II. SINHMES VRUCflTEN truffel REEPE WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. HET VLIEGONGELUK BIJ ROTTERDAM. DE OORZAAK. Omtrent de oorzaak en den toedracht van dit ernstig ongeluk hebben de haven meester van Waalhaven, den heer Bouinan en andere leden van het personeel zich als volgt uitgelaten: De P.H.A.F.K., het toestel dat op het in het vorig jaar te Parijs gehouden con cours den „prix d'élégance" verwierf, was op tijd met één passagier aan boord uit Londen aangekomen, daar had het tien passagiers ingenomen waarna het prompt op tijd, te kwart over 12 met bestemming voor Amsterdam gestart was. De piloot, de heer Peilens, had het vliegtuig voor den. uiterst zwakken Oostenwind gebracht en vloog over het restaurant in de richting van de gebouwen van de firma Lith en Ma- dem aan de Waalhaven. Tijdens de start bleek al, dat een der motoren, de linker, in toerenaantal achteruit liep. Een dergelijk feit doet zich wel eens meer voor en is gewoonlijk het gevolg van het koud worden van den motor. Bij de gebouwen van Lith en Madera, aangekomen bemerke de piloot dat de lin ker motor met voldoende trok en daarom besloot hij naar het vliegveld terug te keeren. Nu is het in sommige omstandigheden wel mogelijk met twee motoren te vliegen, doch dit wordt uiterst lastig als men pas gestart is en op geringe hoogte vliegt Nadat het vliegtuig gedraaid was, vloog het op geringe hoogte terug in de richting van het vliegveld. Even over het water heen, stootte het echter met den linker vleugel tegen een ongeveer 7 meter hooge paal, waaraan het groene geleide-licht be vestigd is dat den as van het vliegveld aan geeft. De vleugel brak m het midden af. De 14-jarige M. Klooster, die bij de paal stond kreeg een hevigen slag en werd tegen den grond geworpen. De paal kwam totaal ver bogen over den weg te hangen. Het vliegtuig vloog daarna met hevige zijwaartsche schommelingen recht op den vuurtoren aan, die een twintig meter ver der in het verlengde van den geleide-paal ligt. Op het laatste moment wist de piloot het toestel nog naar rechts te doen draaien, waardoor het den toren gelukkig ontweek. Daarna sloeg het met den neus in den grond. Behalve de kajuit totaal vernield. Het toestel bevindt zich in een hopeloo- zen toestand. De beide vleugels zijn nage noeg versplinterd, terwijl ook de cockpit een wirwar van hout, staal en ijzer is ge worden. De rechtermotor is geheel afge rukt, de linker hangt er bij te bengelen. Het is bijna niet te gelooven, dat de piloot en de boord-mecanicien er betrekkelijk nog zoo goed afgekomen zijn. De uiterst vernuftige constructie, die de cabines van de Eokkertoestellen er op na houden, heeft den passagiers voor groote onheilen gespaard. De ruimte is volkomen intact gebleven. De stoelen staan er nog in volmaakte orde, de meeste ruiten, die van onbreekbaar glas zijn vervaardigd, zijn heel gebleven en wat voor de passagiers wel van zeer groot belang was de toegangsdeur kon ge opend en gesloten worden alsof er mees aan de hand was geweest. Waarschijnlijk is het aan de zeer vei lige plaats, waar de tanks zich bevinden, te danken, dat er geen brand ontstaan is. Laten wij het tragisch ongeluk, dat den 14-jarigen Klooster overkomen is, buiten beschouwing, dan kan toch gezegd wor den, dat dit ernstig ongeluk voor de IC. L. M. een zeldzaamheid betrekkelijk zeer goed is afgeloopen. De politie heeft onmiddellijk na het on geluk uitgebreide maatregelen getroffen om de talrijke nieuwsgierigen op een veüi- gen afstand te houden. HET VLIEGONGEVAL TE SOESTERBERG Nader vernemn wij, dat de 21-jarige leerling-vlieger Aran Poeteren sinds korten tijd alleen vloog. Te kwart voor tien was hij met het toestel S. IV 105 opgestegen om een rondvlucht boven het terrein te maken. Hij bleef slechts enkele seconden vlak boven het veld en zette toen koers in de richting Soestduinen. Talrijke toe risten, die zich in de omgeving van het miltaire vliegkamp bevonden, merkten op, dat de S. IV zeer laag vloog, niet meer dan 15 meter. Plotseling koos de leerling vlieger de hoogte nog geringer, Hij moet op omstreeks 10 meter hoogte gevlogen hebben toen geroep klonk: „Hij vliegt te gen de boom en". Helaas bleek die veronderstelling juist te zijn. Vermoedelijk door onvoldoende uit kijken bracht de bestuurder het vliegtuig in aanraking met een der tien meter hoo ge boomen, die zich nabij de spoorweg overgang van de lijn "UtrechtAmersfoort te Soestduinen bevinden. Het ongeluk gu- schiedde op omstreeks 200 Meter afstand van den straatweg SoesterbergSoest. De linkervleugel raakte den boom en brak af, waardoor het toestel neerstortte. Met den motor op volle toeren is het vliegtuig te gen den grond gestort. Hulp van enkele omstanders en van een even later geavri- veerden geneesheer mocht niet meer ba ten. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand en tusschen her geraamte van de m°chine vond men het geheel verkoolde lijk van den jongen leerling-vlieger. EN DAARVOOR IS UW ADRES HAARLEMMERSTRAAT 138* TELEF.t 69 Een zeer groote voorraat in Se GOOD-YEAR ZOOLEN/VIO en kan door iederen scnbwmftiker geri schoolkinderen bijzonder aan__^.twVSIen. De prijzen zijn bijna niet hooger dan van Leder-Schoeisel, dus voor iedereen bereikbaar. N.B. SPECIAAL ADRES VOOR SCHOENWERK MET INGEBOUWDE STEUN- Z00LEN, VOOR KN0KV0ETEN EN GEVOELIGE VOETEN. (naast de Fa. WAALS) met de origineele zoo sterk als Leder worden. Voor SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Botsing tusschen twee kolen- treinen. Stoker aan de gevolgen overleden. Maandagmiddag reed op den in aan bouw zijnden mijnspoorweg van Gleeen naar Nut-h een trein op een stilstaanden trein, die op een zijspoor stond. De machinist heeft nog uit alle macht geremd, maar dit mocht echter niet ba ten. Met een vaart van ongeveer 10 K.M. heeft de machine den laatsten wagen van den anderen trein geramd. Dit had tot ge volg, dal de locomotief kantelde en de stoomleiding werd verbroken. Door het heete water, dat met kracht ontsnapte, werden de machinist en de sto ker getroffen. De machinist zag nog kans door een raam de locomotief te verlaten. De zestienjarige stoker A. de Weerdt uit Heeilerheide is hier niet in geslaagd. Deerlijk verwond werd hij ten slotte be vrijd. Nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend, werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar. hij nog dezelfde middag onder he vige pijnen is bezweken. De zwaar gewonde machinist maakt het naar omstandigheden vrij goed. Door een electrische tram aangereden. Een doode en een zwaar gewonde. Zondagavond laat werden nabij het grenskantoor Vaals, door een electrische tram, komende uit Va-als, twee personen overreden en vreeselijk gewond. Ofschoon de bestuurder uit alle macht remde hij vloog zelf door een ruit kon hij de aan rijding niet voorkomen. Beide personen werden naar het ziekenhuis gebracht. De werklooze 56-jarige metselaar J. Diddem, geb. te Wittem, is des nachts overleden. De andere persoon was Maandag nog niet tot bewustzijn gekomen. Aangenomen wordt, dat beiden door autolicht verblind, op de tramrails gingen loopen, en niet de tram, die uit Vaals kwam, hebben bemerkt. Kind overreden en gedood. Gistermorgen te ongeveer half acht viel de 7-jarige M. van Strien, nabij de boter- fabriek te Raamsdonk (dorp) van een melk wagen en kwam onder de wielen terecht. Het kind was op slag dood. Tramwagen te Den Bosch om gekanteld. Een retraitante gedood. Gistermiddag om kwart voor drie kwam een ledige goederentram van de richting Oss door het dorp Uden gereden. Bij het gasthuis bevond zich een vrachtauto, wel ke oogenschijnlijk niet vrij van de rails stond. Toen de machinist bij de bocht ko mende zag, dat de auto inderdaad niet vrij stond, remde hij zeer sterk ton einde een aanrijding te voorkomen. Door het sterke remmen ontspoorde een der ledige goederenwagens, ton gevolge waarvan de 19-jarige mej. de W. uit Am sterdam, die te Uden een retraite had mee gemaakt en voor de vitrine van een foto graaf stond te kijken met vier zusters door den derailleerenden wagen werd gegrepen. Zij kwam onder den wagen terecht en be kwam zulke ernstige verwondingen, dat zij om vijf uur aan de gevolgen daarvan is overleden. Het officieele onderzoek heeft uitgewezen, dat den machinist van de tram geen schuld treft. Jongetje van een vrachtauto gevallen. Maandagavond omstreeks halfackt had te Ridderkerk een ernstig ongeluk plaats. De tuinder A. B. kwam met zijn vracht auto, geladen met ledige veilingskisten, thuis. Bovenop deze kisten zat het onge veer achtjarig zoontje van den huisschil der Van Koppen. Toen de heer B. zijn schuur binnenreed, schoven de bovenste kisten van den auto. Het jongetje werd mede teruggeschoven en viel op een beton nen vloer. Met een zware hersenschudding werd de knaap opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Motor tegen een gebotst. Twee vrachtauto gewonden. Maandagavond is de ongeveer dertig jarige heer Velleman uit 's-Gravenhagt en een dame, die op de duo van den motor zat op den rijksstraatweg te Limmen te gen een vrachtauto gebotst. Beiden lie pen een zware schedelfractuur op. Nadat dr. van Offen uit Limmen de eerste hulp had verleend, werden de gewonden naar het St. Elisabeths-ziekenhuis tè Alkmaar vervoerd. De toestand van V., die boven dien een fractuur aan het linkerboven been en den linkeronderarm bekwam, is levensgevaarlijk. Slachtoffer van ongeluk te Aarle-Rixtel. Na vreeselijke pijnen is gistermorgen in het ziekenhuis zekere Van Lierop overle den, die Zaterdag j.l. levensgevaarlijk ge wond werd bij een aanrijding te Aarle Rixtel door een groep wielrenpers, die aan een wegwedstrijd deelnamen. Het slacht offer laat een vrouw met acht kinderen achter. Door een auto gegrepen. Aan de gevolgen overleden. De 3S-jarige fabrieksarbeider J. B. is, toen hij per fiets den rijksweg Nuland- Vinkei overstak door een auto overreden. Nadat den ongelukkige de laatste H.H. Sacramenten waren toegediend is hij naai het ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig overleed. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Wielrijdster door auto omgereden. Gistermiddag te ongeveer twee uur is op den Rijksstraatweg bij het gevaarlijke kruispunt Crailoo een ernstig ongeval ge schied. Op hetzelfde oogenblik dat een wielrijdster den weg wilde overstekeu, kwam uit de richting Baarn een auto met groote snelheid aanrijden. Hoewel de be stuurder, de heer K. uit Amsterdam, krach tig remde, kon hij een aanrijding niet voor komen. De wielrijdster werd meegesleurd en met kracht tegen den grond geslingerd. Met een hersenschudding en een bloeden de hoofdwonde is zij naar het St. Jans- ziekenhuis te Laren vervoerd.. Haar toe stand is ernstig. Wielrijder in botsing met een auto. Zondagmiddag reed de wielrijder J. Smulders, wonende in de Besterdstraat te Tilburg, op den Bredaschen weg ter hoogte van „De Gaas" in de richting Til burg. Hij werd ingehaald door een ande ren fietser, die een tweede rijwiel aan zijn hand meevoerde. Bij het passeeren raakte de achteropgekomene de macht over het onbereden rijwiel kwijt. Dit viel tegen de fiets van S. aan, met het gevolg, dat deze van het rijwielpad geraakte en tegen een op dat moment van de tegenovergestelde richting komenden auto, bestuurd door den heer J. B. uit Rijswijk, aanreed. Na de botsing bleef S. bewusteloos liggen. De G.G.D. vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis aldaar, waar bleek, dat de man een zware hersenschudding en een ernstige schedelfractuur bij het ongeval had opgeloopen. Zijn toestand wordt ern stig geacht. Twee botsingen te Maastricht. Op dén Scharnerweg te Maastricht werd Maandagavond de door S. C. bestuurde auto plotseling tot stilstand genoopt door de marechaussee's. De motorrijder J. v. H., uit Gronsveld, zag niet tijdig genoeg dat de voor hem uitrijdende auto stopte en botste in flinke vaart hier tegen aan, ten gevolge waarvan hij een been brak, zoo dat hij door de G.G.D. moest worden over gebracht naar het Ziekenhuis Calvariën- berg. Op den Meerssenerweg had een soortge lijk ongeval plaats. Hier vloog de motor bestuurder P. H. F. C. uit Meerssen even eens tegen een stilstaande auto en brak een been. Dr. v. Aukel uit Meerssen ver leende de eerste geneeskundige hulp, waar na de gewonde werd overgebracht naar het Maastrichtsche ziekenhuis. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Boerenwagen gegrepen. De bestuurder zwaar verwond. Bij den spoorwegovergang Veenklooster werd door den trein die om zeven uur uit Buitenpost vertrekt, een boerenwagen ge grepen. De bestuurder, de ongeveer 50-jari- ge II. Kem-penaer, werd zwaar gewond en in hopcloozen toestand naar Twyzel over gebracht. Het paard werd vermorzeld, terwijl de wagen geheel werd vernield. De machinist deed wanhopige pogingen den trein nog tot- stilstand te brengen, doch tevergeefs. VERDRONKEN. De bijna twee-jarige B. C. A., wonende aan den Ringdijk va nden Bovenkerker polder is te Nieuwer-Amstel in een onbe waakt oogenblik in een naast de woning gelegen sloot geraakt en verdronken. Uit het kanaal nabij Sluiskil is opge haald het lijk van de 22-jarige mej. B., die sedert Zaterdagavond j.l. vermist werd. Het meisje had verkeering met een jonge man, die haar Zaterdagavond na afloop der feestelijkheden te Sluiskil had verlaten, nadat hij het- engagement verbroken had. Toen het meisje tegen middernacht nog niet thuis was, toog de vader op onder zoek uit. De jongeman deelde hem mede, dat hij haar tot de ouderlijke woning had vergezeld en haar sedert dien niet meer had gezien. De politie stelt naar een en an der een onderzoek in. Gistermiddag te ongeveer half vier is te Castricum, 500 M. beneden den zeeweg een lijk aangespoeld van een onbekenden jongeman. Signalement: Lang pl:m: 1 M. 80; leeftijd ongeveer 25 jaar, zwart haar, zware zwarte wenkbrauwen, gaaf gebit, bruine oogen, geen litteekens, gekleed in zwart badpak. De kleeding en verdere voorwerpen, die de jonge man bij zich harl zijn in een badkoets gevonden. Aangetrof fen werd: een jiaars bruin colbert-jas met broek, wit Schiller-overhemd, met aan eene zijde een paarlmoeren en aan andere zijde een bruine manchetknoop. Korte tricot on derbroek, flanellen hemd, bruine fil d'ccos- se sokken, bruine sokophouders, paarse bretels, lederen riem met patent-sluiting, witte badhanddoek met oranjestreep, brui ne lage schoenen, maat 44, witte pochette met vlinder, wit nikkelen horloge zonder ketting, nikkel vulpotlood, witte haarkam. Op jas nikkelen insigne met er om heen de letters M. V. E./W. S., voorts een pad- vinders-portemonnaie inhoudende 5 gul den 48. BRANDEN. Brand in een hofjeswoning te Den Haag. Gistermorgen te ruim twaalf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in een hofjeswoning aan de Spijkermakerstraat. te den Haag. Daar deze woning begrensd wordt door de fa brieken van de firma Pander, rukte de brandweer uit met twee motorspuiten en een ladderwagen. De brand bleek te woe den op no. 90, bewoond door de familie Pe ters, waar de vlammen uit de voorkamer naar buiten sloegen. De familie Peters was niet thuis; de man is te werk gesteld in Drente ,de vrouw was naar Rijswijk en de kinderen, vijf in getal, brachten hun vacan- tiedag op het Malieveld door. Met twee stralen van een der motorspui ten had de brandweer het vuur spoedig onder de knie, zoodat de tweede spuit en de ladderwagen ongebruikt konden inrukken. Inmiddels had vóór de komst der brandweer het per soneel van de firma Pander de eerste maat regelen tot blussching genomen. De bene denverdieping van het huis brandde ge heel uit. Onder leiding van commissaris Kramer wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, die tot nu toe onbekend is. De brand moet ontstaan zijn in een bed stee of in een daaraan grenzende kast. Een en ander veroorzaakte op dit drukke uur nogal wat belangstelling, doch 'de politie had voor een uitnemende afzetting van de aangrenzende stegen en straten zorg ge dragen. DE ZUIVELFABRIEK TE GENDEREN Commissarissen, bestuur en beheerder ontslagen. In verband met een door de Commissie van drie personen ingesteld onderzoek naar sommige handelingen van de Coöp. Zuivel fabriek te Genderen hebben zoowel de be heerder als de commissarissen en bestuurs leden hun ontslag gevraagd. De commissie bestond uit de heeren Geluk, secretaris van den Algemeenen Zuivelbond, van Dam, di recteur der zuivelfabriek te Bleskensgraaf en Meijer, oud-inspecteur der Belastingen te Sprang. De klachten door de leden geuit bestonden voornamelijk in verbouw der fabriek en exploitatie van het bedrijf. De commissie bracht in de laatstgehouden le denvergadering verslag uit, waaruit bleek, dat beheerder, commissarissen en bestuurs leden de statuten en reglementen niet had den nageleefd. Een scheiding tusschen Vereeniging en beheerder werd wensche- lijk geacht. De beheerder heeft in verband daarmede ontslag genomen, terwijl com missarissen en bestuursleden hun mandaat ter beschikking stelden. In verband daarmede is een nieuw be stuur gevormd. AANRANDING IN EEN TREIN. De dader gearresteerd. In den trein van Zandvoort naar Haar lem is de vorige week een meisje van zes tien jaar aangerand. In verband hiermede is thans gearres teerd de acht en dertigjarige Amsterdam- sche reiziger K. „Verstekeling" in een trein gesnapt. De sneltrein uit Leeuwarden, welke te 21.08 u. te Zwolle moet aankomen, had gis teravond ten gevolge van een bijzonder voorval eenig oponthoud. Tusschen Heeren- veen en Meppel trof de conducteur iemand in den trein aan zonder plaatsbewijs; iu Meppel zag de man, die overgebracht zou worden naar den stationschef, kans te ont snappen en plaats te nemen op de buffers. Bij het station Staphorst, dat inmidde's was gewaarschuwd, stopte de trein en ont stond een jacht tusschen het treinpersoneel en den „verstekeling", die ton slotte werd gevat en zijn reis naar Zwolle moest on derbreken. BUITENL. BERICHTEN ZWARE ONWEDERS IN HET BUITENLAND. Aantal personen in België gewond. Sedert eergisterenmiddag hebben zware onweders verschillende streken in België geteisterd. Boven Ostende brak eergister avond een echte wolkbreuk los, waardoor vele kelders onderliepen. Ook de waterlei ding sprong op verschillende plaatsen. De bliksem sloeg in op het station en ook op verschillende trams, waardoor 11 wagens beschadigd werden. Een aantal personen werd gewond. Gistermiddag brak een zwaar onweer los boven Luik. In talrijke hellende stra ten vormde zich een stortvloed, terwijl laag gelegen huizen onderliepen. Het ver keer werd op diverse plaatsen gestremd en ook in het telegraafnet kwam ernstige storing voor. Door het onweer hadden een paar auto-ongelukken plaats. Ook uit Lier wordt gemeld, dat de bliksem aldaar schade heeft aangericht. Ook noodweer in Engeland. Het einde van de bank-holiday ging in Engeland gepaard met noodweer. Maan dagavond brak boven Londen en de Zuid- Oostelijke districten een hevig onweer los, waardoor de vacantiegangers, die laat thuis kwamen, drijfnat werden. Door de hooge zeeën in het Kanaal en de Theems kwamen veel pleizierbooten met vier h, vijf uur vertraging aan. Het oversteken naar en van Frankrijk is dezen zomer nog niet zoo moeilijk geweest als eergisteren. Het noodweer van eergisteren werd gisteren gevolgd door een dikken mist, waardoor een olietankboot van 6000 ton bij Dunge- ness aan den grond liep. Gisterenmiddag is de boot weer vlotgesleept. Onweerschade te Dusseldorp. Boven de stad Dusseldorp en haar om geving heeft gisteren in de middaguren een zwaar onweer gewoed, dat een half uur lang aanhield en groote schade ver oorzaakte. Door den bliksem werd de spoorbaan in de vSiegburgerstrasse ernstig beschadigd. Doordat de naderende trein bijtijds stil hield, werd een ernstig ongeluk voorkomen. Bij Holthausen werd een man, die zijn toevlucht had gezocht in een huis, door dén bliksem gedood. Op een andere plaats werd de lichtleiding door den blik sem doorgeslagen, waardoor een kanier in brand PONT OMGESLAGEN IN ZUID-CAROLINA. Negentien slachtoffers. Uit Georgetown (Zuid-Carolina) wordt gemeld: Zeventien negers en twee blan ken, die gisteravond op een vrachtauto per pont de Sampit-rivier wilden overste ken, zijn ten gevolge van het omslaan van de pont om het leven gekomen. EDISON'S TOESTAND VEEL VERBETERD. Maar alle werk is hem verboden. De toestand van Edison is sinds gisteren veel verbeterd. Hij is thans weer in staat, in bed op te zitten en de courant te lezen. De doktoren zijn evenwel van oordeel, dat de grijze uitvinder nooit meer zal mogen werken en zich in het algemeen ook niet meer mag inspannen. Gevecht in de negerwijk van Chicago. Gisteren is het in de negerwijk te Chi cago tot ernstige ongeregeldheden geko men. Driehonderd negers wilden beletten, dat een gezin uit zijn woning werd gezet. De politie kwam tusschenbeiden, er ont stond een gevecht, waarbij drie negers ge dood en drie agenten gewond werden. Ten slotte werd de menigte uiteengedreven. Er hadden talrijke arrestaties plaats. NIEUW! in 4 smaken Sinaasappel, Ananas, Frambozen, Uitsluitend Verkrijgbaar in Hollandse h- Zwitsersche Reepen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6