SPORT STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 LORENTZ-MONUMENT. ONTHULLING TE ARNHEM. Dr. J. Th. de Visser, minister van Staat oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft hedenmiddag als voorzitter van het Nationaal Lorentz-co- mité, de volgende rede uitgesproken bij de onthulling van het Lorentz-monument op Sonsbeek te Arnhem: In de eerste plaats zij het mij, als voor zitter van het Nationaal Lorentz-coinité, vergund uwe Koninklijk Hoogheid de Prinses zeer te danken voor uwe bereid vaardigheid, het Lorentz-moniiment na mens de Koningin te willen onthullen. Deze koninklijke hulde aan de nagedachtenis van den groot en Nederlander, door U te brengen, doet alle Nederlanders goed. Voorts heet ik de vertegenwoordigers van de Lands-, Provinciale- en Stedelijke regeering welkom en waar dee ren wij zeer de nationale gevoelens die in hun aanwe zigheid tot uiting komen. Niet minder zijn wij verblijd, dat zoovele personen uit de wetenschappelijke wereld ook hier toonen, den grootmeester, vooral op het gebied der natuurwetenschappen, niet te willen vergeten. En eindelijk stemt het ons dank baar, dat de honderden, hier aanwezig, blijk geven de groote mannen van ons va derland te blijven eeren. Doch niet het minst zijn wij er zeer gevoelig en dank baar voor, dat gij, kinderen en kleinkinde ren van Lorentz, ons de eer aandoet, bij deze plechtigheid te willen tegenwoordig zijn, een plechtigheid, die de teerste aan doening bij U hernieuwt, maar die U te vens verkwikt vanwege den eerbied en de liefde, die er uit spreekt voor uw gestor ven vader en grootvader, hoewel wij be treuren, dat de weduwe wegens onge steldheid verhinderd werd hier te zijn. Zelden zal er een huldebetoon in ons land heb'ben plaats gehad, dat van den aanvang af zoo spontaan weerklank vond als hier het geval was. Het initiatief, door Arnhem's burge meester genomen, om in de plaats van Lorentz' geboorte, een gedenkteeken te zijner nagedachte nis te doen verrijzen, leidde zeer snel tot de vorming van ons Comité, waarin allerlei vooraanstaande mannen bereidvaardig zitting namen. In korten tijd was het benoodigd bedrag van 50.000 bijeen. Van Arnhem's Ge meentebestuur ondervonden wij algeheele medewerking, ook wat de keuze betreft van het terrein, waarop het monument werd genlaatst. Aan den bekenden beeld houwer Wenckebach kon spoedig met be hulp van den architect Limburg, het werk worden opgedragen, mannen, aan wie reeds vóór de onthulling een woord van dank en hulde mag worden gebracht voor de wijze, waarop zij hun arbeid hebben verricht. En zóó kon dan nu deze Septem berdag alles voor de plechtigheid gereed vinden, dank zij vooral de groote toewij ding en den ingespannen arbeid van on zen voortreffelijken secretaris en penning meester, Baron de Vos van Steenwijk, die daarvoor ons aller waardeering verdient. Groote piëteit vervult ons allen op dit oogenblik, nu hetr beeld van den grooten Nederlander voor onzen geest verrijst» Groot door de geheimzinnigheid van zijn genie, door de diepte van zijn den ken, door de klaarheid van zijn voorstel ling, door den samen-hang zijner theorieën door het vooruitbrengen der wetenschap, door zijn machtigen invloed op natuurwe tenschappelijk gebied. Het past mij niet, hierover iets meer te zeggen, niet alleen omdat ik daartoe volstrekt onbekwaam ben, maar ook, omdat straks Lorentz ge leerde discipel en vriend, prof. Fokker, hierover het zijne zeggen zal. Maar wanneer een man als prof. Zee man na Lorentz' sterven zeggen kon: ..aan den tempel der wetenschap is één der hoofdpeilers ontrukt en niet alleen de na tuurkunde, maar de internationale weten schap treurt", dan is daarmede voldoende bewezen, dat wij in Lorentz een man be zaten, zooals Nederland er slechts zeer enkele kent. Want iets anders is het de wetenschap bij te houden dan vooruit te brengen, iets anders op dit gebied meer helderheid te brengen, dan licht te ontste ken in de duisternis. Dit laatste is slechts aan hem gegeven, in wien de vonk gloort van het genie. En zulk een begenadigde was Lorentz. En wij dragen er roem op, dat hij onze landgenoot was. Want hoewel de wetenschap een inter nationaal karakter draagt en hare be oefenaars over nationale en politieke gren zen heen zien, omdat het er hun uitsluitend om te doen is de menschheid op een hoo- ger trap van beschaving en geluk te bren gen en vooral een klein land als Neder land, omringd door volken van hooge cul tuur, gaarne ruim om zich heen ziet en groote winst doet met de vruchten der we tenschap, onafhankelijk van den bodem, waarop zij zijn gerijpt zoo verhoogen corypheeën der wetenschap als Lorentz niet alleen den roem van'het eigen land, maar banen zij ook hier en in den vreem de op verschillend gebied wegen voor onze jongelingschap, die hun leerlingen waren. Zoo is hun arbeid niet alleen van interna tionale maar ook van nationale beteeke- nis. En als dit van eenig Nederloader geldt dan zeker van den man, wiens nagedach tenis wij heden eeren en die als het mid delpunt, ja het glanspunt van zoovele in ternationale congressen bij tallooze vreem delingen den indruk heeft aohtergelaten,dat Holland, zoo groot in het verleden, ook nog in het heden den aureool zijner groot heid niet verloor. In zooverre vervullen wij heden aan Lorentz een schuldigen, va derland sch en plicht. Maar bij Lorentz staan wij niet alleen voor een held op het gebied der weten schap, dooh tevens voor een zoo hoog staand karakter, dat onze eerbied bijna tot vereering klimt. Groote talenten, ge niale personen vertoonen allicht iets on evenwichtigs in hunne persoonlijkheid. Op verschillende gebied liggen de voorbeel den daarvan voor het grijpen. Maar bij Lorentz was daarvan geen zweem om scha duw te vinden. Hij paarde aan wakker heid, rechtschapenheid, aan vooruitstre vendheid bezadigdheid, aan fierheid een voud. Ik noem daar het woord „eenvoud", maar heeft iemand ooit zooveel eenvoud bij zooveel grootheid gezien, als hij bij Lo rentz waarnam 1 Ik heb herhaaldelijk per sonen, van hem sprekende, hooren zeggen, dat zij in zijn tegenwoordigheid verlegen werden tengevolge van zijn overgroote bescheidenheid. En dat dit begrijpelijk is, heb ik zelf herhaaldelijk ondervonden. In zijn nabijheid gevoelde men zich klein, niet alleen door de macht van zijne ken nis en de helderheid van zijn inzicht, maar bovenal door den adel zijner persoonlijk heid. En waar dan ook zijn beeld komt- te prijken in de Leidsche Senaatskamer of zijn vroegere collegezaal, in Haarlem's Lorentzpark of op Arnhem's Sonsbeek, het zal voor tijdgenoot en naneef de herinne ring oproepen aan een man, die gaven be zat van hoofd en hart, als slechts zeer zelden in één mensch vereenigd zijn en die blijvende siporen nalaat zoowel op interna tionaal als op nationaal gebied. Het is voor ons, die nationaal voelen een schoon oogenblik van ons leven, dat wij deze nationale plechtigheid ter eere van een zóó verheven nationale figuur mogen bijwonen. Met opzet spreek ik van een nationale plechtigheid, omdat alle standen en rangen, alle partijen en volks groepen ons Lorentz-Comité hebben ge steund en hierbij thans op Sonsbeek ver tegenwoordigd zijn. Ons nuchter volk heeft nooit zijn beroemde mannen veel door standbeelden geëerd. En als het dit deed, dan waren er niet zelden vóór- en tegen standers. Maar hier bij de vestiging van dit mo nument zijn in dit opzicht geen wanklan ken gehoord. Hier staat als het ware de natie in hare eenheid geschaard. Dit eert haar evenzeer als Lorentz, doch dit is niet genoeg. Want wij eeren dezen groote het meest, wanneer wij van hier gaan met nieuwe lust en kracht bezield, om mede te helpen bouwen aan den tempel onzer sa menleving, waarvan sommigen de fundee ring leggen en anderen deze architecto nisch bewerken, maar waarin ook de kleinste en eenvoudigste steen medehelpt om de gedachte van het geheel tot uit drukking te brengen. Zoo is ons aller roe ping bepaald Het Uitvoerend Comité bestond uit: Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Voorzitter; Hr. Dt. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, Opperkamerheer van H. M. de Koningin en Vice-president Raad van State, onder-voorzitter; Mr. A. J. L. van Beek Calkoen, chef der Afd. H. O. Departem. van O., K. en W.; P. P. van Eeghen, oud-voorz. Kamer van Koophan del, Amsterdam; Jhr. Mr. C. Feioh, secr. Gen. Oepartement O. K. en W.; Prof. Dr. A. D. Fokker, Haarlem; 0. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem; A. C. Mees, Dir. Intern. Crediet- en Handelsvereen. „Rotterdam" te Rotterdam; Mr. S. J. R. de Monohy, Burgem. Arnhem; Mr. A. van de Sa-nde Bakhuyzen, Burgem. Leiden; Prof. Dr. A. J. Wenninek, Rector Magni ficus der Rijks-Universiteit Leiden; Prof. F. A. F. C. Went, Voorz. Afd. Wis- en Na- fcuurk. Wetensch. Koninkl. Academie van Wetenschappen; Mr. A. J. M. G. Baron van Wijnbergen, Lid Tweede Kamer; Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steen-wijk, Raadsheer Gerechtshof Arnhem, Secreta- ris-Penningm.Mr. E. de Visser, Advo caat en Procureur te Arnhem, Adjunct-Se cretaris. UIT DE METAALNIJVERHEID. Een loonsverlaging van 5 pCt.? Aan een relaas in de „Voorwaarts" ont- leenen wij: Engele weken geleden hebben verschei dene leden van den Metaalbond, de werk geversorganisatie in de metaalindustrie, aan de vakbonden der metaalbewerkers medegedeeld, dat zij het voornemen had den, een loonsverlaging van 10 pCt. in te voeren. De vakbondsbestuxen hebben sindsdien overleg gepleegd met verschillende be- stuursinstantaes en met hun leden. Meer dan 1000 leden der afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Nederlandschen Me- taalbewerkersbond, evenals een druk be zochte vergadering van de Schiedamsche leden, hebben met algemeene stemmen het bestuursadvies aanvaard om deze loonsver laging van de hand te wijzen. De besturen hebben dit aan de desbe treffende werkgevers medegedeeld en Dinsdagochtend heeft ten kantore van den Metaalbond te Rotterdam een bespreking plaats gevonden, waaraan afgevaardigden van de besturen der metaalorganisaties deelnamen. De werkgevers hebben besloten, den eisch tot een verlaging van de loonen met 10 pCt. terug te nemen, en meegedeeld, met een verlaging van 5 pCt. genoegen te ne men. Deze loonsverlaging zou, aldus de ver dere edsch der werkgevers, moeten ingaan na 19 September a.s. en het antwoord van de organisaties moet voor of op 19 Sep tember in het bezit der werkgevers zijn. De Algemeene Nederlandsche Metaalbe werkersbond zal nu op Zaterdag 19 Septem ber met zijn bij dezen werkgeverseisch be trokken arbeiders vergaderen. De verdeeling der wethouderszetels te Den Haag. Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben de werkzaamheden onder ling verdeeld in dier voege, dat zich zal belasten a. met de afdeelingen ..Algemeene Za ken", „Kabinetszaken", „Militaire Zaken" en „Burgerlijke Stand" en met den Brand weer en den Dienst voor Kunsten en We tenschappen de Burgemeester b. met de afdeeling „Onderwijs" en met den Schouwburg de wethouder mr. H. P. Marohant c. met. de afdeelingen „Openbare wer ken", „Financiën", „Belastingen", den Gemeentelijken Accountantsdienst en de Gemeentelijke Hypotheekbank de Wet houder W. Drees d. met de Afdeeling „Gemeentebedrij ven", den Gemeentelijken Dienst voor Ha ven- en Marktwezen en het Levensmidde len-vraagstuk en den Gemeentelijken Rei- nigings- en Ontmettingsdienst, de wethou der F". N. V. Quant e. met de afdeeling „Stadsuitbreiding en Bouwtoezicht", met de diensten der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting en het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht de wethouder M. Vrijenhoek; f. met de afdeeling „Sociale Zaken", 't Statistisch Bureau, de Arbeidsbeurs, het Bureau voor voorlichting bij Beroeps keuze, den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst, den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de Ge meen teziekenhp*—^, de Gemeente-apo theek en den *>*uringsdienst. van Waren de wethouder mr. dr. S. de Vries Czn. Deze zetelverdeeling is zeker in hooge mate verrassend, merkt de „Res." op. Wat den Kath. wethouder betreft, deze heeft zijn departement moeten afstaan aan den heer Drees, die het er nota bene naast de belangrijke afdeeling van finan ciën bijneemt. Voor wethouder Quant is deze verdee ling zeker een teleurstelling, want een van zijn hoofdmotieven voor het aanblijven van wethouder was dat hij zoo gaarne de be langrijke werken welke hij onder handen had, af wilde maken. C. Goslïnga. f Gistermorgen om zes uur is in het Ge meentelijk Ziekenhuis^aan den Bergweg te Rotterdam, na ongeveer een maand ziek te zijn geweest, in den ouderdom van 53 jaar. overleden de heer C. Goslinga, in le ven secretaris van de Nederlandsche Ver- eeniging van Gezagvoerders en Stuurlie den. De heer Goslinga, ofschoon nog slechts enkele jaren over de 50 heen, heeft tij dens zijn leven in een lange rij functies, zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de scheepvaart, in het algemeen en haar bemanning in t het bijzonder. Zijn loop baan begonnen als stuurman werd hem reeds vrij spoedig het commando der sche pen toevertrouwd. Na enkele jaren als gezagvoerder te hebben gevaren, zag hij zich na dien geplaatst als havenmeester te Schiedam, welke functie hij later verwis selde voor dien van onder-havenmeester te Rotterdam. In 1911 werd widen de heer Goslinga be stuurslid van de Nederlandsche Vereeni- ging van Gezagvoerders en Stuurlieden. Gedurende dit lidmaatschap heeft hij steeds blijk gegeven van zijn medeleven met de gebeurtenissen in het zeemansle ven. Zijn kennis van zaken en groote open hartigheid had ieders bewondering en waardeering. Het verwonderde dan ook niemand, dat hij in 1918 werd aangezocht om als bezoldied bestuurder de functie van secretaris der Ned. Vereeniging op zich te nemen, een functie welke hij tot aan zijn dood met accuratesse heeft vervuld. Naast zijn vele en drukke bezigheden als secretaris bekleedde hij nog veel an dere bestuursfuncties. Zoo heeft hij zitting gehad in het Pensioenfonds voor Koop- vaardij-officieren, in het Permanent Comi té tot rechtsverbetering van de Zeelieden, in diverse scheidsgerechten en in het be stuur van het Nat. Zeemansfonds. De Nederlandsche regeering schonk hem om zijn vele verdiensten den lande bewe zen de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vrijdagmiddag om half twee heeft de ter aarde bestelling plaats op de Alge meene Begraafplaats. „M'sbd." VOETBAL Leidsche Politie-Sportver. Morgennamiddag re 6 uur speelt de Leid sche Politie-Sportvereeniging op haar ter rein aan den Zoeterwoudschen Singel tegen het elftal der Ned. Rot. Mij. ATHLETIEK De oefenmarschen der L. P. S. V. Gisteravond werd de vierde oefenmarsch geloopen voor de 40 K.M. L.P.S.V.-marsch. Ook nu was de opkomst weer zeer goed te noemen en hadden zich ongeveer weer een 80 deelnemers bij het N.R.H.-gebouw ver zameld. Het parcours, dat door den leider was uitgezet, was dezen keer heel wat zwaarder dan tot nog toe het geval was geweest en ging langs Rijn- en Schiekade, Vrouwenweg, Weipoort, Hooge Rijndijk tot Koudekerk, over den Rijn terug langs Lage Zijde, Zijlsingel, Hoogewoerd, Bree- straat, ongeveer 27 K.M., in hoofdzaak grint- en Macadam wegen, welke in tegen stelling met de op de vorige marschen, meerendcel aangetroffen tegel- en bitumen wegen, heel wat moeilijkheden aan de on derdanen der loopers in den weg legden. Niettegenstaande deze moeilijkheden werd toch met een behoorlijk tempo gemar cheerd en bedroeg dit dan ook steeds 7 K.M. per uur. Hoewel de deelnemers in 't algemeen meer vermoeid waren dan bij de vorige oefeningen, was de stemming uiterst goed en opgewekt en vol goeden moed gaan zij dan ook de laatste oefenmarsch va-n 35 K.M. tegemoet, die op a.s. Zater dag wordt gehouden over een veel lichter parcours, n.l. over Noordwijkerhout tot Hil- legom en terug langs den Leidschen straat weg. Vertrek 3.30 uur n.m. vanaf Galgewa ter. Nog is ingeschreven door de dames-gym- nastiekver. Brunhilde, de Voetbalver. T.O.P., de Sportver. „Oegstgeest" en de Haagsche Burgerwacht. Totaal zijn thans ingeschre ven 298 deelnemers. DE LEIDSCHE WINKELWEEK 1931. Vergadering van de winkeliers. In een der zalen van „Den Burcht" werd gisteravond een vergadering gehouden van Leidsche Winkeliers ter bespreking van de plannen voor de winkelweek, die van 30 September tot 10 October in onze stad zal worden gehouden. Er bestond voor deze samenkomst flinke belangstelling al was het getal der opgekomenen tenslotte toch nog maar een klein gedeelte van het groot aantal winkeliers, dat onze stad telt. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het Comité, door de drie plaatselijke Middenstandsvereenigingen samengesteld, den heer J. Meijers, die in zijn openingswoord, na een hartelijk welkom, de plannen voor de aanstaande winkelweek uiteenzette. Ook deze winkelweek zal zijn zonder jury en zonder prijzen voor de deelnemende winkeliers. Ze zal staan in het teeken van het Nederlandsch Fabrikaat. Hiermede wil de Commissie het hare bijdragen tot bestrij ding van de gevolgen die de economische crisis over eigen land heeft meege bracht. Het bestuur heeft zich in verbin ding gesteld met de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat", die zoo groot mogelijxe medewerking heeft toegezegd. In de eerste plaats is zij aangezocht voor 't aanbrengen van 'n aardige straatversiering in den vorm van eerepoorten. Daarover zal binnenkort worden beslist. De Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" zal voorts een lichtzuil opstellen op de Beestenmarkt, een bioscoop reclame verzorgen op de Haven over het water heen en een aantal concerten organi- seeren. Nog enkele andere dingen zijn in voorbereiding in samenwerking met N. F. De grootste actie wil het bestuur vooral voeren in de week van 3 October, hoe wei ook vóór 3 October getracht zal worden om een zoo groot mogelijke verkoop te heb ben. Het ligt in de bedoeling weer op de zelfde wijze als het vorig jaar het bonnen stelsel toe te passen, waarbij spr. op een zoo royaal mogelijke houding aandrong. Voor elke aankoop van 0.50 wordt een bon verstrekt, die kans geeft op het ge schenk of de geschenken (maximum 3) die door elke deelnemende winkelier beschik baar moeten worden gesteld en geëtaleerd. Behalve deze bonnen-reclame heeft het bestuur een bijzondere attractie uitge dacht. Spr. legde aan de vergadering het plan voor om tweemaal of misschien drie maal gedurende de winkelweek een vlieg machine boven de stad te laten circuleeren, die biljetten uitwerpt. Op deze b.v. 60.000 biljetten komt aan de eene kant te staan: Bevoordeelt eigen stad en staat en koopt Nederlandsch .fabrikaat en op 10.000 ervan aan de andere zijde: De waarde van dit biljet vertegenwoordigt een bedrag van 1.of 0.50 of 0.25. Bij aankoop van 10.of 5.of 2.50 kan men deze bon voor dit bedrag bij elke deelnemende win kelier inwisselen. Dit beteekent dus een korting van 10 pCt. Ongetwijfeld zal deze „guldensregen" over onze stad een groote attractie zijn en vele menschen op straat lokken. De voorzitter bracht dit voorstel in be spreking, waarna het tenslotte met slechts enkele stemmen tegen bij zitten en op staan werd aangenomen. Men moet het goed verstaan: Er vallen dus biljetten die of een waarde van 1. óf een waarde van 0.50, öf een waarde van 0.25 hebben. Bij de rondvraag bleek nog uit de door den voorzitter gegeven antwoorden, dat voor de consumptiezaken gedurende de winkelweek, ontheffing van de avondslui- ting zal worden aangevraagd en dat op den avond vóór 3 October voor alle zaken ont heffing zal worden gevraagd. De voorzitter verzocht geuurende de win kelweek flink te vlaggen, besprak nog eeni- ge meer interne aangelegenheden om met zijn beste wenschen voor het slagen van de winkelweek de vergadering te sluiten. DE BOAZ-BANK. Het bericht in ons nummer van gisteren betreffende de gerechtelijke actie tegen de leden der voormalige Boaz-bank behoeft eenige rectificatie. Deze actie gaat n.l. niet tegen alle le den der bank, doch slechts tegen zes of ach>t hunner, die niet bereid waren te ko men tot een minnelijke schikking. De der tig overigen hebben volledig aan hun ver plichtingen voldaan. De 40.000ste aansluiting op het kabelnet. Als een bewijs van den gestadigen groei van ons Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf moge dienen, dat één dezer dagen de 40.000ste aansluiting op het kabelnet der Leidsche Centrale tot stand is gekomen. Hiervan behooren ruim 20.000 aansluitin gen tot de stad Leidende rest tot de om liggende gemeenten. Nog slechts 3 y~ jaar geleden werd de 25.000ste aansluiting inge schreven. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de firma Z. van der Mey, om vergun ning tot het oprichten van een broodbak kerij in het perceel Korte Mare No. 16 b. de firma J. J. Gijzenij en Co., om ver gunning tot het oprichten van een be waarplaats voor lompen, oud ijzer, glas enz. in de Waard, op het perceel Sectie N.c. C. Meyers, om vergunning tot het oprich ten van een nikkel- en emailleerinrichting in het perceel Heerenstaaat No. 51 d. de N.V. Boekdrukkerij y.hj L. van^jNifterik Hzn. om vergi)nning|tot/het Qujrfcliten van een drukkerij in het pereg^^Kaiserstraat No. 8 en Kolf makers te es^jns. 8, 10 en 10a, Sectie F.; e. da N.WJ^xtielfa-brieken v.b. Gebrs. van Wijn ery0o., om vergunning tot het oprichten v^'een fabriek van wollen dekens en santen garens gelegen Leven- daal-Hoogej*oerd, Sectie D.f. de N.V. Textielfabrieken v.h. Gebrs. van Wijk en Co., om vergunning tot het oprichten van een fabriek van sajetten garens, wollen dekens en tricotages in de perceelen Ves- testraat Nis. 4064, Sectie I.; g. G. en A. Tijssen om vergunning tot het oprichten van een scheepsbouwerij en reparatiewerf in de Waard, is verdaagd. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentiu»> Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. HET XVIIIe ORIëNTALISTEN- CONGRES. DE DERDE DAG. Gistermiddag en vandaag zijn de sec tievergaderingen voortgezet. In de eerste sectie (Assyriologie) werd het woord gevoerd door E. Forrer uit Berlijn, I. Ge'.b uit Chicago en F. M. Th. Böhl uit Leiden. Prof. Forrer heeft in zijn voordracht belangrijke aanwijzigingen gegeven om trent de Hethisische Hieroglyp'hen, die hij heeft gevonden. In de tweede sectie (Egyptologie) spra ken C. Anti uit Padua, G. Bagnani uit Padua, G. Roeder uit Hildesheim, J. Ca- part uit Brussel, S. Ga bra uit Cairo en Mil. M. Werbrouck uit Brussel. Op een na werden al deze voordrachten toegelicht met lichtbeelden, terwijl prof. Roeder een film vertoonde over het too- neel van het wereld-ontstaan in Hermo- polis en de opgravingen der Duitsche Henmopo lis-expeditie. Prof. Böhl uit Leiden sprak over de opschriften in onbekend schrift der be- soheidenlijk genoemde Leidsche verzame ling. In werkelijkheid toch is het de ver- za.meling-Bö'hl. De derde sectie (Oud- en Centraal-Azië) had de volgende sprekers: F. Heichelheim uit Giessen, F. Taesehner uit Miinster (Westfalen), O. v. Wesendank uit Ober- audorf aan den Inn, A. Ohristensen uit Kopenhagen, G. Messina uit Rome en S. P. Osztern uit Budapest. Een van de interessantste voordrach ten was die van prof. Heichelheim, die een parallel trok tusschen het rijk van Alexander en het rijk der eerste Kalifen. Prof. Christensen uit Kopenhagen bood aan het Congres ten geschenke aan het eerste deel van een facsimile-uitgave van belangrijke middel-Perzische teksten naar handschriften uit de bibliotheek te Kopen hagen. De vergadering sprak hiervoor haar hartelijken dank uit. In de vierde sectie (Oosten en Indone sië) werd gesproken door H. C. Gallo uit Den Haag, Mile Fl. Ayscough. W F. Stut- terheim uit Soera ka rta, C. C. Berg uit Leiden, R. von Heine-Geldern uit Wee- nen. Sylvian Lévi uit Parijs en G. Fer- rand uit Parijs. In deze sectie werden uitsluitend Indo nesische onderwerpen behandeld. Gister middag werden twee heel goede kunstle- zineen gehouden. Madame Ayscough droeg hierbij een Chineesch gedicht voor. Een belangrijke mededeeling werd go- daan door prof. dr. Heine-Geldern, over de uifczwervingen vanuit Centraal-Azië over de eilandenwrereld van Indonesië en Oceanië. Dit opende volgens spr. de ma- gelijkheid van het vinden van verwant schap van Midden-Azië met Oost-Eurooa. De vijfde sectie (Indië) had gistermiddag de volgende sprekers: R. P. Masani uit Bombay en prof. de la Vallée Poussin uit Brussel, welke laatste sprak in de plaats van prof. Stasiak uit Lemberg en Kunhan Ra ja uit Madras. Prof. de la Vallée Poussin deed belangrijke mededeelingen over den samenhang van de Sanskriet en Pali-Budd- histische Teksten. Hedenmorgen werden voordrachten ge houden door J. Abs uit Bonn, Mrs. Rhys Davids uit Chipstead, M. Winternitz uit Praag, A. L. Saunders uit Londen, F. W. Thomas uit Oxford, en J. Rahder uit Leiden. In de zesde Sectie (Semitische talen en volken spraken: G. Rijokmans uit Ant werpen, H. Bauer uit Halle en R. Ruzicka uit Praag. Prof. Bauer deelde een en ander mede over de opgravingen te Ras Schamra, waar alphabetisohe teksten in spijkerschrift ge vonden zijn, welke men tot nu toe niet heeft kunnen ontcijferen, doch spr. meent, dat het een Syrische taal is. I In de zevende sectie (over het Oude Tes-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2