte nog gebakken met onvermengde bloem (z.g. bloem B). Het is bekend, dat die bakkers groote voorra den hadden opgedaan, die niet goedkoop ingekocht zijn. Er zijn voor die b'oem prij zen betaald van f 13.20 tot f 14 en soms wel van f 16. „Indien voorts de daling van don tar- wepri/s invloed uitgeoefend zou hebben op de meelprijzen, dan zou zij het thans ook doen of gaan doen. De Tarwewet belet dat geenszins: de fabrikanten hebben geen monopolie, de vrije concurrentie is blijven bestaan, zoodat de fabrikanten, als zij hun prijzen kunnen verlagen, die zeker wel zullen doen. „Deze omstandigheden, aldus het regee- ringsbureau, maken de bewering, dat de broodprijs in feite twee cent gestegen zou zijn, krachteloos. De Tarwewet heeft, naar de meening van het regeerinpsbureau niet verhinderd dat de broodprijs lager zou worden." Als men in aanmerking neemt, dat voor de bepaling van den broodprijs andere pro ductiekosten dan de tarweprijs een be slissende rol spelen, dan heeft inderdaad de wet niet gefaald, en is de conclusie juist„De Tarwevoorraad is zoo goed als afgenomen tegen den voor de boeren vast- gestelden prijs, en het brood heeft daar door een prijsverhooging ondergaan van één cent, en dat nog niet eens overal, wat wil men meer?" Ook de vrees voor het langzaam afleve ren van den oogst 1930 ig geweken, nu die half September zal zijn afgenomen. Meer aandacht trekt thans de tarwehaudel langs de Duitscho grens, waar dagelijks tienduizenden K.G. langs verschillende kantoren ons land worden ingevoerd, maar in groote hoeveelheden ook weer naar Duitschland heimelijk teruggaan, met zes gulden winst per honderd K.G., of aan de Tarwe-Centrale worden aangeboden voor 'n zoet winstje, want vreemde tarwe heet niet van de inlandsche te onderscheiden. Inderdaad ligt hier een moeilijkheid voor de organen, die hebben te waken, voor de uitvoering der wet. Maar de Lim- burgsche controleur gaat bij de douane na, welke boer Duitsche tarwe inslaat. Be landt deze bij de Centrale, dan zaait de Landbouwschool te Wapeningen een mon ster uit, en wee als straks de cultuur-proe- ve de fraude ontdekt. De betrapte boer wordt dan zonder verder beroep het ko mend jaar door de Tarwe-Centrale uitge schakeld. HOLLAND—00ST-AZIE LIJN. OUDERKERK arr. 8 Sept. van Amster dam te Rotterdam. HOLLAND-WEST AFRIKA LIJN. SCHELDESTROOM (uitr.) arr. 6 Sept. te Spaansch Guinea. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PALEMBANG (thuisr.) arr. 8 Sept. te Duinkerken. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DIOMED vertr. 8 Sept. van Rotterdam naar Hamburg. MENELAUS vertr. 7 Sept. van Tsing- tao naar Rotterdam. PYRRHUS, Rotterdam-Japan, arr. 6 Sept. te Port Said.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7