LUCHTVAART UIT DE OMGEVING FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 9 SEPTEMBER MOTORRIJDEN DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE Terugkomst van het winnende team. Van het secretariaat der K. N. M. V. meldt men ons, dat aldaar een telegram uit Milaan is binnengekomen, dat de Ne- derlandsche ploeg, bestaande uit de rijders A. P. van Hamersveld, G. Bakker Schut en D. H. Eysink, winnaars van de Internatio nale Zilveren Vaas, per motor naar Neder- land terugkeeren en Woensdagmiddag 0 September om 2 uur in Restaurant Royal te Arnhem zullen arriveern. De Internationale Zesdaagsche bctrouw- baarheidsrit is dit jaar voor de dertiende maal gehouden. Oorspronkelijk werd behalve om personeele prijzen allen ge streden om de Internationale Thophy en wel door teams van drie rijders, rijdende op machines, vervaardigd in het betreffen de land. Meerdere landen, zooals Neder land, hebben wel motorfabrieken, doch deze vervaardigen de motoren van hun machines niet zelf en konden daarom niet meestrijden voor de Thophy. Op voorstel van Nederland werd in 1924 de Internationale Zilveren Vaas ingesteld, waarvoor ieder land met twee ploegen van drie rijders op willekeurige machines kan medestrijden. Al spoedig groeide de Vaas de Trophy boven het hoofd en zoo streden dit jaar 5 teams voor de Trophy en 9 voor Sinds 1925 heeft de K. N. M. V. Neder land ieder jaar door twee teams doen ver tegenwoordigen, die meermalen de tweede of derde plaats wisten te bezetten, doch nimmer de kostbare Vaas wisten te be machtigen, waarom door de allerbeste rij ders der verschillende landen steeds zoo verwoed wordt gestreden. Thans is het groote doel bereikt en de namen van Hamersveld, Bakker Schut en Eysink zullen met gouden letters in de Ncderlandsche Motorhistorie worden neer geschreven. Voor een jaar zal de Internationale Vaas nu pronken op het secretariaat der K. N. M. V. en het volgend jaar zullen wederom twee Xederlandsche ploegen uit rukken om te probeeren het eenmaal ver overde kleinood te behouden. PAARDENSPORT Courses te Duindigt. De inschrijvingen voor de draverijen op 20 dezer, den dag, waarop de Maatschappij Renbaan Duindigt haa.r 25-jarig bestaan zal herdenken, luiden als volgt: I. Toe kom stp rijs voor twee-jarigen: 1. Weidlooper. 2. Willy Belwin, 3. Wilhelm, 4. Waldeck Pyrmont, 5. Winnie Scott, 6. Wil- frida, 7. Wijsneus, 8. Wanda Scott, 9. Win- nifred Scott. II. Mr. Romeoprijs. Prijzen draverij 3e en 4e klasse: 1. Snel, 2. Sir Kerrigan,. 3. Up to date, 4. Minnie H., 5. UiUooper V, 6. Uit blinker Iv., 7. Quil Patrick, 8. Tanny See ran Kerigan, 9. Sara, 10. T. Akista, 11. Oakland Baron B, 12. Sieghilde S. W., 13. Nell a. Schoon. III. .Ju'bileumprijs. Heat-Prijzendraverij. 1. Rentinus, 2. Flambeau, 3. Begonia, 4. Bella V, 5. Anita lV, 6. Queen H.. 7 Cheer ful Volo, 8. Foggia, 9. Sieni Claudy, 10. Present H., 11. Quitewell Stal L., 12. Cer- nunnos. 13. Arnim (6-j. br. h. v. Chcsnut Peter u. Game Chick). 14 Lehigh Volo, 15. Sire Axworthy K., 16. Lady G., 17. Radio S., IS. Slavin, 19. Our Uhlan B, 20. Sint Nico- laas 21. Clyde, 22. Numas M., 23. Charley Leyburn, 24. Minnetonka. 25. Stormlooper, 26 Rabenhaupt, 27. The Harvester H. IV. Prix Xormandin, Zesde Heerrijders- prijs. 1. Newbold, 2. Caid, 3. Bella V, 4. Quettevillezoon, 5. Karabin, 6. Fogia, 7. Pre sent H., 8. Siem Claudy, 9. Arnim, 10. Lehigh Volo, 11. Sire Axworthy Iv., 12. C'landa, 13. Robert E. Lee, 14. Quick Boy, 15. Postd'uifje G., 16. Clyde, 17. Belle Etoile, 18. Judge Scott, 19. Anlezy. Het programma voor de rennen op 27 Sept. a.s. is a's volgt: Mignonprijs. Ren vlakke baan. 1800 me ter. Handicap minimum gewicht 53 K.G. Margueriteprijs. Hordenren voor paar den van drie jaar en ouder. 2600 meter. Ge wicht. 11 K.G. onder de schaal. Belasting: voor iedereen gewonnen ren in 1931 3 K.G., voor iederen gewonnen ren in 1930 2 K.G. Ontheffing. Paarden, welke in 1931 geen ren wonnen 3 K.G. Sluiting der inschrijvingen: Vrijdag 18 Sept. Drama in een Duitsch vliegtuig. Verleden week heeft, zooals door ons ge meld, een passagier van den vliegdienst Neurenberg—Berlijn, een ontploffing op het toi'et veroorzaakt. Naar thans is gebleken, heeft de man, Karl Hutte genaamd, een poging tot zelfmoord gedaan, hoewel hij aanvankelijk verklaarde, dat de ontploffing buiten zijn schuld was ontstaan. De man heeft zware brandwonden opgeloopen en is in den afge'oopen nacht overleden. Er was een aanklacht tegen hem ingediend wegens het veroorzaken van gevaar voor zijn medepassagiers. LEI DSCHENDAM. Afscheid Kapelaan Pronk. Zondag had in het Patronaat te Leid- schendam het officiecle afscheid plaats van den weleerw. heer Kapelaan Pronk, die naar Rotterdam is vertrokken en waarvan door omstandigheden nog geen officieel af. scheid was genomen door de diverse Jeugd verenigingen en St. Josephgezellen. Om 8 uur werd Kap. Pronk door enkele bestuursleden der Patronaatscommissie de schitterend met bloemen en vlaggen ver sierde zaal binnengeleid, waar behalve alle Besturen ook hadden plaats genomen de. leden van St. Josephgezellen, Patronaat, Voetbalclub, Gymnastiekvereniging en Mandolineclub. Door de St. Josephgezel len werd het Kolpingslied gezongen. Nadat Kap. Pronk aan de met bloe men en groen versierde tafel had plaats genomen, heette de heer Scholtes namens allen zijneerw. hartelijk welkom en bracht hem dank, dat hij hier dezen avond aanwe zig had willen zijn en hoopte, dat het een alleszins aangename avond worden zou. Hierna werd door de Patronaatsjongens het Palronaatslied gezongen. De Mandolineclub bracht eenige keurige muzieknummers ten gehoore, terwijl zij ver der den avond met mooie muziek op aan gename wijze opluisterde. De Senior der St. Josephgezellen, het woord verkrijgende, brengt in gloedvolle bewoordingen dank en hulde aan Kap. Pronk voor alles, wat hij voor de Gezellen geweest is en gedaan heeft, terwijl hij hem namens de Gezellen een prachtige electr. hanglamp aanbied. Vervolgens brengen eveneens de voorzit ter der Voetbalvereniging, de leider der Gymnastiekvereniging en de voorz. der Mandolineclub hulde en dank aan den Ka pelaan. Een der Patronaatsjongens brengt na mens alle jongens dank voor alles, wat Kap. Pronk voor de jongens heeft gedaan. Namens de Patronaatscommissie brengt de heer Scholtes dank voor het vele en goede werk en hoopt, dat zijneerw. het moge beleven en zien, dat de jongens, die hij heeft opgekweekt, later echte Roomsche mannen- zullen zijn, die openlijk en gerust voor hun geloof durven uitkomen. Hij wenscht zijneerw. Gods besten zegen. Na mens het Patronaat, Voetbal vereniging, Gymnastiekvereniging en Mandolineclub biedt hij Kap. Pronk een prachtige boe kenkast aan. Kap. Pronk brengt den jongens en allen dank voor alles, wat hij in de 5 jaar van zijn verblijf in Leidschendam had onder vonden en de groote medewerking en steun, welke hij steeds had gehad; hij sprak den wensch uit, dat de Jeugdverenigingen steeds mogen groeien en bloeien en dq nieuwe moderator steeds dezlfde mede werking zou mogen ondervinden. Door den Pastoor werd daarop de nieu we moderator, Kap. Dunselman, met har telijke woorden geïnstalleerd, terwijl Kap. Dunselman den Pastoor dank bracht voor zijn hartelijke woorden en zeide steeds al zijn krachten voor het Jeugdwerk te zullen geven. De heer Scholtes bracht eveneens dan'k aan den Pastoor en zeide namens allen toe, dat de nieuwe Moderator steeds op aller steun en medewerking zou kunnen reke nen. Hierna werd deze schitterend geslaagde afscheidsavond door den heer Scholtes ge sloten met den christelijken groet. NON-STOP-VLUCHT JAPAN- VER. STATEN. Door twee Amerikanen. Uit Sasjihiro (Ja.pan) wordt gemeld: De Amerikaansche vliegers Moyal en Allen zijn Maandagmiddag halfzes met hun eendek ker opgestegen voor een non-stop-vlucht van de Japansche kust naar Seatt'e aan de westkust der Vereeniigde Stalen. De af te leggen afstand bedraagt ruim 7100 K.M. NIEUWE P00LVLUCHT VAN DE ZEPPELIN. Professor Moltschanow verklaarde, dat op de Zitting van het internationale comi té voor Noordpoolonderzoek besloten is in 1932 opnieuw een Poolvluoht met de Zeppe lin te ondernemen. Britsch vliegtuig verongelukt. Nabij het vliegveld te Ni-velles is gister middag een vliegongeluk gebeurd. Een En ge Isch vliegtuig is neergestort waarbij twee inzittenden den dood vonden. NOORDWIJKERHOUT Oranje-kind erf eest. De oranjefeesten alhier zijn gistermorgen begonnen met de feesten voor de kinderen van de laagste klasen van alle bijzondere scholen, s Morgens werden de kinderen met muziek van de scholen gehaald en naar het feestter rein gebracht, waar zij werden getracteerd en waar de cadeautjes werden uitgereikt. Des middags begon om 2 uur het feest voor de meisjes en jongens ✓an de hoogere klassen. Deze werden eveneens met muziek naar het feestterrein gebracht, waar de verschillende spelen om prijzen werden gehouden. Op het plein van de Ned. Herv. School werden de tractaties uitgedeeld. Jammer, dat het weer zich in den loop van den middag niet goed hield, en de regen bij stroomen uit den hemel viel, zoodat de spelen geen voortgang konden hebben. Des avonds was het op het kermisterrein een gezellige drukte, 't Is te hopen, dat het weer zich in de komende dagen goed houdt, zoodat Noordwijkerhout weer eens recht ge zellig kermis mag houden. DE LEIDSCHE COURANT NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. 23 Millioen dakloozen. Er heerscht ontzettend veel ge brek. De bevolking in op stand? Precies twintig jaren zijn voorbij, sinds de Mantsjoe-dynastie omvergeworpen en China republiek werd. Het eerste schot in de Chineesche revolutie viel te Han- kau, de millioenenstad aan de Jangtse kiang. Dat was geen toeval. De koning der rivieren, welke ook wel „groote stroom" genoemd wordt, ontspringt in Tibet en ontwatert een zeer groot deel van China. Wanneer in het voorjaar de sneeuw in het hooggebergte smelt, dan stijgt de stroom en in Juli en Augustus kan hij soms een hoogte van £0 Meter bereiken. Dan wordt het Jangste-dal overstroomt, millioenen menschen worden dakloos, ge raken in opstand en er ontstaat een re volutionaire toestand. In 1911 was 'de Jantgsekiang op z'n ergst. Hij vernielde vruchtbare rijstvelden, verwoest katoen plantages en thee-aanplantingen, ontwor telde de boomen, sleepte de huisjes mee, wierp de schepen om, overstroomde dor-' pen en steden en vernietigde talrijke men- schenlevens. Dat was een der oorzaken van het uitbreken der revolutie. De Jangtsekiang is weer eens buiten zijn oevers getreden. Ge Hen, welke uit China gemeld worden, moet men be dachtzaam behandelen. Bij een volk, dat uit minstens 400, waarschijnlijk 450, maai misschien ook uit meer dan 500 millioen menschen bestaat, waarbij dus geen volks telling mogelijk is, zonder groote massa's welke slechts geschat kunnen worden, moet men de millioenen, welke worden ge telegrafeerd, niet zoo woordelijk opnemen. Toch is het niet uitgesloten, dat inder daad 23 millioen menschen dakloos zijn geworden. Half China woont in het dal der Jangt- se. De machtige rivier stroomt door de volrijkste provinciën. Vier millioen hui zen zouden vernietigd zijn geen Euro- peesche huizen, met steen, met kelders en stevige fundamenten, met drie of vier ver diepingen, maar lichte gebouwtjes, k'ei en onaanzienlijk, van hoogstens anderhal ve verdieping, op de eenvoudigste ma nier van hout en baksteen gebouwd. Maar van waarde of niet: het zijn toch de woningen van een bevolking, welke milüoen-en groot is, en welke nu geen dak boven het hoofd heefh De woedende storm sleept alles met zich mee en aan ziin oppervlakte drijven verdronken men schen. De nood is hoog gestegen. Ook Hankau heeft geleden, ook daar zijn niet alleen reëele waarden maar ook menschenleveng aan de overstrooming ten offer gevallen. Er heerscht een grenze- looze nood in een land,,, welks bevolking vroeger al aan de grens van het bestaans minimum leefde. De gevolgen dezer over- s(rooming zijn - onafzienbaar: men denkc slechts aan 1911. In 1905 moeten bij een overstrooming der Jangtsekiang 30 000 mensehen zijn omgekomen. Alleen al in de provincie Setschoean zouden toen 80.000 huizen ver woest zijn. Wanneer men aanneemt, dat in de rest der overstroomde provincie het getal omgekomen menschen vijfmaal zoo groot is en het aantal verwoeste hui zen ook, dan komt men nog niet aan de cijfers, welke thans gemeld worden; 400.000 of 500.000 huizen in 1905 vier millioen thans dat is een groot, verschil, dat ofwel op overdrijving, ofwel op een veel grootere overstroomingsramp kan berusten. Hoe is het mogelijk, dat een rivier zoo'n gewel dige schade aanricht 1 De Jangtsekiang is geen rivier naar onze begrippen, het is een stroom van geweldige afmetingen. Met zijn reusachtige zijrivieren vormt de Jangtsekiang een stroomgebied van onaf zienbare grootte. De hoofdstroom is onge veer 5000 K.M. lang. (Vergelijk den Rijn, welke 1225 K.M. lang is). Voorbij de dikte van de monding stroomt gemiddeld elke seconde 22000 kubieke meter water. Als do sneeuw op de bergen smelt, is de wa tertoevoer natuurlijk veel grooter. Het wa ter ziet er geel en troebel uit, want de rivier voert in groote hoeveelheid leem en slib uit het gebergte mep. De bedding, ver andert onophoudelijk. Waar zooeven nog LISSE Loco-burgemeester. B. en W. dezer ge meente hebben tot waarnemend burgemeester dezer gemeente aangewezen den heer G. Tromp Roodvonk. In de week van 31 Augustus tot en met 6 September 1931 is binnen deze ge meente een geval van roodvonk geconstateerd VOORHOUT Geboren: Roelof z. van R. Zijlstra en T. Reitsma Petronella Anna d. van C. L. van Werkhoven en C. van der Lans Jacobus Wilhelmus z. van B. J. van der Ploeg en A. M. van Seggelen. Getrouwd: Th. Smit te Noordwijkerhout en P. van den Berg. Overleden: J. M. Elstgeest 60 j. wed. van Th. C. Mens. Gevestigd: C. J. L. van der Meijden uit Leiden C. van der Linden uit Zeist J. A. Lieshout uit Helmond J. C. G. Bergam uit 's Gravenhage M. A W. van Griensven uit Veghel Th. P. Koningsbruggen en ec'ntg. uit Sassenheim J. W.F. van der Heijden uit Amsterdam H. B. Pieters uit Groningen L. J. Gelders uit Houthem B. J. Tresoor uit Soest J. C. en J. G. Lankrijer uit Hilversum J. F. A. en M. J. A Nefkens uit Soest Th. M. van Dongen uit Heesch N Jong uit Veghel B. H. Nooij uit Purmerend B. F. de rijweg was, is nu eéh zandbank ont staan, en wanneer een schip daarop vaart, maar niet onmiddellijk wordt vlot ge bracht, kan het in korten tijd op het vas teland staan want de Jangtsekiang spoelt voortdurend nieuw slib aan, de zandbank wordt grooter, geraakt in verbinding met den oever en nu kiest de rivier ter zijde daarvan haar weg. De loodsen, die de schepen door de gevaren van den stroom brengen, zijn geschoolde mannen; zij zijn met het leven van deze river vergroeid, zij kennen haar grillen en haar wispelturig karakter. Maar toch komt het nog dik wijls genoeg voor, dat ook zij een schip op een zandbank varen en ten onder brengen. Het scheepsverkeer op de Jangtsekiang is verbazend groot. Vlak bij den mond ligt Shanghaise dert lang de belangrijkste stad van China, welke profiteert van het handelsverkeer op de Jangtsekiang. Vaart men stroomop waarts, dan komt men voorbij vele ste den: Nanking Woehoee Hoekoe en ten slotte het machtige Hankau. 800 K.M. ligt "Hankau van de Óost-Chineesche zee. Toch ziet men op de reed van Hankau de stoom- booten en pantserschepen der Europea nen. Ze kunnen opvaren want Hankau is een zeehaven, welke diep het land in ligt. Groote schepen komen nog verder, kleine overwinnen zelfs de stroomversnellingen, welke dan beginnen. 1500 K.M. kunnen de schepen den Jangtsekiang opvaren en langs de zijrivieren kunnen ze nog veel verder het land binnenvaren. 1500 KM. van Shanghai tot Itsihang en dan begint het kleinverkeer. Rood, geel of blauw? Vertrokken: M. N. Stokkermans naar Vlijmen J. Colijn naar Leiden A. van Dorp naar Hoorn J. de Vogel naar Hazers- woude C. P. van Werkhoven naar Sassen heim G. P. de Graaf naar Heijthuizen i J. M. G. de Wilde naar Deventer J. A. j UI jee en gezin naar Rotterdam. DERDE BLAD PAG. 10 NJEUWVEEN Een jubilaris. Op 6 dezer j.l. herdacht de bij de Provincie. Reeds in 1895 kwam de jubi laris in gelijke functie bij den pachter van het Hoogheemraadschap Amstelland en ging in 1906 gelijk met de Kattenbrug aan de Pro- De heer L. P. Wiertsma, hoofdopzichter, kwam op genoemden dag persoonlijk den jubi laris gelukwenschen. RIJNSBURG Bloemenhandel Voor de meeste bloemen zijn de prijzen nog laag. Voor gladiolen die niet meer in die groote massa komen als en kele weken geleden, is de prijs iets beter ge worden. Betaald werd voor snijbloemen per 100: Anjers rood en rose 1.201.60, Pompon Dahlia's 4060 ct. Groote Dahlia's 1.20 1.60, Lelies wit 7.908.70, Asters wit 2030 ct. Asters rood 1525 ct. Asters blauw 15 25 ct. Scabiosa 4050 ct. Zinnia 7090 ct. Gladiolen: Oranje Brilant 3040 ct. Jacoba 5055 ct. Fiat 304 ct. Down 7080 ct. L'Im- maculee 6070 ct. Flaming Sword 4050 ct. War 70—80 ct. Willy Wigman 30—40 ct Red Eana 7080 ct. Edison 4050 ct. Crimson Glow 5060 ct. Witte Chrysanhten per bos 1622 ct. Idem geel 4—7 ct. Fietje per bos 1519 ct. Juliana per bos 1825 ct. Rozen per bos van 20 stuks: Landia 3040 ct. Butterfly 4050 ct. Ophelia 4050 ct. Golden Ophelia 40—50 ct. Hadley 70—80 ct. TER AAR Na de vacantie-kenniemaking. Zij: Zul je mij dikwijls schrijven, lieve ling. Hij: Zeker, schat. Je adres heb ik, maar hoe heet je nu eigenlijk. Van de groote rivieren hebben er slechts twee in de geschiedenis der mensch heid een rol van meerdere duizenden ja ren gespeeld. De Amazone, de Mississippi, de Congo zijn alle. belangrijke rivieren, maar alleen de Nijl en de Jangtsekiang stroomen door oud cultuurgebied en wa ren reeds van belang in een tijd, toen Europa nog wildernis was. Zooals de Egyptische cultuur aan den oever van den Nijl is ontstaan, zoo was de Jangtsekiang reeds duizenden jaren geleden de slagader van China. In Chineesche mythen wordt hij dikwijls de blauwe stroom genoemd, ofschoon zijn water geel is en ofschoon men in overdrachtelijke beteekenis beter van een rooden stroom kon spreken, want aan de oevers van de Jangtsekiang is veel bloed vergoten, zijn verschrikkelijke veld slagen geleverd, in de oorlogen -der Chinee sche keizers, in de revoluties ook in de laatste revolutie en ten slotte in den Chi- neeschen burgeroorlog van 1926 en 1927 en zelfs nog in latere jaren. Piraten heb ben sinds duizenden jaren op dezen stroom hun onzalig bedrijf uitgeoefend en rooven ook thans nog de schepen leeg. Op reus-, achtige vlotten d tij ven heele dorpen stroom afwaarts. Daar zeilen particuliere booten, daar tracht een vlot, waarop een barak staat en waarmee een dozijn Chineezen den stroom -afvaart, vlug een stoomboot voor bij te* varen en den weg af te snijden, want dafc brengt geluk en de Chinees is meer bijgëlo'ovig dan bang. Op deze manier hebben al veel botsingen plaats gehad. Wanneer er slachtoffers vallen, moet de kapitein aan de familie van den doode schadevergoeding betalen. Maar de rnen- schenlevens hebben in China niet veel waarde en iedere kapitein kent 't tarief. Zoover men den lijdensweg van het Chi neesche volk in de geschiedboeken kan na gaan, is het land altijd door overstroomin gen geteisterd. De Jangtsekiang, de oude koninklijke stroom, welke in de Chineesche geschiedenis zoo'n groote rol heeft ge speeld, is hulp en verwoester van het le ven en het volk heeft er zich vroeger bij neergelegd, dat de natuurkrachten vernie tigend optraden. Maar thans is dat an ders. De Chineesche bevolking is in beroe ring gekomen, zij verlangt een ander le ven. De bescheiden Chinees, half verhon gerd en heelemaal haveloos, heeft de weelde van het Westen gezien en is niet in staat, aan de'genietingen des levens ook maar in den bescheidensten vorm deel te nemen. Wanneer de millioenen langs den Jangtsekiang'in opsland geraken, wan neer ze in een gebied, dat door de re volutie ondermijnd is, brood en onderdak verlangen, zonder dat men hun iets kan gevên, dan is het einde nog niet te over zien. M. Sarlevrijn uit Amersfoort C. M. Wijsman uit Alphen a. d. Rijn J. J. M. Hofhuis uit Bloemendaal W. A. de Vroom uit Bleis'wijk A. Degeling uit Enkhuizen J. de Graaf uit 's Gravenhage J. J. van der Laar uit Eind hoven P. C. J. Arnbags uit Oudenbosch B. W. Wetter uit Lisse P. van Tol uit Oegstgeest C. S. T. Rietbergen uit Ouden bosch L. J. Breier uit 's Gravenhage J. A. W. M. Peits uit Nijmegen C. Th. Hoog duin uit Haarlem M. O. Smeets uit Poster- holt H. Timmers uit 's Gravenhage A. A. van der Luijt uit Vlaardingen A. Th. J. van Uhm uit Bergh G. J. M. A. van Mil uit Rijswijk Th. E. G. Lieverse uit Wijk bij Duurstede H. A. van Strelen uit Rotterdam C. J. de Vries uit Alkmaar J. M. van der Zande uit Wamel L. van Mill uit Amster dam A. van Rijsewijk uit Arnhem H. Schaap uit Haarlem van de Mortel uit Val- kenswaard M. G. van der Poel uit Rave- steijn N. Rietveld uit Valkenburg P. J. Horssen uit Amsterdam P. H. H. Böckers uit Rotterdam L. Ch. M. den Boer uit Huij- bergen J. Th. J. Meereboer uit Schagen Th. K. Witte uit Velsen A. M. J Lauwers uit Amsterdam J. de Goeij uit Amsterdam J. van der Doelen uit Nuland. Tuinbouw-cursus. Evenals vorige jaren het geval was, tracht nu de L. T. B weer een tuinbouw-cursus te organiseeren. Zoo'n cursus werpt veel nut af, jammerlijk, dat velen dit niet inzien of niet willen inzien. Vooral nu hier vele tuinders zich gaan toeleggen op giascul- iuur, komen we vaak voor nieuwigheden te staan, zoowel op het gebied van de puituur als van de bemesting, laat staan de verschi'lende ziekteverschijnselen. Op zoo'n tuinbouw-cursus is veel te leeren, we krijgen gezonde studie ever ons vak zelve, betere begrippen over de verschillende meststoffen, en gewassen, kortom er wordt gelegenheid gegeven uw kennis op het tuinbouwgebied te verrijken. Men kan zich als deelnemer aanmelden bij het bestuur van den L. T. B., liefst zoo spoe dig mogelijk, want voor 1 October moet de op gave binnen zijn. Bloedvergiftiging. De heer V., die werk zaam was bij den landbouwer B., had het on geluk in zijn duim te snijden, toen hij een touw los moest snijden van een koe die in het water zat. Doch het liet zich niet ernstig aan zien. Vrijdagnacht werd hij naar het zieken huis te Leiden gebracht, en Zondagavond is hij daar door bloedvergiftiging overleden. De man laat een vrouw met 5 jeugdige kinderen achter. WARMOND Uitstapje van gebrekkige kinderen. Vrij dag zullen ongeveer 13 gebrekkige kinderen uit de gemeente 's Gravenhage een bezoek bren gen aan deze gemeente. De kinderen worden met autobussen naar deze gemeente gebracht en zullen onthaald worden op versnaperingen op het bekende restaurant „Boerderij Meer- rust", om daarna een tocht te maken over de Kagerplassen. Personalia De heer mr. J. M. rfempenius, candidaat-notaris, alhier, is -door den Hoogen Raad der Nederlanden beëedigd als advocaat procureur. Geboren: Jannigje d. van A. Verkaik en H. H. Veldman Johanna Jacoba d. van L. Tuynman en H. C. van Egmond Adriana Anna Maria d. vn J. P. v. d. Hulst en H. Sik- king Gerrit Marinus z. van J. v. d. Beek en H. J. Zomerhuis Petrus Maria z. van C. Okkersen en Ch. H. Kerkhoff Maria d. Van D. S. v. d. Bent en A. Vis Helena Maria d. van M. v. Winsen en C. Wassenaar. Getrouwd: S, W. Hogenboom jm. 31 j. en A. M. Th. de Vetten jd. 26 j. J. Mensen jm. 64 j. en C. H. G. Metz jd. 48 j. Overleden: Wilhelmmina van Delft 75 j. Alida Maria Senne 77 j. wed. van J. v. d. Maat. Uitgesproken: W. Hakkaart, te L e i d e n, Haarlemmer straat 4; cur. mr. G. H. Wissenburgh, te Leiden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10