- sH 'AMES RUBRIEK! K! PAEDAGOGIEK. Wie heeft de ware paedagogiek? Als er één zaak gevoelig is voor ve lerlei opvattingen en uitleg, dan is het wel de opvoeding onzer kinderen. Hoe uiteenloopend zijn de meenin gen hieromtrent en de toepassingen zijn al even veelvuldig! Wat is de ware paedagogiek? Dat is die, welke uit het hart opwelt om met het verstand samen een gaaf ge heel te vormen. Men behoeft waarlijk geen paedagogisch talent te hebben om kinderen te kunnen opvoeden Het ouderlijk gevoel en de verstan delijke liefde voor het kind bereiken meer, dan het nuchtere paedagogische talent, dat meest alleen gebaseerd is op systeem. Er is geen toepassing van een bepaald systeem mogelijk, noch geoorloofd. Ieder kind is een individu op-zich-zelf en een mensch-in-wording en daarom vereischt de opvoeding van dien kleinen mensch eene, die gericht is op de persoonlijke geaard heid en aanleg van het kind. Hierin wordt soms schromelijk over dreven. Men meent, dat een kind op voeden overeenkomstig zijn aanleg, hetzelfde is als een kind verwennen en in alles toegeven. Dit is allerminst waar. Een karakter wordt gevormd door tucht en het nakomen van een bepaalde orde en regelmaat. Wie deze belangrijke factoren in de opvoeding zijner kinderen niet be hartigt, doet verkeerd en stelt het kind bloot aan vele moeilijkheden voor zijn later leven, Wen het kind vroeg aan gehoor zaamheid, kweek in hem de liefde en eerbied aan voor zijn ouders en oude ren, leer het goed en vriendelijk zijn voor zijn vriendjes en zorgzaam voor de dieren, dan is de grondslag gelegd voor een degelijke opvoeding, waar van het kind de goede gevolgen in zijn verder leven zal ervaren. FRIXENIA. ARMBANDHORLOGE. Wij kunnen ons haast niet meer voorstellen, dat wij vroeger een hor loge droegen aan een lange ketting, opgehangen aan een strikje of gedra gen tusschen de ceintuur. Veel handi ger zijn ook de polshorloges. Wat een verscheidenheid daar de laatste jaren ïn gekomen is weten wij allen. Onze teekening toont U een dames- en heerenhorloge van wit metaal, óok de armband is van hetzelfde materiaal gemaakt. Het langwerpige en vierkan te model ziet men op het oogenblik het meest. TWEE MIDDAG-TOILETJES. lederen morgen staan we op in de blijde hoop, dat de zon zal schijnen en steeds worden we teleurgesteld. Schijnt hij inderdaad 's morgens eens heerlijk warmpjes, zoodat we een lichte zomerjurk aantrekken, dan zien we tegen half elf de lucht betrekken en weg is de illusie van „uitgaan- zoncer-mantei''. Maar we zullen den moed niet la ten zakken, want we hooren zooveel van de hittegolven in Amerika, dal we ons vleien met de gedachte, üal er misschien een korte golf overblijf' voor ons moerassig landje enwe hebben dus maar een ultra korte golf noodig. Voor het geval de kraaien van de warmte van het dak vallen, laten wij u hier ee;a tweetal middag-toiletjes zien, waarvan No. 568 gemaakt is van blauwe toile de soie, gegarneerd langs den hals met een belegstuk van wit- met-blauw gemoesde crêpe de chine, waarvan ook de manchetten gemaakt zijn. Het belegstuk heeft inspringin gen, waardoor het naar voren smaller toeloopt, met een overslagje sluit, waarop twee fantasie-knoopjes aan gebracht zijn. De manchet heeft ook een dergelijke inspringing en even eens twee fantasie-knoopen. De mouw is verder glad en strak, evenals hel lijfje. kunnen naar. onder toe iets breeder De rok bestaat uit twee deelen, een zeer nauwsluitend heupstuk met vier insnijdingen, waaraan de rok is beves tigd. Bij iederen hoek van zoo'n in- springing is een diepe stolpplooi aan gebracht; deze acht diepe plooien uitloopen; wat echter niet noodig is, daar de wijdte ruim voldoende is om zich gemakkelijk te kunnen voort bewegen. De rok komt tot 10 c.M. boven den enkel. De hoed bij deze japon is heel mo dern van licht beige soepel stroo met kleine bol, waar omheen een smal zwart lint als eenige garneering dient. De hoed wordt ver achter op 't hoofd gedragen, zoodat een groot gedeelte van het kapsel te zien is, No. 569 is een japon van voile im- primé met lange gladde mouwen van witte voile of geheel zonder mouwen met lange handschoenen. Er is een dubbele kraag langs den hals van de zelfde voile, die eenigszins geschulpt zijn met zijden trèsband. Het lijfje bloest iets over. Het heupstuk bestaat uit twee rechte banen, die met een zijden trèsband aan elkaar zijn gezet. De rok is een ruim klokmodel; bij den heup glad aan het heupstuk gezet en heel wijd naar onderen neerval lend. Ook bij dit toilet past de heele mo derne groote hoed, die van wit linnen is gemaakt, gegarneerd met een pliseerd wit lint, met een klein strikje van voren. Deze hoed wordt eveneens achter op het hoofd gedragen. MODE-VARIA. Hebt u 't fleurige en jeugdige bont jasje voor den na-zomer al zien dra gen? Een werkelijk alleraardigste nouveauté, die bij ons vrouwen een zeer welkom nieuwtje is, daar de vorm van deze jasjes een geheel andere is dan we tot dusverre gewend waren Het zijn leuke wandeljasjes, die zoo wel bij de voormiddag-japon als bij de avondrobe kunnen gedragen worden Het sportcostuum wordt er ook door gecompleteerd en de combinatie van tweed met bont is hierbij een zeer veel voorkomende. Men houdt rekening met de kleur der japon, zoodat zulk een jasje, dat even tot op de heupen reikt en van geschoren en geverfd lamsvel is, in de tint van de japon of rok en blouse, gedragen wordt. Een Schots'ch-geruiten rok met bont in den grondtint waarvan het jasje is, is „bon ton". 's Avonds worden deze bontjasjes, plaats van den avondmantel, over het chique avondtoilet aangetrokken, als bont en stof van de japon een aan genaam en harmonisch geheel vor men. Wil men het bontjasje alleen bij het wandelcostuum dragen, dan wordt daarbij veelal een smallen leeren ceintuur gedragen, waardoor het spor tieve karakter meer op den voorgrond treedt. In plaats van edel bont, bezigt men voor dit modesnufje, dat stellig geen lang leven is beschoren, imitatie- bontsoorten of een der moderne bont- pluche-stoffen, die glanzend en soepel zijn en zeer goed kleeden. Om u een idee te geven van deze heerlijk voldoende jasjes, laten wij er hier een tweetal volgen. Om toch in de mode te zijn en in dien men nu liever geen bont draagt, hetzij uit principe, hetzij om zichzelt niet te veel te verwennen voor het komende koude seizoen, kan men eer dergelijk jasje ook van imitatie pe-iu de peche nemen en dan in plaats van de „Zipp"-sluiting, de voorpanden eenvoudig met knoopen toemaken Een dergelijk model vindt u hier even eens afgebeeld. En wie werkelijk een leuk geheel wil hebben, zoeke een zeer nauw- overeenstemmende gelijkenis met de garneering van haar hoed en de daar bij te dragen shawl. Zoo is b.v. een slappe hoed van wit wilt in groot mo del, waarbij een groote, losse strik over den rand gelegd is met een shawl van hetzelfde materiaal, een zeer ge wilde nouveauté. Een shawl is een zeer coquet, chi que kleedingstuk, voor wie haar weet te dragen. Hierbij blijkt zeer spoedig of men iemand van veel smaak voor heeft of een, die helaas, dat bij uitstek prachtige hulpmiddel-voor-de-vrouw mist. Weet uw shawl te dragen en ge zult een aardige verschijning zijn! Knoop haar van voren, opzij of achter vast, dat is om het even, maar doe het zóó, dat u er flatteus uitziet! De meest origi neele manier is natuurlijk de beste manier, daar het uw persoon een eigen aspect verleent en veel bijdraagt tot uw charme; daar immers de echte charme een absolute, spontane uiting is van een persoonlijk zijn. Het individueele, geleid door dis tinctie en beschaafde manieren is een onschatbare rijkdom voor iedere vrouw, want bij deze voortreffelijk heden speelt geld geen rol. Charme distinctie en beschaafde manieren proeft men boven alles uit en kan zeifs niet door uiterlijke armoede op de vlucht gejaagd worden. Het breekt zich baan en treedt ontegenzeggelijk op den voorgrond, iederen keer ais we met dezulken in aanraking komen Om u nu een idee te geven op hoe veel verschillende manieren het mo gelijk is een sjaal om te doen, laten we er een vijftal volgen. U ziet, deze mode is voor nog veel meer variaties vatbaar. DE SHAWL-MODE. De meeste aandacht moet besteed worden aan wat het dichtste bij het gelaat wordt gedragen, want de kleur van het gelaat en die der oogen, even als de kleur van haren en wenkbrau wen, zijn van zeer groote beteekenis voor het kiezen der kleur van hoed en van shawl. Ja, de shawl! Nu de herfst weer zijn intrede doet, staat de shawl a's een van de eerste op het program! Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar a f 1.75 per stuk. Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Coperniscuslaan 205, Den Haag. De volgende maten op te gevent AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte DE hals tot taille. EE taillewijdte. F.F roklengte. HH rondom heupen JK rug. bedekt. Het heeft van voren een diepe insnijding en een garneering langs den bol van veeren, dikwijls van een pleu- reuse! Verbeeld u eens, wij gaan weer terug naar den tijd van struisveeren Het allerlaatste snufje op het ge bied van hoeden is 't postiljon-hoedje een klein, randloos type, dat meer op de kruin hangt, dan dat het uw hoofd en paradis-veeren! Trouwens, de heele mode wijst op den terugkeer van een vroeger tijd perk. Zie maar eens naar de japonnen en de groote, breedgerande hoeden, welke dezen zomer zoo veel gedragen werden. Brachten ze de ouderen on der ons, niet een beeld van vroegere, vervlogen tijden voor den geest? „Er is niets nieuws onder de zon is reeds door velen beweerd en, de huidige mode in oogenschouw geno men, zouden we geneigd zijn dit te beamen, als ons de verschillende en veeltallige wonderen der techniek niet telkens deden verbluffen en be wonderen, om al het ongekende en nieuwe wat het in zich heeft. Van deze postiljon-hoedjes vindt u er hierbij een tweetal afgebeeld, waarvan een met een pleureuse,, waarvan de hoed zelf van zwarte zijde is. Het andere modelletje is van zwart wit grof stroo, met een kleine vleugel gegarneerd. EEN NIEUW SCHOENTJE. tv Een schoentje van donkerbruin peau de suêde, afgebiesd met een zeer stijlvol motief in goudleer.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7