22ste Jaargang DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 No. 6985 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING ^e£cicbelt^0ou^cm^ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 «sent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia roor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling vaD 50 cent per kwartaaL bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vaD het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ▼erhnnr, koop en verkoop f 0.50. V Twee uitersten. Wat met het Labour-kabinet MacDonald in Engeland heeft plaats gevonden, is leerzaam wij wezen er gisteren op. MacDonald, de leider der Engelsche so ciaal-democratie, heeft de eischen zijner socialistische vrienden pertinent en na drukkelijk afgewezen; zoadat er zelfs met hem niet meer over te praten viel. En Mac Donald is nu, evenals eenige zijner socialistische vrienden ook be kende Labour-mannen in een nieuw mi nisterie getreden, dat los staat van de Labour-partij. Men mag deze les aan de hier te lande vaak maar luk-raak eischende en op z'n felst critiseerende S. D. A. P. wel voor houden hoewel ze natuurlijk, onmiddel lijk zal worden teruggewezen! Ook de La- bour-partij in Engeland zelf heeft het ge beurde naast zich neergelegd en is reeds in oppositie gegaan tegen het nieuwe na tionale kabinet Mac Donald aldus wordt uit Londen gemeld. Maar de les, die in het gebeurde ligt, is toch héél duidelijk: Als socialist kan men gemakkelijk critiseeren, maar het is moei lijker, om te regeeren Nu wij dit voorop hebben gesteld, wil len wij ook op iets anders wijzen, wat aan een héél anderen kant ligt. Het aftreden van het Labour-kabinet Mac Donald zal herhaaldelijk worden ge bruikt door velen, om door hen onge- wenschte sociale verbeteringen tegen te houden, als gevaarlijke maatregelen voor te stellen óók als deze geen geld kosten, óók als het geld, dat er voot noodig is, wèl op redelijke wijze, zonder het algemeen belang te schaden, kan worden gevonden! De gevallen Labour-regeering Mac Do nald zal den eersten tijd een graag ge bruikt wapen zijn in de handen van libe raal conservatieven. Hièrop moeten wij ook 'ns letten! 't Is verkeerd, uit de geschiedenis van het Labour-kabinet niets te leeren. Maar men kan er ook t e - v e e 1 uit willen lee ren minder uit leergierigheid dan ten gevolge van andere eigenschappen! Dit zijn twee te vermijden uiter sten! DUITSCHLAND Salarisbetaling in Saksen in 't ongereede. De staatskanselarij van Dresden deelt mede, dat tengevolge van den toestand der financiën de salarissen der Saksische beambten voor de maand September op den eersten September slechts voor een derde zullen worden uitbetaald. Hetzelf de geldt voor de salarissen, welke half- maandelijks worden uitbetaald. De pensioenen van de nagelaten betrek kingen van ambtenaren en ambtenaressen en de Augustussalrissen, die anders maan delijks over de afgeloopen maand worden betaald zullenn op denzelfen dag als an ders voorloopig voor de helft voldaan wor den. Voor de uitbetaling van de verdere sala rissen is nog geen regeling getroffen. De ontwikkeling van den financieelen toestand zal hierbij doorslag gevend zijn. PORTUGAL Een revolutie van korten duur. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen wordt bevestigd, dat Woensdag in Lissabon een militaire revolutie is uitge broken. In den loop van den dag zjjn de onlusten echter door regeeringsgetrouwe troepen onderdrukt. De insurgenten wer den ontwapend. De leiders van den op stand zijn gevlucht. SPANJE De verhouding tot het Vaticaan. Bij het verlaten van' het ministerie, waar hij een onderhoud had gehad met Alcala Zamora verklaarde de Pauselijke nuntius, dat hij geen antwoord van het Vaticaan had gebracht. De minister-president verklaarde dat hij een bevredigend en vriendschappelijk on derhoud gehad had met den nuntius. ENGELAND HET NIEUWE KABINET. De arbeiderspartij zal de regeering niet steunen. Gistermorgen zijn de leden van het nieuwe kabinet, na een afscheidsaudiën- tie van het vorige kabinet, door den ko ning in audiëntie ontvangen. De Privy Council kwam eveneens bijeen en de le den van het nieuwe kabinet werden be- eedigd, waarna de koning hun hun ambts zegel overhandigde. Zoowel voor het Buckingham Palace als voor de ambtswoning van den mi nister-president in Downingstreet had zich een groote menschenmenigte verza meld. Toen MacDonald zijn woning ver liet en langzaam door Downingstreet reed, riep een stem uit de menigte: „Ju das''. Toen bij zijn aankomst aan het Buckingham Palace een verslaggever MacDonald vroeg of de barometer nog steeds op goed weer stond, antwoordde MacDonald lachend: „Op zeer goed Nieuwe belastingen. Een Beuter-telegram bevestigt de me dedeelingen van de „Daily Herald" om trent het bezuinigingsprogram van de nieuwe regeering. De verschillende verlagingen alsmede een plan inzake nieuwe belastingen zullen in wetsontwerpen zijn belichaamd die op 8 September aan het parlement zullen worden voorgelegd. Naar men gelooft zullen de nieuwe be lastingen omvatten een extra-inkomsten belasting op gemeente en staatsstukken, een weeldebelasting en een verhooging der belastingen op bier, spiritualiën en tabak. De nieuwe ontwerpen zullen volgens Reuter zeker verzet wekken bij de extre misten van alle partijen. Naar men gelooft zal de regeering op zijn vroegst met Kerstmis tot aftreden gereed zijn ofschoon er ook velen zijn die meenen dat zij zal duren tot na de volgende begrooting in April. Oproep van MacDonald tot de parlementsleden der arbeiders partij. In een brief aan alle parlementsleden der arbeiderspartij heeft MacDonald het betreurd dat hij een beslissing heeft moe ten nemen die de partij tijdelijk in on gelegenheid brengt en zet hij den toe stand uiteen zooals hij dit in zijn radio rede heeft gedaan. Hij vraagt allen om zonder hartstocht na te denken en een oordeel op te schor ten tot de toestand hen helder is ge worden en zij in het bezit zijn van de feiten. Snowden over de nieuwe regeering. In een interview met de „Yorkshire Observer" heeft Snowden o.a. gezegd, dat de financieele positie des lands gezond was en dat Brittannië wel ernstiger cri sis te boven was gekomen. De nieuwe regeering was volgens Snow den geen nationale regeering voor alge- meene doeleinden, maar zij is gevormd om een bepaalde taak te vervullen. Hij zou er nooit aan denken tot een coalitie van partijen toe te treden me.- het doel permanent te regeeren. Het samengestel de karakter der nieuwe regeering zou de wereld bewijzen dat er een nationale wil en een nationale eendracht was om te bereiken wat de inherente kracht van Groot-Brittannië zoowel op financieel en industrieel gebied als wat den nationalen geest betrof volkomen in btaat is te be reiken. Thomas aan het spoorwegpersoneel. Thomas', de nieuwe minister van do minions en koloniën, heeft naar Reuter meldt, in zijn hoedanigheid van algemeen secretaris van den bond van spoorweg personeel een brief aan dezen bond ge schreven, waarin hij zegt, dat de crisis verhaast werd door de bedreiging der minderheid van het kabinet om af te treden. Hij maakt speciaal melding van het initiatief van den koning om Mac Donald te vragen een noodregeering te vormen. Vakverbond en bestuur Arbei derspartij kondigen oppositie te gen de regeering aan. Naar de persagentschappen melden, hebben de algemeene raad van het vak- vereenigingscongres en het bestuur der Arbeiderspartij gisteren een gezamenlijke vergadering gehouden, welke werd bijge woond door de oud-ministers Henderson, Clynes, Lansbury en Morrison, die allen het woord voerden. Een motie werd aangenomen, inhou dende, dat de vergadering na bespreking van den toestand, ontstaan door de vor ming der nieuwe regeering, eenparig overtuigd was, dat zoowel in het parle ment als door een ebweging over het ge- heele land tegen deze regeering een krachtige oppositie moest worden ge voerd. Zij keurt de houding goed der minis ters der vorige regeering, die geweigerd hebben het nieuwe kabinet te steunen en adviseert de parlementaire arbeiders partij zich ate officieele parlementaire oppositie te constitueeren. Morgen zullen opnieuw vergaderingen worden gehouden ter bespreking van de toekomstige houding in afwachting van de plenaire vergadering der parlemen taire arbeiderspartij op Vrijdag a.s. Geen der sprekers toonde eenige ani mositeit jegens MacDonald. Geen Amerikaansche dwang. Een Reutertelegram meldt, dat offi cieel het gerucht wordt tegengesproken, dat de Amerikaansche bankiers een ver laging van den werkloozensteun geëischt zouden hebben, als voorwaarde voor ver dere credietverleening. De „Daily Herald" houdt echter de juistheid van haar bericht staande. RUSLAND. NIEUW RADIOSTATION VOOR ATHEÏSTISCHE PROPAGANDA! Te Saratow wordt gewerkt aan den bouw van een nieuwen groo-ten zender met een capaciteit van 100 K.W. die in de Rus sische en Duitsche taal zal uitzenden en voor een deel gebruik zal worden voor het voeren van atheïstische propaganda. Voorloopig geen RussischPoolsch non-agressiepact. Van officieele Russische zijde wordt ten aanzien van de Russisch Poolsche onder handelingen een mededeeling gepubliceerd die ongeveer als volgt luidt: Inzake de berichten over het overhan digen van de Poolsche voorstellen op 23 Augustus te Moskou betreffende het af sluiten van een Russisch-Poolsch non agressiepact wordt van Russische zijde medegedeeld dat de overhandigde voor stellen overeenkomen met die van 1926 dien toentertijd door de Sovjet-Unie zijn afgewezen. De nieuwe Poolsche voorstel len die op 23 Augustus door den Poolschen gezant Slatek zijn overhandigd, bevatten niet allen de oude voorstellen welke voor de Sovjeteregeering onaannemelijk waren, doch bovendien 'n nieuw voorstel dat men niet als een vooruitgang kan beschouwen. Op grond hiervan kan voorloopig geen sprake zijn van het sluiten van een Rus sisch Poolsch non-agressiepact. JAPAN HAMAG0ETSJI OVERLEDEN. Gevolgen van den in October j.l. gepleegden aanslag. Gistermiddag is oud-premier Hama- goetsji op 61-jarigen leeftijd overleden. Hij is bezweken aan de verwondingen, welke hem op 24 October j.l. werden toege bracht door een jeugdig lid van den reac- tionnairen Patriottischen Bond, die hem wilde vermoorden. Na transfusie van bloed, dat hem werd afgestaan door zijn zoon Ivane, meende men aanvankelijk, dat H. zou genezen, doch kort geleden had een inverwachte in storting van zijn gezondheid plaats. BRITSCH-INDIE GANDHI KOMT! De talrijke moeilijkheden en conflicten welke een deelneming van Gandhi aan de Ronde Tafel-conferentie in den weg ston den. zoodat zijn zeker wegblijven reeds ge meld was, zijn thans in een ouderhoud tusschen Gandhi en den onder-koning bij gelegd, zoodat de mahatma besloten heeft, toch nog naar Londen te gaan. Hij zal 29 dezer naar Engeland scheep gaan. MEXICO VUURGEVECHT IN MEXICO'S PARLEMENT. Bij de discussies over een aantal be schuldigingen, die tegen den gouverneur van Jalisco waren geuit, geraakten ver scheiden leden van het Mexicaansche Huis van Afgevaardigden ten slotte zoodanig in vuur, dat zij hun revolvers trokken. Er ontstond een hevig vuurgevecht, in het verloop waarvan ruims zestig schoten door de politieke tegenstanders op elkaar wer den gelost. Vier afgevaardigden zegen ge wond ineen, terwijl er één doodelijk werd getroffen. Inzake deze schietpartij wordt nog na der gemeld, dat hieraan een vrij groot aantal afgevaardigden heeft deelgenomen, zoodat in totaal ongeveer 60 revolverschot ten zijn gelost. De twist ontstond tenge volge van zekere meeeningsverschillen van enkele afgevaardigden over de per soon van den provincialen gouverneur Ja lisco, welke een zoo heftig verloop na men, dat de voorzitter van de kamer de zitting wilde schorsen. Op dat oogenblik stond de afgevaardigde Ruiz op en be schuldigde den gouverneur van lafheid, waarop hij onmiddellijk door 8 kogels getroffen dood neerstortte Van de 4 afge vaardigden werd een zoo zwaar gewond, dat aan zijn herstel getwijfeld wordt. Dit nummer bestaat uit drie bladen AMERIKA HOOVER'S ACTIE VOOR DE WERKLOOZEN. New-York's groote bankiers treden in de commissie. De economische commissie, waarin ook de grootste bankiers van New York, on der leiding van Morgan, zitting hebben, heeft zich gisteravond bezig gehouden met het werkloosheidsprobleem in de Ver- eenigde Staten. De beraadslagingen zullen verder ge voerd worden door een permanente com missie, waarin ook Owen Young zitting heeft. President Hoover heeft verscheidene economen en industrieelen uitgenoodigd, aan de werkzaamheden dezer commissie deel te nemen. De commissie zal voorstel len uitwerken nopens samenwerking tus schen stedelijke, staats- en particuliere organisaties voor ondersteuning van <3e werkloozen. SOCIOLOGIE VAN FORD. Groentenkweeken of ontslag! Henry Ford heeft, naar de „Times" meldt, last gegeven, dat iedere gehuwde man in zijn fabriek werkzaam, voldoende groenten moet kweeken in zijn tuin voor zich en zijn gezin, opdat hij tegen den volgenden winter althans gedeeltelijk zijn behoeften kan dekken Mannen, die geeu groenten kweeken, zullen worden ontsla gen. Ford heeft dit plan blijkbaar bedacht, om een alternatief te hebben voor werk loosheidsverzekering en andere vormen van sociale wetgeving.. Het bevel slaat al leen op gehuwde mannen, die bijgestaan worden door deskundigen op het gebied van intensieve cultuur. Het volgende jaar zullen de resultaten door inspecteurs van Ford worden nagegaan. Er is niet bepaald hoe groot de productie van ieder man moet zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Arbeiderspartij in Engeland zal waarschijnlijk in de oppositie tegenover de nieuwe regeering-MacDonald gaan. BINNENLAND. Het gebeurde te Zuidbroek. Het vermoeden van roofmoord versterkt. Het lijk van den zoon opgehaald. (Gem. Ber., 2de blad). Bij de Europeesche zwemkampioen- schappen te Parijs won mej. Wolsten- holme de 200 M. schoolslag. De dames Braun en Korthof in de finale 100 M. rugslag. (Sport, 2de blad). Het wereldkampioenschap op den weg voor profs gewonnen door Guerra (Ita lië), dat der amateurs door Hansen (De nemarken). (Sport, 2de blad). OMGEVING. De dader van de moord op een zwerver te Sassenheim is gearresteerd. (1ste blad). SASSENHEIM. DE MOORD OP DEN ZWERVER. De dader is gearresteerd en heeft bekend Door het actief optreden van de politie is het gelukt den moordenaar van den 53 jarigen zwerver Kessel uit Oss te arres teeren. Een inwoner dezer gemeente, de 47-jarige bloemist-kweeker P. de R. is door de politie van het bed gelicht, als verdacht de moord te hebben bedreven. De man heeft bekend. Bij een huiszoeking werden verschillende voorwerpen in beslag genomen, o.a. de bijl, waarmede de moord moet zijn geschied. De vermoorde zwerver had in een land- schuur van de R. zijn tenten opgeslagen, waar hij door de R. was uitgejaagd, waarbij tusschen beide een hevige woordenwisje ling ontstond. De R. was dronken en heeft den man, na hem uit de schuur gejaagd te hebben, met een bijl de hersenpan ingeslagen. De man moet op slag dood zijn geweest. De verdachte is naar het huis van bewa ring te Den Haag overgebracht. BIJ DE VEILING INGEBROKEN. Er was niets in de brandkast Hedennacht is ingebroken in het kan toor van de Coöp. Centrale Veiling. Do dieven hebben de brandkast van achte ren opengescheurd. Zij hebben echter geen geld gevonden, daar dit steeds op de Boerenleenbank gedeponeerd wordt. Van de dader of. daders geen spoor. Do dieven hebben zich toegang weten te verschaffen door het openbreken van een ruit. Een paar breekijzers zijn in be slag genomen. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. VOORSCHOTEN. Oud-wethouder J. M. van Kempen t Te Wassenaar is op 76-jarigen leeftijd overleden do heer J. M. van Kempen, oud-directeur van de Zilverfabriek J. M. van Kempen en Zn. te Voorschoten. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau en van do Nederlandsohe Leeuw en was van 189Ö1926 anti-rev. lid van den gemeenteraad van Voorscho ten en ongeveer 15 jaren tijd ook wet houder. Daar de heer van Kempen oprichter en beschermheer van „Benvenuto" was zal het concert, dat hedenavond zou worden gegeven, niet doorgaan. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert Dinsdagnamiddag le 7.35 uur. Punten van behandeling. 1. Beëediging van de nieuw gekozen raadsleden; 2. Be noeming van twee wethouders; 3. Mede deeling van ingekomen stukken; 4. Mede deeling inzake toepassing art. 8 der statu ten van de Katwijksche Bouwvereeniging. 5. Voorstellen inzake wijziging der verorde ning. regelende de samenstelling en werk kring der oommissie voor de bedrijven, grondbedrijf en fabricage; 6. Benoeming van: a. vier leden in do commissie voor de bedrijven; b. vier leden in de commissie van fabricage; c. vier leden in de commis sie voor het grondbedrijfd. zes leden in de belastingenmmissie7. Benoeming van 3 leden voor het nazien van: a. de gemeente- rekening 1930; b. de rekeningen van de bedrijven gas-, water- en electriciteit 1930; c. de rekeningen van het grondbedrijf en den vleeschkeuringsdienst 1930 8. rond vraag. NOORDWIJK. Een deur geramd! Gisteravond te ongeveer half twaaj.' werden vele Kerk straatbewoners uit hun zoete slaap op geschrikt door een hevigen slag en ge kraak. Een kleine race-auto, met pun tige achterkant, bestuurd door v. W. uit Leiden, reed achteruit de Kerkstraat uit. Door te veel gas te geven kon v. W. zijn stuur niet houden en ramde de deur van het woonhuis van mej. v. d. P. Behou dens materieele schade liep dit ongeval goed af. De politie maakte van het ge val procesverbaal op, waarbij tevens aa het licht kwam, dat v. W. geen geldi rijbewijs meer bezat. De schade zal r] v. W. worden vergoed.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1