Het Oriëntalisten-congres te Leiden. 22ste Jaargang DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 No. 6995 S)e £cidielTe0oii/wmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2,60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee laden. Om de waarheid te doen! Wij hebben eenigen tijd geleden in onze courant er op gewezen, hoe ds. Siemens in zijn te waardeeren streven, om meer ruimte te krijgen voor protestantsche zie kenverpleging negatief is te werk gegaan en in het „Leidsch Predikbeurte nblad «énige „feiten" heeft medegedeeld, waaruit zeu blijken, dat in het S't. Elisabethge- sticht op de met-katholieke zieken een ze kere min of meer zachte pressie wordt uitgeoefend, om katholiek te wor den! Wij hebben toen de waarheid van deze z.g. feiten beslist ontkend en ds. Riemens uitgenoodigd van deze ontken ning in zijn blad mededeeling te doen. En hoe reageert ds. Siemens daarop? Na geruimen tijd schrijft ds. Riemens in het „Leidsch Predikbeurtenblad" van Za terdag jl. het volgende: In een roomsch-katholieke courant is de indruk gewekt, alsof ik een aan val heb gedaan op de toewijding van de zusters-nonnen in het St. Elisabeth- gestioht. Maar nooit of nergens heb ik ontkend, dat vele zusters evenals vele diaconessen met trouwe zorg het werk der barmhartigheid beoefe nen. God zegen® allen trouwen arbeid, hetzij door rooroschen, hetzij door protestanten verricht, om zieken te verplegen en te helpen. Voor wat ik geschreven heb, heb ik .•voortreffelijke gronden. We moeten plaatsruimte krijgen voor pro- iestantsche"zïekenVerpt eging. Later daarover D, V. pieer. ,Om couranten- discussies is het mij raie£ té doeh. Neen, zoo mag ds. Riemens, naar onzen smaak, zich er niet van afmaken Als hij „voortreffelijke gronden" heeft voor wat hij heeft geschreven, dan legge hij deze bloot wij wachten er op. Voor alsnog houden wij vol, dat ds. Riemens zijn protestant sche ziekenverpleging tracht uit te breiden door in de katholieke zieken- 't Is ook ons niet om couranten-discussies te doen 't is ons om de waarheid te doen! BINNENLAND DE LAATSTE LES VAN NOLENS. Hoe ons werk gericht moet zijn. De „Nieuwe Eeuw" opent deze week met een pakkend en veelzeggend artikel van „Ouders" over Nolens. Het eindigt aldus „De staatkundige geschiedenis van ons land over deze periode kan niet geschre ven worden, zonder dat er de naam No- lens telkens in oplicht. Van onze partij is hij de juist geschikte leider geweest voor een tijd, dat de roman tiek van het ontwaken in de emancipatie moest overgaan in het meer nuchtere sta dium van consolideeren en oogsten. Misschien, dat we thans komen in een tijdperk, dat de bezieling van het ideaal ook in de politiek wéér hooger moet wor den geheven en nadrukkelijk belicht. Een onzer bladen schreef, dat het type van den nieuwen leider reeds in de volksstemming aanwezig was. En die volksstemming heeft zich in den laatsten tijd gemanifesteerd door den roep om heviger élan, om meer hart en vurigheid, ook in de noodzakelijk heid met compromissen werkende politiek. Doch dit neemt niet weg, dat we in Nolens den man hebben gehad die noodig was voor ons volk in een belangrijken tijd Al wat er vroeger werd gefantaseerd over zijn dorre nuchterheid, over zijn heersohzudht, die ervaren politici drilde naar zijn wil en welbehagen, over zijn 'sfinxachtige onaandoenlijkheid, over zijn verstarring in oude gedachten valt nu weg voor het algemeen getuigenis van vriend en tegenstander, dat hij open en eerlijk zijn politiek bedreef, dat hij jongeren pousseer de en graag aan het woord liet, dat hij zijn liefde voor het arbeidende volk heeft neer gelegd in een reeks van indrukwekkende daden, dat hij meer dan wie ook alles bij hield en met alles meeleefde tot vlak voor den drempel des doods. Toen sprak hij tot een vriend het. woord „Wat schijnen de dingen plotseling heel De openingszitrting van het Oriëntalistencongres in de Stadsgehoorzaal. Op de eerste rij zitten van links naar rechts: prof. Vogel, prof. Wensinck, burge meester v. d. Sande Bakhuyzen, president-curator, prof. Huizinga, Z. Exc. mi nister Terpstra, prof. Snouck Hurgronje, voorzitter, dr. Kramers, secretaris, prof. Duyvendak en prof. van Ronkel Een drietal deelnemers aan het Oriën talisten-Congres. De zeereerw. paters DEIMEL, S.J. en MESSINA, S. J„ vertegenwoordigers van den H. Stoel, en Z. Exc. mgr. FEGHALI, vertegen woordiger van den patriarch der Ma ronieten, professor te Parijs klein, wanneer er de dood aehter staat. Gisteren nog leek mij alles belangwekkend de gebeurtenissen in de wereld, de toestand in DuitschLand, de economische malaise, de regeeiringscrisis in Engeland, alles is op eens zoo gering en van weinig waarde ge worden?" Beteefoent dit een veroordeeldng van de politieke werkzaamheid? Neen, natuurlijk niet. De Martha's zijn noodzakelijk in deze werdld, al had Maria het beste deel ver kozen. Het moet ons echter brengen tot de overweging, dat al ons werken en trachten slechts waarde heeft, zoo het uiteindelijk gericht is op 's mensöhen hoogste bestem ming, liggend aan de overzijde van het dal des doods. Ziéhier de laatste les, welke de gestorven leider ons nog heeft nagelaten, een les, welke in waarde en diepte alle andere over treft." KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge-' meerster van Maurig mr. W. I. Doude van Troostwijk; is aan P. van Vleuten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kamperveen en Zalk en Veeoaten. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ir. Driessen, de nieuwe chef van Weg en Werken. Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen met ingang van heden tot opvolger van ir. H. P. Maas Geester- anus als chef van den dienst van Weg en Werken benoemd ir. Oh. H. E. Driessen, dhef van den bovenbouw en plaatsvervan gend chef van .dienst. De nieuwbenoemde hoofdingenieur is jarenlang ingenieur van den weg geweest en was onder anderen gestationneerd in Maastricht. Groningen en Amsterdam. DE 25STE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Rede van den heer Graadt van Roggen. Wederom is de tijd daar, dat de jaar beurs haar poorten opent en ditmaal zal het de vijfentwintigste maal zijn, dat de Nederlandsche handel en industrie zich opmaakt om in Utrecht handelsrelaties aan te knoopen en te versterken, om nieu we vindingen te demonstreefen en om te laten zien, wat zij in weerwil van malaise en depressie beteekenen. Op de gebruikelijke wijze werd deze na- jaarsbeurs voorafgegaan door een perscon ferentie waarin de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen een uitvoeri ge uiteenzetting gaf over den economischen toestand en dé vooruitzichten van deze Aan deze rede ontleenen wij het vol gende Na uitvoerig de economische depressie te hebben besproken zeide spr.: De voorbereiding en de vooruitzichten voor de najaarsbeurs 1931 geven echter re den tot voldoening. Het had, de tijdsom standigheden in aanmerking genomen, minder kunnen zijn. De moeilijkheden, waarmede industrie en handel dagelijks te kampen hebben, laten natuurlijk het Jaar beursinstituut niet ongedeerd, maar toch mag geconstateerd worden, dat de voor bereiding meegevallen is en de vooruit zichten goed zijn. Vastgesteld mag wor den de deelneming aan de Jaarsbeurs bewijst het dat onze industrie en han del hun energiè nog niet verloren hebben, dat men over het algemeen zich flink door de moeilijkheden tracht door te slaan en dat men er zich van bewust toont, dat het economische leven, zoowel wat produc tie als wat distributie betreft, bezig is naar nieuwe verhoudingen in te richten. Deze algemeene revisie heeft dit voor deel, dat zij plaats heeft in een tijd, waar in het bedrijfsleven den steven naar,bi©u- we vei houdingen wendt. Het economisch leven is van koers veranderd. Wij hebben zeer zeker reden om den economischen toe stand ernstig, maar niet om hem hopeloos in te zien. Ons bedrijfsleven beschikt nog altijd over de materieele en moreele re serve, die aan eventueel komende moei lijkheden weerstand kan bieden. Het zal zaak zijn die reserve ook onze koloniale met hand en tand te vérdédi- De inschrijvingen voor deze najaarsbeurs zijn in normaal aantal binnengekomen. Ook ten opzichte van het te verwachten bezoek aan de kortiende Jaarbeurs ziijn de vooruitzichten gunstig. Er is niets abnormaals in het verschijn sel, dat in moeilijke tijden het jaarbeurs- wezen zich op zijn best vertoont, want het komt in tijden van nood juist aan op die soort van economische hulp, die alleen het jaarbeursintermediair krachtens zijn eigenaardige structuur het bedrijfsleven kan verschaffen. Het aantal deelnemers is op het oogen- blik 1004, als volgt verdeeld: Nederland 680, Amerika 25, België 15, Denemarken 2, Duitschland 139, Engeland 44, Frankrijk 31, Italië 5, Joego-Slavië 1, Oostenr':k 46; Polen 1; Tsjecho-Slowakije 3; Zuid-Afrika 1; Zweeden 5; Zwitserland 6. Dit is ongeveer het aantal van de vo rige najaarsbeurs. De deelneming omvat dezelfde groepen als toende indeeling over de verdiepingen is dezelfde geble ven. Nieuwe buitenlandsche verschijningen zijn Italië en Zuid-Slavië. Ter gelegenheid van de 25e Nederland sche Jaarbeurs heeft de Raad van Beheer een bronzen plaquette ingesteld, die vOor de eerste maal verleend wordt aan 24 fir ma's die aan alle tot nog toe gehouden Jaarbeurzen continu hebben deelgenomen. De bouw van het derde Jaarbeursge bouw vordert naar wensch. Verwacht wordt, dat in de maand October het nieu we gebouw glas- en waterdicht zal zijn en met de inwendige afwerking begonnen kan worden. Een verheugend vooruitzicht is het, dat enquêtes onder eenige vooraanstaande groepen reedg hebben uitgewezen, dat de nieuw gewonnen exposite-ruimte zal wor den bezet. Tegenover deze 25ste Jaarbeurs, die haar belangrijkheid niet ontleend aan het cijfer XXV, maar aan de geweldige span ning van het tijdsgewricht waarin zij wordt gehouden, mag het Nederlandsche bedrijfsleven, en de Nedrlandsche zaken wereld niet staan met neergeslagen oogen, met hangend hoofd, met slappe armen. Want de karnige wijze, waarop deze Na jaarsbeurs, de zware moeilijkheden ten spijt, voor den dag komt, geeft den zaken man niet alleen den steun, maar stelt hem tot plicht de moeilijkheden van de zen feilen tijd „opwaert aen te sien". Nadat de heer Graadt van Roggen zijn rede had beëindigd, sprak de heer Henri Dekking namens den Nederlandschen Journalistenkring en. de vereenigde jour- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tolunie-kwestie wordt niet meer be sproken in den Volkenbondsraad. (Buitenl. 2de blad). Tegen het communistisch gevaar in Duitschland. (Buitenland, 2de blad). De Zeppelin weer thuis uit Zuid-Ame- rika. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Een beschouwing over het Wegen-vraag stuk. (2de blad). De opening van de Jaarbeurs te Utrecht (lste blad). LEIDEN. Het Oriëntalisten-congres, (lste blad). FRATER TROPHIMUS v. KESTEREN O.F.M, die heden zijn groote Geloften aflegt in het Alvema-klooster te Wychen. Den 30sten September zal frater v. Keste- ren vertrekken naar het ooilege te Divinopolis in Brazilië, om daar zijn studie voor het pries terschap te voltooien en als missionaris in Brazilië werkzaam te blijven. nalisten den secretaris-gene raai toe om hem te huldigen op deze 25ste, door hem geleide persconferentie. Spr. bood hem de medaille van verdienste aan namens den Nederlandschen Journalisten Kring, bene vens een boekwerk namens de journalisten die aan de persconferentie deelnamen. De heer Graadt van Roggen sprak een woord van dank. RUMOERIGE RAADSZITTING TE DEN HAAG. Bij de verkiezing van weth. Quant. Rumoeriger tooneelen dan zich heden middag in Den Haagschen gemeenteraad af speelden, zullen webhoudersbenoemngen 'hier wel nimmer veroorzaakt hebben. Trouwens de geheele kwes-tie der webhou- derabenoemingen 'heeft weken'ang zooveel stof opgejaagd en zoo de gemoederen ge prikkeld, dat 't niet te verwonderen was dat de discussies hedenmiddag gepeperd waren. In de vorige zitting waren reeds tot wet houders gekozen de heeren W. Drees (s.d.ap.), mr. H. P. Marchant (vxl.), M. Vrijenhoek (s.d.ap.) en mr. S. de Vries Gzn. (a.r.). Vandaag moest alleen nog in de vacature-Quant (rJc.) voorzien worden. De r.Jk. fractie, die eerst, blanco had ge stemd en bedankt had voor het wethouders- schap van den heer Quant, had in een frac tievergadering besloten ditmaal toch weer op den heer Quant te zullen stemmen, met welk besluit de leider der fractie, de heer A. C. A. van Vuuren zich n'et kon vereeni gen, die daarom voor het raadslidmaat schap heeft bedankt blijkens een heden in gekomen schrijven. Zoo was de situatie toen hedenmiddag de voorzitter, jhr. mr. L. N. Bosch ridder van Rosenthal, de wethoudersvaoature-Quant aan de orde stelde. Dadelijk daarop kreeg prof. ir. C. L. v. d. Bilt (vjb.) heit woord om een verklaring af te leggen en de stem der libera'e fractie te motiveeren. Toen hij echter de houding der rjk. en a,r. fracties ging hekelen, ontstond groot rumoer. Generaal Duymaer van Twist (a.r.) interrumpeerde dat dit geen verklaring meer was, meer een redevoering en de voor zitter meende, dat deze rede beter bij de begnooting had kunnen gehouden zijnn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1