DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Aug. 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 763.3 te la Coruna. Laagste barometerst.: 756.4 te den Helder. Verwachting tot den avond van 7 Aug.: Meest zwakke Noordwestelijke tot Zutdw. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk regen of onweer. Weinig verandering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR: 17.4 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 23,5, 12 uur 24 en 3 uur 24.5 gr. C. Zweminrichting „De Zijl": 7 uur 215, 12 uur 22 en 3 uur 22 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagavond 9.13 uur tot Vrij dagmorgen 4.58 uur. HOOGSTE WATERSTAND. Hoog water te Katwijk aan Zee op Vrijdag 7 Aug. voorn. S.58 uur en nam. 9.15 uur. In de drukkerij van de firma Mulder aan de Breestraat was gisteren een leerbng- typograaf, de 14-jarige J. L., bezig aan de slinger van een snijmachine te draaien. De slinger schoot uit, waardoor de jongen een klap boven het hoofd kreeg. Met een bloe dende wonde werd hij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, om verbonden te worden. DE ONTWIKKELINGS GESCHIEDENIS VAN DE SCHRIJFMACHINE. De groote plaats, welke de schirijfmaohine in ons dage lij ks oh e leven i,s gaan innemen, dateert eigenlijk pas van de laatste tien tallen jagen. Men kan zich thans geen kan toor meer denken, waar niet op een scihrijf- en andere machine wordt .gewerkt. Het ge heel e handelsleven op het kantoor is een kwestie van het toetsenbord en den hand omdraai. De eigenlijke bruikbare schrijf ma chine werd ongeveer een zestig jaar ge eden uitgevonden, hoewel reeds veel eerder po gingen waren gedaan een machine te bou wen, welke het schrijven met de hand zou kunnen vervangen. De Eaiigelschmaai Henry Mill is de eerste geweest, die een schrijfma chine heeft vervaardigd; in 1744 kreeg hij op zijn untvinidarug een patent. Den 23en Juli 1829 verkreeg ook William Burth uit De troit patent op een door hem geconstrueer de, echter nog zeer primitieve schrijfma chine. Ook baron Drais, die in 1817 de draisiine, de eerste fiets, uitvond, deed po gingen een schrijfmachine te maken; deze eerste schrijfmachine hadden met de te genwoordige absoluut niets gemeen. Wel iswaar bouwde Baron Drais in 1832 een schrijfmachine, die volgens zijn tijdgenoo- ten bewouiderens waardige eigenschappen bezat, welke machine evenwel niet berust te op de tegenwoordige principes. In Italië vond Guiseope Ravizza in 1846 de schrijf machine uit, welke omstreeks 1855 gepa tenteerd werd. Ook deze machine lag niet op den weg van de ontwikkeling, welke door de schrijfmachine werd genomen. De „vader" van onze tegenwoordige schrijfma chine was Christophorus La-tam Sholes, een Amerikaan, geboren in Milwaukee. Reeds verschillende ambachten had Sholes vervuld, waarbij hij telkens vrij onbelang rijke uitvindingen deed. Sholes was achter eenvolgens boekdrukker, redacteur, uit gever, postambtenaar en parlementslid. In de dagen, dat Sholes uitgever was, dat was omstreeks 1865, kwam hen op een goeden dag het redactiekantoor binnen en vroeg aan den diroteur, die een vriend van hem was, of deze niet een bt'ad calqueerpapier voor hem had „Waarvoor heb je dat noo- dig V' vroeg de directeur. Een Sholes ant woordde hierop me-t een geheimzinnig ge zicht: „Kom morgenmiddag maar eens bij mij kijken, dam zal ik het je laten zien." De directeur kwam den volgenden dag en vond den uitgever achter een wonderlijk ap paraat ziftten, dat bestond uit een ond- Morsetoestel, een glassehijf en verscheiden bo-uten bussoheii&chotten. S'lioles nam het blad calqueerpapiei en een dun velletje wit papier, legde dit in het toestel tegen de glasplaat en bewoog heit papier langzaam met de eene hand, terwijl hij met de ande re voortdurend op den knop van het morse- toestel drukte. Aan den onder leant van den knop was do letter W in koper uitgesneden en iderdaad verscheen dit teeken telkens op het papier. S'hole-s verklaarde vol trots, dat hij een „schrijvende" machine had gebouwd. Na eend,ge maanden van ver-de re proefne mingen had hij de eerste schrijfmachine gereed. Zij had een toetsenbord als een pi ano, maar toonde reeds veel overeenkomst met de schrijfmachine, zooals wij haar thans kennen. Ook de Amerikaan Glidden vond een schrijfmachine uat. De beide Ameri- kaansohe uitvindingen werden gepatenteerd en de Reminigtoofaibriehen gebruikten deze als basis voor hun eerste machines. Om streeks denzelfden tijd, dat de Amerikanen de schrijfmachines uitvonden, liepen in de Oude Wereld verschillende mensohen met eenzelfde idee rond. De Deen Jacob Ahrend Petersen bouwde in 1858 zijn schrijfmachi ne, welke echter met veel opgang heeft ge maakt. De Denen houden echter vol, d-'"t zij het eerst de schrijfmachine hebben uit gevonden. Insgelijks beweren de Oostenrij kers. In Oostenrijk was het Mitterhofer, die zich toelegde op de vervaardiging van een schrijfmachine. Mitterhofer, die op 20 September 1822 i-n Partschins Tyrol) was ge boren, begon reeds in 1845. met het oonstru- eeren van een schrijfmachine. In 1864 ge lukte het hem het eerste model te vervaar digen, terwijl twee jaar later het tweede model versoheen. De machines van Mitter hofer hadden al de eigenschappen, waar door zij voor het gebruik geschikt waren. Echter ondervond de uitvinder niet veel steun. Buiten een klein keizerlijk honora rium bleef hij geheel zonder eenige financi- eele hulp, waardoor hij zijn inderdaad uit stekende uitvinding niet verder kon exploi teren. Mitterhofer stierf verbitterd en in diepe armoede op 27 Augustus 1893. Eerst na zijn dood werd hij door zijn medebur gers gehuldigd. In zijn geboorteplaats Part schins en be Mera-n werden gedeukteekens opgericht, met Italmansch en Duitsoh in schrift, terwijl ook te lnns-brüek een klein monument voor hem verscheen. In den loop der jaren werd de schrijfmachine steeds meer gemoderniseerd. Een Duibsche firma brenigt thans automaat-schrijfmachi nes in den handel die in Duitschl. reeds in fca-1 van steden op voor het publiek toe gankelijke plaatsen zijn opgesteld Als men er een tien pfenningstuk in gooit is de machine „vrij", zooals het met een teohni- schen term heet, en kan men er 1000 let ters mee tikken, m.a-.w. een brief van nor malen omvang.- Een nieuw idee voor het loeren van maohineschrijven is het volgen de De letters van het 1 etterbord krijgen ieder een aparte kleur, be-hoorend bij den vinger, dae die letters bedient; een bepaal de kleur mag dus alleen door bepaalde vin gers worden aangeraakt. Op deze wijze leert men, naar het schijnt, sneller de juis te vingerzetting voor snel machineschrij- ven. Tegenwoordig heeft men ook al elec- trische schrijfmachines waarbij men slechts even de toetsen behoeft aan te raken en de hefboom komt met de gewenschte kracht op het papier neer. Als de reigel uit is, loopt door een lichten druk op een toets de wagen weer terug. Bij de electrische machine, is het zoo hinderlijk in elkander haken van de toetsen, wat bij gewone ma chines maar al te vaak voorkomt, indien men haastig werkt, geheel uitgesloten. De uitvinders verwachten, dat de eleotrisehe machine binnen niet al te langen tijd de gewone schrijfmachine geheel zal hebben verdrongen. Nog staat men niet stil, naar steeds verdere vervolmaking te streven. Zoo is onlangs de heer Glenn W. Watson te Detroit (Mich) er in geslaagd een apparaat samen te stellen de ..Watsongraph" waarmede berichten door een draadloozen vèr-schrijver kunnen worden verzonden en ontvangen. Het toestei wordt aan een ge wone schrijfmachine verbonden en de toet sen van deze op de gebruikelijke wijze aan geslagen, waarbij de impuls naar den zen der wordt gedirigeerd. De ontvanger drukt het bericht weer letter voor letter af. Het ontvangapparaat bestaat uit een gewonen korte-golfontvanger, welke den impuls weer naar een schrijfmachine leidt, welke het be richt zonder eenige verdere bediening weer typt. Door synchronisatie van zender en ontvanger is de transmissie, naar verzekerd wordt, volkomen geheim. Men verwacht in Amerika de practische toepassing dezea vinding o.a. voor berichten naar treinen, vliegmachines, schepen en dagbladen. Sinds de uitvinding van de schrijfmachine zijn er ook typisten geweest, zoowel mannelijke als vrouwelijke, en sommigen van hen heb ben het tot een zekere beroemdheid ge bracht. Miss Stella Will ins, een Amerikaan- sohe, heeft de naam van de vlugste typiste te' zijn. Op dezen titel maakt evenwel ook aanspraak Miss Eléonora Mitchell uit Man chester die met een snelheid van 900 aan slagen per minuut in staat is feilloos te tikken. Eenige jaren geleden won Miss Mitchel het Europeesch kampioenschap voor machineschrijven tijdens de wedstrij den, welke in het Paleis des Expositions te Parijs werden gehouden. Zij concentreert zich zoo volkomen op haar werk, dat zij al tikkende een gesprek kan voeren. Om zich in het feilloos typen te oefenen, studeert zij vlijtig op de moeilijkste woorden, gelijk een pialnist op toonladders. In Londen hebben de typisten een eigen club gesticht, welke een van de grootste vro'uwenolubs in de stad is. Deze club biedt voor haar leden allerlei voordeelen. Zoo zijn er ver schillende kleine kamers of cellen waar zij zich na den arbeid kunnen opfrisschen en zich kunnen verkleeden als zij naar den schouwburg of naar een dancing gaan, ter wijl er tevens den geheelen dag gelegen heid bestaat iets te gebruiken. In Frank rijk wordt sinds eenigen tijd een propagan da gevoerd, teneinde de II. Genesius van Arles tot schutspatroon der typisten te ver klaren. Deze heilige wordt ook reeds als patroon der advocaten vereerd. Oorspron kelijk was Genesius soldaat, maar daar hij bijzonder vlug kon schrijven, werd hij be noemd tot secretaris van den magistraat van Arles. In 303 of 308 stierf hij den martel dood. Hij was er bij tegenwoordig, dat er een strafbepaling tegen de Christenen werd afgekondigd. Toen wierp hij zijn lessenaar voor de voeten van de magistraten neer en ging heen. Later arresteerde men hem en werd hij terechtgesteld. DE GROOTSTE KERK VAN BULGARIJE. In PhilAppopel. het centrum van de Ka tholieken van Zuid Bulgarije lag de groot ste berk van Bulgarije, toegewijd aan den H. Lodewijk. Het mooie barokgebouw met zijn Italiaansch a and oenden klokkentoren die reeds door de aardbeving van 1928 ern stig beschadigd was, is dezer dagen een prooi der vlammen geworden. Kortsluiting was de oorzaak en droogte, benevens ge brek aan water, de reden, dat het gebouw niet gered kon worden. De beteekenis van de kerk van den H Lodewijk is voor Bulga rije daarin gelegen dat zioh in het marme ren graf het lijk bevrndt van de eerste Buigaarsche vorstin Maria Louisa van Bourbon-Parma. Met zeer veel moeite kon het graf gered worden. De vorstin, die hier haar Laatste rustplaats heeft gevonden, was de eerste gemalin van vorst Ferdinand van Bulgarije, den lat eren Czaar Ferdinand. Zij was een geloovig katholieke, zij, de eer ste landsvrouwe van'Bulgarije na de bevrij ding kwam vol goede hoop naar Bulgarije, doch ondervond reeds spoedig een groote teleurstelling toen haar eerstgeboren zoon prins Boris, de huidige Czaar van Bulga rije op last. van Koning Ferdinand om Rus- lad een pleizier te doen, van geloof moest veranderen en Orthodoxe gedoopt werd, Deze geloofsverandering, die Ferdinand noodig oordeelde voor de bevestiging der dynastie, en tot behoud van de vriendschap met den Ru&sischen Czaar, was voor de koningin zoo'n harde slag, dat zij Bulgarije voor langen tijd verliet. Zooals bekend is Czaar Ferdinand toentertijd in den kerke- lijken ban gedaan. Eerst tijdens den wereld oorlog heeft hij zich w eer met de kerk ver zoend. In 1899 stierf Marie Louise, op haar wensch werd zij in de katholieke kerk bij gezet. Fanatieke aanhangers der orthodoxe leer willen in den brand een teeken zien voor het feit. dat Boris een andersdenken de getrouwd heeft. LAATSTE BERICHTEN ZWAAR WEER BOVEN FRIESLAND. Gisteravond en vannacht heeft boven Friesland met name in de omgeving van Leeuwarden een zwaar onweer gewoed, ge paard gaande met hevige winden en zwaren regenval. Te Leeuwarden sloeg de bliksem in de woning van den heer R. v. d. Werf aan de Boomgaardstraat. Er ontstond een begin van brand, die echter spoedig kon wonden gebfuscht. In een weide aan den Dokku mer Trekweg werden drie koeien door het hemelvuur getroffen eq gedood. Onder Tzum werd de kapitale boerderij van P. Andela door den bliksem getroffen. De boerderij brandde geheel af. Van den inboedel werd vrijwel niets geborgen. Het vee bevond zich in de weide. Te Sneek wer den eenige woningen aan den Leeuwarder- weg door den bliksem geroffen zonder dat evenwel eenige schade werd aangericht. BLIKSEM INGESLAGEN. Te Ndeuw-Hoeten is de boerderij van den landbouwer H. J. ten Dam door den blik sem getroffen. In korten tijd stond alles in lichter laaie. De boerderij brandde geheel af, het woonhuis bleef behouden. Elf var kens en zestig kippen kwamen in de vlam men om. Tijdens een onweder boven Eefde sloeg de bliksem in een boom, juist toen de metselaar J. E. per fiets passeerde. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en kreeg brandwonden aan zijn arm. Hedenmorgen te half vijf sloeg tijdens een zwaar onweder de bliksem in in de woning van den arbeider J. Vries te O'ldenboorn. De vader en de oudste dochter konden met moeite de vijf overige kinderen redden. Al les werd een prooi der vlammen. Een paar hooischelven bleven behouden. Verzekering dekt de schade. Verbetering vaarwegen. B ten W. van Groningen heben bij den raad een voordracht ingediend, strekkende om hen te machtigen dat met de provincie Groningen een regeling wordt getroffen met betrekking tot den aanleg van verbeterde vaarwegen GroningenStavoren en Fone- jachtBarlingen. Het aandeel der gemeen te Groningen in de kosten van dit groote werk bedragen 1.360.000. TELEGRAMMEN HEVIG NOODWEER. Groote overstroomingen. MOSKOU, 5 Aug. (V.D.) In het Tohet- sohiwski-distret in Midden-Rusland heeft een vreeselijk noodweer, gepaard gaande met groote averstroomingen een voorloopig niet te schatten schade aangericht. Hulpex pedities zijn naar het rampgebied gezon den. Volgens de laatste berichten zijn 58 personen verdronken, terwijl het aantal claldoozen in de duizenden loopt. NOODWEER BOVEN ZUID-ENGELAND LONDEN, 6 Aug. (V. D.). Gister avond heeft boven het Zuiden van Enge land en speciaal boven Londen een hevig noodweer gewoed, dat gepaard ging met hevige regens. Te Londen was het voor al de ondergrondsche, die op de laaggele gen trajecten van het water te lijden had, en het verkeer gedurende eenige uren moest stilzetten. Vele tramwagens werden door den bliksem getroffen en werden door kortsluiting stroomloos. Een aantal telefoonlijnen raakten onklaar, en menige schoorsteen heeft het tegen den wervel storm moeten afleggen. Voor zoover be kend zijn echter geen menschenlevens te betreuren. Ook de omgeving van Londen had van het noodweer te lijden. Te Southampton werden vier tramwagens door den bliksem getroffen en vlogen in brand. Te Ohristchurch bij Bournemouth werd een boerderij door den bliksem getroffen en vloog in brand, waarbij veel vee om kwam. Te Winburn bij Derby raakten even eens boerderijen door den bliksem in brand. ONWEERSCHADE IN NOORD TIROL. i INNSBRUCK. 6 Aug. (V.D.) Gister avond laat barstte boven het gebied van de I AohenSee een wolkbreuk los, die groote verwoestingen aanrichtte. De straatweg naar Jenbach werd op verscheidene plaat sen versperd door groote aardinas&a's die naar beneden waren gekomen. Geheele rotsblokken, begroeid met hoornen werden afgerukt en op sommige plaatsen liggen aarde en steenen vier a vijf meter hoog op GENERAAL BERENGUER 'OOR DEN KRIJGSRAAD. MADRID, 6 Aug. (V. D.) Voor de tweede maal sedert het -itroepen der Spaansche republiek stond voor den Krijgsraad terecht de oud-minister-presi dent van Spanje, onder de monarchisti sche dictatuur, generaal Berenguer, die er van beschuldigd werd den krijgsraad te hebben beinvloed die indertijd twee officieren ter dood veroordeelde, die hadden deelgenomen aan de onlusten te Jaca in December van het vorige jaar. Generaal Berenguer, die nadat hij zich ter beschikking van de nieuwe regeering had gesteld, gearresteerd werd, bevindt zich als gevangene in de citadel van Se govia. Hij is 58 jaar oud en lijdende aan een pijnlijke ziekte. De Procureur-Gene raal van den Krijgsraad eischte thans tegen hem twintig jaar gevangenisstraf. De krijgsraad zal later uitspraak doen. Drie menschen op de Have' verdronken, BERLIJN, 6 Aug. (V. D.) In den af- geloopen nacht tegen kwart voor twee is op de Havel nabij Gatow een motorboot met zeven personen door tot nog toe on bekende oorzaak gekanteld. Drie perso nen verdronken, de overige vier konden gered worden. Drie dooden en drie gewonden bij een ontploffing. PA'BIJS, 6 Aug. (V.D.) In het dorp Algemcsi in de nabijheid van Valencia, wer den door een ontploffing in een kleine vuur werkfabriek drie personen gedood en drie gewend. De ontploffing geschiedde door tot nog toe onbekende oorzaak. De eigenaar der fabriek en twee vrouwelijke arbeidsters, die in de ruimte waar de ontploffing plaats vond, werkzaam waren, verbrandden le rend. Twee andere arbeiders liepen lerens- gevaarlijke brandwonden op en een vrouw, die zioh op het laatste oogenblik kon red den door uit het raam te sprigenn, kwam er met minder ernstige verwondingen af. Roofoverval op bankfiliaal. SCHWERIN, 5 Augustus (V.D.) Woensdagmorgen kort na tien uur hebben twee mannen die met een een auto kwamen aanrijden een roofoverval gepleegd op het filiaal van de Meckienburger Depositen- Wechselbank te Hagenow. De roovers som meerden den bankbediende alle aanwezige geMen te overhandigen, waarop een hand gemeen ontstond. De roovers namen de vlucht per_ buitenstaande auto. Zij verdwe nen in de richting Hamburg. Hun is een buit van eemge duizenden mark in handen ge vallen. Amy Johnson in Japan. LONDEN, 6 Augustus (V.D.) Amy Johnson, de jeugdige Engelsche vliegenier- ster, die een solovlucht maakt van Engeland naar Tokio, is gisteren op Japansch grond gebied aangekomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Aug. Groentenveiling. An dijvie f 0.10—1.—, Kroten f 1.—2.10, Kom kommers f 1.—3.40, Bloemkool I f 3.40—5.50, Bloemkool II f 1.—2.20, Roode Kool f 1.— 1.90, Savoye Kool f 1.—1.50, Meloenen f 5.— 20.—, Pieterselie f 0.50—1.—Kropsalade f 0.502.40, Selderie f 0.501.40, Uien f 0.50 2.80, Wortelen f 3.40—7.50, Perziken f 2.— 16.per 100 stuks. Kroten f 3.—4.10, Snij- boonen f 10.15.Stokboonen f 12.17 Pronkboonen f 4.—6.—Stamboonen f6.— 8.—, Doperwten f 20.—25.— Postelein f 5.— 8.—, Spinazie f 5.-9.—, Aardappelen f 2.— 5.per 100 Kilo. GOUDA, 6 Aug. Vee. Aangevoerd, in totaal 4078 stuks, waarvan 374 slachtvar- kens. Vette van 22 tot 23y, cent per pond; levend met 2 pet. korting; Londensche van 15 tot 20 cent per pond; levend met 2 pet. korting; Zouters van 22 tot 22 y, cent per pond; levend met 2 pet. korting. 1695 ma gere varkens. Prijzen van 18—30 per stuk, 1916 biggen 812 per stuk, 6 runderen 275 360 per stuk, 13 nuchtere kalveren 814 per stuk, 1 graskalf, 64 schapen 2227 per stuk, 9 bokken cn geiten 26 per stuk. Handel: Vette varkens vlug; Londensche en zouters idem; magere varkens matig; biggen en runderen iedem; nuchtere kal veren vlug; overige soorten matig. Kaas. le kw. met rijksmerk 3942; 2e kw. m. rijksmerk 3337; zware 44. Extra zware 46; handel matig. Boter. 566 ponden boter; goeboter 7075 per pond; weiboter 65—70 p. pond. Eieren. Ivippeneiren 3.50—4.50, Een deneieren 3.754.50 per 100 stuks. Handel matig. TER-AAR, 5 Aug. Groentenveiling. Snijboonen f 0.601.20, Stokprinces f 1.30 1.50, Dubb. Stamb. f 0.70, Witte Pronkers f 0.60—0.80, Fijn 5—7.70, Fijnbasterï £2.50—3.30, Basterd 1.60—1.85, Grof f O.SO 1.30, Bommen f 0.25, Knorrels f 0.500.45, Bloemkool 4 ct. BODEGRAVEN, 5 Aug. Eierenveiling. Aanvoer 17870 stuks. Wit f 3.704.20, Bruin f 4.—4.70, Eendeneieren f 3.904.30, per 100 stuks, Kippen f 0.600.80 per stuk. ZOETERMEER—ZEGWAART, 5 Aug. Eierenveiling. Aangevoerd 8000 stuks eieren. Kippeneieren f 4.305.35, Eenden eieren f 3.654.45 per 100 stuks. R0EL0FARENDSVEEN, 6 Aug. Groen tenveiling. Snijboonen 2025, idem M 5560, idem I 85, Prinseboonen 9095, idem zonder draad f 1.25, idem I f 1.45, Dubbele stam 60, alles per 10 K.G., Augurken fijn f 3.807.idem fijn basterd f 2.40, Basterd f 1.40, Grof f 1.051.30, Afwijkend grof f 0.50, Bommen f 0.250.26, Stippel f 0.35 0.45, alles per 25 K.G., Kropsla f 0.601.30 I per 100 krop. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Wilhelmina, d. van H. de Wit en M, Pardon. Hendrikus Gerardus, z. van C. A. Balm en J. Bijleveld. Jo hannes, z. van J. Meertens en Chr. J. Hoege. Ondertrouwd: W. F. H. Brunet de Rochebrune jm. 26 j. en D. L. Urban jd. 20 j. Gehuwd: N. Breedeveld jm. en F. A. J. Kraijer jd. C. J. van den Eshof jm. en M. H. Singeling jd. C. J. Janson jm. en C. Th. Laken jd. D. Bergman jm. en M. E. C. Langezaal jd. J. C. Beurse jm. en C. W. Boon jd. J. M. van der Rei den wedn. en J. M. de Goede wede. Th. C. Ouwendijk jm. cn E. Zandvliet jd. Overleden: M. Bos z. 7 mnd. P. A. van de Vijver-Bade vr. 92 j. BIOSCOPEN. Casino: Voor volwassenen. Luxor: Voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. i NIEUWKOOP, 4 Aug. Eierenveiling. Aangevoerd 10.000 eieren. Kippeneieren f 3.754.90, Eendeneieren f 3.3.20 per 100 stuks. Handel vlug. KATWIJK a. d. RIJN, 5 Aug. Groenten veiling. Eigenheimers per kist van 25 kg. 1.101.70, peen per 100 bos 4.005.90, bloemkool 1ste soort per 100 2.905.80. Aanvoer: 340 kisten aardappelen, 6000 bos peen, 6200 bloemkool. BOSKOOP, 5 Aug. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Ophelia 612 cent, Golden Ophelia 915 cent, Marcel Rouyer 1014 cent, Hadley 2446 cent, Claudius Pernet 616 cent, Columbia 17 27 cent, Butterfly 9—21 cent, Mac Keiler 1317 cent, Wil'h. Kordes 2030 cent, Phoebe 1520 cent, Rosalandia 1539 ct., Gloria mundi 30—45 cent, Aug. Noack 10 18 cent, Edith Helen 3050 cent, Germania 1019 cent, Els Poulsen 3049 cent, Briar- cliff 611 cent, Polyantharozen 1017 cent Potin 1320 cent, Florex 4069 cent, Kil- harn 30—40 cent. Diversen: Dahlia's, groot bloemig 24 cent, Gladiolen 310 cent, Le lies 815 cent, Clematis Durandi 34 cent, Anjers 512 cent, Clematis Prins Hendrik 2.30, idem President 80 cent, Gerbera 42 cent, Asclepia 3040 cent. LOOSDUINEN, 5 Aug. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 150 aanvoerders verkocht om in de week van 9 tot en met 16 Aug. dagelijks te leve ren 46450 liter melk. Hoogste prijs 8.60 en laagste f 6.50 per 100 liter. ALPHEN a. d. RIJN, 5 Aug. Groenten- voiling. Per 100 kg.: heerenboonen 14 17, snijboonen 914, - postelein 57, Augurken: fijn 30—36; per 100 bes: peen 46, kroten 23, andijvie 0.501; per 100 stuks: kropsla 23.60, komkom- mors 2.406.bloemkool I 45, hlceir kool ^1 12, meloenen 1240, rabarber 12, KOUDEKERK Rijndijk, 5 Aug. Eieren veiling. Aanvoer 7990 stuks. Prijzen: kip peneieren 4.605.30, eendeneieren 3.60 3.90 per 100 stuks, eenden 60 cent, hanen 55 cent per stuk; kaas 2836 cent, boter 6062 cent per pond. WISSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn - 58.85 Londen 12.04l/2 New York 2.481'8 Parijs 9.72^2 Brussel 34 59 Zwitserland 48.42l/f> Milaan 12.98i/2 Madrid 21.50 Oslo 66.35 Kopenhagen 66.30 Stockholm 66.35 Weenen 54.90 Praag 7.341/2 Boedapest Prolongatie 11/2 pet. BEURSOVERZICHT. Ofschoon or nog weinig gunstig nieuws omtrent den financieelen, economischen en politieben toestand bekend is geworden, was de toestand ter beurze van Amsterdam eenigszins verbeterd. Eenige dekkingsaan- koopen vormde een goede st.mu'lans. De handel was weer ingekrompen tot zeer ge ringe proporties. Een kleine affaire ont stond in Philips, die wederom tot boven 70 aantrokken op een optimistisch gestelde publicatie in een der dagbladen. Unilevers handhaafden zich omstreeks de vorige kot- prijzen. De Ned. Ford-aandeelen liepen iets terug. Aku's goed prijshoudend. Aoooustie- ken kwamen weer buren 10. Er bestond eenige belangstelling voor Kon., die eenige vraag ontmoetten, waardoor het hedenmor gen geleden verlies (zij waren tot 189 pOt. gedaald) weer werd uitgewisoht. Shell Unions spreidden eenige beweging ten toon, waarbij de noteering tot beneden 5 pOt. te rugliep. De overige Amerikaansche soorten bleven op peil. Rubbers lagen buiten de belangstelling en ondergingen geen noe menswaardige wijziging ondanks de daling van den Londenschen rubberprijs. Tabak ken herstelden eenigszins van de gisteren geleden verliezen. Deli Batavia's liepen circa 10 pCt. op. Suikers bewogen zioh op den aohtergrond. H.V.A.'s zakte tot 281 in, doch bereikten vervolgens weer het vorige slotniveau. Mijnwaarden en Scheepv.-papie ren waren nagenoeg geheel verwaarloosd. JavaGhinaJapanlijn waren lager in ver band met een flinke verkoopspost per exe- outie. Young-leendog wat hooger. Amerika nen onrege'matig, doch toch eerder aan den ged rukten kant.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3