LETTEREN EN KUNST INGEZONDEN STUKKEN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Vertegenwoordiging H. M. de Koningin. Naar wij vernemen zal H. M. de Konin gin bij de begrafenisplechtigheid van den Minister van Staat, dr. Nolens, te Venlo vertegenwoordigd worden door een der Ka- merheeren. „Carolus Magnus" in rouw. Uit piëteit jegens de nagedachtenis van den eminenlen leider der R. K. Staatspar tij, Z. Exc. Mgr. prof. dr. Nolens, heeft de Senaat van het Nijmeegsch Studentencorps „Oarolus Magnus'' besloten tot den dag der begrafenis zweren rouw aan te nemen. Telegrammen van deelneming. Tijdens de ziekte van wijlen Mgr. dr. W. H. Nolens zond Z. H. Paus Pius XI aan Mgr. Schioppa, internuntius te 's-Graven- hage, het volgende telegram: Citta del Vaticano. Santo Padre importe di cuore implonata benedizione apostolica infermo Mgr. No- lens, auspicando celesti conforti. „De Heilige Vader verleent van harte aan den zieken Mgr.-Nolens den gevraag- den Apostolischen Zegen, terwijl Hij voor hem den hemelschen bijstand afsmeekt. (w.g.) Card. PACELLI"'. Na het overlijden van Mgr. dr. Nolens zond Z. H. de Paus het volgende telegram: a Mgr. Schioppa. „Je prie votre Excellence d'exprimer les condoléances pour la mort de Mgr. dr. No lens, et d'assurer que St Sainteté fera des suffrages". „Ik verzoek uwe Excellentie namens Z.H. deelneming te betuigen met het overlijden van Mgr. Nolens en geef u de verzekering dat Z. H. voor hem gebeden zal storten. (w.g.) Card. PACELLI'". Mgr. Schioppa zond persoonlijk dit tele gram Monsieur Aalberse, Haag. La mort de Mgr. Nolens m'a profondé- ment attristé. En priant Dieu pour le repos éternel de son ame, je presente mes con doléances a sa familie et a tous les catho- liques hollandais qui ont perdu un guide si sage et prudent. (w.g.) SCHIOPPA. Ik ben zeer bedroefd door het afsterven van Mgr. Nolens. Terwijl ik God bid voor zijn zielerust betuig ik mijn deelneming aan de familie en aan alle Nederlandsche ka tholieken, die een zoo wijs en voorzichtig raadsman hebben verloren. Namens Mgr. den Aartsbisschop werd eerst het volgende telegram ontvangen: Mr. Aalberse, Den Haag. Diep bewogen door het smartvol verlies betuigen wij deelneming bij overlijden van Mgr. Nolens, herdenken dankbaar zijn groote ver diensten voor de Katholieke Kerk in Ne derland en bevelen zijn ziel in Gods genade aan. Bij afwezigheid van Aartsbisschop w.g. vicaris generaal Huurdeman. Daarna werd van Mgr. den Aartsbis schop persoonlijk het volgende telegram uit Stockholm ontvangen: Mr. Aalbers-e, Haag. Hartelijk deelne ming. Groot verlies voor Kerk en Vader land. Aartsbisschop JANSEN t. Een Mgr. Nolenspark te Maastricht. In de laatste vergadering van den ouden Gemeenteraad van Maastricht herdacht de voorzitter, mr. L. B. J. van Oppen, terwijl allen opstonden, het afsterven van Mgr. No- lens en wijdde enkele woorden aan zijn groote verdiensten. Ter eere van de nage dachtenis van den grooten Nederlander, stelde de burgemeester voor het park, dat gelegen is tus-schen de Poort Waarachtig en de voormalige Sint Pieters Poort, den naam te geven van Mgr. Nolens-park. Nadat de vergadering was geopend werd bij acclamatie besloten dat voorstel aan te nemen. Konirtginnefeesten te Venlo uitgesteld. In samenwerking met het Oranje Comité, de Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer en de verschillende buurtvereenigingen waren te Venlo bij ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin groote feestelijkheden georgani seerd, waaronder een kinderoptocht met muzikale opluistering en des avonds afste king van een grootsch vuurwerk aan de Maas nabij De Staai. In verband met het overlijden van Mgr. Nolens zijn deze feestelijkheden uitgesteld tot September a.s. Ook het slotconcert van het Muziektour- nooi, hetwelk van '23 tot 28 Aug. alhier werd gehouden, evenals het concert der Kon. Zangvereeniging Venlona, welke zouden worden gegeven, zijn in verband met dit overlijden uitgesteld. DE OPVOLGER VAN DR. NOLENS. De „Limburger Koerier" schrijft: Het overlijden van Mgr. Nolens werpt vanzelf de vraag op, wie thans in den Kies kring Limburg tot lid der Tweede Kamer zal worden benoemd. Zooals men weet, be zette nu wijlen Mgr. Nolens een kwaliteits zetel. Een plaatsvervanger daarvoor is niet aanwezig, aangezien door de bekende kwestie mr. dr. Regout (mr. Regout heeft wegens uitlandigheid niet op tijd aan de vereischte formaliteiten kunnen voldoen) niet. op het stembiljet kon gehandhaafd blijven. Was dit wel het geval geweest, dan zou de heer Regout als plaatsvervanger worden aangewezen. Nu staat bovenaan de lijst dei- plaatsvervangers de heer Maenen, Heer len. Deze is evenwel gekozen als plaats vervanger voor den kwaliteitszetel, welke door den heer H. Hermans bezet wordt. Dat neemt niet weg, dat de heer Maenen toch wettelijk benoemd verklaard zal wor den, aangezien hij bovenaan de lijst staat, j Het is evenwel zeer de vraag, of het Bonds- bestuur der Kath. (Staatspartij zal toestaan, dat de heer Maenen de benoeming aan vaardt, aangezien hij als plaatsvervangr UIT DE PERS EEN LAAGHEID VAN DE „TRIBUNE". De Volkskrant schrijft Heel de Nederlandsche pers, van elke richting en denkwijs, heeft de nagedachte nis van Mgr. dr. Nolens geëerd. Eén orgaan slechts maakt op dezen re gel uitzondering: de Tribune. Zij ontziet zich niet, een reeks lasterin gen te schrijven. Ziehier de journalistieke laagheid: Gisteravond is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 71 jaar Mgr. No- lens, de katholieke leider, overleden. De arbeiders hebben met hem weer een vijand minder. Nolens, wiens par lementair optreden doortrokken was van jezuietenstreken, trad vaak als dictator achter de schermen op. On danks zijn scherpe strijd tegen de R.-K. democratische beweging, slaag de hij er niet in, deze te onderdruk ken. Hij speelde een voorname rol in de verkwanseling van het openbaar onderwijs aan de papen en in het tot- standbrengen van nauwere betrekkin gen tusschen de Ned. regeering en de Paus, de oorlogsophitser tegen de SovjeLUnie. Op de intern, arbeids- conferenties te Genève had hij vele malen de gelegenheid zijn arbeiders vijandelijkheid te demonstreeren. Van zulk een serie leugens staat zelfs wie van tendentieuze en valsche voorstel lingen lange ervaring heeft versteld. Dr. Nolens een vijand van de arbeiders; dr. Nolens demonstreerde op de internatio nale arbeidsconferentie te Genève zijn ar beidersvijandelijkheid Men vraagt zich af, hoe iemand in Ne derland zoo iets kan schrijven over een man, wiens openbare leven aan de rechten der arbeiders is gewijd geweest, van wien de internationale achturendag afkomstig was, die nog op de jongste conferentie voor de mijnwerkers tot het laatst op de bres heeft gestaan. voor den kwaliteitszetel „Arbeidsaangele- genheden" gekozen is. Evenmin zullen dan andere plaatsvervangers voor kwaliteitsze tels gekozen kunnen worden. Waarschijnlijk lijkt ons, dat in dezen zin. door het bonds- bestuur zal worden beslist en dat dan be noemd verklaard zal worden de eerste plaatsvervanger van de z.g. vrije lijst, de heer Rutten uit Wanssum. Een moeilijke vraag, om te beantwoor den is, wie zal zijn de opvolger van dr. Nolens als leider, als voorzitter der Katho lieke Tweede-Kamerfractie. Het „Hbld." weet te berichten, dat er drie personen voor inaanmerking komen: Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (die dan echter als minister-president zou moeten bedanken), mr. v. Schaik (die dan het voor zitterschap van de Tweede Kamer zou moeten neerleggen) en mr. Aalberse (die om redenen van persoonlijken aard zou be zwaar maken). Natuurlijk is een dergelijk bericht slechts een bespiegeling, welke meerderen of min deren grond vindt in dc werkelijkheid. Wie echter beweert, dat voor de Katho lieke Staatspartij de keuze van een opvol ger voor dr. Nolens lang niet gemakkelijk zal zijn hij stelt zich zeker niet buiten de werkelijkheid! KERKNIEUWS GROOT KAPITTEL TE WEERT. Benoemingen bij de Paters Minderbroeders In het Zaterdag te Weert gehouden Kapittel van de Paters Minderbroeders werden gekozen tot Minister-Provinciaal de hoogeerw. pater Honoratus Gaminada; tot Custos de hoogeerw. pater Regalatus Hazebroektot Definitoren de zeereerw. paters Meinardus Broerse, Marinus La- mers, Damascenus Rombouts, Germanus Vrijmoed. De nieuw-gekozen Provinciaal de hoog eerw. pater Honoratus Gaminada, geb. 4 April 1SS0 te 's-Gravenhage, is directeur van het Missie-College te Sittard en was voor dien kapelaan te Haarlem en te Delft. De aftredende Provinciaal, die dit ambt zes jaar heeft vervuld en niet meer her kozen kan worden, is benoemd tot Custos. De zeereerw. pater Marius Lamers, ma gister van de fraters te Wychen, is als de- finitor herkozen; de nieuw-gekozen defini toren zijn de zeereerw. pater Meinardus Broerse, gardiaan te Woerden, Damascenus Rombouts, directeur H. B. S. te Heerlen, dr. Germanus Vrijmoed, moderator van de R.-K. Stud.ver. te Delft en leider en ad viseur van verschillende organisaties al daar. GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN Vrijdagavond j.l. tc nalf negen kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bij een, onder presidium van burgemeester J. \V. Geesink. Afwezig met kennisgeving: weth. J. Augus- tinus. De voorz. opent de vergadering met gebed en geeft vervolgens het woord aan den secre taris, den heer J. Roovers, ter voorlezing der notulen. Deze worden onveranderd goedge keurd. Volgen eenige ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Als dan is aan de orde het Ambtenaren-reglement. Weth. K. Hoogervorst stelt voor, hier maar vlug over heen te gaan, daar het zeer veel tijd in beslag neemt. De heer W. Rijlaarsdam denkt er anders over gaarne wil hij een en ander voorgelezen hebben. Aldus geschiedt. Het reglement wordt zonder opmerkingen aan genomen. De voorz. deelt mede dat van het bestuur der Joh. Stichting bericht is ingekomen, dat het bereid is de gemeentegrond, waarop o.m, een deel der stichting gebouwd is, en in to taal 1700 c.A. groot is, van de gemeente te koopen voor den prijs van 100, De gemeente als pleegvader. Ter tafel komt een kwestie die reeds op de vorige zitting besproken is, maar toen werd aangehouden. Het betreft den zoon van den timmerman W. alhier, die gedurende vier jaar op gemeentekosten in de J. P. Heye-Stichting verpleegd wordt. De vader heeft zich ver plicht in de verplegingskosten te zullen bij dragen, maar is de laatste twee jaar daarin schromeijk tekort geschoten. B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 October a.s. geen steun meer te verleenen. De heer Vosse- poel stelt voor, tot deze maatregel, waardoor de jongen zwaar getroffen wordt, niet over te gaan. Uit een schrijven van den directeur der slichting blijkt dat de jongen een weldadigen invloed ondervindt van zijn verblijf aldaar, en dat hij gaarne met het oog hierop de patiënt nog een jaar daar zou willen houden. Volgens den heer Vossepoel zal het de gemeente, als het advies van B. en W. gevolgd wordt, wel direct een besparing geven, doch de kans is niet gering, dat de betrokkene later ten laste van de gemeenschap zal komen. De voorz. komt met een ander voorstel. Op het oogenblik wordt de verpleegde in de stich ting opgeleid in het tuindersbedrijf. Kan dat ook niet in de gemeente zelf geschieden bij en goed tuinder, die uit de gemeentekas een toelage aou kunnen ontvangen van f 109 a 150? De heer Rijlaasdam ziet hier een ern stig bezwaar in. Er zouden meer liefhebbers kunnen opdagen en kunnen wij die dan wei- Na ampele discussies wordt volgens 't prae- advies van B. en W. besloten en komt de jon gen dus met 1 October terug. Volgen eenige af- en overschrijvingen, waar na de voorz. meedeelt, dat hij een concept verordening klaar heeft, betreffende crediet- verstrekking aan te goeder naam en faam be kend staande inwoners uit de gemeente, die met geld van de gemeente een huisje willen zetten, met dien verstande, dat zij na een reeks jaren van rente- en aflossing betalen, eigenaar worden. Naar spr. vernam is het niet raadzaam dat de gemeente de risico voor zicb geheel draagt. Beter is het dat de gegadigden 15 pet. van de bouwsom voor eigen rekening nemen. De concept-verordening zal de heeren teden ter inzage gegeven worden. Verplichte aansluiting of niet? De voorz. verzoekt de leden, die ook in den nieuwen Raad zitting zullen hebben, hun ge dachten te laten gaan over het al of niet ver plichtend stellen van aansluiting op de water- eiding. Wordt de aansluiting niet geëischt, dan moet de gemeente zich voor 95 pet. garant stel len bij de Stichting der Elf Gemeenten. De voorz. acht het raadzaam, wil de gemeente niet op kosten gejaagd worden, dat de aan sluiting verplichtend wordt. De buisleiding wordt gratis gelegd tot 100 M. uit het hart van den weg en wel 1 M. in den voormuur of 1 M. naast het huis, doch niet met kraan. Nadere bepalingen zullen gesteld worden, op de eerst volgende vergadering van de Waterleiding- Stichting. Op de vraag van den heer Vosse poel hoe duur de waterleiding zal worden, deelt de voorz. mede, dat het tarief nog niet vast staat, doch er zal naar gestreefd worden, dat voor kleine arbeiderswoningen de kosten ongeveer een kwartje per week zullen be dragen. Rondvraag. Aan de rondvraag gekomen, stelt weth. Hoo gervorst voor den heer P. Geysel, volontair ter secretarie, een gratificatie te verleenen van 25 voor de drie weken, waarin hij den secetaris, tijdens diens verlof, heeft vervan gen. Aldus besloten. De heer Vossepoel vraagt of er nog iets van een verlaging der electriciteitstarieven komt Spr. ziet graag dat dan zoo mogelijk de meter- huur verlaagd wordt. Op die manier kunnen allen van de verlaging profiteeren, ook de klein-verbruikers. De voorz. deelt mede dat aan een tariefverlaging gewerkt wordt. Spr. is echter tegen vermindering der meterhuur. De klein-verbruikers werpen het bedrijf toch al geen voordeel af, ja kosten nog eenigszins. De andere leden vallen den voorz. bij en dus komt er voorloopig niets van het voorstel van den heer Vossepoel. Afscheid van den ouden Raad. Niets meer voor de rondvraag zijnde, neemt de voorz. het woord om zijn afscheidsrede uit te spreken. Op dezen avond, aldus de voorz., gaan mijn gedachten terug naar de raadszitting van vier jaar her, toen ik op u heeren wethouders en iaadsleden een beroep deed om medewerking. Thans breng ik u mijn oprechten dank voor uwe zoo gewaardeerde hulp en prettige samen werking. God heeft ons in deze vier jaren allen gespaard en de gemeente voor groote rampen behoed. Dit stemt tot groote dankbaarheid je gens Hem. Veel is er in de afgeloopen jaren aan goeds tot stand gekomen. Dit alles te re- leveeren is niet doenlijk. Alleen wil ik hier wijzen op het vermenigvuldigingscijfer der be lasting, dat van 1,7 op 1 5 gekomen is. Vervolgens heet spr. dank de heeren wet houders, de raadsleden, i. h. b., hen die in de komende periode niet meer zitting zullen ne men, n.l. de heeren Augustinus, van Leeuwen en Vossepoel. Spr. zegt hen te zullen missen. Het deed spr. goed, dat de heer Vossepoel in a) die jaren dat hij zitting had, zoo voor den kleinen man op de bres stond. Spr. hoopt dat het de scheidenden ook in het verdei leven wel mag gaan. Wat de blijvenden betreft, de voorz. wenscht dat de goede verhouding ook in de komende periode zoo mag blijven. Tot slot brengt de voorz. dank aan den gemeente secretaris, den heer Roovers, voor zijn diensten Achtereenvolgens krijgen dan het woord de heeen van Leeuwen, Vossepoel en Hoogervorst, die den voorz. danken voor zijn vriendelijke woorden. Tegen half elf volgt sluiting. UIT DE OMGEVING OBERAMMERGAU. In 1934 historische spelen. De volgende passiespelen te Oberam- mergau moesten eigenlijk pas in 1040 ge houden worden, maar aangezien het in 1934 driehonderd jaar geledn is, dat de passie spelen voor het eerst gehouden zijn, wil men in dat jaar historische spelen ten too- neele brengen. HILLEGOM Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert morgenmiddag 1.45 uur. Agenda: 1 Beëediging raadsleden. 2. Benoeming wet houders. 3. Vaststelling notulen vorige verga deringen. 413 benoeming Commissies. Verfraaiing Raadhuis. Boven de deur van het gemeentehuis is het wapen der Gemeente in glas in lood aangebracht. In het midden der tochtdeur (vestibule) vindt men het Wapen van Six, de voormaige Ambachtsleer van Hil- legom. Opzij de Wapens met de namen der burgemeesters van HilKgom van 18131928. Wij zien er: 1813—1832 Jan Huijser; 1832— 1852 Antoine Charles Muijsken; 18521865 Mr. Anne Marie Maas Geesteranus; 1865 1871 Mr. Adriaan Jan Hoekwater; 18711882 M. Schelte Baron van Heemstra; 18821895 Maximiliaan Willem de Kat; 18951928 Derk Wentholt. Het werk is schitterend uitgevoerd door den heer Bogman te Haarlem. Eervol en verdiend. Voor eenigen tijd werd ter gelegenheid van de propaganda „Vei lig Verkeer" een prijsvraag uitgeschreven over de verkeersregelen. De hoofdprijs, zijnde 1000, werd gewonnen door mr. D. F Pont, burgemeester alhier en den heer Hensums, in specteur van Politie alhier. Men is hier blijk baar dus zeer goed op de hoogte van ,hoe het moet"! Wethoudersbenoeming. Naar wij uit be trouwbare bron vernemen zal bij de wethcu- dersverkiezing op a.s. Dinsdag de heer P. Klaver (R.K.) wordeü herkozen, terwijl in de vacture P. de Vreugd (C.H.) zal worden be noemd de heer J. O. Vermeer (A.R.). Geboren z. van C. van der MeijDui venvoorden d. van E. M. LommerseKruij- denberg. Ondertrouwd: C. P. Beers en G. P. van Haastrecht M. Weijers en A. A. van der Getrouwd: L. M. Verbeek en M. Oost hoek C. J. de Koning en A. P. van der Hoogt, Overleden: IJ. de Lijster m. 40 j. J. C. Groot m. 52 j. WASSENAAR De feesten. Het programma voor de feesten ter viering van den verjaardag van H.M. de Koinngin is weer verschenen en blijkens den inhoud is 't bestuur van de Koningin-Wilhelmina-Vereen. den. geslaagd voor elk wat wils te bie- De festiviteiten worden Woensdagmorgen ingezet met koraalmuziek en vaderlandsche liederen, te geven door het muziekcorps Excel sior op het Dorpsplein. Daarna komen de schoolkinderen dorpwaats en wordt een stoet geformeerd. Voorafgegaan door het Bestuur en het Muziekcorps wordt vervolgens een kleine ommegang gemaakt, waarna op den hoek Kerk straatBurchtstraat de stoet zal worden ge splitst. De kinderen van de beide laagste klassen worden geleid naar het Centraal Theater in de Langstraat, alwaar door Henri Nollens een feestvoorstelling zal worden gegeven, terwijl de kinderen zullen worden onthaald op diver se versnaperingen. De grooten gaan in optocht naar hel feest terrein en kunnen daar naar hartelust genie ten van draai- of zweefmolen en zich vergas ten aan poffertjes. Des middags om 2 uur vinden op een terrein achter de R.K. Kerk diverse wedstrijden plaats voor de jeugd en ook voor ouderen. Voor meisjes staat op het programma grab belton, balletje-dragen, stoelendans, ringsteken per rijwiel, voor de jongens kuipjessteken, vlie gerwedstrijd, het eerst aan den trein, ringste ken per fiets met hindernissen. Voor afwisseling zal de gymnastiekvereni ging „Blauw en Zwart" vrije en orde oefenin gen uitvoeren en eenige plastische standen la ten zien. Des avonds wordt op het Dorpsplein een concert gegeven door Excelsior, terwijl op het Molenplein Nedifa's Tooverstem zich zal deen hooren. Op den tweeden dag, Donderdag dus, wordt aangevangen om 10 uur met vogelschieten voor mannen, stoelendans voor dames, kuipje steken voor mannen en wedstrijd per fiets en hardloopen voor mannen. Des middags wordt op het landgoed Duin- rell tegenover de R.K. Kerk een groot ruiter- sportfeest georganiseerd. Des avonds van 812 uur is op het Plein wederom concert. Het geheel zal worden besloten met een schitterend vuurwerk. Zooals de lezer ziet, wordt een programma geboden, dat er wezen mag en dat zoowel in gezetenen als vreemdeling aangename uren of dagen kan bezorgen. Behoudens het ruiterfeest en het vogelschie ten, worden alle wedstrijden gegeven op de terreinen van de Wassenaarsche Grond Ex ploitatie Maatschappij, gelegen achter de R.K. Kerk, op zeer korten afstand van de tramhalte Kerkdam. Wetenschappelijke Berichten Dr. Bendien verplicht rust te nemen. Dr. Bendien heeft aan de „Sunday Ex press" laten weten, dat hij besloten heeft zijn werk eenigen tijd te laten rusten. Hij is verscheiden weken niet in staat ge weest meer dan drie, vier uur slaap per da-g te nemen, zoodat hij tot bovenge noemd besluit wordt genoodzaakt. MISSIE NAAI-VEREENIGING ST. FRANCISCUS XAVERIUS. Onderafd. v. d. R.K. Vrouwenbond. Men verzoekt ons opname van het vol gende Augustus, de maand der vacantie is bijna ten einde en September staat voor de deur. September, de maand van onze tentoonstel ling en bijgevolg van hard werken om alles af te maken en de tentoonstelling, die op Zondag, Maandag en Dinsdag, resip. 20, 21 en 22 September gehouden wordt, tot in de puntjes te verzorgen, 't Is ook de maand van groote voldoening voor de werkende leden, wanneer men de stapels jurken, pak jes, overhemden enz. de priesterkleeding en de kleine paramenten ziet, door vele ijve rige handen dit. jaar weer vervaardigd. Maar vooral is September de maand van groote blijdschap voor de Missionarissen, die met verlangen uitzien naar de hun be loofde goederen, welke zij voor zich zelf of voor hun zwartjes gevraagd hebben en wel ke na de tentoonstelling verzonden of door een Missionaris worden meegenomen. Zooals bekend zijn aan de tentoonstelling eenige attracties en een loterij verbonden en 't is daarvoor, dat ik vriendelijk verzoek aan de lezers en lezeressen van dit stukje, een prijsje voor tombola of loterij beschik baar te willen stellen. Och, huismoeders, kijkt de kast eens na; missohien staat daar wel, verscholen in een hoekje, een of ander luxe voorwerp of iets huishoudelijks, dat niet gebruikt wordt maar dat wij o zoo goed kunnen gebruiken. Of hebben de heeren in hun winkel of zaak iets voor ons; wellicht eenige bons? Jonge dames, maakt eens een leuk hand werkje y-oor onze loterijWat een heerlijke voldoening, wanneer men bij een bezoek aan de tentoonstelling iets ziet wat ons heel bekend voorkomt. Alles is hartelijk welkom; niets is te groot, maar ook is niets te klein Adressen waar men iets kan bezorgen: Mevr. A. Speet: Breestraat 11. Mevr. B. Geise: Hoefstraat 3, Zita-gebouw-Pieterskerkkoorsteeg 15 en bij ondergeteekende: In afwachting: B. VAN OERLE— SPIERENBURG Secretaresse. Zoeterwoudisohe Singel 90. Mijnheer de Redacteur, De ondergeteekende de fa. J. 't Hart en D. Aanen, aannemers te Leiden, de Wet straat 29., verzoekt U 'beleefd eenige plaatsruimte als vervolg op het reeds meerdere malen ingezondene, betreffende het verleenen van bouwvergunningen in de gemeente Leiden. Dato 17 Augustus 1931 ontvingen wij van het Gemeentebestuur een schrijven als antwoord op onze aanvraag voor het verleenen van bomvvergunning voor 20 beneden en bovenwoningen 3 Juni j.l. in gezonden. In bedoeld schrijven wordt verwezen naar de oorspronkelijke eigenaresse van den grond (door ons gekocht bouwrijp te leveren) waarmede de gemeente thans in onderhandeling zou zijn, voor den aanleg van straten enz. Zeer duidelijk blijkt ons thans bij na der onderzoek, waarom de heer Splin ter de aanvragers in de 1.1. gehouden raadsvergadering als de schuldigen aan wijst (Rondvi-aag), indien er van stagnatie sprake is. Ook is het ons langzamerhand duidelijk waarom hij het geraden achtte, zich niet verder uit te laten omtrent de ware oor zaak (hem allicht toen reeds bekend) want zeer zeker was er een oorverdoovend ge lach losgebroken, een pasgeboren kind (immers precies negen maanden heeft het geduurd) was de ongerijmdheid voor oogên getreden. Daarna had men o elkander aange zien met meewaren, verontwaardiging en bezorgdheid. Wat is dan wel 't geval 1 De gemeente Leiden stelt als eisch voor den aanleg van pl.m. 4700 M2. straat en plantsoentje het bagatelle bedrag schrik niet geachte lezer, te storten van 75.000, voeg hierbij de kostprijs van den grond of pl.m. 4700 M.2 ad .f2 (ongeveer) ƒ9.400. Totaal ƒ84.400. Hiervoor komt voor den bouw van pl.m. 90 woningen bouwrijpe grond beschikbaar, zonder dat voor exploitatie-winst iets be schikbaar is. Veel hieraan toe te voegen lijkt ons voor terzake kundigen niet noodig en voor het moment niet gewenscht, wel verzoeken wij belanghebbenden hun stem door mid del van uw blad te doen hooren. Ook zullen wij het zeer op prijs stellen een en ander langs denzelfden weg van het gemeentebestuur te vernemen waar aan wij dit te danken hebben, bij voor baat achten we een behoorlijk beargumen teerd antwoord buitengesloten, de be doelde bouwgrond ligt n.l. niet aan de Breestraat. Om het gemeentebestuur op het onge rijmde van hun gedragingen te wijzen, als mede te dwingen een meer normaal stand punt in te nemen, zal het wel noqodig zijn. meer bevoegde autoriteiten («"raadplegen. Echter: Hoelang nog enz. Mijnheer de Redacteur wij ^danken U voor uwe welwillendheid. Fa. J. 'T HART en D. AANEN. Leiden. 29 Augustus 19al.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10