3 Qctober Ver. MAANDAG 7 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Sept. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 768.4 te Valencia. Laagste barometerst.: 747.0 te Hernösand Verwachting tot den avond van 8 Sept.: Matige tot zwakke wind uit Westelijke tot Zuidelijke richtingen. Gedeeltelijk be wolkt.. Aanvankelijk nog regenbuitjes. Iets zachter overdag. Scandinavië, ons land en Duitschland zijn nog onder den invloed van het lage- druk-gebied over de Oostzee, dat gisteren in de Zuidelijke Oostzee een kern onder 735 m.M. vertoonde en stormachtig weer aan de kust bracht, maar nu afnemend Noordwaarts trekt. Een strook van hoo- ge drukikng van IJsland tot Frankrijk, die niet meer inbeteekenis toeneemt, trekt. Oostwaarts over ons land, waardoor gedurende eenige dagen het weer geleide lijk zal verbeteren maar voorloopig nog met zeer koude nachten en frisch weer overdag. In Engeland was de ochtendtem- peratuur in het binnenland onder 5 gr. C. De regenval, die van Zaterdag op Zondag zeer zwaar was (op verscheidene plaatsen in Denemarken, Duitsohlarid en ons land boven 20 m.M.) was heden nergens boven 10 m.M. LUCHTTEMPERATUUR: 14.2 gr. C. 1| WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 17, 12 uur 17.5 en 3 uur 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 16, 12 uur 16 en 3 uur 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag van 8.05 tot 5.54 uur. HOOGWATERSTAND op Dinsdag 8 Sept. voorin. 1.01 uur en nam. 12.18 uur. Loonsverlaging helpt niet uit de crisis. Maar spr. wilde zijn hoorders niet neer drukken, alsof loonsverlaging voor de deur stond. Wij weten niet wat er komt, wij kennen de toekomst niet. Maar spr. acht het niet billijk, dat men in de eerste plaats wil trachten de crisis te voorkomen, door te bezuinigen, op het loon van den arbei der. De heer Kalff heeft, in zijn rede, ver schillende oorzaken van den crisis ge noemd, zooals overproductie, gebrek aan afzetgebied, en ook maatrekelen van de Staat. Maar hij somt geen maatregelen op om overproductie te voorkomen of het afzetgebied, en ook maatregelen van de leen op loonsverlaging, die de crisis uit de wereld moet helpen. Ons product is te duur voor het buitenland, meent de beer Kalff. Spr. betoogt echter, dat het buiten land zich beschermt door hooge tariefmu ren en ons product afwijst, niet omdat het te duur is maar omdat het ons product niet w i 1. Als Frankrijk de invoer van steen kool uit ons land beperkt, is het, omdat ons product te goedkoop is en daarom on- gewen&oht. Met een verlaging der produc tiekosten valt hier niets te bereiken. Het beeld van Gods Zoon. Tenslotte wekte prof. Kors zijn gehoor op, tot liefde voor de Kerk. Hoewel de eerste taak der Kerk is de zorg voor het leven hiernamaals, weet Zij dat het streven daarheen niet goed mogelijk is. tenzij ook het tijdelijk belang gewaarborgd is. Die dankbaarheid moeten wij toónen door een voorbeeldig katholiek leven, door te zijn een apostel van naastenliefde en recht"""'-'1 ;orheid. Wij moeten niet alleen naastenliefde en rechtvaardigheid vragen van anderen, doch ook onder uw medear beiders vol liefde een eendracht zijn. Gij moet niet kapitalistisch zijn in uw denken over uw eigen kleine bezit, doch in eigen omgeving toonen doordrongen te zijn van de christelijke leer van liefde en gerechtig heid. A's gij zoo leeft, kennende uw plicht zal de maatschappij weer in U zien, waar de Kerk van* Christus is. Denk aan de vermaning van St. Paulus, dat het Woord Gods niet gelasterd worde onder de heide nen. Wij hebben allen schuld tegenover de maatsohappij, door gebrek aan liefde en rechtvaardigheid. Wij hebben er allen schuld aan, dat zoovelen het woord Gods lasteren. Laten wij trachten in alles ge lijkvormig te worden aan het beeld van Gods Zoon. Toen het applaus, dat op deze inderdaad „magistrale" redevoering was verstomd, nam Z.Exc. Minister Verschuur het woord. TOESPRAAK VAN DEN ARBEIDS- MINISTER. Dames en heeren, mijne vrienden! Op deallereerste plaats mijn geluk- wensch met het welslagen van deze groot- sohe meeting. Deze is een uiting van de kracht en de bloei der Kat.h. Vakbeweging die gestadig in aantal toeneemt en zich wijdt aan de vorming Van de Christelijke maatschappij. Mijn aanwezigheid hier heeft niet ten doel ieder woord hier gesproken voor mijn rekening te nemen, maar om sympathie te betuigen met uw beweging. Gij hoopt, dat een wetsontwerp inzake bedrijfsorganisatie tot stand zal komen. Wat daartoe verder noodig is mijnerzijds zal geschieden. De katholieke vakorganisaties hebben besef van de moeilijkheden, die het be drijfsleven benauwen, maar vrede in de be drijven is economisch een der eerste voor waarden voor herstel. Bij het groeien van de macht der vak beweging zullen de leiders daarvan de ver antwoordelijkheid zwaar moeten voelen. Zij moeten vasthouden met de idealen eener- zijds; anderzijds rekening houden met de werkelijkheid. Nolens aan wie ook ik hier eerbiedig- hulde breng kende daarvan het geheim. Hem nemen de leiders gaarne tot voor beeld. Zoo zal het vaderland, besloot spr., uw groei begroeten als een voorbode van een betere ordening, (applaus). TELEGRAM AAN DEN PAUS. Tijdens het congres werd het volgend te legram aan den Paus gezonden: Aan Z. H. Paus Pius XI, Citta del Vaticano. Katholiek Werkliedenverbond in Ne derland, met 50 duizend leden te Utrecht in congres bijeen tot herdenking uitvaar diging encycliek Rerum Novarum en be spreking wensohen voor de toekomst, dankt Uwe Heiligheid voor steun en lei ding in Quadragesimo Anno gegeven, be tuigt kinderlijke gehoorzaamheid en ver zoekt eerbiedig zegen. DE BRUIN, Voorzitter SCHUTTE, Secretaris. VAN SCHAIK, Adviseur. SLOTWOORD. Het slotwoord werd gesproken door den heer De Bruijn, die èn den Minister èn do Regeering dankte, dat het wetsontwerp op de bedrijfsraden zal worden inge diend. Spr. bracht ook dank aan allen, die hadden medegewerkt tot deze schitteren de demonstratie. Wanneer in de naaste toekomst misschien de nood zou dreigen en een ongemotiveerde aanval op het loon moet worden afgeslagen, vertrouwt spr. op elkaar te mogen rekenen. HET DEFILé LANGS DEN AARTSBISSCHOP. Daarna nam de tocht door de stad en het défilé langs het paleie van den Aartsbisschop een aanvang. Het ontzaglijke kluwen van wriemelen de menschen ordende zioh tot 'n onafzien bare stoet van 60.000 arbeiders en jonge arbeiders, die, ieder bij eigen afdeeling, kleurige vaandels en wapperende banie ren mededroegen. Een groot aantal praalwagens, met veel smaak en in moderne trant, opge bouwd, verlevendigde de stoet. Een zestigtal muziekkorpsen zorgden voor pittige marschen. Een groot aantal spreuken, op doeken geschilderd werden meegevoerd, zooals „Medezeggenschap over het werk onzer bonden" ,Heel het economisch leven is versta-rd tot een meedoogenloos wreed en ha-rd systeem" (Pius XI) „De geld macht dient gemuilkorfd door staats macht!" Uit alle steden en dorpen, wij mogen wel zeggen uit alle „gaten" des lands waren de deelnemers toegestroomd. Wie de aardrijkskunde van Nederland wat vergeten was, kon hier zijn kennis weer ophalen. Op een podium voor zijn paleis hadden de Aartsbisschop, Minister Verschuur en enkele andere autoriteiten plaats geno men. Mgr. Jansen begroette met uitge strekte hand ieder vaandel, ontelbaar vele. Een hoeraatje steeg op voor enkele jeugd ver eenigingen, voor de mijnwerkers „in ambtscostuum", met de brandende mijnwerkerslamp in de hand en voor de Amsterdamsche Steenzetters. Het défilé langs het bisschoppelijk pa leis duurde drie volle uren. Zoo iets geweldigs heeft Utreoht nog nimmer aanschouwd. Na afloop van de betooging heerschte er in de stad een enorme drukte. In op gepropte bussen en treinen trokken de congress'isen voldaan naar hun haard steden terug. STADSNIEUWS Prof. Rademaker ziek. Naar het „Utrechtsch Dagblad" meldt is prof. dr. G. J. J. Rademaker, hoog leeraar in de physiologie alhier in het Dia- conessenthuis opgenomen, waar hij een zeer ernstige maagoperatie heeft ondergaan Zijn toestand is vrij bevredigend. Men zie voor Stadsnieuws 2de blad, pag, 7 en 8. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Concert. Bij gunstig weder zal Dins dagavond te 8 uur n.m. het uitgestelde concert plaats hebben van „Benvenuto". Het concert zal aanvangen met „Een dag van smart", marsch funèbre van A. Dekbeco, ter gedachtenis aan den heer J. M. van Kempen, de onlangs overleden oprichter en beschermheer van het mu ziekkorps. Het publiek wordt verzocht zich, na het uitvoeren van dit stuk, van teekenen van goed of afkeuring te onthouden. Gebraden varkens in uitgebrande schuur. Hedennacht te half twee on geveer werd de brandweer alhier gewekt. Er was brand uitgebroken in een schuur van den heer Femterman aan den Veur- scheweg alhier, waarin zich 34 vette var kens bevonden. De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch het vee kon niet worden gered en de vette varkens zijn allen verbrand. Het was een groote vuur gloed. Het vee en de schuur waren ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. LEIDSCHENDAM. R.-K. Sportvereeniging A. V. V. Een dezer dagen hiel de R.-K. Spotrvereeniging A. V. V. alhier haar jaarvergadering in het patronaat. De voorz. opent de vergadering met den chr. groet en heet allen hartelijk welkom, waarna de notulen der vorige vergaderin worden gelezen en onveranderd onder dank worden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken en mededee- lingen worden voor kennisgeving aangeno men. De secr., de heer v. d. Meer, brengt een keurig jaarverslag uit, waarvoor hij een verdiend applaus en een hartelijk dankwoord heeft in ontvangst te nemen. Ook de penningmeester, de heer van Haastrecht, brengt een keurig overzicht der financiën uit, waaruit blijkt, dat er momenteel een saldo van pl.m. 108 aan wezig is, ook de penningmeester heeft ap plaus en dank te accepteeren. De voorz. heet den geest, adv., kapelaan Dunselman, die intusschen ter vergadering is gekomen, hartelijk welkom en hoopt, dat zijn eerw. lange jaren adv. van A. V. V. moge zijn en steeds op zijne medewerking en steun zal mogen rekenen. Als leden der elftalcommissie worden gekozen de heeren W. Berk en C. Arke- steyn, zoodat deze commissie thans be staat uit de heeren v. d. Meer, Reurings, Romijn en Arkesteyn. Bij de bestuursverkiezing worden alle aftredende bij acclamatie herkoen, terwijl met vrijwel algemeene stemmen tot voor zitter wordt gekozen de heer W. Vader. De definitieve samenstelling der elftal len en verkiezing aanvoerders wordt tot lateren datum uitgesteldeen en ander zal in de „Kerkklok" worden bekend ge maakt. Van de rondvraag wordt 'n ruim gebruik ge maakt, de vragers worden allen naar ge noegen beantwoord. Hierna sluit de voorz. onder dank en met een opwekkend woord de vergade ring met den chr. groet. LAATSTE BERICHTEN D00DELIJK ONGELUK. Hedenochtend omstreeks half tien heeft op den Bezuidenhoutsohen weg bij de le v. d. Boschstraat te den Haag een ernstig ongeval plaats gehad. De 31-jarige motorrijder A. v. B., wonende in de da Costastraat te Rotterdam moest plotse ling uitwijken voor een hem tege-moet komende wielrijdster, met gevolg, dat hij slipte. Zijn eohtgenoote, de 29-jarige Th. van B., die op de duo was gezeten, werd van de fiets geslingerd en overleed kort daarop aan de bekomen schedelbasis- fraetniur. Het lijk ie door den Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De onbekend gebleven wielrijdster wordt verzocht zich tot het geven van inlichtingen zoo spoedig mogelijk te wen den tot den commissaris der afd. C., Alexanderplein 15a. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De Hooge Raad heeft heden o.m. be- hahdeld een cassatieberoep van Lammert S., zoon van wijlen het bekende „Stap- horster Boertje". Te Hoensbroek had hij zekeren S., die niets mankeerde een smeersel voor de knie eri poeders voor zijn „bronchitis" voorgeschreven. De kantonrechter te Heerlen veroor- deede hem tot 1 maand hechtenis, welk vonnis vernietigd werd door de recht bank te Maastricht, dié den kwakzalver 300 boete oplegde. Namens hem trad voor den Hoogen Raad als pleiter op mr. Enland uit Heerlen, die ojn. vast stelde, dat de rechbank niet had beraad slaagd over de vraag, of de geneeskunde zonder noodzaak onbevoegd was uitge oefend. Voorts onderwierp pleiter aan het oordeel van den Hoogen Raad de vraag, of geneeskundige raad kan wor den gegeven aan iemand, die volmaakt gezond is. Ten slotte bestreed hij de meening der rechtbank, dat bewezen was dat de man de geneeskunde als beroep uitoefende omdat hij zich bekend maakte door circulaires en reclameborden. Plei ter zeide, dat xerdaohte alleen zitdagen hield als reclame voor zijn kruiden. Het O. M. zal op 21 September con clusie nemen. De Holland-lndië-vluchten. De „Ooievaar" vertrok Zaterdag 6.42 uit Athene en landde te 11.35 te Mersa- watruk. Te 12.30 vloog het toestel naar Cairo alwaar het te 14.57 aankwam. Zon dagmorgen te 6.38 vertrok het weder naar Gaza en arriveerde aldaar te 8.45. Te 9.54 vloog het door naar Bagdad waar het te 16.24 landde. De „Raaf" is uit Rangoon naar Cal cutta vertrokken, doch kon wegens het slechte veld de reis niet voortzetten. TELEGRAMMEN EEN TYPHOON. Twee honderd visschers verdronken. LONDEN, 7 September (V. D.). Vol gens een Times-bericht uit Hongkong heeft een tyhpoon aldaar groote schade aangericht. Naar schatting z-n meer dan 200 vissc'nersbooten gezonken en meer dan 200 personen verdronken. DE VOLKENBONDSVERGADERING. GENèVE 7 September. (V.D.) De belang stelling voor de opening van de 12e Vol kenbondsvergadering was vandaag zeer groot. Twee-en-vijftig regeeringen zijn in deze vergadering vertegenwoordigd, waar van 21 door hun ministers van buitenland- sche zaken. Vóór de opening stonden de gedelegeerden in groepjes tezamen en be spraken in het bijzonder de vraag, wie tot president van de vergadering zou worden gekozen. Er werd gesproken van een be noeming van graaf Apponyi en Titoelescoe. Te ruim half elf verklaarde Lerroux de vergadering van den Volkenbond geopend en sprak hij de openingsrede uit, waarin hij in het bijzonder een overzicht gaf van de werkzaamheden van den Volkenbond in het afgeloopen jaar. Hij wees in het bijzon der op de bijeenroeping van de Ontwape ningsconferentie en de instelling van de Europeesohe commissie, ter oplossing van de economische wereldcrisis. Uitvoeriger besprak Lerroux de kwestie van de inter nationale schulden en der schadevergoedin gen. Tot nu toe ondernomen steunmaat regelen worden slechts uiterst beperkt en hebben zich slechts tot enkele Landen uitge strekt. De thans beginnende besprekingen in de Volkenbondsvergadering moeten den weg voor de a.s. onderhandelingen en be sluiten in deze voorbereiden. De vergade ring van de Volkenbond heeft na de rede van den Raadsvoorzitter tot president vau de Volkenbondsvergadering gekozen den Roemeenschen gezant te Londen Titoe lescoe. Titoelescoe was verleden jaar ook pre sident. DE SCHEURING IN DE LABOUR- PARTIJ. LONDEN 7 September. (V.D.) De alge meene raad van de socialistische partij te Derby heeft Zondag na een particuliere be spreking met John Thomas Sr., het socia listische parlementslid van Borough een re solutie aangenomen, waarin Thomas wordt verzocht, zijn zetel in het parlement be schikbaar te stellen. Thomas heeft ver klaard, dat hij niet zal aftreden en dat hij als onafhankelijk Labour-af ge vaardigde in het parlement zitting zal blijven houden. DE ZEPPELIN WEER THUIS. FRIEDRICHSHAFEN 7 September. (V.D.). Bij de luchtschepenwerf te Eriedrichshafen is van het luchtschip „Graf Zeppelin" een telegram ontvangen, melden de, dat de Graf Zeppelin Maandagochtend om 6.40 uur (A.T.) 15 mijlen ten Westen van la Rochelle was en dat men heden middag te Eriedrichshafen denkt aan te komen. ERIEDRICHSHAFEN 7 September. (V.D.) Volgens een later telegram van de „Graf Zeppelin" zal het luchtschip heden middag om 3 uur weer te Friedrichshafen landen. BOTSING MET EEN SNELTREIN. PARIJS 7 September. (V.D.) De sneltrein ParijsVentiiniglia is bij het station Ma con in botsing gekomen met een rangee- rende locomotief. De machinist en de sto ker van de locomotief en de machinist van den sneltrein werden ernstig gewond, ter wijl 20 reizigers lichte verwondingen oplie pen. Nadere berichten ontbreken nog. DE OVERWONNEN CHILEENSCHE REBELLEN. BERLIJN, 7 September (V.D.) Volgens een telegram uit Santiago de Chili hebben de Chileensche opstandelingen zich onvoorwaar delijk aan de regeering overgegeven. Het be richt heeft m de hoofdstad groote vreugde ver oorzaakt. In het officieele bericht wordt ge constateerd, dat de muiters de wapens hebben neergelegd na bedreiging met een nieuw bom bardement. EEN VERPLEGER VERMOORDT DRIE PATIËNTEN. HELSINGFORS, 7 September (V D.) In het Stedelijk ziekenhuis te Valkeala is men een vreeselijk misdrijf op het spoor gekomen. Drie geesteszwakken, die in het ziekenhuis verpleegd werden, zijn door een verpleger, Karttunen geheeten, vermoord. Karttunen heeft zijn drie patiënten, door toedienen van vergif uit den weg geruimd, nadat hij zich schuldig had gemaakt aan een zedenmisdrijf. De lijken der slachtoffers zijn thans opgegra ven en onderzocht. Hoewel het onderzoek nog niet is geëindigd, is het bewijs reeds geleverd Twee der slachtoffers zijn reeds in den vori- gen herfst vergiftigd. De derde moord werd dezen zomer gepleegd, en verpleegster heeft het misdrijf ontdekt. Burgerlijke Stand LEIDEN. Ondertrouwd: J. Sierat jm. 19 jaar en C. Neuteboom jd. 20 jaar. P. J. Verkoren jm. 25 jaa.r en A. de Mooy jd. 24 jaar. W. van der Holst jm. 26 jaar en J. Burgij, jd. 27 jaar. J. Klootwijk jm. 23 jaar en A. Fuchs jd. 19 jaar. J J. Roze- boom jm. 27 jaar en E. H. Scheer jd. 23 jaar. P. J. Oud'Siboorn jm. 27 jaar en C. Zirk- zee jd. 25 jaatf. W. Sinteur jm. 23 jaar en G. Chr. Derogee jd. 20 jaar. Overleden: A. van den Bes—do Feij, vr. 49 jaar. C. SJegtenhorst, ongeh. m. 57 jaar. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Trianon: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. G HAND I'S BESCHERMING. LONDEN ,7 September. (V. D.). Scot land Yard zal bijzondere voorzorgsmaatre gelen nemen ter bescherming van de Indi sche gedelegeerden op de Ronde Tafel conferentie. Zondag hebben besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van Scotland Yard en het ministerie van buitenlandsche zaken omtrent de maat re- geleden ter bescherming van Gandhi. De autoriteiten hebben vernomen, dat de mo gelijkheid bestaat, dat getracht zal .worden een demonstratie te houden, wanneer Gandhi Zaterdag aan het Victoria-station aankomt. Er zal overwogen worden of het wenschelijk is. Gandhi op een -andere wij ze naar Londen te laten komen. Gewa pende detectives, die groote ervaring heb ben, hebben opdracht, hem gedurende zijn verblijf op Engelsche bodem dag en nacht te bewaken. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 58.85 Londen 12.055/8 New York 2.483'l6 Parijs 9-73 Brussel 34 55*/2 Zwitserland - 48.41 Milaan 12.99 Madrid 21.95 Oslo 66.35 Kopenhagen 66.32 '/2 Stockholm 66.45 Weenen 34.90 Praag 7.351/2 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. In de beursstemming was heden geen verandering gekomen. De daling ging met kracht door en over de geheele linie moes ten wederom verliezen worden opgetee- kend. De handel was iets uitgebreider en speciaal in Kon. Olies vonden groote om zetten plaats. Het aanbod had wederom de overhand; naar het scheen waren liqui daties van zwakke posities hieraan voor een groot gedeelte debet. De noteering was weer 5 pet. lager dan Zaterdag. De Ame- rikaansche Oliesoorten liepen iets terug. Unilevers traden op den voorgrond. Ook dit fonds zag zich een 5-tal punten ontgaan. Philips iets lager. Accoustieken weinig veranderd. Aku's iets lager. Ford flauw. Rubbers lager, maar herstelden zich op het bericht omtrent een vermindering der En gelsche voorraden; later werd weer een dalende richting ingeslagen. Tabakken lie pen verder terug; vooral Deli Batavia's waren het kind van de rekening met een verlies van meer dan 15 pet.. Suikers be paald zwak. H.V.A.s reageerden wederom ruim 10 pet, en ook de minder courante soorten verkeerden in reactie. Scheepv. la ger. Ondanks het gemis aan Amerikaan- sche soorten waren de Amerikanen zwak. Voor deelname aan den a.s. 3 October-Optocht OOST EN WEST zijn nog een aantal rollen beschikbaar. Dames of Heeren die hier aan wensohen mede te wer ken worden bij deze uitge- noodigd \ot een BiJEENITONIST op Dinsdagavond 8 §v»0tem- ber a.s. 'jn - een ^Ör zalen De démesj^orden ver wacht" te Jifo \precies, de heeren te 8.30. De SecretarisYler 3 October-VereWiiging N. G, SPAARGAREN, Haagwe\31. P.S. Alle kosten voo\ de deelname worden door \de Ver ee n iigi ng ged rage ne cfc - ter is -storting van een im leggeld: van 2.50 bij de in-\ sohrijvtög te voldoen, ver plichtend.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3