NIEUWE BEDEVAARTSKERK TE BRIELLE. Het Geheimzinnige Document DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S EERSTE STEENLEGGING. Vandaag is door Z.H. Exc. den Bisschop va in Haarlem Mgr. J. D. J. Aengenewt de eerste steen gelegd van de nieuwe Bede vaartskerk te Brielle. Naar aanleiding van dit groot gebeuren, willen wij hier eenige historische bijzonder heden geven over het genadeoord van den Briel. De negentien H. Mantelaren van Gorcuim, den Oden Juli 1572 hier op deze plaats om het Geloof vermoord, werden den 14en No vember 1675 door Paus Clemens X zalig verklaard en den 28en Juni 1867 door Paus Pius IX geplaatst op de lijst der Heiligen. De kapel te zanten met den a ansl ui ben den processiegang, omvat bijna, geheel het omibouwde terrein van het voormalige en in 1572 verwoeste klooster der Reguliere Ka nunniken, genaamd .,Sint Elisabeth ten R'agge." De fraaie houten kapel een steenen gebouw mocht hier volgens de vestingwet voorloopig niet verrijzen werd in 1880 gebouwd en na haar voltooiing den 9en Juni 1880 door den Bisschop van Haarlem plechtig ingezegend. In de kapel prijken binnen het priester koor en aan weerszijden van het midden schip de beelden onzer negentien Heiligen. Links van het hoogaltaar zijn op een draagbaar tentoongesteld twee groote reli- kwien „ex ossibus" (d.i. van het gebeente) der Heilige Martelaren en sinds jaren een kostbare reliekschrijn, geschenk van en kele groote vereerders der Mar te aren. Van de beide zijaltaren aan den epistel- kant is het eene toegewijd aan Maria, de Ko ningin der Martelaren, het andere aa-n den H. Theodoricus van der Eem. Dit laatste is, zooals uit zijn omgeving genoegzaam blijkt, een geschenk der familieleden van dezen Heilige. Achter in de kapel hangt een groote schilderij, voorstellende de laatste oogen- blikken der H. Martelaren. Vlak voor den hoofdingang der kapel ligt een gemetselde waterkom, de zoogenaamde Heilige Put. Oorspronkelijk was deze de visohvijver ran dat oude Sint-Elisabeth- klooster. Bij de tweede opgraving, welke ten jare 1615 op verzoek van Jhr. Evenard Botter geschiedde, zijn de gevonden beende ren in het water van dezen vijver afgewas- sohen. Aan dit water, dat zeer goed drink baar is, wordt oen heilzame kracht toege schreven. De pelgrims maken er geregeld een veelvuldig gebruik van. In de onmiddellijke nabijheid, aan het oostelijk eindpunt der Heilige Put ontwaart uw oog een plek gronds, omgeven door een blauwen steenen band, welke even boven het grasveld uitsteekt. Deze band wijst de juiste ligplaats om de afmetingen aan van de fundamenten der oude turfloods, welke in 1572 van het verwoeste klooster nog al leen was overgebleven en waarin de H. Martelaars door de handlangers van Lumey aan twee balken werden opgehangen. Gelijk men weet, werden de mishandelde lichamen der H. Martelaren door de solda ten geworpen in twee kuilen, welke ziij ge makshalve vlak onder de balken haddden gegraven. Deze plaats, waar de kostbare schat meer dan veertig jaren rustte (n.1. van 1572 tot 1593 en na een kleine verplaatsing wederom van 1593 tot 1615), is nu gedekt door een vierkante steenen verhooging, waarop bij gelegenheid der processies de zegen met 'het Allerheiligste gegeven wordt. FEUILLETON. door CH1STIAN HAUGEN. 8) „Waarom vroeg Algy. „Och, ik zou graag naar huis willen. Het is werkelijk geen pretje, om nu nog twee uren voor het pand Sunnerstreet 43 op post te staan. Ik heb namelijk opdracht, om u tot één uur te bewaken". Rodney wist voor deze merkwaardige manier van spionneeren geen verklaring. Maar Cynthia had er haar woord op gege ven, dat hij voorloopig niets te duchten had. Daarom deed hij een voorstel, vol komen in den stijl van Hunter's joviale houding. „Maar u hoeft toch waarachtig niet bui ten te blijven wachten", zei hij. „Ga mee binnen, ik kan U 'n gemakkelijken stoel en een goed glas whisky aanbieden." Hunter glimlachte weer, op de hem eigen, ondoorgrondelijke wijze. „Aangenomen", zei hij dan en riep een taxi aan. Zelf gaf hij den chauffeur het adres op. „Ik zou van uw uitnoodiging geen ge bruik mogen en willen maken", zei Hunter onder weg, „als ik al niet reeds bij u bo ven geweest was. Als uw gast zou ik mij namelijk 'n hoop gegevens kunnen ver schaffen, die ik later b.v. bij gelegenheid van een inbraak zou kunnen benutten. In 1593 zijn de laatste ruïnen van het Sint-Elisabethkboster weggeruimd, de turf schuur geslecht en de vlakte tot weiland gemaakt. Bij deze gelegenheid werden in en buiten de schuur eenige putjes gegraven en daarin het heilig gebeente der Martela ren gestort. Maar ook de „Putweide" bleef een dierbaar en door de Katholieken druk bezocht oord. Nadat het terrein ten jare 1867 in eigen dom was overgegaan aan het Bisdom Haar lem, heeft de Putweide door de goede zor gen der Bisschoppelijke Commissie, krach tig gisteund door de milddadigheid van vrome geloovigen, haar stemmig aanzien van thans gekregen. DE NIEUWBOUW. De plannen voor den nieuwbouw werden in 1929 besproken, n.1. op de le vergadering der Bissohopelijke Commi-sie, welke gehou den werd onder het voorzitterschap van Z.H.E. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent. De aanleiding daartoe was het feit van de steeds grooter wordende onkosten bij het onderhoud van de bestaande houten ka pel, welke in 1880 werd gebouwd, rnaa-r ook zat het idee voor, om een onzen H.H .Mar telaren waardiger bedeoord te bouwen, nu de mogelijkheid daartoe bestond, n.1. op de z.g.n. bult weide Voordien bleek het wegens de vestingwet verboden op deze plaats een steenen gebouw neer te zetten, doch sinds 2 jaar was de bedoelde vestingwet voor dit terrein niet meer van kracht. De plaats, waar de nieuwe Kerk gaat ver rijzen, is dus de z.g.n. bultweide, welke zich tot voor een 10-tal jaren in het bezit be vond van niet-katholieken. Thans is zij het eigendom van de Bisschoppelijke Commis sie. Op die plaats verhief zioh reeds in 1200 de Parochiekerk van Rugge met aangren zend kerkhof, toegewijd aan O.L. Vrouw. In 1404 werd hierneven het St. Elisabeth's Klooster te Rugge gesticht, onder de Re guliere Kanunnieken van St. Augustinus. Beide gebouwen heeft men in 1572 verwoest en verbrand, behalve de turfschuur van het klooster, waarin het beulswerk aan de H.H. Martelaren van Gorcuim door de Geuzen werd voltrokken. In 1930 werd aan den Architect H. H. de Vries te Rotterdam opdracht gegeven, plan nen te ontwerpen voor een sternen Bede vaartskerk. Uit een 3-tal plannen werd een keuze gedaan en opdracht gegeven deze plannen verder uit te werken. Definitieve goedkeuring der uitgewerkte plannen had plaats in October 1930. Op 29 April 1931 had de publieke aanbe steding plaats. Laagste inschrijvers waren Wortel en Buijssing te Tilburg. Op 19 Mei kon een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden, n.1. met het afgraven der bultweide, waardoor de fundeerings-wer- ken der oude Parochiekerk van Rugge wer den blootgelegd. Als_ God wil, zal de nieuwe Bedevaarts kerk in het voorjaar van 1932 gereed zijn, het 65 jaar der Heilig'verklaring onzer Mar telaren. Het plan bestaat, dat gelijktijdig met de le Processie, welke die der Theolo ganten van het Gr. Seminarie Warmond zal zijn, de plechtige Consecratie zal geschie den van het schoone en waardige mo nument, dat heel katholiek Nederland ter eere van zijn groote Heilige Martelaren alsdan zal hebben gebouwd: een monument van liefde en dankbaarheid. En 't is heelemaal niet uitgesloten, dat ik binnenkort 'n dergelijke opdracht zal krij gen". „Bent u dan al eerder op mijn kamer ge weest?" vroeg Algy. „Dan waart u zeker de bediende van den meubelmaker Burns „Juist. Ik heb toen 'n schrijfbureau mee genomen. Maar morgen krijgt u dat beslist terug". Rodney schudde vol vertwijfeling het hoofd. „De grap wordt hoe langer hoe doller", mompelde hij. ,Wat in 's Hemelsnaam, wil die Stenton toch van me Munter lachte weer. „Neen, mr. Rodney, ik laat me niet vangen. Het heeft absoluut geen zin, om mij daar nog verder naar te vragen. Vraag 't aan Stenton en hij zal u wel antwoorden Ik durf en ik wil 't niet. Zoo kiau de za ken". vin Het bekoorlijke lachje. Toen de beide heeren het zich in Algy's zitkamer gezellig hadden gemaakt, begon Hunter ernstig: „Wij hebben dus voor dezen avond wa penstilstand gesloten. Dit houdt ook in zich, dat wij met geen enkel woord rep pen over de aangelegenheid: Rodney- Stenton. Onbewust zoudt U zich mogelijk iets laten ontvallen, waar ik later mijn voordeel mee zou kunnen doen. Laten wij dus over andere dingen praten". Rodney knikte toestemmend. „Ja", zeide hij. „Doch u zult moeten toegeven, dat deze situatie al zeer merk waardig is. U bent mijn tegenstander, als Stenton's spion, zelfs mijn vijand. Ja, het is zelfs mogelijk, dat U het was, die en BINNENLAND DE BEDRIJFSRADENWET. Het afwijzend advies van de Hooge Raad van Arbeid. In de pers heeft reeds een uitvoerige gedachtenwisseling geloopen over het af wijzend advies, dat de Hooge Raad van Arbeid heeft uitgebracht over het voor ontwerp Bedrijfsradenwet. Nu is het advies zelf verschenen. Dit is met de beweegredenen thans ge publiceerd. Het begint met de behandeling van zeven principieele vragen, welke de Raad zich gesteld heeft. De eerste vraag: „Past een ontwerp als dit in de ontwik keling van ons bedrijfsleven werd door een aantal leden ontkennend beantwoord op grond van de argumenten, dat het voorontwerp zich niet zou baseeren op de bestaande organisaties dat het te veel in vloed zou geven aan de overheid, dat het begrip bedrijf in het ontwerp niet voldoen de begrensd is en dat de decentralisatie der sociale wetgeving hier niet op de juiste wijze geschiedt. Volgens deze leden moet een regeling van de ondernemingsraden de voorkeur hebben. Zij, die deze vraag bevestigend beantwoorden wezen de bezwaren van de hand: er bestaat h.i. behoefte aan geor ganiseerd overleg met de overheid en de ondernemingsraden kunnen zich naast de bedrijfsraden ontwikkelen. De Baad heeft over deze vraag niet ge stemd. Dat deed hij wel over de vraag of de bedrijfsraden hun werkkring moeten uitstrekken tot productie en distributie. Het betreft hier de kwestie of de raden meer zouden zijn dan organen van ad vies en overleg in zake de positie van den arbeider. Acht leden van den Raad beantwoorden de gestelde vraag zonder voorbehoud be vestigend. Ten slotte was een kleine meerderheid in den Raad (2018) van oordeel, dat de bedrijfsraden hun werkkring niet moeten uitstrekken tot productie en distributie. Verordenende bevoegdheid? Verder was een groote meerderheid in den Raad (2810) van oordeel, dat de bedrijfsraden vooralsnog geen verordenen de bevoegdheid moeten hebben. Moet aan de bedrijfsraden de beslech ting van geschillen worden opgedragen? Beter is rechtspraak door een onafhanke lijk orgaan, luidt hetstandpunt van velen, die de bedrijfsraden hiervoor niet geschikt achten en die grondwettelijke bezwaren zien. Dit bestrijden de voorstanders, die meenen, dat het voorontwerp in dezen aan de practijk aansluit. 17 leden van den Raad beantwoorden de gestelde vraag zonder meer bevestigend. Over de vraag staakten in den Raad derhalve de stem men. Hetzelfde geschiedde bij de beantwoor ding van de vijfde vraag, n.1. of de be drijfsraden het recht van enquête moe ten hebben. Vertegenwoordigers van het algemeen belang (ambtelijke en weten schappelijke leden) achten de meerderheid voor de bedrijfsraden overbodig. De hoofdvraag. De laatste vraag is tevens de belang rijkste, daar zij beslist over de strekking van het advies. Zij luidt of een wet in den geest van het voorontwerp ge- wenscht is. Vier verschillende opvattingen treden daarbij op den voorgrond: In de eerste plaats is een aantal leden van oordeel, dat de wetgever geen taak heeft te vervullen door, zooals het voor ontwerp doet, de instelling van colleges te bevorderen aan welke voorloopig nog slechts een adviseerende en op den duur allicht verder strekkende bevoegdheden zullen worden geschonken. Deze leden meenen, dat ten aanzien van elke wet af zonderlijk moet worden bezien, op welk terrein behoefte aan wijzigng of decentra lisatie bestaat en zoo ja, welke wijze daar toe het meest geëigend is. Op dien grond kele dagen geleden 'n aanslag op m'n leven deed". Hunter's gezicht bleef onbewogen. Hij ontkende of bevestigde Algy's veronder stelling niet. En deze ging verder. „Vandaag daarentegen, hebt U mij 't leven gered en nu zitten wij hier als de beste vrienden". „Ja, vrienden voor één of twee uur", merkte Hunter op. „Dan zij we weer vij anden. Maar 't heeft geen zin, om elkaar meer moeilijkheden in den weg te leggen, dan noodig is. En hoewel onze bende door loopend op voet van oorlog leeft met de maatschappij en de wet, wij blijven steeds gentleman. Ik moet u overigens m'n com pliment maken, over de inrichting van de ze kamer, Mr. Rodney. Het is hier inder daad gezellig. En ik ben 't liefst daar, waar 't gezellig en goed is. Misschien doet zich de gelegenheid nog wel eens voor, dat ik u mijn woning kan laten zien". Do conversatie was nu op dreef. Zij praatten over alles, boeken, politiek, meu bels en de laatste nieuwjes. En Hunter bewees, op alle terreinen thuis te zijn, hij was een gezellig onderhoudend cau seur. De tijd vloog om. Eindelijk ontstond er een korte pauze in 't gesprek en Hunter staarde op de lee- ge piek, waar 't bureau gestaan had. Plot seling zei hij: „Maar dat was heelemaal 't bureau niet, dat Stentonhier brak hij den zin plots af. Blijkbaar had hij zich 'n opmerking la ten ontvallen, die hij voor zich had moe ten houden. Hij trachtte er zich uit te red den, terwijl hij verder ging: „Dat Stenton in Watford hadOh, pardon mr. Rodnev, ik zat te denken. Stenton ging namelijk vandaag naar Wat UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 21 Augustus. Huizen, 298 M. Uitsil. NCRV-Uiitoending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Concert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Gramofoonpl. 12.00—12.15 Poliitieber. 12.1512.30 Gramofoonpl. 12.30—2.00 Concert. 2.003.00 Graanofoon.pl. 3.004.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonpl. 5.005.30 Gramofoonpl. 5.306.30 Concert door den organist B. de Bruin. 6.307.00 Radio-Dokter. 7.007.30 A. J. Herwiig: Vroege bloem bollen voor de kamer. 7.30—7.45 Poliitieber. 7.458.00 Gramofoonpl. 8.0010.45 Ooncert door Strijkorkest. 9.009.30 S M. v. d. Galiën: Bosch- vogels. 10.4511.30 Gramofoonpd. Hilversum, 1875 M. 6.457.00 Gymnastiek. 7.307.45 Gymnastiek. 8.01 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht dioor mej. Hetty Beck. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Tijdsein, Concert door Omroepor kest. 2.002.30 J. Vriend®. Het probleem vaai onze laatste rustplaats. 2.30—4.00 Concert AVRO-Kwartet afgew. door Gramofoonpl. 4.01 Orgelspel door F. Uijbtenboomgaard. 4.30 Knutselwerkjes voor kinderen. 5.15 Concert. Ensemble u.h. VARA- Orkest. 6.45 Actueel allerlei u.d. Arbeidsbe- weging. 7.00 Vervolg concert. 8.01 Ds. F. W. Drijver: Reliigdeuse Volks gebruiken. 8.30 Concert. 9.00 Dr. J. Ph. Backx: Amerika. I. Een reis door de Vereen. Staten. 9.3010.00 Vervolg ooncert. 10.00 Persber. 10.05 Vaz Dias. staan deze leden afwijzend tegenover het voorontwerp. Een tweede groep van leden is van mee ning, dat op dit gebied wel een taak voor de overheid is weggelegd, doch dat de overheid dergelijke colleges niet moet in stellen, doch dat zij moet volstaan met aan uit het vrije bedrijfsleven opgeko men organen, adviseerende en uitvoerende functies toe te kennen. Op dien grond geven deze leden aan de grondgedachte van het ontwerp der studiecommissie de voorkeur boven het voorontwerp. Een derde groep van leden heeft tegen het voorontwerp voornamelijk twee be zwaren. Deze leden zouden wenschen, dat de wetgever de instelling van onderne mingsraden- in de eerste plaats zou ter hand nemen. Voorts zou de taak van de in te stellen bedrijfsraden niet moeten liggen op het gebied der arbeidsvoorwaarden, doch in hoofdzaak op dat van de produc tie en de distributiein verband daar mede zouden naast werkgevers en werkne mers tevens vertegenwoordigers van het algemeen belang zitting moeten hebben in den bedrijfsraad. Een vierde groep van leden ten slotte kan zich in het algemeen met het voor ontwerp vereenigen, zij het ook, dat som mige dezer leden de waarde van het voor ontwerp voornamelijk zien in het perspec tief, dat het opent, terwijl andere dezer leden de totstandkoming van deze wet zouden toejuichen, ook al zou het vast staan, dat de regeling vooralsnog tot het geen het voorontwerp bevat, werd be perkt. Zooals bekend, werd de vraag zelve met 2117 stemmen ontkennend beantwoord. De volgende leden hebben wij meldden het reeds bevestigend ford, om enkele papieren te halen en nu valt me juist in, dat die papieren hier op z'n kantoor in Londen liggen". Het klonk aannemelijk. Maar toch merk te Rodney heel goed, dat Hunter z'n mond voorbij gepraat had en dat diens eerste opmerking zijn gestolen bureau gold. Hij herinnerde zich nu, dat ook Cyn thia van een zekere vergissing van Sten ton gesproken had. Mogelijk was er spra ke van een ander bureau, hetwelk een ge heim verborgen hield, dat Stenton tracht te te achterhalen en daarbij op een valsch spoor geraakt was, dat naar de Sunner street 43 leidde. Toch kon hem deze ver klaring niet ten volle bevredigen. Algy deed intusschen, alsof hij niets ge merkt had en bracht het gesprek weer op neutraal terrein. Tegen één uur stond Hunter op en Al gy deed hem uitgeleide tot aan de deur. „Dat was anders niet noodig geweest", meende Hunter. „Ik had de deur best open gekregenik heb een sleutel". „Dan zal ik me morgen een nieuw slot aanschaffen", antwoordde Rodney. „Och, dat zal u weinig baten", merkte Hunter op. „Wel te rusten, mr. Rodney. Het was werkelijk een gezellige avond". Hij ging echter niet, maar bleef staan en giim- iachte weer. „Ik vind 't jammer, dat we in 't begin die afspraak gemaakt hebben. Mr. Rod ney. Ik had u anders iets gevraagd, dat u me zeker zonder eenige achterdocht zoudt gezegd hebben. Het zou mij heel wat moei te gespaard hebben en ik had Stenton goede inlichtingen kunnen geven. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen Goe den nacht". Algy keek den vertrekkende na, tot hij verdwenen was. De zaak werd steeds in 10.15 Vervolg concert. 11.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Pianospel. 12.50 Orgelconcert. I.502.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kind er uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. 7.00 Strijkkwartet. 7.20 Lezinig. 7.50 „The House Fairy". Hoorspel van L. Housman. 8.20 Concert. Orkest. 10.00 Berichten en Lezing. 10.35 Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 338,2 M. 508,5 M.. 5.20 Ooncert. Orkest en viool. 6.05 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Orkestconcert en zang. 338,2 M.3 20 Ooncert. Orkest en viool. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Strijkkwartet. 9.20 Orkestconcert en zang. „Radio Pari s", 1725 M. 805 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. I.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel 9.05 Radio-Tooneel. 9.50 Kamermuziek en zang. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.205.20 Orkestconcert en piano. 8.309.30 Okestconcert. 10.1511.10 Orkestconcert. II.1012.50 Dansmuziek. La n g e n b e r g, 473 M. 7.258.20 Graaniofoonpl. II.0012.15 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1-252.50 Ooncert. Orkest en tenor. 5.206.20 Ooncert. Viool en bariton. 8.209.15 Gramofoonpl. 9.20 „Klavier". Hoorspel van F. War- schauer en Gertrud Vermeer. 10.3512.20 Dansmuziek. beantwoord de vraag of een wet, in den geest van het aanhangig gemaakte vooi- ontwerp, gewenscht is: Aalberse, Amelink, Attema, Bakker, Berghuys, de Bruyn, Fol- mer, van den Heuvel, van Hellenberg Hu- bar, Kruithof, Loerakker, van der Meys, Ruppert, Schutte, Slotemaker de Bruine, Veraart en Westhof ontkennend is de vraag beantwoord door de leden: de la Bella, Blankert, de Boer, Bordewijk, Brautigarrr, Cort van der Linden, Gelderman, van Haaren, Inge- nool, de Jonge, Lips, Noordhoff, Plate, Smit, Sneevliet; Spier, Steenbcrghe, Stule- meijer, van den Tempel, van der Wal en van de Walle. De leden Haak en Zaalberg hebben blanco gestemd. VERKEERSVERBETERING TE ALKMAAR. Zal Alkmaar een tunnel krij gen onder een spoorweg overgang? En zal in Lei den nog langer de bestaande toestand bestendigd blijven? B. en W. van Alkmaar hebben, teneinde tegemoet te komen aan de talrijke klach ten, welke van autobestuurders en wagen voerders binnenkawamen over het lange wachten bij den spoorwegovergang in den Bergerweg, waar tevens een rangeerter rein is gevestigd, het vorig jaar 1500 aan de Ned. Spoorwegen gegeven om een plan voor een tunnel te maken. De Spoorwegen hebben thans twee plannen ingediend, van 490.000 en van 650.000. Dit zijn plan nen voor alle verkeer, daar zij zich niet met den opzet van het gemeentebestuur gewikkelder. Hij sloot eindelijk de deur en totaal ontmoedigd zag hij ook van zijn plaun af, om een nieuw slot te koopen. Hun- ter had gelijk: 't zou niets baten. Zijn vij anden stonden voor niets. Tegen vier uur ging hij naar bed. Maar toen was ook alles voor zijn vacantie gere geld en had hij zijn koffers gepakt. Drie dagen geleden had hij nog het vaste voor nemen naar een mondaine badplaats te gaan. Hij had er honderd pond voor uit getrokken, om nu eens 'n maand lang al- de genoegens te smaken, die de rijken zich kunnen veroorloven en om gedurende dien tijd in kringen te verkeeren, waartoe hij wegens zijn afkomst en opvoeding niet be hoorde. Tien jaar geleden had hij in jeug dige onbezonnenheid een slechten raad opgevolgd en zijn klein vermogen in een bedriegelijke onderneming gestoken, dat met een totale ruïne eindigde. Door ar moede gedreven, was hij ten laatste op den kantoorstoel bij Watson en Co. aan geland. Hij wilde zijn beide broers niet tot last strekken, temeer, wijl zij niet meer bezaten, dan zij voor hun levensonderhoud noodig hadden. Nu echter had hij zijn reisplannen ge heel gewijzigd en hoopte, ook op deze wijze de noodige afwisseling te vinden. Hij had een klein hotelletje aan de kust van Devon uitgekozen, tusschen Sidmouth en Exmouth. Hier had hij vroeger ook al eens gelogeerd. Toen hij den volgenden morgen op het. kantoor kwam, was hij moe en had wei nig lust om te werken. Hij had trouwens maar vier uur geslapen. Bovendien had ook de onafgebroken spanning, waarin hij de laatste dagen geleefd had, hem totaal afgemat. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5