22ste Jaargang DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 No. 6967 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND Pater J. M. KEULERS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee Maden» VOLKENBOND LAATSTE REPLIEKEN IN TOLUNIE-ZAAK. Voor het Permanente Hof te Den Haag werd gisterenochtend de behande ling van de zaak der Duitsch-Oostenrijk- sche Tolunie voortgezet. Verscheidene sprekers dienden nog van repliek, het laatst de Italiaan Scialoja. De president verklaarde daarop van oor deel te zijn, dat de verschillende agenten hun respectieve standpunten thans vol doende hadden uiteengezet, zoodat hij nu de openbare behandeling kon sluiten, on der voorbehoud echter van het recht van het hof, alle noodige aanvullende inlich tingen te vragen. De zitting werd vervolgens gesloten. DUITSCHLAND BRüNING'S BEZOEK AAN ROME. Verklaring vóór het vertrek. Het Rijkskabinet is gistermiddag voor het vertrek van dr. Brüning en dr. Curtius naar Rome bijeengekomen. Behalve het be zoek aan Rome werden ook nog eenige economische kwesties besproken. Besluiten van bijzondere beteekenis werden niet genomen. De besprekingen zullen direct na den terugkeer der beide ministers, waarschijnlijk reeds op Maandag a.s., wor den voortgezet. De Rijkskanselier heeft tegenover een vertegenwoordiger van het Wolff-bureau nog de volgende verklaring in verband met zijn reis naar Rome afgelegd: „Het doet mijn collega, dr. Curtius, en mij bijzonder veel genoegen, nu reeds ge volg te kunnen geven aan de uitnoodiging der Italiaansche regeering. Ik ben er van overtuigd, dat gezien de groote overeen stemming, welke er tusschen de Italiaan sche en Duitsche meening bestaat, ons be zoek aan Rome veel zal kunnen bijdragen tot het herstel van rust in Europa en <len economische opbouw van de wereld, twee doeleinden, welke Italië en Duitschland in het bijzonder na aan het hart liggen. Overigens zal ons bezoek er nog toe bij dragen, na een succesvol verloop der be sprekingen, de Duitsch-Italiaansche betrek kingen te handhaven en nog meer te ver sterken". DE DUITSCHE BANKEN HEROPEND. De loketten nagenoeg overal leeg. der Duitsche banken heeft gistermorgen in de volmaaktste kalm te plaats gevonden. In Berlijn was van een meer dan gewonen toeloop van het publiek nergens sprake. De loketten der banken waren nagenoeg overal leeg. Bij verschil lende huizen werd zelfs meer gedeponeerd dan terugbetaald. Over het algemeen is dus het betalingsverkeer zooals het er thans uitziet, normaal. Uit de provincie kwamen berichten, dat in verschillende steden het publiek grootere bedragen terugvorderde. De toestand was echter in de provincie niet overal hetzelfde en de banken ver wachten, dat de toestand rustig zal wor den. 1 September heropening der beurs? Met betrekking tot de hervatting van den beurshandel in Augustus kan thans gezegd worden, dat 1 September, voor het geval geen bijzondere gebeurtenissen plaats vinden, op zijn laatst de hervatting van den officieelen beurshandel in Berlijn en het Rijk kan worden verwacht. AUSTRALIË ONBETAALDE AMBTENAREN. N.Z. Wales heeft geen geld meer in kas. Het ministerie van Financiën van Nieuw Zuid-Wales heeft aan alle autoriteiten in structie gegeven, de salarissen van de be ambten en ambtenaren bij de openbare diensten, in totaal tot een bedrag van 275.000 pond sterling (ca. 3.300.000) niet uit te betalen, aangezien de regeering geen geld meer in kas heeft. Intusschen overweegt de leeningsraad te Melbourne het verzoek om het toestaan van een leening van 500.000 pond sterling. De leeningsraad staat er echter op, dat tot bezuiniging zal worden overgegaan, alvo rens het verzoek wordt ingewilligd. ENGELAND ENGELANDS WERKLOO ZEN CIJFER BLIJFT STIJGEN. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 27 Juli j.l. 2.713.350, dat is 52.617 meer dan in de voorafgaande week en 701.883 meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. PALESTINA GESPANNEN TOESTAND IN PALESTINA. Vrees vdbr nieuwe botsingen. Gevreesd wordt, dat het in geheel Pa lestina opnieuw tot botsingen tusschen Arabieren en Joden zal komen. Op het oogenblik is de atmosfeer er zeer gespan nen. Verschillende Joodsche kolonies heb ben reeds om politie-ondersteuning ver zocht. In verband met den gespannen toestand is een aantal redacteuren van de Arabi sche en de Joodsche pers afzonderlijk bij de regeeringsautoriteiten ontboden. Naar men meent te weten, hebben zij een waar schuwing ontvangen tegen opruiing tot ge welddadigheden. De Engelsche Hooge- Commissaris voor Palestina heeft gisteren aan een Joodsche delegatie de verzekering gegeven, dat de regeering nauwlettend den toestand in het oog houdt en maatregelen heeft genomen voor de handhaving der rust. Dreigende chauffeursstaking te Jeruzalem. Eenige ongerustheid wordt te Jeruza lem gevoeld over de plannen tot een alge- meene chauffeursstaking, welke overmor gen zou beginnen. Men vreest, dat de be oogde staking, indien zij werkelijkheid wordt, kan leiden tot rasgeschillen door het veroorzaken van verdere vérwikkelingen bij den bestaanden gespannen toestand. In het officieele regeeringscommuniqué, dat gister werd uitgegeven, wordt tot de chauf feurs een ernstige waarschuwing gericht. De regeering, zoo wordt gezegd, zal aan stonds iedere poging tot posten onderdruk ken en ook andere maatregelen nemen. De vereenigde Kamers van Koophandel doen ter elfder ure moeite de staking af te wen den. AMERIKA DE WERKLOOSHEID IN DE V. ST. Een conferentie van economen voorgesteld Green, voorzitter van de Amerikaansclie federatie van den arbeid, heeft Hoover in overweging gegeven een conferentie van economen bijeen te roepen tot het lenigen van de werkloosheid. Green meent, dat de tegenwoordige eco nomische structuur der Vereenigde Staten een volstrekte mislukking is. President Hoover heeft een mededeeling gedaan over de pogingen der Amerikaan- sche regeering om het werkloosheidsvraag stuk tot een oplossing te brengen. De president verklaarde, dat de reorga nisatie van het departement voor arbeids bemiddeling tot resultaat heeft gehad, dat 638.689 arbeiders gedurende de afgeloopen vier maanden te werk konden worden ge steld. Tevens deelde hij mede, dat 758 bouw plannen zijn ontworpen, teneinde de werk loosheid te bestrijden. De kosten dier plan nen worden op 450 millioen dollar geschat. PAUSELJKE ONDERSCHEIDING. De heer J. B. Bosman, directeur van de N.V. Reisbureau „Cenbropa" te Utrecht, die ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Pius XI in 1920 zoo vele en zoo groote pel grimages naar Rome organiseerde zoo zelfs, dat Z. H. hem „de eeuwige pelgrim" noemde is door Z. H. begiftigd met de zilveren medaille „Bene Merenti". DE HAAGSCHE ANNEXATIEPLANNEN Voorburg wil in meerderheid zelfstandig blijven. Woensdag heeft te Voorburg de ver kiezing plaats gehad van dubbelen raad in verband met de hangende annexatie kwestie te 's-Gravenhage. Uitgebracht werden 6443 stemmen, waarvan op de lijsten der voorstanders 1928 en op die der tegenstanders 4515 stemmen. Gekozen zijn 4 voorstanders en 13 tegenstanders. Deze stemverhouding is gunstiger dan die in de aangrenzzende gemeente Rijswijk, waar voor enkele we ken 7 voorstanders en 10 tegenstanders werden gekozen. VAN DE ORDE DER ONGESCHOEIDE KARMELIETEN PASTOOR VAN GROENENDIJK De zeereerw. pater J. M. Keulers her denkt morgen zijn gouden Professie- feest. Op a^s. Zondag 9 Aug. zal dit feest door zijn Ordebroeders en Pa rochianen worden gevierd en tegelij kertijd het zilveren Pastoorfeest. De dankbare parochianen meenden dat dubbele feest niet te mogen laten voorbijgaan, zonder hun pastoor een blijk van liefde te geven. Het zal dan ook den jubilaris aan blijken van op rechte hulde en dankbare liefde niet ontbreken. Moge deze eenvoudige priester met zijn sterken ijver en toewijdende zorg nog vele jaren met lust en liefde wer ken tot meerdere eer van God en tot het heil der zielen. Zijneerw. werd geboren den 24 Aug. 1864 in de gemeente Schinnen (L.), trad in de Orde van den Berg Kar- mel op den jeugdigen leeftijd van 16 jaren en legde zijne Professie den 7en Augustus 1881. In 1887 tot Priester gewijd, werkte hij eerst eenige jaren in de Zielzorg; in 1893 werd hij door zijne Overheid naar Rome geroepen om aldaar gedu rende 13 jaren het ambt van Secre taris van den Generaal Procurator waar te nemen. Den 15e Maart 1907 werd hij benoemd tot. Pastoor van Groenendijk als opvolger van den zeereerw. pater Bosman, die den 6en Aug. 1906 overleden was, nadat hij bijna 50 jaren de Parochie van de H. Bernardus te Hazerswonde (Groenen dijk) bestuurd had. DE CRISIS BIJ PHILIPS. Tienduizend man personeel minder dan in 1929. Men schrijft uit het Zuiden aan de „Tijd": Met het gevoel van onrust, dat nu reeds sinds bijna twee jaren is gekomen over de stad, waar de Philips-fabrieken zijn gevestigd, wordt het den laatsten tijd zeker niet beter. Talrijke persberich ten doen de ronde en daaronder waren er, die het personeel van Philips tot 8500 man hebben gereduceerd. Men weet, dat op de jongste aandeelhoudersvergadering der N. V. Philips Fabrieken de heer Philips mededeelde, dat het personeel toen 14000 man bedroeg. Ware dit nu op 8500 teruggevallen, dan beteekende zulks 5500 ontslagen in nauwelijks enkele we ken; eeen dergelijke inzinking zou wei nig minder dan een catastrophe zijn. In de „Tijd" is dit bericht dan ook onmid dellijk tegengesproken en werd medege deeld, dat bij Philips momenteel circa 13000 man werken, wat inmiddels bewijst, dat na de jongste aandeelhoudersverga dering voor weder een duizendtal werk nemers de fabriekspoorten werden ge sloten. Het is van groot belang de vraag te beantwoorden, hoe 'het nu ongeveer met de personeelskwestie bij Philips is ge steld. De officieele beursnoteering van het aandeel, dat nauwelijks twee jaren gele den circa 1000 bedroeg, wijst nu vrij be langrijk beneden pari. In ronde getallen zijn dus sinds Octo ber 1929, dus in bijna twee jaren tijds, tienduizend werknemers van de drie-en- twintig-duizend ontslagen. Philips doet het op het oogenblik metvijf-twaalfden van zijn personeeel minder dan in 1929. In welingelichte kringen staat vast, dat, in tegenstelling met de opvattingen van „the man in the street" deze perso neelsinkrimping voor minder dan de helft eeen rechtstreeksoh uitvloeisel is van de eigenlijke crisistoestanden. Wat heeft dan in hoofdzaak tot de reeksen ontslagen geleid? Veranderde werkmetho den, mechanisatie, speciaal bij de radio- af deeling. Hoe stond in 1929 de zaak, toen, om zoo te zeggen, iederen dag nieuwe batal jons werknemers de fabriekspoorten van Philips introkken? Aldus: Begin 1929 is Philips radio-toestellen gaan vervaardi gen. Daar had men duizenden nieuiwe mensohen voor noodig. Maar al deze dui zenden waren leek in het vak; onge oefend. Ook ging, wat de werkwijze be treft, dit onderdeeel van Philips min of meer simplistisch. Een en ander bewijst, dat feitelijk het record-aantal arbeiders uit dien tijd ofschoon Philips niet na liet in suggestieve reclame op de steeds nieuwe duizenden het licht te doen val len een niet geheel controleerbare graadmeter was. Er zat iets onnatuur lijks en oneconomisch in. De duizenden ongeoefenden werden geleidelijk geoefend, werden vaardiger, presteerden meer en openden den weg naar personeelsvermin dering. Dit maakte op zich reeds de pro ductie rationeeler. Daarnaast echter wer den aldra machines in bedrijf gesteld, waardoor al evenzeer inkrimping van personeel kon worden verkregen. Het is begrijpelijk, dat ingewijden, die dit onderling verband tusschen de feiten van meetaf konden bespeuren, de geheele aangelegenheid met een rustiger blik gadesloegen dan zij, die zich er toe be paalden den gang van zaken uitsluitend af te meten naar de zoo- en zooveel dui zenden man personeel. Zij wisten daartoe te goed, dat op honderden destijds aan ontslagenen verstrekte getuigschriften als reden van het ontslag stond ver meld: „Verandering van werkwijze". Intusschen gold 'het bovenstaande in hoofdzaak voor de eerste tijden, nadat de wereldcrisis zich had geopenbaard. Van de ongeveer tienduizend menschen, die sinds October 1929 zijn ontslagen, kunnen er vijfduizend gesteld worden op de debebzijde van de hiervoren uiteen gezette factoren. Wie de gangbare meening omtrent de Philipsontslagen aan deze gegevens toetst zal eenige afwijking bespeuren. Daarnaast lijdt het echter geen twijfel, dat de sinds medio 1930 gevallen van bedrijfstoestan- den, rechtstreeks voortspruitende uit de crisis zijn te wijten. Het behoeft geen betoog, dat deze zioh te zwaarder doet gelden, waar immers juist in de aandeel houdersvergadering van 4 November 1929, dus feitelijk op den drempel der malaise, het maatschappelijk kapitaal van 100 tot 250 millioen werd verhoogd. Over het algemeene heerscht ten aan zien van deze combinatie eenig wanbe grip. Men meent in breede kringen bij de jongste emissie der stad Eindhoven is zulks duidelijk aan den dag getreden Eindhowen in één adem met Philips te kunnen noemen. Dit is onjuist. Philips is buiten twijfel de voornaamste werk gever; daarnaast zijn er echter vele an deren, die eveneens van niet te onder schatten beteekenis zijn. Men denke aan de sigaren-, textiel-, lucifer-, hout- en an dere takken van nijverheid. Reeds vóór er van Philips sprake was, had Eindho ven beteekenis als industriecentrum. In den loop der tijden hebben oude en nieu we industrieën uit verschillende branches, naast die van gloeilampen en radio, haar deel genomen in den bloei en vooruit gang van Eindhoven. Men heeft Eindho ven de „Philipsstad" genoemd en niet zonder reden. Wie echter zou meenen, dat de Eindhovensche fabrieken zonder belang zijn, indien men zich Philips weg denkt, heeft abuis en zal goed doen zijn opvatting te 'herzien. Niet alleen om het feit zelf, dat zij onjuist is, maar ook om dat zij een verwrongen beeld geeft van Eindhoven al6 industrieele zetelplaats. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De openbare behandeling der Tdl-unie- kwestie door het Haagsche Hof gesloten. De heropening der Duitsche banken. Gespannen toestand in Palestina. De „Nautilus" van Bergen vertrokken naar de Noordpool. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Berichten over het noodweer van Dins dag en Maandag. Gisteren en vanmor gen heeft een onweer boven Friesland ge woed. (Gem. Berichten, 2de blad, en Laat ste Berichten). Verscheidene personen bij het baden ver dronken. (Gem. Berichten, 2de blad). Te Noordwijk aan Zee zijn bij het zwem men twee personen verdronken. (lste blad) Ged. Staten hebben de Raadsverkiezing te Zoeterwoude geldig verklaard. (2de blad). INVOER VAN BELGISCH BROOD. Vragen van den heer Hermans. De heer Hermans, lid der Tweede Ka mer heeft zich met de volgende vragen tot den minister van Binnenlandsche Zaken gericht Is hetden minister bekend, dat in de grensgebieden van ons land, met name Maastricht, brood wordt ingevoerd uit België, en dat door den invoer van dit brood niet bereid uit meel, gemalen volgens de eischen der Tarwewet 1931 en dus 3.50 per 100 K.G. goedkooper Ne- derlandsche bakkers ernstig zullen wor den benadeeld, wanneer genoemde wet geheel in werking is getreden Zoo ja, welke maatregelen zullen dan door den minister genomen worden om de zen invoer, in strijd met de bedoeling der tarwewet en dus ook in het nadeel der landbouwers, te voorkomen R. K. Organisten- en Directeuren- vereeniging. Te Utrecht, in hotel „Noord-Brabant", hield gisteren de R. K. Organisten? en Directeurenjvereeniging haar jaarlijksche algemeene vergadering. Om ruim 11 uur heette de voorzitter de circa 40 aanwe zige leden "hartelijk welkom. Inzonderheid riep praeses' O. A. M. de Rooy het wel kom toe aan den zeereerw. «eergel. heer dr. S. Ramselaar, geestelijk adviseur der R. K. O. D. V., de E.E.H.H. prof. van Zuylen en kapelaan Heynen en mej. Betsy Pielage, het eenige vrouwelijke lid der vereeniging. Uitvoerig zette de voorzitter nog eens uiteen welk nut de R. K. O. D. V. heeft en waartoe de vereeniging noodzakelijk is. Spr. memoreerde de jubilea het af geloopen vereenigingsjaar van Broeder Huibertus, de heeren J. G. Ponten en G. Schellekens. Na -voorlezing der notulen van de vo rige jaarvergadering door den secretaris Jony Ponten, bnjteht deze zijn verslag uit. Daaruit bleek, dat de vereeniging langzaam vooruit gaat. Op 331 Juli j.l. bedroeg het aantal leden 194 (190) en het aantal begunstigers 50 (47). Tenslotte wees de secretaris er op, dat de R. K. O. D. V. op weg is naar haar derde lustrum. De penningmeester, 01. Koop, zorgde voor een sluitende begrooting voor het nieuwe vereenigingsjaar. De voorzitter en de bibliothecaris wa ren periodiek aan de beurt van aftre den. Beide heeren werden opnieuw in het bestuur gekozen met 3o en 29 stem men. In de vacature van den heer P. Kalleribach (onder-voorzitter), die be dankt had, werd voorzien door de verkie zing van den heer W. van Kalmthout met 21 stemmen. Het 6-Septemiber-congres te Utrecht. De R.-K. Werkliedenvereeniging te Til burg heeft het Verbondsbestuur bericht, dat aan congres en meeting te Utrecht zullen deelnemen de Haunonie „Op waarts", het corps Trommelslagers en Ba zuinblazers en de Mandolineclub van „De Jonge Werkman". Congres en meeting zullen gefilmd wor den. Wij vernemen voorts, dat de proefzen ding van het Rerum Novarum-Gedenkbord te Utrecht is ontvangen. Het bord blijkt uitstekend te zijn uitgevoerd-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1