22ste Jaargang DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 No. 6979 ®e£cld6clve0oii^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f 2.50 por kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling vaD 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, vaD ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee 'laden. Het Stadhuis-vraagstuk te Leiden. Wij kunnen ons voorstellen, dat er heel velen zijn, die niet precies weten, hoe ver 't nu met de oplossing van het Stadhuis vraagstuk in Leiden staat. Niet omdat er al zooveel gedaan is, maar omdat er al zooveel gepraat is, zóó dat men niet goed meer te onderschei den weet tusschen de wenschen en plan nen, die naar voren zijn gebracht, en de besluiten, die er genomen zijn. Wij willen daarom nog 'ns even er aan herinneren, hoever 't nu staat, ook omdat er in de Raadsvergadering van a.s. Maan dag wéér over het te bouwen nieuwe Stadhuis zal worden gediscussieerd. Er is klaar een ontwerp van den archi tect ir. Dudok voor den bouw van een Stadhuis met behoud van den ouden gevel op dezelfde plaats, waar het afgebrande Stadhuis stond. Dit ontwerp is gepubliceerd reeds lang geleden. En wat zal er nu gaan gebeuren. De Raad heeft B. en W. uitgenoodigd, om een voorstel in te dienen, waarbij naast den heer Dudok ook enkele andere archi tecten in de gelegenheid zullen worden ge steld, om plan(nen) te ontwerpen voor een Raadhuis met of zonder (of met én zonder) behoud van den ouden gevel. Als B. en W. aan deze uitnoodiging ge volg zullen geven en dat is wel heel waarschijnlijk van welke andere archi tecten zullen wij dan plannen te zien krij gen naast dat van den heer Dudok? Op deze vraag kan nog niet met eenige zekerheid geantwoorden. Zoover zijn wij nog niet Er is gisteren aan den Raad een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen om bij de keuze van een architect op de eer ste plaats de aandacht te vestigen op den heer A. J. Kropholler, welk adres (dat ten gevolge van een vergissing gisteren niet in onze courant is vermeld geworden) als volgt luidt: Ondergeteekenden geven met verschul- digden eerbied te kennen, dat zij, met groote belangstelling de ontwikkeling van zaken volgend betref fende de Leidsche Stadhuisplannen, in deze, vrij van elke groeps- of politieke overweging, en alléén het kunstbelang beschouwend, van de rijpe en ernstige overtuiging zijn, dat bijaldien hetgeen zij hopen het onderhavige Raadhuisplan mocht wor den verworpen en naar andere plannen worden uitgezien voor herbouw op hetzelf de terrein, dat hiervoor in de eerste plaats uw aan dacht verdientArchitect A. J. Krophol ler, van wiens werk U waarschijnlijk genoegzaam bekend Just Havelaar eens schreef „Dit is werk van zóó zuiver bouwkunstig begrip, zóó rechtschapen en ernstig van geest, zóó rijk aan eenvoud, dat men er naar mijn meening met niet genoeg aan dacht op wijzen kan", en verder: „dat is de geest van concentratie en innerlijke stilte, die ons redden kan uit de wildernis van het- moderne leven". w.g. Dirk Coster, letterkundige. Henri Polak, letterkundige, lid Eerste Kamer St. Gen. Dr. H. E. van Gelder, Dir. v. d. Dienst van Kunsten en Wetenschappen, Den Haag. D. Hannema, Dir. Museum Boymans. Dirk Nyland, kunstschilder. Mr. •W. Feitkamp, kunstcriticus. Professor L. Knappert. Professor H. P. Barge. Profes sor H. Brugmans. Cornelis Vet, kunstcri ticus. Wij merkten reeds op, dat er a.s. Maan dag in de vergadering van den gemeente raad weer over het Stadhuis-vraagstuk zal worden gepraat. Dan komt er n.l. aan de orde een voor stel van B. en W. „inzake de wijziging van de overeenkomst met de Sociëteit „Amici- tia" betreffende de uitgifte in erfpacht van een gedeelte grond nabij den Rijns- burgerbrug". Het Sociëteitsbestuur wil n.l. op het erfpachts-terrein aan de Steen straat, op de plaats, waar zich thans de buitensociëteit bevindt, een nieuw socië teitsgebouw oprichtenzooals men weet, is het Sociëteitsgebouw op de Breestraat verkocht. Nu zijn er echter Raadsleden voorna melijk of uitsluitend (dat weten we niet) aan de zijde der S. D. A. P. die juist op of bij die plaats de plaats van de huidige buitensociëteit van „Amic-itia" het Raadhuis willen gebouwd zien, en die dus daarom a.s. Maandag wel een enkel woordje tegen dit voorstel van B. en W. lullen wenschen te zeggen! Een besluit over de plaats, waar het nieuwe Stadhuis moet worden gebouwd, is n.l. nog steeds niet genomen. Wel zijn al len 't er over eens, dat een Stadhuis met behoud van den ouden gevel op de Bree straat zou moeten worden herbouwd. Maar waar eventueel een Stadhuis met nieuwen gevel zou moeten verrijzen hierover is nog geen belissing genomen, hoewel een voorspelling, dat ook daarvoor de oude plaats zal worden aangewezen, ons niet gewaagd schijnt. Doch misschien de Raad zou ook in deze nog een verrassing kunnen brengen valt Maandag de beslissing, waardoor de plaats van de buitensociëteit van Amicitia niet meer voor Stadhuis-bouw zal kun nen worden aangewezen. Dan is er iets be sloten inzake onzen Stadhuis-bouw, maar dan toch nog slechts heel en heel weinig! De drankbestrijding. Het persbureau van de Kath. Wereld post geeft het volgende bericht uit Ber lijn over het Kruisverbond in Duitsch- land: Het werk van het Kruisverbond in Duitschland heeft zich het afgeloopen jaar wederom zeer gunstig ontwik keld. Ongeveer 17.000 drankzuchtigen werden door het Kruisverbond ver zorgd, 800 900 drankzuchtigen kon den als genezen uit de gestichten voor dankzuchtigen ontslagen worden. In de laatse zes jaar heeft het Kruisverbond 5000 dronkaards van hun hartstocht gered. Zeer gunstig ontwikkelde zich de jeugdarbeid; 60 nieuwe groepen van jonge geheel-onthouders konden ge vormd worden. Daar zijn er, die meenen, dat de Drank bestrijding nu niet zoo heel veel zin meer heeft, omdat er nu niet zoo veel ge dronken wordt als vroeger. 't Is waar, er wordt nu niet zoo veel gedronken, als een tijd geleden. Maar 't is een gevaarvol voorbijzien van de werke lijkheid, als men denkt, dat de Drankbe strijding wel tot het verledene gerekend kan worden. Als de bovenstaande cijfers door den lezer niet zouden worden aanvaard of hem niets zouden zeggen, dan heeft hij toch als hij z'n oogen niet wil sluiten in domme struisvogel-politiek feiten rondom hem, die allerduidelijkst doen zien, dat er werkelijk nóg drank-misbruik heerscht, in alle kringen der maatschappijdat er nóg te veel wordt gedronken door velen. Er is ook nu nog een breed arbeidster rein, een heilrijke werkkring voor de Drankbestrijding BUITENLAND DUITSCHLAND IN HET ROERGEBIED. De groenteelt in moeilijkheden Een paar jaar geleden is men met be hulp van staa/tscredieteen begonnen de groenteteelt in het Roergebied uit te brei den. Dë toestand van de groentetelers is echter buitengewoon moeilijk geworden, niet het minst door de lage prijzen, die thans gelden en nog niet de helft bedragen van de prijzen, die drie jaar geleden be taald werden. De staat heeft reeds uitstel voor de af lossing der gemeentegelden verleend, ter wijl de berekende rente slechts 4% be draagt, zoodat van de zijde van den staat niets meer verwacht kan worden. Een vermindering der productiekosten is evenmin mogelijk, terwijl de behaalde prijzen nog niet eens de productiekosten dekken. Onder deze omstandigheden hebben de groentetelers zich tot de regeering ge wend met het verzoek, in de wintermaan den in plaats van groenten, bloemen te mogen krweeken. Indertijd is door den staat crediet gegeven op voorwaarde, dat uitsluitend groenten verbouwd mochten worden, terwijl het crediet terstond opge zegd zou worden, indien de betreffende tuinen voor andere doeleinden zouden worden gebruikt. Men meent, door het kweeken van bloemen jaarlijks 40 mark per vierkante meter te kunnen winnen, terwijl de opbrengst van een groenten-tuin slechts 5 k 6 mark per vierkanten meter per jaar bedraagt. HET BAZELERVERDRAG. Geringe bevrediging in handelskringen. Naar uit bank- en handelskringen ver luidt wordt het „Stilhalte"-verdrag dat te Bazel is tot. stand gekomen, slechts als een compromis beschouwd dat het Duit- sche bedrijfsleven geenszins kan bevredi gen. Het te Bazel gesloten verdrag dat bui tenlands ohe bezitters- van - markensaldi in Duitschland toestaat een vierde van dit tegoed onmiddelijk terug te trekken en de rest in gedeelten binnen zes maanden op te vragen heeft reeds oefent reeds invloed op de discontomarkt. Men vreest dat daardoor aanzienlijke sommen, die het be drijfsleven noodig heeft, verloren zullen Ontslag van Onderwijzers. De magistraat van Berlijn heeft beslo ten met ingang van 1 October a.s. 220 jonge onderwijzers, onderwijzeressen, lee raars en leeraressen aan volks- en mid delbare soholen, die door uitbreiding van het aantal lesuren der onderwijzers over tollig zijn geworden, te ontslaan. De officieele opening van het NIEUWE NEDERL. PAVILJOEN op de Int. Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft Dinsdag middag door den nieuwbenoemden gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Jhr. Mr. M. de Jonge, plaats gehad in tegenwoordig heid van hooggeplaatste Fransche en Ned. autoriteiten. Het nieuwe gebouw, waarvoor tijdens de opening een eerewacht van Balineesche dansers stond opgesteld. Inzet: v.l.n.r. Paul Rey- naud, de heer Mooyen en Maarschalk Lyautey verlaten het Paviljoen na de opening. ENGELAND DE VRIJHANDEL IN GEVAAR. In den Ministerraad oneenigheid. In de gisteren gehouden kabinets-zrititing, waaraan alle 21 ministers deelnomen, werd ten aaaizden van de bezuiningingsvoorstelleii, in principe volledige overeenstemming be reikt. Slechts over bet voorstel om op den invoer van waren 10 pOt. rechten te heffen kon geen overeenstemming worden bereikt, omdat verschillende ministers van meening waren, dat deze maatregel vergaande ge volgen zou kunnen hebben. Naar verluidt zou vooral de kanselier van de schatkist Snowden als principieel vrij handelaar zich tegen deze maatregel heb ben verzet. De Minister van Handel zou echter voor den bizonderen druk der omstandigheden hebben gebogen. Henderson, ais lid der BezoiMiigingscom- missie, geeft de voorkeur aan het kleinere kwaad van het douanetarief boven een be perking van de sociale maatregelen. De beslissing zal daarom grootendeels afhangen van de houding zoowel van de ap positie als van de vakvereenigingen en van de Labour-portij zelf, die heden 'hun voor stellen zuilen formuleeren. Aangezien er van de oppositie-partijen geen tegenstand te wachten is, kan men vermoedelijk vandaag nog niet op een be slissing rekenen, aangezien de generale raad van het Vakvereenigingscongres zich ongetwijfeld nog niet zal vastleggen, doch de door dezen Raad in te dienen voorstel len eerst zal willen voorleggen aan het con gres der vakvereenigingen, dat 7 Septem ber a.s. te Bristol bijeenkomt. De andere plannen welke in het Kabinet werden ingediend hebben betrekking op een tijdelijke opheffing van het vaste amorti satiefonds voor alle staatsschulden, een be lasting op alle vaste rente dragende fond sen, een verhooging der bijdrage, zoowel van arbeidersgevers als van arbeidersne- mers, voor de werkloosheidsverzekering, voorts een strengre controle der orisisvoor- aienóng en niet in de laatste plaats de vrij- con versie der 5 pOt. SPANJE EEN NIEUW PROTEST TEGEN DE VER DRIJVING DER KLOOSTERLINGEN. Dezer dagen werd door het secreta riaat van de „Federa-cion de Amigos de la Ensennanza", bond vam onderwijsvrienden te Madrid, een afschrift toegezonden van het protestsohrijven, dat deze bond kort ge leden, in verband met een eventueele ver drijving der religieuze Orden, richtte aan den president der voorloopige Spaansche regeering, de ministers van bininenlandsohe zaïken, justitie en onderwijs, den voorzitter van de oortes en de leiders der parlemen taire fracties. De F. A.E., zoo heef het in dit protest- schrijven, kan en mag niet zwijgen in deze stonide en protesteert daarom met kracht tegen het onrecht, dat in Spanje wordt be- dmeven tegenover duizenden mannen en vrouwen, die het volk weldoen en enorme sommen besparen op de 'begrooting van om der wijs. De staat, zoo wordt verder in dit schrij ven gezegd, mag wel eens een nauwkeurig gewetensonderzoek imstelilen met betrek king tot het vele, dat de kloosterlingen van Spanje op cultureel gebied hebben gedaan en het weinige, dat Spanje, of liever de Spaansohe Staat, gedaan heeft, om dat werk der religieuze Orden te steunen. Vervolgens wordt aan de hand van uit voerige statistieken aangetoond, dat in de 'laatste vijftig jaar vijf millioen kinderen van kloosterlingen lager onderwijs hebben ontvangen- Gesteld, zoo heet het verder, dat. de gemiddelde uitgaven voor een kind wat overigens veel te laag geschat is vierhonderd peseta's bedragen, dan volgt daaruit, dot de staat aan de religieuze or den op de begrooting van onderwijs een be sparing van twee- millioen peseta's te dan ken heeft. Wat het. middelbaar onderwijs betreft, hieromtrent zijn slechts statistieken betref fende de ool'leges van enkele religieuze or den voorhanden. Volgens deze statistieken ontvangen 25.000 leerlingen middelbaar on derwijs van kloosterlingen, hetgeen, weder om laag geschat, een besparing van tien millioen peseta'6 beteekent op de jaartijk- sche begrootiug van onderwijs. Verder wordt in het protestschrijven ge wezen op het feit, dat de colleges en scho len, waar het onderricht door kloosterlingen wordt gegeven, niet alleen van den staat geen subsidie ontvangen, maar bovendien nog ongeloofdijke belastingen moeben beta len. De „E. A. G." noodigt den minister van justitie en de geheele regeering uit, om in dit opzicht eens te rade te gaan bij de „Board of Education" van Engeland en bij het Nederlandsch Ministerie van Onder wijs. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche Ministers kodden tot geen beslissing komen om het vrijhandel- systeem prijs te geven. De werkloozen-nood in de Vereenigde Staten. BINNENLAND- De uitvoer van tuinbouw-producten naar Duitschland. (2de blad). OMGEVING. Doodelijk ongeluk onder Woerden. (2de blad). Ais voorbeeld wordt in dit verband een college te Madrid genoemd, dat jaarlijks 50.000 peseta's aan belastingen moet beta len, terwijl het onderwijs er voor oen groot deel gratis wordt gegeven. Tenslotte protesteert de „F. A. E." er tegen, dat sohoolbehoeften, die voor neu trale soholen bestemd zijn, vrij zijn van dou anerechten, terwijl dit niet het geval i6 bij schoo'llbehoeften, die bestemd zijn voor scho len en colleges, die onder leiding staan van kloosterlinge n. TSJECHO-SLOWAKIJE De nuntius te Praag. Volgens een H. N.-bericht uit Praag zo Z. H. Exc. Mgr. Ciriaci, Pauselijke nuntius te Praag binnenkort zijn post verlaten. Verwacht wordt, dat hij, terstond na zijn terugkeer uit Karlsbad, waar hij mo menteel vertoeft, de noodige formalitei ten voor zijn vertrek zal vervullen en dan, naar het heet in overleg met het Vaticaan, met vacantie zal gaan, om niet meer op zijn post terug te keeren. Na Kerstmis zou dan te Praag een nieuwe nuntius worden benoemd. Het bericht, dat wij in afwachting van nadere bevestiging of tegenspraak onder voorbehoud publiceeren, brengt dit heen gaan van den Pauselijken nuntius in ver band met zekere in Tsjecho-Slowakije te gen hem gerezen animositeit naar aanlei ding van het aftreden van mgr. Kordac, onlangs gemeld, waarvan men den Pau selijken diplomaat een verwijt maakt. RUSLAND. EEN FRANSCH—RUSSISCH AANVALSVERDRAG. Gerucht over onderhandelingen. Naar verluidt zouden Frankrijk en Sov jet-Rusland te Parijs besprekingen heb ben ingeleid over een non-agressie pact, dat beide staten verplicht tot neutraliteit voor het geval een der beide landen door een derde mogendheid of een groep van mogendheden wordt aangevallen, zonder dat daaraan provocatie vooraf is gegaan. Dit pact zou het einde beteekenen van de bijna onafgebroken Fransch-Russische spanning, die na den oorlog heeft ge- heerscht. De onderhandelingen tusschen beide landen over een voorloopig handelsver drag vorderen bevredigend. CHINA DE R00DE CENTRALE TE SJANGHAI. De ontdekking hoogst belangrijk. Zoowel in Chineesohe als in interna tionale kringen hecht men groote betee- kenis aan den inval, die gisteren is ge daan in de communistische propaganda- oentrale in de internationale nederzet ting te Sjanghai. Uit de- in beslag ge nomen archieven zou gebleken zijn dat deze centrale in directe verbinding stond met revolutionaire organisaties in Japan, op de P'hilippijnen, in Indo-China, in de Maleische Staten, in Burma en in N e- derlandsch Oost-Indië. Voorts zou gebleken zijn, dat men bezig was po gingen in het werk te stellen om in contact te komen met de Indische vak vereenigingen. Tevens is in verband met den inval gearresteerd een lid van de Executieve der Derde Internationale, ge naamd Moullens, een in China verblij vend lid van de Canadeesche communis tische partij, die, naar wordt meegedeeld, zeven schuilnamen, vijf verschillende adressen, postboxen in acht verschillende postkantoren en vier telegramadressen er op na zou houden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1