BINNENLAND UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CHINA HONDERD MILLIOEN DOLLAR UIT AMERIKA. Voor de slachtoffers der overstrooming. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft honderd miltioen dollars ter beschikking gesteld voor de hulpverleening aan de slachtoffers der overstrooming te Ha;i- kau. De som zal door het Staatsdeparte- ment aan den consul-generaal der Ver. Staten te Hankau worden overhandigd, die voor de verdeeling zal zorgen. ABESSINIE DE KEIZER WIL DE SLAVERNIJ AFSCHAFFEN. Om het lot van 200.000 menschen. De keizer van Abessinië wil de slavernij in zijn land afschaffen. In een schrijven aan de Internationale Vereeniging tot af schaffing der slavernij deelde hij mede, dat hij de twee millioen slaven, die zich in zijn land bevinden, de vrijheid - wil schenken. Tegelijkertijd heeft de keizer van Abes sinië verzocht, vertegenwoordigers der Vereeniging te zenden, tot het houden eener gemeenschappelijke conferentie, om met hem de maatregelen te bespreken tot het volvoeren van dit plan. AMERIKA CHICAGO SLUIT ZIJN STADHUIS. Geen geld, geen salarissen. De burgemeester heeft voorspeld, dat het stadhuis zal moeten worden gesloten, tenzij de wetgevendo macht de gemeente ter hulp komt. Naar vernomen wordt zien 20.000 ge meente-ambtenaren zich voor de mogelijk heid geplaatst, dat zij na 1 September a.s. geen salaris meer zullen ontvangen. HET BLOEDBAD OP CUBA. Strijd wordt voortgezet. Een speciale correspondent van een der Amerikaansche bladen noemt de ge vechten, die gisteren den geheelen dag bij Gibara hebben plaats gehad, een bloed bad. Aan de gevechten werd deelgenomen door 3000 man geregelde troepen en op standelingen. De rebellen werden van Gi- baro opgejaagd en zijn thans in een tun nel ingesloten; de strijd duurt nog voort. Het Deensche s.s. Fredirksborg is ter hoogte van de haven van Gibara geduren de de gevechten in deze stad van de laat ste dagen door Cubaansche vliegtuigen met bommen en machinegeweren aange vallen. TWAALFDE VOLKENBONDS VERGADERING. De Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie naar de Twaalfde Volkenbondsvergadering, welke op 7 September a.s. te Genève zal aanvan gen, zal zijn samengesteld als volgt: Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Buitenlandsche Zaken; jhr. dr. J. Lou don^ buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, oud-minister van Bui tenlandsche Zaken; dr. H. Colijn, oud-mi nister van Financiën, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. J. Lim burg, lid van den Raad van State, verte genwoordigers; mr. L. J. A. Trip, voorzit ter van den ondernemersraad voor Neder- landsch-Indië, oud-Thesaurier-Generaal van het Departement van Financiëën, oud president van de Javasche Bank; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, administrateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Departement van Buitenlandsche Za ken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; rprof. dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Indië, plaatsvervangende verte genwoordigers, met dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid van jhr. Beelaerts van Blokland te Genève, ook mr. Limburg als plaatsvervangend verl egenwoordiger zal worden beschouwd; mevrouw mr. L. C. Schönfeld-Polano, referendaris aan het Departement van Justitie, technisch des kundige; mevr. C. A. Kluyver, hoofdcom mies aan het Departement van Buiten landsche Zaken, technisch deskundige, te vens secretaris, jhr. mr. M. W. van Weede, gezantschapsattaché, secretaris. BAKKERSARBEID. Op 31 Augustus a.s. De Minister van Arbeid, H. en N., heeft onder enkele voorwaarden toegestaan, dat wegens de viering van den verjaardag van de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden en be stuurders en door bakkersgezellen op Maandag a.s. om drie uur des voormid dags met den bakkersarbeid wordt aan gevangen. Bovendien mag voor zooveel betreft broodbakkerijen, aan welke eeno vergunning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend op dien dag reeds te één uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. Van acht uur af mag brood worden ver kocht of afgeleverd. KOLONIALE TENTOONSTELLING. Verzekering Nederlandsch Paviljoen. Ter gelegenheid van de in-gebvuikne- ming van het nieuwe Nederlandsche pa- \iljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Vincennes meldt Ha- vas hebben de maatschappijen, waarbij het oude gebouw was verzekerd, opnieuw aan het Nederlandsche commissariaat-ge neraal een bedrag ter grootte van drie millioen francs aangebeden. HET CONFLICT IN HET BOUWBEDRIJF TE AMSTERDAM Als gevolg van de uitsluiting door do bouwvakpatroons van leden der Federatie neemt het aantal werken, waar de aicei ders van andere organisaties staken, toe. Naar werd medegedeeld, liggen ongeveer twintig bouwwerken stil. Het aantal werklooze Federatie-leden bedraagt ongeveer 600. WIJZIGING DER NEDERLANSCHE OCTROOIWET. Naar wij vernemen is de door de Staten- Generaal aangenomen wijziging der Ne derlandsche üctrooiwet in werking getre den op 15 Augustus 1931. Deze wetswijziging omvat de navolgende bepalingen: a) De duur van een octrooi, welke tot nu toe 15 jaren was, wordt gebracht op ld joren, te rekenen van de dagteekening, waarop het octrooi is verleend. (Art. 47). b) De verschuldigde taxe voor het 18e, 17e en 18e jaar bedraagt telkens 160. (Art. 35, le lid). c) Een octrooi vervalt van rechtswege, indien een jaartaxe (Art. 35), of voor wat een aanvullmgsoctrooi betreft de veriee- ningstaxe (Art. 12, 3e lid) niet is bold aid binnen zes kalendermaanden na de.i ver valdag (Art. 49). (De uiterste respijt termijn voor het be talen van jaar- en verleeningstaxes was tot nu toe drie kalendermaanden na den vervaldag). Bij het inwerking treden der wetswij ziging gelden de na te noemen overgangs bepalingen. d. Octrooien, welke op heb tijdstip van heb inwerking treden der wetswijziging zijn vervallen, hetzij door verloopen van 15 ja ren, te rekenen van hunne dagteekening, hetzij, na 1 Juni 1928, doordat een jaar taxe, of de verleeningstaxe, niet binnen drie maanden na den vervaldag is betaald, word enweder van kracht, indien binnen drie ma-aden na de ndatum der inwerking treden der wetswijziging, te goeder trouw, zijn verkregen. e. De tijd, gedurende welken weder van kracht wordende octrooien vervallen zijn geweest, wordt voor de va-ststelling van den geldigheidsduur dier octrooien medegeie- kend, echter niet voor wat betreft de toepassing van den termijn van 5 jaren na de dagteekening van het octrooi, binnen welken een actie tot nietigverklaring kan worden ingesteld, in verband met Art. I5 der Üctrooiwet. f. Van het weder van kracht worden van octrooien wordt aanteekening gedaan in de openbare registers van den Octrooiraad en melding gemaakt in het officieele or gaan „De Industrieele Eigendom''. g. De houder van een octrooi, dat vóór of op 13 Juni 1933 zou zijn gevallen, docli welks geldigheidsduur ingevolge de wets wijziging wordt verleengd, is verplicht li centie te verleenen aan dengene, di.e te goe der trouw vóór 13 Juni 1930 daadwerkeiij ke voorzieningen heeft getroffen en kosten heeft gemaakt om de geoctrooide uitvin ding te gaan toepassen. In geval de octrooihouder weigert de op grond van deze bepaling gevraagde licentie te verleenen, wordt deze op verzoek van den belanghebbende door den Octrooiraad verleend, zoo dit college meent, dat daartoe termen aanwezig zijn. (Art. 34, lid 47). LIEFDADIGHEIDSSPORTDAGEN TE DEVENTER. De kleeding der deelnemers. Zooals bekend, was te Deventer een co mité gevormd met het doel op 12 en 13 September Liefdadigheidssportdagen te or ganiseeren. Hieraan zouden alle sport ver- eenigingen to Deventer medewerken. De R. K. organisaties sLelden als eisch, dat b>j de aan deze feesten verbonden optocht de deelnemers en deelneemsters in een zooda nig costuuni zouden verschijnen, «lat niemand hier aan aanstoot zou kunnen no men. Het meemarcheeren zonder kousen enz. zou dan verboden moeten worden De afdeeling Deventer van den Arbeiders Sportbond kon zich hiermede niet vereoni gen op grond, dat het costuum van zijn leden door den landelijken bond vooige- schreven was en dat hiervan niet kon nor- den afgeweken. Deze organisatie bericht te dan ook, dat zij onder deze omstandig heden geen medewerking aan de sportda gen kon verleenen. Titans hebben zich ook de R. K. vereeni- gingen van deelname teruggetrokken. Het uitvoerend comité overweegt thans, wat haar te doen staat. Zeer waarschijnlijk zui len de sportfeesten afgelast worden. Dezer dagen zal een definitief besluit ge nomen worden. Er zullen wel veel z.g. „breed-denken den zijn, die de houding der katholieke sportvereeniging in deze als eng en bekrom pen veroordeelen. Wij juichen deze houding voort vloeiend uit een christelijke moraal en een christelijke opvatting omtrent de meu- schen-waarde ten zeerste toe! Het Landgoed „Rooswijk" door de gemeente Velsen gekocht. Bij de gisteren te Velsen voortgezette veiling van het landgoed „Rooswijk'' werd de bezitting toegewezen voor een som van 297.000. Koopster bleek te zijn de ge meente Velsen. TE LAGE AANNEEMSOMMEN. In het R.K. Bouwblad schrijft pastoor Th Kwakman: „Ergens in ons vaderland is onlangs een huis aanbesteed. De begTooting van den architect was 6500. De inshrijvingen waren als volgt: 7677, 7653, 5090, 5550, 5391 en f 4573. De inschrijver van 5391 verzekerde, dat hij bij zijn berekeningen alles zoo laag had gezet als het maar eenigszins mogelijk was. Dan kon hij, mits er geen tegenslag kwam, er ongeveer 300 aan verdienen. De vol gende inschrijver is SIS.— beneden hem! Meestal of het in dit geval ook ge beurt, weet iik niet wordt bij dergelijke aannemerijen het metsel- of timmerwerk of beide weer onderaanbesteed. Ten minste in dien zin, dat een of andere metselaar of timmerman het werk, zonder levering van materialen, weer voor een afgesproken prijs aanneemt. Deze prijs richt zich natuurlijk naar de aaaneemsom Het komt me voor, dat zulk een manier van doen immoreel is. Een aajinemer, die op een som van 6500 met ongeveer f 2000 beneden de begrooting van den architect blijft, kan geen eerlijke plannen hebben Zijn doel zal allicht niet wezen, iemand dab geld cadeau te doen. En als hij dit laatste van plan was, bleef het nog een oneerlijke concurrentie, doordat het op die manier voor aannemers, die er van leven moeten, onmogelijk wordt gemaakt, iets aan hun werk te verdienen. Daarenboven komen die onderaannemers ook voor hetzelfde geval te staan: ze moeten s-telen of geld bijleggen. Zoolang zulke praktijken bestaan, zullen de pausen met hun encyclieken over recht op arbeid en rechtvaardig loon niet veel succes hebben I Zou hieraan niet langs organisatorischen weg iets te doen zijn?" De redactie van genoemd 14 daagsch tijdschrift teekent hierbij aan: „Dat de begrootingsci.ifers van architec ten en de inschrijvingen door aannemers, vooral op kleine plaatsen, niet altijd eens luidend zijn, wie za-1 daar iets aan kunnen veranderen? En wie kan zeggen waar de fout zit, zonder nader kennisname van elk afzonderlijk geva' Daar kan geen algemee- nen regel voor gegeven worden. Dat er oneerlijke concurrentie wordt be dreven, is natuurlijk funest en dat onder aannemers daar de dupe van worden, kan men niet ontkennen. Maar zoolang het ma ken van gebouwen bij aanneming zal ge schieden, zullen deze en andere fouten blijven bestaan, die alleen door een nauw keurig toezicht ran de directie op een werk zijn te beperken, doch nooit geheel uit den weg te ruimen, zoolang aannemers en on deraannemers voor te lage prijzen blijven aannemen Wij deele- het standpunt van den geach- ten inzender en betreuren met hem de on rechtvaardigheid van dergelijke praktijken. Misschien is er iets te bereiken door een dergelijk geval aanhangig te maken bij den R. K. Bond van Bouwpatroons." DE WAARDE VAN ESPERANTO. De Heerlensche R. K. Esperantisten vereeniging,, Min Regiono" oordeelde de radiorede van dr. F. O. Dominicus „De waarde van Esperanto uit opvoedkundig en maatschappelijk oogpunt", een bij uit stek geschikt propagandamiddel voor Eo peranto. En deze rede is onlangs verschenen in brochure vorm, voor den prijs van 10 cent. De zeereerw. pater dr. Gerlachus Royeii O.F.M. schrijft daarbij het volgend inlei dend woord (in vereenvoudigde spelling): „Het. bestuur van „Minregiono" te Heer len richtte tot ondergeken.de het verzoek, de brochure van Dr. Dominicus met een enkel woord in te leiden. Als ik even aar zelde aan dit vererende verzoek te voldoen, was het niet vanwege een tekort aan be reidvaardigheid ten dezen, maar alleen om dat het mij overbodig leek nog in 1931 een aanbeveling te schrijven voor iets, dat zich reeds lang over de ganse wereld een olij- vende plaats verworven heeft. In ons land je evenwel met zijn specifiek-inheems ge voel van eigenwaarde, blijkt het eerder nodig dan in landen waar de zelfkennis niet tot zulke merkwaardige uitingen ver valt van zelfvoldaanheid, om wat eldevs reeds als onbetwistbaar feit is aanvaard, nog als mogelikheid te moeten verdedigen. Dat bij zo'n verdediging alle argumenten niet altijd wetenschappelik gelijke waarde hebben, spreekt wel vanzelf. Een bewijsvoering, die bij een handeis man of vredesapostel zijn volle effekt sor teert, zol mogelik door een taalkundige met een vraagteken worden gemerkt. Intussen zal geen taalkundige, die zijn tijd begrijpt, kunnen staande houden, dat Esperanto een ijdele utopie is gebleken, zoals dat moet verklaard worden van de talrijke werol'l- hulptalen, die voor en na het Esperamo verschenen en verdwenen. Esperanto heeft een toekomst, Esperanto heeft dè toe komst". Het autoped-gevaar. In de gemeenteraadsvergadering te Bre da kwam ter tafel een adres van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Rijwielhandelaren en Herstellers, ver zoekende een regeling te treffen voor het gebruik van autopds, w erd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. De voor zitter merkte op, dat het hier niet gaat om een bijzondere regeling, maar om de hand having der politieverordening. De gebeur tenissen der laatste weken het is voor gekomen, dat de G. G. D. per dag 6 a 7 ongevallen door autopeds veroorzaakt moest behandelen zijn oorzaak dat do verordening niet meer zoo soepel kon wor den toegepast. Misschien ook, dat het na derend einde der vacantio een oplossing brengt. Indien de omstandigheden liet ver oorloven, zal de gewone soepelheid zeer zeker weer in toepassing gebracht worden. Mariabond in het Bisdom Haarlem. De drie en twintigste jaarvergadering van bovengenoemden Bond zal worden gehouden op Woensdag 26 Augustus 1931, te Amsterdam, in het Sint Elisabeth-Patro- naat, Eerste Marnixplantsoen, te 11 uur. Vóór de Algemeene Vergadering zaï de Bondsadviseur, de weleerw. heer Th. W Taman, een H. Mis opdragen voor de leven de en overleden leden van den Mariabond. Deze H. Mis wordt te 10 uur (zomertijd) opgedragen in de kerk van den H. Anto- nius, Lijnbaansgracbt 47. KATWIJK. Eerste-steen-legging van het nieuwe Raadhuis. De eerste steenlegging van het nieuwe Raadhuis, dat door de gebroeders Ouwe- hand gebouwd wordt aan den Ouden Zee weg, zal plaats hebben op Maandagmid dag, den 31sten Augustus door den Burge meester, J. Schokking. DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Voor de 206en keer in Dinsdagmorgen de Leidsche Processie naar Kevelaer go- trokken. 't Is wel verheugend voor het Be stuur van deze Bedevaart, dat het getal pelgrims telken jare zoo groot is; ook au weer gingen bijna 350 pelgrims op naar net genadeoord, waaronder vele priesters en theologanten. Met den Geestelijken Dircc teur der Broederschap, den zeereerw. Pas toor S. Heiling Ü.F.M., gingen mede de hoogeerw. heer J. P. F. Jansen, Deken van Zoeterwoude, de zeereerw. Pater Rector Woolderink O.F.M., de weleerw. Paiers Frigge, Mulder en Jorna en de welee-w. heer Kuyper en pater Bouman van Lisse. Ook de Priorin van het Weeshuis te Leiden ging met een Zuster en een aantal meis jes mede. 't Was bijzonder druk in Kevelaer, wat altijd tot meerder devotie wekt. Een gioo te processie uit Bonn en o.m. Amsterdam, Gooiland, Amersfoort, Didam, den Ha«tg enz. maakten Kevelaer weder -tot de ka rakteristieke Bedevaartsplaats. Den eersten dag konden de oefeningen en processies goed verloopen. Op den tweeden dag waren de kerxen zoo vol, dat op het uur van de H. Mis vaa de Leidsche Processie geen eigen pinat-s voor deze pelgrims was. Dit doet eente/ geen afbreuk aan de devotie, integendeel, juist die massale Mariavereering brengt een enthousiaste stemming onder de vele pelgrims. Den tweeden dag konden de Sacraments processies van Bonn, Amsterdam en Lei den onder goed weder plaats hebben; in den middag begon het te regenen en moest de Kruiswegoefening in de kerk worden gehouden. 's Avonds wercl het nog erger en moesten alle avondprocessies vervallen. Dit was een teleurstelling, want de lampionprocessie's, die den vorigen avond zoo schitterend wa ren geweest, konden niet doorgaan. Den laatsten dag was het weder zeer goed en ging de processie naar Onze Lie ve Vrouw ter Nood en naar het Kerkhof. Ook bij het uittrekekn was het nog goed weer en zoo kwamen de Leidenaars uog droog thuis, maar buiten de stad kregen velen nog slecht weer. De goede stem ming leed echter niet onder dezen te genvaller, zoodat deze bedetocht weer goed geslaagd kan genoemd worden. R.-K. fc. V. „LEIDEN". Negende jaarvergadering. In het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond werd gisterenavond deze be langrijke vergadering gehouden. Het bestuur bleek voltallig, terwijl het aanwezige ledental matig was. De vergadering werd te negen uur door den voorzitter met den chr. groet geopend. In zijn ïnleidingswoord heette spr. de aan wezigen, inzonder den geest, adv., Rector J. C. Groot, van harte welkom, De ver richtingen der diverse elftallen werden ge- memoreerend. Het eerste elftal moest her haalde malen onder ongunstige omstandig heden spelen, hetgeen, naast bijkomstige omstandigheden, de reden is van het fa len in de afgeloopen competitie. De secretaris-penningmeester las hier na de notulen der vorige jaarvergadering, welke werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een antwoord van den D. H. V. B. op een schrijven van het .,Leiden"-besluur, inzake het onredelijk vaststellen van de wedstrij den voor de Promotie- en Degradatie- competitie. Hieruit moet men concludeeren, dat „Leiden" zelf gevraagd zou hebben alle wedstrijden voor haar achtereenvolgens vast le stellen, zóó ongeveer, zooals thans geschied is. Waarheid is echter, dat op een spoedig begin, een vlot verloop en een vroegtijdig einde werd aangedrongen, zoodat het D. H. V. B.-bestuur door onjuiste opvatting der feiten, van schuld in deze, zich weer kan vrijpleiten. Vervolgens was het voorlezen van het jaarverslag aan de beurt. Hieruit bleek, dat de vereeniging het afgeloopen jaar bestond uit 40 leden, 20 junioren en een groot aantal donateurs. Dit kon echter nog grooter zijn, dit niet alleen uit finan cieel, doch hoofdzakelijk uit moreel oog punt. Het verslag, in keurige bewoordingen door den heer Jac. Janson samengesteld, verwierf, onder dank en applaus, alge meene goedkeuring. Door onvoorziene omstandigheden kon Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Ny derlandsche Vereniging van Huisvrouwen, afdeeling Leiden, een verdoek heef^llngo- diend, ter bekomibg van verlof Jtartr den verkoop van alcolfclvrijen drajJ^^oor ge bruik ter plaatse van verkoarm het per ceel Steensehuur No. 21,j^mer. A. VAN DE SASJjKBAKHUYZEN, Jr Burgemeester. VAN STRIJfiïC Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1931. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds var» 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waar genomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. geen finacieel verslag worden uitgebracht. De verkiezing van een viertal bestuurs leden had tot resultaat, herbenoeming van de heeren Jac.. Janson, N. Kerkvliet en S. Brakel; terwijl de heer Visser zijn intrede in het bestuur doet. Na verkiezing van een kas-, terrein- en elftalcommissie volgde een bespreking be treffende wijziging kleeding. Voornamelijk uit financieel oogpunt was het overgroote deel der leden van meening hiertoe niet te moeten overgaan. De tegenwoordige kleeding blijft dus gehandhaafd. Het agendapunt: Oprichting Spaarkas en inrichting clubavond behoeft nog na dere bestudeering. Vervolgens nam op verzoek van den voorzitter de Geest. Adv. het woord. De eerw. spreker bracht allereerst naar vo ren dat, wil het een vereeniging in alles goed gaan, het een eerste vereischte is dat de contributies stipt op tijd moeten worden betaald. Royementen, om schuld, hetgeen steeds eenzelfde categorie personen betreft, be derven een vereeniging. Voorts dat de le den zich verplicht moeten achten de naam der vereeniging door goede orde, in woord en daad hebben hoog te houden, hetgeen de vereeniging niets anders dan ten goe de zal komen. Vergeleken bij voorgaande jaren ver heugt het spr. dat de R. K. S. V. „Leiden" in de goede richting vooruit gaat. alhoe wel aanmerkingen in deze thans jammer lijk nog op hun plaats zijn. Spreker zegt toe steeds gaarne de be langen voor „Leiden" to willen beharti gen en hoopt een volgende jaarvergadering dergelijke onaangename punten, voor de leden zoowel als voor zich zelve, buiten be spreking te kunnen laten. Nada-t de secretaris de leden had aan gespoord tot deelname aan de gesloten re traite voorballers, leiders etc. te Noord- wijkerhout van 31 Oct. tot 3 November, volgde een geanimeerde rondvraag. De heer J. Gijbeis informeerde o.a. waar het nieuwe terrein is gelegen. Dit blijkt te lig gen nabij de Maaldrift onder Wassenaar. En een betere speelgelegenheid èn meer publieke belangstelling zal hier worden verkregen. Te elf uur volgde sluiting met een dank woord en de gebruikelijken groet. DE MIDDELSTE GRACHT. Adres aan den Raad. Aan den Raad dezer gemeente is volgend adres, verzonden: Geven met verschuldigde eerbied te ken nen B. Ilueting en B. Hoek respectieve lijk voorzitter en secretaris der Leidsche Koetsiers vereeniging „Verbetering zij ons Streven", domicilie kiezende Pieter Hui- bershof 10. handelende in opdracht der bo vengenoemde vereeniging. Dat adresanten uw College ernstig in overweging geven de Middelgracht in haar geheel te doen dempen omreden die gracht veel te smal is en veelvuldig wordt ge bruikt door auto's en andere voertuigen, waarbij geconstateerd kan worden, dat het elkander passeeren van breede auto's met voorzichtigheid geschiedt en het toch voor komt, dat aanrijdingen plaats hebben, ten koste van de bestuurders, wijl bestuur ders van alle voertuigen den waterkant moeten houden, wat veelal met een bang gevoel gepaard gaat om grootere onge lukken te voorkomen. Dat adressanten met belangstelling het verslag hebben gevolgd van 28 Juli waarin B. en W. tot demping bereid waren, maar in het verdere gedeelte de belangen der firma Tieleman en Dros naar voren bren gen. welke firma gedurende jaren haar be drijf daar ter plaats heeft gevestigd en het vaarwater niet kan missen voor één enkele schuit, die de groenten levert of haalt. Dat adressanten alle respect voor de werkgelegenheid en den welvaart der ru briek hebben maar dat het een feit is, dat 90 pet. van het vervoer van groenten per automobiel geschiedt, benevens dat die fabriek meerdere in- en uitgangen heeft, zoodat dit vaarwater heden overbo dig is. Dat adresanten van oordeel zijn nu er plannen zijn van een groole verbetering waar jaren lang naar is verlangd, het nu op den weg ligt van het gemeentebestuur die verbetering ten uitvoer te brengen door demping der Middelstegracht. Redenen waarom adressanten den Raad beleefd verzoeken heb bovenstaande in gunstige overweging te nemen. 't .Welk doende, enz.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2