DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE SOCIËTEIT „AMICITIA". B. en W. stellen voor vergunning te verleenen, voor den bouw aan de Steenstraat. Zooals uit het praeadvies van 12 Mei j 1. in zake den raadhuisbouw bekend is, heefo het bestuur van de sociëteit „Amicitia" bij schrijven van 14 Januari 1931 medegedeeld, dat door de algemeene leden vergader Tg het besluit genomen was, om in verband met den verkoop van het sociëteitsgebouw aan de Breestraat, een nieuwe sociëteitsge bouw te stichten op het erfpachtsterroln aa-n de Steenstraat, op de plaats, waar zich thans de buitensociëteit bevindt. De desbe treffende teekeningen voegde het bestuur daarbij ter goedkeuring ingevolge de cif- pachtsvoorwaarden, met verzoek een be slissing zoo spoedig mogelijk te zijner ken nis te brengen, aangezien het gebouw aan de Breestraat uiterlijk op 1 Mei 1932 moest zijn ontruimd en met den bouw van de nieuwe sociëteit uit den aard der zaak nog al eenige tijd gemoeid zou zijn. In dat praeadvies wezen B. en W. er toen op, dat de ingezonden gevelteekeningen, ook naar het oordeel van de Commisde van Fabricage, voor goedkeuring in aan merking kwamen en dat het zich liet aan zien (de officieele bouwaanvrage was des tijds nog niet ingekomen), dat ook de bouw vergunning niet zou kunnen worden gewei gerd, zonder in strijd met recht en billijk heid te komen, 't Leek B. en \V. dus zaak ten spoedigste te beslissen, of het terrein aan de Steenstraat, hetwelk ingevolge raadsbesluit van 14 Februari 1918 (Ingek. Stukken No. 27) voor den tijd van 85 jaren, alzoo tot het jaar 2003, aan de sociëteit „Amicitia" in erfpacht was gegeven, a-1 dan niet mede voor den Stadshuisbouw zou worden ingenomen. Meende men toch, -lat dit het geval moest zijn, dan zouden h.i., voordat met den bouw van de nieuwe so ciëteit een aanvang werd gemaakt, met het bestuur van „Amicitia" onderhandelingen moeten worden geopend-, teneinde de voor waarden te vernemen, waaronder de socië teit bereid zou zijn, van haar erfpachts recht af te zien, terwijl de gemeente bij het niet bereiken van overeenstemming tet onteigening hare toevlucht zou moeten ne men. In de Raadsvergadering van 8 Juni 1931 werd het desbetreffende voorstel van B. en W. echter aangehouden, zoodat een beslis sing ter zake achterwege bleef. Het bestuur der sociëteit heeft inmid dels bij missieve van 18 Juni 1931 de inge volge de verordening bij het bouwen en sloopen vereisebte bouwaanvrage inge diend en aangezien, gelijk gezegd, tegen de ontworpen gevels uit een aesthetisch oog punt geen bezwaar bestaat en de vergun ning ook niet op grond van de bepalin gen van de zoo ovengenoemde verordening kan worden geweigerd, zijn B. en W. der halve thans verplicht toestemming tot den' bouw te verleenen. Volledigheidshalve voe gen B. en W. hier nog aan toe, dat een door de Commissie van Fabricage geopperd denkbeeld, of het niet mogelijk zou zijn, een ruiling tot stand te brengen, waarbij „Ami citia3 in plaats van haar tegenwoordig erf pachtsterrein het driehoekige terrein, ge- leegn tusschen de Rijnsburgersingelgracht, de geprojecteered rooilijn van den nieu wen verkeersweg en de grens van het ter rein van den molen „de Valk", in erfpacht zou verkrijgen, welk denkbeeld B. en W., niettegenstaande het door hun College niet wordt gedeeld, toch gemeend hebben ter kennis van het bestuur van „Amicitia te moeten brengen, maar dat blijkens bericht ▼a-n het bestuur noch zijne instemming, noch die der algemeene ledenvergadering mocht hebben. Intusschen is wel in een ander opzicht wijziging van de tegenwoordige begrenzing van het erfpachtsterrein gewenscht. Volgens het ontwerp-uitbreidingsplan is n.l. ten noorden van het sociëteitsgebouw voor genoemden verkeersweg, als onder deel van de hoofdverbinding OostWest. een overkluizing van den Rijnsburgersingel geprojecteerd ter breedte van 20 M., ten behoeve waarvan mede moet worden be schikt over een gedeelte van den aan „Ami citia3' ki erfpacht gegeven grond, voor zoo ver gelegen binnen de weggrens. De Eerste Binnenvest gracht wordt daar entegen bij het ontwerp uitbreidingsplan op de bestaande breedte gehandhaafd; de grond, waarvan „Amicitia" bij het erf pachtscontract het kosteloos gebruik werd gelaten tot uiterlijk 1 Januari 1925 (op een gedeelte ervan staat de kegelbaan) en die nog steeds bij haar in feitelijk gebruik ia, heeft de gemeente dus niet voor wegver- breeding noodig en kan daarom weder bij den erfpachtsgrond worden gevoegd, even als de ten westen en het oosten daarvan ge legen strookjes, emt gele kleur aangedu-d. Teneinde de verweeznlijking van het uit breidingsplan ter plaatse te zijner tijd ;e vergemakkelijken en het verrkijgen van con regelmatigen toestand aldaar te verzeke ren, stelden B. en W. het Sociëteitsbesvuur behoudens goedkeuring van den Raad, voor, om met wijziging van het erfpachts- contract, beide grondstrooken te ruilen. De geldende erfpachtscanon kon daarbij de zelfde blijven, aangezien de totale opper vlakte bij deze ruiling weinig verandering onderging. Het bestuur ging met deze wijziging van den erfpachtsgrond accoord, terwijl voorts nog overeenstemming werd verkregen om trent de volgende punten. In het gewijzigde erfpachts contract zal de bepaling worden opgenomen, dat het bestaande sociëteitsgebouw wordt gesloopt en op het in erfpacht uitgegeven terrein binnen een nader overeen te komen termijn een nieuw sociëteitsgebouw wordt opge richt, overeenkomstig plannen, die zoowel wat gebouw en aanhoorigheden als de plaatsing betreft, de goedkeuring van het College behoeven. Bij de plaatsing van net gebouw zal uiteraard rekening moeten worden gehouden met den nieuwen vorm van het erfpachtsterrein. Vermits bij den nieuwen toestand het uiterlijk van de tegenwoordige kegelbaan niet past, althaos wat den gevel aan de Eerste Binnenvestgracht betreft, neemt „Amicitia" de verplichting op zich binnen 10 jaren dit gebouwtje te wijzigen volgens plannnen, die uit een oogpunt ven uiteiiij- ken welstand aan de goedkeuring van B. en W. zijn enderworpen. Het parkeeren van de automobielen der sociëteitsbezoekers zal voortaan op het erfpachtsterrein zelf moeten geschieden, aangezien, nu de Binnenvest gracht n;et wordt verbreed, op de openbare straat daarvoor geen voldoende gelegenheid zal zijn. Voorts moet het politieposthuis aan de Steenstraat verdwijnen. In afwachting van het vinden van een andere geschikte plaats kan dit posthuis voorlopig nog blijven staan, totdat het nieuwe sociëteitsgebouw in gebruik wordt genomen. Ten slotte zal de aan de erfpacht te ont trekken grond, zoolang deze voor den be oogden wegaanleg nog niet noodig is, bij „Amicitia33 in gebruik worden gelaten, ech ter met dien verstande, dat de gemeente steeds het recht heeft het gebruik te doen eindigen. De meerderheid van de Commissie ran Fabricage heeft geen bezwaar tegen den bouw van de sociëteit ter plaatse en meent, dat deze (op het ongewijzigde terrein) in elk geval niet zou kunnen worden tegen gehouden, te minder nu het gebouw aan de Breestraat met 1 Mei 1932 moet zip ontruimd, terwijl een lid der uit twee leden bestaande minderheid, de practische moei lijkheden erkennend, zich ten slotte -net verder tegen den bouw zou willen verzoe ten. WEGDEK N00RDEINDE. Bij Raadsbesluit van 3 Augustus 1931 werden de noodige gelden beschikbaar ge steld voor de vernieuwing van het wegdek van het Noordeinde. Door B. en W. is daar op voor de uitvoering van dit werk on dershands prijsopgave gevraagd aan een vijftal daartoe in aanmerking komende we- genbouwfirma's. Van deze heeft de N.V. „De Geruisehlooze Weg", te Heemstede, de laagste inschrijving ingezonden, en wel voor een bedrag van 8.S80.Aangez-en deze inschrijving in technisch en financieel opzicht ons aannemelijk voorkomt, stelien B. en W. voor, het werk aan deze vennoot schap te gunnen. In verband met een en ander geven B en W. in overeenstemming met de Commissie van Fabricage en met verwijzing naar de in de Leeskamer neergelegde stukken, den Raad in overweging het maken van een ge sloten wegdek op fundeering in het Noori- einde en van een gesloten dek op de Witte - poortbrug ondershands op te dragen aan de N.V. „De Geruisehlooze Weg", te Heem stede, voor een bedrag van 8.880.en overeenkomstig de desbetreffende „prijs opgave" met bijbehoorende teekening. Het nieuwe paviljoen van Nederland op de KOLONIALE TENTOONSTEL LING TE PARIJS wordt morgen geopend. Drie leiders bij het groote op- bouwingswerk. In het midden de heer Moojen, de kranige leider, links architect van der Valk, rechts ir. Wegerif. Leerares Gymnasium. Bij besluit van 2 September 1930 benoem de de Baad tot tijdelijk leerares in het Fransch aan het Gymnasium voor den cur sus 19301931 mej. A. M. M. Smit. In verband met het aantal te geven les uren gedurende den aanstaanden cursus zal het noodig zijn mej. Smit opnieuw a.s zoodanig te benoemen. B. en W. geven den Raad in overweging te benoemen tot tijde lijk leerares in het Fransch aan het Gymna sium voor den cursus 19311932 mej. A. M. M. Smit, to Leiden. Commissie Openbaar Slachthuis. Zooals reeds uit de Memorie van Ant woord betreffende de gemeente-begrotoing voor 1931 bekend kan zijn, achten ook B. en W. het gewenscht, dat de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis met twee leden wordt uitgebreid, tengevolge waarvan zij, evenals de meeste andere Raadscommissiën, uit vijf leden, de voor zitter .inbegrepen, zal bestaan. Blijkens haar overgelegd schrijven bestaat tegen deze uitbreiding, waaraan echter een wijzi ging van de desbetreffende verordening moet voorafgaan, bij de Commissie zelve geen bezwaar. Teneinde nu den Raad in staat te stellen de leden dier uitgebreide Commissie op 1 September a.s. te benoe men, geven B. en W. de Baad in overwe ging thans over te gaan de betreffende verordening te wijzigen. Commissie Oud-Archief. Blijkens haar ter inzage liggend rapport acht de Commissie voor het Oud-Archief het wenschelijk, dat ook enkele deskundi gen op het gebied van het archiefwezen uit de burgerij deel uitmaken van -hare commissie. Weliswaar is het, zoo schrijft dc commissie, tot nog toe in den regel moge lijk gebleken uit de leden van den Raad een of twee deskundige leden te kiezen, doch zekerheid, dat dit steeds het geval zal zijn, heeft men niet. De commissie zr.u daarom gaarne zien, dat, evenals ten op zichte van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", de mogelijkheid geopend werd, dat ook in de Comnrssie voor het Oud-Archief niet leden van den Gemeenteraad- zittirüg hebben. Uit den aard der zaak zou dit het beste kunnen geschieden door uitbreiding van het aantal leden der commissie, aangezien het aanbeveling verdient, dat, de comnrs sie zegt het terecht, ten minste twee leden van den Baad. deel blijven uitmaken van de Commissie. In afwachting van de in de verordening aan te brengen wijzigingen met het oog op de onlangs in werking getreden herzie ning van de Gemeentewet, geven B. en W den Baad daarom thans in overweging te besluiten, dat met ingang van 1 September 1931 en wel ip a-fwijking van het bepaalde in de verordening van 17 December 1891 voor de Commissie voor het Oud-Archief, deze commissie zal bestaan uit vijf leden, n.l. een voorzitter, door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aan te wijzen, en vier door den Gemeenteraad te benoe men leden, waarvan ten minste twee leden uit den Gemeenteraad, en dat met betrek king tot de benoeming van de leden buiten den Raad door Burgemeester en Wethou ders een aanbeveling van twee personen zal worden ingediend, na raadpleging van de Commissie voor het Oud-Archief. Commissie Financiën. In de Memorie van Antwoord betreffen de de begrooting 1931 deelden B. en Wden Baad mede, dat er in beginsel bij hun Col lege geen bezwaar tegen bestond, dar, de Commissie van Financiën ook formeel als Commissie van Bijstand werd ingericht, betreffende de samenstelling en den werk kring van een zoodanige Commissie aan. In overeenstemming met het. gevoelen van de tegenwoordige Commissie van Fi nanciën wordt daarbij voorgesteld het aan tal leden, met inbegrip van den Wethouder - Voorzitter te bepalen op 5 (thans 3). Aangezien de tegenwoordige werkwijze, ook naar het oordeel van de Financiecle Commissie, in de practijk goed voldoet, kon de omschrijving van den werkkring aanslui ten aan den inhoud van de bestaande ver ordening. Wijzigingen van formeelen aard. Tengevolge van de op 15 April 1931 in werking getreden wijziging van de Ge meentewet, moet de redactie van de ver ordening regelende het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de Wethouders, worden herzien. Krachtens artikel 94 (oud) der Gemeen- tewet werd aan de Wethouders een jaar wedde toegelegd, waarvan zij de helft ge noten als vast inkomen en de overblijven de helft als presentiegeld; in aansluiting daarop bepaalt de genoemde verordening, dat het pensioen voor elke maand dienst 1/120 van het vaste inkomen bedraagt. De gewijzigde Gemeentewet bevat echter niet. heer de splitsing in vast inkomen en pre sentiegeld, doch kent den Wethouders uit sluitend jaarwedde toe. Teneinde nu de verordening hiermede in overeenstemming te brengen, dient in plaats van „1/120 ge deelte van het vast inkomen33 te worden gelezen „1/240 gedeelte van de jaarwed de33. Verdere voorgestelde wijzigingen vloeien hieruit voort of houden verband met de plaats gehad hebbende vernummering van de artikels der Gemeentewet en ziju dus eveneens van uitsluitend, formeelen aard. Levering Electriciteit. Zich vereenigende met de voorstellen van Commissarissen der Stedelijke Fabrie ken van Ga9 en Electriciteit tot het aan gaan van een overeenkomst betreffende de levering van electrischen stroom met de gemeente Valkenburg en tot het aangaan van een overeenkomst tot wijziging van de met die gemeente gesloten gasleverings overeenkomst, geven B. en W. den Baad in overweging, deze voorstellen te aanvaar- I den. Ue opbouw van het nieuwe l\ederlandsche paviljoen op de KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. De laatste hand wordt gelegd aan de afwerking van den voorgevel. Onbewoonbaar-verklaring. Uit een namens B. en W. ingesteld on derzoek naar den toestand van de percee- len aan de le Huigdwarsstraat is gebleken, dat deze woningen in een vergevorderden staat van bouwvalligheid verkeeren en niet meer door het aanbrengen van verbeterin gen in bewoonbaren toestand zijn te bren gen, zoodat, ook naar het oordeel van <ic Commissie van Fabricage en de Gezond heidscommissie, onbewoonbaar-verklaring dient plaats te hebben. B. en W. geven den Raad in overweging, hiertoe te besluiten. Restauratie van een kerkraam te Edam. De Restauratie-Commissie van de Groo te Kerk te Edam, deelde B. en W. mede, dat zij, nu de herstelling van het kerkge bouw met steun van Rijk, Provincie, Ge meente en particulieren hare voltooiing nadert, gelden tracht bijeen te brengen om ook de gebrandschilderde glasramen, wel ke juist het schoonste sieraad van dit zoo wel uit architectonisch als historisch oog punt merkwaardig kerkgebouw vormen, te restaureeren. De verschillende glasramen, 34 in totaal, werden voor het grootste deel door bevriende Hollandsche Steden, waar onder Leiden, geschonken. Het venster, waarmede de Kerk door onze stad in 1608 werd begiftigd, is, senrijft de Commissie verder, een bijzonder fraai exemplaar, hetwelk in den loop der ja-ren echter ernstig heeft geleden. De kosten van een complete herstelling worden door een deskundige geraamd op ruim 2500. De Commissie verzocht B. en W. nu te be vorderen, dat door de gemeente Leiden in de kosten van het herstel voor de helft, der halve voor 1250.worde bijgedragen. De kosten voor alle ramen te zamen wor den op ruim 60.000.geschat. De kosten raming voor het gebouw zelf bedroeg pl m. 240.000.—. Met inachtneming van meevallers zullen de totale herstellings-kosten inclusief de vensters globaal 260.000.beloopen. De Commissie heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat het Rijk en de Pzo- vincie bereid zijn hun subsidies naar even redigheid te verhoogen, doch zelfs dan z«d nog met een tekort van een kiene ƒ20.000.rekening moeten worden gen ju- houden. Aangezien de Commissie het betreurens waardig zou achten, dat door dit tekort de restauratie onvoltooid zou blijven het fraaie gebrandschilderde glas, dat uit de vensters moest worden genomen, zou in kisten moeten blijven bewaard en zou, al thans ten deele, door blank glas moeten worden vervangen poogt zij het ontbre kende bedrag te verkrijgen van andere be langstellenden. De Archivaris wijst in zijn rapport op de treffende overeenkomst, die er in deze i9 met het raam in de St. Janskerk te Gou da, dat in 1601, dus ongeveer in denzelfden tijd, werd geschonken; voor de herstelling daarvan werd in 1925 eveneens geldelijken steun aan de gemeente gevraagd, welke bij raadsbesluit van 28 September 1925 uit his torische overwegingen en vooral ook om de eer van de stad te handhaven, werd ver leend tot een bedrag van 1000.In bei ie gevallen betreft het een Leidsch geschenk; beide ramen verwijzen in hun voorstellin gen naar Leiden en zij werden ook beide door den Leidschen glasschilder Corne'is Klok bewerkt naar een teekening van den bekenden Leidschen burgemeester en schil der Isaac Nicolaasz Swanenburg. In deze overeenkomst van omstandighe den, aldus B. en W., ligt een reden te meer, om ook het verzoek van de Edamsche Bes- tauratie Commissie in te willigen. B. en V»7. geven derhalve den Baad in overweging, het verzoek in te willigen. Kostelooze overname van grond. Bij raadsbesluit van 20 April 1931 wer den diverse strookjes voortuin en open bare weg aangekocht en om niet overgeno men ten behoeve van de verbreeding en verbetering van den Morschweg. Onder de om niet overgenomen gedeel ten weg was nog niet begrepen dat, het welk op de overgelegde kaart met blauwe kleur is aangegeven. De eigenaar, de heer M. Segijn, is alsnog bereid gevonden dit strookje kosteloos aan de gemeente over te dragen, zoodat de wegverbetering bij aanvaarding van deze kostelooze overdracht zich ook over be doeld gedeelte grond kan uitstrekken. B. en W. stellen den Baad voor, ook dit straat je over te nemen. In verband met de stichting van een nieuwe groentenveiling aan den Zoeter- woudschen weg, moesten aan de gemeente worden overgedragen een gedeelte grond voor den aanleg van een weg langs de tram baan Leiden3s Gravenhage, en eenige ter reingedeelten voor den bouw van e>en brug in genoemden weg nabij de kruising met het kanaal, dat de veilingshavens met den Trekvliet verbindt. Aangezien de ter zake gevoerde onder handelingen inmiddels werden beëindigd, geven B. en W. den Baad in overweging kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen: a. van de Commanditaire Vennootschap onder firma „Dros en Gebroeders Tiele- man", te Leiden, het strookje grond, ter grootte van plan. 9.75 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend ge meente Leiden, sectie O, No. 187; b. van de Naamlooze Vennootschap „Hol landsche Constructiewerkplaatsen", te Zoe- terwoude, de strooken grond, ter grootte van plan. 3848 M2; c. van de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Tramwe gen, te Haarlem, het strookje grond, ter grootte van 41 M2; d. van de Naamlooze Vennootschap Bouwgrondbedrijf „Cronestein", te Leider dorp, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 230 M2. DE GEMEENTE-REKENING. B. en W. dienen thans in een overzicht van de rekening der gemeente over 1930, 'welke, naar reeds werd gemeld sluit met een voordeelig salldo van 198,101. Zij wij zen er echter op, diait uit vroegere diensten werd genoten in totaal 252.034, zoodat er in werkelijkheid een nadeelig exploitatie saldo van 53,932 is. Op het oogenblik zou door leening zijn te voorzien in een bedrag van 5.343,877. Van het voordeekg exploitatiesaldo ad 189,101, is reeds aan een bedrag van 55,348 een bestemming gegeven, z/oodat nog 142.753 beschikbaar blijft. Bij de bergiooting voor 1932 z-al worden voorgesteld dit bedrag aan het Fonds voor stads verbetering en sociale doeleinden toe te voegen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN v. OLDENBABNEVELT (thuis reis), wordt 19 Aug. ca. 8 u. v.m. te IJmui- den en ca. 12 u. te Amsterdam verwacht. MABNIX v. ST. ALDEGONDE (uitr) arr. 16 Aug. te Sabang. POEL AU LAUT (thuisr.) vertr. 15 Aug. v. Sabang. SALABANGKA (uitr.) pass. 15 Aug. Perim. KON. NED. ST00MB. MIJ. ARIADNE (uitr.) arr. 14 Aug. te King ston. RARALT arr. 17 Aug. te Colon. BODEGRAVEN, (thuisr.) vertr. 15 Aug. v. TaJcahuano. BRIELLE (thuisr.) vertr. 15 Aug. v. Mal- lendo. HELDEB (uitr.) arr. 14 Aug. te Guyaquil SATURNUS, Rott.-Sevilla, pass. 15 Aug Dungeness. KON. H0LL. LLOYD. ATTIKA (uitr.) arr. 14 Aug. te Santos. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN, Kaapstad-Batavia, vertr. 14 Aug. v. Beira. NW. ZEELAND arr. 15 Aug. v. Singa pore te Penang. HOLLAND-AFRIKA LIJN. WAALKEBK (thuisr.) arr. 15 Aug. te Tanga. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK arr. 17 Aug. v. Rott. te Boston. BLOMMERSDIJK arr. 17 Aug. van Bal- timore te Botterdam. EDAM, van N.-Orleans naar Rott„ ver trek 17 Aug. v. Vigo. EDAM, van Galverstoh. n. Rott., vertr. 17 Aug. van Vigo. NIEUW AMSTERDAM arr. 17 Aug. van Rotterdam te New-York. VOLENDAM arr. 17 Aug. v. New York te Rotterdam. ÜAMSCHE LLOYD. DEMPO (thuisr.) pass. 17 Aug. nam. 2 u. Kaap del Armi. KEDOE t(huisr.) arr. 17 Aug. te Suez. KOTA PINANG (thuisr.) pass. 17 Aug. Finisterre. P ATB IA (uitr.) pass. 17 Aug. Sagres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AUTOMEDON, JapanRott., pass. 16 Aug. Gibraltar. HECTOR vert. 15 Aug. v. Dairen n. Rot terdam. MARON, Amst.Batavia, pass. 17 Aug. Perim. PHILOCTETES, JapanRott., vertr. 15 Aug. van Shanghai. POLYPHEMUS, Amst.Liverp., pass. 16 Aug. Dover.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8