UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LAATSTE BERICHTEN TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Aug. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometersta: 766.4 te Seydisfjord Laagste barometerst.: 746.3 te Ingö. Verwachting tot den avond van 1 Sept.: Zwakke veranderlijke wind. Zwaar be wolkt met weinig of geen regen in het Noorden. Betrokken tot zwaar bewolkt met kans op regen of onweer in het Zui den. Weinig verandering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR: 17.8 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 17.5, 12 uur 17.5 en 3 uur 18 gr. C. Zweminrichting „de Zijl", 7 uur 16.5, 12 uur 16.5 en 3 uur 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandag namiddag 8.22 uur tot Dinsdagmorgen 5.38 uur. HOOGWATERSTAND Hoog watei-stand te Katwijk aan Zee op Dinsdag 1 September voorm. 5.55 uur en nam. 6.09 uur. handelaar, die geheel voor eigen rekening en risico werkt. Hoe het zij en waar de schuld ook ligge, een dergelijk gesol met een cliënt doet onaangenaam aan en de buurkooper is ge dwongen door te betalen voor een defect toestel. Intusschen dienen wij de zaak ook van een andere zijde te bezien. De redactie van „Electra" espreekt een van een qna-fide radio-firma ontvangen rief, waaruit blijikt dat sommige huurkoopers unfaire practij- ken toepassen om aan de contractueel vastgestelde betaling te ontkomeu en dat daartegen vaak weinig te doen is. De be trokken firma voegt aan haar klacht toe, dat van haar chicaneerende cliënten voor het sluiten van de huurkoopovereenkomst informaties zijn ontvangen, die geen aan leiding gaven de relatie te weigeren „Electra" vraagt zich af, wat men nu eigenlijk met het afbetalingsstelsel moet aanvangen, een stelsel, waarvan zij steeds een sterk tegenstander is geweest, daar h.i. de radio nog steeds een luxe en geen eerste levensbehoefte vertegenwoordigt. Zij vermeldt dienaangaande: Wij hebben hier een stelsel, waarom trent wij zoowel .van de zijde van de koo- pers als van die der verkoopers ernstige klachten ontvangen, zoodat men zich gaat afvragen of men dit stelsel nu maar niet zoo spoedig mogelijk moet verlaten. Het huurkoopsysteem, dat in het leven is geroepen, althans kunstmatig gepropa geerd is door de industrie, in de foutieve meening, dat daardoor de omzet blijvend zou stijgen, blijkt meer en meer een kan ker voor de maatschappij te worden, om dat het eenerzijds de mensöhen verleidt tot een luxe, waarop zij geen recht heb ben en anderzijds aanleiding heeffc gege ven tot misstanden, waartegen men zelfs met de wet in handen, weinig kan doen. Het is eigenaardig dat de klachten, welke wij ontvingen, alle betrekking heb ben op dezelfde firma's. Omtrent een de zer firma's zond het actieve Bureau voor Sociale Adviezen te Leiden ons wederom een aantal klachten -omtrent levering van ondeugdelijke toestellen, voorzien van oude lampen, wederom gevolgd door be slaglegging op het loon door looncessie. Het wordt een lange, droevige en bescha mende lijst. Karakteristiek is wel, dat dit Bureau in zijn aan ons gerichten brief de volgende verzuchting slaakt; „Alle klagers, die zich tot ons wenden zijnpaupers, dio nau welijks van hun loon kunnen rondkomen en niettemin zich de weelde veroorlooven luxe-artikelen te koopen Ziedaar de ellendige consequenties van dit door de grootindustrie zoo warm aan bevolen systeem. r RIJNSATERWOUDSCHE RAADS-RAADSELS. EEN PROTESTANTSCHE RAAD IN MEERDERHEID KATHOLIEK! Door de R. K. Raadsfractie is de volgen de brief gezonden aan den heer Dorrepaal: Hiermede hebben de ondergeteekenden de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. De leden der R. K. Raadsfractie beslo ten in hun bijeenkomst, gehouden op 29 Aug. 1931, bij de a.s. wethoudersverkiezing hun stem uit te brengen op een R. K., te weten den heer S. J. Visser en op den heer W. Dorrepaal (Lib.), onder voorwaarde, dat genoemde heer W. Dorrepaal een schrifte lijke verklaring overlegt aan de R. K. Raadsfractie voor a.s. Dinsdag 10 uur v.m., onderteekend door hem en de andere can- didaten van lijst 3, dat hij onder geen en kele voorwaarde tusschentijds zal bedan ken als wethouder noch als lid van den Raad. De R. K. Raadsfractie. Naa-r wij vernemen was het oorspronke lijk bij de Protestantsche fractie in den Raad de bedoeling om op 1 September twee protestantsche wethouders te benoemen. Door het niet-tijdig indienen der geloofs brieven door drie Protestantsche leden en het nog hangende beroep bij Ged. Staten, zullen deze plannen echter niet doorgaan. Morgen 1 September bestaat de Raad namelijk uit 3 R. K. leden en één Protes- tantsch lid. De R. K. zouden dus, als ze wilden, twee R. K. wethouders kunnen benoemen. De R. K. fractie begrijpt, dat dit echter voor de goede samenwerking niet ge- wenscht is en heeft daarom dit besluit ge nomen. N00RDWIJK. E0R»5TE PLECHTIGE H. MIS. Een lid van een oude Noortbvijksche fa milie, de we.eerw. pater Leo v. d. Meer S. J. heeft gisteren zijn Eerste Plecht.ge H. Mis van de St. Jeroenkerk opgedragen. Door geheel katholiek Noordwijk is deze blijde gebeurtenis met groote vreugde medege- vierd. Vroolijk en tegelijk pleohitig beierden Zater dagavond de klokken der parochiekerk hun welkom den nieuwen priester toe. De Hoog- eerw. Deken J. Borsboom had de necomist vanuit Wassenaar afgehaald en zonder uiterlijke luister, op verzoek van den neo mist, kwam pater v. d. Meer de parochie binnen, waar- Zijn Eerwaarde te 7 uur arri veerde. Door de we'eerw. heeren Kap. Meynders en Kap. Heemskerk, werd hij voorafgegaan door een groote groep misdie naars plechtig naar het Hoogaltaar geleid, dat prachtig was versierd. De parochianen, die in grooten getale waren opgekomen, zon gen 'n feestlied waarna Zijn Eerw. 'n plech tig Lof celebreerde, waarbij Kap. Meijn- dens assisteerde als diaken en Kap. Heems kerk als sub-diaken. In het priesterkoor had plaats genomen de weleerw. Pater J. v. Ryokevorsel S. J., studiegenoot van den neomist. Te half 9 gisterenmorgen droeg pater v. d. Meer zijn eerste plechtige H. Mis op. De kerk was eivol. De neomist werd bij het opdragen van het H. Offer geassisteerd door den boog- eerw. heer Deken J. H. W. Bosboom als presbyter assistens, door den weleerw. heer P. L. Chr. v. d. Meer, kapelaan te Amster dam, neef ran den neomist, als diaken, de weleerw. pater J. van Ryekevoord S. J. als sub-diaken. In het priesterkoor hadden plaats geno men de we'eerw. heeren fr. Daniels S. J., fr. de Wiüdt S. J. en fr. Smits van Waes- be-rghe S. J., studiegenooten van de neo mist. Het zangkoor voerde op zeer sohoone wij ze uit de 4-stemrruige trio „In nomine Jesu" van Jos. Vranken en eenige lofzangen van Wierz. Na het Evangelie hield kapelaan v. d. Meer de feestpreek. De predikant had tot tekst gekozen het vers uit Psalm 132: „De. priester zal ik aan doen met heil en daarover zullen de gedoo- vigen juichen en jubelen." Na-mens al'e parochianen, zegt spr., ben ik zoo gelukkig een heilwensch te mogen uitspreken tot den nieuwen priester, die vandaag in de eigen, heerlijke parochiekerk het H. Misoffer gaat opdragen. Gij allen zijt hier samengekomen men mag wel zeggen samengedrongen om te getuigen, dat gij den priester eert. om hem te huldigen, dien gij allen kent, om mede te komen genieten van zijn heerlijke uit verkiezing. Dr. Emmanuel: „God met ons," is gestor ven, maar hij leeft voort in zijn priesters. En daarom juichen de parochianen van Noordwijk. omdat God met het priester schap heeft bekleed dezen, die een echte zoon van Noordwijk is, een zoon ook van hem, die zijn heele leven, zijn heele hart verpand had aan Noordwijk. Een zoon van hem, bij wien de zorg voor de Katholieke belangen in Noordwijk als een gouden dia ad geweven is door zijn dadenrijk leven. Hoe gelukkig was hij, dat zijn zoon, zijn „Leo XIII", eenmaal zijn geheele leven aan de Kerk mocht geven. Met welke woorden zal ik prijzen het geluk va-n de moeder, die iederen dag van haar leven God zal loven en danken, jube len en juichen, omdat Hij haar zoon tot zij groote waardigheid heeft verheven. Een ge-lukwensch ook aan zijn broer en zusters tueohen wie hij door zijn uitver kiezing een eereep'laats gaat innemen. Een gelukwensch aa.n den neomist: geluk kig zijt gij, dat God u geplaatst heeft in een omgeving, waar de deugd kon gedijen en groeien. Gelooft zij God, die u uitver koren hééft, die u tot zich getrokken heeft, die u Zijn liefde in zijn volle kracht- heeft doen gevoelen, die u de genade gegeven heeft de geheele wereld prijs te gven om hem alleen te bezitten. In korte woorden schetste de predikant vervolgens wat een priester is, waarbij spr. herinnerde aan St. Ignatius, die zijn zwaard in dienst had gesteld van een aard- sohen koning, doch door God geroepen, zichzelf en zijn legerscharen in dienst stel de van God. Wanneer reeds een goed Katholiek ge zin een zegen is voor de Kerk hoewel u meer dan de priester die niet komt en zorgt voor één huishouden, maar voor vele. La-ten wij nu, zeide spr., aan dezen pries ter onze feestgave geven een feestgave waarvoor geen collecte noodig is, een feest gave, die gij niet weigeren ault, want gij zijt ervoor gekomen. Hij is de priester, die namens uw allen het H. Offer gaat opdra gen. La-ten wij daarbij zoo nauw mogelijk in gebed met hem vereenigd zijn. Laten onze gebeden zijn voor hem, besloot, spr., dat hij moge zijn een goed en krachtig en voor al een heilig priester. Na de Hoogmis werd gezongen een feest cantate van Jos. Vranken. Des middags werd een zeer druk bezochte receptie ge houden ten huize van den neomist. Des avonds werd een plechtig Lof door pater v. d. Meer gecelebreerd, waar bij diaken was de zeereerw. heer pastoor J. de Vlieger uit Haarlem en sub-diaken de zeereerw. heer pastoor J. Niehus uit Aer- denhout, beiden oud-kapelaan der parochie. V00RSH0TEN. Koninginnefeest. Door onvoorziene omstandigheden is het feestprogramma eenigszins gewijzigd. Volgens het officieele feestprogramma va-n-gt het Koraalmuziek aan te 8.30 uur voorm., doch het zal aanvangen te 8 uur voorm. De beoordeeling der versieringen zal geschieden niet op het terrein van Nieuw-Voordorp, maar bij de muziektent in het Burgemeester Vernèdepark. De kinderoptocht vertrekt bij de poort va-n het Burgemeester-Vernèdepark. De mu- ziekvereeniging van Stompwijk verleent ook haar medewerking in den Kinderop- toefht. Concert Hedenavond (31 Augustus) zal de St. Laurens Harmonie een concert geven des avonds te 8 uur in de Voorstraat met het volgende programma: 1. Wilhel mus; 2. Le Cadet de Marine, marsoh; 3. La petite Duchesse, Ouverture; 4. Rat- tiance, wals; 5. C.vdonia, Schottisoh; 6. La Speranza, Fantaisie; 7. Banier, marsch; 8. La Reconnaissance, Fantasie; 9. Esmeral da, Avals; 10. La Fil'le du Regiment; 11. Le Montagnard. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente vergadert op Dinsdag 1 September 1931, des namiddags 8 uur. Agenda: 1. Be- eediging nieuw benoemde raadsleden. 2. Verkiezing van wethouders, 3. Aanbieding der Gemeentebegrooting. 4. Voorstel tot wijziging van hot uitbreidingsplan. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt Dinsdag a.s. in openbare vergadering bij een ter behandeling van de navolgende pun ten: 1. Beëediging der nieuw benoemderaads leden. 2. Verkiezing wethouders. 3. Benoeming van een lid van de Commissie van advies over het pompstation der waterleiding. 4. Benoe ming lid en plaatsvervangende leden der veri ficatie-commissie. Benoeming leden van het waterleidingbedrijf. Benoeming leden werk- loozencommissie, Aanbieding gemeentebegroo ting dientsjaar 1932. Aanbieding begrooting van het waterleidingbedrijf 1932. Comptabili teit. Sluiting, Opbrengst Roode Kruis. De in deze ge meente gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht een bedrag van 36.50. BOSKOOP W erkverschaffing. In de raadsvergadering van 6 dezer werd in handen van B. en W. om prae-advies gesteld het verzoek van den plaatselijken raad, ge vormd uit den bestuurdersbond en de S.D.A.P. met betrekking tot weder-invoeren van de werkverschaffing. Voorts werd verzocht, het loon te verhoogen, van het gezinsinkomen de eerste tien gulden niet af te trekken, en de ongehuwden na drie w^ken werkloosheid (de acht dagen wachttijd inbegrepen) werk te ver schaffen. B. en W. meenen, dat nu den tijd gekomen is, den Raad met de maatregelen in kennis te stellen, welke te treffen zijn om de gevolgen der te verwachten werkloosheid in de komen de wintermaanden te verlichten. Aan werkver schaffing zal indien, deze een productief ka rakter draagt, boven steunverleening de voor keur worden gegeven. Slechts op zeer beperkte schaal zal er in den komenden winter werk kunnen worden verschaft en zal er mede moe ten worden gerekend, dat naast een zeer be perkte werkverschaffing ook op andere wijze steun zal moeten worden verleend. Voor werkverschaffing zouden in aanmer king kunnen komen: le het nivelleeren van het laatste gedeelte der Boczemkade 2e. het ver- haiden van de Boezemkade, 3e het maken van een aarden baan van de Stationslaan met de boombeplanting, 4e het verrichten van enkele kleinere werkjes aan plantsoenen, wegen en straten Bij deze werkverschaffing zouden al leen te werk kunnen worden gesteld de arbei ders, die daarvoor ook volkomen geschikt zijn; de betaling zou als volgt zijn: per uur arbeid 0.40, verzuim door onwerkbaar weer 0.20. In verband met mogelijke andere inkomsten in het gezin, zal het mogelijk zijn, dat werkloozen gedurende minder dan een volle week worden te werkgesteld. Evenals zulks het geval zal zijn bij de nader te noemen steunregeling, worden bij de berekening van het gezinsinkomen de eerste drie gulden van elk verdienend kind verwaarloosd. Voor hen, die niet kunnen worden tewerk gesteld, zouden B. en W. de steunregeling we der in werking willen stellen. Ongehuwden, welke niet als kostwinner zijn aan te merken, willen B. en W. niet voor werkverschaffing in aanmerking brengen. Concert. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin zal de Chr. Har monie „Concordia" onder leiding van den heer J. Noordanus op Dinsdag, 1 Sept., des avonds te 8 uur een concert geven in de tent aan de Burgem. Colijnstraafc. De Chr. Zangvereen. „Hosanna" en het Chr. Dameskoor onder lei ding van den heer J. Beek zullen daarbij me dewerking verleenen. Personalia. De heeren S. Bleeker te Sant poort en A. Frank alhier, zijn wederom tot leeraren van de R. T. S. alhier benoemd. Gevonden voorwerpen. 1 actetascb met inhoud 1 overall 1 damesmantel (bruin) 1 kinderzakdoek 1 zilveren armband 1 portemonnaie inh. een bleastingmerk 1 manchetknoop 1 kindertaschje 1 por temonnaie inh. eenige centen 1 belasting- merk. Inlichtingen politiebureau 's Zaterdags middags tusschen 23 uur. Geboren: Anna Maria d. van M. J. Stol wijk en E .M. Straver Johannes Cornelis z. van C. Verlaan en J. A. Koopman Jan z. van J. v. d. Wal en M. G. v. Heetum Gre- tha Agatha d. van G. Pellekoor en G. A. Jongeneel Cecilia Theresia d. van L. M. v. d. Nieuwendijk en P. M. v. Kersbergen. Getrouwd: P. J. de Vogel 25 j. en M. H. Klaverveld 26 j. J. A. v. Gemeren 24 j en P. C. v. Herk 22 j. NOORDEN. Koninginnefeest. De Wilhelminavereeni- ging heeft het jaarlijks koninginnefeest bepaald op Woensdag 9 en Donderdag 10 September. Als voornaamste attractie zal dit jaar we der een openluchtspel worden gegeven, be staande uit 2 spelen; het eerste zal voorstel len een Germaansche rechtspraak en het twee de een oud-Hollandsche boerenbruiloft, waar aan circa 100 personen zullen medespelen. DE UITVAART VAN MGR. NOLENS. De plechtige uitvaart van mgr. dr. No lens zal morgenochtend in de St. Willibror- duskerk in Den Haag worden bijgewoond door Mgr. Schioppa, pauselijk internuntius een mgr. Aengenent. bisschop van Haar lem. Aangereden. Zondagavond is op den rijksweg Arnhcm- Nijmegen bij Eist de ongeveer 30jarige mevr. S. uit Nijmegen, die daar fietste, aangereden door een auto. De slager S. uit Arnhem wilde een autobus uit Amers foort passeeren. De bus haalde evenwel naar links uit, daar zij twee fietsende jongens moest passeeren. De slager S., die met zijn auto eveneens links uithaade, reed daarbij mevr. S. uit Nijmegen aan. Deze kwam te, vallen en weerd in hoogst ernstigen toestand naar bet Wihelmina-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Waarschijnlijk heeft zij een schouderfractuur en een breuk in de wer velkolom opgeoopen. DE AARDBEVING IN BELOEDSJISTAN LONDEN, 31 Augustus (V.D.). Eerst thans worden bijzonderheden bekend om trent de aardbevingscatastrophe, welke Beloedsjistan heeft geteisterd. De tele graaflijnen zijn thans weer ten deele her steld. Tien steden en honderden dorpen zijn van Donderdag tot en mot Zaterdag door meer dan 200 aardschokken getei sterd. Tot nu toe worden uit het gebied van de ramp nog slechts 30 dooden ge meld, daar het het grootste deel der be volking gelukt zou zijn, zich na de eerste vrij zwakke schokken in veiligheid te stellen. De regeering heeft alle beschikbare vliegtuigen geconsigneerd ter vaststelling van de schade en teneinde de zwaaar be proefde bevolking van levens- en genees middelen te voorzien, aangezien de trein verbindingen nog weken lang gestagneerd zullen zijn. De „Graf Zeppelin" boven Rio de 0ro. FR fEDRIOH.SHAFEN, 21 Aug. (V.D.). Alhier is een draadloos telegram ontvan gen van boord van de „Graf Zeppelin". Het luchtschip passeerde volgens het telegram om 1.20 uur M. E. T. de Canarisehe Eilan den. Het zette koers naar de Kaap Verdi- sohe Eilanden. Volgens een mededeeling van de Hamburg-Amerika-lijn vloog het luchtschip om 6.20 uur M. E. T. boven Rio de Oro. Zeppelins voor Sovjet-Rusland? FRIEDRICHSHAFEN 31 Augustus. (V. D.) Dr. Eckener heeft Zaterdagmiddag be sprekingen gevoerd met de momenteel daar ter plaatse vertoevende öovjet-ingenieure Flaxermann en Holzmann. Naar verluidt zouden besprekingen zijn gevoerd inzake den eventueelen bouw van twee Zeppelin luchtschepen voor Sovjet-Rusland. Om trent het resultaat is tot nu toe niets be kend. Noordpool-expeditie teruggekeerd. STOCKHOLM 31 Augustus. (V.D.) De onder leiding van prof. Aalman staande Zweedsch-Noorsche expeditie naar het Witte Eiland en de Noordpoolzeeën is op de „Quest" naar Tromsö teruggekeerd. De resultaten zoowel op geologisch als op oceanografisch gebied moeten buitenge woon belangrijk en veelzijdig zijn. De Zweedsche geleerden worden morgen te Stockholm terug verwacht. Vreeselijke dood in de bergen. PARIJS 31 Augustus. (V.D.) Een ver- schrikkelijken dood in het hooggebergte heeft een 15-jarige scholier van de Poly technische School te Bordeaux gevonden. Het. jongmensch wilde een als uiterst moei lijk te beklimmen bergtop bestijgen, welke in de nabijheid van Toulouse in de Pyreneeën is gelegen. Vlak bij de top kwam hij te vallen en viel rij van een hoogte van 200 M. Zwaar gewond bleef hij tusschen twee rotsblokken liggen. Eerst na vijf da gen werd hij door een reddingsbrigade ge vonden. Het mocht niet gelukken den on gelukkige in het leven te behouden. Verlaging ambtenarensalarissen in Hongarije. BOEDAPEST 31 Augustus. (V.D.) Het voorstel der Hongaarsche regeering inzake de noodverordening betreffende de verla ging der ambtenaren-salarissen werd in de 33ste controle-commissie aangenomen. Vol gens dit voorstel worden de salarissen der ambtenaren le, 2e en 3e klasse verlaagd LEIDEN. Geboren: Maria Cornelia d. van J. W. Goddijn en B. E. v. Leeuwen Gabrielle Ma ria Theresia d. van J. A. H. Cranssen en D. C. W. Koek Jacoubs z van J. v. Voorthuij- zen en M. J. F. Duivesteijn Wilhelmus Ja cobus z. van J. van Ben ten en J. M. v. d. Mark Franciscus Johannes z van F. J. van Dorp en G. Stikvoort Theodorus Maria z. van F. J. van Dorp en G. Stikvoort Marius Wil lem z. van J. v. Schooten en M. de Vogel. Ondertrouwd: B. Gorthuis jm. 20 j. en W. Keereweer jd. 24 j. P. Boehlee jm. 22 j. en J. Pardon jd. 21 j. J. Glasbergen wedr en C. Mourik wed. J. Kukler jm. 22 j. en M. Bouwman jd. 24 j. C. G. van der Linden jm. 28 j. en M. J. S. van Kasterop jd. 25 j. H. Colpa jm. 23 j. en J H. van Harmeien jd. 22 j. I. van der Linden jm. 25 j. en E. H. Schlagwein jd. 23j. A. van Tongeren jm 26 j. en C. H. Roodakker jd. 22 j. E. van Schaick jm. 24 j. en M. Faas jd. 27 j. Overleden D. van Leeuwen wedn. 85 j. Chr. van GroenRietveld vr. 43 j. BIOSCOPEN. Casino: Voor volwassenen. Luxor: Voor volwassenen. Trianon: Voor volwassenen. met 15 pet.; van de 4e tot cn met 6o klasse met 12 pet. In de overige klassen worden de salarissen verlaagd met 10 pet. Bij een parachutesprong gedood. KOPENHAGEN, 31 Aug. (V.D. In te genwoordigheid van 6000 toeschouwers is Zondag de onder den naam Mille welbe kende fiknaotrice AmiKo Sannou bij een parachutesprong te Gronau op Jutland ver ongelukt. Met den bekenden Deensehen aviateur Clausen Kaas was zij opgestegen en op een hoogte van ongeveer 600 M. was Mille uit het toestel gesprongen. Tot groote ontzet ting van het. publiek gaig de parachute niet open. Het lichaam der filma-otrico werd geheel verpletterd opgenomen. In de jaren 1913/15 was Mille in do Euro- peesohe filmwereld zeer bekend als lid der Deensche Filmmaatschappij Danmark. In den inflatietijd heeft zij in Duitschland verschillende malen demonstraties gegeven van parachutesprongen, eenmaal kwam zij daarbij in een meer terecht. Groote binnenlandsche leening ter dokking begrootingsdeficit. NEW YORK, 31 Aug.) (V.D.). De Bonds regecring heeft opnieuw 800 inilioen dollar 3 pet. obligaties met een looptijd van 20 tot 24 jaar geëmiteerd benevens 300 mil- lioon dollar schatkistbiljetten ter dekking van het begrootingdeficit. Volgens de ra mingen der regeering zal het deficit in het loopende begrootingsjaar, zooals reeds is medegedeeld 1 milliard dollar bedragen. ROTTERDAM, 31 Aug. Vee. Aanvoer 545 vette runderen, 285 vette kalveren, 957 scha pen of lammeren, 1127 varkens. Koeien per pond: 25—31, 37,5—41, 44—47, ossen 40—47,5, 5055, 57,562,5 schapen 2135, 2025 per stuk. Overjarige lammeren 2126, zuiglamme- ren 1925 per stuk. Varkens 21, 21,5 en 22. Handel: koeien niet vlot, prijzen iets lager, ossen en stieren geen noteering, vette Kalveren iets vlotter, prijzen stationnair, schapen traag, prijzen liepen iets terug, varkens tamelijk, prima vleeschvarkens vlug, prijzen gelijk als vorige week. Zouters vlug, hier werd 2021 ct. besteed. AMSTERDAM, 31 Aug. Vee. Aanvoer 542 vette koeien: le lew. 0.961, 2e 0.82 0.94, 3e 0.660.78, mindere soorten 0.5b 0.64 per k.g. slachtgewicht. 160 melk- en kalf- koeien: 260370, 135 vette kalveren: le kw. ƒ0.64—0.70, 2e 0.58—0.64, 3e 0.5—0.56, per k.g. levend gewicht. 94 schapen: 2632. 950 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 —110 K.G.: 0.53—0.54, zware varkens ƒ0.52— 0.43, vette varkens 0.500.52, per kg. slacht gewicht. 91 paarden: 100180. Aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uit Denemarken. VEUR, 31 Aug. Groentenveiling. En- gelsche komkommers le soort ƒ2.405, 2e s. 12, 3e s. 5090 ct., wankleurige 13, stek 1530 ct. gele komkommers le s. ƒ4.90 7, 2e s. ƒ2—3.10, 3e s. '"0.50—1.20, stek 15— 30 ct. Kropsla le s. 1.80—2.60, 2e s. ƒ0.80 1.2, peen 67.50, bloemkool le s. 4.60— 7.10, 2e s. ƒ22.80, uitschot 1, tomaten mid. ƒ7.20—8, gr. ronden 6—9.30, 2e s. f 6.90— 7.30, 3e s. 3—4.30, bonken 4—5, rijp 7— 8, andijvie per 100 0,601.50, spinazie 30 51 ct., postelein 88 70, rabarber per 100 bos 13, spercieboonen 2431, snijboonen 2938, radijs 13. BOSKOOP, 29 Aug. Bloemenveiling Ro zen: Aphelia 10—14, Golden Ophelia 10—17— 18, Marcel Rouyer 1520, Hadley 2542, Claudius Pernet 1023, Columbia 1830, But terfly 1829, Mac Keiler 1934, Wilh. Kordes 1025, Mad. Jules Bouché 1530, Rosalan- dia 218—37—40, Phoebe' 17—27, E. G. Ibill 17—30, Else PPoulsen 15—40, Kilham 23—30, Florex 1225, Orange Perfection 1538, Briaircliff 1222, Polyantharozen 1230, Winnet 918, Diversen: Dahlia's, grootbloe- mig 19, id. kleinbloemig 12, Chrysanten, gr.bl. 1.301.90, id. tros 1.20, Gladiolen 511, Cle matis Durandi 4049, Anjers 1019, Physa- lis Franchetti 1726, Roode lelies 7080, Wit te lelies 70100, Gerbeno 42, Zinnea 815. ROELOFARENDSVEEN, 31 Aug. Groenten- veiling. Bloemkool 17 ct. per stuk. sla 0.402.50 per 100 krop, postelein 48 ct. p. kilo. peen 6 ct. per bos, meloenen 225 ct. per stuk, tomaten 34 per 100 pond, snijboonen 1.05—1.35, id. N. ƒ2.15, id. I 2.55—4.70 per 10 kilo, afwijkend 6C ct. Prinseboonen 1.651.95 per 10 kilo,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3