BINNENLAND DE ARME GILLI KERKNIEUWS KINADRÜPPEL5 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 SALARISKORTING AR BE IDS* CONTRACTERS. Gedwongen sparing. Met ingang van 1 September a.s. zal van de salarissen van alle Rijksambtena- ren, die op arbeidscontract werken, 4 pro cent gekort worden. De uit deze korting verkregen gelden worden, vermeerderd met éénzelfde be drag, voor den betrokkene op rente vast- gezet, en bij het verlaten van den dienst aan hem uitgekeerd. EEN MOOIE OPDRACHT. Een werk van ƒ5 millioen aan een Nederlandsche Scheepsbouwwerf opgedragen. Naar het „Dagblad van Noord-Bra bant" verneemt heeft de N.Y. Scheeps bouwwerf „Moerdijk's Welvaren" te Moer dijk van de Paraguaansche regeering de opdracht ontvangen tot het bouwen van vijf vrachtschepen van 1500 ton elk en twee ferrybooten groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder dan 5 millioen waaraan 250 300 arbeiders gedurende ruim twee jaar werkzaam kunnen zijn. Wegens het hooge bedrag en het feit, dat een werk als het onderhavige sterk er toe zal bijdragen de heerschende werkloosheid onder de scheepsbouwers te lenigen, is aan de Nederlandsche regee ring gevraagd om voor genoemde som, waarvoor de Amsterdamsche Bank ore- dietgeefster zal zijn, garant te zijn. De beslissing van de regeering wordt spoedig verwacht. NIEUWE HUURDERSSTAKINGEN TE ROTTERDAM. Gisteren is een aantal bewoners van de Beverstraat te Rotterdam in „huurders staking" gegaan. Ook hier is de eisch: verlaging van de huren. Het was gister morgen vrij rumoerig in de straat. Nader verneemt de „N. R. Crt.", dat de huurders van de panden 74 tot en met 82 van de Beverstraat in staking zijn gegaan en dat zij aan den eigenaar, den heer van Boven, 3 eischen hebben kenbaar gemaakt. De eerste eisch is, dat aan een hunner, die 8 weken huur schuldig is, deze achter stallige huurpenningen zullen worden kwijt gescholden en dat de gerechtelijke uitzetting, met welke deze man is be dreigd, niet ten uitvoer zal worden ge legd. Voorts eischen zij voor allen een verlaging van de huur met 1.per week. De huurprijs bedraagt thans gemiddeld 4.30 per week. De staking omvat 30 ge zinnen. Gistermorgen heeft geen hunner huur betaald. Sedert enkele weken bestaat er onder de bewoners van een aantal panden aan de Eerste Diergaardestraat te Rotterdam een vereeniging. Deze vereeniging heeft bij den huiseigenaar een huurverlaging van 1 per week per woning .trachten te be werkstelligen. Deze verlaging is niet toe gestaan. Gistermorgen zijn de leden van de vereeniging in staking gegaan. Zij heb ben de huurpenningen verminderd met 1 per week per woning gedeponeerd bij het bestuur van de huurdersvereeni- ging. De huiseigenaar heeft geweigerd dit geld in ontvangst te nemen. Internationale Unie van R. K. Vrouwen bonden. Bij gelegenheid van de Algemeen© H: Communie door de leden van de aange sloten Bonden op 1 ugustus 1.1. gehouden tot intentie van den H. Vader, werd het volgend telegram aan den H. Vader toegezonden: „Leden van den Vrouwenbond en leden van de Jeugdsectie van de. Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden, over 27 FEUILLETON. 19) Plotseling stiet hij een schreeuw uit en viel op de knieën voor het bed. De handen van den jongen waren als tot gebed gevouwen en uit de dunne vingers stak een kruis Daar hoorde Benedikt achter zich een ruwe, door tranen verstikte stem: „Zij hebben hem dood uit het water ge haald ei Sandel. Benedikt zweeg. Zijn blik was onveran derd op Gilli gevestigd, op het lieve ge zicht, met de kinderlijke en toch zoo ern stige uitdrukkingBenedikt mocht smeeken en roepen, het was vergeefsch, de dappere, jonge ziel was een hoogeren roep gevolgd. „Men moet hém gelukwenschen, hij heeft het geleden", zei Sandel. Als een steek trof dat eenvoudige woord den trotschen manJa, geledenAlles wat Gilli in dit huis geleden had, was voorbij, maar ook voor Benedikt voorbij de tijd, goed te maken en te boeten. En in hartverscheurend snikken uitbar stend, borg Anderlan zijn gezicht in de sid derende handen. Toen het dag was geworden, kwamen de buren van den Remichhof en hielpen Sandel den doode in de kist leggen. Met groene takken en kunstbloemen werd Gilli landen verspreid, ontvangen feest Petrus Banden H. Communie tot intenties van Uw Heiligheid, vragen Apostolischen Zegen. STEENBERGHE—ENGERINGH, Voorzitster". Den 8sten Augustus 1.1. ontving het Bestuur het volgende antwoord: „Zeer gevoelig vrome hulde Communies eersten Augustus tot Zijn intenties, dankt H. Vader van gansoher harte en schenkt bijzonderen Apostolischen Zegen. Cardinal PACELLI". BENOEMINGEN. In het Bisdom Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Heemstede St. Bavo, J. M. v. d. Tuyn; tot secretaris van het Bisdom, J. N. M. Smulders (Neo mist); tot Godsdienstleeraar aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage G. H. Dessing; tot kapelaan te Heemstede (O. L. Vr. Hemelvaart) C. M. Doeswijk (Neomist); tot kapelaan: te Amsterdam O. L. Vr. Onb. Ontv. J. Th. M. Kraakman; te L a n g e r a a r R. G. Oud (Neomist)Am sterdam (H.H. Nic. en Barb.) N. Th. J. v. Schaik; Oe^stgeest, C. J. Roest (Neo mist); Amsterdam (O. L. Vr. Rozenkrans) O. J. Lansbergen; Rotterdam (H. Joseph) J. W. Schoots; Zaandam, J. J. Suyker (Neo mist); Rotterdam (H. Hildegardis) J. A. v. Kleef; Loosduinen, H. H. Westdijk; Half weg, C. de Ruy terNoordwijkerhout (St. Victor) A. P Loerakker (Neomist); Amsterdam, (H. Willibrordus binnen de Veste) F. J. Bemelman; 's-Gravenhage (H. Willibrordus) L. J. A. Boomgaard; Rotter dam (H. Familie) P. E. J. Bottelier; Was senaar (H. Willibrordus) F. H. Heems kerk (Neomist); Rotterdam (H.H. Marte laren van Gorcum): W. J. M. van Kester; Heiloo: L. J. Nijs (Neomist); Beverwijk (O. L. Vrouw van Goeden Raad) C. A. van Steen; HonselersdijkC. A. M. Verheyen (Neomist); Beverwijk (St. Agatha) A. S. van Rijn (Neomist); Js-Gravenhage (St. Je roen) B. G. Hosman; Rotterdam (H. Lau- rentius) H. J. A. Theissen; Poeldijk K. J. H. Lautenschütz; Weesp: J. G. Verleun; Wervershoef: P. M. J. van Vliet (Neomist); 's-Gravenhage (St. Jeroen) J. N. Kossen (Neomist)Roelofarendsveen, C. P. Meereboer (Neomist); Overveen: J. Verhaar; Hillegom (St. Martinus) C. H. Olsthoorn, die kapelaan was te Bos koop; Rotterdam (St. Antonius A'bt): N. G. Pronk; L e i d s c h e n d a- mJ. M. Dunselman (Neomist); Hillegersberg (Christus Koning) J. G. J. Rutten; Zwaag: Z. van der Klein (Neomist); Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie) A. J. M. PostmaAm sterdam (H. Willibrordus buiten de Veste) J. R. van Dael; Zoeterwoude H. M. J. Brans (Neomist.)'s-Gravenhage (H. T'heresia van het Kind Jezus) P. de Groot; Vlaardingen J. F. v. d. Gent (Neomist; 's-Gravenhage (St. Antonius Abt): J. W. M. Klumper; 's-Gravenhage (St. Willibror dus) L. J. J. Schamper; Haarlem-Noord (St. Bavo) A. C. J. van Houten; Obda-m H. F. Jansen (Neomist); Hoorn C. Pouw; Lut jebroek F. A. Bernefeld (Neomist); Noordwijkerhout (St. Joseph) J. Dekker (Neomist); Sohagen J. W. Redeker (Neomist); Warmenhuizen J. L. W. Witte- man (Neomist); Gouda (O. L. Vr. Hemel vaart) W. A. A. Berding; Wateringen: C. Bakker (neomist); Overschie J. H. Tesse- laar; Den Burg (Texel) F. P. J. Boelrijk (Neomist); Leiden (St. Petrus) H. J. Bangert; 's-Gravenhage (H. Martha) Th. van Vugt; Oudorp H. J. H. Westerkamp (Neomist); 's-Gravenhage (H. Theresia van het Kind Jezus) H. W. J. Verbeek en N o o r d w ij k J. B. Schotten, de beide laatste neomisten tot assistent. De weleerwaarde heer G. Neefjes (Neo mist) van Oosterblokker is bestemd voor de studie in de theologie te Rome. versierd, en spoedig snelden de menschen toe, niet alleen uit de nabijgelegen pacht hoeven, maar ook uit Altenburg en Kal- tern, om 't lijk te zien, dat er zoo lief uit zag. Tegen den avond kwam zelfs de pastoor in een koetsje aangereden. Hij had innig medelijden met den armen jongen gehad en toen hij Gilli's droevig einde hoorde, verlange hij den armen lijder te zien. Lang bad hij voor het stoffelijk overschot Op het oogenblik, dat hij de doodenkamer verliet, snelde de boerin op hem toe, en dankte voor de eer van het bezoek. Tege lijk verzocht zij hem, naar haar man te ko men. Die was geheel van zijn zinnen be roofd, zij wist geen raad meer. Graag wil ligde de pastoor haar verzoek in, maar verzocht tegelijk de praatzieke vrouw, hem alleen met den zieke te laten. Benedikt lag te bed. Onrustig wendde hij zich heen en weer, en stiet daarbij harts tochtelijke woorden uit. De pastoor nam Benedikt bij den arm en voelde zijn pols. „Mij scheelt niets, eerwaarde", zei Bene dikt, „alleen een beetje zwak.... Neen, mij scheelt niets,indien ik den jon gen nog maar had „Neen, Anderlan," viel de pastoor hem in de rede, „dat kunt gij niet meenen, dat de jongen graag tot je zou terugkeeren. Hij heeft hier genoeg moeten lijden, zoo als ik van verschillende zijden gehoord heb Ik kon dat als pastoor dezer parochie ook niet stilzwijgend laten voorbijgaan en heb daarom den pachtheer voor eenigen tijd van alles in kennis gesteldIndien God niet tusschenbeide was gekomen, en den armen lijder tot zich had geroepen, Paters Dominicanen. Pater V. Jansen O.P., pastoor van de St. Dominicuskerk te Amsterdam, is benoemd tot pastoor der St. Dominicuskerk te Nij megen. Tot zijn opvolger te Amsterdam is be noemd pater H. Smits O.P., die kapelaan was te Tiel. Voorts is pater J. B. Latour, die kape laan was aan de St. Dominicuskerk te Am sterdam, overgeplaatst naar de H. Hart- kerk te Nijmegen; in zijn plaats is te Am sterdam benoemd pater A. Fennell, kape laan te Leeuwarden. Votiefmis van den H. Geest. In vele plaatsen is het gewoonte, dat bij den aanvang van het nieuwe schooljaar in de parochiekerk een Votiefmis van den H. Geest wordt gezongen- Op verzoek van eenige hoofden van scho len is in het wekelijksch missaal Bron van Ohristelijken Geest, dat uitgegeven wordt onder auspiciën va-n de federatie van litur- gisohe vereenigingen in Nederland, ten be hoeve van de sohool'kinderen als nummer iimgelascht de Votiefmis van den H. Geest. Men kan niet te vroeg beginnen met de kinderen in te wijden in de verheven be- teekenis van de gebeden van het heilig Mis offer. De jeugd moet voor de liturgische ac tie worden gewonnen. Wat zal het dan niet een scihoon begin zijn van het nieuwe school^ jaar, wanneer de schoolkinderen na een korten uitleg van de misgebeden va-n den H. Geest aan de hand van het misboekje gerkegen te hebben, gezamenlijk met hun onderwijzers van het katholieke onderwijs bij het begin van het schooljaar neerknie len om de verlichting van den H. Geest over hun Ieeren af te smeeken. De prijs voor deze aflevering ondergaat géén verhooging en bedraagt evenals de gewone wekelijksche missaals twee oents per nummer. Voor bestellingen gelieve men zich rechtstreeks te richten tot de Na ami. Venn. Gooi Sticht te Hilversum. Voor zoo ver noodig zij de aandacht van de hoof den van scholen en schoolbesturen op deze uitga ie gevestigd, die niet slechts voor dit jaar maar eventueel ook voor volgende ja ren dienstig kan zijn. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto te water. De zes in zittenden gered. Zondagmiddag is bij Havelterbrug onder Meppel een luxe aituo uit Groningen met zes inzittenden tegen een boom en vervol gens in de Smildevaart gereden. Door 't moedige optreden van een schipper werden de zes drenkelingen op het droge gebracht, terwijl het vehikel later door een kraan wa gen uit Meppel is gelicht, Auto over den kop geslagen. Nog goed afgelooperu Door onoplettendheid van den bestuur der is bij Dieverbrug onder Smilde, een auto uit Haarlem tegen een boom gereden en over den kop geslagen. De vijf inzitten den bleven ongedeerd. De wagen is geheel vernield. Drie slachtoffers op een mid dag. Botsingen en gewon den op IJselmonde. Op het eiland IJselmonde zijn Zaterdag middag op den Dordtschen Straatweg kort a-chter elkaar drie auto's bij botsingen ver nield. Allereerst een bode-auto uit Rotter dam, welke bij den overweg, tijdens het pas- seeren van een stilstaanden auto, door een auto uit de richting Dordrecht werd aange reden en vernield. Tweë inzittende jongens Hepen verwondingen op. Ongeveer op dezelfde plek is vervolgens een uur later de aanhangwagen van een traetor bij het uitwijken omgeslagen en zwaar ehavend en tenslotte reed terzelfder tijd eenige honderden meters verder een auto tegen een boom en werd eveneens zwaar gehavend en tenslotte reed terzelfder kwamen verder niet voor. zou het gerecht zich met de zaak bemoeid hebben." De ruwe, droge toon van den pastoor was den opgewonden zieke heilzaam. Zwij gend keek hij een tijdlang voor zich uit, daarna zuchtte hij diep. Eindelijk vertelde hij zijn bezoekers in eenvoudige woorden de vreeselijke gevolgen, die de goedgemeen de tusschenkomst bij den pachtboer gehad had; hij vertelde het vreeselijke tooneel op Nieuwsjaarsavond, bekende alles, wat hij tegenover Gilli misdreven had, en vroeg ten slotte, te mogen biechten. Den harden, zwijgzamen man scheen het plot seling een behoefte geworden te zijn, zijn schuldbeladen hart uit te storten. Eindelijk zonk Benedikt uitgeput in de kussens terug. „Ik wou graag alles goed gemaakt heb ben, maar het is te laat", mompelde hij „Juist op het oogenblik, dat ik mij heb wil len beteren, heeft God den jongen wegge nomen, en ik denk, dat dit wel een teeken is, dat Hij mij geheel en al verlaten en ver- stooten heeft. En als ik daaraan denk, dan komt het mij voor, dat ik moet wan hopen." „Dat niet, Anderlan, dat moet gij niet." De pastoor schudde het hoofd. „Wanhopen mag geen mensch, zoolang het hart nog slaatGij moogt niet denken, dat gij door God verlaten zijtJa, Anderlan, gij hebt je reeds voor God vernederd en God vraagt zoo weinig van ons menschen." Eenige minuten later verliet de pastooi de slaapkamer van Benedikt; deze was kalm en rustig, blij als nooit in zijn leven, ofschoon bet in zijn hoofd vreemd hamerde en hitte en dorst hem verteerden. Maar hij dacht daar niet aan, zoo sterk was hem UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 12 Aug. Huizen, 298 M. Uitsi. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumoocnert. 12.00 Politieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.004.30 Orgelconcert. 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Declamatie. 7.00 H. J. van Engeland: „Eleotriciteiibs- versohijnseilen in den dampkring". 7.30 Politieber. 7.45 H. C. van Leeuwen: „Wat wil de Nederl. Vereen, van Christen Esperantisten Nederlandia Protestante". 8.0010.45 Concert NCR V-Klein Orkest. 9.009.30 A. M. Nieuwenhuisen„Onze Huwelijkswetgeving". 10.00 Vaz Dia/s. 10.4511.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. Uibel. V ARA-Uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Ongeispetl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 P. J. Kers: „Onze keuken". 11.00 Gramofoonpl. 11.05 Mej. E. Voerman: „Wat doen we, wanneer we met va-eantie thuisblijven". 11.3512.00 Gramofoonpl. 12.00 Concert VAIR^A-septet. 1.45 Pauze. 2.15 Coöperatie-kwartiertje. 2.30 Gramofoonpl. 3.30 Maak het zelf door Mevr. O. Sohaa- keVerkozen. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Gramofoonpl. 6.00 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.30 Gramofoonpl. 7.00 Bulb. Luns: „Beeldende Kunste naars". 7.30 Gramofoonpl. 7.45 Toespraak. 8.00 Concert Ensemble uit het VAR A-or kest. 8.45 Blijspel door Bet Groot Volkstooneel. 9.15 Vervolg oonoert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Voordraoht door Martien Bever sluis. EEN VROUW VERBRAND. Petroleumstel gevallen. Gistermorgen stootte de 33-jarige mej. J. H., wonende aan den Parallelweg te Hillegersberg, een petroleumstel om met gevolg, dat haar kleeding vlam vatte. Daar er geen hulp aanwezig was is de vrouw verbrand. Bij aankomst van de dok ters waren de levensgeesten reeds gewe ken. De politie heeft het lijk in beslag ge nomen. De gevaarlijke benzine. Zondagochtend was mej. S. v. R. te Rand- wijokBuitenveldert, bezig met het sohoon- maken van een regenmantel met benzine. Zij is toen te dicht bij een brandend gas- oomfoor gekomen; de benzine vatte vlam en mej. Van 'R' werd zwaar gewond aan het gelaat. Zij is naar een ziekeninriohting te Amsterdam overgebracht. Vuurpeil in het gelaat gekregen. Zondagavond waren eenige jongelie den in de omgeving van Randwijck te Nieuwer-Amstel bezig met het afsteken van vuurwerk. Plotseling nam een vuur pijl een verkeerde richting en trof een der toeschouwers, den 22-jarigen H. v. B., in het gelaat, waarbij beide oogen ern stig werden gewond. het gevoel van den inwendigen vrede. Buiten voor zijn kamer stond de pastoor in zacht gesprek met de boerin, schudde het hoofd en beloofde, als hij naar huis reed, aanstonds den dokter te waarschu wen. Lies vond dat overbodig, haar man leed alleen aan rheumatiek, tengevolge van de gevatte kou, verzekerde zij. Maar toen de dokter kwam, vond hij den zieke heel slecht en verklaarde, dat men zich op ergste moest voorbereid houden. Twee dagen later stierf Benedikt Ander lan. Hij had van de laatse oogenblikken, die hem vergund waren, gebruik gemaakt, om zich op den dood voor te bereiden. Gilli had gemeend, hem het leven te redden, het was zijn ziel, die hij gered had. Toen Benedikt Anderlan grafwaarts werd gedragen, kwam tot algemeene ver wondering, ook de Altenburgsche Sandel door ijs en sneeuw van haar bergdorp. De menschen vonden dat heel mooi van haar, want men wist, dat Sandel en Benedikt doodsvijanden geweest waren. Terwijl Sandel met de andere menschen voor de pachthoeve stond en op de komst van den geestelijke wachtte, voelde zij zich bij den arm gevat. Het was Moidl van den Remichhof. „Zeg, Sandel, eindelijk heeft de goede God Anderlan toch gepakt", mompelde zij. De oude Sandel antwoordde niet. „Ge pakt" had God hem wel is waar, den har- teloozen, koppigen zondaar, maar anders, geheel anders dan Moidl meende. En San del, die den trotschen man vol berouw 10.30 Vervolg en slot concert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Gramofoonpl. 1.05 Orgelspel- I.50—2.50 Orkestooncert. 3.50 Concert. 5.05 Orgelspel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. 7.00 Pianospel door Helen Perkin. 7.20 Lering. 7.50 Vaudeville. 9.20 Orkestooncert. 10.00 Berichten en lering. 10.35 Concert. Instrum. Kwintet.' II.20—12.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r ij s", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Piano-recital. 9.50 „Gavalleria Rusticana" van Mas- cagni. (Opgenomen op gramofoonpl.) Langenberg, 473 M. 7.258.20 Gramofoonpl. 1.0011.55 Gramofoonpl. 12.201.10 Gramofoonipl. I.252.50 Orkestooncert. 5.206.20 Concert. Sopraan, bariton en piano. 8.209.00 Gramofoonpl. 9.05 „Zwei gliicHiohe Tage", Huoht. in 4 bedrij ven van F. v. Schönthan en G. Kadel- •burg. 10.20 Berichten .Daarna tot 12.20 Dans muziek. Kalundborg. 1153 M. 12.252.20 Orkestooncert. 3.505.50 Orike&tconcert en voordracht. 6.106.40 Gramofoonpl. 8.209.05 Orkestconcert. 9-2510.25 Orkestooncert en zang. y 10.4011.10 Concert. Mandoline-Trio. II.1012.50 Dansmuziek. Brussel 508 M. 508,5 M.: 6.20 Zang. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Radao-Tooneel 9.50 Radio-Tooneel. 10.00 Concert. 338, 2 M.5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Concert.. Orkest en zangeres. Overboord gevallen en verdronken. Een 6-jarig zoontje van schipper T., uit Weesp, die met zijn schip in de Uilenbur gergracht t© Amsterdam ligt, is gister avond bij het spelen over boord geval len. Toen men den kleinen drenkeling had opgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Trambotsing. In de iWeesperstraat bij de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam heeft gister avond tegen half zeven een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijtuig van lijn 8 en een orgel. Het orgel week plotseling uit voor een handkar, waar door de tram op het orgel reed. De rui ten van den achterzijwand van den mo torwagen werden vernield. Een dame, die in de tram zat, werd aan het linkerdijbeen verwond. Zij werd door den G. G. en G. D. naar het Israëlitisch Zikenhuis gebracht. Na verbonden te zijn werd zij door dezen dienst naar huis gebracht. Ook het orgel had groote materieele schade. Dr h.NANfllNG's EETLUST-QPWEKftEND 1.30 p n. 7638 aan de voeten van zijn offer gezien had, vond in haar hart geen plaats voor haar ouden wrok. En toen daarop de dragers met de baar verschenen, begon zij met luider stem voor te bidden: „Heer, geef hem de eeuwige rust 1" en hield niet op, voor Benedikt op het kleine kerkhof naast Gilli rustte. Na de begrafenis keerde Sandel naar de pachthoeve terug, waar de weduwe druk bezig was, de dragers en de gasten te trak teeren. Heel bescheiden vroeg Sandel ver lof, in Gilli's kamertje te mogen gaan, zij zou graag een aandenken van den jongen meenemen. Maar Lies toonde zich wantrouwend en vergezelde Sandel in het kamertje naast den stal. „Daar, neem wat je bevalt", zei Lies met een grootmoedige handbeweging, maar bij elk voorwerp dat Sandel wilde nemen, maakte zij tegenwerpingen. Sandel wilde toornig worden, toen haar oogen vielen op het prentje boven het bed van Gilli. Dit scheen nu gelukkig geen waarde te hebben voor Lies, want zij trok het prentje van den muur en gaf het San del met de welwillende vraag: „Zijt gij te vreden V' Het handschrift op den achterkant wek te aanstoonds Sandel's opmerkzaamheid. Ja, dat was het kinderschrift, dat zij zoo goed kende: „Mijn God, alles u ter eere had Gilli geschreven en daarachter: „Van pater Angelicus". Liefdevol bewaarde de goede Altenburg sche Sandel het prentje in haar kerkboek: het herinnerde haar aan twee uitverkore nen Gods EINDE.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5