KERKNIEUWS ONDERWIJS ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT BINNENLAND UITVOERING TARWEWET. Voor de bakkers. De Regeeringscommissaris voor de uit voering van de Tarwewet 1931 deelt het volgende mede: Bakkers, die op 1 September 1931 nog in het bezit zijn van tarwebloem of tarwemeel B. (ongemengde tarwebloem of meel dus), zullen die bloem of dat meel slechts mogen gebruiken, indien zij tarwebloem of tarwe meel, uitsluitend bereid van inheemsche tarwe (tarwe door bemiddeling van de Centrale Tarwe-organisatie geleverd), afne men tot een hoeveelheid, gelijk aan van den bij hen aanwezigen bovenbedoelden voorraad tarwebloem of tarwemeel B, ten einde dezen voorraad in overeenstemming te brengen met de tarwebloem of het tar wemeel, voldoende aan de ministerieels voorschriften. Aan bakkers kan, op hun verzoek aan de Meelcentrale, worden toegestaan van hun voorraad tarwebloem of tarwemeel B. 7 J4 pet. van hun totaal bloem- of meelverbruik over zes maanden (dit is ongeveer het to taal bloem- of meelverbruik over 2 weken) te verwerken. Zij, die hiervan gebruik maken, worden gedurende dien tijd niet in de gelegenheid gesteld verder onvermengde tarwebloem of -meel te betrekken en zullen dus gedurende dien tijd geen bonboekjes ontvangen. TELEGRAFISCHE NOODKREET UIT DEN LANDBOUW. Van de drie centrale land bouworganisaties aan den mi nister inzake vrees voor te grooten tarwe-uitzaai. De drie centrale landbouworganisaties hebben aan den minister van Binn. zaken en Landbouw het volgende telegram ge zonden, geteekend van Haastert: De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de E. K. Ned. Boeren- en Tuin dersbond en het Kon. Ned. Landbonw- Comité verzoeken Uwe Excellentie ten vervolge van hun schrijven van 27 Juli bo- treffende steun suikerbietenteelt met klem plannen inzake steun suikerbietenteelt 1932 zeer spoedig bekend te maken,..zoo moge lijk vóór 15 September a.s. in verband met uitzaaien wintertarwe". AUTOMATISEERING RIJKSTELEFOON Begin van uitvoering van het reorganisatiewerk. De eer ste 5 telefoondistricten inge steld. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, ligt het in het voornemen Nederland in de eerstvolgende 10 a 15 jaar van een nieuw, automatisch ingericht, telefoonstelsel te voorzien, waartoe het land o-a. in 22 dis- trioten zal worden ingedeeld. De voors hands hiervoor noodige- regelingen zijn tot stand gekomen, zoodat thans, zoowel voor wijziging van den bestaanden organisatie vorm als voor de bezetting van de nieuwe beheersfuncties, de noodige voorzieningen kunnen worden getroffen. Krachtens de tot stand gekomen regelin gen heeft de Directeur-Generaal der P. T. en T. bepaald, dat met ingang van 1 No vember a.s. zal worden overgegaan tot de vorming van de telefoondistricten Leeuwar den, Hengelo (Ov.), Deventer, Arnhem en Haarlem, waarvan de zetel gevestigd zal zijn in de gelijknamige plaatsen. Gelijktij dig worden de ingenieursdistricten te Am- terdam, Groningen en Vlissingen opgehe ven en de grenzen van eenige andere m- genieursdistriefcen gewijzigd. In de nieuwe telefoondistricten is de automatiseering nog niet tot stand geko men, doch in voorbereiding. Door den nieu wen organisatievorm hier reeds thans in te voeren wordt de districtsleiding in staat gesteld de telefoontoestanden in haar dis trict zoo grondig mogelijk te leeren ken nen en aan de verdere voorbereiding van de automatiseering den steun harer plaat selijke kennis te verleenen. NEDERLANDSCHE STEENKOLEN EN FRANKRIJK. Een bespreking met mager resultaat. ^ve^E^kiSjING' ALFONSÓrrVAN^S^&JEmDe^™-konfn^°heeft^Ionder den naa^ vai^ Duta o^Tole^ een toeristenreis naar Noorden en Zweden gemaakt. Ex-koning Alfonso bil het verlaten van het schip. TOESTAND TERTIAIRE WEGEN. Donderdag is te Parijs, op uitnoodiging van het oomité des Hooiillères, een bespre king gehouden tusschen vertegenwoordi gers van de Fransohe mijnindustrie en de directies der Nederlandsohe steenkolenmij nen. De bijeenkomst werd gepresidieerd door den heer Lernay, directeur-generaal van de mijnen van Ammiche; later werd daaraan ook deelgenomen door den heer Gaiilod, Directeur des Mines aan het Mi nisterie van Openbare Werken. Noemenswaardig resultaat heeft de be spreking niet opgeleverd. De vertegenwoor digers der Fra.nsche mijnen waren geheel ontoegankelijk voor de bewaren der Ne derlandsohe directies. De eenige concessie, welke gedaan werd, bestond hierin, dat het eenigszins verzacht regiem, dat tot 27 Aug. is toegestaan, verlengd wordt tot 1 Sept., dus met vier dagen. Met ingang van laatstgenoemden datum treedt de besloten lestrictie in volle kracht in werking, zoodat de invoer van Neder landsohe kolen in Frankrijk dan terugge bracht zal moeten worden to* het gemiddel de over de jaien 1923 vot en met 1920, ver minderd met 20 pOt. Aan het College van Gedeputeerde Sta ten van de Provincie Zuid-Holland is het volgend schrijven gericht door den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland: „Wij veroorloven ons, de aandacht van Uw College voor het ondervolgende te vragen. Bij de weggebruikers is een steeds groo- tere bezorgdheid ontstaan omtrent den toe stand^ waarin de zoogenaamde tertiaire wegen in het geheele land verkeeren, als gevolg van het feit, dat deze bij de tegen woordige wijze van onderhoud, als regel niet bestand zijn tegen het drukke mecha nische verkeer, dat daarop plaats heeft. Tegen de verwachting in, o.a. uitgespro ken door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat bij de invoering van de we genbelasting en de instelling van het Rijks wegenfonds, hebben zeer vele tertiaire we gen door de ontwikkeling van het mecna- nische verkeer het karakter van secun daire wegen verkregen en nu blijkt, hoe verkeerd het is geweest, bij het opmaken van de plannen voor de verbetering van hot Nederlandsohe wegenstelsel de zorg voor de verbetering van die tertiaire we gen over te laten aan de beheerders daar van. Niet alleen, dat deze zeer dikwijls niet over voldoende geoutilleerde techni sche diensten beschikken, om deze verbe tering uit te voeren,, maar, wat veel erger is, hunne finantieele draagkracht is daar toe bijna volstrekt onvoldoende. Het gevolg is, dat niet alleen de be drijfsautohouders, die van deze wegen ge bruik moeten maken, groote schade lijden, maar nog erger is, de toestand dier wegen gaat zienderoogen achteruit en krachtige maatregelen zijn reeds thans noodig om er voor te zorgen, dat de wegen ten minste voor het verkeer bruikbaar blijven. Wordt niet spoedig ingegrepen, dan zal de toestand zoodanig verergeren, dat het in orde brengen dier wegen, die voor het verkeer niet kunnen worden gemist, bijna ondraaglijk zware finantieele offers zal eischen. Het Bestuur van den B. B. V., ervan overtuigd, dat het niet de onwil, doch voor namelijk de finantieele onmacht van de kleinere wegbeheerders is, die deze verhin dert de tertiaire wegen in een behoor lijken toestand te houden, heeft zich reeds geruimen tijd geleden gewend tot Zijne Excellentie den Minster van Waterstaat, met het verzoek maatregelen te willen treffen zoo noodig door het indienen van een voorstel tot wijziging van de wegenbe lastingwet waardoor uit het Rijkswegen- fonds aan de Provinciën jaarlijks gelden zouden worden verstrekt, ten behoeve van de verbetering van de tertiaire wegen. Hierbij lag het in de bedoeling deze gel den n.l. niet rechtstreeks aan de beheer ders der tertiaire wegen uit te keeren, doch de noodzakelijkheid van deze uitkeering te doen beoordeelen en de verdeeling der gelden te doen geschieden door de ver schillende Provinciën, opdat op die wijze behoorlijke controle op de uitgaven en op een behoorlijk onderhoud der tertiaire we gen zou kunnen worden uitgeoeefnd. Tot onze groote spijt is door den Minis ter van Waterstaat op het verzoek van den B. B. N. afwijzend beschikt; Zijne Excel lentie beriep zich bij deze afwijzende be schikking oa. op de verwerping van de motie-Ebels, die op deze aangelegenheid ko+rolrViric had. door de Tweede Kamer. Wij voegen aan het bovenstaande toe, dat waarschijnlijk op deze wijze wel geen definitieve verbetering der tertiaire wegen zal kunnen worden verkregen, doch dat in allen gevalle het vernielingsproces, waar aan deze wegen als gevolg van het min der goede onderhoud thans bloot staan, zal worden gestuit. In de toekomst zal het onafwijsbaar blij ken, dat het onvermijdelijk is, ook ten be hoeve van de tertiaire wegen, een bijdrage uit het Rijkswegenfonds af te zonderen. Ook de billijkheid eisebt, dat hiertoe zal worden overgegaan; immers thans beha len duizende automobielbezitters grooto bediragen als wegenbelasting, zonder dat zij ooit gebruik maken van wegen, ten be hoeve van welker verbetering de gelden uit het Rijks wegenfonds worden besteed, ter wijl hun bij de invoering van de wegenbe lasting werd toegezegd, dat als compensa tie van de zware lasten een zoodanige ver betering der door hen te berijden wegen zou volgen, dat de onderhoudskosten van hun automaterieel belangrijk zouden wor den verminderd. Wij stellen ons dan ook voor, te goeder tijdi bij de Staten Generaal op deze aange legenheid terug te komen, doch hopen, dat Uw Ooilege in afwachting van het slagen van deze pogingen, ons verzoek zal willen inwilligen".. DIENSTPLICHTIGEN! In October gaan weer duizenden jonge mannen soldaat worden. Er is geen betere voorbereiding op den militairen diensttijd denkbaar dan een retraite. Niet alleen om den zegen, die iedereen van een goede retraite ondervindt, maar ook omdat men daar reeds aantreft zijn toekomstige goede vrienden voor den kazernetijd. Zulk een retraite, speciaal ingericht voor militieplichitgen, zal te Noordw ijkerhout worden gehouden van 12—15 September. Men gelieve zich daarvoor op te geven aan onder,geteekende. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden toegezonden aan den aalmoezenier. Na aan melding ontvangt men een toegangskaart met verdere inlichtingen. Aalmoezenier J. J. BROUWER, Huygenstraat 6, 's - Gra ve nhage Tel. 116634 Giro 92320. muoio-jjfljciö-, wo ojv o---o betrekking had, door de Tweede Kamer. Onderwijl heeft het College van Gedepu teerde Staten in Noord-Holland, eveneens overtuigd van de noodzakelijkheid tot bet zoo spoedig mogelijk ingrijpen ter verbete ring van de tertiaire wegen, aan de Staten van deze Provincie heb voorstel gedaan uit de Provinciale geldmiddelen zelve een bedrag af te zonderen ten behoeve van de verbetering van die tertiaire wegen, welke op een zoogenaamd aanvullend, wegenplan door de Provincie zouden worden gebracht. Tevens werd een dergelijk aanvullend we genplan ter goedkeuring aangeboden. Wij behoeven Uw Ooilege zeker niet te zeggen, hoe zeer wij dezen maatregel van de Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land toejuichen en wij wenden ons tot Uw College met het eerbiedig verzoek op soort gelijke wijze- maatregelen te willen tref fen en over te gaan tot het opmaken van een aanvullend Provinciaal Wegenplan en tot het beschikbaar stellen van gelden op soortgelijke wijze als door de Gedeputeer- I de Staten van Noord^Holland is geschied. 1 AANKOMST VAN KONINGIN-MOEDER TE BURGSTEINFURT. In het stadje Bungsteinfurt is men heden dunk in de weer met het treffen van voor bereidingen voor de feestelijke ontvangst van den vorst van Bentheim en Steinfurt en diens echtgenoote, die vijf weken g&'e- den te Lioh (Oberhessen) in het huwe lijk zijn getreden en die Zaterdag op het slot Burgsteinfurt hun inorek zullen nemen. Volgens >ude traditie gaat dit feit met groote feestelijkheden gepaard, waaraan door de geheele bevolking za-i worden deel genomen. Ook de wederzijdsche familieleden van den vorst en zijn jonge gemalin zullen vol gens oud gebruik bij de thuiskomst van het vorstelijk paar tegenwoordig zijn. Zoo komt het, dat ook Koningin-Emmaeen tante van den vorst van moederszijde, en Prin ses Jubana, bij het feest aanwezig zullen zijn. Terwijl Prinses Juliana tegen Zaterdag middag te Burgsteinfurt wordt verwacht, is Koningin-Moeder reeds Vrijdagavond per auto even voor zeven uur uit Nederland te Burgsteinfurt gearriveerd. Op het kasteel werd zij met groote hartelijkheid ontvan gen door Prinses enPxins Karl zu Bentheim und Steinfurt, een broeder van den vorst. De Koningin-Moeder zal haar intrek ne men in het kasteel Burgsteinfurt, terwijl haar gevolg, bestaande uit de hofdame Ba ronesse Van Tuyll en den kamerheer De Pesters in het naburige Bad-Bentheim zal WIERINGERMEERPOLDER. De cultuurwerkzaamheden in den Wie- ringermeerpolder schrijden geleidelijk aan voort. Reeds ongeveer een derde gedeelte dor totale oppervlakte van ongeveer 20.000 H.A. is van slooten en greppels voorzien. Het oogsten van het eerste gewas is in vollen gang en dezer dagen werd het eer ste brood van Wieringermeerrogge gebak ken. En dit alles reeds ondanks het feit, dat de nieuwe polder nauwelijks een jaar droog is. Over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A. voor een groot deel juist van de dekvrucht ontdaan, ontwikkelt het jonge gras- en klavergewas voorspoedig en vraagt om beweiding, liefst met schapen. Groote kudden schapen kunnen er gedu rende geruimen tijd goed voedsel vinden. De directie van den Wieringermeel pol der, die haar zetel heeft te Alkmaar, Ken- nemerpark 25 en belast is met het in cul tuur brengen van den polder, is gaarne bereid omtrent de aanneming van scha pen voor beweiding alle verlangde inlich tingen te verstrekken. Dit najaar wordt wederom een groot complex ingezaaid, zoodat volgend jaar in nog grootere mate gelegenheid tot be weiding met schapen, eventueel ook met jong vee, etc. kan worden gegeven. In het verstreken seizoen werd aan ver schillende personen gelegenheid geboden tot proefnemingen met het telen van on derscheidene gewassen, o-a. ook bloembol len, welke algemeen goed zijn geslaagd. Ook voor het cultuurjaar 19311932 wordt deze gelegenheid opengesteld. Gegadigden kunnen zich hiervoor eveneens tot genoem de directie wenden. Ongetwijfeld zal een of ander de belangstelling, welke dit jaar bijzonder groot was, volgend jaar nog be langrijk doen toenemen. Was de nieuwe polder dit voorjaar zoover de gezichteinder reikte nog een on onderbroken vlakte, in enkele maanden tijds is daarin groote verandering ge bracht. Thans treft men n.l. op verschillen de punten reeds groote landbouwloodsen aan, terwijl de eerste 20 woningen in het eerste kerndorp bij Sluis I binnen enkele weken zullen worden betrokken. De bebou wing in dit kerndorp zal in de komende maanden worden voortgezet. Reeds zeer spoedig wordt ook met de stichting van woningen in het tweede kerndorp, bij Sluis III een aanvang gemaakt. Het streven der directie is er op gericht om de bewoning van de kerndorpen zoo doelmatig mogelijk te maken. Maatregelen voor den aanleg van waterleiding en electricteit zijn in beginnen spoedig met de stichting van voorbereiding. Eenige kerkgenootschappen wijkgebouwen voor de godsdienstige ver zorging der Wieringermeerbewoners. Bin nen enkele maanden al zich een genees heer in den polder vestigen, terwijl het par ticulier initiatief geredw staat zoodra mo gelijk de wijkverpleging ter hand te ne men. Ook ter voorziening in de behoefte aan gewoon lager onderwijs zijn de voorbe reidende stappen reeds gedaan. Zijn de beide bovengenoemde toekom stige dorpen thans reeds door middel van breede rijwielpaden, waarop licht autover keer mogelijk is, met het oude land ver bonden aan den aanleg van verharde we gen wordt hard gewerkt, zoodat ook de verkeersverbinding met de dorpen binnen enkele maanden aanzienlijk zal zijn verbe terd. Volgend jaar reeds zullen ongeveer 250 gezinnen in den polder woonplaats kunnen vinden, hetgeen voor de nering doenden en kleine industrieelen een prik kel zal zijn zich in de nieuwe dorpen te vestigen. De directie van den Wieringermeerpol- der heeft dit voorzien en daarom de noo dige maatregelen getroffen voor de be schikbaarstelling van bouwperceelen in erfpacht. Zij is gered om reeds thans aan vragen in behandeling te nemen en be reid om alle inlichtingen te verstrekken. DERDE BLAD PAG. 9 van deze laatsten niet gediend waren. De verwachting, dat men den Donder- uag na de vacantie (7 Aug.) weder het werk op zou vatten, is niet in vervulling gegaah. Integendeel heeft de afd. Den Haag van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders de verantwoordelijkheid dezer staking op zich genomen en tracht nu de staking voort te doen duren. Zoowel de plaatselijke- als de lande, lijke besturen van de Arbeidersbonden, waarmede de Patroons-organisaties een collectief vontract zijn aangegaan, heb ben deze staking ongemotiveerd verklaard. In de eerste plaats, omdat de collectieve arbeidsovereenkomst geen staking kent, gezien dat eventueele geschillen door arbi trage worden opgelost en in de tweede plaats, omdat door de besturen van de ar beidersbonden geen enkele overtreding noch van het collectieve contract, noch van de overeengekomen tarieven door den pa troon, geconstateerd is kunnen worden. Het bestuur van de Federatie is door de ,.Algemeene Patroons Vereeniging" een aangeteekend schrijven gezonden, waarbij zij in de gelegenheid gesteld zijn, vóór Vrij dag 14 Augustus 12 uur, de staking op te heffen. Daarop is door deze organisatie geen antwoord gegeven en de staking duurt dus voort. Gezien het feit, dat het blijkbaar in de bedoeling ligt van de Federatie eenzelfde tactiek toe te passen als Amsterdam, n 1. het saboteeren van de landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst, door het. stel len van allerlei ongemotiveerde eischen en zoodoende stakingen te provoceeren, wordt door de verschillende Patroons-organisa- ties overwogen voortaan geen leden van de Fedratie meer te werk te stellen. Drie van de vier betrokken Patroons-organisa- tie hebben zich reeds met een dergt-lijken maatregel accoord verklaard, ter*ijl van de vierde een dergelijke verklaring elk oogenblik verwacht kan worden. De goedkoops treinen naar Parijs. De goedkoope treinen naar Parijs zullen niet meer loepen. De proef is niet geslaagd. DANKSCHRIJVEN VAN Z. H. DEN PAUS. Aan de leden der H. Familie. Pater W. Biinnemeyer, C.s.s.R., hoofd redacteur van het Zondagsblad der H. Familie, mocht een schrijven ontvangen van Kardinaal Pacelli, Staatssecretaris van Z.H. den Paus, waarin Z.Em, in naam van den H. Vader dank brengt aan de afdeeling der H. Familie, in wier naam een adres van deelneming aan den Paus was verzonden. De II. Vader was getroffen door „het kinderlijk bewijs van gehechtheid aan zijn verheven Persoon en verwaardigt Zich den overvloed 'van hemelsche gunsten voor al Zijn kinderen in God af te smee- ken en zendt hun volgaarne den Pauselij ken Zegen". Eerste H. Mis van een Javaanschen Pater Jezuiet. Morgen zal in de St. Canisiuskerk te Nijmegen de eerste H. Mis worden opge dragen door een Javaanschen Pater Je zuiet, Lambertus Soegija. Hij wordt geas sisteerd door een tweeden Javaanschen Jezuiet en door een Javaanschen frater, die binnen twee jaar priester zal worden gewijd. Audiëntie. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Dinsdag en Don derdag audiëntie verleenen. Ter eere van het. booge bezoek waait de Nederlandsohe vlag met den Oranjewimpel van het huis Oranje Nassau van den toren van het kasteel. De bevolking van Burg- siteinfiirt toont levendige belangstelling voor het bezoek der Koningin-Moeder. Daar Koningin-Emma incognito reisde, werd van een officieele begroeting door de Duirtsohe autoriteiten afgezien. 00K IN DEN HAAG CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Men schrijft uit Den Haag aan het „Volk": Bij een der leden van de Alge- meene Patroonsvereeniging in de Bouwbe drijven, hebben Vrijdag 31 Juli een acht tal metselaars een wilde staking gepro clameerd, met als eisch ƒ2.50 bijbetaling bij hun, in tariefloon verdiend weekloon van ƒ50.50, alsmede eisebten zij gecom bineerd werken met de opperlieden, waar- R.-K. Paedagogische Week. Bij gelegenheid der R.-K. Paedagogische Week, op 24, 25 en 26 Augustus te Tilburg, wordt een tentoonstelling van schoolboe ken en leermiddelen gehouden, waartoe de benedenverdieping van het feestgebouw Scala (Tuinstraat 47) is afgehuurd. De tentoonstelling zal op Maandag 24 Augustus, 6 uur officeel worden geopend door den hoogedelgestrenge heer H. Blom- jous, lid der Eerste Kamer, en ondervoor zitter va-n het Curatorium der R.-K. Leer gangen. Een tweede, meer beperkte tentoonstel ling is georganiseerd in het gebouw der R.-K. Leergangen (Bosschcweg 95) en be vat teekenwerk van verschillende soorten scholen. Hierbij heeft de bedoeling voor gezeten vooral nieuwe richtingen in het teokenonderwijs naar voren te brengen. De tentoonstelling van leermiddelen enz. is voor belangstellenden reeds vanaf Maan dag 10 uur toegankelijk. Wetenschappelijke Berichten EEN ENGELSCHE KANKERDIAGNOSE. Volgens de „Daily Herald" heeft de 25- jarige dr. Harry Coke, onafhankelijk van dr. Bendien, eenigen tijd geleden een soort gelijke methode voor de diagnose van kan ker gevonden. Dr. Coke was sedert 1929 medewerker van den bacterioloog S. G. Billington te Leamington wiens onderzoekingen hij voortzette. Sedert April van dit jaar is bij verbonden aan St. Mary's Hospital te Pad- dington. Hij heeft besprekingen met dr. Bendien gevoerd bij diens verblijf in Engeland.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9