Het Geheimzinnige Document 'OENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. Vrij bevrodiger.de uitkomst. Van een débacle in de verste verte geen sprake. Zooals te verwachten was, ondervinden de Rijksmiddelen nog steeds den invloed van den minder gunstigen toestand, af- sohoon door de welvaart, waarin ons land zich in het algemeen mag verheugen, de achteruitgang van de Rijksmiddelen binnen redelijke grenzen beperkt blijft en van een débacle in de verste verte nog geen spra ke is. Integendeel wijzen de inkom*.ten van de laatste maanden er op, dat onze Minister van Financiën met betrekkelijk eenvoudige middelen het evenwicht zal kunnen herstellen, zelfs, zooals mag wor den aangenomen, indien het maandelijKoch deficit in de komende maanden steeds groo- ter wordt, ais gevolg van de vertraagde inwerking van den economischen toestand op het verloop van de Rijksmiddelen. In totaal brachten de Rijksmiddelen in Juli slechts bijna 36.7 millioen op of bijna 2 y2 millioen minder dan was geraamd en nagenoeg 5.1 milloen minder dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar. Sedert het begin van dit jaar bleven de Rijksmiddelen 31.9 millioen achter bij de opbrengst over de eerste 7 maanden van 1930; daarentegen was het verschil van 7/12 van de jaar raming slechts 4.5 rail- lioen. Reeds bij ons jaaroverzicht der Rijksmid delen over 1930 merkten wij op, dat de Mi nister, die bij de opstelling der Middelen wet voor 1931 nog geen rekening kon bou den met het verloop van de conjunctuur, de raming op een te hoog niveau vast stelde, zoodat eindelijk eens de uitkomst om en nabij de raming zou zijn. Het ver loop der Rijksmiddelen in dit jaar, doet dc juistheid dezer verwachting in het licht treden met dien verstande, dat het zoo lan gen tijd voortduren van de depressie de uitkomst tenslotte onder de raming zal doen blijven. Merkwaardig is het, dat in een tijd, waar in de meeste fondsen al maanden lang kol deren, de Dividend- en Tantième-belasting 5.3 millioen opleverde of 3.7 millioen meer dan de raming was. Door dit verschil is het algemeen deficit gunstig beïnvloedt, maar dit zal, zooals reeds werd opgemerkt, in de komende maanden wel stijgen. Ook de Grond en Personeele belasting wisten zich nog goed te houden en brach ten ruim Yk millioen resp. 7 ton op of ongeveer 2.9 ton resp. 3Jk ton meer .>p dan de raming bedroeg. Het accijns op het gedistilleerd verschaf te 3.2 mill, of 1.2 ton meer dan de ra ming en stoort zich derhalve blijkbaar niet aan de malaise. Ook het accijns op suiker had een voordeelige opbrengst en wel ƒ4.7 millioen d.i. ruim ton boven de ra ming. Tenslote kwamen ook de -zegelrechten boven de raming en wel bij een opbrengst van 2.4 millioen met 1.3 ton zoomede het accijns op tabak bij een opbrengst van 2.7 millioen met ruim 3 ton. Overigens bleven alle andere middelen beneden de raming. Bij de Inkomstenbelasting was het ver schil het grootst. Deze belasting leverde slechts 3.8 millioen op of 3.3 millioen minder dan geraamd was. Ook de Regis tratierechten bleven, zooals te verwachten was, ver beneden de raming n.l. bij een op brengst van 1.2 millioen met ruim een millioen gulden. Hierna volgt de Vermogensbelasting, dis bijna 6 ton verschafte en daarmede slechts tot de helft van de raming wist te komen. Genoemd kunnen verder worden de Suc cessierechten, die 2>y2 millioen oplever den tegenover een raming van 4 millioen. Bij een raming van ruim 190.000 bracht het Accijns op zout 29.600 minder op dun geraamd was, terwijl deze cijfers bij de navolgende middelen waren: het accijns op het Geslacht 708.600 resp. 174.700, dat op bier 1.2 millioen resp. 184.000, de belasting op gouden en zilveren werken FEUILLETON. door CHISTIAN HAUGEN. 7) In plaats daarvan stond nu een duister kroegje. Rodney stapte binnen en vernam dat de winkelier al geruimen tijd dood was en de erfgenamen naar alle windstreken verspreid waren. Hij bestelde 'n glas bier, betaalde en ging. Al z'n moeite was dus tevergeefs ge weest en hij had spijt van den kostelijken tijd, die er mee gemoeid geweest was. Geheel onder den indruk van deze te leurstelling sloeg hij den weg in naar de ondergrondsche. Plots greep iemand hem bij den arm. Het was een dronken matroos, naar z'n uiterlijk te oordeelen een Spanjaard, die hem in slecht Engelsch 'n shilling vroeg. Zijn toon en manier van optreden waren dreigend en brutaal. Rodney bemerkte dat dicht bij het on guur sujet nog drie andere kerelds bevon den. Als hij niet vlug met z'n shilling voor den dag kwam, kon hem dat wel eens een blauw oog kosten. Het liefst had hij den brutalen bede laar ruw van zich afgestooten en desnoods met hem willen wechten. Doch hij zag het goed in, dat hij van dit verzet moest af zien. Bij de minste luidruchtigheid zou het gepeupel te hoop loopen en ongetwijfeld partij tegen hem kiezen. Hij ging met zijn hand in tijn zak en zei: 70.000, resp. 22.000, de Domeinen 189.000, resp. 230.700 en de Staatslote rij 9.000, resp. 46.000 gulden. Al heel slecht hielden zich de middelen, die meer iiy het bijzonder als economische graadmeter 'plegen te dienen en wel de Invoerrechten, die slechts 4.9 millioen verschaften tegenover een raming van 5.3 millioen, de Statistiekrechten 261.00 le- genover 358.00 en de Loodsgelden 345.000, tegenover 433.000, alles in ron de cijfers uitgedrukt. Hoewel van een gunstig verloop zeker niet lean worden gesproken, is de uitkomst niettemin, gezien de omstandigheden, vrij bevredigend, en is het de vraag of, zooals reeds terloops werd aangestipt, bijzondere maatregelen wel noodig zullen zijn, te meer, omdat deze hun onafwendbare scha duwzijde hebben. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Drie programma's langs twee dubbeldraden Naast de individueele ontvangst in ra dio-toestellen met of zonder dakantenne van al wat de aether biedt is in de laat ste jaren vooral de distributie van radio genietingen door tusschenkomst van stads, buurt- of blokcentrales populair geworden. Zonder ons te verdiepen in de redeuen, die velen de voorkeur aan radiodistriburie boven eigen ontvangst doen geven, kan worden getuigd, dat tegenwoordig in die gemeenten, waar radiodistributiecentrales werken, ongeveer 30 pet. van de ingezete nen gebruik maakt van deze colletcieve methode. In Den Haag alleen profiteoren méér dan 30.000 gezinnen van radio-distri butie, waarvan rond 25000 zijn aangesloten bij particuliere centrales en bijna öOOO bij de Gemeentelijke (telefoon-) radiodistribu rie. In Amsterdam zijn er stellig 65.000 ge zinnen, die gebruik maken van distributie centrales. Men heeft hier dus wel met een bedrijf te doen, dat gedragen wordt door de sympathie van breede lagen der bevol king. Men zal zich herinneren, dat ongeveer een half jaar geleden in de bladen gewag is gemaakt van een nieuwe vinding op ra- diogebied van ir. J. J. Numans, waardoor het mogelijk zou worden, langs de bestaan de distributie (niet-telefoon)-netten, welke geschikt zijn voor de doorzending van twee programma's, zonder bijspanning vah dra den of dergelijke een derde programma dus terzelfder tijd drie verschillende uit zendingen te distribueeren. Destijds be vond zich deze uitvinding nog in een ex perimenteel stadium, terwijl de proeven op betrekkelijk kleine schaal werden geno men. Men stond er in vakkringen toen nog eenigszins sceptisch tegenover, daar alge meen verwacht werd, dat, zoo er zich moeilijkheden van technischen aard zouden kunnen voordoen, deze zich eerst recht bij toepassing op eenigszins grootere schaal zouden openbaren. Inmiddels heeft een groote firma h'er te lande de fabricatie en verdere uitwer king van het systeem-Numans, in samen werking met den uitvinder, met kracht, ter hand genomen, zóodat deze uitvinding thans in de praktijk kan worden toegepast. In een van de grootste radio-centrales te Den Haag, daarvoor op verzoek van den Bond van exploitanten van radio-disinbu- tienetten uitgekozen, is dit systeem bij luim 500 van haar aangeslotenen toegepast. Ge constateerd kan worden, dat de uitzending en ontvangst van het extra-programma in kwaliteit en volume volkomen op één lijn staan met de uitzending en ontvangst van de beide tot nu toe gedistribueerde pro gramma's: Hilversum en Huizen. Op dat derde programam wordt een keur van bui- tenlandsche stations gegeven, afgewisseld met plaatselijke uitzending van gramofoon- muziek e.d. In het kort komt de uitvinding van ir. Numans op het navolgende neer: In de centrale wordt een speciaal appa raat geplaatst, waarin het geluid, komen de van drie toestellen met bijbehooren-le krachtversterkers, zoodanig wordt samen gebracht, dat de doorzending langs twee dubbeldraden kan geschieden. Ten huize van den abonné worden de samengevoegde programma's weer geschei den ,in een zéér klein, doch sierlijk en een „Ik zal eens zien, of ik klein geld heb." Ongelukkigerwijze bevonden zich onder het kleingeld, dat hij uit zijn portemon- naie genomen had, ook een paar goudstuk ken. De oogen van den Spanjaard begon nen onheilspellend te glinsteren. Met de linkerhand greep hij naar 't geld en haal de tegelijk met de andere hand uit, om Rodney een klap te geven. Maar ook Algy had de goudstukken ge zien en begreep direct, wat daarvan de ge volgen zouden zijn. Hij kneep zijn hand vast toe, week 'n weinig bezijden uit, om den slag van den Spanjaard te ontgaan en om tevens meer kracht bij zijn eigen vuistlag te kunnen zetten. Hij trof den an der onder de kin, die onder 't uitstooten van een schreeuw over den grond rolde. Zijn metgezellen waren door deze onver wachte wending niet weinig overbluft. Hierdoor won Algy tijd. Met twee vlugge slagen sloeg hij ook den dichstbijzijnde tegen den grond en zette zich reeds in po sitie om 'n aanval van de' beide anderen af te weren. Doch er kwam hulp opdagen in de gestalte van een lange, breedge schouderde man, die de beide varensgezel len in den nek greep, ze een paar maal met de hoofden tegen elkaar sloeg en ze dan aan weerskanten van het smalle straatje slingerde, zoo gemakkelijk, als was het voor hem slechts kinderspel. Hij wendde zich vlug om, om den eersten die Rodney aangesproken had en inmid dels weer overeind trachtte komen, met 'n forschen slag opnieuw tegen den grond te leggen. Die hooge gestalte en die breede schou ders kwamen Algy bekend voor, doch hij kreeg geen gelegenheid om hierover na te denken, want de Spanjaarden gingen op nieuw tot den aanval over. voudig kastje, waarop de luidspreker wordt aangesloten, terwijl door middel van een knop op dat kastje tevens de sterkte naar believen kan worden geregeld. Even zuiver als ieder programma op het gemeenschappelijke stel draden is geko men, verlaat het dat ook weer, zoodat de luisteraar geen spoor meer bemerkt van het feit, dat tusschen de centrale en zijn wo ning Hilversum en Huizen met den onver schilligen derde zoo gemoedelijk samenlie pen. Een bijkomend voordeel is nog dit, dat de abonné's van radio oentrales, welke ver van het punt, van waaruit de distribu tie plaats heeft, afweren, niet behoeven te wachten op uitbreiding van het bestaan de net, doch evenals alle andere abon né's, direct nadat hun wensch is kenbaar gemaakt, aangesloten kunnen worden en van het extra programma kunnen genieten. Nederland, dat op radiodistributiegebied den toon aangeeft, heeft op dit speciale ge bied, een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt. ONTWERP BEDRIJFSRADENWET. Het advies van den Hoogen Raad. Blijkens het thans in druk verschenen advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp van een Bedrijfsra- denwet hebben de volgende leden bevesti gend beantwoord de vraag of een wet, in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp, gewenscht is: Aalberse, Amelink, Attema, Bakker, Berghuys, de Bruyn, Folmer, Van den Heuvel, Van Hel- lenberg Hubar, Kruithof, Loerakker Van der Meys, Ruppert, Schutte, Slotemaker de Bruine, Veraart en Westhoff; ontkennend is de vraag beantwoord door de leden de la Bella, Blankert, De Boer, Bordewijk, Brautigam, Ccvrt van der Lin den, Gelderman, Van Haaren, Ingenool, De Jonge, Lips, Noordhoff, Plate, Smit, Sneevliet, Spier, Steenberghe, Stule- meyer, Van den Tempel, Van der Wal en Van de Walle. De leden Haex en Zaalberg hebben blanco gestemd. Voorgestemd hebben dus alle kath. en christ. arbeidersafgevaardigden, die van het Alg. Ned. Vakverbond, de vertegen woordigers van den Kath. en Christ. Mid denstand, van den Chr. Boerenbond, de hoogleeraar Veraart, de heer Snoeck Hen- kemans, alsmede de hoofdambtenaren van het Dep. van Arbeid, Folmer en Westhoff. Tegen hebben gestemd de Soc. Democra ten, de Federatieman .Sneevliet, de Lib. en Kath. Werkgevers, de vertegenwoordigers van den Neutr. Middenstand, van den Kath. Boerenbond, Chr. Werkgevers, Scheepvaart-Ver. en de lib. hoogleeraar Bordewijk. VII. De spion Hunter. Er kon nauwelijks één minuut na 't val len van den eersten klap verloopen zijn en toch hadden zich reeds een aanzienlijke schaar toeschouwers rond hen verzameld. East India Dock Road was vlakbij en op het razen en tieren was ook het publiek uit de drukkere straten komen toestroomen. Algy lette er echter niet «op. Hij moest al z'n aandacht besteden aan de bewegin gen van zijn aanranders. Doch zijn helper bleek 'n geducht bokser te zijn, wien 't weinig moeite kostte de varensgezellen in bedwang te houden. Kalm trok hij zijn re volver en richtte het wapen op dat ge deelte van den kring van toeschouwers, hetwelk den toegang tot den Eeast India Road afsloot. Het publiek stoof opzij. Een dokwerker greep hem bij den arm, doch als eenig antwoord ontving hij 'n ge weldigen slag op het hoofd, dat hij ineen stortte. Na deze waarschuwing kwamen zij ver der ongehinderd in de drukke straat, waar zij spoedig tusschen het publiek verdwe nen waren. „U hebt me daar 'n groote dienst be wezen", zei Algy en drukte den ander de hand. „Mijn naam is Algy Rodney''. Mijn naam is Hunter", antwoordd hij. „Meer dan één reden noodzaakten mij u te helpen". En toen volgden er een paar woorden, waarover Algy zich zoo uiterma te verbaasde, dat hij hem met open mond aansfaarde.. „Ten opzichte van Stenton ben ik voor u verantwoordelijk". „Ten opzichte van Stenton 1" riep Algy UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Donderdag 20 Aug. Huizen, 298 M. 8.009.15 Concert. 10.0010.15 Zang door NCRV-Dames- koor. 10.15—10.45 Ziekendienst. 10.4511.00 Zang door NCRV-Damos koor. 11.0011.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. (NCRV). 12.0112.15 Politieber. 12.151.45 Concert. KRO-Trio. I.452.00 Gramofoonplaten. 2.003.15 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwen-halfuurtje. 3.45—4.00 Verzorging van den zender. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Gramofoonplaten. 5.306.30 Concert. Zang en piano. 6.306.45 Gramofoonplaten. 6.457.00 Knipcursus. 7.007.30 Vragenhalfuurtje. 7.307.45 Politieber. 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.0010.45 Concert. NCRV-Klein OrkesL 9.009.30 Ds. A. A. Wildschut: De zin van het leven. 9.3010.45 Vervolg concert. 10.00—10.10 Persber. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. Uitsl. AVRO-Uitzending. 8.00 Tijdspin, gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonplaten. 10.3011.00 Modepraatje door mevr. de Lceuw-v. Rees. II.001.00 Concert door het AVRO- Kwartet. Orgelspel door Pierre Palla. 2.002.30 Lezing. 3.003.30 Viool-recital door W. Knikxer. A. d. vleugel: H. Vermeer. 3.304.00 Gramofoonplaten. 4.005.00 Ziekenuur. 5.007.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.007.20 Prof. Dr. J. G. Sleeswijk: De noodzakelijkheid van medische sportkeu ring. 7.207.30 Gramofoonplaten. 7.308.00 Van Dijk's origin. Volendam- 8.008.30 Carillonbespeling. 8.309.00 Concert. Omroeporkest, Di Moorlag (sopraan). 9.009.20 Voordracht door Ed. Verkade. 9.2010.00 Gramofoonplaten. INTERNATIONALE BOND VAN KATH. ESPERANTISTEN. uit, toen hij eindelijk weer wat bekomen wa3. „Juist Stenton. Stenton is mijn patroon. U zult hem wel kennen, misschien onder een anderen naam. Ik moet u nog felici- teeren met uwe vlucht uit de auto gister avond. Het zou u zeker niet gelukt zijn als ik op de plaats van m'n jongeren broer gezeten had." „Ik begrijp van die heele geschiedenis geen sikkepit 1" zei Algy. „Zoudt u niet zoo vriendelijk willen zijn, om mij eens te ver klaren, waarom die Stenton mij voortdu rend achtervolgt?" „Neen. Mr. Rodney", antwoordde Hun- ter lachend, terwijl hij met de hand een af werende beweging maakte, dat gaat niet. Door mij zult u niets te weten komen. Het moet u voldoende zijn, dat ik u mijn naam genoemd heb. Misschien was 't ver standiger geweest om zelfs dat niet eens te doen. Het zou er voor mij maar droevig uitzien, als ik een van Stenton's geheimen ging verraden. Maar 't zal niet lang meer duren, dat U hem zelf zult kunnen spre ken. Maar genoeg daarover. Daar komt onze trein. U zult wel begrijpen, dat ik van nu af voor uw schaduw zou kunnen fungeeren. Onder geen enkele voorwaarde zou ik U uit het oog willen verliezen." De beide strijdbroeders van zooeven, die nu eikaars uitgesproken vijanden waren, zetten zich naast elkaar, alsof zij de beste vrienden waren. Rodney verwonderde er zich over, dat Stenton blijkbaar niet de minste moeite deed, om de zaak geheim te houden. Ook zijn spionnen dachter er niet aan, om zich te verbergen in tegendeel, zij kwamen openlijk met hun opdracht voor den dag en wel zoo kalm en doelbewust, dat zij 10.0010.15 Nieuwsber. 10.15—11.00 Fragm. uit „Peer Gynt" Ed. Verkade, Di Moorlog en het Omroeporkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Verslag van Windhonden-rennen. 1.20 Concert. 2.202.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kind er uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. 7.00 Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.50 Concert. 8.35 Zang door Paul Robeson. 9.00 Concert. 10.00 Berichten en Lezing. 10.35 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Brussel, 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20 Orkestconcert en vertellin gen. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Orkestconcert en zang. 338,2 M.: 5.20 Harmonicamuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en zang. „Radio Pari s", 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 4.50 Concert. 6.50 Gramofooplaten. 9.05 Radio-Tooneel. 9^0 Concert. Strijkkwartet. Kalundborg, 1153 M. 12.252.20 Orkestconcert. 3.20—5.20 Orkestconcert en zang. 8.209.05 Concert. Doedelzak-Trio ca piano. 9.0510.05 Opvoering van een zangspel. 10.2011.20 Orkestconcert. II.2012.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonplaten. 10.35—12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.25—2.50 Concert. Orkest en sopraan. 5.20—6.20 Concert. Viool, cello en piano 8.20 Orkestconcert en zang. 10.3512.20 Orkestconcert. dè congressisten in de groote zaal van „Apollo's Lust", waar de heer Schendeier hen verwelkomde en prof. Font Giralt de buitengewone ontvangst in Holland roem de. Hij spoorde de aanwezigen aan, zich te organiseeren in den Katholieken bond en zulks niet slechts ter bevordering der Es peranto gedachte, doch tevens tot interna tionale Geloofsverbreiding. De avond werd besloten met de opvoe ring van een Esperanto-tooneelstuk in drie bedrijven, hetgeen tot dusver nog nooit ondernomen was. Na de H. Mis ving Zondag de algemeone vergadering aan, waarin de voorzitter ver slag uitbracht van zijn rondreis door Euro pa. Hoewel aanvankelijk de Vlaamsch- Waalsche tegenstelling voor een Espera uto- actie in België weinig succes voorspelde, bleef dit toch niet geheel uit. Ook in Kra- kau bevorderde spr. de aansluiting bij don Kath. bond. Voorts loste hij in Oostenrijk enkele interne kwesties op en legde in Duitschland den grond tot een fusie \an de verschillende daar bestaande Kath. FjS peranto groepen. De vergadering behandelde voorts eoiu- ge huishoudelijke aangelegenheden, mits gaders de organisatie der jeugd. De voor zitter sloot daarna het congres. VOORKONJT TANDBEDERF en poetst 's r oneens er^bvonds met NI VA TtANöPASTA 75 cts.perVi\^^^25ds p, ]A tube. zeker een grenzeloos vertrouwen in Sten ton's macht moesten hebben. Algy begon zich tegenover deze raad selachtige geweldige mannen, die blijk baar alles konden en tot alles in staat wa ren, nameloos klein en hulpeloos te voelen. De man naast hem, die zich Hunler noemde, zag er allerminst als een misda diger uit. Integendeel, hij had een zeer sympathiek gezicht en was uiterst be schaafd en correct in zijn optreden. Hunter had zeker bemerkt, dat Rodney in stilte critiek op hem uitoefende, want hij keek plotseling op, smakelijk lachend en „Word ik gewogen en te licht bevon den 1" „Ongeveer achtenzeventig kilo", ant woordde Algy. Hunter lachte nog luider. „Goed geschat. Het scheelt maar een halve kilo. Maar dat bedoelde ik eigenlijk niet." „Neen, dat begrijp ik", antwoordde Al gy, doch hij kon toch moeilijk zijn vijand een compliment maken over diens inne mende manieren. Zij keuvelden samen nog een poosje gezellig voort, tot zij aan de Sunchurch uit stegen. Hunter stelde voor een auto te ne men, die hen even naar de Sunnerstreet zou brengen. „Ik ben 'n beetje moe van dat kloppar tijtje", zei hij en voegde er aan toe, als antwoord op Algy's vragenden en tevens wantrouwenden blik „U hoeft niet bang te zijn, dat wij u weer zullen ontvoeren. Tk geef er mijn eerewoord op. dat wij regel recht naar je woning rijden. En daar zoudt u mij moeten beloven, vandaag niet meer uit te gaan." (Wordt vervolgd). HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Zal het op tijd verschijnen? Een eigenaardige bijzonderheid van den brand, welke Zaterdag gewoed heeft in de drukkerij der firma van Boekhoven op het Begijnhof te Utrecht, was wel, dat al het zetsel, dat daar aanwezig was voor het nieuwe spoorboekje, dat in de helft der volgende maand moet verschijnen, door het vuur is vernield. Hierdoor is veel kans ontstaan, dat men dit allernoodzakelijkste drukwerk niet meer op tijd onder het publiek zal kunnen brengen. Inderdaad bleek ons bij navraag,' dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maar dat er uitvoerige be sprekingen gehouden worden tusschen een vertegenwoordiger der Spoorwegen, den heer J. van Boekhoven en een deskundige uit Leipzig. Het zal, volgens de „Msbd.", ook niet onmogelijk zijn, dal het boekje wel op tijd verschijnt, maar in een ander lettertype dan we tot nu toe gewend wa- „DE TIJD". Naar „Het Centrum" meldt is Zaterdag een aantal leden van het technisch perso neel van het dagblad „De Tijd" ontslag aangezegd. De onderhandelingen met „De Spaarnestad" te Haarlem blijken, zoo meldt het blad verder, niet het gewenschte ver loop te hebben gehad. Congres te Eindhoven. Te Eindhoven is Zaterdag en Zondag de Internationale Bond van Katholieke Espe rantisten in congres bijeengekomen. Voor deze jaarlijksche algemeene vergadering was aanvankelijk Spanje aangewezen, doch de tegenwoordige toestand maakte het niet wel doenlijk, zoodat toen door het ijveren van den algemeen secretaris, den heer P. Sohendeler, als congressbad Eindhoven werd gekozen. Meer dan 200 katholieke esperantisten, v.n.l. Nederlanders, Duitschers, üosbenrij kers, Franschen, Engelschen en Spanjaar den kwamen hier bijeen onder praesidiuin van den Spaanschen priester, prof. J. Front Giralt. üp den feestdag van Maria ten Hemel opneming begonnen zij het congres met een H. Mis met esperanto predikatie in de ka pel van het Gymnasium Augus-timanum. Tc half twaalf bezochten de gasten de Philips fabrieken, waar eveneens in de aula een vertooning van de Philipsbedrijven volgde. Hierna vergaderde de kring Eindhoven, hoofdzakelijk ter bespreking van de uitga ve van „Espero Katholika", die thans weer mogelijk is geworden, dank zij de activiteit van Frater Wigbertus van Son en door de milde steun van verschillende, ook neu trale, zijde ondervonden. De vergadering beraamde voorts plannen tot organisaiie van de Esperantolievende jeugd. Des avonds vereenigde een feestavond

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9