DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HET NOODWEER. Het zware weer te Arnhem. De slachtoffers van het on geluk. Door snelle deskun dige hulp behouden. Omtrent den toestand der vier overige slachtoffers van het inslaan van den blik sem in het bootenhuis aan de Nieuwe Haven te Arnhem, die naar het gemeente ziekenhuis zijn overgebracht, verneemt de „Tel.", dat twee harer, de dames Koops en Hummeling, wel is waar een hevigen schok hebben gekregen, doch er verder zonder letsel zijn afgekomen. Gisteravond laat zijn zij naar haar woning vervoerd, waar zij nog eenigen tijd rust moeten hou den. Erger zijn de dames Polman en Van Maanen. er aan toe. Thans kan echter worden aangenomen, dat zij buiten levens gevaar zijn. Beiden vertoonen de typi sche verschijnselen van door den bliksem getroffenen. Voorloopig zullen zij het ziekenhuis nog wel niet kunnen verlaten. Enkele jaren geleden sloeg de bliksem eveneens in de Nieuwe Haven bijna op hetzelfde punt in. Toen werd de mast ge raakt en een gat in een zeilboot gesla gen. Wij vernemen nog dat wanneer de des kundige hulp niet zoo spoedig had kunnen worden verleend, er waarschijnlijk nog meer dooden te betreuren zouden zijn ge weest. Dr. van Staa greep onmiddellijk in en heeft gedaan wat hij kon De heer Altena was schijndooddoor hartmassage en kunstmatige ademnaling keerde de hartslag terug, zo >dat hij nog ongeveer een uur heeft geleefd. Ten slotte heeft het lichaam het echter begeven. Het gemeentelijk zwembad, dat zooals wij reeds berichtten, Dinsdagavond tijdens den storm van de kettingen werd gesla gen, kon heden nog niet voor het publiek worden opengesteld, omdat de schade eerst hersteld dient te worden. Men was gisteren druk bezig het bad weder aan den wal vast te leggen. Ook boven den Zuidelijken zoom der Ve- luwe heeft Dinsdagavond het onweer hevig gewoed. Vooral de Utrechtscheweg te Oosterbeek, die gedeeltelijk opgebroken is, had onder de geweldige stortregens geducht te lijden. De trams reden door een bruisende beek. Bij Vreewijk werd het verkeer gestremdrijen van veir tot vijf tramwagens konden niet verder. De tram Oosterbeek Laag, die de arbeiders der Hevea-fabriek vervoerde, liep bij de Geu- kenlaan uit de rails en kwam dwars over den grintweg te staan. Te Nijmegen en in den Achterhoek. Tijdens het hevig onweer, dat Dinsdag namiddag boven het rijk van Nijmegeh woedde, sloeg de bliksem op enkele plaat sen, in Groesbeek, Hatert en Walden, in, zonder althans ernstige branden te ver oorzaken. In Dieren werden twee kapitale boer derijen getroffen en brandden af; het wa ren de hoeven van den heer Jansen van Haaren en van wethouder Bymans. De in boedels van beide boerderijen gingen ver loren. Verzekering dekt de schade. Te Angeren, in de Betuwe, werd de nieuwe boerderij van P. Derks in vlammen gezet. De hoeve brandde geheel af. Te Herpen, bij Oss, in brand ontstaan in het oude molenbedrijf van M. v. B. Ook dit gebouw brandde geheel af. Vijfentwin tig karren hooi werden mede een prooi der vlammen. In Limburg. Tijdens het hevige onweer, dat boven verschillende Midden-Limurgsche dorpen woedde, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer A. Niemans te Beuver. Het huis stond in eenige oogenblikken in lichterlaaie. Ook de aangebouwde schuur met stal ging in vlammen op. Aan blusschen viel niet te denken. Slechts een weinig huisraad kon worden gered. Eenige varkens en kippen kwamen mede in de vlammen om. De schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. In een weiland langs de Maas onder de gemeente Beesel, werden tijdens datzelfde onweder een koe en een kalf door den bliksem getroffen en gedood. Zwaar weer boven Tilburg. Gedurende het zware onweer van Dins dagavond in de omgeving van Tilburg, is op enkele plaatsen de bliksem ingeslagen Zoo ontstond in de gemeente Diesen brand in de kapitale boerderij, toebehoorende aan de N.V. „Obegen" te 's-Hertogen- bosch. Ter plaatse was geen bluschmate- rieel aanwezig, zoodat de hulp werd inge roepen van de Tilburgsche brandweer, die circa negen uur met autospuiten arriveer de. Ondanks de onmiddellijk ingestelde krachtige pogingen om het vuur te blus schen, brandde de boerderij tot den grond af. De familie S. Groot, de de boerderij van de N.V. „Obegen" bewoonde, was op het moment van het uitbreken van den brand afwezig. De materieele schade, die naar schatting minstens 16.000 be draagt, wordt door verzekering gedekt. Het blusschingswerk duurde van Dinsdag avond negen tot halftwaalf, terwijl de brandweer gistermorgen vroeg, nogmaals ter assistentie opgeroepen, nog enkele uren met de nablussching is bezig ge weest. In de gemeente Poppel sloeg de blik sem in een houten schuur van den land bouwer van der Elzen. De schuur brandde geheel af, terwijl bovendien nog een zich in de weide bevindend paard ,r>n denzelfden boer doodelijk getroffen -verd. Ten slotte werd in de gemeente Esbeek een koe van den landbouwer J. de Kort het slachtoffer van het hemelvuur. Te Heelsum is op twee plaatsen brand ontstaan. Eerst sloeg de bliksem in de villa „Unita", een leegstaand landhuis, dat eigendom is van de gemeente Benkum. De villa stond terstond in lichtelaaie. De brandweer van Heelsum, geassisteerd door de motorspuit van Oosterbeek, wist het vuur tot de bovenverdieping te beperken. De tweede brand betrof een tweetal hooibergen bij de boerderij van den heer Van Maanen op den Vosdel, die heide in korten tijd een prooi der vlammen wer den. In de omgerVig van Venlo is het twee da gen zwaar weer geweest. Te Beuver trof het hemelvuur twee woonhuizen, welke tot den grond toe afbrandden, terwijl op de omliggende dorpen tal van boomen werden ontworteld. Hot onweer ging gepaard met zwaren regenval. In enkele oogen blikken stonden de straten en landerijen blank. Nog een doode. Gisterenmorgen heeft in de omgeving van Alkmaar een hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem op verscheidene plaatsen is ingeslagen zonder nochtans ernstige schade te veroorzaken. Te Heilo echter is een slachtoffer te be treuren. Daar is de 29-jarige W. Zwart, toen hij een paard uit de weide zou halen, door den bliksem getroffen en gedood. Te Vlaardinger-Ambacht is de echtge- noote van P. de J. zoo geschrokken van een donderslag, dat zij de spraak verloren heeft. Te Gilze sloeg de bliksem in de schuur van P. P. De brandweer kon het woonhuis nog gedeeltelijk behouden, maar de schuur brandde af. De rogge-oogst en een groote voorraad hooi gingen verloren. Vee en inboedel werden gered. In een weide werd hier een pink gedood. Te Wouw brandde de boerderij van IJ. af, aan den weg naar Moerstraten. Door gebrek aan water kon de brandweer niet helpen. Te Diessen sloeg de bliksem in de kapitale boerderij der N.V. O.B.E.G.E.M. te 's-Hertogenbosch, bewoond door S. Groot. De bewoners kond-en zich slechts met moeite redden. De boerderij is geheel afgebrand. In een weide werd een pink door het hemelvuur gedood. Te Molenaarsgraaf is de groote boer derij van den heer B. in vlammen opge gaan. Te Waalre is de bliksem geslagen in de woning van den heer de W. Het huis is totaal afgebrand. Het vee kon worden gered. DE HITTEGOLF. Talrijke slachtoffers bij het zwemmen en baden. Woensdagmiddag omstreeks half zes was de twaalfjarige G. v. R., wonende aan de Bosboomstraat te Eindhoven, in de zwem inrichting „de IJzeren Man" aan het ba den. Hij liet zich in een met lucht gevul- den autoband voortdrijven, doch zonk in het diepere gedeelte weg. Na vijf minuten werd hij opgehaald. Twee doktoren poog den vergeefs de levensgeesten op te wek ken. Een kapelaan van de Villaparkpa rochie was ter plaatse. Woensdagmiddag te omstreeks half vier is de achttienjarige seminarist T v. Hammer bij het zwemmen in de Maas na bij Macharen verdronken. Woensdagmiddag is te Vlaardingen de twintigjarige v. d. H. bij het zwemmen in de Vulcanhaven, vermoedelijk door maag kramp getroffen en verdronken. Gisteravond is in de openbare zwem plaats in de Maas onder de gemeente Gronsveld de 22-jarige schilder H. v. d. Berg bij het baden verdronken. Hij had zich in het niet afgesloten gedeelte ge waagd en zonk plotseling in de diepte. Toeschouwers waren niet in staat hem te redden. 7527 Gisteren is te Zwaagwesteinde de 17-jarige A. Brouwer bij het baden in de Zwemmer verdronken. Omstreeks 9 uur gisteravond is P. v. Asch uit Soest bij het baden in de Eein verdronken. Bij het baden in een sloot bij het ouderlijk huis is het 8 jarig zoontje van H. te Winssen verdronken. Door de warmte bevangen. De zes-en-vijftigjarige M. V., wonende te Hoogvliet, is Woensdagmiddag in een wei land onder de gemeente Pernis, waar hij aan het hooien was, ten gevolge van de warmte onwel geworden en eenige oogen blikken later overleden. BUiTENl. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE OVERSTROOMINGSRAMP TE HANKAU. Er zouden 1000 dooden zijn. Naar gemeld wordt zouden er als gewolg van de overstrooming, welke het Jangtse- da.1 heeft geteisterd, duizend personen om het leven zijn gekomen. OVERSTROOMINGEN IN NOORD- MEXICO. Vermoedelijk vele slachtoffers. Ernstig auto-ongeluk bij Evreux. Bij een autobotsing op een kruispunt van wegen te Evreux zijn twee personen op s'ag gedood, terwijl vier anderen ernstig werden gewond. Een van hen is later aan de bekomen verwondingen overleden. Russisch Poolschip gezonken. Volgens een bericht uit Moskou is een Russisch Poolschip, dat van Kamsohatska naar den mond van de Lena onderweg was, gezonken, nadat het eerst een tijdlang in het ijs ingevroren was geweest. De bemanning is gered en ook een deel van de lading kon geborgen worden. Groote brand in Turkije. In de plaats Matsjka in Turksch-Arme nië heeft een hevige brand gewoed, waar door bijna een geheele wijk in asch is ge legd. Honderd en twintig huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Groote brand in een havenstad. Naar uit Tegucialpa wordt gemeld is bij na het geheele zakenkwartier en tal van woonhuizen in de havenstad, Ceiba, op de kust van Honduras, door een brand ver woest. Tal van winkels werden in de asch gelegd. Twee Spanjaarden, die ervan verdacht worden, den brand te hebben gesticht, zijn reeds gearresteerd. Groote dorpsbrand in Thuringen. Uit Heiningen wordt d.d. 5 Aug. gemeld. Het dorp Dehmels bij Wasungen staat se dert hedenochtend grootendeels in brand. Het vuur vond zijn oorsprong in een schuur en sloeg vandaar op de belendende gebouwen over, met het gvolg, dat binnen korten tijd het geheele centrum van het dorp in lichtelaaie stond. De brandweren uit de omgeving moeten zich ertoe bepalen den brand zoo goed mogelijk te localiseeren. Groote hitte in Italië. Sedert twee dagen heerscht in Italië een hevige hitte. Te Bome stond de thermo meter gistermiddag op 35.3 gr. Celsius. Te Palermo heerscht naar gemeld wordt een hitte van 42 gr. O. in de schaduw. Dit is de grootste hitte, die dit jaar is voorgeko men. DE „NAUTILUS" UIT BERGEN VERTROKKEN. Eigenlijke Pooltocht begonnen. De „Nautilus" is gisteravond om 6 uur vanuit Bergen vertrokken, waarmede dus de eigenlijke Pooltocht van den onderzeeër is begonnen. Nadat met koortsaehtigen ijver aan de reparatie der machines was gewerkt, kon de „Nautilus" de Noorsche havenstad, waar zij zoo gastvrij door de Noorsche regeering was ontvangen, verlaten. Volgens het ont worpen plan wordt nu koers gezet naar Spitsbergen, tenzij bijzondere omstandig heden het aanloopen van nog een haven in Noorwegen noodzakelijk maken. De schatten van het Nemi-meer. Anderhalve maand na do laatste bijeen komst der archeologische deskundigen van het Nemimeer tot onderzoek der beide kei- zerschepen is nu ook het tweede schip, dat nu heelemaal boven het water uitsteekt, onderzocht. Het merkwaardigste van de structuur van dit vaartuig zijn de beide ter zijde aan gebrachte roe-ren. Met vrij groote zekerheid kan men nu ook aannemen, dat beide sche pen tegelijkertijd gezonken zijn. Alvorens het binnenste van dit tweede vaartuig onderzocht kan worden, moet het bout tegen verval beschermd worden. Tot dit doel wil men gebuik maken van de ervaring, welke commandant Speoiaie te Oslo opdeed bij het onderzoek van het conserveeren der beroemde Vikingschepen. Er werd bepaald, dat binnen 48 uur vaten teer, lijnolie en terpentijn moesten aange bracht worden, om onverwijld het hout te gen de inwerking van de zonnehitte en tegen vermolmen te beschermen. De voorloopig in een hut opgestapelde eerste vondsten, welke gedeeltelijk van waarde en belangwekkend zijn, kunnen mis schien veelbelovend zijn voor de dingen, welke men in het binnenste van dit tweede schip hoopt te vinden. Intussohen werden m de onmiddellijke nabijheid van het wrak gedeelten van fijn uitgeholde marmeren zuilen en voorwerpen uit brons gevonden, waaronder een Hermes- zuil, gelijk aan die, welke in het eerste kei- zerschip ontdekt werd. Het plan, om aan den oever ran het meer een museum op te richten, zal binnenkort onder het oog gezien worden. Een kasteel in stukken en brokken. De Amerikaansohe krantenkomng Hearst heeft in het dagbladbedrijf een enorm for tuin verdiend. Hij is een der rijkste verza melaars van kunstwerken over de geheele wereld. Dezer dagen heeft hij in Andalusië een historisch kasteel gekocht. Hij liet het af breken en het materiaal naar Amerika ver voeren om het daar weer te recons true eren. Spanje was daarover zeer verstoord en ontwierp een wet om her te verhindeen. Maar Hearst is niet voor niets journa list. Hij vernam de plannen der Spaansche regeering en zorgde, dat de helft van het kasteel reeds vervoerd was,- voordat het decreet van kracht werd. Toen liet men hem de rest ook maar meenemen. LETTEREN EN KUNST JOAN COLLETTE. In de „Groene Amsterdammer" be spreekt Orto van Tusschenbroek eenige be langrijke werken in Maastricht, Enschede en Leiden. Wij lezen o.a. „Hoewel de muurschilderingen (in Keim- sche mineraal verven) en de glasschilde ringen (dus glas waarop de beschildering wordt ingebrand) eenzelfde hand verra den, zoo leest men toch in beide uitingen een zeker verschil af. Collette schijnt in eerstgenoemde werkstukken in nog ster kere mate dan in het glas zijn verlangen naar eenvoud te kunnen verwezenlijken, een verlangen dat beheerscht wordt door een opzettelijke (doch niet opzettelijk aandoendeprimitiviteit. Men kan dit toetsen door bijv. zijn wandschildering van den triomphboog van De Beyard to Maastricht (welke zeer hoog geplaatst is, waardoor zijn werk, breed gehouden, op afstand berekend werd) te vergelijken met de détails voor de glazen van de St. Jozef te Enschede. Ook het tafereel van het priesterkoor in Maastricht is hiervan een treffend voor beeld (vier meter breedte beslaande en ter plaatse geschilderd) waarin kleur en vorm doordrenkt zijn van hetzelfde principe: zoo eenvoudig mogelijk een bepaalde ge dachte tot uitdrukking te brengen langs moderne wegen. Goed is ook hetgeen C illette bereikte in vensters van het St. E'Uabeth Ziekenhuis te Leiden. In de hal zijn drie groote ra men (aangeboden door oud-patiënten bij de inwijding van het gebouw in 1930). Evenals in al het andere werk van dezen kunstenaar reikt het zeer oude aan het alernieuwste en al is onze tijd een van zoeken, zoo kwamen toch weder in het vele dat hij mocht maken, zekerheden aan de orde, welke er toe bijgedragen hebben hem in eigen kring de opdrachten te schenken zonder welke geen talent zich naar volle vermogens kan ontwikkelen, wanneer het gaat om dienende eigen schappen. Juist het besef van dit dienende bleek voor Collette uitermate en dat is dan ook de beste kant van zijn vruchtbaar talent." Afgebeeld werden twee van de drie groote ramen te Leiden, een fragment uit de St. Jozefskerk te Enschede en twee schilderingen uit „De Beyard" te Maas tricht. EEN GEDENKTEEKEN VOOR EDGAR TINEL. Op het kerkhof van Sinaai in België ligt de componist Edgar Tinei begraven, wiens leven een aaneenschakeling is van alle lief en leed dat den kunstenaars pleegt te tref fen. In een arme omgeving was hij gebo ren, en hij heeft in zijn jeugd ongelooflijk moeten worstelen, om zich de techniek oigen te maken, die hij noodig had, opdat hij zou kunnen komen tot de volle rijp heid, die, naar hij voelde, zijn levensroe ping was. In zijn jonge jaren oefende Tinei zich op een plank waar de toetsen waren opgeschilderd. Men had namelijk geen piano in huis, tot op zekeren dag deze als een teeken van toekomstige triomf binnen gesleept werd. Tinei is door zijn vader met kracht op gevoed. Deze kon niet alleen in vermanin gen maar ook in afstraffingen krachtig wezen, zoodat zelfs de latere componist en virtuoos op zijn eigen huid nog de spo ren kon aanwijzen, die de forsohe afstraf fingen van zijn vader daar hadden achter gelaten. Tinei heeft niet geheel zonder succes gewerkt. Hij won bijvoorbeeld in 1877 den prijs van Bome. Sommige zijner composi ties hebben een enorm aantal opvoerin gen beleefd. Zijn leeraren hebben hem steeds sterk aangemoedigd. Weliswaar heeft de muzikale wereld veel kwaad van zijn werk verteld, doch hiertegenover staat dat hij ook zijn kring van vurige aanhan gers had, eïi dat het tot op heden waar schijnlijk geacht wordt, dat zijn werk zal blijven leven en gespeeld worden. Nu heeft men dan op zijn graf een borst beeld onthuld. Zoowel van kerkelijke zijde als uit kunstkringen was de belangstelling zeer groot. Dit omdat zijn oratoria die op heiligenlevens betrekking hebben, tot zijn voornaamste werken behooren. Ook Nederlanders waren bij de onthul lingsplechtigheid aanwezig. KERKNIEUWS Z.Exc. Mgr. Schioppa. Zijne Exc. de internuntius, Mgr. L. Schioppa is heden voor twee weken met vacantie naar het buitenland vertrokken. De zesde Nationale Bedevaart naar Dokkum. Katholiek Friesland maakt zich op ten jaarlijksch feestgetij! Zijn hoofdstad steekt j zich in vlaggentooi, en de kathedrale St. Bonifaas opent hare poorten, om den j Utrechtschen Kerkvorst pelgrim naar Dokkum te ontvangen. Straks daveren hare klokken en zingen hare zuilen, want ten zesden male trekt Nederland ter bee vaart naar het St. Bonifaciusheiligdom in Dokkum heen. Dat is het hoogfeest in de St. Bonifac.ius vereering. Reeds zes malen trok zij, de Na- tionale. Dit jaar liet zij bedevaarten te voet, per fiets, per auto, bedevaarten vau drankbestrijders en propagandisten, bede vaarten uit dekenaat en provincies haar voorafgaan; thans komt zij, de Nationale onder leiding van Nederland's Aartsbisschop en trekt uit het Zuiden en het Oosten en het Westen van ons Vaderland de pelgrims naar het bede-oord van ons ontkerstend Noorden. Neen, het is niet enkel „religieus touris me", dat den groei van de bedevaarten naar Dokkum beïnvloedt; in 't stormgetij ligt daar in het Noorden ankergrond, m duisternis breekt daar het licht door; en de drang naar veiligheid van eigen hoog ste goederen en het verlangen van het hoogste geluk in anderen wekt weer nieuwe apostelen, die zelfs van Rome uit St. Bo- nifatius op den voet volgen naar de eerste liefde van hun eigen bekeerde vaderland. Zoo brenge dit jaar de Nationale weer de Katholieken in overstelpend aantal naai de martelplaats van de H.H. Bonifatius en Gezellen! „Was het een zware operatie „Neen, heelemaal niet, 't was meer een operette, zoogezegd." Onweer boven Zwolle. Omstreeks vijf uur gistermiddag woedde boven Zwolle en omgeving een waar nood weer. De bliksem sloeg in de boerderij van Al- bers te Schelle in. De bewoners, die juist theevisite hadden, spoedden zich in al'er- ijl naar buiten. De autobrandspuit van Zwolle-Kerspel, die spoedig aanwezig was, kon in verband met gebrek aan water eerst geen dienst verrichten. De boerderij brand de geheel uit. Slechts eenig huisraad, dal naar buiten was gebracht, en een hoeveel heid hooi bleven gespaard. De brand trok veel belangstelling. Ook uit de omgeving bereikten ons berichten van brand o.a. te Nieuwleusen. Dinsdagmiddag woedde ook te Boxtel een kort doch hevig onweer, hetwelk ver gezeld ging van hevige rukwinden en een buitengewonen reegnval. De bliksem sloeg in de boerderij van den heer S. te Haerén, welke tot den grond toe afbrandde. Met moeite werd het vèe in veiligheid gebracht. Alles was laag ver zekerd. De landbouwer J. d,. J. in de Nieuw- straat werd door het hemelvuur getroffen en bewusteloos opgenomen. Hij kwam spoe dig weer bij en bleek een blauwen arm te hebben. Twee boerderijen onder Gemon de werden eveneens getroffen, evenals een aldaar in de weide loopende koe. Door spoedig ingrijpen wist men de boerderijen te behouden. Tijdens het onweder, dat Dinsdagavond boven Haaksbergen woedde, sloeg de blik sem in de voor enkele jaren nieuw gebouw de boerderij van den landbouwer H. Ga- kink te Buurse. Het pand brandde tot den grond toe af. De hooi-oogst ging in de vlammen op. Een paard viel bij het inslaan van het hemelvuur bewusteloos neer. Men wist het dier echter nog te behouden. Het rundvee liep in de weide. Tamaulipas, de Noordelijkste staat van Mexico, is door hevige overstroomingen ge teisterd, waarbij een oppervlakte van circa 25.000 vierkante K.M. blank is komen te steam Totdusver heeft men de lijken van vier slachtoffers geborgen, doch gevreesd wordt, dat nog talrijke andere personen bij de ramp om het leven zijn gekomen. HEVIGE ONWEDERS BOVEN FRANKRIJK. In totaal twaalf dooden. De hevige onweders, welke Frankrijk ge teisterd hebben gedurende de Laatste 36 uur, hebben twaalf dooden geëisoht, terwijl groote materieele sohade is aangericht. Het ernstigste ongeluk had plaats in het militaire kamp te Sissone nabij Reims waar troepen op manoeuvres waren. Juist toen z-ij naar het kamp terugkeerden, brak het onweer los. Een aantel soldaten uit Tunis zocht een schuilplaats in een tent. Nauwe lijks waren zij hierin, of de tent werd door den bliksem getroffen en vloog in brand. Acht soldaten waren op slag dood, terwijl drie anderen ernstige brandwonden oplie pen. Te Ghalons sur Saone sloeg de bliksem in een boerderij. Eender bewoners werd gedood, terwijl de boerderij in vlammen op ging. Twee boederijen in de nabijheid van Nevers werden eveneens door den bliksem getroffen, waarbij één persoon het leven verloor. Het gevaar van het schuilen onder de boomen bij onweer bleek opnieuw te Lan- guidic nabij Lorient, waar een aantal per sonen een schuilplaats zooh't onder een grooten boom. Deze werd door den bliksem getroffen, waardoor een vrouw en haar dochtertje werden gedood en twee anderen ernstig gewond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6