22ste Jaargang ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 No. 6981 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ïureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN S)e£cidicli^6oii/wmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pex week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Cumulatie van publieke functies. 'fc Gebeurt meer, dat een vreemd woord duidelijker aangeeft wat er bedoeld wordt, dan een vertaling ervan. Onder cumulatie van publieke functies verstaat men, dat een persoon meerdere openbare ambten bekleedt, bijv. dat van Kamerlid en lid van Ged. Staten. Als wij cumulatie zouden vertalen en zouden spre ken van opeenhooping van publie ke functies, dan denkt men onmiddellijk dat er minstens 5 of 6 zulke functies be doeld zijn en dat is niet het geva-1. In de S. D. A. P. is, als wij ons niet vergissen, het vraagstuk van de cumulatie van waardigheden in vertegenwoordigen de lichamen voor het volgend congres aan de orde gesteld. Dat behoeft niet te be vreemden, daar de cumulatie juist in de S. D. A. P. nog al veel voorkomt; de heer K. ter Laan bijv. is Kamerlid en Burge meester van Zaandam, de heer W. van der Sluis is Kamerlid en Burgemeester van Goor, de heer Schaper Kamerlid en lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Ook in onze katholieke kiesvereenigin- gen wordt zoo nu en dan over de cumula tie van politieke functies gesproken. De kwestie of cumulatie van pu blieke functies toelaatbaar, is, wat de practisohe zijde daarvan betreft., zui ver individueel, zoodat het stellen van regels daarbij ons verkeerd toelijkt. Er blijft natuurlijk het bezwaar, dat niemand op twee plaatsen tegelijk kan wezen, en dat dus het gevolg van cu mulatie van functies zou kunnen zijn, dat de belde eder daarvan in het eene of andere college bij gewichtige stem mingen niet aanwezig zou kunnen we zen, maar dat bezwaar lijkt onis niet zoo heel moeilijk te ondervangen, als wij maar het Engelsche pariteitsstel sel aanvaarden, wat hier trouwens al aardig is ingeburgerd. Dat wil zeggen, dat hij, die in een ooilege van plan is vóór eene gewichtige zaak te stem men, maar moeilijk ter vergadering kan verschijnen, omdat zijne andere functie zijne tegenwoordigheid ver- eisoht, afspreekt met iemand, die te gen zou stemmen, maar die ook be zwaarlijk aanwezig kan zijn, weg te blijven. Dat is practisch, maar dat zijn de Engelschen nu eenmaal, en dan denken wij aan den Engelschen landedelman, die zich door zijn koet sier na de stembus liet rijden, en die, toen hij op zijne vraag aan zijn koet sier op wien deze zou stemmen, ten antwoord kreeg: Op uwe tegenpartij, Mylord, doodkalm zei: Span dan maar weer uit, dan kunnen wij samen thuis blijven. Dit is een citaat uit een hoofdartikel van het „Vaderland", 't Is ons eigenlijk alleen te doen, om den eersten zin daaruit. Wij zijn het er mede eens, dat over het algemeen de gevallen van cumulatie van publieke functies slechts elk afzonderlijk kunnen worden beschouwd en beoordeeld; dat het niet gewenscht is, can een alge meen© regel daarvoor vost te stellen. Een bepaald persoon kan bijv. heel goed tegelijk Kamerlid en Burgemeester van een kleine gemeente zijn, daar hij, over veel arbeidskracht beschikkend, deze ge heel aan beide functies geeft terwijl bij een ander, minder energiek of reeds met vrij veel particulier werk bezet, eenzelfde „cumulatie" funest zal zijn. Als wij restructie maken „over het algemeen", dan bedoelen wij daarme de, dat er wel gevallen zijn, waarin het ook afgezien van de persoonlijke omstan digheden duidelijk is, dat de „cumulatie" moet worden veroordeeld. Zoo zou het burgemeesterschap van Leiden en het lidu maatschap van Ged. Staten ook voor den meest energieken persoon, die buiten deze twee functies geen andere werkzaamheden heeft, onvereenigbaar zijn. Maar het zou o. i. gevaarlijk zijn, dergelijke gevallen in een alge meen en regel samen te vatten, om dat dan daaruit voor andere gevallen zou worden geconcludeerd, dat een „cumular tie" per se wel geoorloofd en goed is. De hoofdredacteur van het „Vaderland" zou dus cumulatie van publieke functies niet willen verhinderen door een algemee- nen regel vast te stellen om „de practisohe zijde" daarvan; in dit opzicht acht hij (met ons) de kwestie zuiver individueel. Maar hij is er tegen om redenen van financieeien aard:. Maar die cumulatie van publieke functies heeft cumulatie van pensioe nen ten gevolge. Iemand, die er in zou slagen kort na zijn 30ste jaar, en dat is tegenwoordig geen zeldzaamheid meer, lid van de Tweede Kamer te worden en dat twintig jaar te blijven, en die in die twintigjarige periode slechts vier jaren wethouder is van eene groote gemeente, en dan nog eens vier jaren lid van Gedeputeerde Staten van eene Provincie, zou zich kort na zijn vijftigste jaar uit de za ken kunnen terugtrekken met een pensioen van jaarlijks tusschen de acht- en negenduizend gulden. En dat is natuurlijk niet goed; het publieke erf mag nooit het terrein worden, waarop exorbitante voordeelen zijn te behalen. „Het publieke erf mag nooit het terrein worden, waarop exorbitante voordeelen zijn te behalen." Dit is een waarheid, een gulden stelregel voor de moraliteit in het publieke leven. En, dat in dit verband de pensioen-kwestie wel 'ns mag worden be zien en herzien, vraagt o. i. ook geen be toog. Wij zijn 't er echter niet mee eens, dat men om deze reden tegenstander van cumulatie van publieke functies zou moe ten zijn. Dit is een bijkomstigheid, welke betrekkelijk gemakkelijk kan gewijzigd worden, door een beperking te stellen aan de pensionneering, welke tengevolge van het vervullen van publieke functies kan worden genoten. Alleen het antwoord op de vraag: Kan één persoon, kan deze bepaalde persoon deze bepaalde publieke functies tegelij kertijd vervullen alleen het antwoord op deze vraag is beslissend in de kwestie of cumulatie van publieke functies in een be paald geval toelaatbaar is of onge- wenscht. BUITENLAND BELGIE DE VERVLAAMSCHING VAN LEUVEN. Nieuwe Vlaamsche leergangen. De Antweirpsehe correspondent van de „Meb." schrijft: Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat mgr. Goippieters, bisschop van Gent, met nadruk gewezen had op de noodzake lijkheid om de hoogeschool van Leuven zoo spoedig moglijik te vervlaamschen, wijl zoo vele Katholieke studenten zich lieten in schrijven in de neutrale Vlaamsche univer siteiten van Gent. Ditzelfde waagstuk werd op de jongste vergadering van het Belgische episcopaat behandeld en als besluit van deze vergade ring wordt thans in de bladen een belang wekkend communique meegedeeld, waar aan het volgende is ontleend: Om de leergangen aan de Katholieke hoogeschool te Leuven volledig, spoedig en systematisch te vernederla-ndschen. hebben de bisschoppen, op hunne laatste vergade ring beslist, dart een offieieele commissie van hoogleeraren uit al de faculteiten zal worden gesticht, die een plan van algemee- ne vernederlandsching aan het episcopaat zal voorleggen. Onderhandelngen daartoe zijn reeds aangeknoopt. De samenstelling dezer commissie zal in de bladen worden gepubliceerd. Inmiddels werden nieuwe en belangrijke leergangen verneder!a-ndscht. De bisschoppen hebben daartoe een aan tal benoemingen gedaan; o.a. werden tot leeraren in de rechtsfaculteit benoemd prof. dr. Bernard Hermesdorf, lector aan de Ka tholieke hoogeschool te Nijmegen, die het Romeinsche recht zal dooeeren en dr. Lo- dewijk van Ba-uwel, eerereohter bij het ge rechtshof te Antwerpen, die het burgerlijk recht zal doceeren. Deze maatregelen zullen in Katholieke V'laamsehe kringen zeker met voldoening warden begroet. DE XI Ie IJZERBEDEVAART. Oproep tot de vreemdelingen. Door middlel van aanplakbiljetten en vliegende blaadjes, worden de vreemdelingen, die aan de kust in Vlaanderen vertoeven, er toe aangezet, op Zondag 23 Augustus ek. naar Diksmuiden te gaan om er de Xlle Vlaamsche Ijzerbe devaart bij te wonen. Aan den oproep ge steld in het Nederla-ndsch, Fransch, En- gelsoh en Duitsch, is het volgende ontleend „Vreemdelingen Gij vertoeft thans rustig op de kusten van Vlaanderen. Wilt gij een dag beleven, dien gij in uw leven nooit zult vergeten? Gaat dan op Zondag 23 Aug. e.k. vóór 11 uiur naar Diksmuiden, waar de reeds vèr in het buitenland, bekende Ijzerbedevaart 150.000 Vlamingen bijeen, om, in vrome in getogenheid, hun gesneuvelden te herden ken. Namens de vreemde naties zoowel de Fmnsohe als de Engelsche, de Amerikaan- sch, de Duitsehe, de Iersohe, worden kran sen neergelegd aan den voet van dit mo nument voor wereldvrede. En gaat van die Bedevaart, een indruk uit, dien men niet kan beschrijven Vreemdelingen Daar klopt Vlaanderen's hart, voor zijn dooden. voor wereldvrede. Wij vragen u niet, wie gij zijt of wat gij zijt. Gaat op 23 Augustus naar Diksmuiden om te zien en te .gedenken!" HET GRAF VAN RENAAT DE RUDDER. Door gendarmes bewaakt. Naar „De Schelde" meldt, wordt te West-Vleteren het graf van Benaat de Rud der, wiens stoffelijk overschot niet is kun nen overgebracht worden naar het Vlaam sche IJ'zerkruis te Dixmiuiden, met het oog op de bedevaart van Zondag dag en nacht door twee gendarmen bajonet op het geweer DUITSCHLAND HET WERKL00ZENCIJFER STIJGT. Tusschen 15 Juli en 15 Augustus is het aantal werkloozen met 148.000 toegenomen. Volgens de opgaven van de arbeidsbeurzen bedroeg het totaal aantal werkloozen op 15 Augustus j.'l. 4.104.000. Het aantal personen, dat ondersteuning ontvangt., heeft zich met 20.000 vermeerderd en bedraagt thans 1.225.000. Op 15 Augustus ontvingen 1.056.000 personen orisisondersteuning. RIJKSHERVORMING BIJ NOOD VERORDENING? Een denkbeeld van den Pruisischen minister HöpkerAr.choff. Dr. HöpkerAsohoff de Pruisische mini ster van financiën publiceert in het Laatste nummer van de Deutscher Volkswirt het ontwerp voor de rijksn er vorming dat eeni ge leden van de Landen conferentie op ver zoek dier conferentie hebben opgesteld. In aansluiting daarvan etelt Höpker Aschoff een gemeenschappelijke leiding en een ver- eenigd bestuur op de voornaamste gebieden voor het rijk en Pruisen voor. De Pruisische minister van binnen'Land- sche zaken zou tevens rijksminister wor den, Het rijk zou het bestuur van de poli tie en het toezicht op de gemeenten in Prui sen op zich nemen. Dit kan bij noodveror dening geregeld worden, omdat art. 48 den president in tijd van nood het recht geeft niet alleen de bevoegdheden van den rijks- en den landswetgever uit te oefenen, doch ook het landsbestuur aan zich te trekken. Daar een grondwetsherziening maanden zou vormen en onverwijld handelen geboden is, is de toestand, die art. 48 voor een voorloo- piige regeling, geldig tot nadere regeling bij grondwetswij'zigende wet vereischt, inge treden. Bijeenroeping van den Pruisischen Landdag geëischt. De Duitsch-nationale en Nationaal-soci- alistisohe leden van den Pruisischen land dag hebben een voorstel ingediend, waar in zij de onmiddellijke bijeenroeping van den landdag eisohen. H. i. beteekent het wetsontwerp, dat minister HöpkerAschoff den rijksminister van BinnenLandsche Za ken heeft deen toekomen, en welks door voering met behulp van art. 48 verzekerd schijnt, wat de grondgedachte betreft, de ineenstorting van Pruisen. Beieren tegen unificatie van het Rijk. De „Bayrische Sitaatszeitung" neemt stelling tot de rijkshervormingsvoorstellen van den Pruisischen minister van financiën en schrijft, dat Höpker—Aschoff de gedach ten van den Pruisischen minister-president Braun ten beste heeft gegeven. Deze plan nen komen klaarblijkelijk daar op neer, dat den Pruisischen staat een soort hegemonie in het rijk moet verkrijgen. Dat zou echter niet vereenighaar zijn met het federale ka rakter va-n het rijk. In dit verband hebben ook de andere landen een recht een woord je mee te spreken. Dergelijke zaken kun nen onmogelijk door middel van een nood verordening geregeld worden. Met nadruk betoogt het blad tenslotte: Beieren wijst elk streven, dat op unificatie van het rijk neerkomt nog steeds met de meeste, be slistheid af. RUSLAND. Weer 23 kerker» gesloten. Op voorstel van de Atheïsten-organisa ties, heeft de regeering besloten, dat per 1 September a.s. in het Moskousche gou vernement 23 kerken zullen worden geslo- aabs heeft. ten, welke alle in verenigingslokalen en Rondom een 50 M. hoogen toren komen woningen zullen worden omgebouwd. ENGELAND DE VAKVEREENIGINGEN WIJZEN DE VOORSTELLEN AF. Werkloozenverzekering het kardinale punt. De besprekingen van de Labourregering, om te komen tot evenwicht in de begroo ting, zijn in een kritiek stadium getreden. De generale raad der vakvereenigingen heeft de regeeringsvoorstellen afgewezen. Het voornaamste geschilpunt schijnt de werkloozensteun te zijn. De vakvereeni gingen willen noch dezen steun verlagen, noch de contributies hiervoor verhoogen. Deze houding der vakvereenigingen heeft den politieken toestand nog onzekerder ge maakt. Haar invloed is zeer groot, immers meer dan 100 Labour-leden in het Lager huis zijn als haar vertegenwoordigers te beschouwen of staan in nauwe relatie met haar. Voorts brengen de vakvereenigingen jaarlijks een zeer aanzienlijk bedrag in de kas van de Arbeiderspartij. Snowden is ab soluut tegen de heffing van invoerrechten in plaats van vermindering der sociale uitgaven. Ofschoon aan beide zijden een sterke strooming is, om tot een compro mis te komen, is de mogelijkheid van een aftreden van het kabinet in het geheel niet uitgesloten, tenzij MacDonald er de voor keur aan geeft, zijn program met behulp van de Conservatieven en Liberalen door te voeren, iets wat gelijk zou staan met splitsing in de Labourpartij. Ook spreekt men van een mogelijk aftre den van slechts enkele ministers, waacbij de namen Johnston en Lantbury worden Baldwin naar Londen. In verband met een mogelijk aftreden der regeering, komt het bericht, als zou Baldwin uit de badplaats Aix-les-Bain9 naar Londen zijn vertrokken, in een eigen aardig licht te staan. Mocht het tot een kabinetscrisis komen, dan zal de koning waarschijnlijk niet direct nieuwe verkiezingen uitschrijven, doch Beid win opdracht geven een nieuw kabinet te vormen. Twee mogelijkheden staan dan open, een oenservatief, dat vergaande con cessies aan de Labourparty en de Libera len moet doen om zich van hun steun te verzekeren, of een coalitieregeering met Beldwin als minister-president en MacDo nald en Lloyd George met hun respectieve medewerkers als ministers. Duidelijk is het echter, dat geen enkel kabinet op die ma nier lang zal kunnen aanblijven, doch het zou in de bedoeling liggen zoo spoedig mo gelijk de noodmaatregelen door te voeren, waarna nieuwe verkiezingen zouden kun nen plaats vinden. Een arbeiders-regeering zon der steun der arbeiders. Naar verluidt zou de Labour-regeering de bezuinigingsmaatregelen - zonder de steun harer eigen partijgenooten trach ten door te voeren, aangezien zij bij de op positie voldoende steun vindt om de maat regelen te kunnen uitvoeren. De conservatieven, die accoord gaan met het heffen van invoerrecht, hebben hun me dewerking afhankelijk gemaakt van de prooentueele verdeeling van de vermeer dering der belastingen. Terwijl Snowden aanvankelijk voorne mens was het tekort voor 50 pet. te dokken door bezuiniging op de begrooting en voor 50 pet. door nieuwe belastingen, staan de conservatieven erop, dat het tekort wordt gedekt voor 75 pot. door bezuiniging en slechts voor 25 pet. door nieuwe belastin gen. Naar thans bekend wordt, heeft het ka binet de heffing van invoerrechten niet op het bezuinigings-program gezet. BULGARIJE WEER EEN AANSLAG VAN DE IMR0. De daders nog niet gevat. In den afgeloopen naoht zijn opnieuw twee leden van de voormalige Protegeroff- groop door de Imro overvallen en zwaar gekwetst. Beiden, Mateef en Schenhoff, woonden in de binnenstad van Sofia. Drie onbe kenden drongen hun woning binnen en openden op het tweetal, dat volkomen verrast was, een snelvuur met pistolen. De daders ontkwamen in een gereedstaande auto. De beide zwaar gewonden hebben bij hun verhoor medegedeeld, dat de da ders tot de Imro behooren. De politie bezette in den loop van den naoht alle uitgangen van de stad, om den daders geen gelegenheid tot ontvluchten te geven. Zij werden echter nog niet gevat. Evenzoo zijn de lieden, die Zaterdag op twee an der leden van de Protegroff-groep een bomaanslag pleegden, ontkomen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Belgische bisschoppen wenschen de vervlaamsching der Kath. Universiteit te Leuven. Gaat de Britsche arbeiders-regeering zonder de arbeiders regeeren! Besprekingen tusschen de Spaansche reering en den pauselijken gezant BINNENLAND. Mededeeling inzake uitvoering Tarwe- wet. (3de blad). OMGEVING. Te Stompwijk is tijdens een Raadsver gadering het Raadslid de heer A. Schmall plotseling overleden. (4de blad). Morgen zal de weleerw. pater J. R. G. M. Walenkamp S.J. zijn eerste plechtige H. Mis opdragen te 10 uur in onze parochie kerk. De predicatie onder de H. Mis zal wor den gehouden door een neef van den neo mist, den zeereerw. pater prof. mr. dr. Ch. Raaymakers S.J. Pater Walenkamp, geboren te Warmond 27 April 1902, heeft 15 Augustus j.l. te Maastricht de H. Priesterwijding ontvan gen. ITALIË FASCISME EN KERK. Nog geen accoord. Wij maakten, onder voorbehoud, melding van de meening van den Romeinschen cor respondent van de „Daily Express", volgens welken tusschen het Vaticaan en het fascis tisch regime reeds overeenstemming zou zijn bereikt, welke overeenstemming spoe dig offcieel bekend zou worden gemaakt. De correspondent te Rome van de „Daily Herald" achterhaalt thams dat verblijdend bericht met een démenti. Deze tegenspraak ontving bedoelde cor respondent van pater Tacchi Venturi S.J, wiens naam vaak genoemd werd in ver band met de z.g. onderhandelingen tus schen de fascistische regeering en het Va ticaan, bij welke onderhandelingen, heet te het, pater Venturi tusschenpersoon zou zijn geweest. Het Italiaansche gouvernement schijnt wel van het verlangen bezield, het conflict uit den weg te ruimen en voorstellen in dien zin moeten herhaaldelijk den laatsten tijd van Italiaansche zijde zijn gedaan, meldt de Herald-correspondent, doch deze voorstellen hadden nimmer een andere strekking, dan het consolideeren van den door het conflict door het fascistische gou vernement geschapen toestand. AMERIKA GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Zestien duizend gallons alcohol in beslag genomen. Door de politie werd achter een oud gebouw, niet ver van het hoofdkantoor van den dienst tot handhaving van het drankverbod, een groote geheime distilleer derij ontdekt. Op zestien duizend gallons alcohol werd beslag gelegd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1