gen: DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BUITENLAND VOLKENBOND NAAR EEN EUROPEESCHE TOLUNIE? Het' DuitschOostenrijksche plan van de baan. De secretaris-generaai van den Volken bond ontving van den griffier van het in ternationale gerechtshof de mededeeling, dat het advies van het hof over het vraag stuk der tol unie waarschijnlijk Vrijdag per vliegtuig in meerdere honderden exempla ren uit Den Haag naar Bazel overgebracht zal worden, zoodat het dan Vrijdagavond in ontvangst genomen kan worden en de raad van den Volkenbond het in zijn zit ting van Zaterdag zal kunnen behande len. Het advies zal echter mosterd na den maaltijd zijn, want er zijn inmiddels te Ge nève drukke besprekingen gevoerd ten einde het tol-probleem in algeaneenen Eu- ropeeschen geest op te lossen. Naar thans vernomen wordt, is in deze onderhandelingen gisteren volledige over eenstemming bereikt.. In de heden te hou den zitting van het Europa-comité zullen de Oostenrijksche en Duits-che gedelegeer den in haar grondtrekken gelijkluidende verklaringen afleggen, volgens welke het tolunie-plan ten gunste van een aanstaan de oplossing van het tolprobleem in alge- meen-Europeeschen geest wordt terugge nomen. Het Duitsoh-Oostenrijksche tolunie- plan is daarmee practisch van de baan. De coördinatie-commissie. De economische coördinatie-commissie van de Europeesche commissie van den Volkenbond heeft gisteravond haar verga-- dering beëindigd met de aanneming van het rapport aan de Europeesche commis sie. Het rapport stelt voorop, dat een her stel van vertrouwen dringend noodzake lijk is. Onder herstel van vertrouwen meent de coördinatie-commissie te moeten verstaan zoowel het herstel van vertrouwen van kapitalisten, handeldrijvenden en bedrijfs- hoofden in het voortduren van het be staande economische stelsel, waaronder wij leven, alsook van het algemeen© poli tiek vertrouwen in duurzame en hartelijke internationale betrekkingen. Het rapport spreekt de stellige hoop uit, dat de aanstaande zitting van de Eu ropeesche commissie en van de volken bondsvergadering gelegenheid zullen bie den, om een politiek van waarachtige in ternationale samenwerking te bevorderen en te begunstigen. Het rapport wijst dan op deze karakte ristieke nieuwigheid, dat de deskundigen commissie Trip op ondubbelzinnige wijze de noodzakelijkheid betoogt van een ge leidelijke ontwikkeling der Europeesche economie in zoodanige richting, dat ten slotte een gemeenschappelijke Europee sche markt voor alle Europeesche produc ten zal bestaan. De coördinatie-commissie wil zich nog niet ronduit met de beschouwingen van de commissie Trip hieromtrent vereenigen, doch meent wel harerzijds te moeten bij dragen tot de geleidelijke vorming van een nieuwe economische mentaliteit door voor te stellen, dat het geheel© vraagstuk van economische toenadering -tusschen de Eu ropeesche volken bijv. ook door regionale ententes, waaruit ten slotte een pan-Euro- peesohe tolunie zal moeten geboren wor den, grondig zal bestudeerd worden door het economische vol'kenbondseomité, dat dan tevens, zooais Trip in overweging heeft gegeven, rekening zal moeten hou den met de belangen van niet-Europeesche staten, indien een dergelijke Europeesche tolunie zal worden gevormd. De coördinatie-commissie spreekt verder haar instemming uit met de toenemende werkzaamheid van hot financieel© volkeu- bonds-oomité voor 'het tot stand brengen van staat sleeningen onder volkenbonds^ auspiciën en geeft aan den völkenbonds- raad in overweging, het plan van Eranqui tot oprichting van een nieuwe internatio- nele bank voor middelbare en lange in- dustrieele credieten met grooten spoed in diereis van een groep studenten naar Italië. Met behulp van een koffer met dub belen bodem zou hij propaganda-mate- riaal hebben binnengesmokkeld, dat hem door den anti-fascisten vlieger Bassanesi, die zelf indertijd anti-fascistische brochu res boven Milaan had uitgestrooid zou zijn. ter hand gestold om te Milaan te bezorgen. Zooals in de acte van be schuldiging staat, zou hij de rol vervuld 'hebben van een commis-voyageur in an- ti-fascisme. Moulin stelde zich daarbij op het standpunt, dat hom de inhoud van de overgebrachte stukken niet be kend was eerst achteraf had hij de toedracht en de gewichtigheid van zijn daad beseft. Nadat eergisteren 'het O. M. 5 jaar gevangenisstraf voor Moulin geëischt had, heeft de rechtbank gisteren den Belgischen l'eeraar veroordeeld tot 2 jaar ge vangenis straf. JOEGO-SLAVIE EINDE DER DICTATUUR IN ZUID-SLAVI E. Gisteren is een nieuwe regeering gevormd te Belgrado. In de zitting dezer nieuwe regeering, welke Woensdagavond laat bijeenkwam onder voorzitterschap van den koning, heeft de hofministor de nieuwe grondwet voorgelezen. Deze nieuwe grondwet stelt voor Zuid- S'lavië een parlement en een senaat in. Voor den senaat wordt vastgesteld, dat de koning de helft der leden benoemt en dat de andere helft door het volk wordt gekozen. Alle burgers boven 40 jaar heb ben het passieve kiesrecht. Voor het parlement, dat door middel van een gelijk en direct kiesrecht wordt gekozen heb ben alle burgers, die de dertig gepas seerd zijn, het passieve kiesrecht. Alle burgers hebben vanaf hun 21ste jaar het actieve kiesrecht. De groote trekken van den nieuwen •grondwet zijn de volgende: Joego-Sllavië is een koninkrijk onder de dynastie Ka- rageorgewitsj. De officieel© talen zijn Kroatisöh, Servisch en Sloveensch. De grondwet geeft alle burgerrechten, gelijk deze in de Westelijke democratische lan den vastgesteld zijn. Het land zal, gelijk dit tot - dusverre reeds het geval was, in negen banaten worden ingedeeld. Deze bananen genieten een zoo groot moge lijke autonomie. Absolute vrijheid van drukpers en onaantastbaarheid van wo ning en brieven is vastgelegd. Alle tot dusverre uitgevaardigde wet ten blijven vooreerst van kracht, totdat het wetgevende parlement bijeengeko men zal zijn en tot nieuwe wetten be sluit. 9 Met deze proclamatie heeft de koning zijn woord van. 6 Januari 129 bij de in voering van de uitzonderingstoestand, stand gedaan. BUITENL. BERICHTEN. OPSTAND IN GEVANGENIS TE BARCELONA. Schietpartij en brandstichting. Om een uur gistermiddag hebben de civ. gouv. v. Barcelona gister en eenige an dere autoriteiten zich naar de modelge vangenis begeven om de syndicalisten en communisten, die daar zijn opgesloten, te bewegen hun hongerstaking op te geven. Toen de gouverneur op een desbetreffende vraag antwoordde, het verzoek om vrijla^ ting niet te kunnen inwilligen kwamen de gevangenen in verzet en poogden zij de hooge bezoekers aan te vallen. Een ernstig gevecht ontstond, waarbij ver scheiden schoten werden gelost en lokali teiten in brand werden gestoken. Nadat de orde hersteld was, vermochten de brandweerlieden den brand meester te worden. Door de ruitersportver. wordt op 2, 3, 4, 5 September een VIER- DAAGSCHE AFSTANDRIT georganiseerd in samenwerking met de commissie voor het ruiter-toerisme van den A, N. W. B. Mevr. J. van'LeeSiebenga te Nunspeet, waar de start olaats had. bijzonderheden te doen bestudeeren. Ten aanzien van de bestrijding der werk loosheid spreekt de coördinatiecommissie zich uit ten gunste van de b«; eenroeping van de door Albert Thomas voorgestelde conferentie van vertegenwoordigers van Europeesche arbeidsbeurzen, om tot bete re samenwerking tusschen de arbeidsbeur zen te komen. Eveneens heeft de commissie, overeen komstig den wensch van Thomas, bepaald, dat de denkbeelden der regeeringen, om belangrijke openbare werken uit te voeren in het belang va-n de bestrijding der werk loosheid, met bekwamen spoed door de verkeersorganisatie van den volkenbond en het financieele volkenbondscomité in overweging zullen worden genomen. Ten aanzien van het voor-stel van Lit- wimoff over het sluiten van een non-agres- sie-paot verklaarde de coördinatie-commis sie, dat een grondige studie nog noodza kelijk is, zonder zich er over uit te spreken door welk orgaan die studie za-1 moeten worden ondernomen. De Europeesche oommissie zelf za-1 hier over een beslissing nemen. DE OUDE GARDE STERFT. Met groot leedwezen is te Genève ver nomen, dat slechts enkele dagen na mgr. Nolens ook Arthur Fontaine, de voorzitter van den raad van beheer van het Interna tionaal arbeidsbureau, is overleden. Fontaine behoorde in 1901 met mrg. No- lens tot de oprichters van de internatio nale vereeniging voor de wettelijke be scherming der arbeiders. Hij had, evenals mgr. Nolens, verleden jaar in schijnbaar uitstekende gezondheid zijn zeventigsten verjaardag gevierd. FRANKRIJK DE INTERN. SCHULDEN. Belangrijke stappen te wachten? Flandin, de Fransche minister van fi nanciën, is gisteren wegens dringende aan gelegenheden niet naar Genève vertrok ken. Hij had gisteren langdurige conferenties met den Amerikaanschen gezant en met Quesnay, den directeur der Bank voor in ternationale betalingen. Volgens de „Excelsior" bestudeert de Amerikaansche regeering tegenwoordig uitvoerig het vraagstuk der internationale schulden en laat zij ook door haar diplo matieke vertegenwoordigers in het buiten land de verschillende regeeringen hierover polsen. Ondanks alle diplomatieke dementi's zouden binnenkort belangrijke stappen op dit gebied t© wachten zijn. HET FRANSCH BEZOEK AAN BERLIJN. Voorloopig op 26 September vastgesteld. Tusschen dr. Curtius en de Fransche ge delegeerden is dezer dagen opnieuw van gedachte gewisseld over het a.s. tegenbe zoek der Fransche ministers Laval en Briand aan Berlijn. Voorloopig is 26 September als datum voor dit bezoek vastgesteld. Men rekent er op, dat vóór dien datum in ieder geval de Volkenbondsvergadering geëindigd zal zijn. Briand, die begin volgende week te Ge nève aankomt, zal niet tot het eind dei Volkenibondsvergadering te Genève blij ven. Dc tot nu toe getroffen voorbereidingen voor het bezoek aan Berlijn rechtvaardi gen de hoop, dat het mogelijk zal zijn, te Berlijn tot positieve besprekingen en wel van economischen aard- te komen. ITALIË ACC00RD ITALIE-VATICAAN. Niet-officieele details van het accoord. Zooals reeds gemeld, werd gisteren het conflict tusschen het Vhticaanen de Ita- liaansche regeering bijgelegd. De oevreenkomst, die gisteren gesloten werd, is gebaseerd op de volgende bepalin- De vereenigingen der Katholieke Actie zullen voortaan rechtstreeks ondergeschikt zijn aan de bisschoppen, die ook de geeste lijke en wereldlijke leiders der vereenigin gen zullen benoemen. De Katholieke Actie zal dus uitsluitend zaak der diocesen zijn. Personen, die in oppositie zijn tegen het fascistische regiem, zullen niet als leiders benoemd mogen worden. In overeenstemming met haar godsdien stige doeleinden zal de Katholieke Actie zich niet bezig mogen houden met poli tiek. In haar uitwendige vormen van organi satie zal zij zich dus "onthouden van a-lle dingen, die volgens traditie het kenmerk zijn va-n politieke partijen. Als vlag der plaatselijke vereenigingen zal de nationale vlag dienen. Het behoort niet tot het program der vereenigingen, beroepsorganisaties en vak- vereenigingen te stichten. Zij zullen zich dientengevolge ook niet bezig houden met kwesties, die uitsluitend tot het gebied der vakvereenigingen behooren. Voorzoover op het oogenblik binnen het kader der Katholieke Actie reeds be roepsorganisaties bestaan, worden deze beschouwd als uitsluitend gestcht zijnde voor het nastreven van godsdienstige en geestelijke doeleinden. Verder verplichten deze organisaties zich, er mede voor te zorgen, dat de wet tige vakvereeniging, waartoe zij behooren, in steeds grooteren omvang de begmselen van een samenwerking tusschen de ver schillende klassen verwezenlijkt en de door den staat aangegeven sociale en na tionale doeleinden nastreeft. De jeugdvereenigingen, die tot de Ka tholieke Actie behooren, zullen lidmaat schapskaarten en insgnes mogen hebben, die geheel en al beantwoorden aan de godsdienstige doeleinden, die de Katholie ke Actie nastreeft. Als vlag wordt alleen de nationale vlag toegelaten, met uitzondering van proces- cie-vaandels. De plaatselijke vereenigingen zullen zich onthouden van alle activiteit op sportge bied en alleen bijeenkomsten mogen hou den, die het karakter van ontspanning en opvoeding op godsdiens tigen grondslag dragen. De „Oss." over het accoord. De „Oss. Eomano" spreekt zijn groote voldoening uit over het accoord tusschen den H. Stoel en Italië, dat de Katholieken van de heele wereld zal verblijden en waaróver beide partijen voldaan zijn. Dé „Oss." zegt, dat er voortaan geen onvereenigbaarheid bestaat tusschen het lidmaatschap" der fascistenpartij en dat der Kath. Actie. HET PROCES-MOULIN. De Belg krijgt 2 jaar. Eergisteren is te Rome voor de bij zondere rechtbank tot bescherming van den staat het proces begonnen tegen den Belgischen leeraar Moulin en vier an dere beklaagden. Naar men zich zal herinneren, heeft de zaa/k-Mouli-n indertijd veel stof doen opwaaien. De arrestatie van dr. Moulin in Italië heeft in België en in het bij zonder in studentenkringen aldaar groote sensatie gewekt en leidde al spoedig tot vijandige betoogingen tegen het Italiaan- sche fascisme, welke betoogingen weer conbrabetoogingen in Italië uitlokten. Dr. Moulin, een jeuigdig leeraar aan •het gemeentelijk athenaeum te Ukkel werd beschuldigd, dat hij te Brussel, Mi laan en elders in. den loop van de maand April '31 en vóór dien datum, maatrege len zou hebben beraamd voor een ge- wapenden opstand tegen de fascistischen staat. Hij werd aangehouden tijdens een stu H.M. DE KONINGIN heeft Woensdag te Apeldoorn een groot aantal auto's en motorrijwielen van de Vrijwillige Brigades uit de Noordelijke provincies geïnspecteerd. DE BEGRAFENIS VAN MGR. NOLENS heeft Woensdag t e Venlo plaats gehad. De aankomst van den stoet op het kerkhof

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5