WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE BRUGGENBOUW VOOR DE TWENTSCHE KANALEN. Een kijkje op het werk in de nabijheid van Zutphen, waar Twenthe met den IJsel verbonden zal worden. Het stellen der bekisting voor de schutskolk, is een werkje waar geen zenuwen bij te pas komen HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILJOEN Wie had op dien gedenkwaardigen treurigen Zondagmorgen van 28 Juni kunnen vermoeden, dat enkele weken lat ter op dezelfde plaats een nieuw en mo numentaal paleis van Nederlandsch Oost en West-Indië uit de puinhoopen verrezen zou zijn? Doch is Hollands devies niet: „Je maintiendrai" 1 En toen de eerste verslagenheid te boven was gekomen, werd geen oogenblik geaarzeld en onder de bezielende leiding van de heeren van het Uitvoerend Comité werd zonder aar zeling tot den heropbouw van het pavil joen besloten. Nauwelijks 24 uren na den brand werd dit besluit genomen en de be reidwilligheid tot medewerking van alle zijden getoond, deed wel duidelijk blijken hoe zeer Nederland en het buitenland, met name Frankrijk de energieke beslis sing waardeerde. Doordat de brand het gebouw der par ticuliere inzendingen, de pendoppo, de Balische tempelhof en de pleinommuring met de poorten gespaard had, was er nog een uitgestrekt geheel, waaraan het nieu we paviljoen zich slechts zou hebben aan te sluiten om onze deelneming nog een indrukwekkend en kunstzinnig ensemble te doen zijn. Om die architectonische eenheid mo gelijk te maken, werd besloten een pavil joen te bouwen, drie maal zoo groot als het particuliere en in denzelfden trant en met dezelfde decoratieve elementen voort te werken als de artistieke leiding voor den vorigen bouw had toegepast. Later werd aan dit plan nog uitbreiding gege ven door de bouw van de achterzaal met de hemicycle voor het groote diorama, terwijl aan het terrein bezuiden het pa viljoen een afsluiting werd gemaakt over eenkomstig met die aan den Noordelijken kant, die zuik een gelukkig effect had bereikt. Tevens werd om het hoofdge bouw weer tot den bouw overgegaan van eenige kleinere monumenten, zooals een Bataksch huis en enkele kleine pa godes, die het geheel die mysterieuze In dische sfeer mededeelden. In den namiddag van den 3den Juli werd het terrein vrijgegeven en belastte de stad Parijs zich met de opruiming van de puinen, waarna den volgenden dag verschillende werkploegen gelijktijdig met hun werk konden aanvangen. Om snel te werken werd de ruwbouw in inschrijving gegeven, terwijl wat voor de afwerking, inrichting en decoratie be- noodigd was door verschillende werkplaat sen in eigen beheer werd uitgevoerd. Op 8 Juli kon de inschrijving van de firma Crupe en Co. uit den Haag, die vroeger ook de ruwbouw van het particuliere pa viljoen had uitgevoerd, worden aanvaard. Zij had aangenomen het werk in drie we ken te voltooien. Door de uitbreiding der plannen is- deze firma eenige dagen lan ger op het terrein gebleven, doch bij de oplevering heeft zij de bijzondere tevre denheid mogen oogsten voor de voortva rendheid, waarmee zij zich van hare taak had gekweten. De algemeene leiding was bij den heer Moojen, die weer door. zijn vroegere me dewerkers, die te Vinoennes waren ge bleven, werd bijgestaan. Ir. Wegerif voor de algemeen technische diensten, de heer van der Valk voor de teekenkamers en de ateliers voor de afgietsels. Onder aan wijzing van den heer Moojen werden weer de detailleeringen in de plannen uitgevoerd, zooals het ook tijdens den eersten bouw was geschied. De leiding van de uitgebreide administratie werd toevertrouwd aan den heer de Voogd. Donderdag lo Juli waren alle werk plaatsen in actie, werden de profielen uitgezet en was tevens reeds voldoende materiaal aangevoerd, zoodat twee da gen later het opzetten der spanten aan ving. Aan een herbouw van het voorgedeelte van het oude paviljoen met den zeer sa- mengestelden gevel en het dak met de „meroes", die zooveel belangstelling had den viel niet te denken, daar de nieuw bouw een eenvoud moest hebben, die hot meest snelle werk toeliet. Het voorge deelte bestaat uit een rechthoek, die drie zalen insluit: een zaal, die voor de kunst bestemd, tegelijk ontvangsthall is, een tweede voor de staatkundige en een derde voor de economische afdeeling. Een zeer eenvoudige middeningang vervangt de vroegere monumentale hoofddeur, doch de beide zij-ingangen zijn weer rijk met Balisohe motieven geornamenteerd. Doordat de beide toonzalen hun lengte as parallel met den gevellijn hebben, heeft men een frontbreedte van 90 M. verkregen. De hoogte van dezen gevel bedraagt 8 M., behalve bij de uitsprin gingen bij de zij-ingangen, waar deze hoogte 11 M. bedraagt. De geheele gevel wordt wederom versierd met Balische motieven, die in de stutbeeren en de muurvlakken zijn uitgewerkt. Zeer monu mentaal is het resultaat en die indruk wordt nog verhoogd door het karakteris tieke dak, dat met een beperkt gehouden overzadeling voldoende teekening laat. Bovendien wordt het aspect nog bevor derd door het geheel verschillende me ters terug te plaatsen, wat een tuinaan leg met tropische planten mogelijk heeft gemaakt en tevens het voorzien van de drie ingangen van groote terrassen. Door het gelijktijdig werken met ver schillende ploegen, die elkaar dag en nacht afwisselden, was het mogelijk, dat de heeren van het Koloniaal Instituut, die behalve de economische en staatkun dige zaal, ook de inrichting der zaal voor de etnografie en archeologie op zich hadden genomen, reeds den laatsten Juli met de ontpakking der kisten konden aanvangen. Dr. van der Waals, die de vorige maal zoo'n groot aandeel in de werkzaamheden had gehad, heeft deze keer wegens drukke bezigheden zijn taak aan Prof. de Bussy overgelaten. De ontvangstzaal, die dezelfde verhou dingen 30 bij 18 M. als de oude zaal heeft behouden, is het kunstzinnig mid delpunt van het nieuwe paviljoen. Hooge betimmeringen in djati- en coromandel- hout, waarboven de decoratieve paneelen met in verguldsel de Balische motieven, rijzen op van den marmeren vloer. Langs de wanden tien fraaie vitrines met kunstvoorwerpen. Het zijn de preciosa door H. M. de Koningin in bruikleen af gestaan, o.a. een prachtige gouden kris, haar ten geschenke gegeven door den Soenan van Solo en vele andere gouden en zilveren voorwerpen uit de koninklijke verzameling, benevens zeer kostbare weefwerken. In andere vitrines kostbare bruikleenen van het museum Guimet te Parijs (archeologie) en van het museum van het Trocadero, eveneens te Parijs (etnografie). Tal van andere voorwerpen, die een beeld geven van de rijke volks kunst, completeeren deze verzameling. Door de sectie-muziekinstrumenten, af gestaan uit de verzameling Scheurleer, biedt deze zaal een volkomen overzicht van hetgeen op kunstgebied van welken qard ook door ons Indië geproduceerd wordt. Midden in de zaal een ontroerende her innering: de maquette op 1/100 der ware grootte van het oude paviljoen. De kunst schilders Saayers en Paulides hebben ook nu weer de groote wandschilderingen uitgevoerd, die voorstellen de reis van een Javaansch koning in de 14de eeuw met drijfjacht te zijner eer en de aan komst van Houtman in Indië in 1596. De ontvangstzaal laat het volkomen overzicht toe op de beide zalen voor staatkunde en economie en een bijzon der indrukwekkend doorzicht op de ach terzaal en het diorama van den kunst schilder Eland. Die doorkijk langs de rijen Boeddha beelden op het diorama met een door zicht van 10 M. op het Goentoerland- schap, aangebracht op een doek van 22 bij 8 M. is werkelijk schitterend. De reeks Boedha en Boedhasatvabeelden, waarvan de voornaamsten in een dubbele rij langs de breede middenbaan zijn opgesteld, is uiterst belangrijk en door de opneming van een belangrijke suite Boeroeboedoer- reliefs in de zaaldecoratie komt de kunst van Java tot haar recht, wat vroeger geschiedde door den Mendoet en in de verzamelingen verspreide voorwerpen. Door de opstelling der Boedha'beelden tegen de met weefwerken behangen vlak ken heeft men een verdeeling der zaal wanden verkregen in een achttal nissen, waarin de collecties, die de etnografische afdeeling van het Koloniaal Instituut be schikbaar kon stellen, werden geëxpo seerd. De achtergrond dier nissen bie den plaats aan de reliefs van den Boeroe- boedoer en aan sculpturale werken. Van de nissen is het eerste en tweede paar geheel gereserveerd voor de Malei- sche etnografie, behalve Java, het derde paar voor het Papoea-gebied, het laatste paar voor Java. De overschietende ruim ten tusschen de nissen en het diorama bevat de wajangpoppen, waarvan aan de eene zijde de wajanggolek en de kroetjal, aan den anderen kant de wajang poerwa. Prof. van der Eerde en zijn medewerkers zijn er in geslaagd een geheel samen te stellen, dat een groote belangstelling zal wekken, niet alleen om de geëxposeerde voorwerpen, maar ook om de uitstekende presentatie. De Boedha-beelden geven een volkomen overzicht over de diverse Boe- dha-houdingen en de Boeroeboedoerre- liefs stellen de 24 schoonste basementen van den heerlijken Javaanschen tempel voor. De inrichting van de staatkundige zaal 30 bij 22 M. is toevertrouwd aan de afdeelingen Handelsmuseum (Prof. de Buss) en Tropische Hygiëne (Ir. Uther- mark) van het Koloniaal Instituut. Door den Zuidelijken ingang binnentre dend vindt men eerst de kanonnen van de O. I. Compagnie, door het vuur ge spaard en de auto van het „Bureau voor de Volkslectuur" voor den brand te laat gekomen en daardoor gespaard. In het midden van de zaal de groote kaart van bevolkingsdichtheid van Java, waarop ook de dichtheid van den veestapel is aangebracht. Talrijke kaarten en maquet- ten toonen de haven van Tandtjok Priok, de drinkwatervoorziening, de electrici- tietsvoorziening, etc. etc. tot nu toe de geldkist, die uit de trechters der Nederl. Indische bronnen haar goudstukken ont vangt, doch niet meer uit de voormalige bron „bijdragen van het Moederland". Verder zijn hier de kaarten aangebracht met de hiërarchische bestuursindeeling. de onderwijsorganisatie, de zending en missie, landbou^ handel en nijverheid. Een geheele hoek wordt ingenomen door de afdeeling onze West betreffend. In een anderen hoek financiën, volkscre- diet, tropische hygiëne: en bestrijding der besmettelijke ziekten. Verder een diora ma uit de Bataklanden door Nicolaas geschilderd en met op den voorgrond de modellen van Karobatahuisjes, de wonin gen door vriendelijke tuintjes omgeven, een beeld gevend van de leprozerij van Lao Si Nomo. In de economische zaal wordt het oog direct getroffen door de balans, die onze handelsbalans met het belangrijk over schot van den uitvoer den invoer aan schouwelijk voorstelt'. larachter de uit gebreide scheepvaartafdeeling met de maquetten en kaarten en scheepsmodellen en tegen den wand de verkeerskaarten, waaronder die van de K. N. I. L. M. Langs den langen wand de voornaamste landbouwuitvoerproducten, terwijl langs den korten wand de diorama's van den schilder Eland voor het Kon. Kol. Insti tuut gemaakt de groote cultures voorstel len. De buiteningang is geflankeerd door de transparantfQ.to.beqltJen van de bosch producten, de visscnerij, de zoölogische producten, de mineralen. In den hoek bij de ontvangstzaal weer de bekende trap met de afdalende pop petjes, wier lasten den omvang der pro ductie van de meest-bekende uitvoer artikelen aangeven, terwijl rond daar omheen de cylinders zijn geplaatst die inlichtingen geven omtrent de verhoudin gen van de Indische productie tot die van de wereldproductie. Van veel be- teekenis is ook de kaart die de verge lijking mogelijk maakt tusschen de in- landsohe landbouw en die der Europee- sche cultuurondernemingen, waaruit zoo duidelijk blijkt hoe zeer de productie van In den ouderdom van bijna 74 jaar, is op zijn buiten „Heidepark" overleden JHR. IR. J. A. VAN KRETSCHMAR VAN VEEN, oud-voorzitter van den Raad van Commissarissen van de Ned. Spoorwegen, oud-directeur der Ned. Zuid-AtfrikaanscK? Spoorwegmaat schappij en oud-directeur-generaal van de S. S. de inlanders die der cultuurmaatschap pijen overtreft. Buiten het paviljoen is een uiterst ar tistieke verlichting aangebracht. Do mo derne lichtpalen met indirect licht zijn vervangen door paddestoelverlichting in Balische decoratie, zoodat nu directe ver lichting wordt verkregen met Shadow- lit ebre vet, uitgevoerd door de firma Groenewegen te Amsterdam onder lei ding van Ir. van Dooren. Uit deze eenigszins drooge beschrijving en opsomming blijkt wel overduidelijk hoe juist het onderschrift was, dat een dezer dagen eeen Parijsch blad schreef onder de foto van het herbouwde pavil joen: „Je maintiendrai". Holland is met een onvermoeide energie aan het werk geslagen en met diepen eerbied voor den Hollandschen durf in het algemeen en voor de volharding van de leiders in het bijzonder wordt door de talrijke toeris ten, die nu reeds bewonderend voor het paviljoen blijven stilstaan, Hollands nieu we paleis bewonderd. J. W. KOLKMAN. SPORT 1.AWN-TENNIS Het Nederlandsch team in Indië. De eerste tenniswedstrijden, welke het Hollandsche team te Semarang heeft ge speeld, zijn geëindigd met een nederlaag van Karsten tegen den Chinees Kho Sin Kie met 64, 57, 26, een overwinning van Timmer op den Inlander Samboedjo met 61, 63, een overwinning van Tim mer op Kho Sin Kie met 62, 6—4, een overwinning van mej. Rollin Couquerque op mevrouw Spier met 61 75, terwijl de doublés door Timmer en Karsten werden gewonnen van Samboedjo en Kho Sin Kie met 61, 75. De heer Scheurleer zeide verbaasd te zijn over de katachtige behen digheid van de Indische spelers, hoewel bij de Hollanders harder slagen en hooger spelpeil werden geconstateerd. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. R.K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag 16 Aug. speelde het le elftal om 1.15 uur tegen D.H.B. I voor de serie oan le en 2e prijs. Onder leiding van scheidsrechter Zoon werd begonnen en werd er direct aan beide zijn-den flink aangepakt en gaat de strijd gelijk op. Langzamerhand komt A.V.V. iets in de meerderheid en weet dit ook in een schitterend doeiLpunt uit te drukken. Vanaf dit oogenblik begint DiH.B. forscher te spelen en dit wordt er niet beter op, als even na rust A.V.V. er 20 van maakt. Wij willen daarom van den wedstrijd verder niet veel zeggen, daar D.H.B. een dergelijk sipel ontplooide, dat alle perken van sportivi teit te buiten ging. terwijl de-ze Heeren na afloop van den wedstrijd zich niet ontza^ gen een ruit va.n de kleedtent te vernielen en ze'ts dén scheidsrechter te lijf wilden. Wij vertrouwen, dat het D.H.B.-best-uur de lo elftal Iers op hun wangedrag zal wijzen, daar dergelijke dingen toch niet mogen voorkomen. Het le elftal speelde op het Gr. Flor ia- terrein tegen Gr. Fiords 1 en 2 om een door Gr. Fl-oris uitgeloofden beker. Het was een zeer prettige wedstrijd, waarin fair werd gespeeld en geen wanklank werd gehoord, ondanks vele minder gelukkige beslissin gen van de scheidsrechter. Met de rust was de -stand 22, terwijl ongeveer een kwartier voor het einde Gr. Floris er 32 van maak te. Ofschoon A.V.V. den resteerenden tijd steeds in de meerderheid was. wisten zij de Gr. Floris-verdediging niet meer te passee rden en kwam dus het einde mot 32 voor Gr. Fl'oris. Na afloop bood Gr. Flioris zeer sportief aan den wedstrijd Donderdag a.s opnieuw te spelen en wel des avonds te 7 uur; dit aanbod werd door A.V.V. aanvaardt, zoodat dan opnieuw een mooie wedstrijd kan ver wacht worden en A.V.V. de kan6 krijgt in het bezit vam den Beker to komen. Op het A.V.V.-terrein speelde te 3 uur A.V.V. 3 tegen studenten van Hageveld. A.V.V., dat mot enkele invallers uitkwam, verloor in een mooien en prettigen wedstrijd met 21. HET BEKENDE HOTEL PAVILJOEN LARENBERG, dat een der grootste uitzichttorens van het Gooi bezat, zal binnenkort in publieke veiling worden gebracht. Het paviljoen werd in 1879 door den architect Boerma gebouwd. Het was. voor dien tijd grootscheepsch opgezet en de bouwkosten bedroegen 112000 gld. NIEUWE AANWINST VOOR DEN AMSTERDAMSCHEN DIERENTUIN. De Anthropoiden-collectie van „Artis" is vermeerderd met een alleraardigste jonge chimpansé, afkomstig van de Goudkust. Het Chimpansé-kind (rechts) in gezelschap van een oud familielid

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5