lAljJ AANBIEDINGEN IN BAD- EN STRANDARTIKELEN ere Uitverkoop tegen Serie-prijzen UIT DE OMGEVING EERSTE BLAD PAG. 2 WAALS Haarlemmerstraat I 130-136 50 - 75 - I.- 1.50 - 2.- 2.50 - 5. J^nfen, Koffers, Ligstoelen, Tuinmeubelen, Badcosiuums, Badmutsen, Badschoentjes, Badhand- oeken, Badcapes, Strandpyama's. - - Meest uitgebreide sorteering STRANDSPELEN DE TOESTAND VAN MGR. NOLENS. Lijdend aan een ernstige nierziekte. „De Morgen" een bericht overnemende, dat op een hervatting van de parlemen taire werkzaamheden van Mgr. Nolens niet meer gerekend mag worden, voegt er het volgende aan toe: Dit is in overeenstemming met wat ook wij van andere zijde hebben vernomen en met den ernst der ons genoemde ziekte in verband met den 7l-jarigen leeftijd van den parlementairen leider der Nederland- sche Katholieken. Het Kath. blad „Ons Noorden", deelt nog het volgende mede: Voor de eerste maal tijdens zijn ziekte is er gistermorgen een officieel commu niqué verspreid omtrent de ernstige ziek te, welke Mgr. Nolens heeft getroffen. Wie den hoogen lijder kent, zal het niet be vreemd hebben, dat hij tot nu toe met een angstvallige zorg heeft gewaakt, dat van zijn ziekte zoo weinig mogelijk naar buiten lekte. De nonnetjes, die hem in het bekende huis aan de Prinsegracht in Den Haag verpleegden hadden de meest strenge consignes, om tegenover niemand, ook maar iets van zijn ziekte los te laten en het is ons bekend, dat zelfs vooraan staande politieke figuren in de Residen tie, die eens telefonisch probeerden te informeeren, hoe het nu toch eigenlijk met Mgr. was, door een vriendelijk non netje met een kluitje in het riet werden gestuurd. Zij had uitdrukkelijk order om tegen over niemand ook maar het geringste uit te laten. Alleen een enkele intimus werd een enkele maal tot den zieke toegelaten en, ook al had deze de meest strenge con signes, op die wijze gelukte het toch, dat de buitenwereld, zij het soms uit de der de en vierde hand, iets te weten kwam. Nu eindelijk is er een officieel commu niqué verschenen, omdat de ernstige toe stand van den lijder niet langer ver bloemd mocht worden. De nierziekte, waar van wij reeds enkele dagen geleden mel ding maakten, heeft helaas zulk een om vang aangenomen, dat de toestand van Mgr. Nolens, al is er dan geen direct le vensgevaar, als zeer ernstig moet worden aangezien en op dit oogenblik kan dan ook reeds met vrij groote stelligheid ver zekerd worden, dat de veel omvattende en hoogst belangrijke taak van dezen staats man, diplomaat en volksleider, niet meer door hem zal kunnen worden hervat. Wat dit voor Nederljand en voor Katholiek Nederland in het bijzonder beteekent, zal misschien eerst veel later in vollen om- vans worden beseft, maar ook toch nu reeds, zal het ernstige verloop van deze ziekte groote verslagenheid en beroering in breede kringen wekken. Niet het minst omdat deze slag zoo geheel onverwachts komt. Al schijnt Mgr. Nolens de kiemen van deze ernstige ziekte reeds lang bij zich gehad te hebben en gevoeld, zijn sterke natuur, zijn onvermoeide wil tot arbeid, heeft zich tot het laatste verzet. Voor hij enkele maanden geleden naar Genève ging, openbaarde zich de ziekte in ern stige mate en degenen die hem in die dagen ontmoetten, viel het op, dat hij niot. de oude was. Maar in Genève wacht te hem ditmaal een zeer belangrijke taak en daarom wilde hij er niet van weten, om thuis te blijven, al kon hij lichamelijk niet meer. In Genève moest hij dan ook zijn taak aan anderen overlaten en ging hij op medisch advies naar Holland te rug. Daar heeft hij nog een enkele maal een wandeling gemaakt, naar zijn geliefd Scheveningen, waar hii, tot midden in de winter toe, langs de zee wandelde, totdat de voortwoekerende kwaal hem op het ziekbed wierp, waar hij nu reeds een maand onder de behandeling der dokto ren is, die nu gistermorgen officieel mededeeling hebben gedaan, dat zijn toe stand ernstig is. Een beroep op Katholiek Nederland, om door een vurig gebed dezen lijder, aan wien hij zoo ontzaggelijk veel verplicht is, deze dagen rot een steun te zijn, mag vrij wel overbodig heeten. Spontaan zal er in deze dagen in tien duizenden katho lieke gezinnen een gebed opstijgen tot God, opdat Hij Mgr. Nolens ook in deze, misschien wel de moeilijkste periode van zijn arbeidszaam en opofferend leven, de genade en kracht moge geven, welke deze hooge lijder thans meer dan ooit behoeft. Vereeriiging Katholieke Kinderuitzending te Amsterdam. De Aigemeene Vergadering der Vereeni- ging Katholieke Kinderuitzending te Am sterdam heeft, na rijp beraad en uitge breide discussies, de volgende beslissing genomen. Waar op verlangen van Mgr. J. D. J. Aengenent naar eenheid gestreefd moet worden, doch de gang van zaken een vrchtbare samenwerking tusschen de Ka tholieke Kinderuitending en andere, op gelijk terrein werkende vereenigingen, niet garandeertwaar geen bestuurslid zich verantwoord acht in het nieuwe be stuur zitting te nemen; doch tevens una niem de meening heerschte het plan van den Bisschop niet te mogen in den weg staanwerd met aigemeene stemmen be sloten de vereeniging Katholieke Kinder uitzending met ingang van 1 Augustus 1931 te ontbindenhiervan den Bisschop uit- voerig in te lichten en van dit besluit me dedeeling te doen aan den Deken van Am sterdam de R.-K. Pers; den Amsterdam- schen Raad van Kinderuitzending en de Centrale Commissie tot uitzending van kinderen naar buiten. De liquidatiewerkzaamheden werden toe vertrouwd aan de dames B. Elsenburg— Frankemolen, N.Z. Voorburgwal 177 en A. Olsthoornvan Woesik, Da Costakade 44. Genoemde dames dragen de zorg over de kinderen, die momentee,l buiten vertoe ven en tevens, dat dezen na hun vacantie- verblijf behouden terugkomen en de ouders bijtijds van de aankomst in kennis wor den gesteld. Het vijfde congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond. (I.C.V.) Het bestuur van het Internatio naal Christelijk Vakverbond heeft beslo ten, het vijfde congres, dat in de tweede week van September a.s. te Antwerpen zou worden gehouden, uit te stellen. De reden van deze beslissing ligt voor namelijk in een voorstel van de Duitse he christelijke vakbeweging, om in dezen ernstigen .en moeilijken crisistijd elke uit gave, welke maar eenigszins vermeden kan worden, achterwege te laten en het con gres later op een gunstnger tijdstip re houden. Het bestuur heeft de billijkheid van deze overwegingen moeten erkennen en verder de aigemeene moeilijkheden in aanmerking nemend, die uit de huidige crisis voortspruiten, heeft het derhalve be sloten, het congres uit te stellen, waar schijnlijk tot in het voorjaar van 1932. Als congresstad blijft Antwerpen gehand haafd. In dien tusschentijd zullen het bestuur en ook de bestuursraad van het I.C.V. hun houding ten aanzien van den huidigen in ternationalen toestand hebben te bepa len. Bij 't scheiden van de markt Men schrijft ons uit Balkbrug: Beleefdheid is het vernis der samenle ving, maar tegenwoordig is 't er nog al eens afgekrabt. Zoo in de laatste vergadering van den Gemeenteraad van Nieuw-Leusen, hier in de buurt. De burgemeester dezelfde, die on langs persoonlijk een paar landloopers in de nor zette sprak een vormelijk af scheidswoord tot de niet-herkozen leden, hen „hartelijk dankend" enz. Een der vertrekkende heeren evenwel in 't dagelijksch leven ploegbaas bij de Spoorwegen zeide openhartig, ten zeer ste te betwijfelen, of de burgervader het wel meende. En dan kwamen er een paar herinneringen om te betoogen: „Het gaat hier doodgewoon om de democratie te on derdrukken. De burgemeester, die mij ook al eens een kool wilde stoven, lijkt wel een cweede Mussolini." De burgemeester vroeg belangstellend naar den aard van die koolstoverij, welke een klacht bleek te zijn, bij de Spoorwe gen uitgebracht over 't optreden van be doeld lid buiten den Raad bij gelegenheid, dat een wegwerker zijn aanstelling moest onderteekenen. Het afscheid werd toen nóg hartelijker. Het booze lid dat zich partijloos noemde, zoodat dit stukje vanzelf ook neu- traal is kreeg intusschen geen aan hang. De overige niet-herkozenen vonden blijkbaar, dat de burgemeester het wel degelijk meende, want zij dankten hem zonder meer voor zijn hartelijke woorden. NOORDWIJK AAN ZEE. TWEE ZWEMMERS VERDRONKEN. Drie in nood verkeerenden door Duitsch student gered. Gisterenavond te ongeveer half negen, heeft ter hoogte van het Radiostation aan het strand alhier een droevig verdrinkings ongeval plaats gehad-, hetwelk aan twee menschen het leven heeft gekost. Een groo te groep meisjes van een athletiekvereeni- ging uit Amsterdam was onder toezicht van bestuur en leider der vereeniging gekam peerd in „De Ark" in het Langeveld en op bovengenoemde plaats aan het baden. Ver moedelijk door onbekendheid met de ge varen der zee, zijn een 5-tal baders in een mui gekomen, waardoor zij allen in levens gevaar verkeerden. Op het hulpgeroep is de Duitsche student N., die aldaar met zijn kano aan het varen was, direct toegescho ten en wist drie menschen aan land te bren gen, de twee anderen, het ongeveer 15-jarig meisje T. v. d. H. en de 41-jarige heer W. E. L., de leider van het gezelschap (wiens echtgenoote ook mede aanwezig was), kwa men jammerlijk om het leven. Een spoedig aanwezige dokter uit het Mariagesticht, de rector en eenige verpleeg sters. verleenden de eerste hulp, doch ver mochten de levensgeesten bij de twee laat- sten, die een kwartier na het ongeval aanspoelden, niet meer op te wekken. Ook de Noordwijksche Reddingsbrigade trok er direct op uit. De heeren Jan v. Kan en dr. Hermanides waren, voorzien van zuurstof apparaten, spoedig aanwezig, doch tnen- schelijke hulp was te laat. Met den wagen van de Reddingsbrigade zijn de lijken naar het lijkenhuisje op de Openbare Begraaf plaats alhier overgebracht. Van andere zijde deelt men ons het vol gende mede: Een club van ongeveer veertig kampeer ders, welke op „Het Langeveld", een duin terrein onder de gemeente Noordwijk, waar zich een jeugdherberg bevindt, was ondergebracht, is gisteravond door een zeer ernstig ongeval getroffen. De club bestond uit dames en heeren, waarvan als leider, o.m. optrad de heer W. J. F. F. Lintz, voorzitter van Amstel's Gymnas tiekvereniging. Allen waren gisteren te gen negenen in zee gaan baden. Een ge deelte van de baders is daarbij vermoede lijk in een z.g. trekgat geraakt, met het gevolg, dat dezen zich in levensgevaar be vonden. Verschillende ouderen slaagden er in, de meesten van de drenkelingen op het strand te brengen. De heer Lintz redde persoonlijk twee meisjes, waarna hij zich voor de derde maal naar de gevaarlijke plaats begaf, om te pogen ook het in groot gevaar verkeerende vijftienjarige meisje E. M. N. uit Amsterdam, te redden. Bij deze laatste poging is de heer Lintz plotseling verdwenen. Ook het meisje was niet meer te redden. Hoewel hun lichamen vrij spoe dig gevonden waren en leden van de on middellijk uitgerukte Reddingsbrigade met hulp van doktoren gedurende langen tijd pogingen in bet werk stelden, de levens geesten op te wekken, mocht voor beide slachtoffers geen hulo meer baten. KATWIJK AAN ZEE. Het ongeval in de Zuidduinen. Naar aanleiding van het bericht, dat het ongeval, den medischen student H. B. op het gemeentelijk kanjpeex'terrein in de 'Zuidduinen te Katwijk aan Zee overkomen, ontstaan zou zijn door explosie van 'n spi- rituskooktoestel, zond de directie van het Spiritus-Ver'koopkantoor te Delft het V.- D.-bureau een geteekende verklaring van de kampleiding, waaruit blijkt, dat het ongeval niet is ontstaan bij gebruik vau een spiritustoestel, maar door explosie van een petroleumtoestel. TER-AAR. Zwaar weer. Ook boven deze ge meente ontlastte zich een hevig onweer. Deze onweersbui werd voorafgegaan door een windhoos, die hier en daar nog al en kele schade heeft toegebracht. Zoo werden bij den tuinier L. B. verscheidene éénrui- ters (150) van zijn warenhuis afgeslingerd en een aantal meters weggesmeten. Ook werden er bij sommigen ruiten, die op sta pels lagen, weggerukt. Een en ander bracht toch wel weer eenige schade voor de betrokkenen. Een bierbad. Een zoontje van een bierbottelaar uit de omgeving had een kist flesschen gevuld met bier op zijn fiets staan. Op het Kerkpad gekomen bij den heer v. Dam kon hij door de hitte zijn stuur niet meer houden en de heele boel kletste van zijn fiets af. Het was een heele scherven zaak en het nat vloeide over het Kerkpad. De jongen had zich een weinig bezeerd. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De Baad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 7 Augustus 1931, des avonds 8 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuwbenoemde raadsleden. 2. Mededee- lingen. 3. Gemeenteverslag art. 215 gw- meentewet. 4. Verzoek subsidie knderfeest. 5 Verzoek J. Brandhorst, om restitutie kos ten aansluiting electriciteitsnet. 6. Vast stelling ambtenaren-reglement. 7. Wijzi ging begrooting 1931. ZOETERMEER-ZEGWAART. „Pro Patria". De Slingerbalvereeni- ging „Pro Patria" organiseerde een wed strijd tegen „Maasdam I", om de door haar beoefende tak van sport alhier te pro- pageeren. De wedstrijd werd gegooid op het terrein van L. D. O. aan den Voorweg en opgeluisterd door muziek van „Kunst en Vriendschap". Een groot getal belang stellenden sloeg den wedstrijd gade, wel ke werd gespeeld om een zilveren medail le, uitgeloofd door een inwoner van Zeg- waart. Gingen de partijen voor de rust gelijk op, na de rust was „Maasdam" het kind van de rekening. „Maasdam", die het Dordrechtsche kam pioenschap bezit, verloor met 3—0. Er werd vlot en keurig en sportief gespeeld. ZWAMMERDAM. Personalia. Voor het examen Hoog- duitsch L. O. is geslaagd mej. C. Drüke. NOORDWIJKERHOUT. Aanrijding. Bij de kruising aan de Vlashoven alhier heeft eeen botsing plaats gehad tusschen een luxe auto en eeen kleine bestelauto. De luxe auto werd op zij gegrepen. Beide auto's wer den beschadigd; de bestelauto moest worden weggesleept. De politie was spoedig ter plaatse, om het verkeer te regelen. INGEZONDEN STUKKEN 's-Gravenhage, 5 Aug. 1931 Geachte Redactie, Door Noordwijk aan Zee rijdende zag ik, dat men daar bij den Nieuwen Duinweg bezig is een hoog duin af te graven. Kin deren lieten zich van de steile zandhelling glijden, klauterden er dan weer onver moeid tegenop, amuseerden zich kostelijk, maar zagen niet het groote gevaar, dat dreigde. Ik geef de Noordwijksche^ politie den raad dit spelletje onverwijld te verbieden, daar ongelukken anders niet zullen uitblij ven. U dankende voor de verleende plaats ruimte teeken ik, hoogachtend, Uw dw. J. H. v. d. POUW. BIJ PIERRE LHANDE OP BEZOEK. Hij vertrekt naar Madagascar en Indië. Zoodra wij vernomen hadden dat de bekende Radio-conferencier Pierre Lhan- de op het punt stond zich in te schepen voor Madagascar, hebben we ons ge haast nog even een bezoek te gaan brengen aan dezen grooten apostel van de Parijsche voorsteden. De Rue Monsieur waar Pierre Lhande zijn bureau heeft lag nog uitgestorven als een provinciestadje. In het kantoor van den schrijver heerschte een schit terende wanorde: koffers, pakken, valie zen, doozen de bagage van iemand die een groote reis gaat ondernemen. In den hoek hangt een witte toog voor de tro pen. In de kamer daarnaast hoe./ ik die be kende stem die iederen Zondag voor dui zenden en duizenden radioliefhebbers wordt beluisterd: „O ja, zeker, morgen? Neen dat kan niet dan ben ik al ver trokken...." En terwijl het telefoonge sprek wordt voortgezet dwalen mijn oogen langs de vele boeken langs de wanden en m'n blik blijft rusten op het bureau waar boeken, brieven, kranten zoo onregelma tig mogelijk liggen opeengestapeld. Als de deur opengaat komt Pierre Lhande met uitgestoken hand naar me toe; een eeuwige glimlach op z'n gelaat, een blijheid die hem nooit verlaat, ook al is hij overstelpt met bezigheden of al is hij nog zoo druk aan den arbeid. Zoo, zoo, u wilt dus weten waarom ik naar Madagascar en naar Indië ga? Ja dat is feitelijk lapwerk. Toen ik mijn eerste onderzoek naar de toestanden in de voorsteden van Parijs instelde dacht ik er nauwelijks aan dat ik mijn pink in een wespennest stak. Dit was een werk waar ik me met hart en ziel aan moest geven. Met Gods hulp braoht ik het tot een goed eind. Na de voorsteden van >arijs kwamen de hoofdplaatsen van Frankrijk, daarna Zuid-Amerika en nu roepen mij de missies en mijn oversten sturen er mij heen: dus ik ga. De horizon wordt steeds wijder, heel eenvoudig, en een priesterhart is steeds gelukkig, wanneer het ergens heen kan gaan waar iets goede te doen is. Maar waarom gaat u het zoover zoeken terwijl u toch hetzelfde vindt, wanneer u een half uur met de metro gaat. Alles wat u in de missie zult ont moeten dat vindt u toch op de koloniale Tentoonstelling in Vincennes? Onze koloniale Tentoonstelling is schitterend geslaagd, maar zij wekt bij iemand juist den lust op om in werke lijkheid eens te gaan zien, hetgeen op de koloniale wordt nagebootst. En juist om dat deze tentoonstelling de aandacht gaat vestigen van tienduizenden menschen op die verre landen is deze gelegenheid zeer geschikt v-m aan te toonen welk een ver- heffenden invloed Frankrijk in zijn ko lonies' heeft uitgeoefend; neem b.v. maar het eiland Madagascar. Ter plaatse zal het gemakkelijk voor me zijn om te con- st.ateeren welke enorme vorderingen er sinds de vestiging van de Fransche heer schappij zijn gemaakt. Een oogenblik onderbrak Pierre Lhan de ons onderhoud en in zijn geest zag hij reeds de mooie reis die hij ging onder nemen. Mijn oog viel opeens op een ont zettend aantal kleine pakjes die door zijn getrouwe secretaris netjes in een koffer werden gepakt. Pirere Lhande zag dat ik zoo verwon derd keek. Gij staat er ongetwijfeld verbaasd over, dat ik zoo'n grooten hoop afzon derlijke kleine pakjes meeneem? Die zijn Gemeentelijke Aankondigingen Aanvangsuren veemarkt en vette varkens- markt. Burgemeester en Wethouders, vaff^Lei- den brengen ter algemene keijhis, dat zij. gelet op het bepaalde 1$ artikel 3 van de Verordening op de Vqëmarkt Rebben be paald, dat de Vette V#r ken smartten en de Veemarkten in het ^tijdvak "aanvangende met 28 Augustus én-' eindigende met 2 October a.s. zullen laanvaiigen te 7 uur voormiddag. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentlus- Bibliotheek, geopend s avonds var 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Aug. tot en met Zondag 9 Aug. a.s. waarge nomen door Apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8 Tel. 552. niet van mij. Dat ie het resultaat van mijn radiorede waarin ik vertelde dat ik op reis ging. Familieleden Van mis sionarissen hebben mij brieven en kleine pakjes meegegeven, die ik overal op mijn reis hier en daar moet bezorgen tot zelfs in de oerwouden toe. Dat is voor mij een groot genoegen om namens ben een zending te vervullen die hen moed geeft, die vertroosting en liefde sch-.ikt. Ik zal hen ene souvenirs bren gen van FrankrijiC, dat zijn zonen niet vergeet die' onder een meest onbarmhar tig klimaat bij de meest onbeschaafde volkeren hun. leven verliezen om zielen voor Christus te winnen. In Indië wacht me weer een ander ge not: dat is een leerschool om de voet sporen te beschouwen van een Francis- cus Xaverius. Reeds 379 ja r wordt te Goa het lichaam bewaard van mijn beroemden en geliefden medebroedeer in Christus: om de tien jaar wordt 't opgegraven. In de maand December, vóór dat ik terugkeer naar Frankrijk zal ik rond dat graf een enorme toeloop van menschen zien: met m'n eigen oogen zal ik d gelaat aan schouwen van dien grooten apostel van Indië, die lippen die Christus aan de volkeren gepredikt hebben. Dat is de groote voldoening van mijn reis dat wil ik niet onder stoelen of banken ste ken en misschien ook wel zijn pro- videntieele verklaring. Maar voor dat we aan dien derden December denken en aan mijn terugrek'moet ik eerst vertrek ken! Terwijl ik opsta vraag ik nog even: U schrijft toch wel over uw reis. Natuurlijk „de studiën" zullen mijn dagboek publiceeren en de radio-luiste raars zullen als alles naar wensch gaat ook mijn stem hooren vanuit Madagas car, Ceylon, Madras of Bombay. Maar er is nog een machtiger middel om voort durend met elkaar in verbinding te blij ven. Ik zal al m'n vrienden en kennissen aan het altaar gedenken: en wederkeerig hoop ik dat al m'n bekende en onbeken de vrienden ook voor mij een wees gegroetje zullen bidden om mij te helpen bij dit modern apostolaat. En als God belieft, zal ik u graag weer ontvangen in Januari '32. Achter mij stond de secretarie met een lange lijst van bezoekers die Pierre Lhande nog wilden spreken. Toen ben ik vhig heen gegaan. STADSNIEUWS Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4322. Naamlooze vennoot schap Nederlandsche Krachtvoederfabriek Muskator, Oude Wetering Wijk A, 186, fa- briceeren van en handel in veevoeder en aanverwante artikelen. Vest. fil.Leiden, Turfmarkt 2, winkel met toonzaal, genaamd „Het Muskatorhuis". Voor het examen Fransch L.O. is ge slaagd mej. E. van Heek. Voor het examen Boekhouden is ge slaagd de heer J. Munting. Voor het examen hoofdacte L.O. is go- slaagd mej. M. P. Ie Porte. Voor het examen Middelbaar Onderwijl akte A is geslaagd mej. P. J. C. Kagie. Bij de Arbeidsbeurs te Leiden stonden op 5 Aug. 1931 929 werkzoekenden inge schreven, terwijl op denzelfden datum 1930 dit aantal 42? bedroeg.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2