DONFERDAG 20 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 konden vereenigen, dat een tunnel voor 't autoverkeer wenschte met een trottoir voor voetgangers. Dit bericht doet onB vanzelf denken aan den befaamden toestand van den overweg te Leiden aan den Rijnsburgeweg. Wij zijn hier al lang even ver als nu in Alkmaar. Ook bij ons gemeentebestuur zijn door de Ned. Spoorwegen twee plannen voor een tunnel ingediend, een duurder en een goedkooper, doch beide heel wat duurder dan de Alkmaarsche plannen. (De overweg in Alkmaar is veel smaller, dan die in Lei den). Op de vraag: Wie zal dat betalen; hoe veel de Spoorwegen, hoeveel Leiden, hoe veel eventueel anderen op deze vraag is echter tot nu toe de eerste stap tot uit voering van een van beide plannen afge stuit Wij zijn nu benieuwd, of Alkmaar ons in deze vooruit zal springen. DE RIJKSBEGROOTING. Geen salarisverlaging. De Haagsche correspondent van het „Hbld." meldt: Eenige maanden geleden ging het stel lige gerucht, dat het in het voornemen van de regeering zou liggen de ambte narensalarissen met een zeker percentage fre verlagen. Te bevoegder plaatse, waar men zulks zou kunnen weten, deelde men ons toen, op de vraag naar de juistheid van het ge rucht, mede, dat men principieel niet op een los' gerucht wenschte in te gaan, dat in een tijd als deze, uiteraard zeer ge makkelijk ontstaat. De juistheid van het gerucht werd dus niet tegengesproken. Intusschen, kort daarop verscheen door bemiddeling van het Ned. Corr. Bureau een verklaring van minister de Geer in de pers-, welke fei telijk een bevestiging vormde van ons bericht. Thans vernemen wij, dat bij de regee ring wel degelijk, zooals wij meldden, het voornemen heeft bestaan de salarissen der ambtenaren te verlagen, waarbij be zuiniging als doel voor oogen stond. Mi nister de Geer heeft zeer lang weten staande te houden, dat salarisverlaging noodzakelijk was, teneinde de groeiende lasten van de begrooting te verminderen. Over deze kwestie was de meening in den ministerraad echter verdeeld. Eerst onlangs is evenwel besloten geen salaris verlaging toe te passen. Op de Rijksbe- grooting voor 1932 is hiermede althans geen rekening gehouden. Intusschen wil dit niet zeggen dat sa larisverlaging hiermede voor goed van de baan zou zijn. Voorloopig behoeft men indien wij juist zijn ingelicht er niet op te rekenen. Voorts schijnen er plannen ten opzichte van het Invaliditeitsfonds te bestaan, in verband met de bezuinigingsmaatregelen tot ontlasting der begrooting. Volgens artikel 20 su'b 1 van dp Invaliditeitswet ontvangt het Invaliditeitsfonds o.a. uit 's Rijks schatkist sinds- 1929 jaarlijks een bedrag van 17.623.000 ter gedeeltelijke dekking van de uit te keeren renten uit dat fonds. Naar verluidt zou het in het voorne men der regeering liggen om bovenge noemde uitkcering met een aanzienlijk bedrag gesproken wordt van eenige millioenen te verminderen. Met dien verstande, dat deze vermindering een tij delijk karakter zal dragen en dat de gel den, welke dus eventueel zouden wor den ingehouden later, als de financiën dit weer toelaten, toch nog in het Inva liditeitsfonds zouden vloeien. Op de uit- keeringen van het fonds zou dit niet noodzakelijkerwijs van invloed behoeven te zijn. VERTEGENWOORDIGING BIJ EEN CREMATIE. Het Rijk wilde 't niet betalen. Volgens het verschenen Verslag der Algem. Rekenkamer heeft de Kamer haar taak van controleeren weer nauwkeurig volbracht. Verschillende voorbeelden zou den daarvoor zijn aan te halen. Wij be palen ons tot 't volgende In overeenstemming met de uiteenzet ting op bladz. 4647 van het Kamerver slag over 1923 maakte zij bezwaar tegen de vereffening der kosten eener reis van een hoogleeraar te Utrecht die, ter ver tegenwoordiging zijner universiteit, de plechtigheid had bijgewoond, verbonden aan de crematie van een overleden col lega. Zij handhaafde dit bezwaar, ook nadat de Minister van Ondeuwijs, Kunsten en Wetenschappen haar in kennis gesteld had met een schrijven van curatoren der universiteit, naar wier meening in dezen niet van een vertegenwoordiging der Overheid gesproken kon worden, terwijl zij voorts aanvoerden, niet békend te zijn met de omstandigheid, dat de Re geering zich niet bij lijkverbrandings plechtigheden behoort te doen vertegen woordigen. Eene vertegenwoordiging door een hoogleeraar in opdracht van den se naat en met medeweten van het cura torium der universiteit was naar de mee ning der Kamer ongetwijfeld als eene Overheidsdaad te beschouwen en was trouwens ook als zoodanig beschouwd, aangezien de kosten ten laste van het Rijk gebracht waren. Overigens konden curatoren eener uni versiteit weten dat de cremate een on wettige handeling is. (Arresten van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 „Week blad van het Recht", no. 9795). Het bedrag, voor de bedoelde reis uit betaald, is sedert in 's Rijks kas terug gestort. KATHOLIEKE ARBEIDERS-INTERNATIONALE. De economische wereldcrisis, die de vol ken gevangen houdt en de onderlinge af hankelijkheid dwingend doet gevoelen, drijft tot bezinning en de klemmende vraag, hoe tot oplossing te geraken. Zij legt de maatschappelijke wonden, het gebrek aan ordenende beginselen, de gees telijke verwarring en armoede van dezen tijd bloot. Krachtig door haar eenheid in levensbe ginsel, bewust van haar bijzondere roeping, gedragen door de kennis van haar taaie, neemt de Katholieke Arbeiders-Internatio nale haar aandeel in de oplossing der hui dige moeilijkheden en plaatste als een vier meest belangrijke punten op het program van haar a.s. Tweede Congres, dat op 4 en 5 September te Utrecht gehouden wordt, de behandeling der huidige economische wereldcrisis. Pater J. Colsen, Aalmoezenier van den Arbeid te Nuth, zal meer de oplossing door zedelijke ordening behandelen, terwijl Jos. Scherrer, Nationalrat te St. Gallen, de kwestie meer van internationaal standpunt zal bezien. Pater J. Colsen, geeft in de steil'ngen, welke hij het congres voorlegt, de navol gende middelen ter oplossing aan: a. In 't algemeen. Het herstel der Maatschappelijke orde in volle overeenstemming met de voorschrif- ten van het Evangelie, of „Quadragesimo Anno". b. I n 't b ij z o n d e r. a. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. b. R. K. Standsorganisatie. ad. 1) Niet individualistische willekeur, maar organisch overleg, nationaal en dik wijls internationaal gesanctionneerü, zal het wat en het hoeveel der produc tie, den marktprijs der producten, het rechtvaardig loon etc. moeten regelen. Alleen met sociaal-voelende, d.i. verstan dige en deugdzame m e n s c h e n is de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie door te voeren tot zegen der menachelijke samen leving. ad. 2) Gezien de huidige wereld, kan van katholieke bedrijfsorganisatie in afz:en- baren tijd geen sprake zijn. Toch zullen in de bedrijfsorganisatie de Katholiekea het herstel der maatschappelijke orde in volle overeenstemming met de voorschriften van het Evangelie moeten bewerken. (Licht der wereld; zout der aarde; zuurdesem;. Daarvoor dienen zij tot volbloed s o- c i a a 1-K atholieken gevormd in de R. K. Standsorganisatie. Niet alleen de arbei ders. Maar de Katholieken van alle stan den. DE AFZET ONZER GROENTEN IN DU ITSCHLAND. De onzekere toestand vraagt overleg en maatregelen. Op grond van de onzekerheid, welke blijft bestaan ten aanzien van de richtige en tijdige betaling van naar Duitschland uit te voeren tuinbouwproducten heeft de Westlandsche Vereeniging van Groenten- en Fruitexporteurs zioh tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend en aangedrongen op overleg tus- schen onze Regeering en de groepen, welke bij den afzet van groenten en fruit zijn betrokken. Adressanten wijzen wijzen er op, dat de Duitsche noodverordeningen aanlei ding geven tot verschillende uitleg, waar door willekeur in de hand wordt ge werkt en de handelsgebruiken op een lageren moreelen grondslag komen te staan, hetgeen een ernstige bedreiging blijft vormen voor onzen handel. Daarbij wordt de vrees uitgesproken, dat de beschikbaarstelling van deviezen onverwachts zal kunnen worden gestaakt en bovendien, dat de „Devisen Notver- ordnung" een verkapte methode zal blij ken te zijn om den invoer van tuinbouw producten te beletten zonder inbreuk te maken op de verdragen van meestbe- gunstiging. De Westlandsche Exporteursvereeniging is van oordeel, dat de Nederlandsehe Tuinbouw en de handel in tuinbouwpro ducten niet onvoorbereid tegenover een plotselinge verandering in den toestand moeten komen te staan, omdat een en kele dag stilstand van den uitvoerhandel groote onmiddellijke en onherstelbare schade tengevolge heeft, zooals voor eenige weken is gebleken. Met het oog daarop wordt op overleg met de regeering aangedrongen zulks om vooraf middelen te vinden om dreigende verliezen te voorkomen. Handel in tarwemeel en tarwebloem. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de Vereeniging Neder- landsche Meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, aangewezen als vereeni ging tot regeling van den handel in tar wemeel of tarwebloem. LETTEREN EN KUNST FRANS HERWIG t Na een langdurige ziekte is te Wei- mar op 51-jarigen leeftijd vrij plotseling overleden de ook in ons land bekende katholieke Duitsche romanschrijver Frans Herwig. Ed. H. schrijft in de „Tijd": Herwig werd in 1880 te Maagdenburg geboren in een bijna geheel protestant- sche omgevivng. Zijn vertellingen en es says zijn voor het meerendeel .verschenen in „Hochland", terwijl hij na publicatie van zijn schrijnend boek „Sankt Sebas- tiaan von Wedding" (waarin het actieve leven wordt gesteld boven het contem platieve) een drietal romans in het licht gaf, (Die Eingeenten, Hoffnung auf Licht en Fluchtversuche) welke alle spelen in het moderne Berlijn en de problemen der werkloosheid, armoede en pauperis me in een scherp licht zetten. Zijn tooneelspelen, veelal met betrek king tot de luisterrijke kerkelijke feesten, zijn minder gewaardeerd en minder be kend, maar daartegenover staan zijn his torische verhalen, waaronder het subtiele „Das Sextett im Himmelreich", die een grooten kring lezers mochten verwerven. Evenals de katholieke jongeren in ons land vocht Herwig zijn leven lang tegen bekrompenheid en kleingeestigheid der Katholieken en het bijna totaal gemis aan belangstelling van de geestelijkheid voor artistieke zaken. Hoewel een voort durende ontbering der noodzakelijke mid delen voor hem en zijn gezin blijkbaar do eenige dankbaarheid was, welke men hem bewees, en hij zijn lezingen voor de katholieke volksuniversiteit te Berlijn stelselmatig voor een leege zaal moest uitspreken, wist men nóch zijn geestdrift, nóch zijn bezieling te knotten. Zoo, zelf een bitteren nood gekend hebbende, be greep hij het verdrukte leven der „Ein geenten", waarover hij met warme deer nis heeft geschreven. Het heilig leven van dr. Carl Sonnensohein stond hem zoo diep voor oogen, dat hij in zijn werkje „Sankt Sebastiaan" een mensch schiep, die de boodschap der liefde aan de ont redderden ging verkondigen. De conflic ten, die hier worden uitgestredenden hartstochtelijken honger naar God en de toomelooze begeerte der massa naar voedsel in de straten rondom de verlaten kerk, heeft Herwig uitgebeeld in een proza van een ontstellende en benauwen de kracht. Eenige maanden geleden kondigden wij reeds aan, dat deze legende in een Nederlandsehe vertaling zou verschijnen. En nu deze uitgave reeds ter perse is, kunnen wij bij het herdenken van dezen stfiMvaardigen schrijver niet beter doen, dan onze aanbeveling voor dit meester werkje met overtuiging te herhalen. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Kind door motor aangereden en gedood. Dinsdagavond had in de Br eedestraat te Wadenoijen, (Gld.) een.ongeval met doode- Lijken afloop plaats. Het 10-jarig dochter tje ran H. v. M our ik werd, spelende op den weg, aangereden door een pa&seerenden motorrijder. Het kind bekwam zulke ern stige, inwendige kneuzingen, dat het een kwartier later overleden is. Kind door vrachtauto overre den en gedood. Gistermorgen is het driejarig kind van M. Vervaart door een vrachtauto van de melkfabriek De Vacca overreden. Het kind was op slag dood. Drie auto-ongelukken in de buurt van Zwolle. Drie ge wonden. Op den ten gevolge van den regen zeer gladden Meppelerweg bij Zwolle is gister middag een auto uit Amersfoort geslipt en tegen een boom gevlogen. De inzittende mej. Van H. werd door de zijruit geslingerd en kreeg zulke ernstige kwetsuren aan het rechteroog, dat men vreest, dat zij dit zal moeten missen. De heer Van H heeft- waarschijnlijk een sche delbreuk gekregen, zijn eohtgenoote onder vond een ernstige schok va-n het zenuwge stel. Alle drie zijn naar het Sophiazieken- hucs te Zwolle gebracht. De chauffeur is er zonder letsel afgekomen. Het ongeluk trof de belangstelling van een passeerenden automobilist, dre daardoor vergat op zijn stuur te letten en twee fiet sers aanreed, waarna ook zijn wagen tegen een boom botste. Letsel kreeg de man niet, maar prettig zal hij zioh toch wel niet ge voelen, daar de marechaussee, die met het onderzoek omtrent het eerste ongeluk bezig was, van de gelegenheid gebruik maakte, om hem te bekeuren wegens: le roekeloos en onvoorzichtig rijden2e. rijden zonder rijbewijs; 3e. rijden met een auto, waarvan de st-uurirnichting defect bleek Op den weg t-ussohen Lichtmis en sta tion Dedemsvaart gebeurde gistermiddag nog een derde ongeluk. De bestuurder van een a-uto uit Groningen raakte daa-r het stuur kwijt, de a-ut-o ramde een telegraafpaal en reed toen den dijk af, het water in. Ge lukkig wisten; de drie inzittenden de portie ren te openen en op het droge te komen, zonder eenig letsel te hebben gekregen, al waren hum kleeren nu ju-ist niet droog meer. Men vermoedt, dat er ook bij dezen wa gen iets aan de stuurinrichting haperde. UIT EEN GOEDERENTREIN GEVALLEN. Linkerarm verbrijzeld. Bij het binnenkomen van den goederen trein uit Winterswijk sprong de remmer J. M. uit Winterswijk juist, bij den hl- gang van het perron te Aalten, van de machine, doch hij viel hierbij, vermoedelijk door de gladheid van het perron. Bij zijn val had M. nog de tegenwoordigheid van geest zijn hoofd af te wenden. Zijn linker arm werd echter geheel verbrijzeld. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd de gewonde naar het ziekenhuis te Winters wijk overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Door trap van paard gedood. Gistermorgen is het 11-jarig zoontje van den landibouwer S. Hermus te Moerdijk, toen het een paard met veulen naar de weide wilde brengen, d-oor een trap van het paard op slag gedood. Nederlandsehe in Tirol naar beneden gestort. Mevr. L. van B. uit Schoonedijke, die me.t een Nederlandsch reisgezelschap in he<t grensstadje Kufstein in Noord-Tirol eenige dagen vertoefde, heeft bij een tocht naar het bergmeer een ongeluk gehad, dat. nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Bij de be- s-tijgi-ng va-n den weg naar hef bergmeer wil de mevrouw Van B. op een bepaald punt van het uitzicht genieten. Zij leunde tegen een houten hek langs den weg aan. De leuning brak echter plotseling af, zoodat de <Jame Langs de steile berghelling een eind in de diepte stortte. Zij liep daarbij ver schillende verwondingen op, die echter niet van eirnstigen aa-rd bleken te zijn. Men wist haar te bereiken en haa-r per auto naar liet hospitaal te vervoeren. „Tel." Door een verdwaalden kogel getroffen. Dezer dagen werd, zooals wij reeds hebben gemeld, een vrouw te Veessen, terwijl zij bij haar woning bij de pomp stond, door- een kogel uit een 6 m.M. buks in den buik getroffen en wel zoodanig dat overbrenging naar een ziekenhuis te Zwol le noodzakelijk was. De schutter heeft zich bij de politie aangemeld. De buks met Pa tronen is in beslag genomen. Het is geble ken dat de man, een zekere B. uit Veessen, op kraaien heeft geschoten. De afstand van schutter tot. getroffen vrouw bedroeg ruim 250 meter. Op last va-n den officier van justitie werden met de in beslag genomen buks schiet-proe-ven genomen, waaruit, is komen vast te staan, dat een schot uit der gelijke vuurwapenen op een afs'and van 250 meter nog zeer zeker doodelijk kan zijn. Brand in een hotel te Varsseveld. Woensdagmiddag vier uur is brand uitgebroken in het- tegenover 1-et station Varsseveld gelegen hotel Zwijisnoef, eige naar de heer B. J. Rolling. De vlammen sloegen uit het dak. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in na een half uur het- vuur meester te wor den. Met vier slangen op een spuit werd water gegeven. De waterschade is aan zienlijk. Het bedrijf zal kunnen worden voortgezet, aangezien de voorzijde van het gebouw is gespaard gebleven. De ^chade, die geschat wordt op ƒ5000, is door verze kering gedekt. ROOFOVERVAL TE HAMBURG. Nederlandsch koopman gevonnist. Het „Snelgerecht" te Hamburg heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak van den roofoverval, die in Juli j 1. op het hoord- station aldaar is gepeegd. De dader de Nederlandsehe koopman V., was in fhan- cieele moeilijkheden geraakt- en zag ten slotte geen anderen uitweg dan zich door een misdaad geld te verschaffen. Den elf den Juli kwam hij in Hamburg aan. Hij kocht een revolver, een ploertendooder en een dolkmes en begaf zich daarop naar het wisselkantoor van het station, waar hij verzocht vierduizend mark in Hollandsch geld te wisselen. Hij vroeg of de uilbeta ling in een achterkamer kon geschieden, omdat- hij, naar hij zeide, bij het in ont vangst nemen van een groot bedrag vroe ger al eens bespied en gevolgd was. Aan dit verzoek, dat niet ongewoon leek, werd voldaan. Nauwelijks echtei had V. een voet gezet in de achterkamer of hij trok den ploertendooder en gaf den beambte, die hem het geld moest uitbeta len daarmede een slag op het hoofd. De aangevallene kon nog ontkomen naar het aangrenzend kantoor, waar hij luide om hulp riep en de dader werd over weldigd voor hij kans had een goed heen komen te zoeken. Het O. M. eischte viif jaar en een maand tuchthuis De uitspraak luidde 2 jaar en twee maanden. DUITSCH-HOLLANDSCH OF HOLLANDSCH-DUITSCH? „Vroomheid is tot alles bruikbaar". Dezer dagen ontving de „N. V. Crt." een keurige „fowler" van de stad Crefeld. Niet enkel muntte dit reclame-uitgaafje uit door een keur van geslaagde foto's, doch ook de Nederlandsehe tekst was onberis pelijk en nu eens niet de verfoeilijke ge brekkige „vertaling" waarop men soms- t-ijd-s wordt vergast. De „Verkeersvereen" te Kevelaer, be doeld is de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer aldaar, stuurt aan het blad 'hans ter opname een artikeltje, dat tsn overvloede nog eens duidelijk toont hoe het niet moet. Kevelaer, de wereld bekende Bedevaarts plaats aan de Rijn. „Een van de bekendste Maria-bede- va-art-splaatsen is dat mooie, reine onder- rijnsche stadje Kevelaer. Voor een geloo- vig Mariakind geeft het geen beteren plaat-s van opbeuring en devotie. De naam van Kevelaer is niet alleen aan de ondere Rijn, in de Rijnland e en Westfalen en in 't naburige Holland heel goed bekent. Hij is ook in alle provincie-s van Duitschland doorgedrongen. Van nabij en veraf bedewaren aandachtige bede vaarders tot de „tro teres der bedruk- ien", óf alleen óf in gi epen óf in prach tige en groote processis. Jaarlijks, in de dagen van Petrus en Paulus tot en met Allerheilige, vormt Kevelaer den aantrek- kingspunt het doel van duizende vrome bedevaarders. Ongeveer 800000 geloovige bedevaren jaarlijks naar Kevelaer, aan de Moeder Gods hunne moeilijkheden ter voete te leggen. Kevelaer is ook nu weer bereid. Ver keersvereen en het- staatelijk bestuur wer ken hand in hand omdat het verkeer zon der botsingen en rilletjes afloopt. Waaien de vlagen wijzen het kantoor van de Ver keersvereen aan, waar de bedevaarders raad en uitleg zonder iets te betalen heb ben kunnen. Talrijke processies groote be- devaartstreinen waren al op Petrus en Paulus aan de genadeoort aangekomen. Extra-treinen en autobussen brengen de massa, der veele bedevaarders, die toe vlucht zoeken bij de Moeder Gods. Hoofd- zaakelijk Zondags komen processies in groote getalen. Haar vrome liederen, haar vaandels vooral het kruis, dat voorop ge dragen toonen, dat alle bedevaarders het zelfde doel hebben. Ingeoordenden rijen trekken de bedevaarders in. Mooie Maria liederen hoort men zingen, gezangchoren dringen zich onophoudelijk tusschen het bidden en smeeken der geloovige massa. De processies trekken 't eerst in de Ma- riakerk, in de mooie basilika met haar schitterende schilderijen van Kevelaor's kunstenaars. Bedevaarders die 's morgens kr"ien hebben meestal in deze heerlijke Maria-kerk feestgodsdienst. Prachtig orn- ra-amen dan de vereensvlaggen het altaar, 't Is een genot de heerlijke kerkmusieka- lische stukken, van de musiekvereeniging van Kevelaer getoond, bijtewonen. Na de godsdienst gaan de bedevaarders naar het genade'bild, zij gaan naar de genade-kapel om in stil gebed hun moeilijkheden aan de Trosteres der bedrukten voor te dra gen. Hoeveele tranen mag Maria de huid- volle trosteres, onze helpster, reeds ge- droogt, hoeveele harten verlicht hoe me nige ziel hemelsc-h verblijdt hebben! Met den Segen met het Allerheiligste altaar- sakrament in de kerk wordt altijd die mooie, nog lang in herinnering blijvende, dag gesloten. Nadat de duisternis is inge treden trekken de lampionprocessies. De heele genade-kapel sohitterd dan in een meer van lichter. Het zijn betuigingen van eenige schoonheid. Ook hooge waardigheidspersonen be zoeken jaarlijks den beroemden onderrijn- schen genadeoort. Alle bedevaarders heeft de genadeoort steeds goed gevallen. Alle zullen altijd een diepen indruk met naar huis nemen. Het zijn dagen van opbeuring maar ook dagen van vreugde en toever zicht, die men in Kevelaer meaakt. Een golf van gemeenschap en eenheid omvat alle, hier groeit waare volksgemeenschap. Zou het ieder katholiek niet mogelijk zijn, af en toe een bedevaart me te maken? Of kan men zijn vacantie of vrije dagen niet zóó inrichten dat ook de bedevaarts plaats kan bezocht worden! Het kost niet veel meer. Men probeer het eens, want: „Vroomheid is tot alles bruikbaar". Geërde redactie! zoo sluit 't. gevaletje: „Bovenstaande artikel dierf ook inte resse voor de lezers van Uwen courant hebben. We verzoeken U daarom om op name. Eenige belegnummers zijn ons wen- schelijk. Daarvoor nu al besten dank. Hochachtingvol Verkeersvereen. Toch nog ontsnapt. Zekere D. uit Vaals, bekend uit de smok kel af faire die vorige weet in Aken plaats had, waarbij de Sohupo in de stad zelfs ver schillende schoten loste en die in verband met. een schotwond in de zij in het hospi taal te Aken was opgenomen, heeft na de operatie van een gunstig oogen blik weten gebruik te maken om te vluchten en onge merkt over de grens naar Vaals te gaan. 340 sollicitanten. Een oproep van sollicitanten naar de be trekking van gemeente-politieambtenaar op Texel (Den Burg) heeft meer dan 340 lief hebbers opgeleverd, dat is honderd meer dan in 1930, toen een soortge'ijke oproep voor deze gemeente werd gedaan. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE SCHRIKWEKKENDE WATERS NOOD IN CHINA. lederen dag honderden slachtoffers. Dagelijks groeit het aantal dooden ten gevolge der overstroomingen met honder den. Hankou en de andere langs de Yangt- se-Kiang gelegen steden maken een tijd door van ontzaglijke ellende, terwijl boven dien het schrikbeeld eener epidemie op doemt. De Chineezen vluchten naar Sjanghai, terwijl de stoomschepen volgepropt zitten met Japanneezen, die met vrouw en kinde ren de overstroomde gebieden verlaten. Schipbreuk bij de Chineesche kust. Een bericht, ontvangen door en Indo- Chineesche scheepvaartmaatschappij te Londen, meldt, dat zes Britsche ofifcieren en de Chineesche bemanning zijn omgeko men bij de schipbreuk van het stoomschip „Kwongsang" op de Chineesche kust. Ongeluk in de bergen. Drie Engelsche toeristen, die de Jungfrau bes-tegen hadden, zijn bij het afdalen in de buurt van het Rottsta er Sa biel omlaag ge stort. Uit Lauterbrunnen is een reddi-ngs- colonne gezonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6