VRAGENBUS DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE CRISIS EN DE VRIJHANDEL Wij maakten gisteren enkele opmerkin gen naar aanleiding van de sporfc-exeessen, welke men allerwege in een wereld van schijn-beschaving kan constateeren. Het bericht, dat wij hier laten volgen, zouden wij ook een exces willen noe men: een exces van den droeven toestand, waarin de landbouw verkeert tengevolge van de crisis. De crisis in den tuinbouw neemt steeds ernstiger vormen aan. Op één dag werden to Delft aan de groente veiling honderdduizend komkommers in den afvalput geworpen, terwijl er nog eiken dag tienduizenden worden weggesmeten. Tomaten noteerden 3 cent per pond, terwijl de prijs 20 cent per pond is geweest. Een aantal tuinders was Zaterdag niet in staat de weekloonen uit te be talen en moest een voorschot opnemen bij de veiling. Een dergelijk bericht, waarin zooveel ellende en nood in enkele woorden wordt saamgedrongen, steekt wel scherp af tegen zooveel excessen van dwaze genotzucht of onredelijke winstjag, welke ook in dezen tijd aan zooveel kanten worden gezien... Maar wat kan er worden gedaan tegen zooveel crisis-nood De beste stuurlui staan aan wal Maar één ding zal nu toch wel duidelijk wor4gn, n.l. dat ons land met zijn vrij- dandelspractijk in het gedrang komt. De „Tijd" vestigde de aandacht op de volgende feiten: Voor de meubel-industrie in Mechelen (België) is Nederland een belangrijk afzet gebied. Een van onze groote warenhuizen, met filialen in bijna alle belangrijke ge meenten, verkoopt vrijwel uitsluitend Mechelsche meubelen. In de stad van St. Rombouts is een enorme fabriek, die uit sluitend voor die Nederlandsche firma werkt. Volledige slaapkamer-ameublemen ten worden met ten minste 36 stuks tege lijk benteld, geleverd en verkocht. Een an dere Nederlandsche handelsonderneming, die hier te lande reeds zestien verkoop huizen heeft en nog steeds aan uitbrei ding denkt, exploiteert in Mechelen een meubelfabriek in eigen beheer. Waarom Omdat de loonen en andere productie kosten voor meubelen in België wel 35 pet. lager zijn dan in Nederland. Als het invoerrecht (13 pet) en de transportkosten (met eigen vrachtauto's) zijn betaald, wordt er nog een zacht winstje op den lagen ver koopprijs behaald. Zóó is de toestand al maanden. En thans komt uit België het be richt, dat de loonen van alle Mechelsche houtbewerkers van 1 Augustus j.l. af met fr. 0.65 per uur zijn verlaagd Dat is één. De Nederlandsche mijn-industrie in Lim burg betaalt hooger loonen dan de Belgi sche. Ons mijnbedrijf zit ook voor sociale lasten, die men in België niet of niet in die mate kent. Maar de Belgische mijn- expoltatie is oud en verouderd. Onze nieuwe mijnen werken in sneller tempo, leveren meer kolen per man en per dienst dan de oude industrie in het Belgische Wa lenland 1). Met het gevolg, dat de verkoo- per van Nederlandsche kolen, ondanks de betere arbeidsvoorwaarden der mijnarbei ders, met succes op de Belgische kolen- markt kan concurreeren.. De mijneigenaj ren in België hebben de loonovereenkomst met in gang van 1 September a.s. opge zegd. Loonsverlaging zal wellicht het ge volg er van zijn. Dat is twee. En wat gebeurt er nu? Het Brusselsche avondblad „Le Soir" protesteert uit naam van zekere Belgi sche steenkoolhandelaren tegen wat het de dumping van sommige Nederlandsche han delaren noemt. De Nederlandsche steen kool zou in België 75 fr. per ton goedkoo- per worden verkocht dan de Belgisch*. Belgische verkooporganisaties hebben in de industriegebieden verkoopplaatsen op gericht, waar Nederlandsche steenkool wordt verkocht. Evenals Duitschland wordt Nederland er van beschuldigd debet te staan aan de hachelijke positie van het Belgische mijnbedrijf. In de eerste vijf maanden van 1931 heeft Nederland 4100 wagons van 10 ton elk meer ingevoerd dan in geheel 1930. Binnen denzelfden tijd leverde Nederland aan België 742.000 ton, waarbij moet worden opgemerkt, dat de opgeslagen voorraden van de Belgische mijnen reeds 3.350.000 toen bedragen. De niet-vermelde conclusie is duidelijk: de belanghebbenden bij het Belgisch mijn bedrijf willen tegen de Nederlandsche „dumping" worden beschermd. Het vreemde woord dumping werd tot nu toe slechts in tweeërlei beteekenis ge bruikt. Men sprak van „dumpen", wan neer aan het buitenland werd verkocht tegen lagere prijzen dan die in het binnen land gelden. En' men gewaagde ook wel van „dumpen" wanneer een land door slechte arbeidsvoorwaarden een onder- kruipersrol op de internationale markt vervulde. De toestand in de Mechelsche meubel industrie wettigt mischien de bewering, dat hier dumping plaats heeft. Doch bij den uitvoer van Nederlandsche kolen is dit zeker niet het geval, omdat de sociale posite der mijnwerkers in Nederland be ter is dan waar ter wereld ook. Toch is het niet onmogelijk, dat door de campagne in de Belgische pers de Re geering te Brussel zich laat verleiden tot maatregelen tegen de volkomen loyale concurrentie der Nederlandsche mijnen. Behoeven w dan opnieuw machteloos toe te zien, hoe de Nederlandsche arbei ders in Limburg broodeloos worden ge maakt? Onze Regeering zou toch bijvoor beeld den invoer van Belgische meubelen kunnen stopzetten? Maar dat zal natuurlijk niet gebeuren. Ons land is het land van den vrijhan del. De arbeiders mogen hier werkloos wor den mits het vrijhandelsbeginsel gehand haafd blijft. 1) Eén man brengt der dag in België 580 K.G. steenkolen boven den grond, in Frankrijk evenwel 700 K.G. In Engeland en Nederland zijn deze hoeveelheden 1150 en 1200 K.G., terwijl Opper-Silezië de croon spant met 1450 K.G. BIJ HET 750—JARIG JUBILEUM VAN DE NOTRE DAME TE PARIJS. Het volgend jaar is het 750 jaar geleden dat de beroemde kerk Notre-Dame te Parijs werd ingewijd. De kathedraal is gelegen op het oostelijke uiteinde van het eiland Cité. Bisschop Maurice de Sully van Parijs maakte ongeveer in het mid den der 12de eeuw plannen tot den bouw van de kerk, waarmede in 1163 een aan vang werd gemaakt. Met veel energie ondernam genoemde bisschop den bouw der kerk en aan zijn doortastendheid is het dan ook te danken, dat reeds in 1182, nog geen twintig jaar na het begin van den bouw, het hoofdaltaar kon worden ingewijd. Met den bouw van den voorgevel begon men omstreeks het jaar 1200. In 1240 was de kerk geheel volgens de plan nen van bisschop de Sully voltooid, al hoewel er in de volgende jaren nog voort durend aan gebouwd werd; in het 'begin van de veertiende eeuw had de kathe draal haar tegenwoordige gedaante. De Notre-Dame is een 5-schepige kerk met een kortd wars schip, terwijl om het koor verschillende kapellen zijn gelegen. Het langste schip der kathedraal heeft resp. afmetingen van 130 y48X35 meter, ter wijl de beide torens ieder 69 meter hoog zijn. Het rijk met beeldhouwwerk versier de interieur der kerk heeft in den loop der jaren heel wat geleden. In de zeven tiende eeuw had de Gothische kunst in Frankrijk geen 'belangstelling. Men ging er toen toe over de prachtige vensters, welke in de dertiende en veertiende eeuw waren aangebracht te vervangen door ge heel effen ramen, slechts met een stijf motiefje versierd. Een ware ramp was 't, toen de bouwmeester Soufflot de midden deur der kerk zoodanig verbreedde, dat de troonhemel, welke bij optochten werd rondgedragen, er door kon. Deze verbree ding kwam niet ten goede aan het beeld houwwerk, waarmede de ingang en het portaal zijn versierd. Eens toen de stad Parije zonder geldmiddelen was, moesten alle gouden en zilveren sieraden der kerk worden gesmolten en de opbrengst hier van moest in de gemeentekas worden ge stort. Bij het uitbreken der revolutie werd het er natuurlijk niet beter op. Met een ware woede wierpen de opstandelingen zich op de kathedraal; slechts met de grootste moeite gelukte het, het beeld houwwerk aan hun vernielzucht te ont rukken. Wel werden de beelden der 28 koningen van Judea, welke door het volk veelal voor die van Fransohe koningen worden gehouden, omvergehaald. Later werden deze beelden weer vernield. Tij dens de revolutiejaren werd de kathe draal geheel leeggehaald en bestemd voor den nieuwen eeredienst; daarna werd het gebouw publiek te koop gesteld, met het doel om geheel te worden afgebroken, doch dit heeft men nog tijdig kunnen verhinderen. Ook als pakhuis heeft de kerk nog eenige jaren dienst gedaan. Toen Napoleon aan het bewind kwam, werd er meteen een einde gemaakt aan de steeds toenemende vernieling van de No tre-Dame. Napoleon liet er de noodzake lijkste herstellingen in aanbrengen en zorgde er voor dat de kerk opnieuw ge wijd werd, waarna hij er zich in liet kro nen. In het midden der vorige eeuw is de kerk gerestaureerd onder leiding van den bouwkundigen Lassus en Vdolletde- Duc, die er in geslaagd zijn, het 'bouwwerk zijn middeleeuwsch aanzien terug te geven. Vraag: Ik heb een jongen van 15 jaar, die gaarne bij de Marine in dienst zou treden. Waar moet ik mij vervoegen! Antwoord: U kunt hieromtrent alle gewenschte inlichtingen krijgen in het voormalig militair hospitaal aan den Morsohweg, te Leiden. Vraag: Kunt u mij inlichtingen ver strekken op welke dagen het markt is van kramerijen door geheel Nederland? Antwoord: Wij raden U aan de Enkhuizer Almanak te raadplegen, waar in U alle markten door geheel Nederland kunt vinden. Vraag: Wanneer is het toegestaan met de schakel te visschen en in welk tijdvak is 'het verboden? Antwoord: Indien u in het bezit is van een akte, kunt u het geheele jaar door visschen, daar een visohakte geldig is voor een tijdvak loopende van 1 Juli 30 Juni. Vraag: Is lot serie 1436 No. 003 Rot- terdamsche Schouwburg a uitgeloot? Be doeld 'lot is een obligatie aan toonder van „Voormalig Waarborgfonds van de pre- mieleening der vereeniging Rotterdam- sche Schouwburg". Antwoord: Wend u tot het kan toor waar door u het lot is gekocht. Vraag: Wat is een oorworm, be doeld wordt hiermede of dit insect wer kelijk bij mensch of dier in de ooren kruipt. Hoe komt dit insect dan aan dien naam Antwoord: De reputatie dat dit dier in de ooren zou kruipen is geheel onverdiend. Hoe het aan dien naam komt is ons onbekend. Vraag: In dezen tijd hoort men wel eens „St. Margriet" ie nat geweest, dus hebben we zes weken regen. Heeft dit nu werkelijk iets met St. Margriet te maken, of is dit soms een soort bijge loof; wat is anders de verklaring? Antwoord: Dit vindt zijn oorzaak in het verschijnsel, dat het op een be paalden tijd in den zomer dikwijls weken achtereen goed of weken achtereen slecht weer is. Dat het begin van dezen tijd steeds in de buurt van 20 Jula zou vallen, op welken datum het feest van de H.' Margaretha wordt gevierd, is de oorzaak van het bekende rijmpje van St. Margriet. Deze heilige heeft hiermede natuurlijk niets te maken, terwijl ook niet van bijgeloof kan worden gespro ken. F*S$É®i DE JAARLIJKSCHE KLOMPENBEURS te St. Oedenrode heeft Woensdag plaats gehad. Een deskundige bekijkt met critisch oog een der inzendingen. Te den Haag heeft Woensdagavond op den Renoordenhoutschen weg een AUTO-ONGELUK plaats gehad, waarbij de heer Rey om het leven kwam. NOTARIS TH. CL. SMIT, oud-voorzit ter van de broederschap van candidaat- notarissen en sinde 1926 voorz. van de broederschap van notarissen is te Am sterdam in den ouderdom van 57 jaar overleden. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. DE VAOANTTE-OURSUS voor diireoteure n en leeraren der Binnonvaartscholen van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, is Dinsdag aangevangen. Voor het ver trek uit Amsterdam, werd een bezoek geb raoht aan „Kromhout's motorenfabrieken" waar verschillende demo nstraties plaats hadden. HET FRANSOHE OORLOGSSCHIP „ANCRE" is in de Amsterdamsohe haven aangekomen en heeft ligplaats genomen aan de boeien bij de HollandAmerika-lijn aan de Westerdoksdijk te Amsterdam.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 8