De Europeesche Zwemkampioenschappen te Parijs, MAANDAG 24 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ZUS BRAUN EN WILLY DEN OUDEN GESLAGEN, DOCH PLAATSEN ZICH IN DE FINALE 100 M. VRIJE SLAG. De Hongaren in grootschen vorm. Een groote menschenmenigte was gister middag naar het zwemstadion van Tourel ies gestroomd om daar getuige te zijn van de eerste wedstrijden voor de Europeesche zwemkampioenschappen. Laten wij dadelijk zeggen, dat deze eer ste dag groote verrassingen heeft ge bracht, envoor Nederland niet van de aangenaamste. Onze Rotterdamsche dames Zus Braun en Willy den Ouden hebben in enkele zwemsters zeer sterke mededingsters ge vonden. Zus Braun werd in haar serie derde ach ter Mile Godard, en Miss Cooper, terwijl Willy den Ouden tweede werd achter de Mongaarsche mej. Lenkei. Wij willen geenszins zeggen, dat onze beide dames kansloos zijn voor de finale, doch het is absoluut uitgesloten te achten, dat een Hollandsche overwinning als een vast staand feit kan worden aangenomen. Dins dag vindt de finale plaats. Wat zeer sterk opviel, was het uitste kend zwemmen van de Hongaren, zoowel bij de dames als bij de heeren. Om maar te zwijgen van de reusachtige overwinning, die het Hongaarsche poloievental heeft be haald op Frankrijk. Als we de twee series voor de dames na gaan, dan vermelden wij, dat in de eerste serie Mile Godard direct de leiding nam, gevolgd door Miss Cooper. Zus Braun lag op de derde plaats. Deze volgorde is pre cies zoo gebleven. Met flinken voorsprong tikte Yvonne Godard als eerste aan; om Je tweede en derde plaats wefd fel gestreden en met slechts 1/5 sec. verschil bleef Miss Cooper voor. In de tweede serie zwommen slechts twee zwemsters op internationaal peil, n.l. de Hongaarsche Lenkei en Willy den Ouden. Miss Mac Dowall (Engeland) werd derde met aanzienlijken achterstand op Mep den Ouden. Voor de finale hebben zich geplaatst de drie eersten uit iedere serie, dus Mile Ge dard, Miss Cooper, Zus Braun, Mep Len kei, Willy den Oud-en en Miss Dowall. Begonnen werd met eenige trainings wed strijden, welke natuurlijk niet meetelden voor het kampioenschap. Hierna kregen de dames een beurt, waarna de series 100 Me ter vrije slag heeren aanvingen. De groote teleurstelling was natuurlijk het niet star ten van den sterken Franschman Taris, waardoor we verschoond blijven van een finale tusschen hem en Dr. Barany, den sterken Hongaar, die n.b. de eenige was die de 100 Meter binnen de minuut zwom. Uit alles is duidelijk gebleken, dat het Europeesche kampioenschap hem niet meer kan ontgaan. En als tweede sterke zwem mer op deze 100 Meter vrije slag noteer den we zekeren Szekely, ook al een Hon gaar, die een tijd maakte in zijn serie van 1 minuut 1 sec. De finale 100 Meter vrije slag heerefi vindt morgen, Maandag plaats. Hiervoor wisten zich te plaatsen de Hongaren Dr. Barany en Szekely, de Tsjech Steiner, de Zweden Petterson en Lund-hal, de Duit- scher Haas en de Italiaan Costolli. Vermelden wij -tenslotte nog de uitsla gen van dezen eersten dag: 100 Meter vrije slag dames: 1ste serie: 1. Mile Y. Godard (Frankrijk) tijd 1 min. 10 2/2 sec.; 2. Miss J. Cooper tijd 1 min. 114/5 sec.; 3. Zus Braun (Holland) tijd 1 min. 12 sec.; 4. Mej. Sipos (Hongarije), 5. Mej. Lempret (Joego-Slavië). 2e serie: 1. Mej. Lenkei (Hongarije) tijd 1 min. 11 3/5 sec.; 2. Willy den Ouden (Hol land) tijd 1 min. 12 1/5 sec.; 3. Miss Dowall (Engeland) tijd 1 min. 16 sec.; 4. Mile Hor- rent (Frankrijk). Congres Europ. Zwemliga. Zaterdag werd te Tourelies het congres gehouden van de Europeesche Zwemliga, waarbij 12 landen vertegenwoordigd wa ren, n.l. Engeland-, Hongarije, Duitschlaud, Frankrijk, Nederland, Italië, Spanje, Po len, Oostenrijk, Joego-Slavië, België en Tsjecho-Slowakije. Nederland werd verte genwoordigd door den heer A. S. Sirks. Esthland en Engeland werden als leden van de Europeesche Zwem Liga aangeno men. De heeren Graaf Klebelsberg (Hon garije), Martinetti (Italië) en Castellan (Frankrijk) werden tot eereleden verkozen in verband met hun verdiensten betreffen de de Europeesche zwemkampioenschap pen. Voorts werd besloten te Los Angeles een wedstrijd te laten verzwemmen over 4 X 200 Meter crawl tusschen Europa, Afri ka, Amerika en Azië, die reeds hun toe zeggingen hebben gedaan. Met Australië is men nog in onderhandeling. Deze wedstrijd zal plaats vinden om een wereldbeker. De Europeesche kampioenschappen zul len in 1934 te Maagdenburg in Duitschland worden gehouden. Duitschland werd geko zen met 22 tegen 2 stemmen. Tsjecho-Slo- wakije stemde tegen. De verkiezingen had den het volgende resultaat: President: Binner (Duitschland), vice-presidenten: Drigny (Frankrijk) en Faerer (Engeland); leden: Babrassi (Italië), De Braine (Bel gië), Hauptman (Tspecho-Slowakije) en Sirks (Nederland). Als nieuwe Europeesche records werden gehomologeerd: 800 Meter crawl Mej. Go dard (Frankrijk) 12 min. 28,6 sec. 1500 Meter crawl: Mej. Godard (Frankrijk) 15 min. 18,6 sec. (tegelijk wereldrecord). 220 yards crawl: Miss Cooper (Engeland) tijd 2 min. 45 sec. 200 Meter schoolslag: Miss Hamp- s-on (Engeland) tijd 3 min. 10,4 sec. (tegelijk wereldrecord). KAMPIOENSCHAP VAN DEN AMSTEL. Van Hemsbergen winnaar. Munting (L. Z. C.) eerste der junioren. Eenige jaren geleden heeft het Week blad „Het Leven" een wedstrijd over 2 km in den Am-stel uitgeschreven. Zaterdag is deze wedstrijd herhaald en nu er tevens den titel van „kampioen van den Amstel" aan verbonden. Het Leven heeft daarvoor twee wisselbekers beschil-u--r gesteld, een voor de dames en een voor de heeren, zoo dat we er nu op kunnen rekenen, dat deze wedstrijd telken jare zal verzwommen wor den. De sterdamsche Reddings Brigade, als steeds actief en bereidwillig, stelde zoo v-eel leden ter beschikking als noodig wa ren ter beveiliging van het traject, dat be gon tegenover de Tweede J. v. d. Heyden- straat en dat zijn keerpunt even voor de Berlagebrug had. Daardoor bood de Amste! Zaterdag den fees-telijken aanblik, zooals we bij roei- wedstrijden gewoon zijn: honderden toe schouwers langs de Amsteloevers, een be drijvig gewir-war van kleine en groote boo ten op het water. Uit tal van plaatsen waren liefhebbers op komen dagen, tot uit Zwolle toe, verte genwoordigers van 16 vereenigingen, ter wijl Den Helder een nietr-lid van den N. Z. B. leverde. Precies om 3 uur 15 min. klonk het ver treksignaal. Drie dames, elf heeren senio ren en 32 heeren juniores, in totaal dus 46 personen, wiemelden dooreen, een gespat en gesohuim van je welste. Dadelijk echter trokken de snelle crawl-zwemmers er tus schen uit, zoodat weldra ieder de noodiige ruimte had. Merkwaardig zoo snel als de colonne zich verlengde. Tot het voorste peloton behoorden Kuy- per ((Dolfijn), Van Hemsbergen (Haarlem) Van Voorst en Wegenaar (beiden A. Z.) en Henk de Haa-s, (Zian, Den Haag), allen se niores. Dan volgden twee juniores, Munting (Leiden) en Van der Kamp (Dolfijn), in ge zelschap van het Rotterdamsehe meisje mej. Breukel, (O. D. Z.), die haar in hoog tempo uitgevoerde crawl kranig volhield. Op 500 meter waren De Haas en Van Voorst van het hoofdpeleton losgeraakt. De Haas herstelde zich echter en bleef de drie leiders van dichtbij volgen. Van Voorst echter zakte meer en meer af, zoodat bij het clubgebouw van Nereus Munting en mej. Breukel hem passeerden. Bij het keerpunt, op 1000 m., keerden Kuyper en Van Hemsbergen het eerst (gelijktijdig) onmiddellijk gevolgd door Wegenaar en De Haas. Munting en mej. Breukel streden vinnig om de vijfde plaats waarbij het zwakke geslacht voorloopig overwinnaar bleef. De eerste 1000 meter werd in 15 min. 35 sec-, afgelegd. Op de tweede helft kwam er voorloopig weinig teekening in den strijd. Kuyper en Van Hemsbergen bleven vlak naast elkaar waarbij de Dolfijnzwemmer in de minst goede positie lag, omdat hij zijn tegen stander niet zien kon. Wegenaar bleef taai hangen. Op 15 meter daarachter hield De Haas de eer van Den Haag hoog, waarna mej. Breukel volgde. Pas op de laatste 500 m. kwam er teeke ning in den strijd. Van Hemsbergen, snel lere sprinter, liep langzaam maar zeker op Kuyper uit. Wegenaar kon het tempo niet volgen en bleef meer achter evenals De Haas .Mej. Breukel had te veel gegeven en moest Munting de vijfde plaats afstaan, welke volgorde behouden bleef tot het ein de. Onder daverend gejuich tikte Van Hems bergen in 31 min. 16.2 sec., als eerste aan, op 10 meter gevolgd door Kuyper. De juni-or Munting werd in zijn klasse eerste in 33 min. 30.4 sec., waarna als eerste van de dames mej. Breukel binnen kwam in 33 min. 52.4 sec. Onafgebroken komen de zwemmers nu binnen. Als ongeveer tiende noteeren wij de aankomst van den L. Z. C.'er Elsinga, ge volgd door z'n clubgenoot L. Westen, die kans had gezien Hegi (Zian) in de laatste paar honderd meter te passeeren. Even is er nu pauze, de touristen zijn in 't zioht en enkele bootjes met uitval lers. Na ruim 59 minuten is de laatste zwemmer binnen en kan de prijsuitdeeling beginnen. De uitslagen zijn: Da-mes: 1. I. Breukel (O. D. Z.) in 33 min. 52.2 sec.; 2. A. Age te reek (H. D. Z.) in 47 min. 12 sec.; 3. G. Philippo (H. D. Z.) in 47 min. 26 sec. Heeren, juniores: 1. E. Munting (L. Z. C.) in 33 min. 30.4 sec.; 2. G. P. van der Kamp (Dofijn) in 34 min. 37.4 sec.; 3. J. Sten-der Jr. (Dolfijn) in 34 m. 44.6 sec. Heeren, seniores: 1. J. van Hemsbergen (Haarlem) in 31 min. 16.2 sec., 2. F. Kuyper (Dolfijn) in 31 min. 27.4 sec.; 3. F. Wege naar (A.Z.) in 32 min. 7.4 sec. Behalve Munting behaalden ook de L. Z. C.'ers J. Elzinga, L. en J. Westen, P. Lepelaar, Mr. F. Hofsteenge, L. van Gel deren, S. Ouwekerk en D. van Driesum de bronzen medaille. Kampioenswedstrijden van den Goudschen Zwembond te Alphen aan den Rijn. Zaterdagmiddag waren te Alphen in de zweminrichting aan den Westkanaal- weg onder leiding van de Alphensche zwemclub „A. Z. C." bovengenoemde wed strijden georganiseerd. Niettegenstaande de grillige weersgesteldheid bestond voor dezen wdestrijd een groote belangstelling en werden de verschillende wedstrijden van het begin tot einde gevolgd door een talrijk publiek, niettegenstaande de wed strijden werden afgewisseld met eenige regenbuitjes' en Pluvius probeerde als spelbreker op te treden. Over het geheel zijn de wedstrijden goed geslaagd en hadden deze een vlug verloop. De A. Z. C.-deelnemers waren niet bijster gelukkig te noemen alleen de heer P. Belgraver wist in het nummer schoonspringen het kampioenschap te behalen met niet min der dan 108 punten, overigens werden wel enkele andere prijsjes behaald. De jury bestond uit de heeren: G. B. Gabry, voorzitter van het bestuur van den G. Zwembond. Starter P. de Jong, de be kende competitieleider. Tijdwaarnemers H. Westenbrink, J. W. Erkens en H. Th. Malingré, terwijl de commissie van orde bestond uit den heer L. C. Jongenburger Jr. De leiding bleek in goede handen, terwijl ook de jury zich behoorlijk van haar taak en tot volle tevredenheid van allen wist te kwijten. De uitslagen zijn als volgt: 40 M. vrije slag voor heeren onder 16 jaar: kampioen A. do Jong, G. Z. C. in 27.4 sec., 2. S. Kok, S. Z. en P. C. 29.1 sec. 40 M. vrije slag voor heeren boven 16 jaar: kampioen D. C. v. d. Oever, S. Z. en P. C. in 24.2 sec. 2. J. Süheer, S. Z. en P. C., 24.3 sec. 40 M. rugslag voor heercu onder 16 jaar: kampioen Ad. Bruggeman, S. Z. en P. C., in 38.3 sec. 2. J. Gravenstijn in 41.1 sec. 40 M. rugslag voor heeren boven 16 jaar: kampioen C. J. Thybout, G. Z. C. in 33 sec. 2. C. Thim, A. Z. C. 34.2 sec. 40 M. schoolslag voor heeren onder 16 jaar: kampioen W. van Sierenberg de Boer, S. Z- en P. C. in 36 sec. 2. A. Kwaak „De Gouwe" 36.4 sec. 40 M. schoolslag voor heeren boven 16 jaar: kampioen W. N. de Bruyn, G. Z. C. 29.1 sec. 2. A. de Bruyn, G. Z. C. 40.4 sec. Estafette 5 X 40 v"je s^ai? voor heeren: deelnemende vereenigingen S. Z. en P. C., G. Z. C. en A. Z. C. Utislag: kampioenschap S. Z. en P. C. Schoonhoven in 2 min. 11 sec. 2. G. Z. C. 2 min. 20 sec. 3. A. Z. C. 2 min. 23.2 s. Estafette 4 X 40 wisselslag voor heeren (school-, zij-, rug- en vrije slag). Deelnemende vereenigingen: G. Z. C. en A. Z. C. Uitslag: G. Z. C. behaalde het kampioenschap in 2 min. 4.2 sec. A. Z. C. 2 min. 9.1 sec. Popduiken voor heeren: kampioen A. de Bruyn G. Z. C., 23.3 sec. 2. J. C. Gra- vensteijn, G. Z. C., 26.1 sec. Schoonspringen: kampioenschap P. Belgraver, A. Z. C. 108 pnt. 2. J. Hoo- genboom 103 punten. Begrijpelijkerwijze bestond vooral voor het nummer popduiken en schoonspringen waarbij wij vooral bij het laatste num mer menig staaltje van fraaie zwemsport te zien kregen, een ongekende belang stelling. Tot slot werd buiten het pro gramma om nog een wedstrijd gehouden om twee door iemand uit het publiek be schikbaar gestelde prijzen voor de snel ste zwemmers. Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door 4 personen. Uitslag: kampioenschap S. Z. en P. C. C. in 24.2 sec. 2e pr. W. N. de Bruijn, G. Z. C. 25.2 sec. Het geheel werd daarna besloten met een tweetal waterpolowedstrijden. De eerste bestond uit een wedstrijd tus schen A. Z. C. II en Schoonhoven en G. Z. C.-comb. (wegens het niet opkomen van Poelmeer I, Oegsttfeest). In dezen wedstrijd bleek A. Z. C. II niet tegen deze combinatie opgewassen. De uitslag luidde 13. Rust 12. Hierna volgde de wedstrijd Bondrze- ventalA. Z. C. I. De opstelling was als volgt Goudsch Bonds-zevental: P. v. Heumen (Schoonhoven) M. v. d. Bergh (Schoonhoven) H. Th. Malingré J. Gravensteijn (Schoonhoven) (Gouda) W. N. de Bruyn J. Scheer W. v. d. Oever (Gouda) (Gouda) (Schoonhoven) J. Raaphorst C. Thim S. Bonte Dusoswa J. Jongeleen C. v. Leeuwen G. Weijers A. Z. C. I. Ook in dezen wedstrijd waarbij A. Z. C. veel pech had met tegen de lat of over te schieten moest zij genoemd Bondszevental als haar meerdere erken nen. Zagen wij oorspronkelijk gelijk op gaand spel, na de rust bleken de gasten wel overweldigend sterker. Voor de rust wisten de gasten twee keer te scoren, zoodat de rust aanbrak met 20. Na de rust wist A. Z. C. door Raap horst de eer te redden en het eenigste tegenpunt te maken terwijl de gasten ook na de rust twee keer het doel wis ten te vinden, zoodat de uitslag was 41 voor het Bondszevental. De keeper van het Bondszevental verrichte schitterend werk. Na afloop der wedstrijden werd door den heer Jansen met een gebruikelijk speechje de prijzen uitgereikt. Het wereldrecord borstzwemmen. Mej. Herthan Wunder heeft in het Ca- rolabad te Leipzig hef wereldrecord bórst- zwemmen over 500 meter veroverd. Zij heeft den afstand afgelegd in 8 min. 32 sec. Het vorige record wa3 8 min. 35 siec. Tevens veroverde zij het Duilsche record over 400 meter. Haar tijd was 6 min. 45.9 WATERPOLO Promotiewedstrijd res. 1ste klasse. A.s. Woensdagavond word in de zwem inrichting aan den Hooge Rijndijk ge speeld de wedstrijd H. P. C. TI (Heem stede)Z. I. A. N. II (den Haag) voor promotie naar de reserve eerste klasse. De Zijl I—H. Z. en P. C. II. Dinsdagavond a.s. na afloop van den kampioenswedstrijd De Zijl IIZian V, speelt de Zijl I een vriendschappelijken wedstrijd tegen H. Z. en P. C. II (res. 2e klasse N. Z. B.). ATHLETIEK R. K. Ath. Ver. „De Bataven". Op do wedstrijden te Zaandam, georga niseerd door Vitesse, is het lid J. van Bakel no. 3 geworden op de 300 M. nieuwelingen met nog geen meter verschil met no. 2, in den zeer mooien tijd van 10 min. 31 sec. Met vèrspringen maakte het lid B. God- dijn den zeer mooien sprong van 5 M. 17 c.M. Weer twee bewijzen wat training ou der goede leiding doet, in aanmerking ge nomen het zeer korte bestaan der verceni- ging. Ga zooo voort, athleten. Hedenavond training door den heer t. Oerle om de 1.1. verregende Woensdag avond in te halen. Allen present. Te Bussum werd Zaterdag het jaarlijksehe Concours Hippique gehouden niet een springconcours om den beker van Laren. Kapitein de Kruyf, die het springconcours won, neemt op „Abaisse" een Hindernis.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5