22ste Jaargang WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 No. 6984 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE NIEUWE ENGELSCHE REGEERING BUITENLAND BINNENLAND $zZeidóoh&(&ouftwnk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal B.et Geïllustreerd Zondagsblad it voor de Abonné't ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummert 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee laden. V De Labour-regeering in Engeland. Het Labour-kaibinet in Engeland is afge treden. Mac Donald, de leider der Labour- partij de sociaal-democratie in Enge land heeft zijn taak moeten opgeven. Niet om de oppositie, welke conservatieven en liberalen voerden, om het den socialisti- schen leider moeilijk te maken, zijn socia listische theorieën om te zetten in de prac- tijk van de regeering. Neen, van dien kant is het kabinet niet het voortbestaan on mogelijk gemaakt. De actie van een belangrijk deel zijner partijgenooten is de oorzaak geweest, dat Mac Donald ten slotte zijn taak als premier van het Labour-kabinet heeft moeten neer leggen! Men stelde hem van dien kant eischen, die hij onder de gegeven omstan digheden niet voor verwezenlijking vat baar achtte, terwijl, omgekeerd, de door hem noodzakelijk geoordeelde maatregelen op scherpe critiek en tegenstand stuitten. Mac Donald heeft ondervonden, dat men als socialist beter critiseeren dan regee- ren kan! Hoe ten onzent het „Volk" reageert op wat in Engeland is geschied? Gisterenavond heeft het blad daarvoor een verklaring gevonden. En wel deze: Mac Donald heeft te weinig tijd gehad, om zich te beraden, heeft te snel een be slissing moeten nemen, In een artikeltje: „Verkeerde zede" schrijft het sociaal-demo- cratisoh orgaan ojd.: Wij leven in een tijd, waarin van de leidende staatslieden veel geëischt wordt. Beslissingen moeten worden genomen en oplossingen voorbereid, waarbij het wel en wee van millioe- nen nauw betrokken is. Maar welke zijn de omstandigheden, waaronder ten deze moet worden gewerkt? De ongunstigste, die men denken kan. Kijk maar eens naar de oplossing van de moeilijkheden, die de Engelsche ar- beidersregeering in de afgeloopen we ken op haren weg ontmoet beeft. In een razend tempo heeft men be sprekingen gevoerd met politici en financiers, kabinetszittingen van bui tensporig langen duur vonden plaats, kortom er werden aan lichaam en geest der verantwoordelijke leiders van de Britsohe politiek buitenspori ge eischen gesteld. Nu kunnen zich omstandigheden voordoen van zoo dringenden aard, dat bittere noodzaak tot zulk een werken onder abnormalen druk noopt. Men kan het dan betreuren, dat daardoor het lot der volkeren min of meer in handen wordt gelegd van mannen, die niet geheel zichzelf zijn en daardoor licht een speelbal kunnen worden van allerlei onbestemde krachten. Maar als de nood dringt moet de rede zwij gen. Anders ligt het evenwel met de En gelsche gebeurtenissen van de laatste dagen. Zeker het is een zaak van groot gewicht, dat het Engelsche pond ster ling voor een inzinking behoed wordt en herstel van het begrootingseven- wioht, is evenzeer eqn kostelijk en be- geerenswaard ding. Maar anderzijds: Engeland stond toch waarlijk niet aan den rand van een staatsbankroet. Eenig uitstel zou niet tot een nationale ramp hebben geleid. Toch heeft men maar onder den druk van financiers, van voor hun meening betaalde dagbladschrijvers en wellicht nog andere duistere invloe den, met koortsachtige haast, naar een oplossing gestreefd. Op de staat kundige zijde daarvan zullen wij hier ter plaatse niet ingaan. Volstaan wij dus met vast te stellen, dat Mac Do nald en de zijnen op het beslissend uur wel aan den rand van de uitput ting moeten zijn geweest. Mac Donald was oververmoeid „aan den rand van de uitputting", toen hij tot het besluit kwam, om als leider van het La bour-kabinet af te treden, waardoor hij de eischen zijner socialistische partij als prac- tische onmogelijkheden heeft gesignaleerd! Deze verklaring van het „Volk" is wel heel mooi gevonden 1 Vier conservatieven, twee liberalen en vier Labour-mannen. Vijf ministers buiten het kabinet. De koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de lijst van leden van het nieu we kabinet, welke als volgt luidt: MacDonald (Labour), minister-pre sident. Baldwin (conservatief), Lord Presi dent of the Council. Lord Sankey (Labour), minister van Financiën. S n o w d e n (Labour), minister van Fi nanciën. Sir Herbert Samue l (liberaal), minister van Binnenlandsche Zaken. Lord Reading (liberaal), minister van Buitenlandsche Zaken. Sir Samuel Hoare (conservatief), minister voor Indië. Thomas (Labour), minister voor Do minions en Koloniën. Neville Chamberlain (conserva tief), minister van Gezondheid. Sir Ph. C u n 1 i f f e-L i s t e i (conser vatief), minister van Handel. Het nieuwe kabinet zal dus uit tien le den beslaan, waarvan vier uit het vorige kabinet, vier conservatieven en twee libe ralen. Voorts zullen de volgende personen deel van het nieuwe ministerie uitmaken, onder evenwel een zetel te hebben in het nieuwe kabinet. Lord Amulree, minister van Lucht vaart. Sir Austen Chamberlain, mi- nister van Marine. Sir Archibald Sinclair, minis ter voor Schotland. Sir Donald Maclean, minister van Onderwijs. Sir Henry Betterton, mi nister van Arbeid. De markies van London derry, minister van Openbare Wer ken. De markies van Lothian, kanse lier van het Hertogdom Lancaster. Van laatstgenoemde ministers behoort lord Amulree tot de Labour Party; Austen Chamberlain, Betterton, de markies van Londonderry en de markies van Lothian zijn conservatief; Archibald Sinclair en Maclean liberaal. Lord Amulree had ook de portefeuille van Luchtvaart in het vorige kabinet. De namen van de ministers van Land bouw en Oorlog zullen later worden be kend gemaakt. Géén functionarissen zullen worden be noemd voor Verkeerswezen, Pensioenen en Overzeesche Handel. Aangenomen wordt dat deze functies zullen worden waargenomen door andere departementen, om redenen van bezuini ging. Karakteristiek in dit ministerie is, dat de ministers van alle departementen, die geld uitgeven, met uitzondering van Volks gezondheid, buiten het eigenlijke kabinet staan. Dit toont aan, dat de regeering be sloten is om straffe bezuinigingen op te De houding van MacDonald tegenover de partij. Intusschen wordt elk uur duidelijker, dat de kloof, die tusschen MacDonald en zijn volgelingen eenerzijds en de rest der Arbeiderspartij anderzijds gaapt, zich ver breedt. Van de oud-leden van het kabinet heb ben S'hinwell ,Benn en Montague zich nog van MacDonald afgescheiden. Het bestuur der onafhankelijke arbei derspartij heeft een manifest gepubliceerd waarin het in heftige bewoordingen de re geering beschuldigt de salarissen, loonen en arbeidsvoorwaarden aan te tasten. Naar uit welingelichte kringen gemeld wordt is MacDonald zich er volkomen van bewust, dat de vorming der nationale re geering het einde zijner p o 1 i tie- ke loopbaan beteeken t. Na het einde der crisis zal hij zich uit de re geering en uit de politiek terug trekken. Snowden zal hetzelfde doen. RADIOREDE VAN MACDONALD. Een indrukwekkend woord. Gisteravond heeft MacDonald voor de radio een rede gehouden. Rustig en sonoor klonk de stem van den Britschen Premier: „Good evening". Om dan voort te gaan: Ik heb mijn leven gege ven aan de Arbeiderspartij en was steeds haar nurse. Maar nu heb ik mijn geloofs brieven veranderdmijn geloofsbrieven zijn nu die van den nationalen plicht, 200- als ik dien zie. Vervolgens wees de heer Mac-Donald er op, dat den laatsten tijd veel geruchten do ronde deden en hij wenschte in het kort te vertellen, wat er was gebeurd. Waarop een overzicht van de situatie volgde. Zij, die ons geld leenden achtten dit plotseling in gevaar en trokken hun credie- ten terug, zooals het ook vele andere lan den gebeurde. En men vertelde, dat de regeering geld had geleend voor improduc tieve doeleinden, dat wij boven onzen stand leefden. Er werd ook veel propagan da tegen ons gemaakt en men vergat, dat voorzichtigheid was geboden bij het ver spreiden van partijdige meeningen, dat men niet moest luisteren naar spookver halen. Het is echter niet waar, dat andere lan den ons trachten te benadeelen, maar wèl is de toestand ernstig. Die van Engeland, die van de geheele wereld En zij, die ons hielpen, zijn ongerust; het is hier als met een aanval van appendicitis, medicijnen baten niet, onmiddellijk moet worden in gegrepen. De wereld moet weer vertrouwen krij gen in ons crediet, opdat wij het pond sterling op peil zullen kunnen houden. Daarvan hangt onze positie af. Het pond sterling is het grootste hulp middel van den wereldhandel, die daarop gebouwd is. Ik ben op dit gebied geen des kundige, maar gaf al mijn aandacht aan de huidige kwesties. Indien deze toestand zou voortduren, zou pen crisis onvermijde lijk zijn. Een snelle beslissende actie is noodig, en wij zullen daartoe overgaan. Op dit punt zijn mijn ambtgenooten en ik vastbesloten. De begrooting zal in evenwicht worden gebracht, dat verzekeren wij onze crediteu ren, our lenders, nu reeds. Ik houd niet van drastische bezuiniging, maar ik weet, dat niemand ter zake tekort zal schie ten. Vervolgens stelde de premier de werk loosheid aan de orde. De werkloos- heidsuitkeering was nooit bedoeld als een salaris om van te leven. Het plan is nu, die uitkeering met 10 pet. te vermin deren, doch de kindertoe slagen zullen onaangetast worden gelaten. Dat lijkt op het eerste gezicht heel erg, doch de kosten van het levensonderhoud zijn dermate gedaald, dat een verminde ring als deze kan worden gedragen. In 1929 was de regeering reeds van plan, de werkloosheidsuitkeeringen met 11 1/2 pet. te verminderen, er blijft dus nog een winst van 11/2 pet. Deze uitkeeringen vergen thans meer dan 100 millioen pond sterling per jaar. Welnu: wij kunnen anderen niet zwaar der gaan belasten, indien op deze uitga ven niet wordt bezuinigd. Ik ben overtuigd, dat een ieder ten deze de natie zal steunen, ging de eerste mi nister voort, het is in het belang van al len, dat het crediet der natie wordt ge waarborgd. En het is in het belang der werkloozen, dat de toestand van enkele ja ren geleden terugkeert. Er moet thans worden gehandeld Maar, aldus de heer Maconald, dit moet ik u zeggen: de minister voor de schatkist en ik waren de tusschenpersonen tusschen de regeering en de Bank van En geland, en nooit stelde deze laatste ons eischen, die niet konden worden ingewil ligd. Van een samenzwering was geen sprake. En de houding van de Bank van Engeland tegenover de nieuwe regeering za' preciess dezelfde zijn als tegenover de oude. Thans is het woord aan de financieele wereld, wij moeten leenen, and pecple shall have to lend. Eén ding slechts kan uitkomst brengen: bezuiniging aan den eenen en verhoogde rijksinkomsten aan den anderen kant. Een desbetreffende plan zal worden opge maakt. Indien die arbeid weinig tijd in beslag neemt, al het leven der nieuwe re geering kort zijn, dan zal het normale po litieke leven spoedig worden hersteld en weldra weer zijn, zooals het de vorige week nog was. Intusschen zal ik tegenover ieder, zoo bes'uot spr. zijn rede, handelen met de volledige macht, waarover ik beschik, en ik ben overtuigd, dat de geheele natie be- rei.i' zal zijn om aan mijn oproep genoor te geven. R ma say MacDonald had precies een half uur gesproken. DUITSCHLAND De beurs gaat op 3 September weer opert. Het beursbest'Uiur, afdeeüng waardepa pieren, heeft in zijn heden gehouden zitting de volgend besluiten geomen: „De Berlijn- sche Effectenbeurs aal den 3 September a.e. weer voor het verkeer in waardepapieren, binnen- en buitenlandsche wissels en bui tenlandsche valuta worden opengesteld. De beurstijd zal aanvangen om 12 uur en ein digen om twee uren. Om 11 uur worden de beurslokalen geopend. Termijnhandel en handel met tusschennoteeringen zullen niet kunnen plaats hebben. Om kwart over twaalf zal een aanvang worden gemaakt met het vaststellen van de koers. De han del tegen andere dan de vastgestelde notee ringen, zoomede het afroepen van afwij kende koersen binnen de beurslokalen is tot nader order verboden. De beurs blijft des Zaterdags gedurende de maand Sep tember a.s. gesloten." DE MOORD OP DE SCHUPO- OFFICIEREN. De verantwoordelijkheid vastgesteld. De toedracht van de moorden op den Bülowplatz te Berlijn is thans volgens een mededeeling van de politie volkomen opgehelderd, daar talrijke personen bereid zijn onder eede te getuigen, dat de vijf thans in voorarrest zittende personen ver antwoordelijk zijn voor den moord op de beide Schuipo-officieren. Het Berlijnsohe Poldtiepresidium deelt verder mede, dat het tijdens het onderzoek in het Karl Liebknechthuis in beslag geno men materiaal onbetwistbaar heeft aange toond, dat de moordpropaganda door de Centrale van de Communistische Patrij ge leid werd, iets wat tot nu toe door haar ontkend werd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het nieuwe Engelsche kabinet gevormd. Duitsche wapenzendingen voor China in beslag genomen. BINNENLAND. Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg. Thans te Zwolle. (Gem. Ber., (2de blad). De Europeesche Zwemkampioenschap- pen te Parijs. Mej. Godard wint de 100 M. vrijen slag. Willy den Ouden tweede. Sto- tijn zevende in het schoonspringen. (Sport, 2de blad). De zeilwedstrijden om den Holland— België-beker op de Kaag. (Sport, 2de blad). De wereldwielerkampioenschappen te Kopenhagen. Blekemolen heeft pech. (Sport, 2de blad). OMGEVING. Een zwerver onder Sassenheim vermoord (lste blad). Een ernstige auto-botsing bij Nootdorp. (lste blad). FRANKRIJK DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. Officieel erkend. Van officieele Fransche zijde wordt het volgende communique verstrekt: Onlangs hebben zekere bladen de mede deeling verspreid volgens welke geen onder handelingen hebben plaats gehad tusschen Polen en Sowjet Rusland, nopens het slui ten van een defensief pact. Wij zijn in de gelegenheid mede te deelen, dat dit bericht onvolledig is. In October 1930 is door de Fransche re geering aan Polen medegedeeld, dat haar van de Sovjet Russische regeering een voor stel was geworden inzake het sluiten van een defensief pact. In den loop van de maand December heeft de Poolsche regee ring medegedeeld dat zij principieel be reid is de poging der 'Russische regeering te overwegen. Op 12 Februari 1931 heeft de Poolsche minister van Bui- enlandsche Zaken, Zaleski, in denzelfden geest voor de commissie van buitenlandsche zaken van den Poolschen Senaat een ver klaring afgelegd. Op grond van het feit, dat desbetreffen de onderhandelingen sinds maanden tus schen Mosoou en Warschau gaande zijn, heeft de Fransche regeering, aangezien zij de internationale verplichtingen en over eenkomsten, die het gevolg zijn van haar lidmaatschap van den Volkenbond, beseft, zich in de maand April j.l. bereid verklaard een voorstel van dezen aard na te gaan. De laatste hier uit Warschau ontvangen be richten, bevestigen dat de besprekingen tusschen Polen en Sovjet. Rusland nopens het sluiten van een verdrag op het oogen- blik verdaagd zijn, doch dat de besprekin gen zoo spoedig mogelijk weer te Moskou zullen worden hervat. ENGELAND STIJGEND WERKLOOSHEIDSCIJFER. Toeneming van ruim vijfduizend de laatste week. Het aantal ingeschreven werkloozen steeg tot 2719376, dus 5017 meer dan de vorige week en 701419 meer dan het vorig jaar. CHINA WAPENZENDING IN BESLAG GENOMEN. Bestemd voor China. De „Daily Herald" meldt, dat de Nan- king-regeering, gisteren Duitsche stoom schip „R. C. Rickmens" metende 5198 ton met een wapenlading aan boord ter waarde van meer dan 4 midioen mank, (volgens een andere lezing 8 millioen dollar) in beslag heeft genomen. De lading zou bestaan uit twee vliegtui gen, 600 machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie. Terwijl de Nankingregeering verklaart., dat de wapenlading voor Kanton is be stemd, beweert de revolutionnaire regoering te Canton ,dat het schip op deze wijze in handen van de Nankingregeering is ge speeld om de wapenlevering te oamouflee- ren. Bovendien beschuldigt de Ganton-regee- ring Dui'tschland er niet slecht van, groo- t.e hoeveelheden munitie aan Nanking te leveren, maar ook verklaart zij, dat Duitsoh- land meer dan honderd militaire adviseurs ter beschikking van de Na-nking-regeoring heeft gesteld, die de Nanking-troepen het gebruik van gifgassen leeren voor den strijd tegen Canton. Boycot van Duitsche goederen. Derhalve heeft de Canton-regeering een boyoot van Duitsche goederen in Zuid- China afgekondigd. Van we-ingelichte Duitsche zijde wordt vernomen dat het optreden ran de reederij, de Riokmers Linie, op zichzelf wettig is, aangezien de wet, die den invoer van wa pens in China verbiedt, onlangs is opgehe ven. Op verzoek van de Nanking-regeering heeft de Duitsche rijksregeering getracht, de reederij van haar voornemen af te bren gen. De Rickmers Linie heeft echter alle interventie afgewezen. BRITSCH-INDIE GANDHI TOCH NAAR LONDEN. Spoedig vertrek verwacht. In Congres-kringen verwacht men thans definitief, dat Gandhi de Ronde-tafelcon- ferentie te Londen zal bijwonen. Zeer waar schijnlijk zal hij zich binnen enkele dagen inschepen. ITALIË DE DOOD UIT DE LUCHT. Negenhonderd Oorlogsvliegtuigen op manoeuvre. Heden beginnen in de Apenijnen de groo- te luchtmanoeuvres. waaraan tenriaastebij i negenhonderd vliegtuigen der Italiaansche luchtmacht zu.len deelnemen. Het Wethoudersvraagstuk te Alkmaar. De Sociaal Democraten en de Roomsch Katholieken te Alkmaar, zijn op een ge meenschappelijk programma tot overec:. stemming gekomen. De afdeeling Alkmaar van de S.D.A.P. heeft dit program in ecu ledenvergadering aanvaard en het staat nu vast, dat de vier thans zitting hebbende wethouders, de keeren Klaver en Van d'?r gerland (beiden R.-K.) en de heeren Wes- terhoff en Bonsema (beiden S.D.A.P.) wee* herkozen zullen worden. De Chr. Hist, de A.-R. en de Vrijheids bond zullen in oppositie blijven. Het staat vast, dat beide Vrijz.-Dem. zich met bet samengaan van rood en zwart, niet kunnen vereenigen, zoodat zij zich bij de opposi tiegroepen zullen scharen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1