22ste Jaargang MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 No. 6970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN AANSLAG OP DEN TREIN BAZEL-BERLIJN. BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 160 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is \roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en 4 verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Praatjes over een militaire overeenkomst. Geheime internationale verdragen zijn verderfelijk, omdat zij een maar al te ge- reede aanleiding vormen voor politici en di plomaten, om de waarachtige belangen van landen en volkeren op te offeren aan kort zichtigheid, dwaze nationale trots of groot heidswaanzin. Ons Nederlandsche volk wil geen gehei me internationale verdragen; en de R. K. Staatspartij verzet er zich uitdrukkelijk tegen. Maar het „Volk" heeft onlangs aan een zekeren heer Paul Kies in zijn kolommen gelegenheid gegeven, op sensationeele wijze, om het bestaan te beweren vaü een dreigende geheime militaire overeen komst tusschen Frankrijk en Nederland, en het sociaal-democratisch orgaan heeft den heer Kies den vrijen teugel laten vieren aan zijn phantasie, zóó zelfs, dat den lezers met klem van overtuiging is medegedeeld geworden, dat de keuze van de plaats voor de a.s. manoeuvres van het Nederlandsche leger ook met die geheime afspraak tus schen de Fransche en Nederlandsche leger leiding in verband staat. Na officieele een officieuse démenti's van dezekletspraat, heeft eindelijk, na nog eenigen tijd wachten, het „Volk" in een hoofdartikel erkend, dat de heer Paul Kies onzin heeft beweerd. Het socialistisch orgaan schrijft: „Aan het betrokken zijn van de Neder landsche regeering, van den katholieken minister van oorlog, in een begin van een Fransch-Belgisch-Nederlandsch militair ver bond gelooven wij niet. Dat zou in strijd zijn met de geheele richting der Nederland sche buitenlandsche politiek, zooals die sinds jaren gevolgd wordt. De vorige mi nister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek, heeft die volstrekte zeif- standigheidspolitiek met bijzondere duiuo- lijkheid omschreven en zijn opvolger, de huidige minister Beelaerts van Blokland, heeft zich met alle nadruk en zonder v»or- behoud bij die zienswijze aangesloten. Dit. is zonder eenigen twijfel de buitenlandsche politiek van het kabinet als geheel en mi nister Deckers is, naar onzen kijk op hem, er de man niet naar, om daartegen heime lijk te rageeren. Ongetwijfeld heeft de eenigszins opzichtige toenadering tusscuen Nederland en Frankrijk bij de Parijsche tentoonstelling, in verband met de door minister De Graaff aanvankelijk brutaal weg ontkende, later jegens Hendels erken de samensprekingen van gouverneur-gene raal De Graaff met den gouverneur van de Fransche kolonie Indo-China over gemeen schappelijke politiek tegen communistische stokerijen onrust gewekt. Maar vandaar tot een Fransch-Nederlandsche militaire aan sluiting, en een opgave der Nederlandsche zelfstandigheidspolitiek is een heele stap en, zooals gezegd, wij kunnen daaraan niet gelooven. Het zou de heele buitenlandsche. positie van Nederland in de waagschaal stellen en een politiek van gevaren schep pen, waartoe, naar wij meenen, het kabinet, reeds uit zelfbehoud, om van verstand maar niet te reppen, niet in staat is". Intusschen heeft de laster zijn werk ge daan! Als een lasteraar, met nadruk en aplomb, iemand een dief noemt, dan kan hij, later, misschien onder tranen van spijt, komen vertellen, dat van zijn bewering niets waar is dan blijven er toch, die zich houden aan de gevaarlijke strekking van de „wijsheid", dat men geen koe bont noemt, of er is een vlekje aan! Zóó heeft ook het „Volk" met zijn erkenning zeker niet het geloof in de lasterlijke beweringen van zijn medewerker uit de hoofden van al zijn lezers weggenomen. En van deze lasterpraat waren speciaal de Katholieken het lijdend voorwerp, want die geheimdoenerij zou volgens dien mijn heer Kies worden geleid door de hooge- reKatholieke militairen in Frankrijk en Nederland (terwijl in Ne derland onder de hoogere militairen de Katholieken zéér in de minderheid zijn!) Zóó wordt er gelasterd 1 ZEVEN WAGONS VAN DEN SPOORDIJK GESTORT Vijf en zeventig gewonden. KORT NA JüTERBOG Op den sneltrein Bazel-Frankfort a. d. Main-Berlijn, die 's avonds om 10 uur 22 op het Anhalter-station te Berlijn moet aankomen, is Zaterdagavond tusschen 9 en 10 uur bij Jüterbog een dynamietaanslag Kort nadat hij het station Jüterbog had verlaten, hoorde de machinst plotseling een geweldigen knal, waarop hij direct de rem in werking stelde en pogingen aan wendde om den trein tot stilstand te bren gen. Voordat dit echter gelukte, waren reeds zeven wagons plus de goederenwa gens en de restauratiewagen uit de rails geloopen en van de helling van den spoor dijk gestort. Twee reizigers werden zwaar gewond, dertien liepen minder ernstige en zestig lichte kwetsuren op. Voorts werd bij het reddingswerk een lid der reddingsbrigade De meesten slechts licht gewond. locomotief en de goederenwagen konden naar Berlijn verder rijden. Telegraafarbeiders zijn bezig aan beide zijden van den spoordijk de leidingen weer te herstellen, daar deze door de explosie en de omvergeworpen wagens verbroken zijn. Men legt voorts met spoed nieuwe rails. In de omgeving liggen brokstukken van rails die aan granaatscherven doen denken. De reizigers werden met den D-trein uit Munchen, die eenige oogenblikken later de plaats des onheils passeerde, naar Ber lijn vervoerd, waar zij kort na één uur 's nachts aankwamen. Officieel communique. De Reichsbahngesellschaft heeft nog of- ficeel het volgende medegedeeld omtrent den aanslag: Op 8 Augustus om 21.55 uur hebben on bekend gebleven personen tusschen de sta tions Jüterbog en Grüna Kloster-Zinna bij het passeeren van den D-t.rein Nr. 43 een stuk van de rails in de lucht doen vliegen. De explosie werd door het personeel van den trein en door vele getuigen, alsmede op het station Grüna gehoord. Van de plek van den aanslag gaat langs den grond een zwakstroomdraad tweehon derd meter terug tot in het kreupelhout-, naast den spoorwegdijk. Hier hebben de daders zich zonder twijfel opgehouden, ge lijk uit de sporen blijkt. Vijf draden van de langs den spoordijk loopenden tele- graafleiding waren door de daders door- Een kwartier na ontvangst van het. be richt over de ramp op het station Jüter bog, welke bericht door den hoofdconduc teur- telefonisch was overgebracht, kwamen de eerste doktoren op de plaats des on heils aan. De meeste gewonden konden, na geneeskundige behandeling in Berlijn, per auto naar hun woningen worden vervoerd. Vijf hunner werden naar het Elisabeth- ziekenhuis vervoerd. Ook hier bestaat ech ter geen levensgevaar. „Aanslag 8/8". Nader wordt nog het volgende gemeld: Op een der telgraafpale'n aan den kant van den spoordijk was een exemplaar van de nationaal-socialistische „Angriff" be vestigd, waarop geschreven stond „Aan slag 8/8". De aanslag der misdadigers bleek tweevoudig te zijn. Bij het onderzoek van het nevenspoor vond de hoofdconducteur van den verongelukten "trein twee zware ijzeren balken, die dwars over de rails waren gelegd. Te zamen met een der con ducteurs slaagde hij er in deze nog tijdig te verwijderen. Het spoorwegverkeer wordt op één spoor voortgezet. Het versperde spoor zou waarschijnlijk gistermiddag weer vrij zijn. De explosie heeft men tot in het 13 kilo meter verder gelegen Lückenwalde kunnen hooren, naa-r uit de verklaringen van de ijlings toegeschoten inwoners bleek. In het dorp Zinna rinkelden borden en gla zen ten gevolge van den hevigen knal. In de nabijheid van de plaats des on heils heeft men later nog een tweede exemplaar van de „Angriff" gevonden, dat met eenige groote swastika's en van het opschrift „Aanslag 8/8Hoog Revolutie!" was voorzien. De polite gelooft echter niet dat het met de daders in erband staat. De plek van den aanslag bood nog gis terenmiddag een beeld van chaotische verwoesting. De plaats zelf ligt op onge veer twee kilometer afstand van Jüterbog, in de nabijheid van het dorp Zinna. De ongeveer zes meter hooge spoordijk gaat hier in een wijden boog langs den rand van een bosch. Aan den voet van den -r spoordijk, ten deele diep in den grond in- recteur-generaal, dr. ir. Dorpmueller, een gegraven, liggen acht wagons van den D- belooning van 20.000 mark op de hoofden trein, alle onderstboven. Van verscheidene der schuldigen aan den aanslag op den wagens zijn de wielen afgerukt, slechts de I D-trein Bazel-Berlijn is gesteld. De machinist vertelt De machinist heeft het volgende om trent de ramp verklaard: Toen de D-trein Jüterborg verlaten had, reed hij met een snelheid van 100 K.M. per uur. Plotseling hoorde ik een donderenden knal en zag groote vlammen om mij heen. Ik heb ter stond geremd, doch merkte spoedig daarop dat de trein uit de rails geloopen was eu op de dwarsliggers verder sprong. De trein is op deze wijze nog een vierhonderd me ter doorgereden. Locomotief en goederen trein stonden toen nog; alle andere wa gons vielen om. In de duisternis ontstond natuurlijk een wilde paniek, kreten om hulp en angstgeschreeuw snerpten door de lucht. Wie eenigszins kon, werkte zich door de vensters van de wagons naar buiten. De eerste hulp werd vervolgens door in woners van het dorp Zinna verleend. Na eenigen tijd verschenen toen ook de Rijks- weer en de brandweer uit Jüterbog, die met fakkels en schijnwerpers er voor zorg de, dat de plaats van de ramp werd ver licht. Een geraffineerd, pian. De directeur-generaal van de Rijks- spoorwegen, dr. Dorpmueller, heeft zich gistermiddag met andere autoriteiten naar de plaats van de ramp begeven. De directeur van de sectie Halle zeide den vertegenwoordiger van Wolff, dat de aan slag op een wijze is uitgevoerd, die haars gelijke in geraffineerdheid niet vindt. Niet alleen heeft men een plek uitgezocht, waarop de trein bij ontsporing van den dijk moest vallen, doch men heeft boven dien een plek gekozen, die geheel afge zonderd is gelegen. Uit de wijze waarop de aanslag werd volvoerd, valt te conclu- deeren, dat de daders buitengewone des kundigen op het gebied van explosiemid delen moeten zijn geweest. Naar de meening van vakmenschen is het een wonder te noemen, dat het onge luk geen ernstiger gevolgen heeft gehad, te meer, daar de trein veel passagiers ver voerde. Dat alles betrekkelijk zoo goed is afgeloopen, is in de eerste plaats te dan ken aan het in gebruik nemen van een nieuw soort buffers, die een veel grooteren druk kunnen weerstaan dan de oude en het in Mkander schuiven der wagons heb ben voorkomen. De verwondingen zijn, zooals gemeld, niet zeer ernstig. Slechte de kok van den Mitropawagon is ernstig door kokend wa ter aan handen en gelaat verbrand. Een Berlijnsche dame heeft vrij ernstige won den aan den rug opgeloopen. De nasporingen der politie hebben tot dusver weinig resultaten gehad. De politie honden, die men onmiddellijk bij het on derzoek heeft betrokken, gaven het spoor al spoedig op, daar deze voor het meeren- deel door den regen en het veelvuldig heen-en-weer-geloop waren uitgewischt. Een speciale afdeeling der politie heeft in het dorp Zinna haar intrek genomen. Naar de artillerieschool in Jüterbog aan de opperste legerleiding meedeelt, is Zaterdagavond, direct na den aanslag op D-trein 43, een afdeeling van do school ter hulpverleening uitgetrokken. De knal van de explosie was door de schildwach ten gehoord, die tevens eenige verdachte individuen op het munitiedepot van de school hadden zien zwerven. Daar de schild wachten zich evenwel binnen de omhei ning van het depot bevonden, was het hun onmogelijk de personen in kwestie te arresteeren. Verscherpte controle. Naar van de zijde der Reichsbahn-direc- tie wordt medegedeeld, heeft men naar aanleiding van den aanslag op den D-trein Bazel-Berlijn op alle baanvakken ver scherpte controle ingesteld. De directie van de Reichsbahn deelt verder mede, dat op voorstel van den di- DUITSCHLAND DE VOLKSSTEI I 'NG MISLUKT. RUIM 3 MILLIOEN STEMMEN TE WEINIG. Het verloop der stemming rustig. Het volksreferendum in Pruisen, waarbij ontbinding van den Landdag werd ge vraagd, is mislukt. Gisteravond 12 uur stond het vast, dat, van 26.553.837 stemgerechtigden 9.793.603 oftewel 66.9 pet. hun stem ten gunste van de ontbinding hadden uitgebracht. Het kleine aantal districten, waarvan de uitslag nog niet vaststaat, kan dus uiet den geringsten invloed meer oefenen op het totale resultaat. Het aantal tegenstem mers was 391.300. Over het algemeen is de verkiezingsdag in geheel Pruisen rustig verloopen. Bleunts uit Berlijn, Breslau en Halle wordt een be trekkelijk gering aantal arrestaties ge meld. Meerendeels waren deze het gevolg van kleine overtredingen, zooals pogingen tot het vormen van optochten, het in brand steken van recame-zuilen etc. Wolff s verkiezingsdienst heeft van een aantal groote steden, waarvan de eindre sultaten reeds bekend zijn, de procentsge- wijze deelneming aan het referendum uitge rekend, hetgeen een zeer interessant resul taat oplevert. Van de betrokken groote steden staat Remscheid met het aantal „Ja"-stemraen bovenaan, namelijk 56.8 pet. Daarop volgt Halle met 54.3 pet. (hier ontbreken even wel nog zes kiesdistricten) waarna Muel- heim-Ruhr met 48.6 pet. de derde plaat3 in neemt. Vervolgens komen Erfurt met 46.5, Kiel met 41.5, Duisburg-Hamborn met 39.6, Bochum met 37.8, Oberhausen met 36.2, Al- tona met 32.5, Krefeld-Uerdingen met 31.0 en ten slotte Muenster in Westfalen met 14.7 en Aken met 14.0 procent. NA AFLOOP SCHIETPARTIJ TE BERLIJN. Een aantal dooden en gewonden. De vrees, dat het Zondagavond te Ber lijn tot ongeregeldheden zou komen, is be waarheid. Tegen kwart over acht ontstond een ernstige schietpartij op den Bülow- Platz, waar zich een groote menscheiime- nigte voor het gebouw van de communisti sche „Rote Fahne" had verzameld, om ken nis te nemen van de resultaten van het le- feernduin. Reeds in den vooravond had het publiek hier een opgewonden houding aan genomen. Plotseling vielen voor de Baby- Ionbioscoop verscheiden schoten, de politie beantwoordde het vuur en er ontstond eoa schietpartij, waarbij twee politie-officieren werden gedood en één zwaar gewond, ter wijl ook aan de zijde der communisten doo den en gewonden vielen. Onmiddellijk traden de politie-afdeelin gen met kracht op. Met de blanke sabel eu de revolver in de hand ontruimden zij het plein. In allerijl vluchtten de mensclien naar de donkere zijstraten of zij verscholen zich in de donkere gangen van huizen. Ai!e voorbijkomende automobilisten, motorrij ders en voetgangers werden gefouilleerd, terwijl de politie de vensters en banken in de zijstraten scherp in het oog hield. Geruimen tijd bleven er echter nog scho en vallen. Daar de schoten, waardoor de politie-officieren gedood werden, juist voor den ingang van het Babylon-theater vielen, werd deze door de politie doorzocht. Alle aanwezigen werden gefouilleerd. Andere agenten stelden een onderzoek in in net Karl Liebknecht-Haus waar de reda-iie der Rote Fahne zetelt, daar de politie ge loofde, dat eenige personen, die aan de schietpartij schuld hebben, in dit gebouw waren gevlucht. Twee personen werden ge arresteerd. In het Karl Liebknecht-hius zijn eenige ruiten stukgeschoten, zonder dat iemand gewond werd. Ook in de omge ving werden verscheidene buizen door zocht. In de Kaiser Wilhelm-strasse moest de politie bij de ontruiming van den gummi stok gebruik maken, waardoor verscheiden personen werden gewond en zes commu nisten gearresteerd. In den loop van den avond bespraken de politie-autoriteiten den toestand en de to nemen maatregelen en werden eenige oog getuigen gehoord. Het bleek, dat de drie ambtenaren te doen hadden met be trekkelijk vlak voor hen staande schutters. Een dezer vuurde van vijf pas afstand. Een der getroffen politie-ambtenaren liep den moordenaar nog eenige passen na, doch stortte toen neer. De hoofdcommissaris van politie heeft voor aanwijzingen, die tot arrestatie der daders kunnen leiden een belooning van 3000 Mark uitgeloofd. Het gerucht ging, dat er aan de zijde der communisten 15 personen gedood zouden VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De volksstemming in Pruisen mislukt. Na afloop ernstige schietpartijen te Berlijn. Aanslag op den expres-trein BazelBer lijn. 75 gewonden. Mussolini heeft de uitnoodiging om naar Berlijn te komen, aangenomen. Nieuwe rebellie in Noord-China. BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Hoogleeraarsbenoeming aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. (3de blad). Zaterdag en Zondag hebben er weer verscheidene verkeersongelukken plaats gehad. (Gem. Berichten, 2de blad). OMGEVING. Gouden Professiefeest van Pastoor Keu- Iers te Hazerswoude (Groenendijk). (2de blad.) zijn. Dit wordt echter door de politie tegen gesproken, die verklaart, dat er vier bur gers gedood en 15 zwaargewond zijn. Het aantal lichtgewonden is niet met zekerheid bekend; de communisten hebben verschei den hunner gewonden meegenomen. DE DUITSCHE REISBELASTING. Groote ontstemming in Zwitserland. Het feit, dat de Duitsche minister van financiën, dr. Dietrich, bondraad Schuthess op diens protest tegen de reisbelasting van 100 Mark een afwijzend bescheid heeft ge geven, heeft in Zwitserland groote ont stemming gewekt en de toon der Zwilser- sche bladen is de laatste dagen veel scher per geworden. oHe zeer het Zwitsersche vreemdelin genverkeer door den Duitschen maatregel wordt getroffen, blijkt wel hieruit, dat in de week van 1925 Juli in het kanton Graubunden 35.000 logeernachten minder geboekt werden dan in de overeenkomstige week van verleden jaar. In het geheel zijn tot nu oe in 1931 in d't kanton 258.000 logeernachten minder ge boekt dan in het overeenkomstige tijdvak van verleden jaar, waarvan 150.000 op re kening van het wegblijven van Duibschers wordt gesteld. Verschillende Zwitsersche firma's heb ben besloten bestellingen, die zij in Duitschland hadden gedaan, te annuleeien ITALIË HET BEZOEK DER DUITSCHE MINISTERS. Audiëntie bij den Paus. Rijkskanselier dr. Brüning en minister Curtius zijn Zaterdagavond om 9.40 uur uit Rome vertrokken. Ook voor de thuis reis heeft de Italiaansehe regeering den beiden staatslieden weer den luxe-trein van den Italiaanschen premier ter be schikking gesteld. Nadat de officieele besprekingen Zater dagochtend waren beëindigd, werd in het Duitsche gezantschapsgebouw door Brü ning aan Mussolini een lunch aangeboden, waaraan alle te Rome aanwezige Italiaan- •sche ministers en de leden van het gezant- Echapsgebouw aanzaten en waarbij hem door Brüning en Curtius uitgeleide werd ïiddags maakte de rijkskanse lier in gezelschap van von Schubert, den Duitschen gezant, een uitstapje langs de Via Appia, waarna hij zich om zes uur, te zamen met Curtius, naar Vaticaanstad be gaf, waar zij door den kardinaal-staatsse cretaris Pacelli werden ontvangen. Ver volgens ontving de paus de beide staats lieden gedurende twintig minuten in par ticuliere audiëntie. Mussolini gaat naar Berlijn. Het hoofd van de Italiaansehe regee ring, Mussolini, heeft de uitnoodiging van den rijkskanselier, om een tegenbezoek aan Berlijn te brengen, aangenomen. Het tijd stip van zijn bezoek heeft hij zich echter voorbehouden. Mussolini ontving Zaterdagmorgen de vertegenwoordigers der Duitsche pers en legde in het Duitsch de volgende verkla ring af: „Het heeft mij buitengewoon veel genoe gen gedaan, dat ik met rijkskanselier dr. Brüning en rijksminister dr. Curtius per soonlijk kennis heb kunnen maken en het heeft mij nog meer genoegen gedaan, in I

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1