WAALS BIJZONDERE UITVERKOOP WAALS BINNENLAND ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HAARLEMMERSTRAAT 130-136 l!llllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||| Tp5EN SERIE-PRIJZEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HAARLEMMERSTRAAT 130-136 ZEER BELANGRIJK VERLAAGDE PRIJZEN IN ALLE ATuEEJtlNGEN, Manufacturen, Confectie, Heerenmodes, Tricotages, Lingerie, Zomerstoffen, Kousen, Baby-Artikelen, Schorteiii^Bors^ten, Meubelen, Tapijten, Linoleums, Zeilen, Gordijnstoffen, Cocos, Chinamatten, Bedden, Dekens, Divans, Porcelein, Aardewerk, Glas, Emaille, Aluminium, Luxe Artikelen, Lampen RIJWIELPLAATJE! Vandaag 1 Augustus moet men een nieuw rijwielplaatje hebben. Wie er nog niet aan heeft gedacht, koope er nu zoo gauw mo gelijk een! UIT DE METAALINDUSTRIE De Metaalbond heeft, zoo meldt het „Hdbl." Donderdag te Utrecht vergaderd. De vergade ring heeft het ontwerp-collectief contract, dat het bestuur had voorgesteld, goedgekeurd. In dat contract worden de uurloon-minima met 5 pet, verlaagd. Men weet, dat de besturen der arbeiders organisaties de loonsverlaging hebben afgewe zen, in hoofdzaak om de loonsverlaging, maar zij hebben de eindbeslissing overgelaten aan de leden. Die beslissing is nog niet bekend; zij moet, volgens afspraak, in het begin van de volgende week aan Men Metaalbond worden medegedeeld. Mochten de arbeiders het collectieve con tract niet aanvaarden, dan komt een contract loos tijdperk. Voor dat geval heeft de Metaal bond voor zijn leden een landelijke regeling vastgesteld, welke eveneens om op alle mo gelijkheden voorbereid te zijn Donderdag is goedgekeurd. DR. COLIJN President ltaliaansch-Noorsche Verzoenings commissie. Naar het Volkenbondssecretariaat publiceer de is onzen landgenoot dr. Colijn een onder scheiding te beurt gevallen door zijn benoeming tot president van de permanente Italiaansche- Noorsche verzoeningscommissie. In de com missie hebben verder zitting de Engelsche oud gezant Lord Crewe, de Duitsche dr. Ernst Ro- bel, professor aan de Berlijnsche universiteit en het Italiaansche lid,4 oud-gezant Montagne en het Noorsche lid dr. Thorvajd Boye. BURGEMEESTER DE VLUGT Een hooge Britsche onderscheiding. De koning van Groot-Brittannië en Ierland heeft den heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, benoemd tot Knight Commander of the Most Excellent Order of the Britsh Em pire. De Britsche gezant bij ons hof, sir Odo Rus sell heeft den heer De Vlugt de versierselen overhandigd. De Most Excellent Order of the British Em pire is in 1917 ingesteld. Grootmeester der orde is de prins van Wales. De orde wordt ver leend voor diensten, bewezen aan het Britsche Rijk, zoowel in het Rijk zelf als daarbuiten. De hoogste rang in de orde is Knight Grand Cross, daarna volgt Knight Commander voorts zijn er commanders, officieren en leden. Het motto van de orde is: „For God and the Empire"; de kleur van de versierselen is purper. De korte aanduiding van den rang, welke den heer De Vlugt in deze orde is verleend, is K. B. E. Denzelfden rang bekleedt ook dr. H. Deterding, die in Engeland sir Henry wordt genoemd. Als de heer De Vlugt een Engelschman was, zou hij zich mogen noemen, sir Willem de Vlugt. Daar de Grondwet zegt, dat vreemde adel dom door geen Nederlander kan worden aan genomen, kan de heer De Vlugt dezen titel niet officieel voeren. De hem thans verleende onderscheiding staat met het recht op dezen titel, zooals wij reeds schreven, echter gelijk. „Hbld." R.K. WERKLIEDENVERBOND 6 September-Congres Naar wij vernemen, zullen ongeveer 3000 jeugdigen der R.K. Arbeidersbeweging uit alle deelen van het land, deels in de kleeding van „De Jonge Werkman", deels getooid met vlag gen en sjerpen, aan de 6-September-demonstra- tie te Utrecht deelnemen. Zijne Excellentie de heer Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, overweegt de mee ting, waarop Prof. Kors O.P. het woord zal voeren, bij te wonen. De geestdrift voor congres en demonstratie begint overal in den lande toe te nemen. Ten bewijze daarvan werd ons medegedeeld, dat uit een plaats als Warmond minstens 100 deel nemers naar Utrecht zullen komen met een muziekcorps. Eén muziekcorps. Er moeten er 50 zijn. In een der groote steden overweegt men met 70 autobussen te komen plus een extra- trein. DE MALAISE BIJ PHILIPS Naar men ons bericht, zijn bij de Philips Fabrieken te Eindhoven ook deze week weder talrijke ontslagen gevallen. Wij vernemen nog, dat de laatste maanden te Eindhoven, tengevolge van het massa-ontslag bij Philips, groote roepen werknemers, die des tijds uit andere streken des lands naar genoem de stad waren gekomen en zich daar metter woon hadden gevestigd, deze weder hebben verlaten. Dit is o.a. in sterke mate het geval met de uit Drenthe en andere Noordelijke pro vinciën afkomstige werknemers. Zeer velen de zer zijn weder uit Eindhoven vertrokken en naar hunne streken van herkomst teruggekeerd Deze factoren vooral hebben ertoe geleid, dat momenteel te Eindhoven en omgeving honderd tallen huizen onbewoond zijn. HARINGEXPORT NAAR AMERIKA EN CANADA. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas zond een adres aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, naar aanleiding van een adres der Kamer voor Rijnland, waarin wordt ver zocht vooralsnog niet over te gaan tot het vast stellen van voorschriften betreffende den ex port van haring met name „milkers" naar Amerika en Canada. Begrijpelijkerwijze bestaat bij onze Kamer, zoo zegt het adres, in welker district zich het centrum van den haringhandel bevindt, leven dige belangstelling voor het onderwerp door de Leidsche Kamer ter sprake gebracht. Uit verschillende besprekingen met exporteurs, die gewoon zijn op Amerika zaken doen, is ko men vast te staan, dat er één groep is, welke zich tegen ieder ingrijpen van overheidswege op dit gebied verzet. Hiertegenover staat een even belangrijke groep van exporteurs, die het zeer zou toejui chen, indien de controleur, behalve de maat en 't gewicht van de ton, officieel zou vaststellen de juistheid van den inhoud, voor zooverre het betreft „milkers". Het adres betreurt het, dat over de voorge stelde maatregelen niet het advies is inge wonnen van de reeders. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men, dieper op de voorgestelde bepaling ingaande, een steeds grootere vraag naar „milkers" krijgt, waarvan 't gevolg zou kunnen zijn, dat de „kuiters" tenslotte waardeloos worden, het geen niet in het belang is der reederij. Het adres verzoekt tenslotte den minister niet over te gaan tot het uitvaardigen van zeer verstrekkende voorschriften, zonder alle belang hebbenden en daaronder behoort zeer zeker de reederij te hebben gehoord. OPCENTEN SIGARETTEN-ACCIJNS Teruggave van de accijnswaarde van overtollige aanvullingszegels. Bij resolutie van den Minister van Financiën zijn de ontvangers der accijnzen gemachtigd om te beschikken op verzoeken om teruggave van de accijnswaarde van overtollige aanvul- lingszegels c.q. om vermindering van het we gens aanvragen van die zegels nog verschuldig de bedrag. Daartoe kunnen belanghebbenden zich met een schriftelijk verzoek tot htm ontvanger wen den onder overlegging van een lijst, vermelden de voo eke accijnswaarde het aantal. Na 10 Augustus a.s. kunnen geen zegels meer ter verrekening worden overgenomen. Geen zwendel met sigaretten-banderolles. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon betreffende het nemen van maatregelen ter voorkoming van het meer dan eenmaal gebrui ken van dezelfde belastingbanderolles voor si garetten, heeft Minister de Geer, Minister van Financiën, geantwoord, dat een dergelijke om vangrijke handel in gebruikte sigarettenbande- rolles nauwelijks denkbaar is, daar het den met het toezicht belasten ambtenaren niet zou ont gaan, indien op een sigarettenmerk van fabri kant of importeur A een banderolle, voorzien met den naam van fabrikant of importeur B., zou zijn geplakt. Het Genootschap „St. Joseph". Men verzoekt ons opname van het volgende: Het valt niet te miskennen, dat naast de ver- materialiseering van het menschdom, ook -fris- sche bloemen bloeien van opgewekt geloofs leven op het gebied der christelijke naasten liefde. Wij behoeven daarvoor maar te wijzen op de pers en jeugdorganisatie, kinderbescherming en vacantiekolonies. Echter willen wij heden wijzen op een in stelling, welke bewijs heeft gegeven van groote levensvatbaarheid: het Genootschap ,St. Jo seph". Het initiatief tot oprichting dezer, vereeni- ging heeft gelegen bij een pastoor in een der Rotterdamsche nieuwe wijken. In 1918 rijpte het denkbeeld bij dezen ziele- herder over talrijke arbeidersgezinnen het plan, om zijn parochianen in staat te stellen, zonder veel opoffering hunnerzijds, zelf te zorgen, dat na hun overlijden kerkelijke diensten zouden kunnen worden verricht. De gedachte van den Rotterdamschen pas toor is gebleken juist te zijn. Thans toch telt het Genootschap reeds meer dan 12.000 leden. Hoe dit zoo sterk gegroeid is? Reeds in den aanvang zocht genoemde pas toor eenige personen aan, bekend met de sterf- testatistieken, de berekening van contributiën, waardoor het Genootschap op wetenschappe lijke grondslagen kwam te rusten. Aan deze werd het bestuur opgedragen. Statuten en reglement werd ontworpen, waarop de koninklijke bewilliging werd verkre gen op 6 Juli 1918. Vervolgens werden de contributie-tabellen vastgesteld en wel zoo, dat de leden per week, maand, kwartaal, halfjaar of per jaar kunnen betalen of inééns een bedrag kunnen storten. Al heel spoedig verhuisde eenige leden-paro chianen naar andere parochies en andere ge meenten. Toen werd de vraag gesteld: Moet het genootschap zich beperken tot één der Rot terdamsche parochies, of moet het mogelijk zijn ook in andere parochies afdeelingen van het Genootschap te vormen? Tot het laatste werd besloten en zoo werden al heel spoedig afdeelingen opgericht in Schie dam, Delft, Den Haag, Gouda enz. Teneinde te voorkomen, dat er kosten zou den drukken op de uitbreiding der vereeniging werd een collectief contract van verzekering gesloten met een krachtige instelling. Bij Hoofdpijn 41 en bij Kiespijn Mijnhardfs Poeders. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 7407 Het bestuur meende, toen het cijfer van de 10.000 leden gepasseerd was, aan Z. Hoogw. Excellentie, den Bisschop van het diocees, vaar het Genootschap gevestigd is het verzoek te doen van Bisschoppelijke goedkeuring der statuten en reglement. Na gunstige bespreking en toetsing der arti kelen werd het Genootschap bij besluit van Z. H. E. Mgr. J, D. Aengenent, Bisschop van Haarlem, d.d. 10431, no. 518, goedgekeurd en werd door Mgr. Aengenent tot Bisschoppe lijk Commissaris van het Genootschap „St. Jo seph" benoemd de Hoogeerw. Deken E. P. Rengs te Alkmaar. Het doel van het Genootschap is: „den Ka tholieken te waarborgen, dat na hun overlijden gewenschte kerkelijke intentiën voor him ziele- rust zullen geschieden". De uitkeering van het bedrag als stipendium geschiedt aan den pastoor der parochie van den overledene of aan een aangewezen geestelijke. Tot staving van de bewering, als zou het Ge nootschap nuttig zijn en levensvatbaarheid heb ben, diene, dat in de afgelegde periode reeds meer dan 35.000 aan stipendium werd uitge keerd. Tenslotte schenkt het Genootschap zoo mogelijk jaarlijks een donatie aan verschil lende katholieke instellingen van sociale of charitatieve strekking. De verdeeling van het bedrag is onderworpen aan de goedkeuring van onzen Bisschop. Wij meenen goed te doen, het doel van het v;erk van het Genootschap uiteengezet te heb ben. Het. secretariaat, Maaskade 173 te Rotter dam en de administratie in 't Hooge Huys te Alkmaar is steeds tot het verstrekken van na dere inlichtingen bereid, Vlekziekte-serum voor varkens. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Ebels, betreffende verlaging van den prijs van het vlekziekte-serum voor varkens, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Het is den ondergeteekende uit ingekomen berichten gebleken, dat op sommige plaatsen de preventieve inenting tegen de vlekziekte, als gevolg van de minclere verkoopwaarde der varkens, in geringere mate geschiedt dan wen- schelijk is. Ten aanzien van de vraag, of hierin aanlei ding bestaat den prijs van het vlekziekte-serum te verlagen, is een onderzoek gaande, hetwelk evenwel nog niet is beëindigd Eierbesluit. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, is zeer binnenkort de verschij ning te wachten van een Eierbesluit ingevolge de Warenwet. Verder meldt het blad, dat benoemd is tot directeur van het Ned. Eiercontrole-bureau, de heer Tukker te Beekbergen. R.K. Bouwblad. De inhoud van dit nummer is de volgende: Semi-openluchtscholen, Sint Bonifacius-in- stituut voor kerkelijke kunst, De Zuiderzee werken van Dirk Nijland, Cassandre, Griek- sche Bouwkunst, Tentoonstellingen: Werk van Mari Andriessen, Allerlei: BsDe Sphinx" van Toorop. Particuliere of Gemeentelijke Woningbouw, Narigheid in Frankfurt, Tech nisch Nieuws: Trasement. Linoleum en rub ber op beton. Verbetering, Ingezonden. Week staten van 1730 Juli. Goedkoope trein Er zal een goedkoope trein 2e en 3e klasse reiden van den Haag S.S., Voorburg, Zoeter- meer-Z., Zevenhuizen-M, Leiden, Hazerswoude K, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegra ven, Waarwer, Gouda, Oudewater, Woerden, Harmeien, Vleuten en Utrecht C.S. naar Ooster beek Hoog, Arnhem, Oosterbeek Laag en Nij megen en terug op Zondag 9 Augustus. In de klompenindustrie der Meierij wordt in de machinale bedrijven den laatsten tijd slapte waargenomen. Enkele klompenfabrieken zijn stopgezet, terwijl bij andere fabrieken sluiting overwogen wordt. De Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben een suppletoir crediet van 100.000 beschikbaar gesteld als verhooging der tege moetkoming aan gemeenten en waterschappen in de kosten van werkverschaffing. Op de N.V. Katoen- en Linnenweverij voorheen A. J. ten Hoopen en Zonen te Neede is aan ongeveer dertig arbeiders ontslag aangezegd. Wegens de malaise en mede wegens repa raties aan de machinerieën zal Van Deventer's Glasfabriek aaji den Haagweg te Delft met in gang van 7 Augustus a.s. worden stilge legd. Het personeel, ongeveer 75 man sterk, is tegen dien datum ontslag aangezegd. ZOETERWOUDE (H.-R.). PATER P. VLASVELD. Zondag 2 Augustus zal de weleerw. heer P. Vlasveld, missionaris van het H. Hart n de Kloosterkapel te Stein (L.) de H. .Priesterwijding ontvangen, en op 15 Aug. hoopt zijneerw. zijn plechtige eerste H. Mis in onze parochie-kerk op te dragen. Met deze gelukkige dagen voor den jongen iriester-missionaris zal de geheele pare vhie meedeleven, vooral omdat wij dar weer zullen hebben een priester-zoon der parochie. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vreeselijk auto-ongeluk. Jonge man door de voorruit geslingerd en het hoofd af gesneden. Twee personen, woonachtig te Marum (Gron.), waren naar een feestje te Grijps- kerk geweest, en keerden gisternacht van daar per auto naar huis terug. Des morgens omstreeks vijf uur reed onder Koornhorn de auto tegen een boom op, de wagen slip te en sloeg vervolgens1 tegen een anderen boom. Een der twee inzittenden, de heer Vogelzang, die aan het stuur zat, vloog bij den schok door de voorruit met het gevolg, dat zij hoofd door het glas zoo goed als ge heel werd afgesneden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De tweede inzitten de, een kelner, bleef ongedeerd. Men vermoedt dat de heer V. door over- vermoeidheid den gang van den auto niet voldoende heeft gecontroleerd en zoodoen de van den weg is afgereden. De man was 20 jaar oud en gehuwd. De auto is totaal vernield. Onder de tram geraakt en overleden. De verloskundige mej. A. Vahl te Cas- tricum, die gistermidag kwart vóór 5 per motorfiets do trambaan van het pro- cinciaal ziekenhuis Duin en Bosch wilde passeeren, is onder een tram geraakt. Zwaar gewond werd zij overgebracht naar het stadsziekenhuis te Alkmaar, waar zij spoedig is overleden. Van een wagen gevallen en overleden. Donderdagmiddag is te Didam het twaalfjarige zoontje van den heer Hesse- link, uit Terborg, van den door zijn va der bestuurden wagen gevallen en over reden. De kleine kreeg ernstige verwon dingen en is aan de gevolgen overleden. Door een vrachtauto of/er- reden. Te Hoornaar is Vrijdagavond omstreeks 8 uur het zevenjarige zoontje van den landbouwer N. Roosendaal door een vrachtauto van den heer W. van Wijk, uit Grootammers, overreden. Met een ern stige hoofdwond en een hersenschudding is het kind in bewusteloozen toestand op genomen. Dronken achter het stuur. De chauffeur ingesloten. Gisteren heeft te Rotterdam een dron ken autobestuurder het verkeer in de bin nenstad in gevaar gebracht. Nadat hij een caf aan den Binnenweg had bezocht, reed hij met zijn wagen met groote vaart de Tuindersstraat in. Hij raakte daar twee voetgangers, van wie één verwondingen aan den arm en aan de hand opliep. Ver volgens reed de auto het trottoir op. Bij het oversteken van de Van Olden- barneveltstraat reed de auto een motor- carrier aan. Enkele getuigen snelden op de fiets den dollen chauffeur na. Op het Stationsplein gelukte het aan enkele wiel rijders hun fiets voor den auto te plaatsen, waardoor de chauffeur genoodzaakt was te stoppen. De man verliet zijn zitplaats en ging de omstanders te lijf, doch hieraan maakte de politie gauw een einde. Men ar resteerde hem en sloot hem aan het bu reau Galerij op. Jongen door een tram ge grepen. Gistermorgen om tien uur is op den Straatweg, ter hoogte van de Adriaanstich- ting te Hillegersberg, de 6-jarige fietser J. B., wonende Vrijenbandschestr. alhier, aangereden door 'n motorwagen van lijn 14, welke uit de richting Rotterdam den jon gen achterop kwam. De fietser kwam te vallen en werd ongeveer 12 Meter meege sleurd, alvorens de tram tot stilstand was gebracht. Door de politie, die onmiddellijk ter plaatse was, is het slachtoffer naar de Adriaanstichting vervoerd, alwaar dokter Kolff en dokter Abronda geneeskundige hulp hebben verleend. De jongen had een schedelfractuur bekomen en werd per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat B. op zijn fiets een boterham had zitten elen. Zoodoende had hij onverwachts een slinge rende beweging gemaakt met het noodlot tige gevolg, dat hij door den tramwagen werd gegrepen. De trambestuurder, G. D., wonende alhier was met zijn wagen reeds te dicht genaderd om een aanrijding te voorkomen. Voor onderzoek van de rememn heeft de politie den motorwagen in beslag ge nomen. Verdronken. Het 2-jarig zoontje van J. Ursem te Zijdewinde (N.-H.) is nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Trambotsing. Te Spijkenisse zijn gistermiddag 2 uur twee trams, beide uit de richting Rotter dam gekomen, bij het tramstation op el kaar geloopen. De boemeltram loste post zakken, enz. De machinist van de snel trein remde krachtig maar kon een bot sing niet meer voorkomen. Twee wagons werden gedeeltelijk in elkaar geschoven. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij ge beurd. BRANDEN. Kleedingmagazijn uitgebrand. Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf is brand uitgebroken in den winkel van Chottel Kleedingsmagazijnen in de Hoogstraat 371 te Amsterdam. Een van de firmanten was met bedienden bezig te ota- leeren, toen zij plotseling in den winkel ter hoogte van de telefooncel vlammen zagen. Men trachtte nog met emmers water het vuur te blusschen, maar de valmmen gre pen te snel om zich heen. Eenige men- schen, die zich in het magazijn op de eer ste verdieping bevonden, werden gewaar schuwd en zijn konden zich in veiligheid brengen. Het duurde eenigen tijd voor de brand weer aanwezig was, die daarna met vier stralen het vuur heeft aangetast. Omdat men voor uitbreiding bevreesd was werd een motorspuit ontboden, benevens de machinale ladder, daar men vreesde, dat het vuur zich over het vier verdiepingen hooge gebouw zouden uitbreiden. Men heeft dit evenwel bij de trap bij de eerste verdieping weten te stuiten. De winkel is nagenoeg geheel uitge brand. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Boerderij afgebrand. Vermoedelijk door een lek in den schoor steen is de boerderij van den landbouwer G. J. Steggink te Reutum, onder de ge meente Tubbergen, tot den grond toe af gebrand. Dank zij de gunstige windsge steldheid bleef de landbouwschuur ge spaard. Van den inboedel kon slechts wei nig worden gered. Het vee kon in veilig heid worden gebracht. Alles was verzekerd. Onder Beetgumermolen (Fr.) is tenge volge van hooibroei de boerderij, bewoond door de weduwe Y. Stienstra en toebehoo- rende aan de weduwe J. D. Kramer te Wir- dum, afgebrand. Een paard kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Schuur afgebrand. Donderdagmiddag brak brand uit in de schuur van den heer B. te Munster-Geleen. Het vuur sloeg over op het woonhuis en de stallen. De brandweer was spoedig Ier plaatse en wist de aangrenzende perceelon te behouden. Stallen verbrand. Door onbekende ooraak is gisteravond onder de gemeente Asten (N.-B.) brand uit gebroken in den stal van den landbouwer Aarts. Het vuur tastte ook twee andere groote stallen aan. Ale drie zijn in vlam men opgegaan. De brandweer wist te voor komen, dat de nabij gelegen boerderij aangetast werd. Er is eenig vee in de vlam men omgekomen. De in brand gevlogen auto bus. Defect aan de motor- koeling. Het in brand geraken van de autobus te Drachtster-Compagnie schijnt veroor zaakt te zijn door het niet goed function- neeren der motorkoeling. Doordat onder de meisjes een paniek ontstond en allen

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9