DE ARME GILLI DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. Aanrijding te Den Haag. Een doode, een gewonde. Op den Benoordenhoutscheweg noek van Hoytemastraat heeft gisteravond een ern stig auto-ongeval plaats gehad, waarbij de oudste zoon van den heer Rey, den beken den directeur van Hotel des Ind-es, het slachtoffer is geworden. De beide zoons van den heer Rey kwa men met een door een hunner bestuurden auto uit de richting Leiden. Uit de van Hoytemastraat naderde een andere auto, welke, van rechts komende, volgens de re gelen van het verkeer, de voorkeur had. Het schijnt (een nader onderzoek zal moe ten uitmaken of de zaak zich inderdaad zoo toegedragen heeft!) dat de heeren Rey door de groote snelheid, die zij hadden, niet in staat waren den van rechts 'ko menden auto inderdaad voorrang te ver- leenen. In ieder geval botsten op den hoek de beide auto's tegen elkaar op, met zulk een geweld dat de auto van de heeren Rev eenige malen over den kop sloeg en beide inzittenden er uit vlogen of vielen. De Ge neeskundige Dienst, die spoedig ter plaat se was, liet hen beiden naar het ziekenhuis vervoeren. Bij dit vervoer is de oudste dei- beide broers overleden. De andere was slecht9 licht gewond en is later op den avond nog weer naar huis gebracht. De andere auto werd slechts licht be schadigd en de inzittenden bekwamen geen letsel. Het slachtoffer, Harley Rey, was 22 jaar oud. Het geneeskundig onderzoek wees uit, dat hij een nekwervelfractuur bekomen had.. Meisje te Utrecht overreden. Aan den Leidseheweg te Utrecht werd gisteravond een 8-jarig meisje, dat plotse ling den weg overstak, door een motorrijder aangereden. Hoewel de bestuurder van het motorrijwiel krachtig remde, werd het toch tegen den grond geworpen, waardoor het zwaar gewond werd. Met een gecompli ceerde beenbreuk en uit neus en ooren bloedend werd het slachtoffertje naar de Rijksklinieken overgebracht. Haar toe stand is ernstig. De motorrijder bekwam verwondingen aan het been, terwijl een kind, dat op de duo was gezeten, verschil lende kwetsuren bekwam. Paard op hol geslagen. Vierjarig meisje ernstig ge*, wond. Te Groningen is het paard van den melk venter J. K. door een spelend draaiorgel verschrikt en op hol geslagen. Naast K. zat een vierjarig meisje en beiden werden, doordat de wagen tegen een petroleumkar opbotste, over de straat geslingerd. Het meisje, een dochtertje van H. V., geraakte onder den wagen en werd met een hersen schudding en andere verwondingen opge nomen. K. werd eveneens gewond. - Aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer van het motorongeval, dat Maandag te Limmen op den Rijks straatweg plaats vond, is gisteren in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de ge volgen- overleden. De toestand van de duo- passagier, mej. W. Ruinard, is zorgwek kend. Vrachtauto bombardeert een woonhuis. Aan den Krooswijkschedijk onder de ge meente Oud-Beijerland, had een ernstig ongeluk -plaats. Vermoedelijk doordat de bestuurder van een vrachtauto, zekere P. uit Barendrecht, bij het nemen van een bocht de macht over het stuur verlpor, boc- ste de auto met groote kracht tegen de aan den dijk staande woning van C. S., waarvan de voorgevel zoo goed als geheet werd vernield. Een zich in de woonkamer bevindende vrouw is aan groot gevaar ont snapt. Groote stukken steen, alsmede een raamkozijn vielen rakelings langs haar neer. De vrachtauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VAN VEERTIG METER HOOGTE NEERGESTORT. Een ander in den val meegesleurd. Dinsdagmiddag heeft aan de parochie kerk van de H.H. Agatha en Barbara, te Oudenbosch een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen men bezig was met het plaatsen van eenige nieuwe beelden aan den voor gevel van de kerk, kwam plotseling de metselaar J. Willemse van een hoogte van 40 meter naar omlaag gestort. Waar schijnlijk heeft hij in zijn val den timmer man Wolf, die op een hoogte van 12 meter stond, meegesleurd. Willemse kwam in den tuin terecht, alwaar zijn val werd gebroken, doordat hy in eenige struiken viel. Wolf kwam op het dak der kerk te recht en kon slechts met moeite naar den beganen grond worden gebracht, alwaar direct geestelijke en geneeskundige hulp aanwezig was. Nadat aan beiden de H.H. Sacramenten der Stervenden waren toe gediend en de doktoren Van Zon en Huls man de eerste geneeskundige hulp hadden verleend, werden zij in zorgwekkenden toestand naar hei St. Elisabethsgasthuis gedragen. EEN GEVAL VAN GASVERSTIKKING. Een bejaarde man slachtoffer. Op de eerst etage van perceel 232 in de Van Ostadestraat te Amsterdam is Woens dagmiddag een bejaarde man door gas\ er- stikking om het leven gekomen. Het tragische ongeval werd ontdekt, doordat een op de tweede etage wonende vrouw door het ontsnappende gas, dat tob het vertrek waar zij zich bevond doordrong, bewusteloos geraakte. Zij werd gelukkig spoedig gevonden, waarna de politie en de G.G. en G.D. wer den gewaarschuwd. Per auto van dezen dienst werd de vrouw naar het Wilhelminagasthuis over gebracht, van waar zij, na te zijn bijge bracht, weer naar huis kon terugkeeren. Het lijk van den man, die gehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Het gebeurde wekte in de buurt veel opschudding. IN EEN TAKEL BEKNELD. Oude man ernstig gewond. Woensdagmiddag te omstreeks vier 'uur had aan een nieuw te plaatsen gemaal voor den polder „Het Land der zes molens" on der Hoornaar (Z.-H.), een ongeval plaats bij het lossen der motoren. Een hulpstaaldraad brak juist, toen een zwaar machinedeel in den takel hing. Hier door kwam de vijf-en-zestigjarige B. van H. in den klem. Onmiddellijk werd medische hulp ontboden. Het rechterbeen van het slachtoffer werd verbrijzeld, terwijl hij eveneens ernstige wonden aan het linker been bekwam. Zijn toestand is zorgwek kend. MOEDER EN KIND UIT HET WATER GERED. In de Waalhaven te R'dam is Dinsdag de 5-jarige S. M. uit de Hoogvlietstraat bij het baden van den kant afgedreven. De moe der van het kind bemerkte het gevaar ge lukkig bijtijds en begaf zich te water om haar kleine te redden. Daar zij echter niet kon zwemmen, geraakte ook zij in ernstig gevaar. Twee burgers hebben gelukkig bij tijds moeder en kind op het droge weten te brengen. VERDRONKEN. In de Maas is Dinsdag te Maastricht het lijk gedregd van den Rijksontvanger W., uit Bleijerheide, die sedert eenigen tijd vermist werd. Nabij de controlewoningen te 's Gra- venhage is D'indsdagavond ongeveer acht uur de achtjarige H. F., uit de Jacob Gats straat te water geraakt en verdronken. Het lijk van het knaapje werd door den Gem. Gen. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. In den Hollandschen IJssel bij Gouda is Dinsdagavond ongeveer half 10 verdron ken de 57-jarige schipper C. Rog uit Sche- veningen. Hij behoorde thuis op een ach ter de scheepswerf „Kromhout" van de fir ma H. van Vlaardingen liggende zand schuit, welke Zondag was omgeslagen en gisteravond was gelicht. Toen hij aan boord wilde gaan sprong hij mis en viel in het water. Hij verdween terstond in do diepte en kwam niet meer boven. Na een kwartier dreggen is zijn lijk opgehaald. Het werd naar de algemeene begraafplaats te Gouderak overgebracht en is gisteren van daar naar Scheveningen vervoerd. De schipper W. te Groningen wilde Dinsdagavond met een vlet zijn vrouw over het Slochterdiep brengen. In het wankele vaartuigje verloor W. zijn evenwicht, viel te water en zonk voor de oogen van zijn echtgenoote in de diepte. Toen hij na een kwartier zoeken werd opgehaald, bleek hij reeds overleden. In een onbewaakt oogenblik is het driejarig zoontje van den landbouwer T. aan den Steijnschendijk te Haastrecht na bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Aan de Reeuwijksche brug te Reeuwijk viel Woensdagmiddag het bijna driejarig zoontje van den landbouwer G. v. S. in de Breevaart en verdronk jammerlijk. BRANDEN. Brand te Goes. Dinsdagnamiddag te ongeveer half vijf werd brand ontdekt in een pakhuisje van de firma A. S. J. Dekker, te Goes, in de zgn. Bocht van Guinea. Het gebouwtje was gevuld met kisten, houtwol enz., zoodat het vuur daarin gretig voedsel vond en de vlammen spoedig hoog oplaaiden. De be lendende perceelen werden ernstig be dreigd en het meubilair uit enkele wonin gen werd dan ook in veiligheid gebracht. De brandweer, die zeer spoedig ter plaat se was, tastte het vuur met vier stralen aan en wist, mede dank zij het windstille weer, den brand tot het pakhuisje te be perken. In een half uur was het vuur ge- bluscht. Het verbrande perceel was ver zekerd. Brand in een kapperszaak. Brandwacht bedwelmd. In de Willem Barentsstraat te A'dam is Dinsdagavond brand ontstaan in een kap perswinkel. Het vuur vond gretig voedsel in talrijke celluloid-artikelen en ontwikkel de een geweldige rook, hetgeen den brand een ernstig aanzien gaf. De brandweer slaagde er echter spoedig in het gevaar te bezweren. De kapperswin kel en een daarachter gelegen vertrek zijn uitgebrand. Een van de brandwacht» is door den rook onwel geworden en bewus teloos geraakt. Hij is in het Wilhelmina gasthuis weer bijgebracht. De brand is ont staan in een kast, waar een der bedienden een brandende sigaret heeft laten vallen. HET VLIEGONGELUK OP WAALHAVEN. De toestand der gewonden. Gisteren hebben de heeren Pellens en de Koningh, de piloot en de boord-mecanicien van het vliegtuig, dat op zoo noodlotttige wijze Dinsdagmiddag nabij het vliegveld Waalhaven verongelukte, het ziekenhuis aan den Coolsingel weer kunnen verlaten. De heer Koningh is gisteravond naar Am sterdam vertrokken. De 14-jarige jongen, die een klap van den vleugel kreeg en ernstige verwondin gen bekwam, zal voorloopig nog in het zie kenhuis moeten blijven. Zijn toestand is gelukkig niet zorgwekkend. Inbraak te Rotterdam. Vermoedelijk met behulp van valsche sleutels heeft men zich gisterennacht toe gang verschaft tot den banketbakkerswin kel van L. v. P. aan den Nieuwe Binne weg te R'dam. De cassa is opengebroken en daaruit is een bedrag van 6 en een zil veren beursje met wat klein geld ont vreemd. Uit een linnenkast, die in een op- UIT DE RADIO-WERELD Programma van Vrijdag 7 Aug. Huizen, 298 M. Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.0012.00 Gramofoonplaten. 12.00 Politieberichten. 12.1512.30 Gramofoonplaten. 12.302.00 Cooncert. H. Hermann, viool; H. v. d. Horst Jr., cello; Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano; A. J. Ber gers, hobo en Eng. hoorn. Begeleiding Mevr. BorgersJacobs. 2.003.00 Gramofoonplaten. 3.004.30 Concert. Mevr. M. Hovingvan Driel, sopraan; C. v. Driel, viool; J. de Vente, fluit; N. Dribbel, piano. 4.304.45 Gramofoonplaten. 5.005.30 Gramofoonplaten. 5.306.30 Orgelconcert door Val. Schoon- derbeek. 6.307.00 Radio-dokter. 7.00 A. J. Herwig: „Iets over de voeding van Tuin- en Kamerplanten". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.0010.45 Concert. Ohr. Radio-orkest o.l. v. G. Stam. 9.009.30 G. v. Roekei: „Eigenaardige practijken op het terrein der weldadig heid". 10.05—10.15 Vaz-Dias. 10.4511.30 Gramofoonplatenconcert. Hilversum, 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voordracht door Mevr. Fr. Koote Gerrese. 10.30 Voor de zieken. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.00 Concert A.V.R.O.-octet. I.30 J. Vriends: „Met de Brabantsche Bijen de Zomer door". 2.003.00 Concert A.V.R.O.-kwartet 3.004.00 Aansluiting Kurhaus te Scheve ningen. Orgelconcert Pierre Palla. 4.00 Orgelspel door Fr. Uyttenbogaard. 4.30 Voor dé kinderen. 5.15 Concert door Ensemble uit het VARA orkest. 6.00 Toespraak door Ds. Faber. 6.15 Vervolg concert. 6.45 Actueel alleelei door het N.V.V. 7.00 Zang en piano. Afgewisseld door gramofoonplaten. 7.308.0o Vervolg concert. 8.00 P. v. d. Lijn: „Op reis meer contact met de natuur. I. In ons land". 8.30 Zang door Annie Veenenbos. 9.00 Ds. E. D. Spelberg: „Tirol". 9,30 Vervolg zangvoordracht. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz-Dias'. 10.15 Vervolg zangvoordracht. II.0012.00 Gramofoonplatenconcert van de VARA. kamertje staat, is een bedrag van 74 ont vreemd, terwijl uit een gangkast nog een bedrag van 35 is buit gemaakt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Smokkel-idylle. In Wassenberg bij Roermond werd een smokkelauto, die een valsch nummer droeg, door beambten aangeroepen. Doch de chauffeur deed de vaart versnellen. Des ondanks wist een der beambten op de auto te springen en tusschen dezen en den chauffeur ontstond een strijd om de macht van het stuur. De chauffeur beet den be ambte in de hand en bewerkte hem met een stuk ijzer. Intusschen bereikte de wagen een snel heid van 90 a 100 K.M. Bij het nemen van een bocht reed de auto tegen een huis; de de voorgevel werd ingedrukt. De chauffeur wist te ontkomen met de hulp van een mo torrijder, die de smokkelauto gevolgd was. De wagen werd vernield. Hij bevatte groo te hoeveelheden koffie en tabak. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein. 12.20 Quatre-main pianomuziek. 12.50 Orgelconcert. I.50 Gramofoonplaten. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Jaok Payne en zijn dans-orkest. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Pianomuzziek van Handel. 7.20 Lezing. 7.50 Variëté. B.B.C.-Orkest. 8.50 Muziek van Bax voor sopraan met pianobegeleiding. 9.20 Nieuwsberichten. 9.4o Causerie. 9.55 Concert. Militaire kapel. II.0512.20 Dansmuziek. „Radio Pari s", 1725 M. 8.0,5 12.50, 1,25, 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „L'Inconsolable", radiotooneel. 9.05 Mile. Lautemann, zang; M. Cambon, zang. Daarna Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 7.25, 11.00, 12.20 Gramofoonplaten. I.25 Orkestconcert. 2.50 Gramofoonplaten 5.20 Concert. Kurorkest Wiesbaden. 8.20 Concert. Klein orkest. 8.50 „Das wasser steigt", hoorspel van Ohlkchlager. „Rauberhauptmann Co- oosch" ballade van Rombach. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en viool-soli. 8.208.50 Orgeconcert. 8.50- -9.10 Fluit-soli. 9.4010.35 Orkestconcert. 10.5011.20 Orkestconcert. II.2012.50 Dansmuziek. Brussel 508. M. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Lezing. 7.50 Nieuws. 8.20 Orkestconcert. Mej. Daury, zang. 8.50 Gramofoonplaten. 9.20 Concert in het asino in Knokke. Brussel? 338,2 M. 5.20 Orkestcconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Nieuws. 8.20 Concert. Omroeporkest. 9.05 Lezing. 9.20 Orkestconcert. Z e e s e n, 1635 M. Circa 7.007.50 Gramofoonplaten. 10.55—12.20 Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.20 Lezingen. 6.50 Gramofoonplaten. 4.205.20 Concert 5.208.45 Lezingen. 8.45 „D'Erdweifola", spel van N. Katz. Mu ziek van Leon Kauffmann. 10.35 Berichten en daarna tot 12.50 dans muziek der kapel Eddy Walis. Ontrouwe dieenstbode. De heer J. de L., te Hillegersberg, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een partij heeren- en dameskleeding. Hiervan wordt verdacht een Duitscho dienstbode, die bij hem in betrekking is ge weest. Toen de heer L. dezer dagen thuis kwam van een reis, was de dienstbode met de kleedingstukken verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Huwelijkstragedie. In het dorpe Hebach bij Rimburg lee.fde een mijnwerker al jaren lang in onmin met zijn vrouw. Een der laatste avonden, toen de vrouw van een familiebezoek huis waarts keerde, heeft hij haar overvallen en met een mes een diepen steek in den rug toegebracht. Badend in haar bloed werd de vrouw door voorbijgangers bewusteloos ge vonden. De man trachtte zich daarna te vergiftigen. Beiden werden in zorgwekken- den toestand naar een ziekenhuis gebracht. FEUILLETON. 15) „Acht, God zij dankriep de boerin uit. „Doe gauw je jas aan en ga naar je kamer, naar bed." Zij wilde hem de pas aantrekken, toen zij groote "bloedsporen aan zijn hemd be merkte. „Zie.... hij heeft je flink geraakt Zij schudde het hoofd. „Maar gij kent hem, gij weet hoe hij is, waarom hebt gij hem ook zoo kwaad gemaakt en den pacht heer wat voorgegelogenHij heeft er toch geen woord van geloofd, hij kent An- derlan en mag hem graag. Ga nu en ween niet, kruip liever in bed. Morge,n is alles weer beter, de rug geneest snel." Gilli zei geen woord. Langzaam, sidde rend sloop hij naar zijn kamertje, waar hij op den ellendigen stroozak een bijna sla- peloozen nacht doorbracht. Eén zaak was hem slechts duidelijk, alle hoop op bevrij ding was vervlogen XII. „Lies, morgen in de vroegte ga ik naar Auer," zei Bene dikt, en hij vertelde haar, da-t hij daar voor den pachtheer een paard moest koopendeze had vernomen, dat daar een goed dier voor billijken prijs te koop was. De hoofdzaak echter was, den houthandelaar op te zoken, van wien hij in voorjaar kastanjehout gekocht had. Hij moest de rekening nog betalen en te gelijk nieuw hout bestellen. Toen Lies vernam, dat haar man geld moest meenemen, raakte zij in opgewon denheid. Hij moest toch weten, hoe een zaam en onveilig de wegen in dit jaarge tijde waren. Zij vroeg hem, of hij/dan reeds vergeten had, dat de knecht van Rimber- ger, toen hij van de markt huiswaarts keerde, op den openbaren weg was over vallen en leeggeschud. En de weg naar Auer was nog' veel erger. In. geen geval mocht hij alleen gaan, hij moest den knecht meenemen. Benedikt werd kwaad. Hij was voor nie- mang bang, antwoordde hij. Maar zijn vrouw gaf niet toe en werd steeds meer opgewonden. „Thomas neem ik niet mee, ten minste één man moet in huis blijven, maar Gilli kan meeloopen, als gij daarmee tevreden zijt", antwoordde hij eindelijk. Benedikts stem klonk minder barsch dan anders, toen hij den naam van den jongen uitsprak, dien hij weinige dagen te voren zoo vreeselijk mishandeld had. Gilli kreeg bij het avondeten bevel, den volgenden morgen zijn gewoon werk in den stal vroeger te verrichtenhij mocht dan met oom uitgaan. Zwijgend nam hij het bevel op. Sedert dat ontzettende tooneel op Nieuwjaarsavond was hij nog ernstiger en woordkariger geworden. De hoop, die hij nog onlangs in zijn hart gekoesterd had, was verdwenen; toch was zijn hart kalm. Het was hem, als had hij een voor gevoel van dichtbij zijnde verlossing. Zóó kon het ook niet lang meer voortgaan De goede God zou medelijden met hem hebben hem ziek maken en laten sterven, en dan was alle leed geleden. Gilli geloofde vast, dat hij naar den dood verlangde hij ge loofde het, wijl de jeugd niet vermoedt en weet-, hoe zeer de mensch aan het leven ge hecht is Des morgens voor zonsopgang begaven Benedikt en Gilli zich op weg. Het was grimmig koudGilli herinnerde zich niet, dat het ooit zoo gevroren had. Een sner pende wind woei hem tegen ,zijn leden wa ren zwaar en zijn oogen brandden. Hij was blij, dat zijn oom flink doorstapte, hij hoopte door het vlugge loopen warm te worden. De zon kwam rood op en de bergen baadden in het licht van den helderen wintermorgen. Over de met rijp bedekte vlakte glinsterde en fonkelde het wonder baar. Hoe mooi was deze wintermorgen Gilli vergat kou en vermoeidheid bij den aanblik van den lichtenden hemel en der glinsterende aarde, en oude, langver- vlogen herinneringen gingen door zijn hoofd. Wat hij eens in het kerkje van iyjn bergdorp gehoord had, en nooit meer sinds dien, dat weerklonk thans weer in zijn ziel: de dankende, jubelende klanken der Gloria en Prefatie. Het werd vroolijk en licht in hem, en hij voelde, dat hij God danken moest voor alles, wat hem was overkomen, en dat Gods hand leidend en zegenend over hem was geweest sedert den dag, dat hij als een zorgeloos kind zijn „Vere dignum et justum est" had uit gejubeld in zijn woud „Gilli!zei Benedikt plotseling. Uit zijn droomen opgewekt, schrok hij. „Ge behoeft niet te schrikken", zei Be nedikt. Om zijn dunne, scherpgesneden lippen speelde een'glimlach. Hij scheen genoeg te hebben van die zwijgende wandeling en wilde praten. Hij vroeg of Gilli wist, waar om hij hem had meegenomen. De jongen schudde het hoofd. „Ja, dat hebt gij aan de vrouw te dan ken", vertelde Benedikt op gemoedelijken toon. „Ik heb geld bij mij, 't zal zoo wat een honderd dukaten zijn, om het paard te koopen en hout te Auer te beta len en Lies is bang voor het slechte volk, dat hier rondloopt. Zij meent, dat het veiliger is, als men met tweeën is. Maar ik meen, dat ik van een jongen als gij toch niet veel hulp zou hebben. Wat meent gij, Gilli?" „Ik weet het niet", antwoordde hij on verschillig. „Ja ja, jongen"; vervolgde Benedikt schertsend, „als mij een schelm zou aan pakken, zoudt gij hard wegloopen of wel licht blij zijn, indien iemand mij doodde?" „Neen, oom, dat zeker niet", antwoordde Gilli nu ernstig. „Ik wensch u niets kwaads toe en zeker niet een plotselin- gen dood." Benedikt scheen op zijn schertsende vraag zulk een antwoord niet verwacht te hebben. Hij had wellicht het plan gehad, met Gilli vriendelijk te praten, en voelde zich door zulk een ernst beleedigd, ver deemoedigd. „Wilt gij daarmee soms zeggen, dat ik 'n slecht mensch ben en voor een plotselin- gen dood bang moet zijn Den jongen deed het weer pijn, dat zijn onschuldig antwoord ten kwade geduid was. Met sidderende stem antwoordde hij: „Ik heb het goed gemeend, dat ik u geen plotselingen dood toewensch, oom. Mij zelf wensch ik het ook niet toe, maar zooals God wil Daarna verzonk hij weer in het oude zwijgen. Doch het korte gesprek had Gilli's ver beeldingskracht opgewekt. De aanhouding en berooving van den knecht was door de menschen aan het meer druk besproken en allerlei rooversverhalen uit vroegere tij den deden de rondte. Ja, de boerin had gelijk, dat zij oom niet alleen met zijn groote som gelds over den eenzamen weg door het moeras liet gaan Gilli keek naar alle kanten heen, maav alles was stil en doodsch, geen levend we en was op de vlakte te zien. Nu gingen zij voorbij een sloot, die met ijs bedekt was. Ben steenen brug lag over de sloot, daar moesten zij over. Roovers konden zich onder de breede bogen ver borgen houdenWat zou oom wel doen, indien werkelijk een landlooper op hem afkwam, een mes trok of den haan van een pistool overhaalde? Zou hij vluchten of zelfs zijn geld afgeven? Gilri geloofde het niet. Benedikt zou zich zeker verdedi gen en dan? De jongen schudde het hoofd, om al die dwaze voorstellingen van zich af te schud den. Waarom zou hij zich met zulke on waarschijnlijkheden kwellen? Oom wv.s een voorzichtig man, die wist wat hij kon wa gen Een half uur laer kwam hij met zijn be geleider te Auer aan. Oom ging met hem in een herberg en bestelde een goed maal, ook voor Gilli. Hoe smaakte Gilli het lek kere eten en hoe verheugd was hij over het beetje vriendelijkheid, dat oom hem bewees. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5