22ste Jaargang DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931 No. 6965 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Visscherijwet BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver* krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Liberale loon-theorie. Het loon-vraagstuk is in onze dagen dik wijls wat men noemt: een netelige kwes tie. Als vast staat, dat een loon eigenlijk te laag is, gezien de arbeidspraestatie en de behoefte van den arbeider, dan kan nog niet altijd geconcludeerd worden, dat er een onrechtvaardigheid ten opzichte van den arbeider wordt begaan, 't Is toch heel goed mogelijk en 'b is feitelijk meermalen zoo, dat er geen hooger loon kè.n worden uitgekeerd. Van den anderen kant echter staat het ook vast, dat er werkgevers zijn, die van de gelegenheid „profiteeren", die lage te lage loonen uitkeeren, terwijl zij daartoe niet door den o economisch en toestand in het bedrijf, in hun onderne ming gedwongen zijn. En daar zijn er, die dat doen, terwijl Ze het klaarblijkelijk vanzelf sprekend vin den het zelfs onverdedigbaar zouden achten, indien zij niet die lage te lage loonen zouden uitkeeren, terwijl bedrijf- of onderneming hoogere loonen ~kan dra gen. Men kan immers voor dat loon zooveel arbeiders krijgen als men maar wil! El- <-"jrs worden toch in gelijksoortige onder- lemingen ook geen hoogere loonen uitbe taald Met deze loon-theorie werden gisteren in den Leidschen Raad verdedigd de loo nen, die worden uitgekeerd aan de arbei ders in de Leidsche Hout. Wij kennen de arbeidprestaties en de arbeidsloonen in de Leidsche Bout niet voldoende om over die arbeidsloonen een besliste meening te kunnen vormen om ze te kunnen veroordeelen als prac- t i s c h te laag. Maar dat die loon-t h e o- rie verkeerd is, dat deze door ons niet kan worden aanvaard, d&t staat wel vast. En dat aan degenen, die zulk een theorie aanhangen, de loon-bepaling niet met ver trouwen mag worden overgelaten, dat staat ook vast. Een theorie, als: ik behoef niet meer loon te betalen, want ik kan, voor wat ik geef, zooveel arbeiders krijgen als ik maar wil is echt en onvervalsöhtliberaal.- En het is een geluk, dat liberale werkge vers in de practijk vaak beter blijken, dan deze liberale theorie, waarmede in dezen tijd de grofste onrechtvaardigheden, aan de arbeiders gepleegd, zouden kunnen worden goedgepraat! NIEUWE BEPALINGEN Van belang voor beroeps- en sportvisschers De visscherij wordt in ons land veelvul dig uitgeoefend. De hengelsport is een bij uitstek Nederlandsche sport. Er zijn twee groote groepen, die bij de visscherij be lang hebben n.l. de beroepsvisschers, de menschen dus die van het visschen hun be roep maken, en de gelegenheids- of sport visschers, dat zijn zij, die het visschen als sport uitoefenen. De Eegeering heeft getracht de belan gen van beroeps- en sportvisschers zoo veel mogelijk met. elkaar te verzoenen. Ondanks tallooze bemoeiingen is dit haar echter niet geheel en al mogen gelukken. De nieuwe visscherijwet heeft de bedoe ling mede te werken aan de verbetering van den vischstand. Wij zullen de nieuwe wet, zooals zij door de beide Kamers der Staten-Generaal is aangenomen en waar in uit den aard der zaak velen belang stel len, van naderbij bezien. De liefhebbers van de hengelsport kun nen we gerust stellen, wat betreft het visschen met één hengel. Hiervoor zal ook in de toekomst geen akte vereischt zijn. Onder „hengel" verstaat de nieuwe wet aiet mede sleephengel, hengel geaasd met lösch of peur. Onder „hengel geaasd met visch" wordt niet begrepen een hengel geaasd met stcur- krab of garnaal. Deze hengel toch is een baarshenkel die volkomen op één lijn is te stellen met andere hengels, waarmede op baars gehengeld wordt eri die om die re den niet behoort te vallen onder het be grip „hengel geaasd met visch". Het visschen met twee peuren, dat ge woonlijk geschiedt om daarmede iets te verdienen, zal, volgens de nieuwe wet toe gelaten zijn, mits men voorzien is van een groote vischakte. Met „hengel geaasd met visch" wordt bedoeld een snoekhengel en daarvoor is noodig een akte en een schriftelijke ver gunning van den rechthebbende op het vischrecht. Duidelijk is wel aan het licht getreden, dat er een groot verschil bestaat ten aan zien van den omvang en den aard van de schade, welke het visscherij bedrijf onder vindt van het vrije visschen met den snoek hengel en dat met den gewonen hengel. Bij het visschen met den snoekhengel wordt het belang van den beroepsvisscher in veel sterkere mate rechtstreeks ge schaad door het wegvangen van een der belangrijkste visschen voor het bedrijf in zoodanig aantal, dat daardoor de vangsten en dus de inkomsten van het bedrijf wor den beperkt; bij het visschen met den ge wonen hengel daarentegen treedt de recut- streeksche schade meer op den achtergrond en is meer van een indirecte schade sprake, voorzoover de hengelvrijheid aan de ver betering van den vischstand en de ontwik keling van een rationeel visscherijbedrijf in den weg kan staan. Om net visschen met één hengel, van welken aard ook, in alle wateren aan een akte en een schriftelijke vergunning te bin- dne, daarvoor bestaat volgens de Begeeimg geen voldoende reden. Een zoodanige rege ling toch, die iedere gelegenheid tot hot visschen met den gewonen hengel in alle gevallen en in alle wateren afhankelijk zou stellen vair een schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht en daardoor het hengelen op tal van plaat sen geheel onmogelijk zou maken, zou, naar de Regeering meent, niet te rechtvaardigen zijn en veel te ruw ingrijpen in onze volks gewoonten. De opheffing van de vrijheid tot het vis schen met den snoekhenkel in de Rijkswa teren acht de Regeering alleszins ge- wenscht en ook volkomen gewettigd. Te dien aanzien heeft zij dan ook gemeend, de ontvangen adviezen te moeten volgen loor voor te stellen het visschen met den hengel geaasd met visch aan het bezit van een akte en een schriftelijke vergunning te bin den. De navolgende akten zullen worden uit gereikt: a. groote vischakten A tot het visschen in de binnenwateren en de rivie ren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van 7.50 (vroeger 2.50) b. groote vischakten B tot het visschen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen, tegen betaling van 2.50; c. kleine vischakten tot het vis schen, hetzij met één peur, hetzij met ééu hengel geaasd met visch of met één sleep hengel, tegen betaling van 1. d. hengelakten tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van 0.50. De akten blijven geldig voor één jaar, aanvangende 1 Juli en eindigende 30 Juni daaropvolgende. Bij algemeene maatregel van bestuur zal nog nader worden bepaald, welke wateren als binnenwateren en als rivieren zijn te beschouwen. Volgens de bestaande wet worden de akten op schriftelijke aanvrage uitgereikt door den Commissaris der Koningin in de provincie, waarin de aanvrager woont of, zoo hij zijn woonplaats niet in het Rijk heeft, verblijft. Voor het aanvragen en uit reiken wordt de volgende weg gevolgd: Wie een akte verlangt richt een schrif telijke aanvrage, waarvoor een formulier is te bekomen op de gemeentesecretarie, tot den Commissaris der Koningin. Deze aan vrage wordt ingediend bij den Burgemees ter der woonplaats van den aanvrager. De Burgemeester zendt de aanvrage, vergezeld van zijn advies, aan den Commissaris der Koningin. De akten worden door dezen ter uitreiking toegezonden aan den ontvan ger der registratie en domeinen, onder wiens kantoor de woonplaats van den aan vrager ressorteert. Na ontvangst zendt de ontvanger een kennisgeving aan den aanvrager, waarna deze de akte tegen betaling kan afhalen. Deze wijze van uitreiking geeft aanlei ding tot veel administratieven omslag, ter wijl op de provinciale griffiën de behande ling der aanvragen en de verzending der akten veel arbeid eisckt. In de nieuwe wet is nu bepaald, dat de akten voor de visscherij, zooals ook met de jachtakten geschiedt, zullen worden uit gereikt door het hoofd der plaatselijke po litie. In de meeste gemeenten zal het dan de burgemeester zijn, die de akten uitreikt. Ten slotte vermelden we nog, dat geen vischakte noodig is voor hem, die bij ziekte van den houder van een groote vischakte dezen vervangt, mits uit een schriftelijk bewijs blijke, dat van de vervanging voor af kennis is gegeven aan het hoofd van de plaatselijke politie der woonplaats van den houder, en de vervanger de akte van den houder bij zich heeft. Evenmin is een akte noodig voor hen, die in dienst van den houder van een groote vischakte dezen of een ander, eveneens in dienst van den houder zijnden persoon be hulpzaam zijn in het hanteeren van een vischtuig, dat door één persoon niet kan worden bediend, mits de akte van den houder aanwezig is ter plaatse, waar ge- vischt wordt. BELGIE EEN INVALIDEN-SCHANDAAL IN BELGIE. Bijna al de hooge officieren invalied! De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Een speciale commissie heeft, onder voorzitterschap van staatsminister Franc- quin, een grondig onderzoek ingesteld naar het hooge percentage der militaire pen sioenen. Het gepensionneerden heir in België om vat gemiddeld 24 pet. invalieden, terwijl in Duitschland het percentage maar 7 y2 pet. is, 8 y2 pet, in Frankrijk en 9 y2 pet. in En- Men heeft „ontdekt" (wat eigenlijk ieder een al sedert lang wist), dat bijna al de hooge off eieren (dus juist degenen, die bet minst aan oorlogsgevaar zijn blootgesteld geweest) oorlogsinvalieden zijn: 20 luite nants-generaal op 26 zijn invalied, 31 gene- raals-majoor op 37; 115 kolonels op 127; 116 luitenants-kolonel op 133; 323 majoors op 361; 1647 kapiteins op 1986. De hooge officieren van den gezondheidsdienst zijn allemaal invalied! Nochtans zijn de meeste „slachtoffers" nog volop in staatsdienst, waar zij hooge salarissen verdienen. Het is dus in Bel gië temeer das Militar, dat er met le staatscenten vandoor gaat. Sancties zullen wel in petto blijven. f 4 AUGUSTUS-HERDENKING IN BELGIE. De Belgische minister van binnenland- sche zaken heeft aan alle gemeentebesturen van België laten weten, dat de dag van 4 Augustus niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Het was inderdaad op dien datum, dat in 1914, om half tien 's morgens de schending van België'» grondgebied door de Duitsche troepen, plaats had. De kerken deden dus hedenmorgen op dat oogenblik noodklokken kleppen, de fa brieken, werkplaatsen en stoomschepen de den him fluiten en sirenen gillen, terwijl de bevolking één minuut ingetogenheid in acht nam en bleef stilstaan. Kanonschoten kondigden het begin en het einde dier minuut aan. DUITSCHLAND HET BETALINGSVERKEER IN DUITSCHLAND. De „Stillhaltecommissie" komt Zaterdag bijeen. De voorbespreking der presidenten van de circulatiebanken die Zondagmiddag heeft plaats gehad in het gebouw der Bank voor Internationale Betalingen te Bazel heeft twee uren geduurd. Behalve de president der Duitsche Rijks bank was eveneens afwezig de gouverneur van de Bank of England, Montague Nor man, die ongesteld is. Het belangrijkste besluit der voorbespre king is de resolutie dat de door de Bank voor Internationale Betalingen benoemde „Stillhaltecommissie" a.s. Zaterdag voor de eerste maal te Bazel zal bijeenkomen. Men neemt algemeen aan, dat de leden der Commissie zich na de bespreking met het directorium van de Bank voor Inter nationale Betalingen onverwijld naar Ber lijn zullen begeven. Van de resultaten van haar onderzoek zal dan afhangen of een nieuwe conferentie van financieele experts zal plaats vinden dan wel of de Commis sie zal worden uitgebreid. Naar verluidt wordt verwacht, dat het Luther-plan door het Nevv-Yorksche ban kiers-comité' met eenige wijzigingen zal aangenomen worden, waardoor de Duitsche credieten met zes maanden verlengd zullen worden. Het huidige verloop van het betalings verkeer. Over het huidige verloop van het beta lingsverkeer werden tot dusverre de vol gende mededeelingen ontvangen: In Liïbeclc berichten de banken, dat de stortingen gisteren de uitbetalingen hebben overtroffen. Voor enkele banken valt een verbetering der liquiditeitspositie te ver melden. In Hannover wordt de toestand met ver trouwen beoordeeld. Bij de banken werden gisteren zeer aanzienlijke bedragen ge stort, terwijl de uitbetalingen sterk ver minderden. Bij de Rijksbank overtroffen de stortingen de uitbetalingen met R.M. 500.000. De seizoensuitverkoopen bren gen veel geld van het publiek in omloop. Naar verluidt zou de handel de ontvangen sommen in de eerste plaats gebruiken tot dekking van zijn schulden. De wisseldis- conteeringen liepen aanzienlijk terug. In Potsdam hebben de banken voor het gedeeltelijk herstel haar maatregelen ge troffen en hier vreest men geen moeilijkhe den. In Rostock 19 het betalingsverkeer gis teren geheel normaal verloopen. De stortin gen overtroffen de uitbetalingen. In Helmstadt bij Braunschweig was 't aantal uitbetalingen normaal. Bij de spaar banken zij de uitbetalingen aanzienlijk ver minderd. ENGELAND BELANGRIJK BRITSCH KOLEN- RAPPORT. Radicale rationalisatie voorgesteld. Het eerste rapport van de Engelsche commissie voor de reorganisatie van de steenkolenindustrie, welke werd ingesteld in overeenstemming met de mijnwet van het vorige jaar, is gisteren gepubliceerd. Dit buitengewoon belangrijke rapport, dat vooral bedoeld is als een basis voor de be sprekingen met de mijneigenaren van alle groote mijnen in het land, voorziet in een uiterst krachtige concentratie van de pro ductie door het verdeelen van het land in zes eenheden, in elk waarvan slechts één enkele onderneming zal bestaan voor de productie van steenkolen. Indien het rap port wordt aangenomen, zullen alle Brit- sche kolenmijnen tot zes enorme onderne mingen gefusionneerd worden. Honderden niet economisch werkende mijnen zullen dan worden gesloten, waarmede het ont slag van waarschijnlijk 100.000 mijnwerkers gepaard zal gaan. Dit eerste rapport zal ongetwijfeld groo te beroering teweegbrengen in de steen kolenindustrie. Het voorstel zal ook groo- ten tegenstand ondervinden in sommige kringen van mijneigenaren. De mijnwerkers zullen zich met ongerustheid afvragen wat de vooruitzichten zijn van de werkverschaf fing, wanneer het plan wordt uitgevoerd. POLEN DRASTISCHE BEZUINIGING IN POLEN. Massa-ontslag van ambtenaren. In verband met het stijgend tekort op de begrooting heeft de Poolsche regeering in de verschillende ministeries 3000 ambtena ren, bij de belasting 1000 ambtenaren en bij het onderwijs 900 personen per 1 Septem ber 1931 opgezegd. SYRIË OVERVAL VAN KOERDEN OP SYRISCHE TROEPEN. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat een Koerdische rooverbende van 200 man van Turksch grondgebied de Syrische grens overschreed en vier dorpen overviel. Acht dorpsbewoners werden gedood en achttien gewond, waarvan eenigen ernstig. De dorpen werden geheel uitgeplunderd. Gealarmeerde Syrische strijdkrachten kon den tenslotte de Koerden terugslaan. CHINA DE STRIJD IN CHINA De opstandige troepen uiteengedreven. Na een strijd van verscheidene dagen op den spoorweg PekingHankow tusschen Tsjiachwang en Paotingfoe, negen mijl ten Zuiden van Peking, werden de opstandige troepen van generaal Shih Joe Sjan door de strijdkrachten van generaal Tsjang Hsoe Liang uit Moekden uiteengedreven. De op de vlucht gedreven rebellen trok ken de provincie Shantoeng binnen, waar Shih Joe Shan zich overgaf aan den gou verneur der provincie en om een vrijge leide naar het buitenland vroeg. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een invalieden-schandaal in België. Een belangrijk Britsch kolenrapport. Een merkwaardig ongeluk in Montreal (Buitenl. Berichten, 2de blad). Mislukte lange afstands-vluchten (Lucht vaart, 2e blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 2de blad). De onderhandelingen in de metaal-in dustrie. (lste blad). Doodelijk vliegongeluk onder Soester- berg. (Gem. Berichten, 2de blad). De gemeenteraadsverkiezing te Zoeter- woude voor Ged. Staten. (2de blad). AFRIKA INBOORLINGEN IN NATAL OPNIEUW SLAAGS. Bloedige gevechten. Tusschen de twee vijandige stammen in Natal is opnieuw de strijd ontbrand, waar bij duizenden inboorlingen zijn betrokkea. Er hadden bloedige botsingen plaats, waar bij naar men gelooft een groot aantal per sonen is gedood. Zekerheid omtrent het doodencijfer bestaat er echter niet. Troe pen en vliegtuigen zijn onderweg om de or de te herstellen. Eergisteren deden 700 inboorlingen 'n aan val op de kraal van hun tegenstanders. Zij mishandelden vrouwen en kinderen van hun vijanden, die op de heuvels vluchtten Hun aanval werd ten slotte afgeslagen, waarbij zij acht dooden op het strijd veld achterlieten. Bij het ochtendgloren had gisteren opnieuw 'n aanval plaats, maar nu door een troep van 2000 inboorlingen. Zij werden echter volkomen verdreven door hun tegenstanders, die tot groote horden vereenigd de aanvallers, onder het luide uitschreeuwen van krijgskreten, kilometers ver hun land uitdreven. De botsing is een gevolg van de reeds sinds langen tijd bestaande haat tusschen de volgelingen van Geba, „den pretendent naar het bewind" in het district Misinga en de partijgangers van Muzakiyeza, den wettigen regent. BRITSCH-INDIE DE OPSTAND IN BURMA De staad van beleg afgekondigd. Uit Simla wordt gemeld, dat na de maan denlange actie tot onderdrukking van de opstandige beweging in Burma de onder koning zich thans genoodzaakt heeft ge zien, den staat van beleg af te kondigen en dat hij de locale regeering bij verorde ning de verststrekkende bevoegdheden heeft gegeven. Reeds geruimen tijd heeft men overwo gen, den staat van beleg af te kondigen, doch de klimatologische en geografische omstandigheden maakten gedurende den moesson elke militaire operatie onmoge lijk. DUMPING VAN DE SIGARETTEN- BRANCHE. Boycot tegen de firma's „Turmac" en „Kiazim Emin". Te Amsterdam congresseerde de Ned. Bond van Siga-renwinkeliersvereenigingen en wijdde bijzondere aandacht aan de kwes tie, betreffende de firma's „Turmac" en „Kiazim Emin", welke in het Noorden en Oosten des lands kunstmatig met haar ka pitaal z.g.n. wbokserszaten" oprichten, tot groot nadeel van bestaande bonafide siga renwinkeliers. Het bleek, dat bedoe'de fir ma's finantieel zwakke winkeliers steunden en hun in staat stelden beneden banderol- prijs sigaretten te verkoopen, Staande de vergadering werd medegedeeld, dat als pro test tegen deze dumping ruim 400 winke liers in Twenite onder boetebepaling zich contractueel tegenover eikaar verbonden hebben allle Turmac- en Kiazimsigaretten uit hun étalage te weren en niet meer te verkoopen. Op deze mededeel ing stelde het Hoofdbestuur voor een landelijke boyeot tegen de beide firma's uit te spreken. Deze motie werd met algemeene stemmen aan genomen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1