Doe Uw oop open! STADSNIEUWS HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR J. C. VIJVERBERG Agenda MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 INWISSELING OUDE GULDENS De termijn verlengd tot 31 December. Naar wij vernemen zal de termijn tot inwisseling van oude guldens op de post kantoren worden verlengd van 31 Augus tus tot 31 December. Te Delft is overleden op 83-jarigen leeftijd de oud-zouaaf de heer H. Ro- mijn. Te Nijmegen is verboden om met autopeds op trottoirs te rijden. Ook zullen de autopeds uit drukke straten woi- den geweerd. Te Nijmegen is op 50-jarigen leeftijd overleden de heer R. J. W o 11 j e r, direc teur van het doofstommen-instituut. B. en W. van Haarlem stellen de Raad voor om in te trekken het besluit om een brug over liet Spaarne te bouwen, (100.000 gld.) in verband met den financiee len toestand, waarin de gemeente vei- keert. Wij verkochten U /POtee week: ï/o Pond Koffie vanaf &/1/? centaluiK Thee vanaf 70 cent; 1'/ nond ötcao oor 40 cent; 1 pot prima wruOTitenjam a 3t ct, samen f I.851/min 5% /assaboiJ= t, T«j Hierbij een gewaarborgd^ilveren "Éieelepeltje welke U nergens mind^MBMnmorT 1.25 kunt koopen, daarboven ontvangt U nog als U alle 14 lepeltjes bij elkaar hebt een Cassette van f4.25 gratis. Keken nu zelf wat U deze week voor de fijnste qualiteit van deze artikelen hebt be taald, en U zult moeten erkennen. Dat kan alleen Haroem Let op onze nieuwe 9e Week Reclame Zanguitvoering op „Rhijngeest" Vrijdagavond j.l. is door de R.K. Gem Zang- vereen. „Pulchri Studio een buitengewoon goed geslaagde uitvoering in den tuin van bo vengenoemde inrichting gegeven. Onder de kundige leiding van den heer Th. v. Niekrk zijn een 9-tal nummers uitgevoerd. Het was een pracht zomeravond, bladstil, schitterend weer voor een openlucht-concert. Met het „Domine Salvam Fac" van A. Gie- zen werd het programma geopend, en 't bleek alras, dat het een ware kunstavond zou wor den, want zuiverheid, nuanceering en uitspraak waren keurig in orde, wat ook bleek uit het applaus, dat het koor ten deel viel, zelfs het publiek, dat op den straatweg een plaatsje had gezocht, applaudiseerde, en dat waren er ve len. Voor de pauze werden vier nummers ge zongen en toen de pauze intrad, had 't mooie frissche lied van Wierts n.l. ,,De Vlaamsche Kermis" machtig mooi door het bosch geklon- In de pauze werd den dames en heeren een frissche dronk aangeboden door dr. Oort, wnd. directeur-geneesheer. Als oelooning werd hem een mooi toastÜed toegezongen, wat hij zeer op prijs stelde. Na de pauze is door het koor nog een vijf tal nummers ten gehoore gebracht, waarvan een twee-tal een speciale vermelding verdie nen, n.l. het „Oud-Kerstlied" van Hub. Cuy- pers en „Bij het Wiegske" van Wierts, dit laatste met een kwartefsolo, welke zeer ver dienstelijk is gezongen. Toen het klokje tien uur had geslagen, werd onder daverend ap plaus het programma beëindigd. Het succes van dien Avond was zoo groot, dat het koor genoodzaakt was, een extra lied als toegift te geven. Hierna betrad dr. Oort het podium, om namens directeur-geneesheer, verpleegden en personeel een woord van dank en waardee ring uit te spreken voor hetgeen dezen avond is geboden. Hetgeen dezen avond is gepresteerd, is waar lijk boven aller verwachting geweest. Wij heb ben, aldus spr., respect voor zoo'n koor met zoo'n dirigent, en wij hopen, aldus spr., dat „Pulchri Studio" ieder |aar een concert komt geven en blijft het koor op dit peil, dan geeft spr., namens allen de verzekering, dat allen met verlangen een nieuwe uitvoering te gemoet zien. Het was a'leen jammer, aldus dr. Oort, dat het rijverkeer langs den straat weg nogal hinderlijk was, maar in de toekomst zal dat wel veranderen. Wanneer het rijver- keer is omgelegd, wordt het hier op Rhijngeest muisstil, dat zal aan de concertavonden ze ker ten goede komen. Zaterdagmorgen te 1115 uur was de schip per Joh. W. nabij Overrijn, bezig een vracht van 300 K.G. te lossen, toen de mast van de lier brak. Deze trof den schipper, die in het gangboord werd geworpen en daardoor een schouder ontwrichtte en een hoofdwonde op liep. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis ver- Op den Haagweg zijn gistermiddag twee wielrijders te|2n elkander gebotst, waarna een hunner opreed tegen mej. J. R., die in de sloot werd geworpen. Door handreiking werd zij op het droge gebracht. Zij had gelukkig geen letsel gekomen en kwam er met een nat pak en den schrik af. Op den Stationsweg zijn gistermorgen twee motorrijders tegen elkander gebotst, waarbij een hunner tegen een IJsco-wagen opreed. De duo-zitster sloeg van haar plaats en liep een wonde aan het achterhoofd op. Gisteravond te 10 uur is de wielrijder L. C. W. H. uit de Witte Rozenstraat op den hoek van Haarlemmerstraat en Princessekade aan gereden door een auto. De wielrijder liep schaafwondeu ->p aan handen en knieën. EEN PRACHTIGE FEESTAVOND IN DE STADS-GEHOORZAAL. De feestavond, die het comité, gevormd voor de viering van het Zilveren Priester feest van Pastoor J. G'. Vijverberg, aan de parochianen en middels hen aan den ju bilaris gisteravond in de Stadsgehoor zaal heeft aangeboden, is er een geweest, die bij de talrijke toeschouwers en toe hoorders' een golf van enthousiasme heeft gewekt. Buiten het prachtige programma, groo- tendeels door Kapelaan B. Dorbeck zeer kunstzinnig gedicht en gecomponeerd, werkte ook de geheele entourage mede tot een prachtig welslagen van dit feest. Het trof dat de zaal voor den Koningin nedag van heden mooi was versierd met blauwe en witte wimpels, die sierlijk over de geheele breedte der zaal hingen. Daarbij was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld, wat eveneens op execu tanten van gunstigen invloed is. Van de zijde der eerwaarde geestelijk heid was de belangstelling eveneens zeer groot. Behalve de jubilaris, de Zeereerw. heer J. C. Vijverberg, waren aanwezig, de hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle de zeereerw. heeren Pastoor Th. Beukers, de zeereerw. Paters B. Woolderink, Drs. B. de Goede, R. Buschman, A. van Lubeek H. Mulder, H. Smitz, J. Huihoven O.F.M. en A. Bröcker M.S.C. en de weleerw. hee ren H. v. d. Ven, L. Guddc en B. Dor beck. Het openingswoord werd gesproken door kapelaan L. Gudde, die als voorzit ter van het feestcomité allen hartelijk verwelkomde en dank bracht aan hen die hadden bijgedragen voor het cadeau, dat den jubilaris bij diens zilveren priester feest was aangeboden. Als tegenprestatie werd daarom deze feestavond gegeven, die dus weer door feestcommité en pa rochianen tezamen aan den jubilaris werd aangeboden. Hierna werd met de uitvoering van het programma een begin gemaakt. De eerste helft van het programma, dat voor de pauze werd gegeven, was een kort, maar zeer kunstzinnig mysteriespel, dat- uitbeeldde de verheerlijking van het pries terschap. Dit mysteriespel wa-s ontworpen door zang en declamatie tot één geheel wer- een zeer mooie tekst schreef en ook de mu ziek grootendeels componeerde. Het spel bestond uit vier tableaux die voor zang en declamatie tot één geheel wer den verbonden. Na een kort voorspel opende het Klein- koor van hiannen en knapen, de toeschou wers voorstellend, met een zegebede, waar op de koorleider en even later het koor der Engelen op het voortooneel komen om in een gesprek met het kleinkoor het eer ste tableau in te leiden n.l. de zending der Apostelen door Christus. En tijdens dit tableau zingt het Engelenkoor de woorden van Christus, zooals Mattheus die verhaalt. Weer leidt het kleinkoor met zang en de koorleider met declamatie zeer mooi het volgende tableau in, dat in prachtige tegenstelling met het eerste tableau laat zien de slavernij des duivels. Waar in het eerste tableau Christus stond, omgeven door Zijn apostelen, staat nu de Satan, om geven door de personificaties der ondeug den. Aan zijn voeten ligt in bedwelming de figuur van -het zingenot. Rechts van den Satan knielt de afgoderij voor het beeld van Boeddha, een der voor naamste afgoden der menschen. Links van Satan staat de hoogmoed, die zich een ko ningskroon heeft opgezet, den koningsman tel heeft omgehangen en den schepter han teert. Links vooraan knielt de geldzucht voor zijn schatkist en telt zijn geld. Rechts vooraan is door twee figuren de moord uit gebeeld. Alle figuren, zelfs de hoogmoed, dragen een slavencostuum en om de armen den sla- venband, omdat zij door hunne zonden sla ven zijn van den duivel. Intusschen zingt het Engelenkoor van achter de coulissen een Klaaglied. Slechts het Kruis kan redding brengen, zoo spreekt de koorleider en dit wordt aan leiding tot het derde tableau: de verlos- sng door het Kruis. De plaats van den gevluchten Satan wordt thans ingenomen door een groot Kruis, dat het geheele tafereel beheerscht. Drie Apostelen zijn met het Kruis in de hand toegesneld, om in heiligen zendings ijver de zondaars tot het Kruis te bekee- ren. Petrus werpt zich tusschen het Boed dhabeeld en de figuur der afgoderij, die is opgestaan en zich bezinnend langs het voorhoofd strijkt. Johannes, de Apostel der liefde, omhelst in liefde den moorde naar en dekt als met een schild met zijn Kruis de liggende figuur die dankbaar naar hem ops taart. Jacobus wijst met de e-ene hand de geldzucht terecht, die be schaamd terzijde staat, terwijl hij in de andere hand het Kruis voorhoudt aan den hoogmoed, die zich in ootmoed daarvoor buigt, en zich ontdoet van de emblemen der hoovaardij. De figuur van het zin-genot omhelst den voet van het Kruis en laa* zijn beker achtteloos zakken. De Engelen knielen neer, en houden in de hand de emblemen der Eucharistie en van verschillende deugden. En het Engelenkoor zingt daarbij: Zijt wellekom, O Kruis, dat Jezus' schou ders drukte. En als na dit prachtig tableau het klein koor dan weer zingend vraagt: „Wie zal in naam der Kerk ons leiden op dien weg? wijss de koorleider op het Priesterschap, waardoor aan elk nieuw menschenge- slacht een nieuw geslaoht van herders wordt gegeven. Zoo vertoont het vierde en laatste ta bleau: het Priesterschap. Een priester ligt in een houding van overgave neergeknield vc»or Christus, Die hem de hand oplegt. En als het Engelenkoor een lied gezon gen heeft op het priesterschap treedt de priesterfiguur naar voren in het midden der Engelen, die den priester zullen ver gezellen op zijn we-g door li«t leven.' Terwijl het kleinkoor Vondel's „d'Al- machtige is mijn geleide" zingt bieden twee En,» len den priester de emblemen der H. Eucharistie, kelk en korenaren aan. De Engelen scharen zich dfyn weer op het voortooneel en de koorleider besluit Wanneer gij uit dit spel en dezen zang kunt leeren Hoe Christus wenscht-, dat gij uw priesters steeds moet eeren, In trouw en volgzaamheid, heeft 't Koor zijn plicht gedaan, Zijn schoonste doel bereikt, en mag in vrede gaan Voor alle aanwezigen is dit spel een openbaring ge-worden. De mooie teksten en de zeer toepasselijke muziek vormden met de mooie tableaux een schitterend geheel en wij zouden den auteur van dit spel in overweging willen geven zijn myste riesnel door een spoedige uitgave gemeen goed te maken van velen. Waar immers aan mysteriespelen als deze zoo'n groote behoefte bestaat, zijn wij er van overtuigd dat dit spel met enthousiasme zal worden ontvangen. Zoo er nog meer bij deze opvoering roemen is, dan moge het eerst zijnde wijze waarop de Koorleidster, mej. Lena Pley, haar taak vervulde. Deze wijze van decla matie was boven alle lof verheven en waar juist haar moeilijke taak bestond in het logisch aaneenschakelen der verschillende tableaux, een taak, moeilijk te meer omdat de kleinste afwijking van de juiste toon of voordracht het geheel aanmerkelijk sohaadt, mag een woord van oprechte hul de haar niet worden onthouden. Ook de muziek van het kleinkoor, dat geleid werd door kap. Dorbeck zelf en be geleid door den organist den heer Abr. Martijn, was voortreffelijk en ditzelfde kan worden getuigd van het Engelenkoor, waarvan mej. Jo Kortmann de leiding had. Na de pauze die hierop volgde, sprak de Jubilaris, Pastoor J. Vijverberg, een woord van dank aan het feestcomité en de parochianen voor dezen feestavond, waar op te aanschouwen is gegeven de glorie van het priesterschap. De Pastoor dankte daarvoor alle mede werkenden, maar vooral kap. Gudde, den leider van het feestcomité en kap. Dor beck. die dit fieele spel ontworpen en ge schreven heeft. Hierop volgde, een enthousiast applaus. De Jubilaris zeide wel niet in bijzonder heden te willen treden maar meende tóch nog bijzonder te moeten bedanken de Koorleidster, mej Lena Pley, mej. Kort mann, die het Engelenkoor de muziek in studeerde en de geheele decoratie en aan kleeding ontwierp, alsmede mevr. v. Zij-p en mej. van Deene, die haar steeds ter zijde stonden. De Jubilaris beloofde ten slotte een feestavond aan te bieden om allen zijn per soonlijken dank te kunnen betuigen. Het tweede gedeelte van het program ma, dat hierna vertoond weerd, was even zeer van zeer voornaaam gehalte en zeer fijn verzorgd. Dit gedeelte gaf te zien verschillende uitingen van godsdienstig parochieleven. Eerst een drietal aardige reidansen door leden van de gymnastiekvereeniging U.R. L.O., waarvan vooral de huzarendans zeer in den smaak viel. Hierop volgde een declamatie door een aantal Graalleden, welke natuurlijk be gonnen werd en eindigde met: Excelsior, Alleluja, Vooruit. Het gedicht van Guido Gezelle, dat hiervoor gekozen was, maak te als- tekst voor dit spreekkoor een zeer indrukwekkend effect. Heel mooi was hierna het Maria-tableau het een beeld van het Congregatieeven der parochie. Maria komt met het Goddelijk Kind op het tooneel, omstuwd door Engelen. Terwijl het Goddelijk Kind te ruste gaat zingen de Engelen het wiegelied: „Jezus' slapen gaan" van Pol de Mont, op muziek van A. C. Willeumier. Vooral de kleine, die hier de rol ver vuld van het Goddelijk Kind, deed het alleraardigst' en oogstte hierbij natuurlijk het meeste succes. Hierna werd een Ziekentableau als beeld van het ziekentriduum gegeven. Eenige zieken liggen op rustbedden, waaromheen Engelen zich scharen. Christus en Maria, de Moeder van Smar ten,* bewegen zich liefderijk in hun mid den. Het Kruis, symbool van het Lijden, staat weder op den achtergrond, waar zich ter zijde een model van de St. Josephkerk be vindt. En na de zang der Engelen volgde dan het slottableau. Christus verschijnt, gekroond als Koning der Eeuwen, voor Zijn kruis. Naast Hem staat Maria, voor Hem knielt de priester. Daaromheen scharen zich de Engelen en Apostelen. In het midden knielen de be keerde menschen, die een afwerend gebaar maken ten opzichte van den Satan, die ver slagen zich terugtrekt in den linkervoor hoek van het tooneel. Hierna zongen alle aanwezigen staande het „Aan U, o Koning der eeuwen", waar mede het programma beëindigd werd. Een enthousiast applaus volgde op dezen prachtig geslaagden avond. Kapelaan L. Gudde sprak hierna het slotwoord en roemde daarbij vooral de krachten, die dezen avond hadden voorbe reid en nu heel den avond achter de coulis sen waren gebleven, n.l. vooreerst Kap. B. Dorbeck, de componist en dichter van het eerste gedeelte en ook de samensteller van het tweede gedeelte. Daarnaast ook dank aan mej. Kortmann, mevrouw van Zijp en mej. G. van Deene, aan welke dames Kap. Gudde daarbij bloemen aanbood. Verder bracht Kap. Gudde dank aan alle medewerkenden, aan de leiders en leidsters der onderdeden van het programma, aan den organist en pianist en allen die verder hun medewerking hadden verleend. De vol doening moge voor hen gelegen zijn in de zen prachli-gen feestavond aan den pries ter-jubilaris Pastoor Vijverberg. Hiermede was het einde daar van dezen schitterend geslaagden feestavond, die a.s. Zondag zal worden herhaald en welke wij van harte aanbevelen aan hen, die dezen eersten niet hebben bijgewoond. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds vaD 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der tapotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duijster, Nieuwe Rijn IS, Telef. 523. KONINGINNEDAG. Het was in de stad wel te merken, dat de Koningin vandaag haar 51ste verjaardag viert. Van vele gebouwen en huizen hing de driekleur met oranje wimpel uit. De ge meentelijke instellingen, de banken en en kele andere zaken waren gesloten. 's Morgens zijn het de kinderen en de soldaten, die van hun oranje-gezindheid blijk geven. De kinderen van de 6e klassen van alle lagere scholen maakten met vlaggen en sjerpen een optocht door de stad, wat steeds een aardige en fleurige indruk maakt. Voor het huis van den Burgemees ter werd een vlaggegroet gebracht. Het kinderle-ger begaf daarna zich naar -de Stadsgehoorzaal, waar hun een heerlijk feest bereid werd. De zaal was met wim pel-s en oranje-blanje-bleu smaakvol ver sierd. Klas voor klas kwam de Leidsche jeugd de zaal binnenstormen, maar nauwe lijks in toom gehouden door de onderwijzers en onderwijzeressen. De Stadsgehoozaal heeft al menige opgewekte vergadering gezien, maar zulk een woelige kinder-verga- dering in de meest opgewekte en spontane bijeenkomst, welke men zich denken kan. De voorzitter van de feestcommissie, de heer W. Koops Azn., sprak de „vergade ring" toe, daarbij op de eerste plaats wel kom heetend de heeren wethouders Goslin- ga en Tepe, den inspecteur van het L. O., den heer Baak, den voorzitter der R. K. School vereeniging, pastoor Vijverberg en den voorzitter der pl. Schoolcommissie, den heer Boot. Spr. dankte ook de dames en heeren onderwijzers, die de kinderen naar hier hebben geleid en ook bij de verdere feestviering hun bijstand zullen verleenen. Aan alle kinderen, zeide spr., wordt één maal in hun schoolleven een feest aangebo den ter viering van den verjaardag van do hooge vrouwe, die het vaderland regeert. Alle menschen en alle kinderen zijn ver heugd, dat de Koningin dezen dag weer in gezondheid mag vieren en zouden haar vandaag heel graag de hand willen druk ken. Nu dat niet gaat, stelde <Je heer Koops voor een telegram aan H. M. te zenden, wat door de kinderen met daverend ap plaus werd toegejuicht. Spr. besloot zijn toespraak met een „Leve de Koningin!", wat gevolgd wordt door een hoera! uit an derhalf duizend kindermonden. Gelukwensch Chr. Oranje- vereeniging. De. Leidsche Christelijke Oranjevereeni- ging met het gansche volk zoo verblijd voor den zegen van dezen dag, biedt omderda- nigst Uwe Majesteit en Haar Huis de har telijkste gelukwen-schen aan, smeekt dat de God onzer Vaderen dien moge vervullen en belooft onwankelbare trouw aan het histo risch verbond tusschen Oranje en Neder land. w.g. Ds. H. THOMAS, voorz. L. BOEKKOOI, secr. Feestviering Rijn en Schiekade. De herdenking van Koninginne-verjaar- dag is Zaterdag reeds ingezet door de Ver eeniging „Rijn en Schiekade". De kade was op de gebruikelijke wijze versierd met lam pions en vlaggen, hetgeen een feestelijken indruk maakte. Er was een wedstrijd- en feestterrein in gericht op het gedeelte tusschen de huizen- nummers 109114. Daar werden des mid dags wedstrijden gehouden voor meisjes en jongens. Het programma voor de meisjes bestond uit: blokjes rapen, ezeltje prikken, eieren dragen met hindernissen, touw kluwen, brief posten en hardloopen; voor jongens waren er autoped-wedstrijden, wedloop met hindernis, ton kruipen, hardloopen, zakloo- pen en eieren dragen. Deze spelen werden gehouden voor kinderen tusschen 6 en 17 jaar. Voor de kleintjes was er een grabbel ton. De feestcommissie zorgde voor een vlot en aangenaam verloop en alle kinderen, negentig in getal, ontvingen een prijsje. Des avonds te 8 uur was er avondfeest. De Rijn- en Schiekade schitterde in feeërie ke verlichting, hetgeen te mooier was wijl het licht der lampions weerspiegelde in het water. Er werd een optocht met lampions gehouden door de kinderen en voorop ging de muziek van „De Post", die er spoedig een vroolijke stemming in bracht. Van hein de en verre waren menschen gekomen om het feest meer van nabij te bekijken en we zagen het nog nimmer zoo druk op de Rijn- en Schiekade. Een aardige afwisseling boden de rondvaarten met 'het s.s. „Concor dia", dat voor deze feestviering gechar terd was. De boot was eveneens verlicht en het vuurwerk, dat zoo nu en dan werd af gestoken, trok aller belangstelling. Het was een goede inzet van de Konin- ginne-feestviering, waarmede het bestuur eer heeft weten te behalen. Het is voor de kinderen een kostelijk feest geweest. Gymnastiek, zang, poppenspel en goochelen wisselden elkaar af; de jon gens en meisjes werden bovendien royaal getracteerd op limonade en koek. Het was een echt Oranje-feest, waarvan de kinderen, en de ouderen ook!, zeer hebben genoten. Parade. De laatste jaren wordt op Koninginne dag ook een parade gehouden op het Schut tersveld. Militair vertoon is wel niet up-to- date, maar het hoort er nu eenmaal bij. De belangstelling van de zijde der inwoners was maar matig. Aan de parade werd deelgenomen door het 4e Regiment Infanterie en het 6e Re giment Veldartillerie. Als inspecteur der troepen trad op de gamizoens-commandant luitenant-kolonel G. Le Poole, aan wien was toegevoegd d» kapitein-adjudant Kuipers van het 4e R. I. Als paradecommandant trad op majoor Haitsma Muller van het 6e Reg. Veld-Ar- tiellerie. Botsing tusschen wagen en tram. Hedenmorgen te kwart voor zeven is een met paard bespannen wagen, bestuurd dooi den heer Z., bij het uitrijden van de Narm- straat op de Steenstraat in botsing geko men met een motorwagen van de H. T. M. Het paard werd aan een der achterpoten verwond. Z. en de naast hem zittende v. B. 6-prongen ran den wagen, maar v. B. kwam met het hoofd op de straat terecht en werd vrij ernstig verwond. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Uitdeeling haring en wittebrood. Voor de jaarlijksche uitdeeling van ha ring en wittebrood op 3 October hebben zich bij de Zaterdagavond plaats gehad hebbende inschrijving 2200 personen aan gemeld, d. i. ruim 300 minder dan vorig jaar. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrjjvingën: 5806. Firma Selico, Leiden, Stationsweg 2, pa pierhandel en teohn. teekenmaterialen. Venn.: L. L. Servaas, Leiden en L. J. Lie- zenberg, Leiden. 5S05. Incasso-Bank N.V. (bijk.) Lei den, Breestraat 19, Hoofdz.: Amsterdam, Heerengracht 531537. W ij z i g i n g. 456. Fa. P. J. van der Lin den, Alphen aan den Rijn, Julianastra-at 79 en 83. Drukkerij en boekhandel. Bovenge noemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Firma P. J. van der Linden. Venn. J. Ka nis, Alphen aan den Rijn en H. Mclisie, Al phen aan den Rijn. De R. K. Bakkersgezellen, die zich heb ben opgegeven voor de reis op 6 Septem ber naar Utrecht, kunnen hedenavond (Maandag) na 6 uur het spoorkaartje afha len bij den secretaris, Sophiastraat 27. De Zaterdag gehouden bloempjesverkoop ten bate van het Chr. Militair Tehuis heeft 183.opgebracht. We venvijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende de viering van het Ivoninginnefeest in „Zomerzorg". RAD! 0-M ISèRE. In het laatste nummer van „Electra" (Weekblad voor toegepaste electrotechniek onder redactie van ir. M. Polak c.i) wordt een bespreking over het huurkoopsysteem in den radio-handel vervolgd. Wij lezen in „Electra" o.a. het navol gende: Sinds het bekend worden van de actie te Leiden tegen misstanden bij de huur- koopvereenkomslen, komen bij ons dage lijks klachten in van gedupeerden, die het noodig maken, dat de bonden, die hun medewerking hebben toegezegd, deze toe zegging met s-poed in daden gaan omzet ten. Het lijkt ons gewenscht dat de plaatse lijke afdeelingen der bonden elk in hun eigen ressort, deze zaak- ter hand nemen, ten einde de hoofdbesturen een voldoende inzioht van deze materie te geven. Het spreekt vanzelf, dat wij in het be lang van den handel en van het publiek gaarne bereid zijn alle bij ons inkomende klachten ter beschikking van de organi saties te stellen. Men bedenke echterde zaak is ur- gunt! Thans wofdt ons uit Amsterdam weder een eigenaardig geval gemeld. Iemand heeft een installatie in huurkoop gekocht bij handelaar X., die zich uitgeeft als een officieel vertegenwoordiger. Begin Mei raakt een lamp defect, vermoedelijk een fabricagefout. De leverancier biedt een nieuwe aan k raison van 12.50. Nadat de kooper zich met. de fabriek in verbinding heeft gesteld, krijgt de leverancier begin Juni opdracht de lannp op te zenden. Sindsdin staat het toestel onbruikbaar bij den kooper en het eenige genoegen, dat hij er van heeft, is dat maandelijks door de Bank de kwitantie voor de afbetaling wordt gepresenteerd. Ten slotte ontvangt de kooper een schrij ven van de fabriek, waarin hem wordt medegedeeld, dat de handelaar X. geen vertegenwoordigster is, doch een radio-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2