KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN STADSNIEUWS Agenda MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2. den loop der langdurige en hartelijke be sprekingen, welke wij deze dagen hebben gevoerd, te kunnen constateeren, dat de beide Duitsche staatslieden het vaste voor nemen koesteren, energiek te werken aan de genezing van de kwalen, waaraan hun land lijdt en aan het herstel van het ver trouwen van hun volk in een betere toe komst. Door uw bemiddeling wcnsch ik het Duitsche volk mijn overtuiging te kennen te geven, dat Duitschland op zichzelf en op zijn eigen krachten kan vertrouwen. In den loop der geschiedenis hebben onze volken zware tijden doorgemaakt, die stel lig even hard zijn geweest als de huidige. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat het huidige tijdsgewricht in het bijzonder hierom zoo treurig lijkt, omdat zich thans talrijke symptomen van financieelen aard voordoen, waarbij ook moreele factoren en de steeds duidelijker aan den dag tredende onderlinge afhankelijkheid van 's werelds economisch leven een rol spelen. De economische krachten van Duitsch land zijn echter intact gebleven en het is bekend, hoe groot deze zijn. Hierbij komen nog de hooge moreele eigenschappen, wel ke het Duitsche volk in nog moeilijker om standigheden aan den dag heeft gelegd. Dit is voldoende om mij voor de naaste toekomst optimistisch te stemmen". Mussolini uitte de hoop, dat deze verkla ring zou worden opgevat als een vriend schapsbetuiging van het Italiaansche volk, dat zich door eeuwenoude banden aan het Duitsche verbonden voelt. De Duce ver klaarde, met de Duitsche gasten langdu rig gesproken te hebben over de noodza kelijkheid van een oprechte samenwerking tusschen alle regeeringen op politiek zoo wel als op economisch gebied. Het fascisme, zeide Mussolini ten slotte, wil den vrede en wil orde op economisch gebied, opdat alle volken zich aan het be schavingswerk kunnen wijden. De Duit sche staatslieden en hij waren het volko men eens over de wenschelijkheid eener sa menwerking, alsmede over het feit, dat al les in het werk dient te worden gesteld om het succes van de ontwapeningsconferentie welke een grondslag zal moeten vormen voor het herstel van den waren wereldvre de, te verzekeren. SPANJE SPANJE'S GRONDWET. Opheffing der religieuze orden? Naar de bladen melden, heeft de Spaan- sche grondwetcommissie het artikel voor de scheiding tusschen kerk en staat gere digeerd. De scheiding zal o.a. mee brengen, dat Spanje geen staatsgodsdienst meer zal hebben. De staat zal voortaan geen steun aan inrichtingen van confessioneel karak ter verleenen. De religieuse orden wo^^n ontbonden en hun vermogen onteige AMERIKA PLAN TOT EEN INVAL OP CUBA? Talrijke arrestaties in de V.S. Te New York doen hardnekkige geruch ten de ronde, volgens welke er een samen zwering zou bestaan, d;e ten doel heeft, een revolutie op Cuba teweeg te brengen. Er zou te New York een troepenmacht worden gevormd, waarmede men een inval op Ouba zou willen ondernemen. In verband met deze geruchten wordt erop gewezen, dat te Atlantic City en te Ocean City 49 personen zijn gearresteerd, van wie 43 Cubanen. CHINA NIEUWE REBELLEN IN NOORD-CHINA. Minder dan een week na het échec van de opstandige beweging, door generaal Sju Hoei-sjang tegen de centrale regeering te Nanking ondernomen wordt deze laatste door een nieuwe rebellie bedreigd. Deze staat onder leiding vaai maarschalk Jen Sji-sjaiv den bekenden model-gouverneur van de provincie S jan-si, die thans naar men gelooft den steun heeft van generaal Han Foe-tsjoe, het hoofd der provinciale regee ring van Sjantoeng. Zij zouden voornemens zijn. met. de gezamenlijke troepen van Sjan toeng en Sjansi een aanval te doen op de nationalistische regeering. BENOEMINGEN. Naar wij vernemen, hebben de volgende benoemingen van weleerw. heeren kape laans plaats gehad. Benoemd is tot kape laan te Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie) A. Postma, die kapelaan was te Amster dam; te Amsterdam (St. Willibrordus bin nen de Veste) F. Bemelman, die kapelaan was te Den Haag; te Den Haag (H. Mar tha) Th. van Vugt, die kapelaan was te Oudorp; te Zoeterwoude Hi Brands (Neo- myst) en te Honselersdijk C. Verheijen (Neomyst); en te Den Haag (Christus Ko ning) J. G. J. Putten, die kapelaan was re Zwaag; te Schoten A. C. J. v. Houten, <Lie kapelaan was te Obdam. Benoemd is tot pastoor te Heemstede (H. Bravo) den zeereerw. heer J. M. v. d. Tuyn, secretaris van het basdom. Men zie verder onder Stadsnieuws, üegstgeest en Zoeterwoude. Zilveren Priesterfeest van Pater Molkenboer O.P. Op 15 Augustus a.s. zal de Z.Eerw. Pa ter Molkenboer in het Dominicanenkloos ter te Huissen zijn 25-jarig priesterschap herdenken. AUTOBUSDIENSTEN. Autobusdiensten. Ged. Staten van Zuidholland hebben aan J. Maarse en C. Kroon te Leimuiden, voor zooveel de provincie Zuidholland be treft, vergunning ver'eend tot het inwer king brengen van een autobusdienst van Alphen a. d. Rijn Wilh elminastraat) langs Rijnzaterwoude. Leimuiden en Kudelstaart naar A a's meer en omgekeern. Voorts is aan J. Kok en O. F. Middel koop te Boskoop vergunning verleend tot het in werking brengen van een auto-bus dienst van Boskoop (Zijde) langs Rijpeveld en Gouwsluis naar Alphen a. d. Rijn (Wil- helininastraat) en omgekeerd, met dien ver staalde, dat zoodra de nieuwe Provinciale weg voor het verkeer geopend zal zijn tus schen Boskoop en Gouwsl-uis, daarover langs de Gouwe gereden zal worden. Ged. Staten hebben afgewezen het ver zoek van C. P. T. de Graaf te Nieuwkoop om vergunning tot he-t in werking brengen van een a-utobusdienst van Boskoop over Alphen a. d. Rijn, Leimuiden en Kudel- OEGSTGEEST Kapelaansbenoeming. Door Z. H. Exc. de Bisschop is be noemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas en Barbara) de weleerw. heer A. J. van Sehaik, kapelaan alhier. In zijn plaats is benoemd de weleerw. heer C. Roest, neomyst, geboortig uit Bodegraven. De gemeente-ontvanger. De gemeen te-ontvanger, de heer Lubbe is van zijn ernstige ongesteldheid, thans aan de be terhand. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot. G. de Knegt slaagde te Utrecht voor het examen klerk bij de Staatsspoorwegen. Gegund. De bo-uw van 8 woonhuizen niet een winkelhuis aan de Touss-aintstraat Hofzichtstraat is gegund als volgt Metsel werk H. Oudenes 7986.Timmerwerk J. v. Wieringen 7243.en schilderwerk Gebrs. Ve-rhof 1296.allen aannemers alhier. Aanrijding. De autobestuurder N. uit Leimuiden werd gisteren onder onze ge meente op het Goud-sche rijpad met zijn wagen aangereden door den autobestuurder v. d. W. uit Boskoop. N. zijn auto werd hierdoor aan de linkerzijde beschadigd. Per soonlijke ongeva'len kwamen niet voor. N. deed aangifte bij de politie. Hengelen. De Hengelaarsvereeniginig „Ons Genoegen" te Alphen aan den Dijn, hield gisteren trots regen en windv'agen in den Rijn langs den Steekterw&g haar derde wedstrijd, waarvoor 10 prijzen luxe en huishoudelijke voorwerpen beschikbaar waren gesteM, aan deze wedstrijd welke drie uur duurde werd door 16 personen deelgenomen, de uitsla.g was als volgt. A. C. v. d. Hoek le prijs met 2 stuks; C. Raven&'oergen 2e prijs met 2 stuks; P. v. Zwieten 3e prijs met 2 stuks; J. v d. Bom 4e prijs met 2 stuks; J. Brits emmer 6e prijs met 1 stuks; C. de Gans 7e prijs niet 1 stuks; A. v. 't Wout 8e prijs met 1 stuks. Twee prijzen dde onder niet-prijswinnaars werden verl-oot vielen ten deel aan J. v. Zwieten en A. Borst. Geboren: Paul Hendrik Marie z. van W. H. G. Beek en E. M. Brabander Maria Hendrika d. van H. A. de Lange en P. H. v. Tol Johannes Gerardus z. van H. v. Egmond en Cl. v. Leeuwen Teunis z. van T. van Varik en H. Dissel Suzanna Petronella d. van K- Slootjes en C. A. de Vogel Cornelia d. van C. v. Keeken en A. M. v. d. Bijl Clara Wilhelmina d. van L. W. Rodenburg en A. den Hartog Cornelia d. van B. v. d. Lee en M. v. d. Sepk Elisabeth Cornelia d. van K. A. Vreulink en G. J. Jansen Jan z. va* A. J. Wyers en M. Butterman. Getrouwd: P. Buitelaar 28 j. en M. A. van den Berg 24 j. J. Barreveld 23 j. en A. Verduijn 23 j. C. Meijer 67 j. en A. Ver- gunst 52 j. H. v. Maanen 20 j. en G. v. Wijngaarden 20 j P. Bouthoorn 26 j. en A. Uithol 19 j. J. B. de Graaff 28 j. en E. Rijswijk 26 j BODEGRAVEN. Gezondheidscommissie. De commis saris der Koningin in Zuid-Holland heeft in de vacature-L. J. Lucasse benoemd tot lid van de gezondheidscommissie te Bo degraven dr. J. F. Paul, arts te Waddinx- veen. BOSKOOP Concert. Hedenavond zal de R.K. Harmo nie „St. Caecilia" behoudens goedkeuring van B. en W. een concert geven in de muziektent aan de Burgem. Colijnstraat. Gevonden voorwerpen. 1 belastingplaatje 1931'32. 1 heerenrijwiel 1 pakje manufac turen 1 zakdoekjr met eenig geld. Inlichtin-" gen politiebureau 's Zaterdagsmiddags tus schen 23 uur. Geboren: Johannes Berardus z. van J. Z. Lapair en M. van Leeuwen Engelbertha Maria d. van A. J. v. d. Werf en M. van Koust Hermanus z. van J, Kraan en A, Geers Jan Bas Louis z, van E, A. L. Damm en E. D. Droog Jacoba d. van D. Hoogen- doorn en J. C. Couvee Wilhelmus z. van J. G. Bezuyen en A. M. van Leeuwen. Ondertrouwd: D. Broer en M. Beken- kamp P. J. C. de Vogel en M. H. Klaver veld W. Onderstal en J. W.. J. van Wilgen Overleden: Pieter van Nes 80 jaar Maarten Bos 7 m. GR0ENEDIJK. Melkwagen met inhoud te water. Za terdagavond toen de dochter van den melk boer J. Groen, de me-lkkar even onbeheerd moest laten staan, om de klanten te be dienen. werd zij plotseling opgeschrikt, doordat daar terzelfder plaats twee auto's elkaar passeerden terwijl er niet voldoende ruimte was, zoodat de kar beladen met twee bussen melk het onderspit moest del ven en in d-en sloot langs den weg terecht kwam. Door eenige onista-nders werd de kar echter weer sipoedig op den kant gezet, maar het grootste gedeelte der melk was eohter verloren geraakt, en het. overschot bleek me.t water vermengd te zijn. De auto bestuurder die eene minuut gedu'd had moeten hebben, waö bereid om den schade te vergoeden. WOERDEN Botsing. Zaterdagmiddag had op den Utrechtschen Straatweg weer eens een aan rijding plaats. Nabij Geestdorp tegenover Boschlust kwam een luxe auto uit de rich ting Utrecht en een motorrijder uit richting Woerden. Juist dat de auto de motor wilde paseeren, kwam uit de richting Utrecht nog een auto, die gelijk uithaalde, waarbij hij de motor tegen het stuur raakte. De bestuurder, de 57-jarige C. H. Ch. uit Waddingxveen, sloeg daarbij met motor en al over den kop in een sloot. De auto, die 't ongeluk veroor zaakte, nummer was onbekend, reed door. De motorrijder kwam er met den schrik en een nat pak wonder boven wonder goed af; ook aan de motor was geen materieele schade. De motor is later door van Vliet met een kraan- wagen op het droge gebracht en naar de ga rage gesleept. ZEVENHOVEN Collecte. De collecte voor de alleen staande blinden te Wolfhezen heeft 13.63 opgebracht. ZOETERWOUDE Kapelaansbenoeming. De Weleerw. heer J. van Dael, kapelaan in de parochie St. Jan Onthoofding, is benoemd tot kapelaan te Amsterdam (St. Willebrordus buiten de Veste). Tot kapelaan alhier is benoemd de weleerw. heer H. M. J. Brand (neomyst). KANTONGERECHT TE WOERDEN. Een raar gedicht. Do zitting vangt aan met de aange houden zaak contra B. te Oudewater, die voor de ramen van zijn woning eeen ge dicht had opgehangen, welk gedicht aan- stootelijk was voor de eerbaarheid. Ver dachte is nimmer ter terechtzitting ver sohenen en getuigen hebbben verklaard dat hij niet goed bij het hoofd zou zijn. Thans verscheen de getuige-deskundige Sillevis Smit," zenuwarts te Utrecht, die verdachte meerderemalen behandelde. Hij verklaarde dat verdachte ontoere kenbaar was en waankdenkbeelden had die tot alles kunnen leiden. Deze lieden zijn altijd onbetrouwbaar. Tot op dit oogemblik is alles goed gegaan. Het beste lijkt getuige hem een verpleging in een gesticht te geven. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie was dezelfde meening toegedaan en eischte ontslag van strafvervolging met plaatsing van den verdachte in een krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar. De kantonrechter veroordeelde conform den eiscih van het O. M. De „knors" ontsnapte een veroordeeling. S. te Nieuwkoop is slachter en knors. S. heeft tevens de nood-slacht plaats. Dit is, hetgeen de kantonrechter terecht opmerkte, een verkeerde bewe ging. Algemeen bekend is het dat knor- sen, de goede niet te na gesproken, over het algemeen met een gerust hart een worstje maken van ondeugdelijk vleesch. In kleine plaatsen let men daar niet zoo op hetgeen natuurlijk af te keuren is. Op zekeren dag kwam de keurmeester bij S. om een varkentje te keuren. Toen dit afgeloopen was zag de keurmeester een kop van een kalf hangen. De keur meester heeft gedacht: „bij een kop behoort een lichaam, waar is dat". Hiernaar gevraagd wist geen van allen hoe die kop daar kwam. Algemeen was men het eens dat men die kop, om te plagen, daar neer ge hangen had. Wie zou dat gedaan rebben? De keurmeesteer zocht.... en vond. In een ketelbahdaar lag een week, gevild, mager lijk van een kalf. Een frissche hap in een heeten zomer. Maar slachters schrikken niet zoo vlug. Het verhaal werd verzonnen dat hetgeen in die ketel zat.bedorven vleesch was dat begraven moest worden en dat de chef van keuringsdienst, zekere K. te Nieuwveen gezegd zou hebben: „als je iets hebt duw het dan in die ketel". Dit was het .verhaal ter zitting. Mr. Lauro uit Bodegraven had de eer S te verdedigen. Verdachte voegde er nog aan toe dat het kalfje dood geboren was en tamelijk goed was maar toch ongeschikt voor consumptie. De raadsman van verdachte het woord verkrijgende meende, dat verdachte vrij gesproken moest worden omdat hetgeen hem ten laste was gelegd niet gepleegd was. De dagvaarding was dus abusieve lijk opgesteld. Wat bofte verdachte. Vrijspraak volgde. De keurmeester heeft zijn plicht gedaan en komt een woord van lof toe. Dc inwoners van Nieuwkoop hebben waarschijnlijk een weinig ondeugdelijk vleesch minder gegeten. In den bolderende boerenkar. V. v. Berg te Li n schoten reed met een boerenwagen op den weg Lin- schobenWoerden. Zoo'n wagen maakt veel leven. Zij die. passeeren willen die nen er op te rekenen, dat de signalen niet zoo heel gemakkelijk tot het ooi- van den bestuurder doordringen. Zoo ook in dit geval. L., chauffeur te Willeskop, reed met zijn bus verdachte achterop en wilde passeeren. Signalen werden gegeven en toen de bus vlak achter de wagen kwam ging deze even naar rechts maar niet voldoende om voorbij te komen. Getuige L. deed dit toch en een aanrijding volg de. Zij, die geen leek zijn op het gebied van de rijkunst, zullen direct zeggen: „verdachte v. d. B. moest getuige zijn en getuige L. verdachte". Getuige L. verklaarde dat verdachte schuldig was omdat hij eerder naar rechts- had moeten gaan. Verdachte zegt dat hij direct naar rechts ging toen hij signalen hoorde. Getuige v. L. te Linschoten, die toe vallig in de bus zat en iederen dag met een wagen op den weg is, kon hoe is het mogelijk niet beoordeelen wie de schuldige was. Een voerman moet dit toch weten en de schuld moet toch bij een van beiden zijn. Daar de zaak niet bewezen kon wor den of verdachte schuldig was eischte het O. M. dan ook terecht vrijspraak. De kantonrechter sprak verdaohte vrij van het tegen hem ten laste gelegde. Ook toevallig! B., bakker te Woerden had de ar beidswet overtreden. Hij erkende doch voerde aan dat de knecht toevallig even in de bakkerij kwam kijken. Hij doet dit wel meer om dat hij leergierig is. Trouwens hij was heelemaal klaar en opgeknapt. Verdachte moest even naar de winkel en zeide toen tegen de knecht: „pas even op dat de boel niet aanzet". Juist kwam de con troleur. Procesverbaal volgde. Verdachte deelde nog mede dat de controleur gezegd zou hebben, dat hij er wel voor twee kwartjes afkwam. Eisch 2.of 1 dag. Veroordeeling conform. BI. en B. te Nieuwkoop hadden de Leerplichtwet overtreden. Zij erkenden. Dat zevende leerjaar ook. De kinderen zijn gedwongen een jaar school te blij ven en leeren niets. Verdachten vergeten echter dat een goede repetitie niet schaadt maar baadt. Vonnis 3.of 2 dagen. Niet gezien en niet te zien. T. te Rotterdam reed te Woerden met zijn auto op den Utrechtschen' straatweg. Het was druk en een rijks veldwachter regelde het verkeer. Ver dachte zag de politieman niet en reed door hoewel een teeken werd gegeven dat hij moest stoppen. Get S. G. verklaarde dat verdachte hem had kunnen zien en had behooren te stoppen. Verdachte hield vol getuige niet ge zien te hebben. Getuige a decharge mej. N. J. de K. te Rotterdam, verklaarde dat zij naast den bestuurder had gezeten en de agent ook niet gezien had. Deze stond bij an dere mensdhen en was niet te zien. Ge tuige zeide dat hij gezien moest zijn, daar hij toch ook niet zoo klein was Eisch 3.of 2 dagen. Vonnis con form. HET XVIIIe INTERNATIONAAL ORIËNTALISTEN CONGRES. Aan het XVIIIe Internationaal Oriëntalisten Congres, dat van 712 September a.s. alhier gehouden zal worden, zullen ongeveer 700 le den en geassocieerde leden deelnemen, waar onder mannen en vrouwen der wetenschap, af komstig uit vrijwel alle landen der wereld. Be halve vertegenwoordigers van tal van Acade mies, Universiteiten en verschillende weten schappelijke instellingen wonen de vertegen woordigers van de volgende reegeeringen het Congres bij, de hoogleeraren: voor Japan: F, Nakai; Zuid-Afrika: B. Gemser; Engeland: C. J. Gadd; Palestina: L. D. Mayer; Noorwegen: Sten Konow; Zweden: C. A. Moberg; Dene marken: J. Pedersen en A. Christensen; Hed- jaz: Hafiz Wahba, gezant te Londen; de Ver- eenigde Staten van Amerika: W. F, Albright, F. Edgerton, Z. J. H. Gottheil, E. Washburn Hopkins, A, V. Williams Jackson, M. L. Mar- golis en A. Ten Eyck Olmstead; België: Van Langenhove, Brictaux, Carnoy, Lofort, Cop- pens, Rijckmans, Boisacq, de la Vallée Pous- sin, Capart, Grégoire en Bommer; Tunis: Me- rat en Mustapha Sfar; Heilige Stoel: Mgr. E. Tisserant, P. Dhorme en F. Bouyges; Egypte: Toha Hussein, Ahmed Amin brahim en Wiet; Polen en China nader aan te wijzen; Duitsch land: C. H. Becker, E. Littmann en H. Junker; Nederlandsch-lndië: dr. G. W. J. Drewes; Letland: P. Smits en Marokko: E. Levi Pro vencal. Het Congresbestuur is ervan op de hoogte gekomen, dat de in Duitschland ingetreden moeilijke verhoudingen, velen Duitsche vakge- nooten ertoe genoopt hebben, hun plan om aan het Congres deel te nemen, op te geven. Het wegblijven van vele Duitsche Oriëntalisten van het Congres zou een zware slag voor het werk van dit XVIIIe Internationale Oriënta listen-Congres zijn en het bestuur heeft zich verplicht gevoeld om pogingen in het werk te stellen om de moeilijkheden voor deelneming door de Duitsche congres-bezoekers, zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. Het algemeen programma voor het Congres luidt als volgt: Maandag 7 September 's middags te drie uur; ofifcieele opening van het Congres in de groote Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van: a. de firma G. van Leeuwen en Zoon om vergunning tot het oprichten van een rookerij, zont er ij en vlee&dhbewerkingsinriohtmg in het perceel Noordeinde No. 37; b. Fred. A. Wempe Sr., om vergunning tot het oprichten van een kalkb'u&scherij in het perceel Nieuwe Mare No. 23a; c. P Stoeke en G. van der Reij- d>en om vergunning tot 't oprichten van een was-soherij, ververij en strijkerij in het per ceel Voldersgracht nos. 11 en 23; d. J. W. Weers om vergunning tot het oprichten van een was oh- en strijkinriohting in het perceel Janvo®sen&teeg no. 24; e. The Texas Company om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor benzine op het perceel ge!egen aan de van Oldenbarnevelbstraat; f. de firma G. W. Zand voort om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Hoos^andsohe Kerk- gracht No. 9; g. de -'jfV. Bomla'-s Veevoeder- handel om vergunniag tot Jet oprichten van een ondergrondschelbewawplaaK voor ben zine met bovengrorfesehe Jftaax>n*> in het perceel Oude Vest Kb. 2* h.W. ST P. Vis ser. om vergunningltot Met gf>ria€ten van een ondergrondsche a.ts'foor ben zine met bovengrondde t|e Af tap mr robbing in en op den Haagwea /óór ijlt perceel Haagweg No. 52. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Seoretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag,.den 22 Augus tus 1931 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen terwijl zij er de aandacht op vesligen, dat niet tct beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente-bestuur of een zijner leden zijn versohenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds var 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 A u g. a. s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steen-straat 35, Telefoon 138 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313. zaal van de Stadsgehoorzaal, gevolgd door een thee in den Hortus Botanicus der Univer siteit, aangeboden door het Oostersch Genoot schap in Nederland; 's avonds te 9 uur offi- cieele ontvangst door de Nederlandsche Re geering in de Ridderzaal te 's Gravenhage. Woensdag 9 September 's avonds te 9 uur: officieele ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden in „de Lakenhal". Donderdag 10 September 's avonds te 7 uur: gemeenschappelijke maaltijd der congresleden in het Huis ter Duin te Noordwijk. Vrijdag 11 September: Indonesische kunst avond in de Stadsgehoorzaal. Zaterdag 12 September: Slotvergadering van het Congres gevolgd door een excursie naar Amsterdam, waar onder meer het Koloniaal Instituut bezocht zal worden. Voor de werkvergaderingen, die in de ver- universitaire gebouwen in den omtrek der aca- schillende zalen van de Academie en in de demie zullen gehouden worden, zijn de vol gende secties ingesteld: sectie I: Assyriologie voorzitter prof. F. Th. M. Böhl van hi2r; sec tie II: Egyptologie, voorzitter: dr. A de Buck (Leiden); sectie III: Voor- en Centraal-Azië, voorzitter prof. J. Rahder (Leiden); sectie IV: Verre Oosten en Indonesië, voorzitter prof. Ph. S. van Ronkel (Leiden); sectie V: Indië, voorzitter prof. dr J. Ph. Vogel (Leiden): sec tie VI: Semitische talen en volkeren, voorzitter prof, dr. J, L. Palache (Amsterdam); sectie VII: Oude Testament, voorzitter prof. dr. B. D. Eerdmans (Leiden); sectie VIII: Islam, voorzitter prof. dr. A. J. Wensinck (Leiden) en een autonome sectie van de papyrologen on der voorzitterschap van prof. dr. D. Cohen (Amsterdam). Aan het voornemen om een afzonderlijke sectie in te stellen voor Oostersche kunst is geen gevolg kunnen gegeven worden, doch de mededeelingen op dit gebied gedaan, zijn in gedeeld in die secties, waarin de desbetreffen de onderwerpen uit chronologisch of geogra- phisch oogpunt beschouwd, thuis hooren. Voor zoover het den Nederlandschen deel nemers aan het Congres betreft, zullen de vol gende voordrachten in de verschillende secties gehouden worden: prof. dr. F. Th. M. Böhl (Leiden) over: inscripties met onbekend schrift uit de Leidsche verzameling; prof. dr. C. C. Berg (Leiden): vraagstukken en opgaven van het Javaansche literatuuronderzoek; mr. H. C. Gallois, conservator aan het gem. museum te 's Gravenhage: wederzijdsche invloeden tus schen het aardewerk van het Nabije-Oosten en dat van China ten tijde van de Tang en vroeger; prof. dr. J. L. Pierson, Utrecht: was het Japansch een open lettergrepentaal in de Vile eeuw?; de heer W. F. Stutterheim, direc teur v. d. Middelbare School te Soerakarta (Java): Is slendro terug te voeren tot de Cai- lendra's?; dr. J. Rahder (Leiden): de Boudd- hologie; prof. dr. J. Ph. Vogel (Leiden): het Instituut Kern en zijn doel; dr. C. A. Ariëns Kappers (Amsterdam): de anthropologie van het Nabije Oosten; prof. dr. H. Th. Obbink, Utrecht: de hoorns van het altaar in de Semi tische wereld, in het bijzonder in het Jahvisme Het bureau van het congres wordt Zondag 6 September in een der zalen van de Stadsge- hoorzaak geopend. Dit bureau staat onder lei ding van mej, A. Schippers.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2