22ste Jaargang VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 No. 6974 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e£elciiclie6oii/^Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Framoo per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. IX DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Ingevolge de dispensatie van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem zal „De Leidsche Courant" mor gen, Feest van Maria-ten-Hemel- opneming, VERSCHIJNEN. PASTOOR J. C. VIJVERBERG, 25 JAAR PRIESTER. De parochie van S. Joseph alhier maakt zich op, om in dankbare vreugde mee ze juichen met haar jubileerenden Herder, die morgen den dag herdenkt, waarop vijf en twintig jaar geleden hem de handen wer den opgelegd door Haarlems Kerkvorst, Mgr. A. J. Gallier z.g. Vijf en twintig jaren priester, dat wil zeggen voor den Jubilaris: vijf en twintig jaren van noesten arbeid talloozen ten nutte, vijl en twintig jaren van ijverig wer ken aan het zieleheil van zoovelen, die hun kapelaan, hun pastoor Vijverberg niet kun nen vergeten en die op zijn feestdag vooral hunne gebeden voor hem zullen verdubbelen in overgroote erkentelijkheid voor zoo me nig woord van troost en opbeuring gespro ken bij lichaamslijden of zielekrankheid, voor zoo herhaalde klinkende bewijzen b:j leniging van finantieelen nood, voor zoo veel goeden en wijzen raad gegeven in ne telige omstandigheden, voor terugvoeren uit dwaling naar Christus Schaapstal en terugleiden uit een leven van zonde tot den weg der deugd, voor niet genoeg te waar- deeren zieleleiding vooral, in één woord: voor de groote liefde van een warm-kiop- pend priesterhart, dat zich steeds het min nend Hart van den Goddelijken Hooge priester voor oogen steldeMihi vivere Christus est! „Gij hebt mij verkoren: baan mij de baan, laat mij voor U door het leven gaan, laat uw Liefde niet zijn verloren! O, wilt Gij werken uw Liefdewerk, leef dan in mij en maak mij sterk: dan stel ik U paal noch perken! Dan zal ik spreken luid in het land, dan zal ik stichten 'n zielebrand, want 'n brand wil ik U ontsteken!" En hij heeft hem ontstoken, Pastoor Vij verberg, dien zielebrand, dat liefdevuur tot God in menig hart, èn als kapelaan èn als pastoor; en het heerlijk enthousiasme zij ner eerste priesterjaren als de jonge priester meent met Gods genade nu een gansche wereld te zullen gaan winnen is hem bijgebleven, cn onverpoosd en on vermoeibaar werkt hij voort aan alles wat Gods eer en het heil der zielen van hem vraagt: Hij is de arbeider m Christus' Wijngaard, die den last van den dag en de hitte blijde gedragen heeft en nog blijde draagt, nog: want de S. Joseph-parochie te Leiden is wel een bron van grooten trooat door zoovele degelijke Katholieken en voorbeeldige huisgezinnen, maar toch ook een bron van groote geldelijke zorgen, vra gend van haar Herder veel gebed en mem gen slapeloozen nacht en voortdurend druk bezette dagen: een schuldenlast van ver over de viermaal honderdduizend gulden wordt zoo maar niet afgewenteld of ver minderd door 'n schietgebedje en 'n vrien delijk gezicht! Maar wat de Jubilaris in zijn priester leven heeft aangepakt, heeft hij goed aan gepakt en met succes. En zoo zal hij dan ook, terzijde gestaan door zijn beide ka pelaans en door de toegewijde en ijverige medeleden van zijn Kerkbestuur, het voet spoor drukken van zijn voorganger, Pastoor A. Leusen, en, evenals deze, middelen bera men en middelen weten te vinden, om dien last te verlichtenDominus provide- bit: God zal erin voorzien. Jacobus Cornelis Vijverberg werd gebo ren te Hoofddorp in de Haarlemmermeer 27 Juli 1882. .Al vroeg openbaarde zich in hem het verlangen om priester te worden en zoo kwam hij eerst op Hageveld en daarna op het groot seminarie te War mond. Reeds als jong student toonde bij in zijn karkater de jovialiteit en gemoede lijkheid, die hem heel zijn leven bijbleef en die hem met een grooten kring van vrien den steeds omgaf èn op het klein seminarie èn ook toen hij op het groot seminarie zijn eigen studeerkamer had op het z.g. poli tiebureau, een vertrek, dat zijn naam ie danken had. aan den eigenaardigen cackob- achtigen vorm eener zich daar bevindende kleerenkast. Na vlot volbrachte studies werd hij op 15 Augustus 1906 priester ge wijd. Zijn eerste benoeming was die tot Ka pelaan van Oude Tonge en daarna moch:en andere parochies genieten van zijn pries terzorgen: Langendijk, Wassenaar, O. L. V. van den Allerh. Rozenkrans te Amsterdam, Hoorn en S. Laurentius te Rotterdam. En overal zag men Kapelaan Vijverberg gaar ne komen en met droefheid zag men hem henengaan, heel in 't bijzonder te Amster dam, waar hij zich in de deftigste parochie der hoofdstad buitengewoon veel vrienden had gemaakt. Geloofwaardige personen vertelden na zijn vertrek uit Amstels veste, dat Vroom en Dreesman nog nooit zooveel zakdoeken verkocht hadden in één week als toen, en dat de Obrechtstraat, waar de pastorie was, bij zijn afscheidsreceptie er uit zag, alsof er een sproeiwagen door was In 1925 werd de Jubilaris benoemd tot pastoor van de jeugdige parochie van On- derdijk in West-Friesland. Nu als Herder kon hij ten volle zijne talenten ontplooien, en wat hij daar heeft gewerkt en tot stand gebracht, heeft hem in de harten der goe de menschen aldaar een onsterfelijk monu ment van dankbaarheid opgericht. Wat een droefheid dan ook bij allen, toen in Juli van het vorige jaar de mare door het dotp vloog, dat de Pastoor was verplaatst naar Leiden Zoo kwam de Jubilaris in de Sleutelstad in dc schoone parochie van S. Joseph, waar het opvolgen van Pastoor Leusen geen ge makkelijke zaak was. Want de stichter der S. Joseph-parochie, die zijn priesterleven grootendeels in Leiden had doorgebracht en die men aldaar zoozeer had leeren waardeeren, niet het minst om het vele en groote, dat hij voor het R. K. bijzonder on derwijs in onze stad had gedaan, was, toen hem een deel der parochie van den Deken als afzonderlijke parochie werd toever trouwd en hij de heerlijke S. Joseph-kerk aan den Heerensingel gebouwd had-, door de parochianen ten zeerste bemind. Maar Pastoor Vijverberg wist de harten, die treurden om het heengaan van hun gelief den Herder, te veroveren, terwijl hij al wel dra zich bekleed zag met het voorzitter schap der R. K. jongensscholen en met dat van den Dekenalen Jeugdraad en met an dere bestuursfuncties. Zoo is hij niet alleen zijn parochie, maar heel Leiden ten nutte. Moge dan ook heel Leiden met hem en zijne parochianen juichen, moge dan ook heel Leiden door den St. Joseph-penning hem steunen in zijn groote finantieële zor gen, en moge heel Leiden nog lang hem zien als den gelukkigen Herder gelukkig, niettegenstaande die zorgen als den ge lukkigen Herder van den Heerensingel! Dat geve God! En nu, Pastoor Vijverberg, op Uwen heerlijken priesterfeestdag, „Klim nu de marmertrappen op In goudbrokaat en zielejubileering! De kandelaars, de vlam in top Staan brandend van begeering; Het prachtmissaal is opgeleid De blankste dwaal ligt uitgespreid En oogen weet ge naar U gaan Die liefderijk U In hartetriomfeering." Deken A. HOMULLE. DUITSCHLAND DE ECONOMISCHE TOESTAND. Het oordeel van leidende persoonlijkheden De B. B. C. heeft zich lot enkele lei dende financiers en industrieelen gewend en deze geinterviewd, over den econorai- schen toestand van Duitschland en de her opening der beurzen. Vooreerst publiceert het blad een onderhoud met den leider A. E. G., Geheimrat dr. Bücher, die zich als volgt over den toestand uitlaat: „Naar mijn meening zal de beurs bij de heropening geenszins in staat zijn een juist beeld van het bedrijfsleven van Duitschland te geven, daar vanzelsprekend de technische markt-situatie op de stem ming meer van invloed zal zijn dan de intrinsieke waarde der aandeelen. Particuliere ondernemingen zijn momen teel meel dan ooit afhankelijk van den al- gemeenen toestand, zoolang men de rege ling van de Duitsche staatsfinanciën niet kan overzien. Niemand zal de juiste verklaringen kun nen geven omtrent de ontwikkeling der particuliere bedrijven, voordat men er ze ker van is, dat de Duitsche staatsfinan ciën geheel geregeld zijn. Eén ding staat voor mij onomstootelijk vast: Het voor naamste doel, waarop moet worden afge gaan is het herstel der rentabilteit der particuliere bedrijven. Slechts op deze ba sis zal zoowel het particuliere als het staatseconomisch leven zich kunnen ont wikkelen Betreffende den gang van zaken bij d« A. E. G. kan, aldus dr. Bücher, slechts wor den opgemerkt dat in de maanden Octo ber tot April van het loopende boekjaar de omzetten aanmerkelijk bij die van het vorig boekjaar ten achter bleven. De om zet in Mei en, Jun? geeft echter een kleine opleving te zien, welke echter in Juli, door de bijzondere gebeurtenissen welke toen in Duitschland plaats vonden, is te niet gedaan. De leider der Feldmühle Papier, Gott- stein wees er op, dat men er in geslaagd is de prijsdaling thans vrijwel tot stilstand te brengen. Ook de bedrijvigheid bij de maatschappij kon aanzienlijk worden ver beterd. In Juni en de eerste helft van Juli 1931 viel zelfs een lichte prijsverbetering te constateeren. De ontwikkeling der laatste weken heeft een aanzienlijke da ling van het aantal binnenkomende or ders veroorzaakt. Wij zijn er echter in ge slaagd onzen uitvoer aanzienlijk op te voe ren. De schulden der maatschappij konden aanzienlijk verminderd worden. De bank- schulden bedroegen per 31 December 1930 R M. 6.8 millioen. In de afgeloopen maan den van het loopende boekjaar zijn wij er in geslaagd boven het bedrag vereischt voor afschrijving nog een redelijke winst te maken. Wat mijn persoonlijke meening betreft aangaande den huldigen econmischen toe stand, ik ben de opvatting toegedaan, dat heo lijkt, dat men zich in het economisch leven aan het sterk verminderde crediet- volume begint aan te passen en zich ge deeltelijk steeds hierop heeft ingericht. De verdere ontwikkeling zal volgens mijn meening voornamelijk er van afhangen, dat men er zich op toelegt om de uitga ven te beperken, waartoe vooral de re geering het voorbeeld moet geven. van alle lagen der bevolking" ook een ge dwongen conversie van de Engelsche oor- logsleeningen is bedoeld. De „Daily Tel." werpt de vraag op, of de regeering inderdaad in staat zal zijn, in een bevredigenden vorm de beoogde bezuingingsmaatregelen door te voeren. Wanneer dit zou geschieden op de basis van de aanbevelingen van de Wickersham- commissie, dan zou dit goed en mooi zijn. Wanneer de bezuiniging echter slechts ver kregen zou kunnen worden door een ver hooging van directe belastingen, dan zou het eenige gevolg een verslechtering van den bestaanden financieelenn toestand zijn. De conservatieve „Daily Expres" ver klaart, dat Mac Donald thans een voor treffelijke gelegenheid heeft, om zijn fou ten weer goed te maken. Van een ge deelde verantwoordelijkheid van alle drie partijen voor de te nemen bezuinigings maatregelen kan echter geen sprake zijn. De regeering heeft tot taak den partijen de te treffen maatregelen voor te leggen, waarna de partijen dan haar bereidheid tot steun kunnen toezeggen. DE NIEUWE RONDE TAFEL. CONFERENTIE. Gandhi niet naar Londen. De werkcommissie van het Indisch na tionale congres heeft gistermiddag beslo ten, niet deel te nemen aan de Engelsch- Indische conferentie. Uit de besliste houding van het congres meent men te moeten opmaken, dat Gandhi niet naar Londen zal vertrekken. Li een onderhoud met een vertegenwoor diger van Reuter verklaarde Gandhi, dat hij niet van plan is, onmiddellijk de bur gerlijke ongehoorzaamheid te hervatten en dat er geen sprake van is, dat de onder handelingen betreffende de deelname van het congres aan de ronde tafelconferentie heropend zullen worden. L. Reypens: Gewijde Bloei. Zaterdag om 6Y zal de Jubilaris in de St. Josephkerk arriveeren en daar worden verwelkomd. Onmiddellijk daarna is er ©en plechtig lof. Zondag om 9 uur celebreert pastoor Vij verberg een plechtige H. Mis. Onder deze H. Mis komt een neef van den Jubilaris de Zeereerw. pater dr. v. Egmond O. F. M. een feestpredicatie houden. s Middags van 23 y2 is er receptie, om 7 y2 uur een plechtig lof. ENGELAND ENGELANDS MOEILIJKHEDEN. De bezuinigingsmoeilijkheden. De bezuinigingscommissie van het Brit- sche kabinet heeft haar besprekingen over de mogelijkheden tot het sluitend maken der begrooting gisteren voortgezet. Zij heeft nog geen definitief program van maatregelen opgesteld. Met groote belangstelling wacht men thans af, in hoeverre de oppositiepartijen haar steun zullen verleenen aan de bezui nigingsplannen der regeering. Algemeen gelooft men, dat de bijeen komst van de commissie uit het kabinet gevolgd zal worden, door een uitnoodiging aan de vertegenwoordigers der partijen. De leiders der oppositiepartijen houden ich te Londen beschikbaar. De gebeele Engelsche pers begroet de verklaring van de bezuinigingscommissie van het Engelsche kabinet, dat zij met alle middelen de begrooting in evenwicht wil brengen. De „Times" is van meening, dat de vol doening hierover in de city reeds Woensdag tot uiting is' gekomen doordat de Engel sche Staatspapieren vaster waren. Het blad wenscht echter opheldering, of met de in de regeeringspers genoemde „offers SPANJE ARBEIDERSONLUSTEN IN SPANJE. Aanval op arsenaal te Saragossa. In Saragossa hebben werkloozen ge tracht een aanval te doen op het arse naal, doch de politie heeft hen op de vlucht gedreven. Andere werkloozen dron gen de fabrieken binnen en vroegen om werk, terwijl ook een aanval werd gedaan op het hoofdbureau van de algemeeno ar- beidersvakvereeniging, dat gesloten moest worden. Verscheiden fabrieken hebben aangekondigd, dat zij zullen sluiten, daar nieuwe aanvallen van werkloozen worden gevreesd. Volgens mededeelingen van hot. ministerie van Arbeid is het werk in do chemische fabrieken te Saragossa horvat,. Te Cordova zijn dc metselaars in staking gegaan en in de stad heerscht groote onge rustheid. De syndicalisten en communLten doen groote moeite om tot een accoord to komen, waarin zij tot nu toe niet zijn ge slaagd. Leden van de guardia civil pa- trouilleeren te voet en te paard door de straten. Volgens berichten uit de provincie is de opstandige beweging overal mislukt. Dc lei ders zijn gearresteerd. De troepen blijven geconsigneerd. De berichten uit Estepa en Ecija zijn ta melijk verontrustend. Men spreekt van een zuiver politiek conflict, maar men weet nog niet wie de aanstichters zijn. De guaidia civil werd met steenen gebombardeerd, zoo- dat schoten moesten worden gelost om de aanvallers te verspreiden. Uit Vigo wordt gemeld, dat vermoedelijk door kwaadwilligheid brand is ontstaan bij Faro de Domayo, waardoor 60 H.A. bosch met 50.000 vierjarige dennen werd vernield. In de Cortes heeft pastoor Cillego ge vraagd, de economische en financieole pro blemen voor alle andere op te lossen. Hij deed een aanval op de monarchie en ver klaarde, dat de kerk geheel onafhankelijk is van den monarchistischen staatsvorm. Alcala Zamora begroette den spreker als een vertegenwoordiger der liberale kerk. Hij verwierp echter het gedane voorstel, door vóór alles de grondwet en de land bouwhervorming behandeld moeten wor den. Wat de valuta-stabilisatie betreft, deze moet worden voorafgegaan door so ciale stabilisatie. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gandhi gaat niet naar Londen. Hongaarsch-Tsjechisch grensincident. BINNENLAND. Mededeelingen omtrent de uitvoering van de Tarwewet. (2de blad). Bij de wedstrijden op de Stadionbaan is de motorrijder Herkuleijns over de balustrade tusschen het publiek gevlo gen. Verschillende gewonden. (Gem. Ber., 3de blad, en Sport, 2de blad). Vergiftigingsverschijnselen in een ge zin te Goes. Een kind overleden. (Gem. Ber., 3de blad). De competitie-indeeling van den K. N. V. B. voor de Westelijke afdeelingen. (Sport, 2de blad). De adspirant-zwemwedstrijden van de Zijl en der L. P. S. V. (Sport, 2de blad). ITALIË FASCISME EN KERK. Nog steeds gewetensdwang. Schijnbaar is het conflict tusschen fascis me en Vaticaan op het doode punt geko men. In werkelijkheid echter wordt de strijd door de fascisten nog steeds voort gezet. In het district Vioenza ontvingen perso nen, die tegelijk lid zijn van fascistische organisaties en va/n do Katholieke Actie een circulaire, waarin zij worden aange spoord, om hun belofte van trouw aan hot fascisme te hernieuwen door onderteeko- ning van de volgende verklaring. „Ik keur ten volle en bewust do actie goed, die door de regeering togen do Ka tholieke actie werd ondernomen als een noodzakelijk en logisch govolg van de poli tieke actie, die onder den dekinantol van godsdienst wordt ontwikkeld. Ik heb open lijk mijn lidmaatschap opgezegd, daar ik overtuigd ben, dat het lidmaatschap van de Katholieke Actie onvcrccnigbaar is ineb mijn positie als geloovige, Italiaan en fas cist. Ik spreek hier opnieuw den wensch uit, dat ik onder leiding van den Duce dc zaak van het fascisme en geen andere wil die nen". De bisschop van Vicenza heeft op deze verklaring geantwoord, dat het een Katho liek niet geoorloofd is, dezo verklaring to onderteekenen. AMERIKA DE AMTORG TE BUENOS-AIRES. Het personeel zal uit het land worden gezet Volgens een bericht uit Buenos Ayres heeft de chef der politie, nadat het onder zoek omtrent de werkzaamheid van Je Russische handelsvertegenwoordiging Am- torg in Argentinië geëindigd is, de regco- ring geadviseerd, de onderneming te liqui deeren en de directeuren, en het personeel uit bet land te zetten. HONGARIJE HONGAARSCH-TSJECHISCH GRENSINCIDENT. Woensdagmorgen vroeg heeft ©en ernstig incident plaats gevonden aan de Tsje- chisch-Hongaarsche grens. Hongaarsche soldaten arresteerden te Hidasnemeti, op Hongaarsch grondgebied, de Tsjechische douaneambtenaren, Stof an en Smolik. De soldaten beweerden, dat bei den in aangeschoten toestand op Hongarije hadden gescholden. Daarop is tusschen do douaneambtena ren en Hongaarsche bewoners van do stad oen vechtpartij ontstaan. De Hongaarsche gendarmerie heeft zoowel do Tsjechischo als ook de Hongaarsche deelnemers aan de vechtpartij gearresteerd. Do Hongaarsche politie wilde ook nog oen dorden douane ambtenaar arresteeren, doch dezo wist bij tijds over de grens to ontsnappen. Hot offi- eieele onderzoek is ingeleid. Het officieele Tsjechische persagent schap beweert, dat thans reeds vaststaat, dat het hier ©en welbewuste Hongaarsche uitdaging betreft. De Tsjechische bladen schrijven over dit voorval in zeer opgewon den bewoordingen. De „Express" gaat zelfs zoo ver onmiddellijke militaire maatregelen te eischen. Ieder offensief over de grens zal, aldus dit blad. door het Tsjechische volk levendig worden begroet. Naar uit Praag verluidt, heeft de Tsje chische regeering reeds stappen gedaan te Boedapest, opdat het voorval van beide kanten zal worden onderzocht. De Tsjechi sche regeering verlangt voldoende genoeg doening voor de twee ambtenaren en den Tsjechischen staat. Wanneer dc Hongaar sche regeering zich niet wil houden aan de internationale overeenkomsten, zal de Tsjechische regeering onmiddellijk ener giek zulke garanties eischen voor de toe komst, dat dergelijke gebeurtenissen onmo gelijk gemaakt zullen worden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1