22ste Jaargang MAANDAG 24 AUGUSTUS 1931 No. 6982 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND De Twaalfde Bedevaart naar den Yser 3)e £cidóeJieGou/fcömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per weet 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adverten..ën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vaD het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Het A.V.R.O.-bestuur en zijn verontschuldiging. Naar het Nedeiiandsch Christelijk Pers bureau van bevoegde zijde verneemt, zal biirhenkort als voorzitter van de A.V.R.O. optreden de heer mr. M. Slingenberg, te Haarlem, vrijzinnig-democratisch lid van de Eerste Kamer en wethouder dier ge meente-. De heer mr. Slingenberg had echter den eisch gesteld, dat, alvorens hij het voorzitterschap zal aanvaarden, het tegen woordige A.V.R.O.-bestuur zijn veront schuldiging zal aanbieden aan minister Reymer voor de onbehoorlijke wijze, waar op vorig jaar door de A.V.R.O. in zake het zendtijdbesluit tegen dien bewindsman werd geageerd. (De inhoud van deze ver ontschuldiging publiceerden wij reeds). Op grond van officieuze, door mr. Slin genberg ingewonnen informaties, was het zeker, dat minister Reymer, na deze er kenning van gemaakte fouten, het A. V. R. O.-bestuur weer op voet van gelijkheid met de ander omroepvereenigingen zou willen ontvangen en behandelen. Wij denken er niet over, om het A. V. R. O.-bestuur voor deze daad te gaan bewie- rooken ten bewijze van respect. Wat het nu heeft gedaan, is geweest een daad van plicht; een daad, die ook noodzakelijk was, wilde het A.V.R.O.-bestuur niet ge héél en al zijn plaats verliezen in de achting van niet-geestver wanten en ook van geestverwanten. Wij bewierooken het A.V.R.O.-bestuur vóór deze daad niet. Maar veel minder denken we er over, om het daarvoor uit te lachen of te bespotten 1 En wij bobben ons geërgerd om wat het „Volk'' met vette leters boven bovenstaande mededeelingen plaatste n.l.: „A.V.R.O.-voorzitter ontdekt. Hij eischte zelfvernedering. Als je maar een voorzitter hebtMr. Slingen berg de reddende engel". Schuid-bekennen, verontschuldiging-aan bieden is geen zelfvernede ring, zooals blijkbaar door het „Volk" bedoeld Als men om een dergelijke daad gaat minachten en hoonen, dan maakt men het openbaar erkennen van schuld en het openbaar aanbieden van verontschuldiging wel heel erg moeilijk, en zóó werkt men niet mede, om den politieken onderlingen omgang zoo veel mogelijk op een moreel- behoorlijk peil te houden V Verandering in politiek nood zakelijk. In een anti-oorlogs-artikel schrijft het „Volk" o.m. Ons idealisme mag geen afbreuk doen aan onzen nuchteren zin voor de werkelijkheid. Die werkelijkheid is deze, dat alle op zichzelf gestelde I strijd tegen welke vechtmethode ook, gedoemd is tot volslagen onmacht, om dat het ijdel is, zich te keeren tegen gevolgen, die er altijd zullen blijven, zoolang de oorzaken niet zijn wegge nomen. En voor het wegnemen dezer oorzaken baten alleen veranderingen in politieke machtsverhoudingen Dat er „veranderingen in politieke machtsverhoudingen' moeten komen, zul len wij niet bestrijden. Wij zouden echter liever willen spreken van „veranderingen in politieke verhoudingen, gegrond op een veranderde geestesgesteldheid van indivi duen en volkeren" Het behoeft niet vermeld, dat de schrij ver van het „Volk"-artikel deze verande ringen alléén verhoopt van het socialisme. Hij zou echter ook kunnen constateeren, dat die gewenschte en noodzakelijke ver anderingen zouden verwerkelijkt zijn, in dien de menschkeid zou luisteren en zou handelen naar de gedragsregels in deze, welke bij herhaling worden voorgehouden vanuitRome, door opeenvolgende Pausen V Ongebondenheid en. heilige banden. Een mondain Berlijnsch blad aldus de Kath. Wereldpost publiceert den volgen den „afscheidsbrief van een jeugdige zelf- moordenares". „Hallo Bill, 't Is afgeloopen met mij. Ik maak er een einde aan. De eenige angst, die ik heb, is, dat men sluwer zal zijn dan ik en mij zal ver hinderen te doen, wat ik als het eenig mogelijke acht. Wanneer men een moord wil begaan moet men zijn zin nen bij elkaar hebben. Bij zelfmoord ook, anders komt men bij in een ze nuwlijdersgesticht. Ik zal oppassen. Aether, veronal of een sprong uit het raam komen niet in aanmerking. Ik wil geen half werk, ik wil vergetel heid. Het zou een vreeselijke ontdek king voor mij zijn, indien er na den dood nog een leven was, maar ik ge loof dat de millioenen geestelijken on gelijk hebben. Zoo iets voelt men. Wat het overige betreft is alles onver schillig". Toen de redacteur dit manuscript in handen kreeg riep hij uit: „Een volk dat zulke meisjes heeft, kan niet ondergaan hieruit spreekt het los zijn van het he den, rustige zelfbeheersching en de zeker heid van het absolute einde" 1 Dat masker van rust, hetwelk de zelf- moordenares zich heeft voorgetrokken, en dat ons sidderen doet, dat masker ver bergt vertwijfeling Die „millioenen geestelijken" konden toch wel 'ns gelijk heben; en kon toch wel 'ns een hemel en een hel bestaan!.... Rust is niet altijd rust! Een cynische onverschilligheid is heel iets anders, dan sereiene kalmte. De rust van den wereld- ling, die leeft in ongebondenheid, verschilt wezenlijk in inhoud en ook voor wie iets dieper schouwt dan de oppervlakte in uiterlijke verschijning van de rust, die genoten wordt door dengene, die leeft in de gebondenheid van heilige banden DUITSCHLAND OPHEFFING DER REISBELASTING IN DUITSCHLAND. Het rijkskabinet heeft in zijn zitting van Zaterdagmiddag besloten, de verordening tot heffing van een bela-sting op buiten- landsche reizen met ingang van Woensdag, 26 Augustus, op te heffen. Op grensoverschrijdingen, die na Dins dag, 25 Augustus, worden ondernomen, wordt, deze belasting dus niet meer gehe ven. Restitutie van reeds betaalde reisbe- lasting wordt slechts gedaan, ingeval de grensoverschrijding na Dinsdag 25 Augus tus plaats vindt. COMMUNISTISCH RIJKSDAGLID VEROORDEELD. Wegens beleediging van den Paus. Voor het schepengerecht stond terecht de onderwijzer Schneller, communistisch rijksdag-afgevaardigde en lid van den staatsraad. Hij werd ervan beschuldigd, als ver antwoordelijk redacteur, op 22 Maart 1930 in de „Schlesische Arbeiterzeitung", waarin een gedicht voorkwam onder den titel „Wierook en petroleum" den Opperherder van de Katholieke Kerk, Paus Pius XI, openlijk te hebben beleedigd. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie eischte twee maanden gevangenis straf. Schneller werd veroordeeld tot 100 rijks- mark boete, subsidiair tien dagen gevange nisstraf. EEN GROOTSCHE BETOOGING, VAN HETGEEN VLAANDEREN WIL. De Twaalfde Bedevaart naar den Yzer van dit jaar droeg een bijzonder karakter door de deelneming uit Nederland en uit Zuid-Afrika, alsook door de stichting van een afdeeling van de Nooitrmeer-oorlog-Fe- deratie. Professor Einstein zond een telegram, waarin hij de deelnemers aan de Vlaam- sche bedevaart opwekt den strijd vol te houden tegen den oorlog, voor de ontwa pening. Om half twaaf met een H. Mis in de openlucht begonnen, werd de "bedevaart met klokkengelui en samenzang voortge zet. Zij werd per radio uitgezonden, waar bij de omroeper aankondigde, dat er onge veer 130.000 manifestanten waren, behoo- rend tot alle lagen der bevolking. Die massa gedroeg zich waardig en kalm en schaarde zich om de honderden vlag gen. De manifestatie was een vredesbetoo- ging. Na het gebed van een Onze vader be gon de eerste der aangekondigde redevoe ringen, en wel die van den heer F. Pille- cyn, die sprak uit naam van de V. O. S. (Vlaamsche Oud-Strijders). Dit was slechts een korte toespraak, die echter fel was en die de figuur van den idealist de Rud der stelde tegenover die van „de oorlogs- grooten, van de dwazen en de misdadi gers van den oorlog". En hij merkte op, dat „de bouwers van vestingwerken, de geld-mannen en de sabel-kletteraars, de berekenaars van de pensioenen der inva lide generaals zich hebben moeten veront rusten over de asch van dien de Rudder, „armen Vlaamschen piot", en dat de mi nisters over een crisis hebben gesproken, alleen aar aanleiding van hem Heb Yzer-monum"nt werd hierop met bloemen ovei'dektj terwijl het gemeen schappelijk gezang weerklonk. De omroeper deelde mee, dat bloemen waren gezonden door verschillende groe pen Fransche, Amerikaansche, Ierland- sohe en Duitsche oud-strijders. Terwijl bloemen werden neergelegd bij het monument werd een protesbtelegram voorgelezen, dat gezonden was aan den heer Renkin, den eersten minister, die het overbrengen van het lijk van René de Rudder had verboden. Thans kwam de rede van professor Daels, voorzitter van het comité. Professor Daels laakte de houding van de Belgische militaire autoriteiten. Hij gaf de verzekering dat geen enkel politiek veto van een minderheid die het Vlaam sche ras onderdrukt macht zal hebben te gen den wil van het volk; dat eischt dat de Rudder rust aan den voet van het Kruis voor den Yzer. De aanwezigen zwoeren daarna geza menlijk den eed van trouw aan de „Moeder van Vlaanderen." Hierop volgde de onthulling van het De Rudder-monument, waarbij een bloemen hulde werd gebracht, terwijl een afge vaardigde van een groep Vlaamsche stu denten een korte redevoering uitsprak. Er werden nog verschillende redevoerin gen gehouden, o.a. door de Nederlandsche vertegenwoordigers dr. L. van Es en dr. Z. Kamerling uit Leiden, en door den Zuid-Afrikaanschen vertegenwoordger Hof man. De meeste sprekers spraken zich uit voor de volledige bevrijding van Vlaande- Voor het eerst werd, behalve door de afgevaardgden der Vlaamsche Frontpartij, aan de plechtigheid deelgenomen door eenige Katholieke Vlaamsche Kamerleden. De geheele betooging is in volmaakte orde verloopen. Hoewel te Dixmuiden haast geen politie te zen was, waren van overheidswege toch verschillende voor zorgsmaatregelen genomen om incidenten te voorkomen. Deze maatregelen bleken echter overbodig, aangezien zich geen en kel incident voordeed. ENGELAND DE KABINETSCRISIS. Gaat de arbeiders-regeering heen? De Koning is gistermorgen acht uur uit Schotland te Londen aangekomen. Om half elf ontving hij den minister-president Mac Donald. Het .onderhoud, dat de Koning met de ministerpresident had. duurde een uur. Op advies van den laatste ontving de Ko ning gistermiddag om twee uur Sir Her- bert Samuel. In den namiddag is de leider der Conservatieven Baldwin nog bij den Koning in het Buckingham Paleis geweest, beneinde deze het standpunt van de Conser- vabieve Partij mede te deelen. Ondanks de verrassende zwijgzaamheid van de regeering over den werkelijken toestand, is men te Londen algemeen van i meening, dat de uren van het kabinet- i MacDonald zijn geteld. Het gerucht gaat zelfs, dat MacDonald reeds bij zijn laatste audiëntie den Koning heeft medegedeeld, dat het hem onmogelijk is, zijn kabinet op de basis van het nieuw ontworpen 3a HONGARIJE Het Hongaarsche Kabinet gevormd. Vroeger dan verwacht werd, is graaf Ka- rolyi erin geslaagd het kabinet samen te stellen. Het kabinet is als volgt samengesteld: minister-president en minister van finan ciën: graaf Ivarolyi; buitenlandsche zaken: professor Bela Kenez; binnenlandsche za ken: Kereszjsi-Fischer; welvaart en gods dienst: dx. Ernszt; landbouw: Bela Ivady; oorlog: Goenboes; justitie: Zsitvay; minis ter zonder portefeuille: Johann Mayer. De drie laatstgenoemden maakten reeds deel uit van het m i nisterie-Bethlen. neerings program bijeen te houden. Misschien zal nog in den loop van van- worden om ten spoedigste een bezuinigings program aan het parlement te kunnen voorleggen, teneinde door snel ingrijpeu ernstige schade van het Engelsehe crediet in het buitenland te kunnen voorkomen. Als onmiddellijke oorzaak voor de val der regeering kan de ultimatieve eisch ba rer tegenstanders gelden, om de begrooting in evenwicht te brengen door drastische be- zuinigings-maatregelen en door de houding der vakvereenigingen. De onderhandelingen van heden zullen bepalen, hoe de nieuwe regeering eruit zal zien. SPANJE OPWINDING IN BASKENLAND. Nat. leiders gearresteerd. Door de maatregelen, die de regeering in de laatste dagen ten aanzien van de Kerk heeft genomen, is onder de bevolking der Baskische provincies groote opwinding VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Vlaamsche Bedevaart naar den Yzer uitnemend geslaagd. De Laboerregeering afgetreden. (Telegr.) BINNENLAND. Ned. motorschip op de Noordzee gezon ken. De opvarenden door Engelsch stoom schip gered. (Laatste Berichten). Een berooving en mishandeling van een schipper te Hazerswoude. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Bij de Europeesche zwemkampioenschap- pen werden de dames Braun en den Ouden in haar series geslagen. Zij plaat sten zich echter in de finale. Bij de wereldkampioenschoppen wiel rennen werd de Deen Harder amateur wereldkampioen sprint. West Duitschland wint den atletiek wedstrijd van Nederland. De jaarvergadering van den Kon. Ned. Voetbalbond. Radio-uitzending van competitie-wedstrijden verboden. Goedgeslaagde atletiekwedstrijden van Vitesse te Zaandam. Een nieuw athletiekrecord 100 M. hard- loopen? (lstè blad). ontstaan. Ofschoon het nog niet tot on lusten is gekomen en evenmin tot de vor ming van gewapende boerenbonden, heeft de regeering reeds omvangrijke maatrege len genomen. De zeven katholieke en na tionale dagbladen, die te Bilbao en San Sebastian verschijnen, zijn verboden. De leiders der nationale beweging zijn gear resteerd en de wapenfabrieken in Eibar zijn bezet. De Madrileensché katholieke en rechtsche pers veroordeelt het optreden der regeering als onwettig en publiceert scher pe protesten. Men vreest voor een verscher ping van den politieken toestand. De Spaansche minister van Binnenland sche Zaken, Maura, heeft in een rede met betrekking tob den toestand in de Noord- Spaansche provincies verklaard, dat de re geering, ten einde elke mogelijkheid van een opstandige beweging te voorkomen, be sloten heeft de groote militaire manoeuvre-s, welke juist op dit oogenblik in Spanje be ginnen, er voor te gebruiken om twee di visies naar de betrokken provincies te zen den. Deze troepen zijn reeds uit Burgos en Valladolid vertrokken. BRITSCH-INDIE DE ONDERKONING AAN GANDHI. Een tegenbeschuldiging. Uit Simla wordt gemeld, dat een brief van den onderkoning aan Gandhi is gepu- I bliceerd, waarin de bewering, als zou de Engelsehe regeering de overeenkomst van Delhi herhaaldelijk hebben overtreden, be slist van de hand wordt gewezen. Daarentegen wordt nadrukkelijk vastge- i stold, dat juist de werkzaamheid van her- Indische congres zoowel naar de letter als naar den geest in strijd is. met de besloten overeenkomst en een voortdurende bedrei ging vormt niet alleen voor de handhaving van deze overeenkomst, dooh voor den vre- de in het algemeen. De Kabinetcrisis in Engeland. Voor het eerst sedert jaren heeft het Engelsehe Kabinet Zaterdag een bijeenkomst gehouden, in verband met de kabinetscri sis. Arthur Henderson en verschillende leden verlaten het regeeringsgebouw in Wowningstreet na de vergadering. AFRIKA Z.-AFRIKA ZIET AF VAN HERSTEL BETALINGEN. „Mits de andere crediteuren het ook doen". Generaal Hertzog, de premier van de Unie van Zuid-Afrika, heeft gisteren in een rede voering, waarin hij het Duitsche hers cel- probleem behandelde, namens Zuid-Afrika de verklaring afgelegd, dat de Unie bereid is, Duitschland alle herstelbetalingen, wel ke dit land de Unie schuldig is, kwijt te schelden, op voorwaarde, dat ook de andere crediteurlanden tot eenzelfden stap be reid zijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1