RECHTZAKEN KERKNIEUWS STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 SPANJE DREIGENDE BREUK TUSSCHEN KERK EN STAAT. De Nuntius bij Zamora. Minister-president Zamora had gisteren op het departement van Buitenlandsche Za ken een onderhoud met den Pauselijken nuntius, waarbij ook de ministers van Bui- tenlandsche Zaken en Justitie, Lerroux en de los Bios, tegenwoordig waren. Zamora overhandigde den nuntius een diplomatieke protestnota betreffende het op den vicaris van het diocees Victoria ge vonden document. Formeel vorderden de leden van de re geering van den H. Stoel, zijn houding ten opzichte van de Spaansche republiek te be palen. Zooals te verstaan werd gegeven, zou een onbevredigend antwoord een breuk tusschen Spanje en het Vaticaan kunnen beteekenen. DE STAKING IN CATALONIE. Twee fabrieken te Barcelona bezet. In Barcelona hebben de arbeiders twee fabrieken in bezit genomen. Pogingen van de politie, om deze fabrieken te ontruimen, zijn tot nu toe door de vijandige houding van een duizendkoppige arbeidersmenigie verhinderd. De staking der metaalarbeiders in Cata- lonië neemt steeds scherper vormen aan. De stakers dreigen met geweldmaatregeien. TEGEN DE NIEUWE GRONDWET. Krachtige campagne van de Katholieken. De Katholieken van Asturië hebben een vergadering gehouden te Covadonga, ben einde een krachtige campagne te beginnen tegen de inwerkingstelling van de consti tutie, indien deze wordt goedgekeurd in den vorm, dien de grondwetscommissie heeft voorgesteld. CHINA OVERSTROOMINGSRAMP JANGTSE. Gift van den Japanschen keizer. De keizer heeft een gift van 100.000 yen aan de Chineesche slachtoffers van den overstroomingsramp geschonken en 10.000 yen ten behoeve der Japansche slachtoffers. Gezien de wrijving tusschen Japan en China, en den boycot door China van Ja pansche goederen is dit gebaar van den keizer van bijzonder belang. De oevrstroomingen in het Jangtsege- bied nemen een steeds grooteren omvang aan. Practisch is het onmogelijk gewor den, in de behoefte aan levensmiddelen te voorzien. Men is voornemens de intruiming van Hankou te verhaasten. Den scheep vaartmaatschappij te Sjanghai is aange zegd, de noodige schepen voor de even- tueeie notruiming gereed te houden. KANTONGERECHT TE ALPHEN A. D. RIJN Een lange rechtszitting. Ter zitting van het kantongerecht stonden gisteren 68 zaken ter rolle, waaronder een 6- tal kinderzaken. De behandeling der talrijke zaken vorderde zooveel tijd, dat de zitting tot groot ongerief van vele verdachten die reeds vanaf des morgens 10 uur hadden staan wachten tusschen den middag van 1.30—2 uur door den kantonrechter werd geschorst. Als kantonrechter fungeerde mr. A. H. J. Nicolai. Na behandeling der kinderzaken kwamen allereerst aan de orde de uitgestelde zaken. Aasvischjes vangen met gebbe. Door den dienstdoenden deurwaarder werd het eerst uitgeroepen de zaak van het Open baar Ministerie tegen H. B. te Hazerswou- d e, die zich had te verantwoorden wegens overtreding der visscherijwet. Verdachte had aan zekeren heer M. H. uit den Haag thans cok als getuige gehoord het hem in eigen dom toebehoorend vischrecht verkocht van de Westeindervaart, persoonlijk had hij zich echter het recht voorbehouden om gedurende zijn geheele verder leven in deze vaart te mo gen visschen op paling en zeelt. Verdachte had zich echter te verantwoorden opdat hij thans in dit vischwater had gevischt met een z.g. gebbe op aasvischjes. Blijkens 't tusschen partijen opgemaakt contract mocht hij wel op paling en zeelt visschen. In het contract werd echter niet gesproken met welke vischtuigen hij al of niet mocht visschen. Allereerst ont spon zich een discussie tusschen verdachte en den verbalisant den gemeenteveldwachter A. PI van Hazerswoude omtrent de benaming der vaart. Verdachte beweerde te hebben gevischt ir. de Westeindervaart, terwijl verbalisant vol hield dat deze vaart in den volksmond bekend staat als de Dorpsvaart. Aan de hand van een teekening en kaart toonde de verdediger van verdachte, mr. A. Korve, te Alphen, echter aan dat de bewuste vaart staat aangegeven als Westeindervaart. Alleen een z.g. Molentocht staat, aldus verdachte, bekend als de Dorps- vaart. Hoe het echter ook zij, op slot waren partijen het wel eens over de plaats, doch niet over de benaming, wat weinig terzake deed Het tweede punt van verweer van verdachte was, dat hij wel degelijk gerechtigd was aas vischjes te vangen met een „gebbe", daar in liet contract niet staat vermeld, welke visch tuigen hij niet of wel mag gebruiken. En voor het vangen van paling had hij deze noodig. Verbalisant ontkende dat. Volgens deze waren aasvischjes overbodig en kon men ook paling vangen met fuiken, met dobbers door gebruik van wormen en kleine kikvorschjes. Verdachte gaf dit wel gedeeltelijk toe, maar zette verder uiteen, dat men met het gebruik van ieder vischtuig slechts een bepaalde soort paling vangt, en men met aasvischjes een ander soort z.g. „Keeskoppen" vangt als in fuik of met dobbers. Verbalisant merkte nog op, dat hij verdachte had verbaliseerd op verzoek van ge tuige H. Deze laatste verklaarde dat inderdaad in het contract niet wordt gesproken van welke vischtuigen, doch wel van alleen paling en zeelt te mogen vangen, doch hij achtte zich in verdachte bedrogen wiens doel het blijkbaar was alle visch te vangen. Verdachte protes teerde hier heftig tegen. De ambt, O. M., requisitoir nemende, achtte de plaats waar was gevischt voldoende dui delijk. Het vischrecht staat voldoende vast vol gens het contract, doch volgens de Visscherij wet had verdachte bovendien een schriftelijk bewijs of vergunning van den eigenaar H. moe ten hebben, zoodat hij verdachte daarom reeds strafbaar acht. Bovendien was hij volgens het contract niet gerechtigd aasvischjes te vangen, en vond de ambtenaar het optreden van ver dachte niet sympathiek, daar hij trachtte te visschen naar allen visch. Eisch ƒ10 subs. 5 d Mr. A. Korver sprak in de eerste plaats zijn spijt uit dat de ambtenaar verdachte als persoonlijk element in het geding heeft ge bracht. Verdachte is volgens zijn meening vol komen te goeder trouw. Volgens art. 13 der Visscherijwet mag men met alle geoorloofde vischtuigen visschen. De dagvaardig spreekt niet van overtreding te- treffende het vangen van een zekere vischsoort. Mocht hij andere visch vangen als in het con tract vastgelegd, dan kan H. zijn civiel recht tegen verdachte doen gelden. Volgens verde diger heeft en had verdachte geen andere ver gunning noodig. Krachtens eigen recht heeft hij gevischt me* een geoorloofd vischtuig. Als slot van deze langdurige vischles bepaalde de kantonrechter zijn schriftelijk vonnis op 2 September, Het parkeerverbod in Boskoop. Een tweetal autobestuurders, zekere v. d. H. te Boskoop en J. P. N. uit Gouda had den gezondigd tegen het in de gemeente Bos koop bestaande parkerverbod voor autos, dcor hun auto's respectievelijk te plaatsen op een plaats als niet door B. en W. dier ge meente voor parkeerplaats aangewezen. Beide verdachten beriepen zich op onwetendheid en de onduidelijkheid van de aangebrachte bor den, daar deze borden, zooals in elke andere plaats niet aangeven aan welke zijde van den weg men dan wei moet parkeeren. De verbalisant, in deze als getuige gehoord, bevstigde zijn verbaal en gaf toe, dat de bor den niet bijzonder duidelijk waren. De ambte naar achtte de tenlastelegging strafbaar, doch van gering belang, temeer daar de borden niet bijzonder handig zijn aangebracht, zoodat de autobestuurders er feitelijk invliegen. Hij achtte beiden schuldig doch wenschte geen straf op te leggen. De kantonrechter, het ten laste gelegde niet geheel wettig en overtuigend bewezen achtend, sprak beiden vrij. J. M. te R ij n z a t e r w o u d e stond terecht wegens overtreding der arbeidswet, doch werd vrijgesproken nadat als getuige was gehoord een controleur der arbeidswet, waaruit bleek, dat verdachte was verbaliseerd hoewel niet den beheerder zijnde van de onderneming waarin de overtreding was gepleegd. Aanrijdingen te Alphen. J. de G. had zich te verantwoorden wegens het veroorzaken van een aanrijding met een hem toebehoorende auto op den Rijksstraat weg in deze gemeente. Als getuigen werden ge hoord de verbalisant en zekere M. alhier. Uit de verschillende verklaringen bleek dat ver dachte grootendeels het linkergedeelte van den weg had bereden, mede een gevolg doordat hij een ander voertuig was gepasseerd, terwijl fei telijk gelijktijdig van overgestelde richting een andere vrachtauto naderde die verdachte niet vroegtijdig had gezien, omdat het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd. De ambtenaar was van meening, dat deze laatste auto te snel had gereden en het uitzicht voor verdachte was belemmerd, doch de kantonrechter achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen en merkte op dat verdachte niet had mogen passeeren. Veroordeeling 7 boete, 6ubs. 3 dagen. A. v. d. Kn., die niet was verschenen, werd na het hooren van getuige v. d. Zw. wegens overtreding der ongevallenwet bij verstek ver oordeeld tot 10 subs. 4 dagen. De bestuur der J. Br. had met zijn motorrijwiel de vei ligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Bij het inrijden der Bruggestraat was hij links het trottoir opgereden om ten eerste van een perceel van H. een afvoerpijp af te rijden en vervolgens een aldaar twee-tal loopende meis jes met kinderwagen aan te rijden. Gelukkig bieek het ongeval door verdachte goed te zun afgeloopen en bedoelde meisjes geen zwaar lichamelijk letsel hebben bekomen. Als getui ge werd gehoord de verbalisant, de agent van politie v. G., die zijn verbaal bevestigde. Ver dachte wist zelf feitelijk niet veel te berde te brengen en zeide met geen groote snelheid te hebben gereden, maar dat hij de moeilijk bocht niet goed had kunnen nemen en zijn mo tor plotseling was vooruitgevlogen. De kanton rechter was van meening, dat verdachte dan feitelijk zijn motor niet goed meester was. Ver dachte beweerde echter reeds 2 jaar te hebben gereden. Eisch 30 subs. 10 d. Uitspraak 15 subs 6 dagen. J., die de veiligheid van het verkeer niet in acht had genomen werd na het verhoor van den brigadier der rijksveldwacht K. veroor deeld tot 12 subs. 4 d. Een krachtpatser. A. St. had in het café van B. op 23 Mei j.l. eenige krachttoeren vertoond en daardoor wat baldadig opgetreden, waardoor o.a. een leuning van een stoel was gebroken. Vervol gens had verdachte de caféhouder uitgedaagd tot een gevecht. Deze laatste als getuige ge hoord, antwoordde op 'n desbetreffende vraag dat verdachte 2 fleschjes bier en 6 eieren had gebruikt, waarop de kantonrechter opmerkte dat verdachte daarom blijkbaar zoo'n kracht had gehad. Verdachte beweerde dat alleen een stukje van de stoel was geweest en hij niet baldadig had opgetreden. Eisch en uitspraak voor deze vertooning 6 subs. 3 d. A. Q., landbouwer te Be n t h u i z e n, had niet voldaan aan de desbetreffende gemeente lijke voorschriften om zijn perceel op het daar voor aangegeven tijdstip van waterleiding te voarzien en aan te laten sluiten. De verbalisant bevestigde een en ander. Verdachte beweerde een en ander n«et te kunnen betalen wegens de de hooge bedrijfslasten. De kantonrechter gaf verdachte in overweging zich dan te verstaan met B. en W. zijner gemeente. Verdachte vroeg of hij geen gratis waterleiding zou kunnen krijgen. Veroordeeling 4 subs. 2 d. Niet in haar recht. Mej. B, v. d. H. uit Z o e t e r m e e r-Z e g- waard had met haar auto onder de gemeente Benthuizen de luxe auto van zekere J. L. aan gereden, waardoor beide auto's waren bescha digd. In deze zaak werden verschillende ge tuigen gehoord en ontspon zich tusschen ver dachte en getuigen een langdurige discussie. De juffrouw beweerde in haar recht te staan omdat zij niet meer dan de helft van den weg had bereden. Kortom, verdachte achtte zich ge heel onschuldig. Uit de getuigenverklaringen bleek echter wel anders, zoodat de eisch luid de 10, subs, 5 d. Uitspraak 7. subs 3 d. niet toewijzing der civiele vordering van ge tuige L. ad 11.65. Besmet vee. Het verkooper. en inkoopen van vee van een besmette hoeve, het vervoeren van een rund van een besmette hoeve, waren de aanleiding, dat de landbouwer N. A. H. uit Hazers woude terecht moest staan. Na 't hooren van een tweetal getuigen eischte de ambtenaar O.M. een geldboete van 25 of 10 dg. en 75 of 25 d. Uitspraak 25 subs. 10 d. en 20 subs. 8 d. Verdachte gaf blijk van zijn goede trouw en met de betreffende wettelijke voor schriften niet bijster goed op de hoogte te zijn redenen waarom de kantonrechter hem slechts tct deze boeten subsidair hechtenis veroor deelde. In de andere zaken werd verstek en aan houding verleend. Waar geen woonplaats is vermeld is deze Aiphen a. d. Rijn. Bijbelcursus op de Heilig-Landstichting. Van 5 tot 7 September zal door den zeereerw. pater Jos. Cools O.P., op de Heilig-Landstichting een Bijbelcursus wor den gegeven. Voor inlichtingen schrijve men: Casa- Nova H. Landstichting. KONINGINNEDAG. 31 Augustus, feest van onze geliefde Ko ningin. Dan steekt ieder rechtgeaard Leidenaar de Nationale driekleur uit. Dan blijft nie mand thuis, iedereen trekt 's middags naar het Schuttersveld en 's avonds naar het Plantsoen en den Zoeterwoudschen Singel. Want, de vereeniging „Koninginnedag" heeft een mooi en waardig feest voorbe reid mooier nog dan andere jaren. 's Middags: Reidansen door jonge meis jes, carousselrijden door een aantal keu rige ruiters, dan het feest voor de kinde ren, diverse spelen voor kinderen van 8 14 jaar om fraaie prijzen en tot slot spring concours door dezelfde kranige rijders. 's Avonds: Nu, daar vertellen we liever nog maar niets van; men moet het gaan zien; 't. Plantsoen wordt veranderd in een sprookjesland. Het actieve Bestuur van „Koninginne dag" is druk in de weer en heeft zich de welwillende medewerking verzekerd van een aantal dames en heeren. Jammer maar dat men gaarne mee feestviert, maar niet voldoende belang stelt in het werken en streven der ver eeniging, dat men nog zoo weinig voelt van hetgeen ons Leidenaren samenbindt met het Oranjehuis, dat men het nog niet als een eer beschouwt lid van „Koningin nedag" te zijn, ja, dat men zelfs niet be schamend vindt geen lid van de vereeni ging te wezen. Het Lidmaatschap bedraagt slechts één gulden, dat is toch waarlijk voor niemand een finantieel bezwaar. Laat dan op 3J Augustus a.s. naast uw feestklank „Leve de Koningin" het voor nemen zijn om aanstonds lid te worden van de vereeniging „Koninginnedag". HET GEMEENTE-ARCHIEF. Verslag over den toestand in 1930. Ken groot verlies heeft, zoowel het Ge nie-en te-Archief al-s het Stedelijk Museum in het bijzonder en de stad Leiden in het al gemeen, ge'eden door den dood van Mr. Dir. j. C. Overvoorde, die den 9den Maart aan zijn werk werd ontrukt. Het is hier niet de plaats, om een in memoriam aan zijn na gedachtenis te wijden, maar toch kaai ik niet nalaten in enkele woorden te herinne ren aan zijne archivalische werkzaamheid, welke een tijdperk van ongeveer 29 jaar om vat. Deze bekende archivaris van Leiden wa-s een man van groote werkkracht, ge tuigde de reeks van inventarissen en ge schriften, welke van zijne hand verschenen zijn; aan organisatorisch talent paarde hij een systematische manier van werken; hij had zijn vaste stelregels, waarvan hij nim mer afweek en kenmerkte zich door een nauwgezet plichtsgevoel, waaraan zijn zwak- ke gezondheid toenemende hinderpalen stelde. Op zijn ambtenaren heeft hij een .stempel gedrukt, dat ten goede zal komen aan hun verderen arbeid en als zoodanig zal hij dan ook steeds als een uitnemend leermeester in herinnering blijven. Den 17den December 1930 na-m de ad- junct-comimies W. P. van Rtiijn Jr.. na een arbeid van 33 jaar, afscheid van het Ar chief. A'ls waarnemend archivaris schetste ik bij deze gelegenheid de verdiensten van dezen plichtsgetrouwen ambtenaar, wiens hoofdwerk, bestaande in het samenstellen der klappers van de doopboeken der Her vormde, Katholieke, Remomstrantsche en Lut-hersche kerken, een blijvende beteeke- nis heeft. Het afscheid werd bijgewoond door den Voorzitter en den Secretaris der ATchief-Oommissie. Door dit vertrek, als mede dcor het overlijden van den archiva ris, zijn er twee vacatures ontstaan. Het aantal bezoekers bedroeg 516 en 682 brieven werden gewisseld. Inlichtingen wer den gevraagd of onderzoekingen ingesteld door 146 personen, waarvan 62 uit Leiden, 79 uit andere plaatsen in Nederland en 5 uit het buitenland. Op verzoek om steun, gedaan door de Commissie van de Historische tentoonstel ling te Bodegraven, kon gunstig beschikt worden. Uit de Prentverzameling werden 26 en uit de Bibliotheek 12 nummers, wel ke alle de genoemde gemeente betreffen, in bruikleen afgestaan voor de tentoon stelling, welke onder veel belangstelling gehouden is. In de verslagen der vorige jaren is door mijn voorganger voortdurend gewe zen op de bezwaren, welke de beperkte ruimte in de bewaarplaats veroorzaakt en is voortdurend de noodzakelijkheid van eeen archiefuitbreiding bepleit. Zoo was het archief der secretarie dermate opeengedrongen geplaatst, dat het groo te moeite kostte om een stuk te zoeken, behoorende tot een bijna compacte plank- vulling. Ik liet daarom een gedeelte van dit archief vah de bovenste naar de on derste verdieping verplaatsen, wat den toestand wel eenigszins verbeterd heeft, doch welke verbetering toch nog verre van voldoende kan genoemd worden. Ik wil echter nu eens niet de klaag- toonen voortzetten, omdat de verbetering van het archiefgebouw aanstaande schijnt te zijn, want de plannen hiervoor liggen geheel gereed. Alleen ia- hier alle aan drang tot een spoedigen aanvang van het werk op zijn plaats, omdat de be scherming der archiefstukken tegen brandgevaar onvoldoende is, de aaneen gedrongen plaatsing der archiefstukken voortdurend veel last veroorzaakt en een weigerend antwoord moet gegeven wor den op aanvragen tot opneming van eenig archief in ons depot. Het afgeloopen jaar wees nog op een ander gevaar dan dat, hetwelk door brand kan ontstaan. In den morgen van den 9en April werd ik aan mijn huis ge waarschuwd, dat er een overstrooming was ontstaan op den zolder van het ar chiefgebouw, waar waterleiding aanwezig was. Gedurende den geheelen nacht was de afsluitkraan geopend geweest en was het water op den betonnen vloer der bo venste verdieping gestroomd en doorge sijpeld in de bewaarplaats der archief stukken. De herstelling dezer schade eischte veel werk, hetwelk onder mijn leiding door den archiefambtenaar Staats en den con cierge De Bruin, die hiermede ruim twee 'maanden bezig zijn geweest, met veel nauwgezetheid is verricht. Maar vooral wensch ik hier de buitengewone hulp vaardigheid te vermelden van onzen Al- gemeenen Rijksarchivaris prof. mr. R. Fruin, door wiens toedoen de volontairs van het Algemeen Rijksarchief mr. L. R. Kylstra en J. Steur en de bedienden M. J. Sjaak en J. de Rooy, onder leiding van den commies H. Brouwer, aanstonds te hulp kwamen en gedurende 3 weken zioh geheel gaven aan dit veeleischende werk, hetwelk zij tot zulk een gunstig einde brachten. Bij het drogen en behandelen der stuk ken is dankbaar gebruik gemaakt van de adviezen van dr. W. P. Jorissen en mej. dr. A. J. Steenhauer, privaat-docente van het Pharmaceutisch Laboratorium. Herhaling van zulk een ongeval door dergelijke oorzaak kan niet meer plaats hebben, daar de waterleiding op den zol der op mijn wensch verwijderd is. Maar ge bleken is, dat de betonnen zoldering, bij brand van het dak, het water niet buiten de bewaarplaats kan houden en dat dan de watermassa groote schade zou kunnen aanbrengen aan de archiefstukken, waarin bijtijds voorzien zal moeien worden. De Bibliotheek werd met 191 en de Prentverzameling met 90 nummers ver meerderd. De in gebruikgeving van het archief der Oud-Bisschoppelijke Clezery en var. het St Anna hof kreeg haar beslag. 28 Geschenken, waarbij niet gerekend zijn verslagen, bestekken en kleinere ge schriften, werden ontvangen. In dit getal zijn 18 boeken en geschriften begrepen, waarin uitsluitend of voor een gedeelte bronnen van het Leidsch Archief zijn ver werkt. Brand bij „Njord". Gistermiddag te 5 uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand bij Njord. Bij onderzoek bleek het inderdaad „bij" Njord te zijn, d.w.z. naast Njord, waar een blok van drie huisjes aan den Hooge Mo^schweg staat, bestemd voor afbraak. Deze huisjes zijn eigendom van de gemeente en de grond ter plaatse is bestemd voor de nieuwe Chr. s-chool. Een der huisjes is nog bewoond, het tweede is als pakhuis ingericht en het derde is onbewoond. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt, doordat eenige jongens daar met vuur hebben gespeeld. De brandweer was spoe dig ter plaatse en wist 'te voorkomen, dat de vlammen naar buiten sloegen. In wendig is het huis voor een groot deel uitgebrand. Gistermiddag is van perceel Langebrug 49 door den hevigen winu een luik los geslagen, dat terechtkwam op het acht jarige meisje M. de B., dat daar met haar drie-jarig zusje speelde. Het meisje liep eenige niet ernstige hoofdwonden op, zoodat het ongeval nog bijzonder goed afliep. Maandag, R. K. Tooneelclub M. E. S. A., repetitie, Romanuszaal, 8.15 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiu»- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen d-oor de doktoren De Jager, Janssens, Muyzert en Kist. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waar genomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. DE OPTOCHT „OOST EN WEST" OP 3 OCTOBER. De deelname en medewerking. In een persconferentie met het bestuur van de 3-Octobervereeniging, gisterenavond gehou den, is ons medegedeeld, de stand van zaken betreffende de optocht „Oost en West", die op 3 October a.s. zal worden gehouden. Wij mogen zeggen, dat door het actieve be stuur der 3-Octobervereeniging alles in 't werk wordt gesteld om de deelname niet alleen zoo groot mogelijk, maar ook zoo authentiek mo gelijk te doen zijn. Daarvoor is met verschillende Indische ver- eenigingen en maatschappijen contact gezocht er. verkregen met het resultaat, dat de mede werking verkregen is van menschen uit de ko loniën of die bekend zijn met het leven en de gebruiken aldaar. Zoo heeft de Ondernemersraad van Ned.- Tndië daadwerkelijke belangstelling getoond en bovendien een rondschrijven naar zijn leden gezonden met het gevolg, dat een groot aantal maatschappijen zich bereid verklaarden den optocht te steunen. De Indische club te den Haag zal een twee tal wagens verzorgen die resp. zullen uitbeel den het Javaansch tooneel en een dans- en oogstfeest op Bali. De nadere uitvoering van deze opzet zal worden geregeld door den heer en mevrouw J. Lameyn te Den Haag. De vereeniging Boeatan te Den Haag stelt de ga melang, die bij de optocht zal worden gebru'kt ter beschikking, die door een een aantal In dische jongelui tijdens den optocht zal wor den bespeeld. Het landbouwcorps „Nji-Sri" van dc kolo niale landbouwschool te Deventer heeft op zich genomen de Javaansche bruidsstoet te vormen. Deze groep wordt verzorgd door men schen, die met de Indische gebruiken volko men bekend zijn en het enthousiasme onder dit landbouwcorps voor dit plan is zoo groot, dat deze groep bijna een optocht op zich zeif zal vormen. De groep staat onder leiding van de heeren C. Dumont, een oud-Leidenaar, die jaren in Indië vertoefde en H. J. J. Weurman, student te Deventer, en lid van bovengenoemd landbouwcorps. Zeer gelukkig is ook de me dewerking van de Rotterdamsche Lloyd, die meer dan vijftig man zal zenden onder leiding van een mandoer. Deze menschen komen ter begeleiding van verschillende groepen, het dra gen van attributen enz. Door den commandant der koloniale reserve J. J. Barandse, zal een detachement gezonden werden bestaande uit een muziekcorps van 31 man, 5 tamboers ,en een brigade van 24 man, welke laatste een brigade in de buiten gewesten zal uitbeelden. Het geheele deta chement staat onder leiding van een oud-Lei denaar, le luitenant-adjudant van het Corps C F. Hazenberg. Bovendien zal het muziek corps van dit detachement aan den vooravond der feesten aan de taptoe deelnemen. Zooals steeds heeft ook nu weer de minister van defensie zijn toestemming verleend om paarden, bespanningen en mannen van het 6e Reg. Veld-Art. ter beschikking van den 3 0c- lober-optocht te stellen. Ook een aantal leden van het Leidsch Stu dentencorps heeft zich bij het bestuur der 3- October-vereeniging aangemeld tot deelname aan den optocht. Voorts valt nog te vermelden, de groote verspreiding van de reclameplaat. Hiervoor is zeer groote medewerking verleend door de koninklijke luchtvaartmaatschappij, aan wier kantoren en agentschappen in het buitenland de plaat is toegezonden. Uit Stockholm, Pa rijs, Berlijn enz. is reeds bericht ontvangen, waaruit de groote medewerking blijkt tot het verspreiden der plaat. De inschrijving van de kaarten voor uitdee- ling van haring en wittebrood zal geschieden op Zaterdagavond 29 Augustus in de vestibule van de Stadsgehoorzaal. Wij mogen deze in teressante lijst van deelname wel besluiten met een woord van opwekking tot de Leide- Waar zelfs uit steden en plaatsen ver buiten Leiden zulk een medeleven getoond wordt met de optocht der 3 October-vereeniging, mogen de Leidenaars zelf, wien dit toch het eerste aangaat, wel grootere belangstelling toonen en meer medewerking verleenen, daar deze nog wel eens te wenschen overlaat. Het bestuur der 3 Octoher-vereeniging re kent dan op een groote medewerking der Lei denaars voor deze optocht „Oost en West", die een unicum belooft te zijn in de rij der schitterende 3 October-optochten. Gistermiddag is de drie-jarige P. K. in de Doelensteeg van een vrachtauto, bestuurd door den heer H., gevallen, waardoor het kind werd overreden. De chauffeur had het kind reeds enkele ma len weggejaagd, doch het was er opnieuw opgeklommen. Een been van den kleine werd gekneusd. Hedenmorgen omstreeks hap zeven is het tramverkeer op de Steenstraat een veertig minuten gestremd geweest, wijl van een vrachtauto, beladen met grint, bestuurd door J. D., een wiel was afge loopen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2