ZZste Jaargang ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 No. 6987 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND !^e£eidAelxc6ou/zxMil DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pen week 12.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week 1 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 U GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Cumulatie van ambten. Naar aanleiding van een driestar over bovengenoemd onderwerp zendt ons een onzer medewerkers de volgende beschou wing, die wij gaarne plaatsen, zonder com mentaar onzerzijds- Het doen bekleeden van meerdere open bare ambten door één persoon is inderdaad niet altijd en onder alle omstandigheden een bezwaar. Terecht werd dit in uw blad opgemerkt. Er zijn vooreerst vele weinig omvattende functies, waarvan er best een paar tegelijk door één man kunnen worden waargeno men of met een meer belangrijk ambt kun nen worden gecombineerd. Tegen $ulke gevallen wordt trouwens niet geopponeerd. Men komt op tegen de veelvuldige voorbeelden, inzonderheid waar te nemen bij politici, dat één man meer dere betrekkingen bekleedt, waarbij er zijn, waarvan het bij verkiezingen steeds heet, „dat zij den ganschen mensch eischen". 't Ligt voor de hand, dat de een of ande re functie onder dusdanig gelijktijdig waar nemen lijden moet. „Eén mensch gaat maar eenen gang". Dit doet zich zelfs gevoelen, wanneer een Haagsen Kamerlid tevens lid is van den Haagschen Raad. Ik heb toch zelf waarge nomen, dat in den begrootingstijd een Vroede Vadre 'n korte pooze de Raadszaal kwam binnenstappen om op een gegeven moment waarschijnlijk telefonisch ge waarschuwd naar 't Binnenhof te bram men om daar even een speech af te ste ken. Wat komt er op die manier van het eigenlijke discussieeren terecht, wat men in de publieke colleges toch zoo ernstig heet te doen. Erger wordt het nog, wanneer iemand tegelijk Kamerlid en Gedeputeerde, Kamer lid en rechter, Kamerlid en wethouder eener groote gemeente is om het bij deze voorbeelden maar te laten. Dan springen de euvelen zoozeer in 't oog, dat de Haag- sche R. K. Kiesvereeniging aan de combi natie Kamerlid-wethouder een einde heeft gemaakt. Nu kan men ook ten deze, daarin heeft de L. C r t. wederom gelijk, niet in alle ge vallen zeggen, dat twee van zulke ambten voor één persoon te zwaar zijn. Men heeft immers krachtfiguren, die niet gauw te veel hooi op hun vork hebben. Het wil mij echter voorkomen en nu ga ik dus niet langer met de Redactie accoord dat men zelfs voor dergelijke figuren geen uitzondering moet maken in dien men op een of andere wijze tot rege ling der materie overgaat. Uitzonderingen zouden den regel te zeer verslappen, ja tot een doode letter maken, want het is immers pijnlijk aan B te weigeren, wat men A toe stond afgescheiden nog van de moeilijk heid, door wie of hoe de capaciteiten der betrokkenen op afdoende wijze zullen kun nen worden gewaardeerd. De eenig juiste gedragslijn lijkt mij deze: een algemeene regel te stellen zonder aan zien des persoons, zooals de wetgever b.v. heeft gedaan met betrekking tot de profes soren. Deze moeten allen aftreden als zij 70 jaar zijn, ongeacht hun capaciteiten, 't Is wel eens jammer, dat een hooggeleer de moet vertrekken, die nog met vrucht zou kunnen blijven doceeren, maar er zijn ook andere gevallen, waarbij het wettelijke voorschrift niet behoeft te worden be treurd, terwijl ieder zal toegeven, dat het maken van uitzonderingen al te delicaat ware. Het verbieden der cumulatie van open- Bare ambten heeft ook nog deze goede zijde, dat men daardoor wordt genoopt, meerdere geschikte krachten naar voren te brengen. Wat onze eigen partij betreft, wij moeten juist toonen, dat het ons aan be kwame mannen niet ontbreekt, terwijl de tegenovergestelde gedachte zou kunnen worden gewekt, als we steeds weer de zelfde menschen blijven uitkiezen voor het vervullen van publieke functies. Er is wel eens gezegd, bij benoemingen b.v., dat er geen geschikte en bekwame" candidaat onder de Katholieken school of uit hun rangen te voorschijn kwam een beweren, waartegen wij altijd stelling ne men. En zeer terecht, want wij staan bij geen partij ten achter als het op intellect aankomt. De practijk bewijst het. Maar laten wij dan ook zelf in 't publieke leven toonen, dat het ons aan „geschikte en bekwame" mannen niet ontbreekt, door telkens een andere naar voren te schuiven als weer een nieuwe post moet worden be kleed. Aldus handelenden zullen we onder ons ihei euvel der cumulatie uit de wereld hel pen en tevens het aanzien onzer partij dienen. DUITSCHLAND WERKL00ZENSTEUN GEDEELTELIJK IN NATURA? Een avondblad verspreidt het bericht dat de Rijksminister van Arbeid voorne mens zou zijn, in den a.s. winter den werkloozensteun voor een belangrijk deel in natura te verschaffen. Bij informatie aan het Rijksministerie van Arbeid, werd medegedeeld, dat de werkgevers- en werknemersorganisaties van den Rijks minister van Arbeid het verzoek hebben ontvangen, hieromtrent haar meeningen kenbaar te maken. Het Rijksministerie van Arbeid be handelt de meest verschillende voorstel len en onderzoekt wat geschieden kan den niet genoeg baargeld aanwezig mocht voor het geval dat in de komende maan- zijn om de werkloozen hun uitkeering te doen. Politie-inval bij de Nationaal-socialisten. De politie heeft gistermorgen een in val gedaan in een woning aan de Motz- strasse, waar nationaal-socialisten hun kwartier hadden gevestigd. Het bleek, dat in deze woning des nachts een twaalf tal nationaal-socialisten op stroozakken sliepen, doch af en toe van hieruit ook politieke tegenstanders overvielen en mis handelden. Een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan, of de gearresteerden verantwoor delijk zijn voor de vele overvallen, die den laatsten tijd in de buurt van de Motzstrasse zijn voorgekomen. ENGELAND HENDERSON, LEIDER DER LABOUR-PARTI J. Zijn aftreden als voorzitter der Ontwapeningsconferentie verwacht. Henderson, aftredend minister van Buitenlandsche Zaken, is gekozen tot leider der parlementaire Labourpartij als opvolger van MacDonald. Clynes werd gekozen als leider der Lagerhuisfractie (deputy-leader). De vergadering, waarop ongeveer 250 afgevaardigden aanwezig waren, heeft in een resolutie vastgelegd, dat de La bourpartij officieel in de oppositie gaat tegen de nationale regeering-MacDonald. MacDonald, Snowden en Thomas waren niet op de vergadering aanwezig. De Ontwapeningsconferenties in gevaar. Henderson's optreden als leider der op positie tegen de regeering-MacDonald zal naar alle waarschijnlijkheid een gevolg na zich sleepen, dat voor heel Europa van de grootste beteekenis kan worden. Naar van bevoegde* zijde verluidt, ver wacht men te Genève, dat eerstdaags een schrijven van Henderson zal inkomen, waarin hij naar aanleiding van de jong ste politieke gebeurtenissen in Enge land zijn ambt als voorzitter van de Ontwapeningsconferentie weer ter be schikking zal 'stellen van den "Volken- bondsraad. De Volkenbondsraad zal zich bijgevolg op zijn a.s. zitting nogmaals hebben be zig te houden met het voorzitterschap der Conferentie, waarvoor Henderson dus zal bedanken. In de toonaangevende kringen van het Volkenbondssecretariaat houdt men Hen derson nog steeds voor veruit den ge- schiktsten persoon voor de leiding der Ontwap eningsoonf e r ent i e Het is echter geen geheim, dat van bepaalde zijde een sterke activiteit, deels langs diplomatieken weg, ontwikkeld wordt om inplaats van Henderson iemand anders te krijgen. Wanneer deze strevin gen haar doel bereiken, zijn de gevolgen niet te overzien, daar dan het houden der Conferentie zelf in gevaar komt. Uitstel niet gerechtvaardigd. In Genèvev staat men op het stand punt, dat de aangevoerde gronden een verschuiving der Conferentie, die op 2 Febr. bepaald is, niet rechtvaardigen. Blijkbaar wordt gevreesd, dat zelfs een kort uitstel bij de volken de laatste rest van vertrouwen in den wil tot ontwape ning bij de sterk bewapende landen vol ledig zal vernietigen. Raadselachtige woorden. Zelf ondervraagd over het voorzitter schap der Ontwapeningsconferentie zeide Henderson: Ik ben gekozen in mijn per soonlijke hoedanigheid, ik doe geen en kelen stap, ik weet niet of een ander een stap' wenscht te doen. Ik zal vrij zijn naar de Conferentie te gaan, als de al gemeene verkiezingen zijn afgeloopen. Vijftig stemmen regeerings- meerderheid. Uit de vergaderingen der drie partijen blijkt, dat de nationale regeering met een minimum van 331 stemmen in het Lager huis over een meerderheid van minstens 50 stemmen zal beschikken, zelfs indien zij er niet in slaagt bij de Labourpartij meer steun te vinden dan de zes stem men, die haar thans verzekerd zijn. Salarisverlaging ambtenaren. De regeering heeft als eerste bezuini gingsmaatregel bepaald, dat de salaris sen der ambtenaren en beambten met ingang van 1 September zullen worden verlaagd. Het betreft 300.000 personen. De korting varieer, naar gelang van de salarisklasse, van 1 tot 5 shilling per week. Hierdoor wordt een besparing ver kregen van 800.000 pond sterling per jaar. De salarisverlaging wordt gemotiveerd met de verlaging der prijzen voor levens middelen. ITALIË De Paus spreekt voor de Katholieke studenten. De Paus heeft Vrijdag een toespraak gehouden tot de Katholieke studenten. Z.H. sprak van nieuwe accoorden die men moet aanslaan en legde den nadruk op de wederzijdsche betrekkingen van den Heili gen Stoel en Italië. In deze opvatting ziet men een a.s. verzoening van de Cu rie en de fascistische regeering. SPANJE Uitbreiding der stakingsbeweging. De staking d-er metaalarbeiders te Bar celona, waaraan tot nu toe door 40.000 ar beiders wordt deelgenomen, dreigt uitge breid te worden tot de andere industrieën. De regeering heeft om die reden uitgebrei de voorzorgsmaatregelen getroffen. PORTUGAL RUST TE LISSABON. Een zeventig personen gedood. Terwijl het te Lissabon weer rustig is, zijn de verbindingen met Noord-Portugal nog steeds verbroken. Er zijn geruchten in omloop volgens de welke een staking is uitgebroken onder het personeel der spoor wegen. De opstandige beweging schijnt geheel mislukt te zijn. Volgens de laatste berich ten zijn bij de ongeregeldheden in totaal 70 personen gedood en 300 gewond. Naar Havas uit Madrid meldt, is giste renmiddag te half vijf' een bom ontploft in het Portugeesche gezantschap te Madrid. Slachtoffers zouden niet zijn te betreu ren. De dader is nog niet gevonden. POLEN BOEREN OVERVALLEN GRENS BEAMBTEN. Vijftien hunner gearresteerd. Nabij de Tsjechische grens zijn Pool- sche grensbeambten door een groot aan tal boeren uit de bergen overvallen. De beambten zaten juist te beraadslagen over een plan, om aan het smokkelen en stroopen van de boeren een einde te ma ken, toen dezen plotseling met hooivor ken, messen en andere voorwerpen gewa pend, 't lokaal binnen vielen. Drie ambte naren werden bewusteloos geslagen. Een vierde beambte, die zich door de vlucht wilde redden, werd achtervolgd en neer geschoten. De politie heeft de zaak thans in onder zoek en reeds zijn vijftien boeren gearres teerd. AMERIKA HET SPOOK DER WERKLOOSHEID. Aantal werkloozen tegen Januari op ruim zeven millioen geraamd. Green, de voorzitter der Amerikaansche federatie van den arbeid, schatte het aan tal werkloozen in de Vereenigde Staten in het begin van Augustus op 5.100.000. Hij voorspelt, dat het aantal tegen Jan. met 2.000.000 zou toegenomen zijn. Green gaf in overweging den werktijd te verkor ten voor allen die in een der industrieën werkzaam zijn wat z.i. de voorkeur ver diende boven ontslag van een deel van het personeel. Inkomstenbelasting met de helft verhoogd. Gouverneur Roosevelt heeft aangeraden de inkomstenbelasting met 50 pet. te ver- hoogen in den staat New-York, met het oog op de toenemende kosten die de werkloosheidsondersteuning vordert. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Man verdwenen. Door de familie K. aan den Steekterweg werd bij de politie aangifte gedaan van de verdwijning van hun 25-jarigen gehuwden zoon die Dinsdag j.l. zioh naar het ziekenhuis te Leiden had begeven, om aldaar zijn vrouw te bezoeken en tot dusver niet is teruggekeerd. Het priesterfeest van den deken. In aan sluiting met ons verslag over het schoolfeest bij gelegenheid van het 40-jarig priesterjubi leum van den zeereerw. deken, moge niet on vermeld blijven, dat door de leerlingen der hoogste klasse van de R. K. U. U. O.-school eigenhandig drie fraaie altaarkleeden werden vervaardigd, welke den deken bij zijn priester feest ten geschenke werden aangeboden. Aanrijdingen. Op het Rietveldsche pad werd de autobestuurder K. uit Scheveningen aangereden door het gespan: paard en wagen, van den landbouwer P. de K., die niet genoeg uithaalde. Het ongeval liep af met materieele schade voor den autobesturder, die bij de poli tie aangifte deed. In den Hoorn, reden gistermorgen twee auto's, uit tegenovergestelde richting komende, tegen elkaar, doordat een klein knid zich plot seling voor een der auto's begaf. De kleine bleef gespaard, doch beide auto|s bekwamen materieele schade. Na reparaatie konden de bestuurders hun weg vervolgen. Gisteravond te 7 uur werd op den West- kanaalweg een zoontje van V., doordat het plotseling de Xveg overstak, gegrepen door een hem achterop komende auto. Door den val geraakte de jongen bewusteloos en bekwam eenige verwondingen. Dr. de G. verleende hem heelkundige hulp. De autobestuurder P. v. d. S. treft geen schuld. Een zelfde aanrijding vond gistermiddag plaats in de Emmalaan, waar de werkman J. onverwacht de weg overstak en door een auto uit den Haag werd aangereden. De man, die licht verwond werd, stelde zich onder heel kundige behandeling van dr. v. W. Gevonden voorwerpen. een nummerplaat L. 17436 met achterlamp, een schuifhengel met zeildoek, een lederen portemonnaie, een zil veren damesarmband. HAZERSWOUDE. Vee-auto sloot gereden. Gisteravond te ongeveer 8 uur is in het Westeinde een groote vee-auto van Jac, v. Vliet te Nieuwerkerk a. d, IJssel te water geraakt. Van de 6 koeien, waarmede de auto geladen was, verdronken er twee. Het vee be hoorde toe aan den veehandelaar van Vliet te Gouda. Aanrijding. Bij de Oostbrug had Don derdagavond ruim 11 uur een aanrijding plaats tussohen een auto, bestuurd door den heer de H, xan den Rijndijk en een auto bestuurd door den heer v, d. L. uit Hoogeveen, terwijl een auto, bestuurd door den heer v, d D. uit Waddingxveen met kracht tegen de auto bot ste, met het gevolg hiervan dat de auto's wer den beschadigd, waarbij van een auto de voor ruit brak en de chauffeur door de glasscherven werd verwond. Ook een rijwiel, dat aan de auto's was bevestigd, werd vernield. De gewon de chauffeur werd bij den heer Joh. de Boer verbonden. NIEUWKOOP. Kinderoptocht. Door enkele jonge dames uit de gemeente is een comité gevormd, om op 31 Augustus een kinderoptocht te houden. De kinderen kunnen hier kosteloos aan mee doen en moeten alleen in het bezit zijn van een lam pion of vlag. De ingezetenen worden uitgenoo- digd door het comité, de vlag uit te steken. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Henderson is tot voorzitter van de La bourpartij gekozen. De gevolgen van de typhoon in China. (Buiten-I. Berichten, 3de blad). De rust in Portugal weergekeerd. BINNENLAND. Bij den dood van mgr. Nolens. (3e blad) Het professoren-rapport over kleinhan- delprijzen van verbruiksartikelen (3e blad) Wij melden eenige der ter gelegenheid van Koningins-verjaardag verleende on derscheidingen. (3de blad). N00RDWIJK. Morgen zal de weleerw, pater L, v. d Meer S. J. zijn eerste plechtige H. Mis opdragen te half negen in de parochiekerk alhier. De feest- predicatie onder de H. Mis zal worden gehou den door den weleerw. heer P. L. Chr. v. d. Meer, kapelaan te Amsterdam, neef van den neomist. Hedenavond te 7 uur zal pater v, d. Meer plechtig de kerk worden ingeleid, waarna een plechtig Lof zal plaats hebben. Pater L. v. d. Meer. geboren alhier, op 5 April 1900, heeft 15 Augustus j.l, te Maas tricht de H. Priesterwijding ontvangen. ZOETERWOUDE. Geitenkeuring. Begunstigd door prach tig zomerweer hield de R.K. Gedtenfokver- eeniging te Zoeterwoude den 27sten Augus tus haar jaariijksohe geitenkeuring. 'Ktuim 30 geiten waren ter keuring aange voerd. Het bestuur had in overleg met de jury de volgende indeeling van rubrieken gemaakt. I. Witte, ongehoornde éénjarige geiten. II. Bonte of gehoornde éénjarige geiten. III. Witte ongehoornde oudere geiten. IV. Bon te of gehoornde oudere geiten. V. Lamme ren. De uitslag van de ikeuring was als volgt: Rubriek I. Goede klasse no. I werd Neel- tje van A. van Swieten. Als tweede volgde Gorrie van W. van Velzen en Nel van A. v. d. Poel sloot in deze ruibriek de rij van prijswinsters. Rubriek II. Vrij goede klasse. I. Heintje van H. Sohrader. 2. Lena- van W. v. d. El zen. 3. Gretha van P. W. Beyersbergen. Rubriek III. Beste klasse. De 'beste geit van deze klasse was Ali van P. W. Beyers bergen. Het is een prachtige geit, die niet gemakkelijk te verslaan zal zijn. De me daille van de Prov. Reg. Commissie werd behaald door Cornelia van J. v. d. Salhru De twee overige prijswinsters in deze ru briek behoorden toe aan W. Hoogervorst en W. van Rijn. Rubriek IV. Zeer goed klasse. In deze ru briek kwam de nog sterke en robuste Nel ly van C. Onderwater sterk naar voren. Dit is niet alleen een beste gei/t van exterieur, maar het is ook een geit met een schitte rende melkproductie. In 1929 gaf zij als 4- jarige 1100 L. melk in 271 dagen. Dat zoo'n geit voor zijn eigenaar van zeer groote be teekenis is, zial een ieder wel begrijpen. De twee andere prijzen in deze klasse werden togekend aan de geiten van Salm en Hoo geveen. Ruibriek V. Vrij goede klasse. De prijzen in deze -klasse werden behaald door de lam metjes van P. v. d. Salm. A. van Swieten en W. v. d. Elzen. Het was een mooie goed geslaagde keu ring met voldoende belangstelling. Een woord van hulde aan de wakkere bestuurs leden-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1