Het Geheimzinnige Document ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURAN1 fj Te Velsen Noord zal op 15 September of 1 October a.s. de groote nieuwe CENTRALE VAN DE P. E, N. in gebruik worden genomen. Het nieuwe gebouw is geheel gereed gekomen. Het exterieur. DE SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC. Een bezoeker van bovengenoemde Stu dieweek geeft ons nog in volgend artikel zijn indrukken. Wij zijn in Rolduc geweest. In dat Rolduc met z'n roemrijk verle den was gedurende drie dagen een zeer gevarieerd gezelschap gehuisvest: de Mi nister-president, Kamerleden, priesters, ar beiders, fabrikanten, studenten. Allen had den zich gedurende een paar dagen terug- getroken in de Rolducsche sfeer en had den zich afgezonderd van de wereld en vroegen zich af: Waarin leven we en waar gaat het heen? Hier in Rolduc keken we van een groote uitzichttoren de wereld ronddie jagende wereld met zijn fa- briekstorens en huurkazernes, die wereld met z'n jachtende zakenlui en zwoegende arbeiders, die wereld met z'n genotzoekers en z'n stumperds, die wereld vol haat en onrechtvaardigheid. Daar in Rolduc is niet een definitie van kapitalisme gegeven, want, zooals pater Muckermann S.J. zeide, een jongen op kan toor weet wat kapitalisme is. De wereld staat op z'n kop, alle verhoudingen zijn zoek, zoo zeide eveneens pater Mucker mann. En wij Katholieken leven te mid den van die chaotische wanorde zoo wei nig verschillend van die anderen. Zeker wij gaan Zondags naar de Kerk en misschien ook in de week, zeker wij eten op Vrijdag geen vleesch, en gaan alleen naar goedgekeurde films, maar waar is dat echte katholieke leven, waar is die helden moed van de eerste Christenen, die alle3 opofferden voor hun ideaal om Christus na te volgen in alles. Wij Katholieken bekleeden functies in het geheele openbare leven. Wij zitten in de Eerste en Tweede Kamer, in Provincia le en Gedeputeerde Staten, in Gemeente raden, in talrijke commissies en vereeni- gingen, in handel en industrie. Maar zijn we altijd katholiek. Zijn we niet allemaal geïnfecteerd met allerlei ismen, helaas te weinig met het eenig goede isme, het ka tholicisme. Pater Muckermann had het ook over „persoonlijkheid'. Welk een behoefte heeft onze God-vergeten wereld aan persoon lijkheden. Hij noemde een Franciscus en Dominicus, die persoonlijkheden waren in hun tijd, toen het ook een wanorde was, maar die met hun idealisme de wereld doortrokken en veel bereikt hebben om die wereld te verbeteren. Het is zeer goed, dat er in Rolduc met nadruk opgewezen is door allerlei personen, mannen uit het volle leven, dat de wereld niet deugt, dat wij katholieken te weinig gebruik maken van onze groote invloed ten goede, maar dat zeer vele van ons met een zelfgenoeg zaam gezicht hun eigen tuintje onderhou den en alle onkruid zorgvuldig verwijderen, terwijl we in die groote wereld-tuin uit rukken, maar vaak het onkruid aankwee- ken en zelf leven van die verboden vruch ten. Wij katholieken moeten om te begin nen een halt roepen tegen iedere verdere verwildering en een hecht leger vonnen onder de banier van Koning Christus. Maar ook moeten wij de wereld hervor men en radicaal. Laten wij een voorbeeld nemen aan Spanje, Waar nog nooit een ketterij het katholieke leven heeft geschokt, zoo zeide pater Muckermann, maar waar thans blijkt dat de katholieken hun kerken heb- gebouwd op een vulcaan, en zich niet op tijd hebben aaneengesloten tot een vaste massa, die weerstand bieden kan en weer stand bieden moet aan het steeds voort woekerend communisme. Het is niet vol doende echter om allen op te vangen in organisaties, want vaak kunnen die organi saties alle leden krijgen, als men van te voren zegt, welke financieele voordeelen er aan het lidmaatschap verbonden zijn. Welk een goede invloed konden de za kenlui niet uitoefenen b.v. op het gebied van de mode. Als deze of geene kleeding nu eenmaal verboden is en met reden waarom die dan geëtaleerd en ver kocht. Waarom niet de moed om te zeg gen als er vraag naar is: hier is u in een katholieke zaak en daarom verkoopen wij dit niet. Keen dat kan niet, dan wordt er minder geld verdient, maar wat is in Gods naam meer waard 1000 meer winst, maar zooveel meisjes en jongens be dorven of 1000 minder winst, maar dan een behoud, althans ten deele, van reine zeden. En zoo is het met alles, overal en altijd speelt het geld de rol. Thans nu Europa in nood verkeert, zijn het de Ministers van Finaciën, die de hoofden bij elkaar stekenhet geld, daarom alleen draait de heele wereld. En daarop is in Rolduc gewezen. Doctor Poels zeide het zoo klaar in zijn eind-speech: Er is een bedrijf, A. steekt er zijn geld in, B. zijn geestesgaven en C. zijn arbeid en alle drie hebben recht op een aandeel in de winst, verdeeld naar ieders bzelang en naar iedrs moeite. Maar thans worden aan het kapitaal rechten toegekend, die het kapitaal niet rechtens toekomen. Zooals het thans is deugt het niet. De sociale rechtvaardigheid en de liefde, waarop alles gebaseerd moet zijn, is zoek. Een ongebreideld streven naar winst, een produceeren louter om de winst, en niet naar de behoefte, dit alles het is reeds zoo vaak gezegd zijn uitwassen van het hedendaagsche bedrijfs leven. Alle verhoudingen zijn zoek, de steeds toenemende rationalisatie maakt steeds meer werkeloozen en de grond wordt steeds rijper om het oproep-zaad van het Communisme te doen gedijen. Wij katholieken moeten een halt roepen. Wij moeten terug naar de oer-oude beginselen van onze katholieke zedenleer. Wij moeten consequent katholiek zijn in alles. Wij mogen ook niet werkeloos blijven zitten, maar een ieder in zijn omgeving moet het zijne er toe bijdragen om de we reld te hervormen en koning-geld onttro nen en daarvoor in de plaats stellen Ko ning Christus. En ook laten wij ons niet blind staren op eikaars fouten en gebreken. Dr. Poels zeide het weer zoo juist, toen hij zich richtte tot de arbeiders: Zeker vele katho lieke werkgevers houden er een liberale zaken-manier op na, maar ach, hoe vele van onze katholieke arbeiders zijn over- geloopen naar de socialisten Daarom laat een ieder wereldhervormer zijn in zijn eigen wereldje, laat een ieder lezen de encyclieken Reruin Novarum en Quadragesimo Anno en deze toepassen in het dagelijksche leven dan zal met Gods hulp eens de tijd aanbreken, dat het kapitalisme verdwijnt en plaats maakt voor een maatschappij-ordening die ge- .baseerd is op de rechtvaardigheid en lief de. En als we zelf niet kunnen medewer ken door daadwerkelijken steun, laten we dan vurig bidden tot God voor hen die de verantwoording dragen. Dit alles is door de verschillende spre kers geleerd en 450 menschen zijn uit Rol duc teruggekeerd in hun werkkring. Moge echter de vruchten van deze Sociale Stu dieweek merkbaar worden in het geheele maatschappelijke leven en moge Rolduc de stoot geven tot een hervorming van de wereldchaos. SPORT VOETBAL B. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Er staat voor a.s. Zondag heel wat op het programma. Zooals het vorige jaar, vindt ook thans weer een wedstrijd plaats tusschen 22 scheidsrechters. Om 2.30 uur spelen 11 scheidsrechters van het District Leiden tegen elf dito's van Haarlem. Dat deze kamp het aanzien waard zal zijn, spreekt vanzelf, zoodat wij vele supporters op Sporthof te Sassen'heim verwachten! Om 1 uur speelt Teijlingen II Junioren tegen S. M. C. I junioren op Sporthof. Na den wedstrijd van de scheidsrechters volgt te half vijf een kamp tusschen Teij lingen III en S. M. C. II. Teijlingen I trekt ten strijde tegen BI. Zwart I te Wassenaar. De baten zijn voor een liefdadig doel en wel voor Herwon nen Levenskracht. Veel publiek is daar zeker vertegenwoordigd, zoodat wij dan ook een mooien wedstrijd verwachten. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur, zoodat per fiets wordt vertrokken vanaf het K. S. A.-gebouw om 1 uur! Het 1ste Junioren elftal gaat ook op bezoek bij Blauw Zwart. Aanvang van den wedstrijd 1 uur. Vertrek per fiets om 11.45 uur vanaf K. S. A. Allen op tijd present! R.-K. S. V. „Leiden". Morgen zal het eerste elftal van de R.-K. S.V. „Leiden" een elftal uit Volen- dam ontvangen. Zooals bekend zijn wij reeds 2 maal de gast geweest te Volen- dam. Nu komen zij een tegenbezoek bren gen. In costuum Wij hopen, dat het mooi weer is. De wedstrijd zal aanvangen te half drie. „Lei- den"-spelers 2 maal hebben wij in „Vo- lendam" onze meerdere gezien. Laat dat nu anders zijn. Laten wij alles op alles zetten, dat wij op eigen terrein winnen. Supporters komt in grooten getale naar het „Leiden"-terrein. Naast een mooie wedstrijd (daar zijn we zeker van) zal het een leuk gezicht zijn als wij de Volen- dammers in costuum zien. Daarom allen op. Laat zien, dat het ge waardeerd wordt, dat alle mogelijk moeite gedaan wordt de spelers tijdens den zomer bezig te houden. De spelers en de „Leiden'Meden-suppor- ters worden verwacht om 1 uur bij café Kortekaas, Oegstgeest. Daar zullen de Volendammers ontvangen worden. De Leidsche junioren krijgen de S. J. C.- junioren op eigen terein. Jongens het be gint is uitstekend geweest. Zorgt dat het zoo blijft. Jullie kunnen kampioen worden in jullie afdeeling. Ongeslagen moeten jullie uit deze competitie komen. Aanvang wedstrijd 1 uur. Op het Sportterrein te Sassenheim zal morgen een bekerwedstrijd gespeeld wor den tusschen de Leidsche scheidsrechters en de Haarlemsche. Of de beker, die in het bezit is van de Haarlemsche scheids rechters in hun bezit zal blijven, betwijfe len wij. De Leidsche zullen er zeker alles op zetten, nu eens te winnen. Wij wenschen den Leidschen scheids rechters veel succes. DIOC. HAARL. BOND. R. I)C. S. V. A.V.V. Donderdag te 7 uur speelde het le eli- tal van A.V.V. den opnieuw vastgesteldon afscheidswedstrijd tegen Gr. Floris. Onder de keurige leiding van den heer Paardekooper werd te pl.m. 7 u. begonnen cn ontwikkelde er zich direct een vlug en enthousiast spel, waarbij beide doelen om beurten in gevaar waren, doch de resp. verdedigingen bleven meester van het ter rein. De strijd ging mooi gelijk op, zoodat met rust de stand nog 00 was. Ook na de rust bleef het gelijk opgaan en ofschoon A.V.V. de laatste 10 min. onstuimig kwam opzetten en Gr. Floris insloot, kon zij niet de verdediging verschalken en bleef het 00. Besloten we^d met het oog op de in vallende duisternis 2X5 min. te verlengen. A.V.V. bleef aanvallen en slaagde er in, in de eerste 5 min. een doelpunt te maken (10), verder wisten zij het niet te bren gen, terwijl ook Gr. Floris het net niet vinden kon, zoodat A.V.V. in hot bezit kwam van den mooien beker, welke door cle Gr. Floris-aanvoerder met eenige har telijke woorden aan den A.V.V.-aanvoeruer werd uitgereikt, die met hartelijke woorden dankte voor den prettigen wedstrijd. Morgen te 3 u. speelt A.V.V. I bij gele genheid van het le lustrumfeest der Gym nastiekclub S.S.S. een medaille-wedstrijd tegen Alphensche Boys I. Wij kennen de sterkte van dit elftal niet, doch vertrouwen, dat het een mooie en spannende wedstrijd worden zal. ATHLETIEK R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). Afd. Athletiek. -Aan de morgen in Zaandam te houden atletiekwedstrijden, uitgeschreven door de R. K. Sportvereeniging „Vitesse", ne men vier van onze sterkste senior-athleten deel. Gezien de schitterende resultaten der laatste wedstrijden hopen wij, dat onze jongens zich ook morgen weer van hun beste zijde laten kennen. Hieronder volgen nog de nummers,* waaraan wordt deelgeno men: F. Hakkaart: 100 M., 100 M. A. Leune: 100 M., 400 M., 1500 M. A. Visser: 100 M., 3000 M. (cracks). A. Slingerland: 100 M., 1500 M. Ook is ingeschreven voor de 4 X 100 M. estafette, bestaande uit de 4 hier boven genoemde athleten. Een van de bestuursleden zal de vier athleten vergezellen en we knnnen ons ze ker verheugen in het vooruitziet van een mooien athletiekdag. Afd. Voetbal. Morgen spelen onze Juniores voor do Zo mercompetitie een wedstrijd tegen de A.S. C.-Junioren. De wedstrijd wordt gespeeld op het A.S.C.-terrein. Aanvang 1 uur, afrit 12 uur van het Patronaat. Wo hopen, dat de Junioren bezield zijn om te overwinnen, daar zij nog iets goed te maken hebben voor de Zondag j.l. geleden nederlaag. Verder deelt het bestuur mede, dat de boekjes voor de steunbonnen in druk zijn en dat deze zoo spoedig mogelijk gedistri bueerd zullen worden. Voor degene, manne lijk of vrouwelijk lid, die de meeste boekjes verkocht heeft, heeft het bestuur een mooi dames- of heerenrijwiel beschikbaar ge steld. De fiets wordt echter niet eerder gegeven of alle boekje-s moeten eerst verkocht zijn. Men neme hier goede nota van. Verder maken wij de leden er nog opmerkzaam op, dat met ingang van Zon dag a.s. (23 Augustus 1931) de contributie moet worden betaald bij den heer Vermeu len. Verder kan men bij den heer Vermeulen nog bonnen krijgen voor een vrijwillige bij drage voor het T. en M.-fonds. Wc hopen, dat de animo voor dit mooie fonds groot zal zijn. We hopen ten slotte, dat alle le den hun uiterste best zullen doen om nog eenige nieuwe leden aan te brengen, daar er voor de vijf elftallen, die dit jaar uitko men, nog enkele reserves noodig zijn. Om de animo bij de athleten to vergroo- ten heeft het bestuur gemeend goed to doen om voor dengene, die een D. H. A. K.- record op zijn naam brengt, een zilveren Lauwertak beschikbaar te stellen. Voor op gaaf nieuwe leden zie advertentie van Maandagavond in „De Leidsche Courant". R^K. Ath.vereeniging „De Bataven". A.s. Zondag zullen 3 onzor athleten optrekken naar Zaandam en trachten den naam van „De Bataven" hoog to houden. Wij wenschen hun veel succes. A.s. Maandagvond zal er getraind wor den op het „Leiden"-terrein onder leiding van den heer v. Oerle om den Woensdag avond van deze week in te halen, daar deze door het slechte weer is vervallen. A.s. Woensdagavond de officieele oefen- avond. Extra zal op dezen avond hot hand ballen behandeld worden, daar dit num mer voorkomt op de wedstrijden in Al phen op 30 Aug. a.s. Het bestuur raadt de junioren aan vooral dit nummer extra onder handen te nemen. De vastgestelde onderlinge wedstrijden en de kampioenwedstrijden, die op 30 Aug. verwerkt zouden worden, zijn uitge steld tot latere datum. Waarschijnlijk 20 September. WATERPOLO De Zijl IIZian V. Dinsdagavond a.s. 8 uur speelt de Zijl II haar 2den en tevens den laatsten wed strijd van de kampioenscompetitie, van den H.Z.B., tegen Zian V. Wint de Zijl TT dezen wedstrijd dan is zij kampioen van den H. Z. "B. FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. 10) Zij sprak langzaam en kalm. Algy be schouwde haar handen, die met een lange, voor haar op het rooktafeltje liggende si- garettenpijp speelden. En hij zag aan den linker ringvinger van haar slanke, fraai- gevormde handen een kostbaren, zeldza- men ring. Een ovale blauwe steen, omge ven door kleine pareltjes eu aan de uitein den twee grootere brillanten, die naast hec blauw oplichtten als flonkerende ster retjes. Het ovaal was wel drie centimeter lang en twee centimeter breed. Algy kon z'n oogen niet van het kost bare kleinood afwenden, en daarom her kende hij den ring direct '*erug, toen hij hem later, ver buiten Londen, nog eens aantrof. Cynthia begon te vertellen: „Ik was nog zeer jong, toen ik Stenten voor de eerste maal zag. Ik meen. dat ik toen pas vijftien jaar was. Mijn verier leef de toen nog in gelukkige omstandigheden en had veel vrienden. Een van hen was Stenton. Voor 't uiterlijk van de wereld is deze verhouding onveranderd gebleven. Mijn vader is nog steeds rijk en een graag geziene gast in de beste kringen. Om den schijn te bewaren, moet hij leven zooals vroeger, maar hij is voor zijn tijd oud en grijs geworden. Het is nu een goede tien jaar geleden, dat het verschrikkelijke ge beurde, dat mijn vader tot een ongelukkig mensch maakte. Sindsdien heeft hij geen rustigen dag gehad. Hij leeft in een voort durende onzekerheid, een onafgebroken angst, dat Stenton zijn geheim verraden zal, zijn misdaad zal onthullen". Cynthia zweeg even. „Mijn vader beging een misdaad, een moord, en Stenton is de eenige, die dat weet en gevaarlijke, onweerlegbare bewij zen in handen heeft. Dit is de reden, waarom mijn vader Stenton gehoorzamen moet en niet anders kan, dan zich bij diens ondergeschikten voegen. Wij zijn volkomen in zijn macht. Hij kan. wanneer hij ook maar wil, mijn vader de grootste schande, ja, zelfs den dood aandoen". X. Ja of neen. Met klimmende belangstelling had Algy naar haar stem geluisterd, waarvan de koele onbewogenheid zulk een fel con trast vormde met de nerveuse bewegingen van haar bevende handen. Plots ging de telefoon. Beiden schrokken hevig en keken elkaar aan. „Dat zal John zijn", zei Cynthia, „de be diende, die mij zou waarschuwen". Algy stond op. „Ik ben tenminste geen oproep wachten de", zeide hij, „en daarom denk ik ook. dat hij 't zijn zal. Het is misschien het beste, als u hem te woord staat. Maar toch lijkt me dat gevaarlijk", voegde hij er vlug aan toe. „Ja, het kon Stenton of Hunter wel eens zijn." Algy nam den hoorn van den haak en riep: „Hallo, Rodney". Het was de bediende hij sprak haastig en op een fluistertoon. „Mr. Rodney zelf?" vroeg hij. „Ja". „Wilt u dan Miss Hope waarschuwen, dat Hunter binnen enkele minuten bij u kan zijn? Ik kon niet eerder opbellen. U moet. Verder kwam hij niet. De man was blijk baar gestoord geworden. En op 't mo ment dat Algy den hoorn weer ophing, werd er gebeld. Zij hadden dus maar en kele seconden meer. Hij keek Cynthia aan. „Dat. zal Hunter al zijn", zeide hij en bracht met. enkele woorden de boodschap van den bediende over. „Dan moet u mij ergens verbergen", fluisterde Cynthia doodelijk geschrokken. „Als hij me ziet is alles verloren, zoowel voor u als voor mij. Vlug...." Algy opende de slaapkamerdeur. „Ga hier binnen en sluit de kamer van binnen af". Even had zij nog de tegenwoordigheid van geest om haar handschoenen weg te grissen. Zij liep zoo dicht langs hem, dat haar kleeren hem aanraakten en hij een wolk van haar parfum inademde. Daar kreeg hij een inval. „Welke parfum gebruikt u vroeg hij'. „Noem vlug den naam". Zij begreep weliswaar de bedoeling van deze vraag niet, doch antwoordde: „Comme toi". „Dank u". Zij verdween en even daarna hoorde hij haar den sleutel omdraaien. Cp hetzelfde oogenblik klopte Mrs. Jones op de andere deur. „Binnen", riep Algy. „Er is een mijnheer, die u wenscht te spreken", zeide mrs. Jones. „Dat zie ik", antwoordde Algy. Vlak achter de breede schouders van zijn huis houdster stond de gast reeds in de deur opening. Algy ging hem lachende tege moet. „Wees zoo vriendelijk om binnen te ko men." „Mijn naam is Walter Hun Ier", zei de vreemde nadat hij de deur achter zich ge sloten had. „Ik geloof, dat wij elkaar reeds ken nen", meende Algy. „Gisteren heb ik uw broer hier op visite gehad". De jonge Hunter maakte een afweren de beweging. „Ik kom niet als gast" zeide hij. „Ik kom uitsluitend voor een zakelijke aangelegen heid". Opeens keek hij zeer verbaasd en ook wantrouwend. Bedachtzaam snoof hij en kele malen den neus op. Algy glimlachte; hij had 't gevaar reeds bij voorbaat afge wend. „Excuseer me", vroeg Hunter, „maar welke parfum gebruikt u?" „Comme toi", antwoordde Algy kalm en zag, dat de uitdrukking van argwaan uit Hunter's oogen verdween. „Ik mag 't niet", antwoordde hij. „Het is een uitgesproken damesparfum. Dit is wel de eerste maal in m'n leven dat ik een heer ontmoet, die zich van „Comme toi" bedient." Algy haalde de schouders op. ,,'n Kwestie van appreciatie", antwoord de hij. ,.Maar gaat ue zitten, dan kunnen we tot het zakelijke gedeclto van uw be zoek overgaan. Overigens heb il: geen flauw vermoeden waar 't om gaat' Algy zette zich in den fauteuil, waarifi Cynthia zoo juist gezeten had en onwille keurig begon ook hij met de lange siga- rettenpijp te spelen. Hunter ging tegenover hein zitten en keek hem lang aan, met 'nali-geslotcn oogen. „Het is lang geen alledaagscho zaak", begon hij langzaam. Algy was in de beste stemming en on derbrak hem lachend: „Dat begrijp ik volkomen, tot nu toe heb ik nog niets ontmoet, dat niet, Stenton verband hield en alledaagsch was Stenton behoort ook niet tot de gewone alledaagsche menschen", antwoordde Hun- ter ernstig. „Intusschen, ik ben geko men om met u een koop aan to gaan. Na tuurlijk in opdracht van Stenton. Hij is de kooper". ,De kooper? Maar ik heb hoc i naamd niets te verkoopen". Hunter keek de kamer een* rond en maakte dan met de rechterhand een be weging. Een wijde, alles omva'tendo bewe ging. „Stenton wil alles koopen, da* w bezit er hier in uw woning hebt siaan. Ilij biedt u tien duizend pond". Algy trachtte zijn grenzelooze verbazing te verbergen. „Waarom vroeg hij enkc'. Hunter maakte een ongoduldige bewe ging. (Wordt vervolgd). VIERDE BLAD PAG. 13 maar

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13