MAANDAG 7 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BRANDEN. Ernstige brand te Eindhoven Drie woningen vernield. Door onbekende oorzaak ontstond Za terdagmiddag op Kattenhof nabij de Woenselsche straat te Eindhoven brand in de woning van L. Klokgieters. Het vuur tastte direct de aangrenzende wo ning van J. van den Burg aan en daar na de woning van P. van Hoek. Alle drie de woningen zijn totaal uitgebrand. Van laatstgenoemde woniing kon een ka mer gespaard worden. De inboedels zijn grootendeels gered. Deze bleken van de eerste twee woningen, n.l. van Klokgie ters en van Van den Burg niet verze kerd te zijn. De huizen waren alle drie verzekerd. De woningen, bewoond door Van den Burg en Klokgieters behoorden in eigendom aan den heer W. van Osch te Eindhoven. Laatstgenoemde woning werd bewoond door den eigenaar Van Hoek. Branden te Strijp. Twee kin- deren met moeite gered. Gisteravond brak brand uit in de boerderij, bewoond door A. van Palen, aan de Zeelsterstraat te Strijp. De brand ontstond in de schuur. Deze is met de boerenwoning en de geheele inventaris in vlammen opgegaan. Eenige varkens zijn in den brand omgekomen. Van het huisraad kon niets gered worden. Twee kinderen zijn met moeite gereid evenals een paard. Verzekering dekt de schade. Bij de oorzaak denkt men wellicht aan k w aad willigheid. Een uur na het uitbreken van dezen brand werd een begin van brand ont dekt in de stoomtimmerfabriek van den heer J. van Tuyn, eveneens aan de Zeel- sterstraat gelegen. Gelukkig wist men het vuur spoedig te blusschen, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te ver- richten en de aangerichte schade onbe- teekenend is. Ook hier denkt men aan kwaadwilligheid. Den laatsten tijd komen te Strijp zeer vele branden voor. „Mnd.mrg." INBRAKEN. Drie inbraken te Delft. Te Delft is Zaterdagnacht ingebroken bij drie bewoners van de Nieuwe Plan tage, de families Smits, Verkennis en Tutein Nolthenius. Er is in totaal een bedrag van 500 aan contanten ont vreemd. De dieven hebben zich toegang verschaft van den Nieuwen weg af door de tuinen en het openschuiven van ra men. Alle kasten en schrijfbureaux wer den doorzocht. Het tafelzilver bleef on aangeroerd. Het onderzoek der politie wordt belemmerd doordat de sporen van de daders' zijn verregend. De bewoners ■hebben niets gehoord. Inbraak in een kapelletje. Op een veldweg te PabergMaastricht staat een zeer oud kapelletje, genaamd het Mathias Wijnands'kapelletje, naar een oud-Kanunnik van het St. 'Servaaskapit- tel. 'n Keurige groep beelden wekt er de devotie van den voorbijganger. De zware afsluitdeur is echter door baldadigen ingebeukt en op een infame wijze hebben de inbrekers in het ka pelletje huisgehouden. De hoofden van het Gods- en Maria beeld werden afgehouwen en vervolgens schots en scheef op de rompen bevestigd. Een der engelenbeelden heeft men de handen afgekapt en het andere totaal in stukken geslagen. Van de versierin gen bleef niets intact. Kandelabers en vazen werden alle vernield. Men tast omtrent eventueele daders van deze laffe vernieling in het duister. Inbraak te Tilburg. Gedurende de afwezigheid der bewo ners is Zaterdagavond ingebroken in een perceel aan de Telegraafstraat te Til burg. De ongenoode gast was, na een tocht over de daken, door verbreking van een raam aan de achterzijde van het huis, binnengedrongen. Hoewel de man niets heeft achtergelaten, neemt men aan, dat hij gebruik heeft gemaakt van een schroevendraaier of een smallen beitel. De inbreker heeft slechts een be zoek gebracht aan de slaapkamers', welke boven in het huis gelegen zijn. In de slaapkamer van den ongehuwden bewo ner, die een gedeelte van het huis heeft verhuurd aan een andere familie, stak een sleutel in het' slot van een linnen kast. Hieruit werd een geldkistje en een gouden horloge meegenomen. In het geld kistje bevond zich een waarde van on geveer 7000 aan effecten. Van den da der ontbreekt ieder spoor. In verband met dezen inbraak maakt de commissaris van politie te Tilburg bekend dat ontvreemd zijn: twee 5 pet. pandbrieven, groot elk 1000, der Til- burgsohe Hypotheekbank, serie E. num mers 172 en 720; een Staatsschuld Ne derland, 1931 groot 1000, nummer 167664 twee obligaties- gemeente Tilburg, elk groot 1000, nummers 421 en 422; een Staatsschuld Nederland 1919, groot 1000 nummer 330.682 en een Staatsschuld Ne- derlandsch-Indië, groot 1000, 4 pet. leening 1929, nummer 56.448. Handige inbrekers. In den vroegen ochtend van 31 Augus tus- werd bemerkt, dat. dien nacht was ingebroken in de kleedingma-gazijnen van Peek en Cloppenburg aan de Wagen straat te 's-Gravenhage, waar een negen tal costuums bleken te zijn gestolen. Des avonds reeds werden twee jongelui als verdacht van die inbraak aangehouden te Rotterdam, t.w. de 18-jarige loopjon gen P. P. van D., en de 19-jarige met selaar J. B., beiden wonende in den Haag. Zij hadden te Rotterdam getracht eenige van de bovenbedoelde costuums te verkoopen aan cafébezoekers, doch men kon geen behoorlijke verklaring ge ven van de herkomst. Den volgenden ochtend, Dinsdag j.L, werd als „Dritte im Bunde", in zijn woning in de Koning straat te 's-Gravenhage gearresteerd de 18-jarige vloerlegger A. P. de P. Alle drie bekenden, de inbraak en den dief stal dien zij overigens met kennis, een betere zaak waardig, hadden voorbereid te hebben gepleegd. Zij werden toen in politiebewaring gesteld. Doch nauwelijks wa-s het onderzoek aangevangen, of er kwam bij de Haag- sohe politie bericht binnen van een in braak onder soortgelijke omstandigheden gepleegd in het perceel Groote Markt straat hoek Spui, waarin een japonnen- zaak van A. F. Simon is gevestigd. Hier bleken een aantal japonnen en een re genjas te zijn gestolen. De daders had den zich toegang verschaft door uitne ming van een lichtraam aan de achter zijde van het perceel. Noch vingerafdruk ken, noch andere sporen van de inbre kers werden aangetroffen. Gebleken is, na voortgezet onderzoek, dat van de drie daders van eerstgemelde inbraak, die inmiddels Vrijdag naar het Huk' van Bewaring zijn overgebracht, er twee, n.l. B. en De P., mede aan de in braak in het japonnenmagazijn schuldig waren. De gestolen goederen zijn alle te recht gekomen. Blikseminslag. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is de biksem geslagen in een schuur, gelegen in den Overweerdschepolder, ge meente Purmerend, die tot den grond toe afbrandde. Tevens werd een koe van den heer P. v. Langen in de weide getroffen en gedood. De schade wordt door verze kering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Mede raakte de bliksem de antenne van het perceel bewoond door den heer de Wit aan den Kanaaldijk te Purmer end. De bliksem zocht hier een uitweg in het radiotoestel, dat totaal uit elkaar werd geslagen. Een begin van brand kon worden gebluscht. De schade bleef hier toe beperkt. Ook hier kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Het verdwenen meisje terecht. Zooals men weet werd te Maastricht een uitbesteed 3-jarig meisje vermist, daar men naam en adres der pleegouders kwijt was. Thans zou het kind weer ge vonden zijn. De veronderstelling is, dat de pleegouders het kind wilden behou den. BINNENLAND COMMISSIE VOOR JAARBEURS HULDEBLIJK. Op initiatief van dee nemers aan alle 24 voorgaande jaarbeurzen, werd besloten een huldeblijk aan te bieden aan de Jaarbeurs Vereeniging ter gelegenheid van de 25ste jaarbeurs. In overleg met den architect van de jaarbeurs J. de Bie Leuveling Tjeenk, Am sterdam, werd besloten tot het doen uitvoe ren van een bronzen hallklok met bijbehoo- r-ende plaquette. De klok is geplaatst tegen het plafond in de hoofdhal, begane grond, tegenover de hoofdtrap, zoodat zij den bezoe-kers van de jaarbeurs, zoowel bij het komen als bij het gaan, onmiddellijk opvalt. Als hoofdvorm voor deze klok is de ron de platte hoirlogevorm gekozen. De as waar om de wijzers draaien en de stand van de uurteekens maken dit vanzelfsprekend. Deze electrische bewogen klok hangt aan een sierlijk gemodelleerde kelk en schakel, welke aan een pijn. 1.4-0 meter breede pla fondplaats is bevestigd. De klok en de wijzers zijn uitgevoerd in diep donkerblauw metaal. De wijzerplaten zijn oud-ivoorkleurig. De uit aluminium vervaardigde wijzers zijn aan de punten voorzien van een geslepen steun door een uitgeboord gat in de wijzer zichtbaar. De wijzers zijn in tegenstelling met de gewone klokkeplaat waar zij vóór de uurteekens draaien hier bij het derde, zes de, negende en twaalfde uurteeken van een gekleurde geslepen steen voorzien. De mi- nuiteniteekens zijn weggelaten. De plafondplaat heeft de vorm van een twaalfbladige zonnebloem, het symbool van de zon, als de groote klok, welke altijd den juisten tijd aan de mensckheid heeft aangegeven. De groote wijzer heeft de vorm van een dolk, terwijl de kleine wijzer een hartvorm heeft. De plafondplaat is in bladgoud metaal uitgevoerd. Het ontwerp is van den architect P. Kra mer, Amsterdam, het geheel werd voortref felijk uitgevoerd door de N V. Metaalgiete rij „Holland" te Amsterdam. De plaquette welke eveneens in de hal geplaatst werd, naast de klok is in brons gegoten en werd op de ateliers der N.V. Me taalgieterij „Holland" ontworpen en ook uitgevoerd. De aanbieding van een en ander zal ge schieden op een receptie te houden door het Jaarbeur&bestuur op Dinsdag a.s., 's middags om half vier in de groote feest zaal van het Jaarbeursrestaurant en kan door alle deelnemers aan de Beurs worden bijgewoond. KATHOLIEKE ARBEIDERS INTERNATIONALE. Het Congres te Utrecht. De tweede congresdag is Zaterdag inge zet met een H. Mis in de St. Martinuskerk, waarbij vele afgevaardigden ter H. Tafel naderden. In de tweede zitting traden als inlqjders op Pater J. Colsen C.M. (Nuth), aalmoeze nier van den Arbeid en Jos. Scherrer (St. Gallen), Nationalrat. De eerstgenoemde sprak over: De oplossing van de economi sche wereldcrisis door zedelijke ordening. Nationalrat Josef Scherrer hield daarna zijn referaat over de „Oplossing van de economische wereldcrisis". Na deze referaten werd namens het Con gres het volgende telegram aan Z. H. den Paus verzonden: In de Nederl. stad Utrecht zijn de ver bonden arbeidersvereenigingen van ver scheidene landen, wier leden tezamen één millioen tellen, in congres bijeen. Zij hebben als onderwerp van hunne bespreking geko zen de richtlijnen die Uwe Heiligheid in de hooggestemde Encycliek „Quadragesimo Anno" aan de wereld gegeven hebt. Zij zijn zich de hooge beteekenis bewust, die Uwe Heiligheid aan de Katholieke arbeidersbe weging gegeven heeft, om een waarlijk christelijk, economische en sociale taak tot stand te brengen. Zij danken U, Heilige Vader, voor de bemoedigende waardeering van hun streven en beloven in gehoorzame trouw en met alle krachten uwe vermanin gen te volgen en vragen in deemoedigen eerbied uw Apostolischen Zegen. Hierop volgde een gedachtenwisseling over de gehouden inleidingen. Dan sprak de Belgische Minister van Ar beid, de heer Heijman, die het failliet der liberale economie constateerde. De Katho lieken, meende hij, zijn het, die de oplos sing moeten brengen van de crisis. Daarbij komt het op de praktijk aan, daar men het theoretisch eens is. Daartoe moet vooral de openbare macht beïnvloed worden. In België verwacht spr. van de standsorgani satie, dat daar te lande de katholieke min derheid weldra in eene meerderheid zal worden veranderd. Dan wees spr. op 't groote gevaar der fabriek voor de jeugd. De jongens van 14 en 15 jaar, die daar bin nentreden, moeten gepantserd zijn door het H. Geloof. Dan is naast een sociale scho ling van leekenleiders en priesters een goe de zorg voor het familieleven onontbeerlijk, waarbij de moeder van het gezin in eere moet hersteld worden. Daartoe moet zij uit de fabriek. In België wordt thans reeds een familie-toeslag voor 2 millioen kinderen gegeven van Staatswege. Dit als erkenning van de waarde der moeder en het groote gezin. De voorzitter, de heer Joos, dankte den spreker vooral voor zijn familiepolitiek en wees er op, dat vooral in de noodlijdende landen het spoedigst de steun voor groote gezinnen achterwege wordt gelaten. Minister Heyman, die de vergadering ging verlaten, twerd ten afscheid de „Vlaam- sche Leeuw" toegezongen. De heer H. J. Schrnitt, secretaris van het R. K. Verbond der Kath. Arbeiders en Ar beidersvereenigingen in Duitschland, hield daarop eene inleiding over: De internatio nale beweging der Godloochenaars en de strijd aartegen van de kath. arbeiders. Na deze toegejuichte rede merkte Mgr. Poels op, 't onjuist van de Regeering te vin den, dat deze de uitdaging der Dageraads- mannnen in Limburg in bescherming had genomen. Hun optreden had belet moeten worden. Hierop werden eenige resoluties aange nomen. De heer Joos sprak daarop dankwoorden tot de inleiders, die met het congres met beide beenen op den grond zijn gebleven, voor hunne redevoeringen. Thans, zeide hij, is de discussie geslo ten, doch de actie komt. Over de geheele wereld. Daarna ging het congres uiteen. Een uit tocht naar Zeist besloot den dag. DE WETHOUDERSKWESTIE IN DEN HAAG. De katholieke fractie bereid een zetel te aanvaarden. De heer v. Vuuren bedankt als Raadslid. In een Vrijdagavond gehouden vergade ring heeft de Katholieke Raadsfractie te Den Haag besloten een zetel in het College van B. en W. te aanvaarden. Nu gebleken is, dat de verkiezing van een katholiek wethouder mogelijk is zon der dat deze aan eenige overeenkomst zal zijn gebonden, meende de katholieke frac tie dit besluit te kunnen nemen. Voor de vacante plaats in het college heeft zij den heer Quant beschikbaar gesteld. „Naar onze meening" aldus de „Msbd." „zou de stelling van de Katholieken in den raad sterker zijn, wanneer de fractie haar standpunt had gehandhaafd en geen zetel in het college had aanvaard. Ook lijkt ons de positie van den wethou der, die „zonder aan eenige overeenkomst gebonden te zijn" in het college zitting heeft, alles behalve benijdenswaard. Wel ke houding moet hij in het college van B. en W. tegenover verschillende kwesties aannemen? Of moet hij er bij zitten „voor spek en boonen", zooals de volksmond zou zeggen1 Neen, wij hadden liever gezien, dat de katholieke fractie ook na de toeschiete lijke houding van S.D.A.P. en V.D. voet bij stuk had gehouden en de heeren van het compromis het zaakje maar eens zelf had laten opknappen. Evenwel, wanneer de fractie geoordeeld heeft in het algemeen belang over de be zwaren, die aan een toetreden tot het col lege van B. en W. alsnog verbonden zijn, te moeten heenstappen, dan meenen wij dat standpunt te moeten eerbiedigen". Naar aanleiding van dit besluit heeft de voorzitter der katholieke fractie, de heer van Vuuren, als Raadslid bedankt. Zijn op volger is mej. Loeff. HET CONFLICT IN HET BOUW BEDRIJF TE AMSTERDAM. Staking en uitsluiting opgehe ven. Ook einde van de ter reur? Reeds eenigen tijd waren onderhande lingen tusschen de Patroons-organisaties en de Federatie van Bouwvakarbeiders gaande over opheffing van staking en uit sluiting in het bouwbedrijf. Vrijdagmiddag hebben 3 vertegenwoordigers der patroons organisatie en 3 vertegenwoordigers van de stakers vergaderd onder leiding van het gemeenteraadslid den heer C. Kitsz. Deze commissie heeft de oorzaken van het conflict besproken, haar conclusie was, dat de eischen der stakers voor het groot ste deel behoorden te worden ingewilligd. De vergadering van stakers besloot daarop met algemeene stemmen de staking op te heffen, waardoor van zelf de uitsluiting eindigt. Heden is de arbeid op alle bouwwerken hervat. Tot zoover het zakelijke gedeelte van het communiqué, dat ons gewerd van de zijde der Federatie, die daaraan nog een beschouwing vastknoopt vol overwinnings- lyriek. Het betrof hier een staking op werken van leden van Amstel's Bouwvereeni- ging, en zij omvatte ongeveer 130 man, waaronder ook enkele Katholieken. Amstel's Bouwvereeniging moet de tus schen de werknemersorganisaties en de metselaarspatroonsvereeniging gesloten overeenkomst, waarbij de verschillende ta rieven zijn verhoogd, nog goedkeuren, maar men twijfelt niet of dit zal geschieden. In de kringen der confessioneel georga niseerde arbeiders juicht men deze oplos sing geenszins toe; daar had men van pa troonszijde wat meer doortastendheid, ver wacht bij de pogingen om aan de onduld bare terreur der Feueratie een eind te ma ken. j,Tijd". R. K. Bond van Transportarbeiders. Op een daarvoor extra belegde bestuurs vergadering op Woensdag 1.1. der af dee ling Amsterdam van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius', werd de bondsvoorzitter, de heer H. Jan zen gehuldigd naar aanleiding van het feit dat hij op Donderdag 3 {September zijn 12 H-jarig jubileum herdacht als gesala rieerd bestuurder. Omringd door het bestuur van de afdee- ling en een twintigtal propagandisten, ver tegenwoordigende alle vakgroepen, werden de heer Janzen en zijn eohtgenoote toege sproken door den voorzitter de* afdeeling, den heer C. Bout. Deze herinnerde aan het vele werk, door Janzen in die 121/2 jaar verricht. Namens de afdeeling bood spr. den jubilaris een ge schenk aan. De geestelijk adviseur, kapelaan A. v. d. Weijden, sprak zijn groote vreugde er over uit, dat de heer Janzen op zoo'n hartelijke wijze werd gehuldigd. De bondsvoorzitter dankte namens zijn vrouw allen, die direct of indirect hadden meegewerkt aan deze huldiging. Het jubileum van „De Spaarnestad". Zaterdagmorgen 8 uur werd in de Sint Jozefkerk aan de Jansstraat te Haarlem een plechtige H. Mis opgedragen door den Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, presi dent-commissaris der Naaml. Vennoot schap. Zoo goed als het geheele personeel was bij deze H. Mis aanwezig. Om half elf werd in de expeditie-zaal het cadeau van het personeel, een bronzen beeld, aangeboden, door den heer Arthur Tervooren. De president-commissaris dank te voor dit geschenk. De Zeereerw. heer pastoor H. C. J. Son- daal huldigde daarna de commissarissen den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam en de heeren J. W. A. Beijnes en mr. J. A. J. G. Heerkens Thijssen, wegens het feit, dat zij 25 jaar aan de Vennootschap verbonden waren en bood een geschenk aan. Deken van Dam dankte voor de gebrachte hulde. Besloten werd door het bestuur der Ven nootschap een bronzen gedenkplaats te la ten aanbrengen in de hal ter nagedachtenis van wijlen den heer T. H. M. van der Griendt, den vorigen directeur. Van 11—1 uur werd een receptie gehou den, die zeer druk bezocht was. In den ouderdom van 62 jaren is te Haarlem o-verleden de heer Vincent Loosjes, oud-wethouder van Onder wijs. De heer Loosjes bekleedde ver schillende functies in het maatschap pelijk leven, zoo was de overledene o.m. voorzitter van de vereeniging „Haar- I Lem", voorzitter van de vereeniging „Spaar en Hout", voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland. De feesben ter gelegenheid van het ze- j venhonderd-jarig bestaan der stad E i n d- - hoven, welke in Augustus 1932 zouden worden gevierd, zullen wegens de tijdsom standigheden worden uitgesteld in afwach ting van beter tijden. De raad van Schaesberg nam in zijn laatste zitting het besluit, tot het bou wen van een raadhuis, naar de plannen van ir. Swinkels. De nieuwe raad heeft in zijn eerst gehouden vergadering dit besluit in getrokken. De burgemeester heeft vernie tiging van dit laatste besluit aangevraagd, op grond van art. 76 der Gemeentewet. Daar ook al geen eenstemmigheid De „neutrale" volksschool te Heerlen, opgericht door-de S.D.A.P., is geopend, met 6 leerkrachten en 231 leerlingen. De ouders der kinderen werden op den eersten school dag door twee leden der S.D.A.P. ontvan gen. De plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. te Maastricht heeft besloten dat de heer J. Paris den webhouderszetel niet zal aanvaarden. De heer W. F. Visser (soc.-dem.) heeft ingevolge besluit zijner kiesvereeniging zijn benoeming tot wethouder te V e 1 s e n niet aangenomen. STADSNIEUWS HET XVlIIe ORIëNT ALISTEN - CONGRES. DE PLECHTIGE OPENING. Hedenmiddag is in de Stadsgehoorzaal alhier het XVIIIe Oriëntalisbencongres be gonnen, een congres zoo groot als er zelden hier ter stede gehouden wordt, ondanks het feit, dat Leiden als Congresstad druk be zocht wordt. Uit niet minder dan 28 landen zijn de deelnemers, ongeveer achthonderd in ge tal naar de Sleutelstad gekomen en de Voorbereidingscommissie heeft de laatste maanden en weken handen vol werk gehad, om allen onderdak te bezorgen. Wijl uit den aard der zaak de hotels niet alle gas ten bevatten kunnen, is een groot aantal ondergebracht bij gastvrije Leidsche fami lies, benevens in hotels te Den Haag, Noordwijk, Oegstgeest enz. De Stadsgehoorzaal en de Academie zijn de voornaamste plaatsen van samenkomst gedurende het Congres. Eerstgenoemde zaal is daartoe zoo goed en geriefelijk mo gelijk ingericht. Om de accoustiek eeniger- mate te verbeteren, zijn langs de wanden der zaal betimmeringen aangebracht. In den foyer der Stadsgehoorzaal is de huis houdelijke dienst van het Congres inge richt. Daar is het bureau van ontvang3t onder leiding van mej. Schippers werk zaam. Een staf van dames heeft zij tot hare beschikking en alles loopt prachtig van sta pel. Men vindt er het huisvestingsbureau, een postkantoortje, een kantoor van de In- cassobank, enz., terwijl het Congressecre tariaat en de persdienst in een der bijza len zijn ondergebracht. Hedenmiddag te 3 uur heeft de plechti ge openingszitting van\ het Congres, dat onder leiding staat van prof. dr. C. Snouck Hurgronje, plaats gehad. Na een kort inleidend woord gaf deze dadelijk het woord aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.Exc. minister J. Terpstra. Rede minister J. Terpstra. Mijnheer de voorzitter. Het is mij een aangename taak, de leden van dit congres namens de Regeering, wel kom te mogen heeten in Nederland. Gij kunt er verzekerd van zijn, dames en heo- ren, dat Harer Majesteits Regeering uw samenzijn hier te lande op hoogen prijs stelt en oprechte belangstelling koestert voor uwen arbeid. Reeds eenige eeuwen terug, vóórdat Ne derland als koloniseerende Mogendheid op trad en in die kwaliteit zijn aandacht als vanzelf ging richten op do vraagstukken der Oostersche samenleving, kwam hier te lande 'n uit zuiver wetenschappelijken zin geboren neiging tot de studie van het Oos ten tot uiting. Uit den kring van de Neder- landsche geleerden van dien tijd tradon toen reeds hebraïci en arabisten van ver dienste naar voren. Later, toen de Nedor- landsche zeevaarder den Nederlandschen handelsman den weg wees naar het verre Indië, kwam er een meer onmiddellijk con tact en bracht het verlangen om in mercan tiele relatie te treden met de volkeren al daar de behoefte mee aan vermeerdering, van kennis van hun taal en zeden. Echter zijn het toch weer niet uitsluitend overwe gingen van materieelen aard geweest, die onze voorvaderen van toen tot practische oriëntalisten maakten. Reeds in de 17e eeuw trad, zij het in primitieven vorm, de zending op; haar verlangen om aan Indië het Christendom te brengen, leidde tot de behoefte aan overzetting van den Bijbel in de talen van den Archipel en dus tot bestu deering van die talen. Onder de door de Compagnie uitgezonden 17e eeuwsche pre dikanten zijn er geweest, die men pioniers mag noemen van de beoefening der inland- sche talen. Later zouden ten onzent allerlei organi saties de wetenschappelijke voortzetting van dat primitieve begin brengen. Het Ko ninklijk Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkun de van Nederl. Indië, het Nederlandsch Bij belgenootschap, het Oostersch Genootschap verdienen onder anderen hier genoemd te worden, dat men om de Indische volkeren te kunnen besturen hen tevens dient te kennen. Het is intusschen, dames en heeren, niet mijn voornemen uw aandacht te vermoeien met een historische uiteenzetting van den groei van de oriëntalistische wetenschap hier te lande. Mijn bedoeling is slechts u de verzekering te geven, dat in Nederland een in de historie van onze natie vastge- wortelde belangstelling voor de Oriëntalis tische studiën en dus voor uwen arbeid aan wezig is, en dat Regeering en Volk beiden overtuigd zijn van de belangrijkheid der vraagstukken, die u bezig houden. Ik spreek den wensoh uit, dat God uw congres moge zegenen en roep u nogmaals van harte het welkom in Nederland toe. Nadat de Minister uitgesproken en de voorzitter Z.E. namens het Congres dank gezegd heeft, hield prof. dr. C. Snouck Hurgronje in het Fransch de volgende rede: Rede prof. dr. C. Snouck Hurgronje. Bijna een halve eeuw geleden werd op dezelfde plaats het zesde internationale Oriëntalistencongres door zijn eerevoorzit ter, Minister Heemskerk, en door den voorzitter, mijn vereorden leermeester Abraham Kuenen geopend. Dat congres, het eerste, dat ik in mijn leven bijwoonde als jong man en als kind in de wetenschrp, heeft een diepen indruk cp mij gemaakt; ik heb er eene onuitwiechbare herinnering aan bewaard, die thans nog maar door zes o' zeven vakgenooten met mij gedeeld wordt; de overigen zijn geleidelijk van ons wegge nomen. Destijds liep ik achteraan in

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7