SPORT CJIT DE OMGEVING Het Geheimzinnige Document ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 ZWEMMEN DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. ZESDE DAG. Zus Braun Europeesch kampioene 100 M Eindelijk is dan te Parijs een titel van Euro peesch kampioen in Hollandsche handen. Zus Braun is er in geslaagd zonder al te grooten strijd Europeesch kampioene te wor den op den 100 M. rugslag. Onmiddellijk na den start verzekerde de Hollandsche zwemster zich 'n kleinen voor sprong, die op de 50 Meter ongeveer leng te bedroeg voor Mej. Korthof en Mile Hum- blot, die gelijk lagen. De andere deelneemsters, Miss Cooper en Miss Harding, de beide Engel- schen en Mile Blondeau lagen daar even ach ter. Op de tweede 50 Meter vergrootte Zus Braun geleidelijk haar voorspong, terwijl Miss Cooper en Miss Harding respectievelijk op de tweede en derde plaats kwamen. Hierin kwam geen verandering meer en in den tijd van 1 min. 22 4/5 sec, was Zus Braun Europeesch kampioene, met lengte voor Miss Cooper. Onnoodig te zeggen, dat het enthousiasme bij de Hollandsche zwemsters en toeschouwers groot was. Zus werd gezoend van alle kanten, de Hollandsche driekleur ging aan den mid delsten mast omhoog, het „Wien Neerlands Bloed" werd gespeeld. De uitslag luidt: 1. Zus Braun, Holland, tijd I min. 22 4/5 s, Europ. kampioene. 2. Miss Cooper, Engeland 1 min. 23 3/5 sec. 3. Miss Harding, Engeland, tijd 1 min. 24 4/5 sec. 4. Jenny Korthof Holland, tijd 1 min. 27 4/5 5. Mile Humblot, Frankrijk, tijd 1 min. 28 3/5 sec. 6. Mile Blondeau, Frankrijk, tijd 1 min. 30 1500 Meter vrije slag heeren series. Het was Vrijdag uitstekend weer en er bleek dan ook vrij veel publiek opgekomen om de zwemsters en zwemmers aan te moedigen, vooral natuurlijk de Fransche deelnemers. Bij den 1500 M. vrijen slag voor heeren hadden zij reden tot juichen, want Jean Taris had geen moeite om in zijn serie één te worden. Hij zwom uitstekend en behaalde met grooten voorsprong de overwinning. Een zwarèn strijd zal hij moeten voeren in de finale tegen Pe rentin, den snellen Italiaan, die in een niet al te hevigen strijd eerste werd in de 2« serie. Daar de vierde man ver achter bleef en de eerste serie verzekerd v\aren van een plaats in de finale, werd er niet te stevig getrokken. De uitslagen luiden: lste serie 1500 Meter vrije slag: 1. Taris (Frankrijk) tijd 21 min. 112/5 sec.; 2. Costolli (Italië) 21 min. 21 3/5 sec,; 3, Tillikainen (Fin land) 22 min. 40 3/5 sec.: 4. Bode (Duitsch- land) 22 min. 46 2/5 sec, 2e serie: 1. Perentin (Italië) 21 min 13 4/5 sec. 2. Roig (Frankrijk) 22 min. 38 sec. 3. Ha- lasy (Hongarije) 23 min. 12 sec.; 4. Neit2el (Duitschland) 23 min. 26 sec. 100 Meter rugslag heeren series. De series 100 Meter rugslag voor heeren gaven meer te genieten. Een felle kamp ont spon zich tusschen den Duitscher Lehnig en den Zweed Lundahl in de lste serie. Op 50 M. was Lehnig even voor, terwijl Lundahl en Faye (Frankrijk) en eenige anderen bijna te zamen het keerpunt namen, In de tweede helft loopt Lundahl zijn kleinen achterstand in en kiopt tenslotte den Duitscher met zeer gering verschil. Faye heeft intusschen de derde plaats aan den Hongaar Nagy moeten afstaan In de 2de serie neemt Deutsch (Duitschland) onmiddellijk de leiding, om deze tot het einde toe te behouden. Noual (Frankrijk), die gerui- men tijd tweede heeft gelegen, moet dooi slecht keeren die plaats afstaan en eindigt nog als vierde. De uitslagen luiden: le serie: 1. Lehnig (Duitschland) tijd 1 m. 16 sec, 2. Lundhal (Zweden) 1 min. 16 1/5 sec. 3. Nagy (Hongarije) 1 min. 16 4/5 sec. 4 Faye (Frankrijk) tijd 1 min. 17 2/5 sec. 5. Omero (Italië) 1 min. 20 sec. 6. Rodiger (Oostenrijk) 7 Sugirst (Zwitserland). 2e serie: 1. Deutsch (Duitschland), tijd 1 m. 14 1/5 sec. 2. Bitsky (Hongarije) tijd 1 min 16 sec. 3. Köller (Oostenrijk) tijd 1 min 17 1/5 sec. 4. Noual (Frankrijk) 1 min. 18 sec. 5. Lar- lizcek (Polen) 1 min. 19 4/5 sec. Waterpolo HongarijeDuitschland. De groote strijd vandaag was de waterpolo- kamp tusschen Hongarije en Duitschland. Hon garije had tot nu toe geen wedstrijd verloren, terwijl Duitschland een wedstrijd had gelijk gespeeld. Hadden de Hongaren zich in de vorige wedstrijden steeds met groote cijfers de meerderen getoond van hun tegenstanders, dit maal speelden zij zeer zenuwachtig, terwijl hun plaatsen en schieten niet zuiver was. Bo vendien dekten zij hun Duitsche spelers zeer slecht af. Duitschland had dit nadeel, dat zij minder snel waren dan hun tegenstanders, doch het groote voordeel bij hen was dat zij beter schoten. Tenslotte zij nog vermeld, dat Rademacher in het doel magnifiek keepte. Over het spel- verloop het volgende: De Duitschers waren het eerst aan bod en Benecke scoorde het eerste punt. Daarna wer den een Hongaar en een Duitscher het water uitgezonden, even later moest een tweede Duit scher er uit. Zes Hongaren speelden tegen \ijf Duitschers. Tot aan de rust gebeurde er niets Even na de rust maakten de Hongaren ge lijk. Er volgde een periode van groot over wicht der Hongaren, maar door slecht schie ten gingen talrijke kansen teloor. Plotseling maakte Schutzel voor Duitschland een tweede doelpunt. De Hongaren gingen daarna opnieuw ten aanval en even voor het einde, toen de druk op het doel van Rademacher te groot werd, maakten de Hongaren gelijk (22). Gedurende dezen wedstrijd moedigden de Duitschers aan de eene en de Hongaren aan de andere zijde de spelers luide aan. In den polo-wedstrijd tusschen Tsjecho-Slo- wakije en Frankrijk scoorden de Franschen in de laatste seconde nog een punt, op dat mo ment stond het 21 voor de Tsjechen- Doch bet fluitje van den scheidsrechter was juist gegaan, zoodat onder geloei der Fransche toe schouwers het punt niet werd toegekend. De uitslagen der polo-wedstrijden luiden: BelgiëZweden 42 (ruststand 12), Tsje- cho-SlowakijeFrankrijk 21 (00), Duitsch landHongarije 22 (10). WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE KOPENHAGEN DE SPRINTWEDSTRIJDEN VOOR PROFS. Moeskops in de kwart-finale. Onder vrij groote belangstelling vonden te Kopenhagen de voorwedstrijden plaats voor profs sprint, waarvan de finales Zondag wor den gehouden. De uitslagen luiden: lste rit: 1. Scherens (België), 2. Richli (Zwitserland). 3. Oszmella (Duitschland). 2e rit: 1. Falck Hansen (Denemarken). 2. Martinetti (Italië), 3. Nyggard (Denemarken). 3e rit: 1, Michard (Frankrijk). 2. Piani (Italië). 3. Guldager (Denemarken) 1 y3 lengte. 4e rit: 1. Faucheux (Frankrijk). 2. Eugel (Duitschland), 3, Brask Andersen (Denemar ken), 5e rit: 1, Moeskops (Nederland). 2. Ehmer (Duitschland), 3. Kaufmann (Zwitserland). 6e rit: 1. Gerardin (Frankrijk). 2. Steffes (Duitschland), 3. Jensen (Denemarken) lste herkansingsrit: 1. Engel. 2. Nyggard. 3. Brask Andersen. 2e Herkansingsrit: 1. Oszmella, 2, Jensen. 3. Matinetti. 3e Herkansingsrit: 1. Ehmer. 2. Piani. 3. Richli gevallen. 4e Herkansingsrit: 1. Kaufmann. 2. Steffes. 3. Guldager. Beslising der herkansingsritten: 1. Engel (Duitschland), 2. Kaufmann (Zwitserland) wiel- lengte; n.g. Oszmella (Duitschland) en Ehmer (Duitschland), Laatste 200 M, 12.9 sec, In de kwart-finales, die Zondag worden ver eden, hebben zich dus geplaatst: Michard, Moeskops, Faucheux, Scherens, Falck Hansen, Gerardin, Kaufmann en Engel. VOETBAL DIOC. HAAEL. VOETBALBOND. R. K. S. V. „Leiden". A.s. Zondag zal een gecombineerd Lei- den-elftal deelnemen aan het voetbal- tournooi uitgeschreven door de R. K. S. V. „D. O. S." te Roelofsarendsveen. Leiden-spelers opgepast, zet nu eens je beste beentje voor. Probeert nu eens te winnen, anders gaat den moed er zoo uit. Door het laat bekendmaken door D. O. S. van het programma deelt het Leiden- bestuur mede, dat het vertrek is vast gesteld om kwart voor twaalf vanaf de Korevaarstraat. Het programma is zoo feestelijk opgesteld, dat iedere speler en supporter aangeraden wordt op tijd aanwezig te zijn, daar wij beslist geen minuut later kunnen vertrekken en wij verwachten een flinke opkomst. Onze junioren ontvangen de junioren van V. V. B. op ons terrein. Dus niet naar het V. V. B.-terrein, doch op het eigen terrein. Door een abuis is er ver keerd aangeschreven, men lette op. R.K. Sportvereeniging D.O.S. Zondag a.s 30 Augustus is het voor D.O.S. een zeer belangrijke dag. Er zal namelijk een tournooi worden gespeeld tusschen D.O.S. ILeiden I en Concordia I D.O.S. I. De wedstrijden vangen aan om 1 uur. De verliezers spelen om de 3de en 4de plaats, waarna de finale om lste en 2de plaats zal plaats heibben. Dus vier wedstrijden op een middag. Deze middag gaat speciaal uit van het lustrumcomité. De baten hiervann zul len geheel worden gereserveerd voor het a.s, lustrumfeest. Bezoek dus alle deze wedstrijden, gij kunt daar genieten van mooie wedstrijden en gij helpt het lustrum feest groot maken. Wij verwachten daarom velen, temeer nog daai het geheel zal wor den opgeluisterd door het muziekgezelschap „Boor gunst verkregen" uit Nieuwe Wete- ring. Ook wordt nog vriendelijk verzocht geen plaats te nemen achter de huizen der wo ningbouw. Voetbaltournooi der R.K. Sportvereeniging D.O.S. Te 12 uur ontvangst der medekomende be sturen en aanvoerders in het clublokaal van het café 't. Noorden, waaronder loting en aanbieding der eerewijn. Het programma van het voetbaltournooi der E.K. Sportvereeniging te 'Rfoelofarends- veen, tér gelegenheid van de viering va-n het eerste lustrum, luidt als volgt: Te 12,45 in optocht met muziek naar het terrein. Aanvang der wedstrijden om 1 uur, zooals de loting dit heeft uitgemaakt en wel 1 en 2 uur, wedstrijd tuschen 3 en 4. Van 3 uur tot 3.30 uur rust, waaronder aanbieding van thee aan de vier elftallen tegelijk. Te 3.30 uur wedstrijd tusschen de 2 ver liezers, dus om de 3de en 4de plaats. Te 4.30 uur de finale om 1 en 2. Daarna in optocht naar het clublokaal waar de prijzen door de voorzitter van het Lustrum comité zullen worden uitgereikt-. De vereenigingen welke spelen zijn D.O.S. I, D.S.S. I (Haarlem) Leiden I en Concordia I. R.K. Sportvereeniging V.V.L. In langen tijd heeft V.V.L. I geen wed strijd op eigen terrein gespeeld, doch a.s. Zondag wordt op het V.V.L.-terrein gespeeld de wedstrijd V.V.L. IBlauwZwart I van Wassenaar. De opbrengst van dezen wedstrijd is ten voordeele van de missie. Gezien bet goede doel wordt er dan ook op groote belangstelling gerekend; van een goeden wedstrijd kan men verzekerd zijn. R.K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag zullen op het sportterrein van A.V.V. aan de Willibordusstraat wederom een tweetal interessanto wedstrijden ge speeld worden. Om 1.15 speelt D.H.V.-veteranen uit Rot terdam een wedstrijd tegen A.V.V.-vetera- nen. Dit belooft een aardige wedstrijd te worden en wij zijn er van overtuigd, dat vele voetballiefhebbers nog wel eens een kijkje zullen komen nemen om de oude gar de nog eens aan het werk te zien. Om 2.30 uur speelt A.V.V. tegen S.N.A. I uit Stompwijk om een praohtigen beker. Ook deze wedstrijd belooft alleszins het aan kijken waard te zijn, daar deze wedstrijden zich steeds kenmerken door enthousiast en spannend spe'.. Wij zi]u er va-n overtuigd, dat A.V.V. zijn beste beentje zal moeten voorzetten om succes te behalen; wij ver trouwen, dat het een mooie en faire wor den zal, welke door de sterkste gewonnen wordt. Waar de wedstrijden gespeeld wor den voor een liefdadig doel, vertrouwen wij, dat velen een kijkje kernen nemen. Veel succes. Waar deze wedstrijden reeds lang te vo ren definitief waren vastgesteld, bestond e-r geen gelegenheid de wedstrijden, uit te stellen in verband met den stedenwedstrijd Den HaagAmsterdam. R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Voetbal. In het komende voetba? seizoen is Rood-Wit voorneemns behalve met een Juniorenelftal ook met een of zoo mogelijk twee seniorenelftallen uit tè ko men. Ook mag de vereeniging zich volgend sei zoen verheugen in een terrein, ofschoon dit met den aanvang der competitie nog niet geheel gereed zal zijn, doch wel bespeel baar. Ter kennismaking met de nieuwe voet balleden zal Zondag 7 Sept. een oefenwed strijd worden gespeeld zoowel voor het Ju nior- als het Senior-elftal. Voor deze wedstrijden kunnen ook bui tenstaanders inschrijven. Nog kilnnen een: ge spelers voor het elftal in aanmerking komen. Nadere bijzonderheden worden nog be kend gemaakt. Leden en nieuwe leden geven zich op aan J. Duindam, Korenbrugsteeg 2, liefst schriftelijk. Wandelsport. Momenteel trek ken onze wandelaars aller belangstelling. Niet alleen door hun nieuw clubcostuum, maar ook door de vastgestelden marschen. Voor de marsch der L. P. S. V. en Bato zijn reeds vele inschrijvingen binnen. Athletiek. In het kleedhokje zul len morgen verschillende wedstrijden wor den gepubliceerd. Men kan zich hiervoor opgeven bij G. v. Brussel. Op het program ma staan de Singelloop, Kamp v. Leiden en wedstrijden van Wilskracht (Amsterdam). R.K. S. V. „Meerburg" Zoeterwoude H. R. Afd. Athletiek. Den athleten wordt medegedeeld, dat de wedstrijden van „Wilskracht" te Al phen, welke morgen zouden worden ge houden niet door kunnen gaan, daar de vereeniging „Wilskracht" geen vergun ning van B. en W. van Alphen heeft kun nen krijgen. Jammer dat wij een en an der niet eerder wisten anders hadden wij zeker op de wedstrijden van A. C. E. in geschreven. Te meer is het te betreuren daar dit waarschijnlijk de laatste kans voor ons was geweest om ons met onze Leidsche concurrenten te meten. Afd. Voetbal. Morgen trekken de beide junioren-elf tallen van Meerburg naar Warmond om tegen de aldaar pas opgerichte sportver. „St. Matthias" te spelen, resp. tegen „St. Matthias III" en „St. Matthias I" (Jun.). We hopen, dat onze junioren allen trouw op zullen komen en den naam van „Meer burg" hoog zullen houden. ATHLETIEK R. K. Athletiekver. „De Bataven". „De Bataven" zullen morgen niet op trekken naar Alphen, wijl de wedstrij den daar zijn afgelast. A.s. Woensdag trainingsavond te acht uur onder leiding van den heer J. v. Oerle. A.s. Donderdagavond te 9 uur bestuurs vergadering ten huize van den voorzit ter. DE ORANJEFEESTEN Donderdagmorgen om 9.30 ving men onder begunstiging van de goede weersgesteldheid en na een goede nachtrust te hebben genoten we derom met de volksspelen aan en.wel met het ringrijden met tilbury voor dame en heer. Voor deze ringrijderij bestaat altijd nogal veel animo zoowel van de zijde der deelnemers als van de toeschouwers. Men ging om 10 uur naar het terrein, waar achtereenvolgens de navolgende spelen plaats hadden: t.w. tobbe tjesteken voor gehuwden; ruiters te paard voor leden boven 16 jaar; tobbetjesteken voor jongens. Des namiddags begon men met ton- knuppelen voor gehuwde mannen, waarna touwtrekken; keurig versierde rijwielen; ring- rijden per rijwiel voor dames en heeren; en schortknoopen voor gehuwde vrouwen. Om 6 uur des avonds werden de prijzen van wege het bestuur der Oranjevereeniging uit gereikt, waarna men zich eerst ging verfris- schen en wat consumeeen om des avonds ver maak te zoeken op het terrein. Uit de étalage-wedstrijd bleek, dat de Voor- houtsche neringdoenden zich beijverd hebben om de burgerij te laten toonen, wat er i'zoo in onze gemeente te koop is. Voor de meeste ar tikelen kan men in de gemeente Voornout te recht, hetwelk bewezen is aan de uitgestalde artikelen in de diverse winkels. Het feestterrein was heel gezellig en de dansvloer, welke heden voor de eerste maal aanwezig was, viel zeer in den smaak van het publiek. Het verloop van het (eest is uitstekend ge weest omdat alles goed en vlot van stapel is geloopen en er geen wanklank is vernomen, terwijl beide dagen op ordelijke wijze zijn ver- loopen. Voor de uitstekende organisatie van het feest komt het bestuur van de Oranje vereeniging veel lof toe. De uitslagen der volksspelen zijn als volgt: Prijsbiljarlen met 6 ballen: le pr. C. Bak ker, 2e A. P. H. de Bekker, 3e J. Angevaare, 4e C, v. Werkhoven. Fiètsrijden op de plank voor jongens: le pr. Jac. de Winter, 2e K. Heuzen, 3e Th. 7oet. Autoringrijden voor heeren: le pr, H. Ver- degaal, 2e H. v. d. Laan, Tobbetjekruien voor meisjes boven 14 jaar: le pr. An. Warmerdam, 2e Miet v. d Nou land, 3e Cor v. d. Berg Ringrijden met tilbury voor heeren. le pr. J. Onderwater, 2e B. v. d Hulst. Tobbetjesteken goor gehuwden: le pr. C. Bakker, 2e C. Kraakman, 3e Joh, Lakeman, 4e A. v. d. Linden. Klompjeslaan voor jongens van 1416 jaar. le pr. L. v. d. Vlugt, 2e A. Jonker, 3e C. de Groot, 4e P. Bakker. Muiltjeloopen voor meisjes boven 14 jaar; le pr. Betje Bax, 2e Nelly v. Schaik, 3e Rie v. d. Nouland, Idem voor dames: le pr. Mej. C. Prins, 2e Mej. C. Verdegaal. Vlaggenwedstrijd: le pr. Th Ruigrok. 2e Olijkan. Idem voor dames: le pr, mej. M, v. Dui venvoorden, 2e mej. J. Warmerdam. Ruiters te paard: le pr. P. de Haan, 2e J. v Dijk, 3e H. v. d. Laan. Tobbctjesteken voor jongens: le pr. Jac. de Wniter, 2e J. v. d, Nouland, 3e P. Bierman, 4e W. v. Werkhoven, 5e P. v. d. Hulst, Tonknuppelen voor gehuwde mannen: le ton: le pr, J. C. v. Werkhoven, 2e W. van Kempen. 2e ton: le pr. C. Bakker, 2e G. Hekker, FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. 16) Daarna moest hij nog langer dan een uur aanhooren, dat een ongenoode gast z'n studeerkamer overhoop haalde. Het be gon al licht te worden, toen Hunter de slaapkamer weer binnenstapte, naar z'n gezicht te oordeelen, in een bar slechte bui. „U maakt 't me vervloekt lastig", zei hij. „Nu ben ik verplicht om morgen ook nog bij Watson en Oo. in te breken om uw lessenaar te onderzoeken. En Stenton zal me verre van vriendelijk ontvangen, als ik straks weer met leego handen thuis kom. Maar voorloopig kan ik daar weinig te gen doen, en tegelijk stak hij, bij wijze van troost, een sigaret op. Algy kon slechts met moeite z'n vreug de verbergen. „Ik mag wel veronderstellen", zei hij, „dat u van mijn kant geen medelijden ver wacht. Als u me' wilt bevrijden van dit touw, zou ik u zeer dankbaar zijn." Hunter knipte het koord door en be steedde nog tien minuten om Algy's stijf geworden ledematen te masseeren, tot het bloed weer voldoende circuleerde. „Ik geloof, dat 'n whisky u goed zou doen", zei hij dan. „Trouwens, ik heb er zelf ook trek in". Zoo eindigde dit nachtelijke bezoek op 'n even merkwaardige wijze als 't begonnen was. „Het is toch jammer, dat wij vijanden zijn", zei Hunter toen hij ging. „Ik geef u nogmaals den raad, Stenton het papier te overhandigen. Dan was meteen de hee- le kwestie opgelost en u kon weer in vrede leven. Stenton is 'n man van z'n woord en u hoeft niet bang te zijn, dat hij u in een hinderlaag wil lokken. Mot alle pleizier wil ik als tusschenpersoon fungeeren. Wat denkt u daarvan „Neen, ik kan niet', antwoordde Algy. „Dan zult u alleen ook de gevolgen moe ten dragen", meende Hunter Qp spijtigen toon. „Goeden nacht". Rodney ging weer de slaapkamer bin nen, Het geheel kwam hem zoo onwaar schijnlijk en onverklaarbaar voor, dat hij het 't liefst als een droom had willen be schouwen. Hij had geen lust om weer te gaan sla pen, nam het raadselachtige document en de nog onbegrijpelijker bankbiljetten en zette zich aan tafel. Hij geloofde zeker, dat deze zoo lang in zijn bureau verbor gen voorwerpen in zaker verband tot el kaar moesten staan. De bankbiljetten had ij nog niet eens uit elkaar gerold. Nu echter begon hij ze nauwkeurig te bekij ken. Misschien konden zij hem op 't spoor brengen, dat voerde naar het bock om het cijferschrift op te kunnen lossen. Maar geen enkele der biljetten vertoonde een bijzonder teek'en of letters. Opeens dacht hij aan de jaartallen, Ieder biljet was van 'n ander jaar. Hij kreeg 'n inval zette de laatse cijfers dei- jaartallen naast elkaar in de volgorde waarop de biljetten op eikkaar lagen. Hij kreeg het getal 1768. Zou dit mischien beteekenen, dat bet boek, hetwelk voor 't vinden van de oplos sing noodig was, in 1768 verscheen 1 Dan was misschien mogelijk het te vinden. Hij had. immers twee kenmerkende punten, het jaar van verschijnen en den omvang van het boek, minstens twee honderd blad zijden. Hij begon meer hoop te krijgen. Een paar dagen, misschien maar enkele uren in het „British Museum" en de oplossing was gevonden. Hij constateerde verder, dat het boven ste bankbiljet nog betrekkelijk nieuw wan, pas van het vorig jaar. Lord Denholm was al sedert twee jaar lood. Hij kon 't dus onmogelijk geweest zijn, die het docu ment en de bankbiljeten in z'n bureau ver borgen had. Maar wie dan wel XVI Een ontmoeting. Vertwijfeld schudde Algy Rodney het hoofd, Deze ontdekking werkte daarom zoo teleurstellend op hem, wijl zij kwam op het moment, dat hij een licht meende te zien opdagen en hoopte eindelijk den dool hof te kunnen ontvluchten. Nu echter was hij weer even ver als in 't begin. Beschouwde hij de laatste vondst als veheel op zich zelf staande, dus afgeschei den van de kwestie Stenton, dan werd de geheele aangelegenheid nog ingewikkel der. Wie was 't dan geweest, die deze bankbiljetten, die geen enkel bijzonder kenmerk droegen, in z'n bureau verborgen had; wat kon daarvan de bedoeling zijn, en hoe had de bewuste persoon daarloe, de gelegenheid gevonden? Dit waren niet minder dan drie nieuwe factoren. Hoe onwaarschijnlijk het ook was, na lang peinzen en veel hoofdbrekens kwam hij tot de conclusie, dat hem niets anders overbleef, dan toch maar verband te ver onderstellen tusschen de bankbiljetten en het document. Een andere veronderstel ling zou eenvoudig absurd geweest zijn. En op die basis z'n gedachte opbou wend kwam hij ten slotte tot het resultaat dat Lord Denholm, die in den voortduren- den angst leefde, eens door Stenton's hand te vallen, even voor z'n ontvoering een goed vriend of 'n trouwen bediende de zonderlinge opdracht gegeven had, tij dons Algy's afwezigheid in dien woning te gaan om vier bankbiljetten, met bepaalde jaartallen in zijn bureau op te bergen, waar vroeger reeds het document opgebor gen was. Lord Denholm had op deze ma nier de zaak in zijn leven nog gearran geerd opdat het document niot voor altijd waardeloos zou blijven, Maar de bankbiljet ten waren daar nog niet lang oogeborgen misschien wel gedurende zijn laatste va cantia. Algy klampte zich nu weer aan deze verklaring vast en meende -opnieuw een zwak licht te bespeuren. Hij noteerde de jaartallen der bankbiljetten en, tevreden over het resultaat van z'n denken en zoe ken, legde hij zich te bed. Den volgenden ochtend maakte hij zich reisvaardig. Zijn plan, hoe hij do spion aan zou misleiden, was tot in de kleinste bij zonderheden opgemaakt. In het magazijn van den verfhandel stond zijn motor. Hij keek hem terdege na en gespte er z'n kof fer op vast. Het was intusschen reeds tien uur ge worden. Hij belde Cynthia op. Een man nenstem gaf antwoord, zeker een bediende bij W 1533. „Met Thomas en Co., Jlondstreet", meldde Algy zich op korten, zakelijken toon. „Kan ik Miss Hope even spreken?" ,,'n Oogenblik," Even laler hoorde hij Cynthia. „Met Rodnev", zei hij. „Schrik niet. Ik zou u graag willen spreken. Kan dat?" „Ik geloof, dat ik 'n spoor gevonden heb, dat misschien naar 't bewuste boek voert. Tk zou de zaak graag met u besnreken Kunt u over 'n half uur in de Grosver Street zijn bij Hyde Park ..Neen. Later misschien". Zij antwoordde op een toon, alsof hij haar een der laatste hoedencrenties geof freerd had, en haar vroeg er enkelen op zicht t® mogen zenden, „Over 'n uur dan „Ja, dat kan. Goeden dag" Algy nam de ondergrondbann en was ruim een kwartier te vroeg op do afgespro ken plaats. Ongeduldig wa'ndelo hij op en neer. Even later passeerde Hunter hem en nam allerbeleefdst z'n hoed af. Wacht u op iemand?" vroeg hij. „Ja", antwoordde Algy kort. „Kom, kom, ik wil 't u niet lastig ma ken", glimlachte Hunter. „Ik dacht zoo, dat ik u wel wat gezelschap zou mogen houden om den tijd wat te bekorten. Vooral dames kunren iemand zoo gruwelijk lang laten wachten". (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13