UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER Onder voorzitterschap van den waarne mend burgemeester, den heer J. W. Groe- newegen Hzn., vergaderde de Raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Augustus 1.1. des avonds 8 uur ten Raadhuizen. Afwezig de heer J. N. van Reeuwijk. Na opening met het voorgeschreven ge bed, werden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd vastge steld. Hierna kwam aan de orde de agenda, in ons blad van Donderdag j.l. afgedrukt. 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuwbe noemde raadsleden. Met algemeeene stem men werd tot toelating besloten. 2. Mede- deelingen. Verslag met bijlagen van de Gezondheidscommissie gezetel te Zoe- termeer. Zal tor visie worden gelegd 3. Gemeenteverslag art. 215 gemeen tewet. Door Burg. en Weth. was voorge steld een vijfjaarlijksch erslag uit te bren gen. Overeenkomstig dit oorstel werd be sloten. 4. Verzoek subside Kinderfeest. B. en W. stelden voor een subsidie te verleenen ad 200 voor eenalgemeen kinderfeest. Met de stem van den heer J. C. van Dorp tegen, die zijn houding motiveerde door te zeggen er tegen te zijn, dat het kinderfeest werd gehouden op denzelfden dag van het feest der Oranjevereeniging, werd het voorstel van B. en W. aangeno men. 5. Verzoek J. Brandhorst om restitutie kosten aansluiting electricteitsnet. Na eenige besprekingen werd besloten, nadat door den heer A. G. Scheer het verzoek van adresant was verdedigd, geen restitu tie toe te staan. De heer Scheer stemde voor. 6. Vaststelling ambtenaren-reglement. Artikelsgewijze werd het reglement door den vooritter voorgelezen. Na eenige op merkingen werd het reglement vastgesteld als in concept aangeboden. OEGSTGEEST. Volksbond. Vrijdagavond hield de R.-K. Volksbond in het gebouw St. Willi- bord een ledenvergadering. Om 8 uur open de de voorzitter, de heer A. J. Dofferhofr, de vergadering met gebed en heette allen van harte welkom. Hij betreurde het, daar er nog al belangrijke punten waren, dat de vergadering zoo slecht bezocht was. Allereerst bedankte hij den geest, adv., bestuur en leden ook namens zijn echtge- noote voor het cadeau, dat hij ontvangen had van den Volksbond ter gelegenheid van zijn 25-jarige echtvereeniging. Het ca deau bestond uit een rookstoel. Vervolgens werd behandeld een circu laire van het R.-K. Werkliedenverbond betreffende het aanstaande congres op 6 September te Utrecht ter herdenking van het 40-jarig bestaan der encycliek „Re- rum Novarum". De voorzitter hoopte, dat de afdeeling Oegstgeest daar eens flink vertegenwoordigd zal zijn. Om de reiskos ten behoeven wij het niet te laten, daar de prijs ongeveer 1.75 zal bedragen per per soon ook de vrouwen en de andere huis- genooten mogen aan het congres deelne men. Verschillende leden gaven zich op de vergadering al op, en men kan zich nog bij het bestuur of bij den bode opgeven. Ook werd besloten om de .twee Sociale Encyclieken ..Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno", die in het Hollandsch vertaald zijn en door het Verbondsbestuur in druk zijn gebracht te bestellen. De prijs is zeer laag, a 0.20 per stuk. Wie zoo'n boek nog wil hebben kan het deze week nog bestellen bij den bode. Ook werden er nog besprekingen gehou den over het a.s. winterprogram. Het be stuur werd opdracht gegeven om voor den a.s. winter lezingen te organiseeren en kaartavonden. Er zal ook overwogen wor den om ons jaarfeest eenigszins te vervroe gen. Wij verwachten, dat het bestuur niet teleur gesteld zal worden, en dat de ver gaderingen goed bezocht zullen worden. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat er door het comité Herwonnen Levens kracht te Oegstgeest op Zaterdag 15 Aug. a.s. een bloempjesdag gehouden zal wor den, en werd aan de leden gevraagd of zij nog dochters hadden die het comité be hulpzaam willen zijn om op dien dag het bloempje te willen verkoopen. Tevens 7. Wijziging begrooting 1931. Tot wijzi ging werd besloten. In verband hiermede deelde de voorzitter mede juist heden be richt te hebben ontvangen, dat de nieuw benoemde burgemeester Zaterdag 8 Aug. zal worden beëedigd en omtrent de instal latie van den eersten burger der gemeente besprekingen zullen worden gevoerd met het college van B. en W. van Zegwaart. Rondvraag. Hierbij werd door den heer J. A.. Duinisveld geïnformeerd of er nog proeven zullen worden genomen tot verbe tering van den Voorweg, die in geen schit terenden toestand verkeerd. De voorzitter antwoordde dat een en ander de voortdurende aandacht had van het dagelijksch bestuur der gemeente, doch in verband met de kosten voor de ge meente dit lang geen gemakkelijk vraag stuk was. Door de ander leden werd deze vraag mede besproken. Hierna nam de voorzitter het woord en zeide mede namens zijn collega wethou der, een woord van dank te moeten uit brengen aan de heeren J. O. van Dorp, J. N. van Reeuwijk, hier niet aanwezig, en G. van Staalduinen, hetgeen zij voor de gemeente, de een langer, de ander korter, hadden gedaan, naar beste weten en kun nen. Niet alleen namens het dagelijksch bestuur der gemeente, ook namens den Raad en ingezetenen werd de niet-terug- keerenden een woord van dank gebracht. De heer Van Dorp dankte den voorzitter voor het gesprokene en hoopte, dat de nieuwe Raad rekening zal willen houden met dat gedeelte der bevolking welks ver tegenwoordigers in het bestuur der ge meente in de loopende jaren geen zitting heeft. De heer Van Staalduinen sloot zich hier bij aan. Daarna werd de vergadering gesloten. doet het comité een beroep op de Oegst- geesters om op dien dag eens extra in de portemonnaie te tasten en allen spontaan hun offertje te willen geven, want de hulp is zoo hard noodig. Honderden patiënten staan nog op de wachtlijst om uitgezonden te worden, die reeds aangetast zijn met deze verschrikkelijke ziekte. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter om 10 uur de vergadering met gebed. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De maand Augustus kenmerkt zich als regel door de lage prij zen. Dit als gevolg van het meestal warme weer en de vacantietijd van vele stads- menschen. Midden dezer week waren de prijzen zeer laag. Toen de hitte over was ging het iets beter. Gladiolen komen nog steeds in maasa's en de gewone soorten brengen hoogstens plukloon op. Betaald werd voor snijbloemen per 100 stuks: Le lies wit 6.801.00, Lelies rood 4.30 4.90, Convili's 5060 cent, Zinnea 1.602 Pompon Dahlia's 6070 cent., Groote Dah lia's 1.602.60, Lange Statice 11.20, Lathyrus 1520 cent, Godesia 60—70 cent, Scabiosa. 40J50 cent, Asters 2040 cent, Centaurea 2024 cent, Anjers rood en rose 1.001.80, Godesia 1.001.40. Gladio len: L'Immaculee 3540 cent, America- 20 30 cent, Willy Wigman 2025 cent, Voght 2530 cent, Vlamingzwart 1020 cent, Edison 2530 cent, Oranje Brilliant 1520 cent-, Wilbrink 1015 cent, Jacoba 7080 cent, Fiat 4050 cent, Odin 2025 cent, Ha-lley 1015 cent, Vrimson 3545 cent. Rozen per bos van 20 stuks: Pemet 2025 cent, Ophelia 3540 cent, Golden Ophe lia's 3040 cent, Butterfly 3040 cent, Landia 2535 cent, Hal'ley 5060 cent. Miss Edith Helen 6070 cent, Snijbloe men per 100 bos: Kopgodesia 1.001.10 Maloppen 3.003.60. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Woensdag 12 Augustus a.s., des namiddags om 8.30 uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel B. en W. inzake de uitvoering van de Winkelsluitingswet-. 4. Voorstel van B. en W. betreffende de begrootingen 1930 en 1929 en in verband daarmede regeling van de wedde van den gemeente-secreta ris. 5. Aanvrage van het bestuur der Pa tronaatscommissie, om subsidie met desbe treffend voorstel van B. en W.. 6. Rekening over 1930 en begrooting over 1932 der Ge zondheidscommissie te Alphen aan den Rijn. 7. Reclames wegenbelasting 1931. Concert, Zaterdagavond heeft de R.K. Muziekvereeniging „St. Cecilia" onder lei ding van haren Directeur, den heer M. Bol- derdijk, een concert gegeven in de gemeen telijke muziektent. Ondanks het minder gunstige weer was de belangstelling voor dit concert vrij goed. De gegeven nummers werden goed gespeeld en de vereeniging oogstte hier voor herhaaldelijk een applaus in. Des avonds keerde men voldaan huiswaarts. Geboren: Johanna d. van J. A. Ver- haegen en M. F. van der Meer. Petrus Johannes z. van P. L. Warmerdam en M. C. van der Salm. Johanna Mart-ha d. v. W. van Gerven J. M. A. Langelaan. Jo hannes zoon van C. van der Starren en H. Poelwijk. Francisca dochter van A. Kor- tekaas en P. C. van Alkmaar. Evert z. van L. Wiggelaar en C. van Doorn. Cor nells Hermanus z. van C. J. G. L. Plas- meïjer en J. C. van der Meij. Anna Ca- t-harina d. van J. Chr. Bles en J. G. M. Overling. Jozephus Nicolaas zoon van A. M. Mulder en M. G. van Stijn. Overleden: Petronella Johanna Co- zijn, echt-gen. van P. van den Burg 65 j. Maria Kuintje Koppe 14 j. Gevestigd: A. Augustinus en gezin uit Haarlem. J. B. Schulte uit Dussel- dorf. Vertrokken: Th. B. van Galen naar Zegwaart. A. Zonderven en gezin naar Amsterdam. J. Mooijekind en echt-gen. naar Noordwijk. EE. L. Anto- nissen naar Assen. J. Cornelis naar Haarlem. WARMOND. Moedige daad. Aan de jachthaven Cieco alhier speelde een meisje van 10 jaar genaamd L. V. met haar 5-jarige neef je J. V. Bij het uitstappen van een daar liggend jolletje viel de 5-jarige J. V. over boord, het meisje bedacht zich gèen oogenblik en sprong gekleed van de wal in het 2 meter diep water waar zij den jon gen, welke onder water was, wist te grij pen, boven te brengen en water trappend de kleine aan zijn inmiddels toegesnelde moeder wist te geven. Hulde aan deze kleine dappere. Ingebroken. In de villa, toebehooren- de aan de fam. Hieronimps alhier, welke villa tijdelijk onbewoond is, hebben onge- noodige gasten zich door openschuiving van een raam toegang verschaft. Waar de fa milie niet aanwezig is kan nog niet worden nagegaan wat ontvreemd is. De politie heeft de zaak in onderzoek. WASSENAAR. Ernstige motorbotsing. Zaterdagmiddag heeft op den Rijksweg een ernstige botsing plaats gehad. Uit de richting Den Haag kwam een tractor met aanhangwagen, beladen met ijzeren sta ven. Bij de Houtlaan gaf de bestuurder van den tractor en de op den aanhangwagen gezeten persoon een teeken, dat men naar links wilde uitwijken. Dit teeken is ver moedelijk niet opgemerkt door de berijders van een motorrijwiel, eveneens uit Den Haag komende. In volle vaart botste het motorrijwiel eerst tegen den aanhangwa gen en vervolgens tegen den tractor op. De berijders, B. M. en W. H. beiden uit En schedé, sloegen tegen de straat en bleven met ernstige hoofdwonden liggen. Dr. Boer en Baart de la Faille verleenden de eerste hulp waarna beiden per ziekenauto naar het Diaconessenhuis in Leiden werden ver voerd. Gevreesd wordt, dat beiden een ernstige hersenschuding hebben opgeloo- pen. AALSMEER. Bloemencorso. Op initiatief van de afdeeling Aalsmeer der Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal op Donderdag 3 September, ter gelegenheid van de Witte Kruisweek, een Nationaal Bloemencorso worden gehou den. Toepassing Landarbeiderswet. Ter herinnering aan de sticTTting van het 50e landarbeidersplaatsje in deze gemeente zal op 11 Augustus door B. en W. een eenvoudige gedenksteen in het betref fende huis worden ingemetseld. In dien herinneringssteen spreekt mede erkente lijkheid voor de landarbeiderswet. HAZERSW0UDE (GROENENDIJK) GOUDEN PR OFESSIEFEEST PASTOOR KEULERS. De Pastoor van de Groenendijk houdt evenmin van jubileeren, alsvan mili taire dienstplicht en moderne bouwkunst, waartegen de jubilaris meermalen ook in „De Leidsche Courant" heeft gefulmi neerd. De parochianen zouden de viering van het gouden professie- en zilveren pastoors1- feest van hun herder wel grootscher hebben gemaakt, doch de jubilaris zelf was daar weinig op gesteld. En, waar een feest toch op touw wordt gezet, op de eerste plaats om den feesteling een plezier te doen, hebben de parochianen van de Groenendijk van alle uitbundig feestvertoon van inhalen, versiering enz. afgezien. Hieruit moet men niet de conclusie trekken, dat het dubbele jubileum van pastoor Keulers ongemerkt is voorbijge gaan. Reeds Vrijdag waren door een comité uit de parochianen geschenken aangebo den, bestaande uit een servies, tafelzilver en een dressoir. De jongelui uit de Groe nendijk gaven afzonderlijk een geschenk, •bestaande uit kanten altaarkleeden en alben, welk geschenk werd aangeboden door Zuster Imelda. Het comité, dat deze geschenken die door den pastoor met grooten dank werden aanvaard kwam aanbieden, bestond uit de heeren A. B. Verkley, H. de Jong, br. Kapteyn, Nic'. Koot, C. de Boer, A. A. de Jong, C. Groen, D. van Niekerk en C. Verdegaal. Gisteren is het feest kerkelijk gevierd. De jubilaris droeg de plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door den hoog- eerw. heer F. C. J. Jansen, deken v. Zoeter- woude, als presbyter assistens en de weleerw. lfeeren J. Verkley, kapelaan te Stompwijk, pater Gabriel, prior van het klooster der Carmelieten te Geleen en pater Meckina, kapelaan der parochie, resp. als diaben, subdiaken en ceremo- niarius. De feestpreek werd gehouden door pater Gelissen, pastoor te Waspik en oud-kapelaan der parochie, die tot "tekst had gekozen de psalmwoorden: Zalig de genen, die gij uitverkoren hebt, opdat zij leven in Uw tenten. Er zijn in het leven van een mensch, zeide spr., van die dagen die onvergete lijk zijn. Tot deze dagen behoort voor de kloosterling zeker de dag, waarop hij •het groote geluk had zich voor heel zijn leven aan God toe te wijden. Tot deze dagen behoort voor een parochie de dag, waarop zij een herder gekregen heeft. Vooral wanneer het jubeldagen geldt, is men geneigd tot groote dankbaarheid. Voor 50 jaren mocht deze grijze her der als jongeling zdch geheel wegschen ken aan God. Voor 25 jaren benoemde mgr. Callier z.g. hem tot herder dezer paroóhie. Als oud-kapelaan van Groenendijk, dacht spr. steeds met dankbaarheid terug aan de jaren hier doorgebracht, en daar om had hij met graagte de taak op zich genomen, de feestpredikatie te houden. Moet de feestpredicatie een lofrede zijn op den jubilaris? Spr. weet, dat de jubilaris er geheel mee instemt, wanneer hij zegt: alleen aan God zij roem en dank. Spr. wilde er echter op wijzen, waarom deze dag een feest-, een vreugde- een dankdag moet zijn. De priester is immers voor zijn parochie, wat de godde lijke Herder geweest is voor zijn kudde. Hij vervangt Hem bij de toediening der sacramenten. Maar nog grooter is de feestvreugde, wanneer de priester een kloosterling is. Kloosterling het klinkt in onze dagen als iets bespottelijks, men denkt daarbij aan iets ergers dan een gevangenis. En toch, het kloosterleven is het schoonste leven voor een sterveling. De liefde van Christus dwingt tot dankbare weder liefde, tot het afleggen der geloften van gehoorzaamheid, kuischheid, armoede, van gebed en boetvaardigheid. Blijmoe dig wordt dit offer gebracht, in de groot ste vreugde en een offer dat een mensch met liefde brengt is zoet. Daarom is er dezen dag reden den jubilaris en de parochie geluk te wenschen met deze twee schoone jubilea. De predikant be sloot zijn predicatie met allen op te wek ken tot gebed voor den priester en voor de overledenen. Op wensch van den jubilaris zong het zangkoor op voortreffelijke wijze de vier stemmige Mis van Halier „Assumpta est". Na de Hoogmis de juichende lofzang „Exsultate Deo" van Palestrina en tot slot een danklied, dat door alle geloo- vigen werd medegezongen. In de pastorie was daarna gelegenheid den pastoor geluk te wenschen. Des middags te half drie werd door den juibilarie een plechtig Lof gecele breerd, waarbij assisteerde de zeereerw. pater Gabriel (prior van het Karmelie tenklooster te Geleen) als diaken, en de zeereerw. pater Honorius Gelissen als subdiaken, ceremoniarius de weleerw. pa ter Meckina, kapelaan der parochie. Na het zingen van den lofzang Te Deum Laudanus en een danklied, het welk door alle geloovivgen werd gezon gen, was het kerkelijk feest ten einde. Na het Lof werd evenals na de Hoog mis een drukbezochte receptie gehouden. Te half vier werd in de R. K. school door prof. Antonini een gooehelvoorstel- ling gegeven voor de schoolgaande kin deren. Dat deze goocheltoeren die door den prof. werden vertoond zeer in den geest vielen der kleinen, daaraan be hoefde men niet te twijfelen. Na afloop werden de kinderen onthaald op een kleine versnapering, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Te 7 uur stroomden de schoollokalen andermaal -vol met parochianen Nu ech teer waren het de ingezetenen die in het bezit waren van een extra voor dezen avond uitgegeven programma, hetwelk te vens diende voor toegangsbewijs. Nadat de zaal tot in alle hoeken was gevuld en de jubilaris met de andere geestelijken een zitplaats hadden genomen, werd door het zangkoor (van mannen en meis jes) op voortreffelijke wijze eeen Pries tercantate gezongen, waarop een dave rend applaus volgde. Daarna werden door den goochelaar, de aanwezigen den gansehen avond bezig gehouden met zijne geheimzinnige goochelkunst, waarna men allen zeer voldaan huiswaarts keerde. Hedenavond zt\ deze prof. eveneens een voorstelling geven voor de overige ingezetenen, n.l. die in het bezit zijn van een blauw toegangsprogramma. De parochie van St. Bernardus heeft op waardige wijze het gouden professie- en zilveren pastoorsfee-stvan hun bemin den herder gevierd. Deze dag zal bij den jubilaris en ook bij alle parochianen zeker in herinnering blijven. HAZERSW0UDE (Rijndijk). Plotseling overleden. Aühier is iai den nacht van Vrijdag op Zaterdag plotseling overleden de heer W. de Lange, in leven agent van dit blad. Vrijdagavond heeft 'hij zooals gewoon de couranten nog bezorgd. Des avonds is hij echter onwel geworden. Direct werd de pastoor ontboden en voor dat deze ten zijne huize was om de laatste H. Sacraanitenen toe te dienen, waren de levensgeesten al geweken. EEN URKER VISSCHER is er in geslaagd in de Noordzee nabij Terschelling een zeehaai te vangen welke zestig K.G, weegt. Deskundigen verzekeren, dat het een zeldzaam feit is, dat een Aoi-rfeliike zeehaai in de Noordzee gevangen wordt Terwijl de bouw voor de NIEUWE MAASBRUG TE MAAS TRICHT in snel tempo voortgang vindt, ligt op eenigen afstand het rustieke bouwwerk van de oude brug als een herinnering aan oude verkeerstoestanden in het Zuiden van ons land. Wanneer de nieuwe brug eenmaal geopend zal zijn zal deze het leeuwen aandeel van het doorgaand verkeer voor zich opeischen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8